TWEE BLftOEN. Zaterdag 7 September üM)7. ji An tir evolutionair Orgaan voor lie %aidholianfl§efie en ^crnwsehe üilaDden. Tweede Blad. IN HOC SIGN O VINCE S I. BOEKHOVEN. Alle stukke» voor «Ie Redactie bestemd, Adverteutién eu verdere Administratie franco toe te zenden aan den fLiagg-ever Plaatselijk Sleuws. 22sle Jaargang ÏV'. 1274. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzondorlijke nummers 5 Cent. UITGEVER &©itf iff MjSUSJH Ad ver teil tien 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. j Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z hestaa Telefoon Infrrconw. So. 2. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit lste est 2de LIJST van de 29ste Jaarcollectie voor de Scholen met den Bijbel. Drachten f 435,60 Gaast16,18 Heeg194,54 Lollum met Waaxens 105,25 Maklcum met Cornwerd 90, Rottevalle47,60 Schettens met Longerhouw 82,10 Nyereen met Kolderveen Jeu Wan- neperveen (G. K.) 15,80 Bruchem28,66 Gameren (H. K.)13,88 Vreeswijk183,94'/, Werkhoven 51,37 Broek op Langendijk 307,25 Noord-Scharwoude met Zuid-Sehar- woude en Oud-Carspal (per lijst) 105.— Schoten bij Haarlem 32.47'/, Groote IJpolder100,— Ond-Beijerland162,34'/, Goedereede (giften) 10, Hazerawoude a/d Rijndijk met Kou dekerk en Groenendijk 101,06'/, Krimpen a/d Lek22,66 Numanadorp met Middelslnis43,75 Brouwerahaven (G. K.) 19,98 Yeere met Zandijk 30,67 Bergen op Zoom (G. K.) 36,— Heuaden met Oud-Heusden (gift) 1,— Bayum9,15 Boornbergum met Kortehemmen, Olterterp, Beetaterzwaag, Beeta, Wilgen en Smalle Ee 61,18. Cufcaard (G. K.)8,25 Nes (W. D.)21,24 Ooatermeer20,— Oppenhuizen met Uitwellingerga (G. K.)39,- Schraard56,60 Schiermonnikoog (G. K.) 7,87 Wanawerd met Jealum en Birdaard 106,50 Woudeend met Smailebrugge, IJpe- colaga en Indijk Nichtevecht34,25 Tuil en 'tWaal met Honswijk 20, Lage Yuurache met Hooge Vuursche (H. K.)5,62 Landsmeer (G. K.)24,75 Opperdoes25,— Schagerburg6,50 Hoogvliet22,75 Puttershoek Rijswijk bij Den Haag. 148,55'/, Stolwijk55,35 Wateringen75, Nieuwe Wetering met Poel en Huigsloot45,72 Anna Jacoba Polder (G. K.) 18,55 Oost en West-Souburg met Groote Abeele80, Serooskerke (W.)73,44 Totaal van 50 Locale Comité'a f 3.259,67'/, Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecte bedroeg voor de Chr. Nat. School te Drachten f229,95 en voor de Chr. School te Noord-Drachten f 205,65. De opgaven van de zeven Locale Comité'a van de gemeente Rotterdam hopen wij op een zelfde lijst te publiceeren, als de oorrespondenten de circulaires maar intijds inzenden. De Nagiften worden later afzonderlijk opgegeven De ijver onzer correspondenten staat er ons borg voor, dat zij niet zullen verzuimen ze af te halen en op te geven. Gaarne zouden wij voor 1 November alle op gaven van deze Uniecollecte in ons bezit hebben. De bijdragen en Uniegiften worden ingewacht bij den Penningmeester Mr. T. P. Baron Mackay, N. Uitleg 28 te 'a Gravenhage. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Officieel Gedeelte. Gemeentebegrootlng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommeledijk brengen ter open bare kennis, dat de begrooting van de inkom sten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1908, van af heden tot den dag der behandeling in don Raad, tor gemeentsecretarie voor een ieder ter lezirg ia nedergel9gd en, tegen betaling der koshr algemeen verkrijg baar gesteld. So.umelsdijk, 4 September 190T. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Wethouder. De Burgen cester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAA.FF. tremeeentebegrooUng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der -gemeente Ooitgensplaat brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1908, van 4 September 1907 tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter leziDg is neder- golegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Ooitgensplaat, 4 September 1907. