I'Baatselijk lieuws. academie te 's Gravenhage werd besloten De" artikelen 75 en 109 van het Regle ment op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië werden gewijzigd, terwijl artikel 86 van dat reglement werd inge trokken. Tot het verrichten van eene exploratie van gouvernementswege, buiten het Lawa- gebied, in verband met den spoorwegaanleg in Suriname, werden de noodige middelen beschikbaar gesteld. Dewet houdende vaststelling der ta rieven van in-, uit- en doorvoer in Neder landsch-Indië werd gewijzigd en aangevuld. Tot de oprichting van een Departement vanGouvernementsbedrijveninNederlandsch- Iiidië werden de vereischte gelden toegestaan. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar in deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de Commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd sluit de VOORZITTER de vereenigde vergadering. Schuttevaêr. Het Hoofdbestuur der Schippersvereni ging «Schultevaêr,* heeft aan den Minister van Waterstaat het verzoék gericht, wel in ernstige overweging le willen nemen, dat stappen worden gedaan, welke er toe kunnen leiden, dat de haven van Stellendam Rijkseigendom worde, opdat de scheepvaart op Flakkee langs dien weg tot hoogeren bloei kan komen. Hen 8<>c.-<lem. meerderheid Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Goor werd alleen cand-daat gesteld onze partijgenoot A. J. Wibbelink, zoodat deze verkozen werd verklaard. De Raad, die uit elf leden bestaat, telt thans 6 onzer partijgenooten, zoodat Goor de eerste plaats is in Nederland met een in meer derheid sociaaldemocratischen Gemeente raad. [Jet Volk.) Sommelsdijk. Aan de huisvrouw van H. v d. Veer alhier is eene geldelijke ver goeding toegekend vau f 0,20 per dag wegens opkomst onder de wapenen tot het bijwonen der herhalingsoefeningen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. v. d. P. alhier, wegens openbare dronken schap. Mr. J. Plet, vroeger griffier bij het Kantongerecht alhier, (hans Kantonrechter te Tholen, staat alphabetisch op de voor dracht als Kantonrechter te Gouda. 31id(leihai'iiis. De vorige week geraakte een voer haver van den heer A. de G. aan den Rottenburg, door het inzakken van hel wiel in de sloot. De voetmen die het ongeval in tijds bemerkte, had zich nog spoedig uit den weg gemaakt. Met vereende krachten werd het natte graan uit de sloot gehaald en te drogen gezet. De vorige week had de vrouw van J. S. het ongeluk haar voet te stooten, waarbij zij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, evenzoo A. A. die Maandag met het messen slijpen zich zoo verwondd dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek, Zaterdagmiddag deed de stoomboot «Onderneming* geen dienst, daar zij ge durende de laatste reis een defect had gekregen aan de schroef en haar reis bij Vlaardingen had moeten staken. Vrijdag werd de vrouw van K. B., terwijl zij met eieren liep, door een fiets aangereden. Zelf bekwam zij geen letsel maar de kort eieren werd bij na geheel vernield. Vrijdag liep het kinderwagentje van J. A. S, met daarin zittend kind op een onbewaakt oogenblik in de sloot. Het kindje werd gelukkig door toegeschoten hulp spoedig gered, anders had het wichtje zeker in de modder gestikt. Maandag had H. v. d. V. bij het verrichten zijner werkzaamheden het ongeluk een zware buis op het lichaam te krijgen. Met vereende krachten werd hij van onder zijn drukkenden last bevrijd en moest hij per rijtuig naar huis worden vervoerd. Stad aan 't Haringvliet. Schipper B. A. van Pelt viel Maandagmorgen doordat zijn boom brak, in de kaaizijne mes - lossers J. van Rossum en H, Muller wisten hem uit ziine positie te bevrijden Door schipper C. J. Goumare, die alhier is gearriveerd