EERSTE BLAD. Zaterdag 31 September 1907. 32sle tlaargaüg N". 1278. Ant.lv evo Orgaan voor de KuidhollaiiilscSie en 3Beeiiws©lie üilandeii IN HOC SIGNO VINCES De Troonrede. ét®? Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÏTÏTGETER T. BOEKHOVEN. Telefoon Intercom». So. 2. Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote Letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zi) bcahiar. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukke» voor «Ie WetlacSie bestemd, Adverienttf'» en verdere A«jeidngstratIe frag^eo toe te aeuifeas aasi «tegs jjiia'ever. Dinsdag vergaderden de beide Ka mers om aan te hooren, wat H. M. de Koningin spreken zou over den aanstaanden arbeid, die den Kamer leden wacht. En rijk was de schotel voorzien; zoo rijk, dat tal van spijzen wel onaangeroerd zullen blijven, 't Zullen woorden blij ven wenschen op 't papiermaar wat er in '191)9 in 't »Staatsblad« zal staan, zal onbedui dend zijn. In de Troonrede van 19 Sept. '05 staan punten genoemd, die nog niet aan de Kamers zijn voorgelegd als wetsontwerpen of nietin't»Staatsblad« staan. In die van 18 Sept.'Oö evenzoo en bij die oude, onafgewerkte onder werpen worden nu weer nieuwe ge voegd, waaronder de bekende Grond wetsherzieningook een voordracht betreffende den aanleg vaneengedeelle van de afsluiting der Zuiderzee voorts de herziening der Kinderwetten de wijziging der wet op de rechterlijke organisatiede instelling van een Rijksontsmetlingsdienstde regeling- der. kustverdediging; de wijziging der Hinderwet; de invoering van een algemeene vleeschkeuringwijziging der wet op het veeartsenijkundig Staatstoezicht. Wat in 1905 werd genoemdde herziening te beginnen van het in menig opzicht verouderde Tweede Boek van het Wetboek van Koop handel, wordt in deze Troonrede genoemd zoover gevorderd te zijn, dat de herziening van ons zeerecht weldra mag worden tegemoet gezien. In 1905 werd aangekondigd ver andering der Militiewetnu weer ze is nu in voorbereiding. In 1905 werd de Arbeidersverzeke ring aangekondigdnu weer. In 1906 werd van een ontwerp gerept ter voorkoming van scheeps rampennu zal het spoedig worden aangeboden. In 1906 werd aangekondigd de voorbereiding van wettelijke bepalin gen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassen man nen in bepaalde bedrijvennu wordt gezegd, dat die voorbereiding in gevorderden staat van voorbereiding is. Precies zoo met de in 1906 aan gekondigde voorschriften omtrent arbeids- en veiligheidswetten. Nu zyn ze ook in den bedoelden «gevorderden staat. Wat de Kamers van zoo'n vollen schotel zullen opmaken, is niet te zeggen. Maar of en wat de Grond wetherziening zal baren, is wel 't voornaamste van alles wat genoemd is Niet voor den werkman, die is beter met verzekeringswetten bij ziekte, ongevallen, ouderdom en invaliditeit maar wat de herziening der Grondwet zal baren voor de huidige Regeering. We wachten er niet veel goeds van Dat in elk geval maar hard gewerkt en weinig gepraat wordeGeschafte machen, zeggen onze buren. Zaken doen 1 liuiten£ewo»e Deiiuta- tenve.i-gatieriiig- en onsee €essêrale. Elke vier jaar houdt onze partij eene vergadering, waarin afgevaar digden van plaatselijke en Centrale Kiesvereenigingen toegang en recht van stem hebben. Daar worden vast gesteld de lijnen, waarlangs men als partij gaan zal, zoodra de Tweede- Kamer-verkiezing in zicht komt Eigenlijk zou er dus pas zulk een Deputatenvergadering moeten plaats hebben in April 1909, want dan pas maakt iedere partij zich ten strijde gereed. Maar we schreven boven er zal zijn nl 17 Octop Donderdag, te elf uur, in Amsterdam, in het gebouw van den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal no. 87, een buiten gewone vergadering. Wat is er dan te. doen om zooveel vroeger te vergaderen dan anders. Dit zit em hierin le Moet er een lid benoemd worden in het Centraal Comité2e. moet