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. Begrooting Openbare Gemeentelijke Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgonsplaat brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de in komsten en uitgaven der Openbare Gemeente lijke Bewaarsohool voor het dienstjaar 1908 den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen van af 4 September, ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Ooitgensplaat, 4 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Uit de Pers. De aap komt uit de mouw. Sommige vrijzinnige bladen dringen aan op spoed met de voorgenomen Grondwets herziening. Maak voort, heer Rink, dus heet het, anders zijt ge misschien niet meer in staat uw plan te verwezenlijken. Die »clericale« Eerste Kamer kon u wel eens een posts bakken. En 't zou toch zoo jammer zijn, wanneer ge uw voornemen niet ten uitvoer leggen kondt1 Immers, zei de »Arnh. Ct.« dezer dagen, dat blanco-artikel en de kieswetwijziging zullen bevorderlijk wezen aan »de zuivering der staatkundige partijen en aan de ver- zwakking der antithese-politiek. Snapt ge het, lezers De heer Talma ontmaskerde de blanco- tactiek reeds ten vorigen jare bij het be- grootingsdebat, en thans zegt ook een vrijzinnig blad onomwonden, wat de be doeling is. 't Is heusch niet in de eerste plaats om aan een tonrechte 'n einde te maken, maar om andere partijverhoudingen te scheppen. De rechterzijde moet in de minderheid ge bracht, de »antiihese-politiek« verzwakt worden. Daarom is er zoo'n haast bij dit werk. Daarom moet de sociale wetgeving maar wachten, wachten, wachten. Boven de belangen der arbeiders gaat het enge partij belang der op regeermacht beluste vrijzinnigheidDe aap komt uit de mouw Vroeger zagen de vrijzinnigen in 't be perkte kiesrecht een middel om op 't kussen te blijven, en waren er daarom verdedigers van. Thans willen zij 't eens beproeven met 'n blanco-Grondwet, en een voorloopig uitgebreider kiesrecht. Bevalt dit laatste niet, dan kan men onmiddelijk weer de kieswet wijzigen. De Grondwet laat immers 't allervoornaamste blanco 1 O, er zit zoo'n listige tactiek achter die »schoonste uitvindingen dezer eeuw.* Intusschen laten de heeren zich van eventueel® kiesrechtuitbreiding toch geen ullusies maken 1 Voor verzwakking der antithespolitiek* zijn we niet bang. Wél verwachten we toenemende verzwak king der vrijzinnigheid en voortgaande ver sterking eenerzijds van de socialisten, ander zijds van de >clericalen,<c En niet onwaarschijnlijk zal kiesrecht uitbreiding dat proces een weinig bespoedigen. Bladen als de »Arnh. Ct.« moeien" hun partijwinst dus maar niet al te hoog schatten. Anders zou 't leelijk tegenvallen Eu tegenvallers bezorgen een mensch altijd eenige onaangename oogenblikken. Maar, zal men zeggen, het blanco-artikel maakt kieswet-wijziging uitermate gemak kelijk. Wanneer algemeen kiesrecht niet bevalt, veranderen de liberalen 't weer. Ja, ja, doch willen is nog geen kunnen En over eenige jaren zijn de liberalen tot zoo'n daad niet meer in staat, want dan hebben de socialisten hen geheel onder den duim. Wie onbevooroordeeld de politieke ver schijnselen gadeslaat, ziet de verwording der liberale partij allerduidelijkst. Willen ze niet gewoonweg verpletterd worden, dan zullen ze, met het oog op den steun der neefjes bij de herstemmingen, toch geheel naar hun pijpen moeten dansen. Natuurlijk hoopt de vrijzinnigheid, door kiesrecht-uitbreiding nieuwe krachten te ver- zamelen. Maar o, wat zal 't tegenvallen Van degenen, die thans nog van het kiesrecht zijn verstoken, zijn stellig geen 20 procent liberaal of vrijzinnig-democraat. De rest is óf christelijk óf gemakkelijk te spannen voor den zegewagen der soci alistische propagandisten. (»Merwebode«) Vooruitgang »Het gelaat en de gedaante des aardrijks wordt vernieuwd van dag tot dag« is wel ooit de waaiheid daarvan zoo getrouw be vestigd als in onzen tijd? Wie der ouden, die, zeg voor honderd jaren leefden, zou den de wereld herkennen, als zij eens uit het graf opstonden Al wat de menschheid zich vroeger droomde dat tot het rijk der verbeelding zou blijven behooren, dreigt werkelijk te worden. Wat thans gezien wordt, overtreft de stoutste verbeeldingAls uit een tpoverland brachten vroeger de schrij vers met eene rijke fantasie tot ons de sprookjes van luchtschepen en vliegende menschen, van afstanden, die overwonnen werden, van onmeetbare zeeën, die niet langer de