met eene schuit com post, is in zijne schuit gevonden een gou den kettingje waarvoor hij reeds een behoor lijke som is geboden. Ook in een schuit straatmest werd een lepel gevonden, ge merktBrisbane X Silvur. Den Bommel. Jl. Zondagavond werd in de Zuidzijde een rijwiel, welke buiten stond, medegenomen en den volgenden morgen werd het door den landbouwer P. van Weel in een stuk land terug ge vonden. Door den rijksveldwachter Korpel is een nikkelen fietspomp gevonden, welke door den eigenaar bij hem terug is te bekomen. Verleden week had A. de Jong, bezig zijnde een klamp te dekken, het ongeluk naar beniden te vallen, met het gev.olg dat hij een zijner polsen brak. Gekozen als Kerkvoogd der N-derl. Herv. Kerk den heer P. Vermaas. Jl. Maandagmiddag brak er brand uit aan den Kranendijk in een huis, be woond door twee gezinnen. Vier uur rukte de brandspuit uit en voor zeven uur was deze weer terug. Beide woningen ziju uitgebrand eu van de inboedel is zeer weinig gered. Huis en inboedel waien verzekerd Een der inwonenden is met moeite uit het huis gehaald, daar hij zich in de kelder wilde begeven om 250 gulden, welke daar verborgen waren, in veiligheid te brengen. Later werd het geld in ongeschonden toestand voor den dag gehaald Oude Tonge. Op de jl. Vrijdag alhier gehouden Keuring van jong Fokvee, zijn door Mej. de Wed. N. van Es, z prijzen behaald. Dezer dagen zijn opgenomen en nage zien de boeken en kas van den Gemeente ontvanger. De Ontvangsten bedroegen f 1644316 De Uitgaven» 11413,89'/2 Zoodat het kassaldo bedroeg f 5029,2672 Ter gelegenheid van het Vorstelijk bezoek aan Zierikzee, is Vrijdag jl. door B.urtschippcr J Pulleman, met detivmojor een plezierreisje naar genoemde plaats gemaakt. Ongeveer 40 inwoners vau Nieuwe en Oude Tonge maakten den tocht mee Als verdachte van den kerkdiefstal alhier is aangehouden B. Braber, welke na bekentenis op vrije voeten is gesteld. Naar men verneemt zal de Heer B. v. d. Snoek, klerk bij de Posterijen en Tele grafie, met ingang van 1 October a s, als zoodanig verplaatst worden naar deze gemeente. Nieuwe Tonge. Maandagmorgen moest de lorrenkoopman J N. met zijn kar en hit een vrachtje ajuin naar Batlenoord brengen. Toen hij het oprei op moest naai de Kaai begon zijn hit te weigeren, hij gat zich op zoodat de vracht naar achter viel, en de Hit naar boven ging en zoo bleef hangen totdat de burrie brak, toen was de vracht oömiddelijk gelost en de hit kwam weer op zijn poolen terecht. Gelukkig voor den eigenaar dat juist K. v. d. H. ook daar was die hem op sleep touw nam. Dirkslaml Mochten wij verleden week melding maken dat op de loten der Woer- densche loterij, (verkooper de Heer Johs. Knops alhier) een Kaasbrik gevallen was, thans kan gemeld worden dat bij dien zelfden verkooper van loten, op de ge houden Oude Tongsehe loterij, behalve 5 kleine prijzen ook gevallen is de 3 de en 4de Hoofdprijs. Ilerkingen. Belanghebbenden wordt be kend gemaakt, dat ter secretarie dezer gemeente voor as. Vrijdagmorgen 10 ure, inschrijvingsbiljetten worden ingewacht voor het opruimen der aarde komende van de bieten, die aldaar zullen gebracht worden. Mciissant. De ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1908, zijn: Johannis Dingenus van Ast, Willem van den Bosch, Willem Doornheim, Tennis Groenendijk, Aren van den Hoek, Jan Keur, Jan Keijzer, Marinus Kleijnenberg, Hendrik Willem Koole, Hendrik Makkenze, Hui- breebt van der Mast, Aren Melissant, Ma rinus Nagtegaal, Abraham Tieleman, Pieter Trommel, Pieter de Vogel, Leendert War- naer, Huibrecht Wielaard en Jan van der Zanden De milicienverlofganger L. van Oude naren is voor herhalingsoefeningen naar zijn korps teruggekeerd. De vorige week sloeg een voer tarwe van den landbouwer J. M. omver. