ingezonden stukken. Vissclierij. Posterijen. Verhoojiin^en. Gtenieiigd Nieuws. Zaterdag jl. behaalden eenige jongens der Ambachtsschool een prijs, bij de aldaar gehouden volsspelen, alsmastklimmen, springen, enz ter gelegenheid van de ver jaardag der Koningin Jl. Zondag was het voor W. B. geen voordeelige dag, daar hij het ongeluk had zijn portemonnaie, een aanzienlijk bedrag inhoudende, te verliezen en welke tot dusver nog niet is gevonden. Maandag had het zoontje van P. B. het ongeluk al spelende in de kaai te water te geraken Met behulp van anderen werd den drenkeling spoedig op het droge gebracht. Stad aan 't Haringvliet. Door den Heer L. Keijzer is eene bezending bloem bollen ontvangen om die te planten, ten einde te trachten om ook hier eene bloem bollencultuur aan te leggen. Het Stadsche beurtveer, dat jarenlang bediend is geworden door de familie Van der Gevel, zal weldra worden bediend door schipper C. Goumare alhier, die het van schipper J. van der Gevel heeft overgenomen. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer A Braber Az., thans onderwijzer te 's Gravenzande, is op Donderdag 29 Aug. te 's Gravenhage geslaagd voor de hoofdacte. Daar de dorsehmachine der Land- bouwvereeniging aSlad aan 't Haringvliet en Omstreken* alhier, herhaaldelijk weigert Om te werken, zal zij op verzoek van Rijkswege worden onderzocht, ten einde te zien of zij van de fabriek volgens de ge stelde voorwaarden is afgeleverd geworden. Oude Toilge. Aan den spekslager P. Buscop alhier is door den Heer Commissaris der Koningin dispensatie verleend van het verbod van invoer van slachtvarkens op dit eiland Dirksland. De Unie-collecte alhier langs de huizen gehouden heeft opgebracht de som van f 70,11. Terwijl P. Visser werkzaam was, kreeg hij een klap van een paard, waardoor hij dien dag geen werkzaamheden meer kon doen. Op 11 Sept. a s. zal over den polder Kraijenisse, over dijken, wegen, dammen, hekken, enz. schouw worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd zorg te dragen dat alles in orde is. Het verzoek van C. Poortvliet om in een- pand aan de Straatdijk, een slagerij te; mogen oprichten, is ingewilligd. Verleden week had een bf'A jarig meisje van H. G alhier het onge luk, doordat bij 't afsnijden van korenhalmen het mes uitschoot, zich in 't oog te steken waardoor dit geheel verloren was, en zij nog denzelfden middag naar Rotterdam naar een ooglijdersgesticht moest gaan, waar 't oog erjwerd uitgenomen, 't Andere oog zal vermoedelijk behouden blijven. Bij bijna alle lammeren van de Wed. J. L, v. Oostenbrugge heeft zich schurft voorgedaan. Tot dijkgraaf van den polder »De generale Dijkage van Stellendam* is bij K. B. herbenoemd de Heer D. Zaaijer Azn alhier. Aan de loting der Nationale Mi litie zullen dit jaar voor deze gemeente deelnemenJ. Biemond, M. Braber, W. van den Hoek, J. de Later, B. van Leute, A. van Lente, L. Moijses, B. van de Ree, P. van de Ree, W. van Seters, L. Sluijter, C. A. Touw, J. Troost, M. Troost, D. Verbiest, G. Verblauw en J. Zeedijk. Goedereede Onze vroegere dorpsgenoot de heer F. den Eerzamen Fzn. slaagde dezer dagen voor het examen Fransch L. O. Bij beschikking van den Min. van Oorlog is aan den milicien-verlofganger Th. van Veen uitstel van opkomst onder de wapenen verleend tot 4 November a.s. Als bijzonderheid zij gemeld, dat door den slager K. S. alhier van 1 2 roeden tuingrond 16 mud stroogele ajuin is gewon nen. Aan de loting der Nationale Militie zullen dit jaar voor deze gemeente deelne menC. van Erkelens, J. Grinwis, K. Heerschap, A. van Heest, J. Hollaar, T. Lodder, C. Orgers DznC. Orgers Gzn,, J. van der Sluis, G. Tanis, Jb Tanis, K. Tanis eu L. C. Troost Bij een 6-jarig knaapje in de woning No. 3 is een geval der besmettelijke ziekte >diphtheritis« geconstateerd. Ouddorp.