IF n EEKSTE BUD. Zaterdag 7 September 11107. 22s,c Jaargang jY'. 1874 I N HOC SIGN O VINCES voor de Xuidhollanfllsclie en Sfieouwsclie WMmméem 1 5 A.n tir em lu Hou air Orgaan prabrugg-e EL Wil, n 8J91, Iditiëi). IELSDIJS. I IPS. ING in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poet 60 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. bOMMSSLSMUJH ïelei««n 9oteicot»Bi. S«. 8. i Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. l| Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. I Dienataanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. 1 Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia z j besiaa I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- o i Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «ie Redactie bestemd, Advertenties eis verdere Aglasiaiatratie frezuwAi toe ie y.esstleia nan gjgi^cver. Sluiting der Hamers. Zaterdig 14 Sept. a.s. zal de zitting der Staten-Generaal gesloten worden, 's middags 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemach tigd om"°dan naar de vergaderidg te gaan, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Onzen naam te sluiten Aldus de Staatscourant Maar wat zal de Minister op te sommen h°bben. Iti het stuk, dat eiken Minister dan voorleest, staan genoemd de voornaamste wetten, die tot stand zijn gekomen in het ver- loopen jaar Sept. '06 tot Sept '07. Doch wat heeft dit Kabinet tot stand gebracht? Het Arbeidscontract is aangenomenen dankbaar mag men in meer dan één opzicht zijn, dat het er is, hoewel 'tons altijd j toegeschenen heeft, dat het werkelijke leven aan heel dit Contract meer een «schijn» dan een »zijn« zal geven dat meer dan ééne bepaling haar waarde en beteekenis zal verliezen door de klippen, waarop het leven der werklieden steeds strandtat hankelijkheid door broodsgebrek en gedwongen werkeloosheid. Maar wie achteruit ziet, weet zeer wel, dat 't Arbeidscontract een werk is van jaren terug, zoodat deze Re geering geen andere eer er van toe komt, dan dat ze een door anderen volledig uitgewerkt en toegelicht wetsvoorstel der Kamers aanbood. Zelf heeft 't Kabinet er weinig of niets aan gedaan Wat dit Kabinet nu nog meer te vertellen zal hebben op den sluidngs- dag, is ons niet bekendwant er is niets van eenig belang voor 't natio nale leven gewrocht. Ja, er is een Ministerieele werkstaking geweest om 't bagatel van 't blijvend gedeelte waardoor zeven a acht weken nutte loos voorbijgingen en het Kabinet tot de ontdekking moest komen, dat het allerdwaast gehandeld hadja, Mi nister Staal is heengegaan; ook Mi nister Cohen Stuart, en twee andere titularissen zijn in hun plaatsgekomen; maar dat alles zal de Minister in 't sluitingsstuk natuurlijk niet meedeelen. Hij zal we'ten en wetsontwerpen op moeten noemen, maar helaaser is niets; niets op niet één.terrein. Treurig, zooals dit jaar in vruch- f telooze bezigheid is doorgebracht. Er is zeer zeker door dit Kabinet gewerkt, maar waar zijn de vruchten voor den Arbeid en den Arbeider? Voor den middenstand, die hoelangs hoemeer beklemd raakt Het Kabinet en ieder zal wel met een klacht terugzien op de onvruchtbaarheid van dit tweede jaar. En wat zal de toekomst brengen Met ingang van 8 Sept. is de heer Burgemeester van S. herbenoemd. Wij wenschen Z E A. geluk met dien dag en hopen, dat hij in de toekomstige jaren al zijn krachten mag blijven wijden aan de belangen van de Ge meente. Van de Gemeente! zeggen we met opzet Want er kunnen verkeerde toe standen insluipen. Een burgemeester kan te veel posljes krijgen, waardoor hij zich aan de Gemeente niet meer geven kan, zooals hij dat wellicht zelf wel wenschte. Maar waarom bedankt een burge meester dan niet voor enkele baantjes, als hij toch zelf gevoelt, dat het hem te druk wordt en hij door allerlei bezigheden buiten zijn burgemeesters betrekking, 5f uit de Gemeente is, öf aan werk bezig, dat met 't Gemeente leven niets heeft te maken. Dat zit em in de verdiensten. Maar daarom hebben we ook na deze opmerkingen eene andere nl. Men geve den Burgemeesters een flink traktement Onder de menschen