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats het voertuig werd echter nogal beschadigd. Aan het gezin van den verlofganger L. van Oudenaren zal gedurende den tijd dat hij zich voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bevindt een vergoeding worden toegekend van 60 cent per dag. Dank zij het mooie weer is de oogst geheel binnen gekomen. Tarwe en erwten zijn voor 't grootste gedeelte goed binnen Ofschoon de haver geschoten is, loopt dit door de mooie dagen veel mee. Het hooi heeft echter het ergst geleden. Stellendam.* De agenten van suiker bieten die voor de door hen gecontracteerde bieten een ligplaats op de kaai verlangen, worden uitgenoodigd zich vóór 22 Sept. a.s. schriftelijk tot den havenmeester te wenden, met opgaaf der door hen gecontracteerde Hectaren en voor welke fabriek bestemd. Goedereede. Donderdagavond had de 17 jarige G. T., terwijl hij bezig was gras te snijden, het ongeluk, zich daarbij zoo danig in de linkerhand te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Naar men verneemt,'zal op den Vuur toren alhier een nieuw kustlicht, z.g. blik semlicht, geplaatst worden. Thans is tijdelijk in de kustverlichting voorzien door een draailicht. Heden is alhier een begin gemaakt met de ontgraving van den balk der spui- brug, ten einde dezen door een nieuwen te vervangen De z.g. noodbrug is geheel ge reed, waarover thans het verkeer plaats heeft. De agenten van suikerbieten die voor de door hen gecontracteerde bieten een ligplaats op de kaai verlangen, worden uitgenoodigd zich vóór 2 2 Sept. a s. schrifte lijk tot den havenmeester te wenden, met opgaaf der door fien gecontracteerde Hec taren en voor welke fabriek bestemd, Ouddorp. Verleden week had de land bouwer H. v. A. uit Goedereede, alhier op de Oudelaudsche weg het ongeluk, dat zijn paard bespannen voor een rijtuig, plotseling viel, waardoor belangrijke schade aan wagen en tuig werd toegebiacht. De Chr. Zmgv. »Ha!leluja<£ heeft per motorschuit van den heer J van der Linde, Vrijdag 1.1. tijdeas het Komnklijk bezo :k aan Zierikzee, daarheen een wel geslaagde tocht ouderuomen. 's Avonds te 8 uur kwam de motor de haven binnen onder hel gezang van Vader- landsche liederen, welke plechtig klonken over het zilte watervlak, Ook enkele blazerschuiteu eu tjalkschepen zijn dien dag met belangstellenden naar Zierikzee geweest, doch zijn door windstilte eerste den volgenden dag teruggekeerd. Zaterdagavond reed de fietser T. T. door' onvoorziene omstandigheden zooda nig tegen eene jongedochter op, dat deze op het stuur terecht kwam en hij genood zaakt was zich achter af te Mappen, om <4e dame gelegenheid te geven er af te korren. Iiige/;oei(leü NSiiiike». Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Die slimmerds Die niet sterk is, moet slim zijn. Dat dacht ook zeker de Red. van Vooruit, toen zij de vorige week een artikeltje plaatste onder: „Zuivering noodig," over een der Leden van den Raad. Zij zal gedacht hebben: liet doel heiligt de middelen en als dat Lid van den Raad nu maar onnoozel genoeg is, om te luisteren naar ons; wie weet, misschien komt er dan wel weer eene meerder heid van links in den Raad. Maar ach I ach! nu is dat spelletje al te door zichtig om er door gevangen te worden. Vooruit heeft niet bedacht, dat V. d. B. vroeger door de Anti-rev.Kiesv. is ovei^jenomen. Niet bedacht, dat het geheele gezin van V. d. B. steeds meer gezind was tot rechts dan tot links. Niet bedacht, dat er nog vele Anti-rev. schapen in den vrijzinnigen stal zijn personen, die vóór jaren door dwang of valsche leuzen in dien stal verdwaald zijn, en den een of anderen tijd dien stal zullen ont- loopen. Onze Oogst is op Flakkee