** Voor den tijd dat de mi licien-verlofganger D. Hoek dezer gemeen te voor herhalingsoefeningen onder de wa penen heeft vertoefd, is aan zijn gezin eene geldelijke vergoeding ad f 18 toegekend. W.jl de eerste boringen in den geestgrond onder deze gemeente tot het bekomen van zuiver water in verband met den aanleg der drinkwaterleiding geen vol doend resultaat opleverden, is men met nieuwe boringen lot op meerdere diepte in den bodem begonnen. Verleden week had de schipper P. Sperling een niet onwelkom buitenkansje. Met zijn vaartuig zijnde in de nabijheid van het Brouwershavensche gat kreeg hij aan zoek van een Engelsch pleizierjacht, om haar in Brouwershaven te loodsen, terwijl hij als belooning daarvoor f 60 ontving bovendien had hij bij een goede vischvangst nog een steur gevangen. Buiten verantwoordelijkheid der .Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Aan de vele ingezetenen van Dirksland. III. Zoo doen wij nogmaal3 een aansporing tot deelname aan de Vereeniging, gevormd met het doel den grondslag te leggen voor de te stichten coöperatie. En laat deze dan ook niet tevergeefs zijn. Want wij zijn van meening, dat de door velen gevoelde en vooropgestelde bezwaren, die hen tot heden weerhielden van toetreden, niet de minste reden van bestaan hebben en bij ernstig nadenken zijn te overwinnen. En welke voordeelen staan daar niet tegenover. Zijn eigen brood ontvangen met de zekerheid van voldoende zuiverheid en gewicht! Bij vol doende deelname en stijgenden bloei met winst in 't verschiet! Dit zjjn nog maar enkele, voor ieder in 'toog springende voordeelen, die voor ieder een spoorslag moeten zijn, zich zoo spoedig mogelijk als lid op te geven bij den Penning meester. Want daartoe moet het komen! Wij moeten hebben een flink aantal personen, die toetreden tot het te vormen fonds, opdat zoo spoedig mo gelijk daadwerkelijk kan worden begonnen. Overweeg nog eens de bezwaren, maar stel daar tegenover de voordeelen aan coöperatie verbonden en wij twijfelen niet of Uw toetreding als lid zal spoedig volgen. Zoo er zijn, die inlichtingen wenschen te heb ben over verschillende zaken, zij zullen het voor- loopig bestuur daar bereid voor vinden, terwijl ieder, die zich den gang der zaken duidelijk wil voorstellen, bij den Secretaris de ontwerp-statuten der te stichten coöperatieve brood bakkerij ter inzage kan krijgen. Ingezetenen van Dirksland I Laat U in deze steeds duurder -wordende tijd niet langer tever- geefsch aansporen om deel te nemen aan de te stichten coöperatieve brood bakkerij. Bedenkt en begrijpt uw belang! Laat niet langer op U wachten, en het kleine aantal personen die de zaak hebben aangepakt en trachten op te richten, alleen staan en de oprichtingskosten en moeite op enkele schouders rusten, terwijl de vruchten en voordeelen der coöperatie in de toekomst ook door U zullen genoten worden. Nogmaals; laat U niet weerhouden! Treedt toe Het voorloopig Bestuur: A. VREESWIJK, Voorzitter. J. C. DE BONTE, Secretaris. L. v. r. WEKKE, Penningmeester. Dirksland, Augustus 1907. MIDDELHARNIS. Te Vlaardiugen is van de haringvisscherij binnengekomen de logger ï-Anna* st. C. Langbroek met 25 last haring. (2e reis.) Oude Tange Met ingaDg van 3 Sept. 1907 is het Post- en Telegraafkantoor alhier, geopend Op Werkdagen van 7,30 vm. tot 12,30 nra. 1,30 nm tot 3,nm. 5,30 nm. tot 7,nm. Op Zon- en Feestdagen: 7,30 vm. tot 8,30 vm. 12,30 nm. tot 1,30 nm. Alles spoortijd. Met ingang van 1 October a s. wordt de Heer J. F. van de Ven, telegrafist alhier, verplaatst naar Alphen a/d Rijn. Stellendam. Op het Hulp-Telegraaf kantoor alhier zijn in de maand Augustus behandeld 218 telegrammen, zijnde: ont vangen 119, verzonden 99 berichten. Woensdag 4 September 1907, 's nam. 2 uur ter herberge van J. C. Kieviet te Nieuwe Tonge, van eene belangrijke partij Manufac turen, ten verzoeke van F. v. d. Weide te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 7 September 1907, 's namid dags 1 uur, ten woonbuize van Marinns Kaptijn te Stad aan 't Haringvliet, van Manufacturen voor den Heer F. van der Weide te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN Donderdag 12 September 1907 voorm. 