er een commissie van vijf leden benoemd worden om de Statuten te herzien 3e. moet er over het kiesrecht ge sproken worden. Die vergadering kan dus zeer be langrijk worden, vooral met 't oog op de punten 2 en 3; immers her ziening van artikelen van een Statuut kan tot gevolg hebben, dat iets aan liet karakter van zulk een Centraal Comité wordt verbeterddie herzie ning zou kunnen beoogen, wat ook onze Centrale^ Kiesvereeniging op Elakkee heeft uitgesproken en aan bet Centraal Comité te Amsterdam zeer wel bekend is nl. om zoodanige verandering te brengen, dat vanwege onze partij Commissies worden be noemd om ons voor te lichten omtrent allerlei gewichtige vragen, die het geestelijk en stoffelijk leven van ons Volk betreffen. Onze Centrale op Elakkee heeft met eenparige stemmen aangenomen op '17 April van dit jaar ondermeer het volgende de Centrale op Flakkee is van oordeel, gelet op de vele en machtig ingrijpende vragen bij den Socialen en Staatkundigen toestand van onzen tijd dat meerder en intiemer overleg der partijgenooten nood zakelijk is geworden en wenscht daarom, dat rnet behoud van de bekende Deputa- tenvergadering, bovendien aan afgevaar digden van Centr. Ant. Kiesv. gelegen heid worde g 'geven om in een jaarlijk- schen Landdag rapporten met resolutiên te verkrijgen omtrent de kwestiën, die de aandacht van alle Staatkundige par tijen vragen, en noodigt mitsdien het Ceatraal Comité uit om in die richting stappen te willen doen, dat 't onder haar leiding kome tot de organisatie van zulk een Landdag met instelling van een definitief bestuur door de afgevaar digden op den Landdag zelf te kiezen. Of nu de Statuten van het Centraal Comité in dien zin gewijzigd zullen worden, zal afhangen van wat de daarvoor te benoemen Commissie zal wenschen te wijzigenmaar onze Centrale op Flakkee zal goed doen, om, als op 17 October die Commissie te Amsterdam benoemd is, zoo spoedig mogelijk haar te herinneren, dat er nog eene Motie Flakkee is, die ern stige overweging en aandacht verdient. Het Centraal Comité heeft op 18 April 1907 die Motie in haar bezit gekregen, Zij kent die. In elk geval is de tijd gekomen, dat onze Centrale op Flakkee met alle goede middelen aandringe op onderzoek, wat er aan hare Motie mankeert, opdat in 1908, als de ge wone Deputatenvergadering de Rap porten krijgt, die in 1909 zullen behandeld worden, met hare wenschen rekening worde gehouden Die op 17 Oct. te Amsterdam te benoemen Commissie moet dus de ingekomen voorstellen onderzoeken moet de Statuten nazien en moet ook overwegen of't ge wenscht en geraden is nu reeds ook een herziening van het Program van Beginselen ter hand te nemen. Er is dus werk aan den winkel Maar er is te Amsterdam meer te doen en onze- Centrale dient zich daarover ook uit te spreken nl. over de Kiesrechtkwestie De Regeering heeft aangekondigd een wijziging van het kiesrechtartikel, maar nu is het de plicht der Antirevolutionairen, dat ze de Regeering wijzen op wat zij wel of niet in dat artikel ve anderd willen zien onze Kamerleden en alle partijgenooten en ook de Regeering moeten weten, hoe onze Deputaten vergadering over die kiesrechtkwestie denkt en die voorname zaak zou ook op 17 Oct. a. s. te Amsterdam be handeld worden. Wie, zoo zal er gevraagd worden, mag en moet kiezer zijn Als die vergadering voorbij is, hopen we den uitslag natuurlijk mee te deelen, opdat ook op ons eiland »onze kleine luiderut weten, hoe onze Partij over dat kiesrecht denkt». Het zou, dunkt ons, goed zijn, dat ook onze Centrale op Flakkee binnen een veertien dagen vergadere, want vóór Zaterdag 5 Cct. moet 't Centraal Comité te Amsterdam weten, hoe de Kiesvereenigingen daar over denken. Dan kon ook ons Fiakkeesch Statuut behandeld worden en mitsdien noodi gen we de bekende Commissieleden uit werk ervan te maken, dat de zaak marcheert Indien het Commissielid van