nog lang niet binnen. Het zal ons daarom aangenaam zijn, wanneer tot Zuivering der vrijzinnige partijen wordt overge- gegaan, en hopen later getuigen te zyn, wat er is overgehoudenkaf of koren 1 Met dank voor de plaatsing M. de R. Hoogachtend, Middelharnis. Z. Mijnheer de Redacteur Bij voorbaat onzen dank betuigende voor de opname verzoeken we U beleefd onderstaande op te nemen. Aan den heer C. cIs Haas van Dorsser, landbouwer te Nieuwe Tonge. Dat .wij, bestuur van de arbeidersvereeniging te Nieuwe Tonge ons tot U richten, naar aanleiding van Uw ingezonden stuk van 7 Sept. j.l, komt ie. doordat het inzamelen van het geld voorde vrouw van Uw knecht Beiers eigenlijk van ons is uitgegaan, 2e. omdat Uw knecht zichzelf niet kan verdedigen en het dus onze plicht is het voor hem op te nemen (ook al i3 hij geen lid onzer vereeniging) en 3e. omdat deze geschiedenis èn voor boereu ên voor arbeiders wellicht tot leering kan strekken. Wij hebben Uw stuk gelezen, met verwondering en met verontwaardiging. De veldwachter moet het ontgelden, plus de heer Kievit, die met de lijst heeft geloopen, maar eigenlijk, en waarschijn lijk heelt U dat tijdens Uw schrijven niet bedacht, treft Uw schrijven het meest hem, die daar hulpe loos in het Rotterdamsche Ziekenhuis ligt, Uw knecht zelf. Had U Uw schrijven io de pen ge houden, och, men had in Nieuwe Tonge alleen eens kunnen zeggen, dat de heer van Dorsser nu niet zoo erg gul was geweest voor het gezin van zijn knecht. En is, hetgeen verteld is, nu eigenlijk zóóver bezijden de waarheid, dat U het de moeite waard vindt om daarover een stuk in de krant te schrij ven? Men heeft misschien iets verteld, dat niet precies waar was en U, hierover geraakt, en in de waan, dat U zeer goed, netjes en humaau gehan deld hebt, grijpt direct naar de pen om die be- kladders van Uw naam eens even de les te lezen. Maar heusch, heer van Dorsser, U hebtUwzaak met Uw schrijverij niet mooier gemaakt. U hebt U zelf heel schoon willen wasschen, maar zijt in een vuile moddersloot gevallen 1 Nu gaat het er bjj ons niet om of U de vrouw Vau B. een dubbeltje te veel of te weinig hebt gegeven, of U haar één, twee of drie gulden hebt gegeven of schuldig was, dat is voor't oogenblik van ondergeschikt belang. Laat ons nu eens zien of U wezenlijk zoo humaan hebt gehandeld, dat U dat alles zelf in de krant gaat vermelden. U heett B. gereden. Dat is een dienst, bewezen, niet aan B. maar aan de gemeente (anders waren de kosten immers voor gemeente-rekening ge komen?) Bovendien, U zond al één heele knecht met een wagen om een man te laden die meer dood dan levend, met drie gebroken ribben en gekneusd borstbeen in een krib lag en zoo ver voerd moest worden, terwijl bij hem aan huis toch geen verdere mannelijke liulp was. Was Uw hulp naar Uw meening misschien ruim voldoende Uw belangstelling toonen door Uw aanwezigheid, om misschien ook desnoods zelf nog een» een hand uit te steken, dat was te veel gevergd van U 't was zeker te druk met mennen I Dan komt U vertellen, dat U B. of zijn vrouw wel eens wat hebt voorgeschoten en dat, dat later weer verrekend is. Maar is dat onder de arbeiders eigenlijk geen gewoonte? En is dat dan zoo vreeselijk goed van U? De mensehen verdienen dat geld toch? Verder heeft U B. wel eens een dag betaald als hij niet had gewerkt wegens ziekte of sterfgeval van een kind. Durft U Uzelf erop beroemen dat ge een knecht, die gij huurt voor een jaar, een paar dagen uitbetaalt, als hij zijn kindje gaat begraven Zou 'U dien tijd werkelyk durven korten 7 Te roemen valt er voor U niemandal. HadtU gedaan zooals b.v. Uw buurman A. van Es inder tijd tegenover zijn knecht C. Verolme of zooals Ds. Breesnee tegenover zijn knechts