10 uur. Verkoop van Timmerhout aan de Kaai te Battenoord. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag, 2a September 1907, des avonds 7 uur in het Ilö el Spee te Soiumels- dijk Inzet van een Heerenhuis met tuin en pakhuis, twee landrouwschuren, twee arbei derswoningen, een tuin en een perceel open terrein, gelegen aan de Voorstraat, de Achter straat den Dorpsweg en de Krakeelstraat, te Sommelsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. B. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag, 2 October 1907 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdyk; Afslag van een Heerenhuis met tuin en pak huis, twes landbouwschuren, twee arbeiders woningen, een tuin en een perceel open terrein, gelegen aan de Voorstraat, de Achterstraat, den Dorpsweg en de Krakeelstraat te Som melsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. B. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Branden. Eon stoker, werkzaam in de fabriok van suikerwerken van den heer C. Jamin aan de Hugo de Grootstraat no-. 23 25, te Rotterdam zag Vrijdagavond omstreeks negen uur een vlammetje spelen op hot dak van een dor zij vleugels, loodrecht op het kolossale hoofdgebouw van deze fabriek staande. Onmiddellijk werd de brandwoer gewaar- sohuwd, terwijl het personeel der fabriek in middels traohtte met de aanwezige blnsohmiddelen het vuur tö dooven hetgeen niet gelukte. De brandweer was spoedig ter plaatse en ving met eenige op de waterleiding geplaatsto slangen met blusschen aan. De brand, die zeer ernstig had kunnen worden, omdat 6en enorm aantal houten kiBtjes opge slagen zijn op de zolders, grenzende aan dien waar hij woodde, is vermoedelijk nabij of in een liftkoker, loopende langs dezen zolder, ontstaan. Thans bepaalde hij zioh door het onmiddellijk krachtig ingrijpen van de brand weer tot den zolder en een gedeelte van het dak, waarop de brand ontdekt werd. Op dezen zolder was uitsluitend emballage opgeslageo, hetgeen do aangerichte schado niet aanzienlijk doet zijn. Verzekering dekt deze. Omstreeks half elf was het blussehingswerk voltooid. Vrijdagmorgen ontstond er door eene onbekende oorzaak brand in eene lading sal peterzuur van de to Delfzijl in 't dok 'liggende schoener „Coofid", kapitein B.Sohuitema. Daar het niet mogeljjk bleek het vuur door middel van de aanwezige brandspuit te blassohen, liet men hot vaartuig door middel der stoompompen vau de sleepbooton „Nordernoy" en „Adert" vol water loopen en aldus zinken. Door onbekende oorzaak ontstond Donder- dagvoormiddag brand in het zoogenaamde Schip- huis tc Helium, in oigendom toebehoorende aan Joh. de Htran"en bewoond door den sohipper Maarhuis. De inboedel is grootendeels gered kunnen wo-den, torwijl het huis geheel is uit gebrand. Plm. 800 daarin geborgen korenzakken van den heer D. Eziaga aldaar zijn mede ver brand. De naast het verbrande pererel staande boereubehnizing vatte ook nog vlam. Met ver eende krachten gelukte het evenwel bet vernielend element hier meester te worden. Het verbrandde is tegenbrandschadevorzckerd. Een pluimpje. We lezen in de „Dordr. Ort." Na do ernstige klachten, welke onlangs tot ons kw.imen over hinder, door de Dordtsche straatjeugd aan vreemde schilders vdroorzaakt, zal het zekor elk onzer lezers goed doen, te vernomen, dat bij den burgemeester onzer ge meente zeor harteljjko brieven zijn ontvangen van do heeren Eudovici, lid van de Internationale Vereeniging van beeldhouwers, sobilders en' graveurs te Linden, en W. Tollen