Stad eens opzond de redactie van het aangevochten artikel, of indien we a.s. Woensdag eens vergaderden te Middelharnis dan konden we met ons Statuut opschieten In"de volgende vergadering der Centrale konden dan èn de stukken uit Amsterdam èu ons Statuut afgehandeld worden Hoe denken de Commissieleden voor 't Statuut daarover, 't Was nog maar te doen om de redactie van dat ééne artikei over de stemming, ni t waar. De rest kunnen we op de Centrale Vergad. wel bepraten. Haast U dan, vrienden De Clubvergadering, »Vooruit« zegt, dat de minderheid, die haar overtuiging laat zwichten voor de meerderheid, strijdt tegen 't 9de gebod. Onzes inziens zondigt die eenling daar niet tegen maar hij volbrengt het. Hij laat zijn overtui ging zwichtenzwichten omdat ze geboren is, zooals elke overtuiging, in menschelijke onvolkomenheid, onder allerhande factoren en omstandig heden van onkunde, bekrompenheid, weinig ervaring, bedeesdheid, men schelijke vrees, afhankelijkheidsgevoel, en tal van andere oorzaken, cüe van iedere »overiuiging« de moeder zijn, die haar formeeren en doen geboren worden Er wordt met dat woord «overtui ging» honderdmaal gevlagd er wordt mee gepronkt en geschetterd, maar nog nooit, dan alleen bij den eigenwijzen betweter, is gebleken of die «vaste» overtuiging sluit altijd omzetting van gedachten in en onderwerping aan wat meerderen in kunde en ervaring beter achten. Elke overtuiging sluit ombuiging en verandering niet uit, maar in. Zoo zwicht het Raadslid voor de meerderheidzoo spreekt hij geen valsch getuigenis, maar zijn getuigenis is meer waar, omdat het berust op wat eene meerderheid van meer ervaren personen meent. En hij bevordert volgons zijn eed de belangen der Gemeente, als hij zijn overtuiging gevangen geeft aan die der meerderheid. Want bevorderen der belangen sluit steunen op en volgen van een goeden gids niet uit, maar in. Bevorderen der belangen sluit zich terugtrekken voor een oogenblik niet uit, maar in. Bevorderen der belangen veronderstelt een laten varen van eigen meening, als de waarschijn lijkheid groot is, dat de meening van drie menschen beter is dan van een of twee Zwichten laten zijn overtuiging wat is 't anders dan handhaven de waarheid, dat men zelf dwalen kan. Eu wie aan eigen dwaling gelooft, spreekt geen valsch getuigenis, als hij die dwaling of de mogelijkheid ervan, erkent door te luisteren naar en te volgen hen, die meer in aantal, van hem verschillen. Zeker! later kan blijken, dat de gidsen 't spoor bijster warenen komt dat meer dan eenmaal voor, dan keert men se den rug to3. Dan gaat men uit de Club en volgt zijn eigen weg? och, neen, dan wordt men weer de volgeling van een an'dere groep en andere gidsen: zóó is 't leven, ert daar ook alweer volgt de minder heid de meerderheid, totdat de man radeloos het uitroept: 'k kan 't ner gens meer vinden ik sluit hij niemand me meer aan; ik word een «wilde». Dan staat hij zelfstandig, geheel alleen en wordt meesttijds niet meer geteld of weggestooten als een hinderpaal voor een gezamenlijke actie. Wantnooit is iets tot stand te brengen, als niet de minderheid zich onderwerpt. Wie iets tot stand wil brengen, moet kracht oefenen door eendrachten je kracht is gebroken, als je elk oogenblik vreezen moet die of die laat me in 't critieke oogen blik in den steek. En is die »eendracht« soms een opoffering voor den al te darteleze is een offer, dat men brengt aan 't algemeen belang en dies lof waardig. Ons laatste woord in de zaak v. d. Baan Eerst een opmerking. »Vooruit« zich verdedigend, steekt zichzelf ook in de hoogte: Ze nam nooit een blad voor den mond, als ze spreken plicht achtte. Ze wil geen advocaat zijn van kwade zaken enz. enz. Zouden die loftuitingen niet meer beteekenis hebben, als ze door een ander gezegd werden. Zich zelf een brevet van bekwaamheid, van moed, van durf, van plichtsgevoel geven is