Oostdijk en Koert, toen die een ongeluk overkomen was, dan hadt U gedaan wat billijk en menschelijk was dan hadt het U nog niet gepast daarop roem te dragen, maar dan hadt U tenminste goed gedaan. Want nu is U te kort geschoten. B. heeft U al een jaar gediend en zeker naar Uw genoegen, anders hadt U hem weer niet vooreen jaar inge huurd. Was het nu niet heel gewoon, heel billijk, maar vooral heel humaan geweest als U de vrouw van B. het weekgeld van haar man had uitbetaald Eu toen U vernam, dat Kievit met een lijst liep (en dat wist U zeer spoedig Kievit was toen 'nog maar bij een paar menschen geweest), dan was het heel netjes van U geweest als U Kievit had verzocht het rondgaan te staken. Als U had gezegd: „B. heeft dat ongeluk gekregen* in mijn dienst, dus zal ik ook voor de zaak zorgen". Dat zou netjes geweest zijn! Maar feitelijk hebt U nu niets gedaan en om U zelf nu toch vooral In een gunstig daglicht te plaatsen (U tracht dit tenminste te doen) gaat ge te keer tegen den veldwachter, die ni^ts ver keerds heeft gedaan of gezegdverder gaat U voor heel de wereld in den breede uiteenzetten hoe het huishouden van B. in elkaar zit. Wie heeft daar iets mee te maken? Aan 't eind van Uw stuk zegt U, dat het U spijt, al die dingen te moeten zeggen. Waarover heeft U spijt? U moest niets zeggen, en 't was voor Uzelf ook betergeweestals U gezwegen hadt. Eu het allerleelijkste in Uw schrijven is dit: B. heeft eens iets gedaan, dat minder mooi wa3, heeft daarvoor zijn straf ondergaan en zal waar schijnlijk genoeg berouw over zijn misstap hebben gehad en nog hebben Dat alles was vergeten en laten we hopen vergeven. Maar nu komt U, mijn heer Van Dorsse-, dat nog eens oprakelen, komt U Uw eigenjkneeht voor de heele wereld nog eens onnoodig brandmerken als een misdadiger. Dat is een laagheid. Of denkt U, dat arbeiders uit ander vleesoh zijn gesneden dan andere mensehen dan U b.v.? Denkt U, dat zij geen eergevoel hebben? U beschouwt ze, uit Uw stuk op te maken, wel als minderwaardig, niet waar? Waarom had het U anders bevreemd, dat vrouw B. nadat ze '3 Zaterdags naar haar man was wezen kijken, niet dadelijk naar U toe was gekomen, 0111 te zeggen, hoe het met- hem ging? U hadt blijk van belang- steiliug gegeven a's Uzelf, direct toen de vrouw thuis kwam, zélf naar haar toe had gegaan om te vragen, dat was Uw zedelijke plicht geweest. Maar neen, gij zijt de baas, dus kunt U niet naar haar, maar moet zij naar U komen! Welk blijk van belangstelling, van medelijden, van steun hebt. U gegeven? Ons is niets bekend. Of bad U gewild, dat men bij U was komen bedeleneen aalmoes vragen Dan hadt U, van uit Uw hoogte, wellicht een kruimpje vau Uw tafel laten vallen. Mijnheer van Dorsser heeft U wel eens gehoord, dat een arm raenscb toch fiér kan zijn Er is een tijd geweest, dat men een arbeider beschouwde niet als mensch, maar als een werk tuig. een stuk gereedschap, dat als 'tstuk was, opzij gegooid werd. Zoo wenscht U toch Uw arbeiders niet meer te beschouwen? Velen be schouwen tenminste die tijden als voorbij I U geeft Kievit den raad eerst beter te infor- meeren voor hij iets zegt. Dia zaak moet Kievit maar met U uitmaken. Maar u>ij raden Unaar aanleiding van 't geen U den veldwachter Hage in den mond legt, zelf Uw eigen raad 't eerst op te volgen. U zegt, dat vrouw B. U heeft verteld, dat Hage haar had verboden geld van U aan te nemen, daar dat onwettig was Dat vrouw B. U dat heeft gezegd, och, dat willen wij wel aannemen. Maar had zei l even geïnformeerd of het werkelijk zoo was. Of had U maar even nagedacht. U hail zoo verstandig moeten zijn om te bedenken, dat dat onzin was, dat Hage zoo iets niet kon gezegd hebben. Wat Hage dan wel gezegd beeft? Dat het