Bishop, waarin do eorsto ook na neus andare schilders en leerlingen, do tweede ook uit naam zijner vrouw, dank betuigen voor het uitstekend toe zicht, door do politio uitgeoefend, waardoor het hun mogelijk was ongestoord fe werken in onze zoo schilderachtige oude stad. Da sohrjjvors hebben ongevraagd verlof gegeven om deze verklaring openbaar to maken, waardoor de ongunstige indruk, dien vroeger gebeurde din gen onmogelijk hebben gemaakt, geheel wordt uitgewischt. Draadlooze telefonen. De draadlocze telefonie maakt vorderingen en men begint reeds met toepassing van die uitvinding in liet practisch gebruik. Bij een onlangs gehouden lezing van prof. Haby in de Technische Hoogeschool te Charlottenburg heeft men door middel van de draadlooze telefoon gesprekken gevoerd met de Maat schappij voor Draadlooze Telegrafie te Berlin. Aan boord van de stoombooten van de Delaware- en Lackawanna-Spoorweg-Mij. op de Nortli-River te New-York zal mei een proef nemen met het gebruiken van toestellen voor draadlooze telefonie, uitgevonden door dr. Lee de Frorest. Er is echter nog heel wat ie verbeteren aan de draadlooze telefoon voordat zij behoor lijk dienst zal kunnen doen in bet bandels- verkeer. Zij heeft 0. a. in vergelijking met de dradentelefoon het groofe nadee', dat men niet snel van booren lot spreken kan over gaan. Als iemand luistert naar een mede- deeling per draadlooze telefoon, dan moet hij geduldig wachten, totdat de man a n den anderen kant heeft uitgesproken, en dan moet het toestel worden veranderd om hem in staat te stellen antwoord te geven. Dat bevorderd den" spoed niet. Onweer. Van 2£ tot 6 uur werden Vrijdagochtend Breda en omstreken geteisterd door een on weersbui, gepaard met zeer hevige regenbuien en hagelslag. Het onweer was niet van de lucht af. Omstreeks 5 uur is de bliksem ge slagen in een pand in de Koninginnestraat en in 4 woningen onder Ginneken, waarvan etn boerderij en schuur zijn afgebrand. Uit Middelburg wordt geseind, dat Vrijdag te Aardenburg de schuur van den landbouwer S. de Milliano door den bliksem getroffen werd en verbrandde. Onder Hoofdplaat is de landbouw- sebuur van F. Daelman door het hemelvuur getroffen en met den gebeelen oogst een prooi der vlammen geworden. Het vee kon nog gered worden. Te IJzendijke heeft het bij deze onweersbui zoo ontzettend geregend.dat vele kelders onderliepen. In sommige straten stond het water 50 centimeter hoog. Tijdens een hevige onweersbui, die Vrijdag over het land van Heusden ging, wer den, behalve dat eenige boomen werden ge troffen, te Genderen twee runderen in de weide gedood en te Eethen één. Er is zeer veel hagel gevallen. Ellendelingen. Uit Oldebroek meldt men thans aan de //Resb.// In aansluiting aan het bericht van de aan randing, waarvan we j.i. Zaterdag melding maakten, vernemen we nader, dat bet meisje een familielid van den trein ging halen dat haar, nadat zij geblinddoekt was, een prop in den mond werd geduwd en de handen op den rug gebonden. Op schandelijke manier werd zij daarna mishandeld. Na haar voeten aan elkaar ge bonden te hebben, wierpen de onverlaten het meisje aan de kant van de sloot. Als vermoedelijke daders zijn aangehouden uit Oldenbroek de gebr. F. en zekere S. M. en uit Doornspijk zekere F. Een gevaarlyke helling. Te Ubbergen is Vrijdagmiddag mej. M. uit Nijmegen bij het per fiets afrijden van een steile helling, den z g. Hollenweg, in volle vaart op een hek gevallen, waarvan een der pinnen haar in het hoofd drong. Zn aar gewond werd zij in een naburige woning binnengedragen. Brand ie Enschede. Door het warm loopen van een spinma chine ontstond Vrijdagmorgen een hevige brand op de bovenste verdieping der spinzaal van de fabriek «Het Schuttersveld// van Gebr. van Heek aan den Hengeloschen weg te Enschede. De geheele brandweer was in werking, ter wijl ook met bluschmiddelen van de fabriek zelf werd gewerkt. Door den hevigen rook kostte het groote moeite den brand meester te worden. De schade is nogal aanzienlijk. De fabriek is verzekerd op beurspolis. lil een put gevallen. Te Opheusden werd de koopman S. 