hoor je zoo wel eens praten van: «die en die zijn toch zulke geldwolven« maar waarlijk, een Burgemeester, die daar al een heele f 800 verdient, hoeft toch heusch geen geldwolf genoemd te worden. Dat is geen loon voor iemand, met zoo groote verantwoordelijkheid. Een burgemeester van een flinke plattelandsgemeente moest niet min der hebben dan 1500 tot 2000 gld. En een traktement, dat daaronder blijft, is te luttelvooral als zulk een burgemeester zelf geen kapitaal bezit. We zullen op dit punt niet verder ingaanmaar wil men de burgemees ters verzoeken verschillende winst gevende postjes te laten varen, dan beginne men met een flink salaris uit te keeren, waarvan zij in hun hoogere positie dan gewoon burger behoorlijk naar hun stand kunnen leven. En dan is 1500 gld. niets te veel. Op Dinsdag 2 Sept. vergaderde de Raad te Middelharnis tot benoeming van een Wethouder, noodzakelijk ge worden door -het herkiezen van den Wethouder Kolff als Raadslid. Bij siemming bleek, dat de heer Born 6 en de heer Kolff 5 stemmen had, zoodat gekozen is de heer Born, die de benoeming aannam. We wenschen den gekozene har telijk geluk en spreken den wensch uit, dat hij met den heer Burgemeester en den heer Korvink mag saamwerken in zulk een eensgezindheid, die de belangen der gemeente bevordert en het geestelijke en het stoffelijke leven der burgerij in hooge mate in 't oog houdt. We verheugen ons, dat deantirev. Raadsleden zich zoo eenparig van hun juiste taak kweten, om als één man den heer Born te kiezen. Zeker, we hebben meege voeld de bezwaren om den heer Kolff niet te kiezen de vrienden erkenden de verdiensten van den heer Kolffze waardeerden zijn steun, dien hij soms aan onze mannen verleende. Maar zooals terecht is begrepen een antirev. meerderheid in den Raad moet ook antirev. Wethouders hebben, ('aar van zelf de liberalen in den Bur gemeester toch in dat College zijn vertegenwoordigd. En dan dienen per soonlijke sympathiën te wijken. Ons beginsel trede dan op den voorgrond. En 'tis ons een reden van blijdschap, dat onze antirev. Raadsleden, zoo één van zin, zich van hun roeping in deze, met voorbijzien van personen, hebben gekweten. De Raad is om en dat »om« moet blijken in feiten, benoemingen en keuzen. Zulk eene saamstemming, zulk een accoord belooft ook voor de toekomst vrucht voor het antirev. beginsel in en buiten den Raad. Moge de beer Ko'ff voorts blijven voortgaan om als Raadslid de gemeente met zijn gaven te dienen 't Is eene uitstekende gedachte van onze Kiesvereeniging om alle corpo raties tot deelneming op te wekken om de kermis afgeschaft te krijgen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk zal wel niet nalaten zijn adhesie te betuigen, waar zijn Voorz., ds. Westrik, vroeger reeds, heel flink, pogingen in 't werk heeft gesteld, om dat onding, wat men kermis noemt, weg te krijgen Aan ds. Westrik komt de eer toe, jaren geleden, daarvoor reeds gewerkt te hebben, toen de tijden ongunsiig waren. Maar nu zijn ze gunstig. De Raad is om en er mogen nu ook anti revolutionaire daden verwacht worden. Het Bestuur der Zondagschool met zijn wakkeren Voorzitter zal ook hier beslist steunen en al de leden zullen gewisselijk daCheidensch feest tegen werken. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelharnis, die zijn arbeid over verschillende Geref. lidmaten uitstrekt in Sommelsdijk, mag ook hier niet achterwege blijven. In Somme sdijk wonen een Ouderling en twee Diake nen der Gerei. Kerk te Middelharnis. En zoo geadresseerd, zoo met den steun van allerlei mannen en vrouwen, van welke religie ook, kan de kermis afgeschaft worden. Wat eischt het Christelijk, het zede lijk beginsel Dat gebroken worde met een feest, waarop de zonden uitbreken in menigte"*; dat honderden guldens de Gemeente uitbrengt; dat, menschen verlaagt en met de dieren gelijk maakt; dat wanorde en beroe ring brengt in de gezinnen, zoo niet nog erger. Alle man helpe hier tot eere van Son nielsdijk Heeren Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit tot afschaffing der kermis in Stad aan 't Haringvliet