jammer was, dat de landbouw nog niet onder de ongevallen-wet valt. Zoo heeft vrouw B. van een wet gedroomd en het natuurlijk verkeerd oververteld. Dat bad U zelf kunnen begrijpen. Verder heeft Hage gezegd, dat als U niet betaalde, hij dan wel eens verder zou zien. Natuurlijk had bij de bedoeling dan aan Burgem. en Welh. 0111 onderstand te vragen. Uw stuk lezende, zou men denken, dat Hage U wilde dwingen om te betalen. En alweer, U wist. dat dat de bedoeling van Hage niet kon zijn, daar men U met de wet in de hand niet kon dwingen te betalen, al was U het ook zedelijk verplicht. Heel het geschrijf aan het $dres van den veld wachter houdt dus totaal geen steek. Hage heeft juist gedaan, wat hij moest en wat hij in een dergelijk geval kan doen. Hem kan niet het minste verwijt treffen. Heer van Dorsser, U zet een boom op voor niets, maakt van een mug een olifant, om toch vooral de mooie man te blijven. Of U dat met Uw schrijven hebt bereikt? We gelooven, dat de algeiueene opinie tegen U is. Eu geen wonder I Het Bestuur der Arbeidersvereeniging, „DOOR EENDRACHT VERBETERING" te Nieuwe Tonqe. Nieuwe Tonge, 16 stept. 1907.' P. S. Wij huoren fluisteren, dat er in Uw stuk nog wel een foutje staat de uitkeering vun geld betreffende of dit zoo is, laten we aan anderen ter naspeuring over, want daarom schre ven wij niet. iisscliery. Aluitlclharnis. Te Vlaardingen zijn vau de H'aringvisscherij binnengekomen de loggers «Anna* st. C. Langbroek met 20 last en «Voorlichter* st. M. den Braber, met 25 last haring. Beide 3e reis. Heden Dinsdagmorgen kwam alhier uit de Noordzee binnen de eerste visch- sloep «Toekomst* st. Joh. de Waard met 70 ton kabeljauw, benevens leng en schelvisch. VeriiGo^ïfigresT Vrijdag 20 Sept. 1907 voorm. 10 uur Verkoop van timmerhout aan de kaai te Oude Tonge. Nolaris VAN ISPELEN. Zaterdag 2[ Sept. 1907 des avonds voor 6 uur ten kantore van Notaris van Schouwen te Goedereede, inlevering van inschrijvings- biljetleu der Verhuring van 8.23.08 H. A. (17 Gemeten 277 Roeden v. M.) bouwland le Stellendam, in kavel 1 van den Halspolder in een perceel eigendom van den Heer C. Jansen te Ro Ierrlam. Nolari3 VAN SCHOU WEN. J3p Woensdag, 25 September 1907, des avonds 7 uur in het Hö'.el Spee te Sommels- dijk; Inzet van een Heerenlmis met tuin en pakhuis, twee landjouwschuron, twee arbei derswoningen, een tuin eu een perceel open terrein, geLgen aan de Voorstraat, de Achter straat den Dorpsweg en de Krakeelstraat, te Sommelsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. 13. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag, 26 September 1907 des avonds 7 uur, in het Hotel Spee te Sommels dijk: Inzet van een woon- en winkelhuis met ert aan den Binnenweg te Sommelsdijk, kad. Sectie B. no. 1928, groot 2 aren 37 centiaren, ten verzoeke van J. Buurveld Cz. aldaar. Nolaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 27 Stpl. 1907 's avonds 7 uur in het ho'el Meijer te Middelharnis, verhu ring van 6 perceelen tiendvrij bouwland in den polder de Westplaat te Sommelsdijk sa men groot 8.9560 TI. A. ot' 2 L gem. 9 roeden Rijnl. maat voor den Heer G. Joppe Cz. te Goedereede. Nolaris VAN BUUREN. Op Woensdag, 2 October 1907 des avonds 7 uur in het Hotel Spec te Sommelsdijk; Afslag van een Heerenhuis met tuin en pak huis, twes landbouwschurei), twee arbeiders woningen, een tuin en een perceel open terrein, gelegen aan de Voors'raal, de Achterstraat, den Dorpsweg en de Krakeelstraat te Som melsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. B. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag, 3 Ootoaor 1907 des avonds 7 uur, in het Hotel Spee te Sommelsdijk Afslag van ten woon- en winkelhuis met eif aan den Binnenweg te Sommelsdijk, kad. Sectie B. no. 1928, gfoot 2 aren 37 centiaren, ten verzoeke van J. Buurveld Cz. aldaar. Notaris VAN BUUREN. .1' seis vi s Een vreemde historie. Wij ontleenen aaa het Hhld Eeu der leden van de Philhai moriische kapel te 's^lravenbage oen gehuwd puan, werd reeds sedert een jaar of zes geplaagd door do al te groote belangstelling voor zijn persoon vau oen Haagsche Kunstschilderes. Donderdagavond nu kwam hij niet op het uur vyn 't concert in do Kurzaal. Gelijk achteraf is gebleken, was henr door oen onbekenden hoer verzooht voor hot ooncert aan een bepaald adres in den Haag te willen komen, omdat de fimilie, die daar woonde iets wilde afspreken omtrent muzieklessen, die zouden zijn logoven. Toen de mus:cus zich aan het 0 (gegeven aires vervoegd', werd hij, binnengekomen, dnr vier kerels aangegropou, die hem wilden dwiugon een stuk te toekeuan, waarin hij zou verklaren zich ten opzichte vau de bewuste dame aan onoorbare handelingen te hebben willen schub dig maken. Toon hij dit weigerde, word hij mishandeld 011 tot ongeveer 10 uur 's avonds daar gohou- den, wurm do aanranders, ziende, dat zjj op deze wijze hun dool niet bereikten, op het donkbeeld kwamen, do vrouw van hun slaoht- offer mode in de val to lokkon zij riopon baar to'ephouisoh op en zeiden, dat haar echtgenoot woirchte, dat zij ovonoeos aan hot opgegeven adres zou komeo, doch do opgeroepeno, ver moedelijk de zaak niet best vertrouwende, daar zjj niot anders dacht of haar man was reeds lang woor in li-f ICnrhau.s, verklaarde alloen dun te zul eu kumen, vsauueor haar man dit zelf vroeg. De vier bandieten brachten toen don weer loos door bon geboudou man voor het telephoon- toestel 011 vorderden o der bodreigiogen dat hij zjjne vrouw ter plaatse zou roepen, deoh iu stede van dit te doen riep hot slaohtoffer snel Sofort die Polizeiich bin fes'gebunden. Onmiddeljjk werd hij van hot toestel weg gerukt, doch zijno vrouw had hom verstaan en terwijl de vier ke.els nog bezig waren hun woede aan don man te kooien, viel de politie binnen en rokerde hen in. Wut nu le fin mot is van deze zonderlinge geschiedenis, zul nog wel dienon te worden uitgemaakt. Da justiiio doet onderzoek. De Aoondp, die oen onderhoud heeft gehad met den harpist van hot i'hilharmoni cho Orkest, don hoer Oito Miiller, meldt ouder meer: Vrij-kgoehteud vervoegde zioh bij den heer Oito Miiller Jiir. B. v, d. B., om mijnheer te spreker. De heer Müller was niet thuis, dus kwam Jh v. d. B. fgeo 2 uur terug. Ujj deelde toon den heer Miiller mode, dat zjjue zuster liarplossen wensohte te namen al bloei de harpist nog maar een groote veertien dagen in Den Haag, dat deed or niet toe en na eeuig over en weer gepraat werd 't het beste geoordeeld, dat de heer Miiller 's avonds zelf even bjj Jhr. v. d. B. aankwam, om daar met diens zuster zelf af to sprekon. Togen 7 uur beldo de heer Müller dan ook aau de Frederik Hondriklaau 4 aan. Hij word door een koeoht in eono kamer gelaten, waar hjj geen damp, doch wel den heer des huizes, oen vriend van dezen en een knecht vond; de knecht, die hein de straatdeur had gsopend, bleef achter hem staan. Dadelijk bleek het don musicus, dat er van muzieklessen geen sprake was, toen hij "na opn paar oogenblikken te hooien kroeg „jij bent de grootste schurk, die op de heele wereld boataat Müller vroeg wat dat fe beduidon had, waarom hij daarheen was gelokt onder valsclio voorgo- ven3 waarop Jhr. v. B. v. d. B eon revolver op hein richtte en bom te verslaan ga'', dut het hier cm een heel andore zaak ging. „Met welk recht doet u dat vroeg M. „U moot niet van recht spreken was 't antwoord. „Hior maken wij zelf de wet I" De heer M. het relaas dat wij hier geven is de lezing van het