tr.enschen scheidden, van lucht en waterbewoners, tot zelfs starbewoners toe van eene verbinding tusschen sommige planeten met de aarde, en zoo maar voort. Waar stelde de verbeelding zich haar gren zen O zekerook na de stoutste ont dekkingen en wonderbaarlijkste uitvindingen blijft er stof voor de lantasie over, want zij bouwt weer op de gegevens van de werkelijkheid en neemt nog hooger vlucht na wat toegepast werd in 't practisch leven, maar toch wat wonderen aanschouwde onze eeuw eu het laatst der vorige al niet Wie zou hebban durven denken, dat iemand uit Amsterdam b. v. duidelijk verstaanbaar zou kunnen spreken met iemand uit Londen ^Onmogelijk een werk der duisternis zouden onze eenvoudige ouden geroepen hebben, die veel eenvoudiger dingen scheef aankeken, of ze wel op eene zuivere afkomst mochten roemen. Heette de drukkunst b. v. eerst niet »de zwarte kunst* omdat men vreesde, dat de Booze zijne hand er in had En dacht men niet hetzelfde, toen men booten, tegen wind en stroom op, zag voortvaren, of toen men den spoorwagen, zonder paard getrokken, over zijntweelinglijn zag snellen Maar dat alles is voor ons al zeer oud 1 En we verbazen ons niet meer, als we hooren, hoe tegenwoordig de groote Atlantische booten geen dag meer zonder verbinding met den vasten wal behoeven te varen. Hoe er op de groote booten van de Duitsche lijnen b. v. een drukpers is, waardoor alle morgens het nieuws van het vastland, dat door middel van de draad- looze telegrafie is overgeseind, in een courantje den varende lezers wordt aange boden. Zelfs nadert de >onderaardsche schietblaasbalk* van den geestigen Hilde- brand in zijne Camera Obscura zijne volma king, zij het dan voor een ander doel als waarvoor hij hem deed aanwenden. En nu niet alleen meer in het water of onder het water, (denk aan den tunnel dien men wil graven onder het Kanaal door, waardoor Engeland met Frankrijk met elkaar zullen vcrcenigd worden) ot door de bergen, of in drn schoot der aarde, diep, zeer diep onder den beganen grond, maar ook in de lucht en door de lucht vindt men nieuwe banen, waarlangs het menschelijk vernuft strak het nieuwe vaartuig zal laten snellen om elkaar te helpen of .te vernietigen, Met een taai geduld heeft men aangehouden en volgehouden, proeven genomen en na mislukking weer van nieuw aan begonnen, al maar weer, om den bestuurbaren luchtballon te maken, die niet ten speelbal aan de winden zou strekken, maar die, zelfs tegen den wind in, recht op zijn doel aan zou kunnen stevenen. En men heeft zijn onvermoeid pogen met een gunstigen uitslag bekroond ge zien. Het bestuurbare luchtschip is uitgevon den en zal gedurig verbeterd worden, pre cies als de rijwielen en auto's. Misschien is de tijd niet meer zoo heel, heel ver, dat men van Amsterdam b. v. per luchtschip naar andere groote steden, en bij toenemende volmaking der constuctie, over zee naar New-York zal kunnen reizen, met eene snelheid, welke die der snelva- rendste booten verre achter zich laat. Zoo iets is lang niet meer denkbeeldig Maar wat opmerkelijk is Tot welk doel worden thans de eerste luchtschepen ge bouwd Om het verkeer te vergemakke lijken Om den handel te bevorderen De nijverheid in de hand te werken Helaas neen en dat is wel het kenmerkende, dat de eerste luchtschepen zijn gebouwd als oorlogsmateriaal, om elkaar mee te bestoken, te vernielen, te vernietigen E11 dat in de dagen van de Vredesconferentie En dat, terwijl in Den Haag de eerste steen plechtig gelegd is van het Vredespaleis Waar bij de inwijding daarvan alle Volkeren der Aarde, uit Azië èn Afrika èn Amerika, in het verre Australië zelfs, in plechtigen optocht het ideaal van den Vrede zullen huldigen I Is daar niet iels tegenstrijdigs in En wijst het niet op dè diepe verdorvenheid der menschelijke natuur, dat alle uitvin dingen dienstbaar gemaakt worden aan het doel, elkander het licht en het leven te benemen Anderen beweren, dat juist zulke uitvindingen een duurzame vrede verzekeren, omdat men er tegen op zal beginnen te zien, om enkele geschillen van meer of minder ernstigen aard, eene reeks van jammeren en diepe ellende over elkaar uit te storten. En hierin