goedgekeurd. We wenschen den Raad geluk met dat besluit, dat natuurlijk verwacht werdmaar brengen hem en niet 't minst den Edel Achtbaren Heer Sterk onzen innigen dank, dat dit wange dracht der »verlichte« eeuw uit Stad verwijderd is. Maar nu nog een vraag: Worden .de herbergen op Zondag gesloten Ook dat punt zal zeker reeds lang de aandacht van den Raad hebben bezig gehouden daaraan valt niet te twij felen. Misschien hooien we daar wel spoedig wat van. Even nieuwsgierig als we er naar zijn, of ook in andere plaats n van Flakkee, waar de meer derheid der Raadsleden antirevolutio nair is, zulks zal plaats hebben. Wat. ons spijt is dit, dat we wel kaartjes ontvangen hebben uit andere dorpen om te komen tot stichting van een Vereeniging van Flakkeesche Anti-Liberale Raadsledenmaar dat uit Stad er ons nog geen gewerd. We willen nog eens herhalen, wat we in ons vorig artikel daarvan schre ven We wenschten eene Vereeniging van Antirevolutionaire Raadsleden en ook Roomsche, als ze onze medestan ders zijn in de Gemeentepolitiek, om eens of tweemaal per jaar bijeen te komen, om daar den onderlingen band te versterken elkaar wenken tegeven eikaars lief en leed te hoorenvan eikaars ervaring practisch nut te trekkenom daar te laten optreden een spreker, die een of andere «Ge meentezaak» flink uiteen zet om daar door de kennis der Raadsleden te ver rijken. Wat hooren de Raadsleden van Flakkee nu eigenlijk voor .wetens waardig 't Is over een ditje en een datjemaar flinke onderwerpen hoort men niet bespreken. Binnenkort vergaderen de Burge meesters en Secretarissen van Zuid- Holand en daar zullen twee belang rijke zaken behandeld worden op Gemeentelijk gebied. Maar daar hebben de Raadsleden ook belangbij. Nochtans ze zullen er (en beetje van te weten komen en niet anders dan uit een verslag, dat de bladen wellicht zullen geven, 't Loopt over de besmettelijke ziekten in verband met een Koninklijk besluit en over den Legger der wegen en voetpaden Mannen 1 blijft niet achter, maar verstaat ook uw tijd. ff T Indelsraerk 'jallegooij. Poots. lestoren. Ijer |liteit, lichte enig adres IS. UITGEVER 7>e burgemeester van Sommelsdijk herbenoemd. De heer J. C. Bom Wethouder te Middelhar nis. Afschaffing der kermis in Som melsdijk. De kermis afgeschaft in. Stad en nog wed. Hel was Koninginne-dag. Id de plaats mijDer inwoning maakt men daar nog al werk van en reeds dagen te voren, spelen alom de kinkerkens 2>op- tochtje«, versieren er elkander met groen en bloemen, steken 's avonds lampions aan, slaan op een trommel en zingen hun zou- leloozen deun ^Oranje bóven 1 leve met een hartige wensch voor de J>socialen« aan 't slot. Ik mag dat vreugdbetoon wel van oud en jong, a! is het waar, dat in meer dan een plaats het feestcomités met de afijnens, met hun gevoelens, gebruiken enz al heel weinig rekening houdt. Het was dan Koninginne-dag Daar werd aan m'n huisbus gemorreld gebeld en ik vond, door onbekende hand mij toebedeeld, een traktaatje, met het ondubbelzinnige opschrift: ïWeg met de Oranje-furie. 't Was mij direct duidelijk, uit wat boek dit aangewaaid kwam. De sociaal-democraten zijn daar onschuldig aan. Ook zij voelen voor het Koningschap Diets, zoomin als voor het Oranjehuis. Dat kan men in hun bladen wel meiken! Maar zij zijn zoo wijs, om beide links te laten liggen. Zij onder graven met taai geduld de grondslagen onzer maatschappij. Als die ineenstort, dan ver brijzelt het Koningschap zichzelf en dan wordt het Oranjehuis een gewoon geslacht, dat evenveel of even weinig waard is, als b.v. het geslacht-Troelstra. De rechtsteeksche aanvallen op het koning schap en onze Oranjevorsten komen uit den anarchistischen hoek. Bij ons heeft men ook een groepje >vtijen«, van de soort, zooals ze de vorige week in Amsterdam hun herrie-congres hielden. Het zijn de lui, die nooit tevreden zullen zijn, \oor elk hunner zijn eigen eilandje gekiegeu heeft, waar hij gansch alleen wonen kan en ongestoord z'n eigen individueel leven kan uitvoeren. Van hen kwam mijn traktaatje, rik kreeg er elk jaar een; telkens weer zulk een anti-Oranje-pamflet. Nu geloof ik niet, dat die vodden vtel kwaad doen. De Oranje liefde zit er bij ons volk diep in en kan een stootje velen. 