geval, zooals we die van hem hebben vernomen gooide toen den bediende aohter hem opzjj en wilde wegloopen. In plaats van bij de voordeur kwam hjj oven- wol in een kabinetje terecht, het viertal over meesterde hom en bracht bent in de kamer terug. Hjj begreep, dat verzet niet zou baten en ging in een stoel zitten in oen hoek. Hij kroog oen man naast zioh, de twee bedienden gingen bjj de deur staan de tweede deur in de kumor was afgedraaid en Jhr. v. B. zette zioh op een sohrjji'bureau vlak voor don lieer M., steeds dreigende met de revolvor. „Zoo, uu maken we 't op Amerikaansohe manier af", werd hem gezegd. Hjj kreeg nu oen heel zondenregister te hoo- ren van wandaden bedreveu tegen do schilderes mej. S. H., welke haar zeer compromitteerden. Zij volgde hem overal, doordat hij haar onder hypnose had. Hjj was een echte Don Jnan. Verloden jaar had zioh ook nog oen meisje om hem verdronken. Ja, hjj was nog voel gemee- 110r, want bjj probeerde zijne eigen vrouw te vergiltigen. Daar haddon do aanwezigen bewjj- zen vau in h nden. Dat alles werd hem gezegd op alioroubosohofste manier, doorspekt met alletlei grove boleedigiugen. Zoo werd o. a. door den vriend, don koopman v. d. Ch., gezegd: „geef dien smeerlap een glas vuil water met groene zeep." 't Was onderhand voor M. tijd geworden om naar het Kurhaus te gaan, doch men wilde hem niet laten gaan. 't Was zijn sobuld, dat jufftouw S. H. hem overal naliep en nareisde, werd hem voor de voeten gegooid. Toen werd een stuk papier voor hem neergelegd en geëischt, dat hij schrif telijk en ouderteekend dit zou vorklaren en ook dat zij nooit op hem verliefd was geweest. Verder eisch'.e de broer van de schilderes, die om 8 uur ook iu het huis was gekomen, dat M. op zegel en ouder eedo zou beloven, dat juffrouw H. te allen tijde en zoo dikwijls als ze zelf wilde, bij M. in huis zou mogen ver- keeren, zoclang uls haar goeddaoht en als do vier aanwezigen wilden. Ook bij M.'s familie. M. weigerde kalmweg dit moois te toekeneD, waarop weer met de revolver werd gedreigd. M. heeft een aanklacht ingediend wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving, het veroor zaken van lichameljjk letsel, bedreiging tegen het leven en afdreiging. Wat da quaestie met juffrouw S. H., betreft, vertelde de heer M. nog, dat deze hemaljareu lang nobtervolgt. „Geen stap kan ik doen, of dat mensch is vlak aohter me. Als ik naar Berljju ga, reist zo mot mij mee; waar ik speel is zij". Dit laatste heeft M. ook aau de politie me degedeeld. Naar wij van die zijde vornamen, maakte S. H. het don hoer M. lastig, waar hjj ook ging, op straat, in do tram, oyoral. Ze bowuerde door hem gehypnotiseerd te zjjn. Ztju stenr zei haar dan (&I. was dan heelemaal niet iu haar nabijheid) dat ze om 2 uur op de Pier, aohter het Oranjehotel moest zijn. Steeds ging ze daarheen eu vertelde aan supposten en anderen dat M. haar had getelefoneerd om 't uur daar op hem te wachten dat ze aamen hadden afgesproken. M. wist dan van niets. Zelfs moot hjj op raad van een zenuwarts geprobeerd hebben haar onder hypnose te krjjgon om haar to gebieden, voortaan die dingen ou dat achtor- volgen na te laten. Dit is mislukt. Zelfs toen M. iu Peterburg concerteerde, volgde Mej H. hem. Eveneens te Hamburg. Het Vad. van Zaterdag bevat een verbaal van da heeren Jhr. van der Berg van Beuthem en Van der Chijs, dat de heer Müller Mej. H. al Binds 20- jaar onder hypnose houdt, al maar om haar nu en dau gruwelijk te mishandelen. Eu omdat ulle middelen om dit to beëindigen faalden, hebben zjj door moreele pressi (van revoherdreiging en vastbinden is volgens hen geen sprako) den heer M. van zijne boosheid willen afbrengen.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2