mag iets waars liggen, de teekenen wijien toch op ernstige tijden. Als in den oorlog het menschelijk vernuft in dienst van den haat wordt gesteld, om elkaar te verderven, dan zal een hel op aarde ontbranden Als de mensch losge laten wordt, en de duivel in hem gevaren is, dan zullen de bange weeën van al die hooggeloofde uitvindingen zich in al haar schrikkelijkheid openbaren en hij, die met een begeerig en hoopvol hart uitziet naar de heerlijkheid van 's Heeren dag, zal smachtend zuchte»Hoe lang nog, o Heere Want dat gelooven wij vast: de aarde gaat snel, trots alle Vredesconlerentiën en alle duizelingwekkende uitvindingen, haar einde tegemoetWe mogen hoog opzien bij alle werken van 's menschen genie en de gewrochten van zijn vernuftééne zaak is er die zorg baart. De zaak, door Ten Kate zoo schoon bezongen, als hij zegt 3>0 zeker, onze Eeuw is groot; eu [wonderen verrezen Maar midden in haar glans, die zoo [verblindend blinkt, Is daar één zake, o Heer die heinu- [lijk mij doet vreezen 't Is de echo van Uw slem, die altijd flauwer klinkt Natuurlijk, wij moeten voorzichtig zijn, en ons niet wagen aan voorspellingen, betrekkelijk den tijd der ontknooping. Zelfs de Apostelen des Heeren hebben zieh dien dag ongetwijfeld niet in zulk een verre toe komst gedacht, als hij nu reeds ten opzichte van hèn ligt, al kwam hij ook morgen. Maar wanneer wij zieD, dat hoe hooger vlucht de menschelijke geest neemt; hoe lager hij ook zinkt, omdat hij de uilvindingen dienstbaai maakt aau den verfijnden vorm om de zonde in te drinken als water, dan zien wij toch de bevestiging van het Schrift woord, wat het ons zegt aangaande die ^laatste tijden*. Wat er nog aan die reeks van uitvin dingen lal toegevoegd worden, wij weten het niet, het einde is er nog niet want de electriciteit heeft nieuwe banen ontdekt en nieuwe teireinen bloot gelegd voor het geestesoog van den mensch misschien gaan we heel Dieuwe tijden tegemoet, waarvan we niet het flauwsie begrip hebb 11 Dit blijft plicht voer die alie hooger heil van zijn God verwachtte waken en te werken, opdat die grooie dag 11.et onvoor ziens kome. Vinde hij de Gemeente des Heeren de lendenen omgord en de lampen brandende, om op alle terreinen het licht der Godde lijke genade te laten schijnen op dat de wetenschap, of op dat der bartnhariigheid, of op dat van maatschappij of slaatop kerkelijk en póTitiek terrein Zoo zij hel W. De Getuige Somnulsriijk. Door den Rijksveld wachter Koppenhol is procesverbaal opge maakt tegen M. K. bouwkundige te Den Bommel wegens het rijden met een met paard bespannen wagen op den Langeweg alhier, zonder van eene lichtgevende lantaarn voorzien te zijn. Eene vergoeding van f o 60 per dag is toegestaan aan Jan 'Troost alhier, wegens opkomst onder de wapenen tot het bijwonen der herhalingsoefeningen van zijn zoon Jacob. 4 September. Hedenavond werd van over het geheele eiland aan den Zuidelijken horizon een felle brand waargenomen. Men vermoedde da' er brand woedde op het eiland Tholen (Zeeland). Bij nader inzien is het de brand geweest te Antwerpen. itliddelliarnis A s. Dinsdag, den ioen September, zal het 30 jaar geleden zijn, dat de Heer C. J. van den Berge als Machinist en den 17011 September a s., 30 jaar dat de Ht er H Buzhik als Conducteur in dienst trad bij de Stoomboot-Maatschappij »Overflakkee Goedereede Zeker g^en alledaagsch geval Naar wij vernemen, bestaat bij ver scheidene ingezetenen in deze gemeenie, de lust om pogingen in het werk te stelen, om een tweede geneesheer alhier gevestigd te krijgen. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Aan de pleegouders van J. Geldhofï is den lijd dat hij onder de wapenen zal worden geroepen 40 ct per dag vergoeding toegekend. Dinsdagmorgen arriveerde alhier aan het hoofd de stoomboot ^Padang Vit* met ruim 300 biggen voor verschillende koop lieden. Naar men verneemt allen afkomstig van de veemarkt te Nijmegen Den Bommel. In deze gemeente doet zich weer een geval voor van febris typhoï- dea. Het inschrijvingsregister der Nationale militie is op 31 Aug. gesloten met een getal van 26 ingeschrevenen.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3