's mor gens om 5 uur door het blaffen van zijn hond gewekt. Toen hij zich naar builen begaf ontdekte hij, dat er iemand in den zich bij 't huis bevindenden waterput lag. Spoedig risp hij een' piar mannen te hulpen met vereende krachten werd de man uit zijn netelige positie gered, 't Was de grijsaard J. de Wi'. Daar de ongelukkige bewusieloos was, kon bij niet dadelijk hel raadsel oplossen, hoe hij in den put, die een eindje van den weg is, was 'terechtgekomen Door den heer S. werd hij in huis genomen, van droge kleeren voor zien en verpleegd. De dokter, die spoedig aanwezig was, vond beter den ongelukkige niet dadelijk te vervoeren, he'geen 's middags geschiedde. Bij kennis gekomrn, vertelde hij, dat hij om 4 uur zijn woning verlaten had en bij den put zijnde, in den waan verkeerde, bij zijn bed te zijn, waarop hij zijn klompen uit trok en in den put slapte. Een wonder mag het heeten, dat de man er het Itven heeft afgebracht en naar omstandigheden zich vrij goed bevindt. Merkwaardige amputatie. Te Me sl.i tïrr kreeg de 80-jarige K. K. een won Ije nm zijn voet. Hij maakte dit open en kreeg bloedvergiftiging. Het oudje liet den voel ampu eeren en zal daardoor in het leven worden behouden. Gestikt In de Popelmanslaan te Alkmaar heeft zich een sterfgeval voorgedaan, waarvan vermoed wordt, dat het een gevolg is van een verstik king. Daar woonde bij menschen in de oude jufFouw M. Stammes, 72 jaar op een'boven- kamertje. Dezer dagen nu had zij zich 's mor gens naar hoven begeven en den geheelen dag hadden de huisgenooten niets meer van haar bemerkl. Tegen den avond ging de huisvrouw toch eens zien waar de oude toch w: s. 7ij vond haar dood in haar bedstee met het eene been daarbuiten liggen. I11 het, bed stond een sloof, waarin kolen. In het vertrek stond voort9 o. a. nog een koffiepolje «p kolen. Vermoed wordt dat het vrouwtje door kolendamp is gestikt, doch met zekerheid is dit niet te zeggen. De vrouw des huizes toch constateerde in haar schrik geen damp. Zij i9 dadelijk naar beneden gesneld, de deur openlatende, zoodat de damp weg getrokken kon zijn voor men weer boven was. De teraardebestelling van de doode heeft reeds plaals gehad. (//Alkm. Crt.//) liet kasteel te Wijdten. Het bekende, historische kasteel te Wij- clien, dat den 5en December 1906 door brand verwoest werd, en thans niet meer dan een ruïne is zal opnieuw worden"opgcbouwd, on der leiding van den architect F. Ludewig, te Nijmegen. De Aanbesteding van het restau ratiewerk zal binnenkoit plaals hebben. Het ligt in de bedoeling van de eigenares mevr. douarière Van Andriuga 'de Kempe- naer, het kasteel zoowel uiterlijk als inwen dig geheel in den oorspronkelijken toestand te doen herstellen. Ook zal mevr. De Kem- penaer opnieuw op het kasteel haar intrek nemen. Ramp^te Sou en Breughel Door het comité voor de ramp te Son en Breughel zijn prentbriefkaarten verspeid, welke een denkbeeld geven van het stormgeweld en de verwoesting daardoor aangericht in boven genoemde dorpjes (5 6 Augustus jl.) De //Wereldkroniek// en //de Week// gaven er onlangs eenige welgeslaagde reproducties van. Zooals de circulaire aan de Nederland- sche schilders meldtworden nog gaarne bijdragen voor de verloting van schilderijen en kunstvoorwerpen ingewacht tot 15 Sep tember e.k. Verdwenen. Door een firma te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat een zetbaas in een harer verkooplokalen, gevestigd Lange Leid- schedwarsstraat, spoorloos is verdwenen met medeneming van f600, het eigendom der firma. Woelige vergadering. Men meldt uit Vluardingen