'k Zou er dan ook niet aan gedacht heb ben, het schendprul hier aan te halen, ais de schrijver ditmaal niet de drang zijns harten had gevierd, om niet slechts de tegen woordige Draagster der Kroon, maar ook haar voorvaderen door 't slijk te sleuren. Ln dat, doet meer kwaad! Dank zij de openbare school, die al vele jaren de geschiedenis van ons vaderland op 't voetenbankje zitten liet, weet een groot deel van ons volk een bedroeid beetje van wat ons volk, dank zij de goede hand onzes Gods over ons, aan de Oranje's te danken heeft. Menigeen weet er niet veel meer van, dan dat ze ons vrijgevochten hebben van Spanje en naderhand van de Franschen. Maar van hun groote daden, hun groote opofferingen, hun groot geloof wat weet men er eigenlijk van? Een onkundig mensch kan men van alles wijsmaken. Op die onkunde der groote menigte heeft blijkbaar deze pamflettist ge rekend. Hoe zou hij anders den moed heb ben, om dingen te schrijven, als ik hier volgen laat: »(Prins Willem I) maakte gebruik van den cpstar d der Nederlanders tegen Spanje, om er bovenop te komen Teen hij zag, door dien opstand te kunnen worden, de man van gezag, keerde hij zijn rok, werd protestant cn stelde zich aan het hoofd der opstandelingen! Het was dus eigen eer en voordeel, wat Willem van Oranje op bet oog had En op dezelfde manier worden dan al de Oranje's met verachting in etn hoek getrapt. Voorzeker dat is dorr dat is ge schiedkundige gtkkepraat; d t schrijft een historicus met ezelsooren en een narremuts; daarvoor heeft de oordeelkundige lezer niet anders over dar, een medelijdenden glim lach maar ik wil vragen, wat indruk zulke lastertaal, telkens herhaald op de onontwikkelde massa maken moet, die op de openbare school veel zware, geschied kundige steenen te verduren kreeg en weinig, voedzaam, historisch brood zich zag toe bereid Wat weten ze eigenlijk van »Vader Wil lem En gelooven ze nitl reeds al te licht den kwaadspreker van de levenden, bij wie navraag kan gedaan wordeD? Hoeveel temeer hem, die de doodeu lasten? Speculatie op de onkunde der menigte dat is het! Want de leugens liggen er bovenop, dik, als suiker op een kermis koek. Wat: Willem 1 de man, die eigen voor deel zocht? Maar dan is hij, het woord zij me ver geven! de grootste kruk geweest uit de zeventien Nederlanden: Dan was er van de Eems tot de Maas niemand me meer be perkte geestvermogens Dan zou men hem, die 't met een handvol Geuzen en 'n paar dozijn Hollandsche steden tegen Spanje's wereldmacht durfde opnemen, wel den »dolien« Oranje mogen noemen! Als Willem eigen eer en voordeel ge zocht had, dan zou hij zich na zijn mislukte tocht uit '68 met den Keizer hebban moeten verzoenen; dart zou hij in '70, toen hij 't pausdom Oranje herkrteg voorgoed daar hebben moeten vestigen; dan zou hij in '75, teen men te Geertruidenberg van vrede handelde, de schitterende aanbiedingen van I' flips, waarvoor de Keizer zelve borg wou blijven, hebben moeten aannemen Dan zou hij met tot 't eind van z'n leven »Kaal .en ealvmischc gebleven zijn, maar hij zelf schertste en zouden zijn weduwe en broeder niet voor de moeilijke vraag gestaan hebben, hoe ze de opvoeding zijner kinderen zouden rnceien bekostigen! Wie Oranje wil leeren kennen, leze zijn intieme briefwisseling, die ons zijn gansche hart openlegt. Als zijn tweede vrouw, Anna van Saksen, 1 a zijn terugkeer uit Frankrijk, in '69, toen de rijkste edelman uit de Neder landen zich voor zijn schuleischers van stad tot stad verbergen moesttoen zij zijn druk verzwaarde door haar onhebbelijk gedrag, ja zelfs een smeekbrief aan Alva schreef, om een geldelijke toelage te mogen hebben, zond de Prins haar een aandoenlijk schrijv en, om haar terug te roepen tot haar pliciq. En in dien intiemen brief, waarvan hij zeker nooit vermoeden kon, dat er open baarheid aan zou worden gegeven; waarin hij zich dus geeft, zooals hij is, zonder A m

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1