nooit voorzichtig; maar de tijd is ook allang voor hij, dat eigen lofliederen van »Vooruit« nog eenigen schamelen indruk zouden maken; door de veelheid luistert men er niet meer naar; weegt ten slotte die woorden hij 't pond; beziet ze door zijn eigen bril, en ieder denkt er 't zijne van. Nu de zaak v. d. Baan, Praten we diens houding góed? Om I dat .die houding in ons oog absoluut goed is, behoeven we ze nietgoed te pra ten. De heer v.d. B. is liberaalaccoord. Maar "wanneer "dan een liberaal tot de overtuiging kornt, dat in zekere geval- len het noodzakelijk is om Rechts te steunen, dan prijzen we dien man ais hij die overtuiging in de praktijk laat zienze openbaart. Daarmee is die man geen politieke weerhaan geworden daarmee toont hij slechts de belangen der Gemeente evenzoo te willen behartigen, zooals Rechts dit, in zijn oosl op hem aan gename wijze doet Want »Vooruit« haspelt de zaken door mekaar. Ze praat maar over Liberaal, Liberaal! doch ze weet toch wel, dat Liberale politiek nog wat anders is dan Liberale Gemeente politiek. Liberaal te zij», zooals «Vooruit» dat opvat, in de gewone'beteekenis van 't woord, sluit nog volstrekt niet in voorstander van wat eenige liberale heeren in een Gemeente ah liberaal gelieven te betitelen. Neen, iemand kan een warm liberaal zijn, die alt ijhij de Provinciale en Tweede Kamerverkiezingen Links stemt, en toch, eenmaal geroepen om als Raadslid tc arbeiden, zijn steun niet hij Links, maar bij Rechts zoekt, Dat hangt helemaal af van de verhoudingen in die Gemeente. Zoo lang de persoonlijke invloed van Van der- Baan als kiezer voor Staten en Kamer slechts de invloed is van één stem, blijft hij liberaal in den gewonen zin des woords; maar gansch anders wordt die toestand als die invloed ook over 't/ïe meen tel ijk leven gaat strijken. Dan is de vraag b v. omtrent liet be doelde Wethouderschap: «is het voor de Gemeente gewenscht, dat een wet houder, hoewel in politieken zin één met mij, nog langer als Wethouder fungeert.« En 't antwoord is dan niet te geven met een beroep op: «hij is toch ook Liberaal», maar dat ant woordt hangt af van den kijk, dien ik heb, niet op den politieken wethouder niet op zijn politieke belangen of de mijne, of van een kiesvereeniging maar op wat die afgestemde Wethouder is voor de Gemeente m wat deze in samen werking met anderen zijner vrienden bevordert of tegenhoudt. Juist dat is bet volbrengen van den eed. Ondanks zijn politieke, liberale begin selen toch afstemmen zijn eigen partij genoot, als men de overtuiging bezit: zijn liberaliteit is der Gemeente geen nut. De heer v. d. Baan behoefde niet mee te werken om de liberale partij tenminste één wethouderszetel te doen bezetten. Want een wethouder is een man, die de belangen der Gemeente behartigt in allereerste instantie. Niet als lid der liberale kiesv. is de beer Kolff verworpen; niet als liberaal, politiek manmaar de heer v. d. B. beschouwde hem als oen Wethouder. En de politieke richting liet hem koud. Dat was eisch ook van den eed. «Als de heer Korvink eens dezelfde gedragslijn volgde, dan zou de M. en Scheldebode geen woorden genoeg weten te vinden om zoo n gedrag te laken En terecht v, zegt Voor uit». Da's mis gekeken. We denken er net andersom over. Als de heer Kor vink, antirevolutionair, ziet. dat zijn mederaadsleden den verkeerden weg opgaan en de liberalen den zijns inziens goeden weg, dan prijzen we den lieer Korvink als hij zijn eigen vrienden in den steek laat en de liberalen steunt. Dan moge hij zelfs hun clubvergade ringen bijwonen. 'i Is de Maas en Scheldebode niet te doen om politiek partij spel te voeren in een Gemeentre of waar ook; maar om de welvaart en rechtsbetrachting der gemeente en 'tis onze innige over tuiging, dat Rechts beter in staat is om recht te oelenen dan Links en 't doen

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1