aan de //N. R. CU/ De bekende anarchistische markt-propa- gandist E. Kloosterman, zou Woensdagavond in het lokaal aan de Ooiterhavenkude al hier optreden, om, zooals hij zich uitdrukte, een tipje op te lichten omtrent de zeden in het Pauselijk paleis. De wekelijkscbe rede voeringen, die hij gewoon was over het katho licisme te houden, hadden menig aanhanger van dien godsdienst in het bat nas gejaagd en toen de spreker nauwelijks een tien minuten aan het woord was, klonken er reeds van verschillende kanten onparlementaire protes ten. Spreker en enkele toehoorders werden al heiliger, totdat men eindelijk handgemeen werd, waarbij menige gevoelige tik moet uit gedetld zijn. De commissaris van politie liet daarop de zaal ontruimen, waarna Klooster man, omstuwd door honderden menschen, een goed heenkomen zocht naar het stationsge bouw. Een zwerver van honger bezweken. Vrijdagmorgen had te Pcrchem het onge wone feit plaats, dat een man op het politie bureau stierf, namelijk Mart van der Nanden bijgenaamd //den Bril//. De zwerveling kon nergens onderdak bekomen en had de politie zich niet over hem ontfermd, hij ware op de straatsteenen gestorven, niet aan een ziekte, doch van louter honger en uitputting. Samenwerking. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat het stoemsohip „Kossuth Fereucz" in de haven te Rotterdam, met oirca 5000 ton graan, in ge combineerde lossing van bootwerkers én ele vators, in twee en een halven werkdag, zonder nachtwerk, gelost is. Hiervoor zouden bij gewone lossing met uitsluitend werklieden 5 6 dagen noodig zjjn geweeBt. De nieuwe Spaarnebrug. Men is zoo sokrijft de beriohtgevor van het „Hbl.u uit Haarlem Donderdag nog niet klaar gekomen met de plaatsing van de brug over 't Spaame. Wel waren de werkzaamheden zoover gevorderd dat men Vrijdagmiddag 2 uur beginnen kon, maar de arbeid moest wegens het vollen van den avond om 7 uur worden gestaakt en zon hedenochtend te 6 uur opnieuw beginnen. In den aanvang vorderde het werk sleoht. Zooals men weet, rust het voorste ge deelte van de brug op een stelling van zware balken, gebouwd op een aak die in het Spaame ligt, de „Op Hoop van Zegen", van Amsterdam, eigenaar de heer Schippers. Dio aak, metende 404 ton, was geladen met grint, en de opheffing der brug moest geschieden door ontlasting van hot voor- en belasting van het aohterdeel van het vaartuig. Van 2 tot ruim 4 uur is men daarmede bezig geweest, toen tussohen den schippor en dea vertegenwoordiger van de brugbouwfirma KISnue uit Dortmund, versohil van gevoelen ontstond de sohipper namelijk vroosde, dat bij te zware bolaeting van hot aohtorschip, do ijzeren aak zou scheuren. Het werk lag dieutengevolgo eonigen tijd stil, in wolken tijd een schikking getroffen werd, die den schipper voor eventueel ojgeval zou schadeloos stellen. Te 5 uur ving daarop het werk weder aan, en te 6 uur begon meu de brug naar voren to brengen door middel van twee met handkraoht bewogen lieren op den we3toroevor, terwijl een vijftal hefboomen op don linkeroever 'tgevaarte vooruitwerkten. Een dorde gedeelte van de brug ligt reeds boven 't water. 't&ovaur waarvoor men aa iv iukelijk vreesde, scheen toen geweken. Een briefkaart 18 jaar onderweg. De heer Ad. Dethmann, vertegenwoordiger voor Holstcin van de firma Jurgens, niarga- rinefabriekanlen te Oss, verzond den 21sten October 1889, tijdens de wereldtsntoonslel- ling Parijs bezoekende, van den Eiffeltoren per luchtballon aan zijn familie een prent briefkaart tc Meldorf in Holstein. Thans in het Oranje-Hotel tc Schevenin- gen logeerende, ontving hij uit Meldorf de tijding, dat zijn briefkaart van 1889 1.1. Maandag haar bestemming had bereikt. Een wijngoedbezitter te Luxemburg heeft de kaart gevonden en haar behoorlijk met een hege leidend schrijven naar Meldorf doorgestuurd. (N. Ct. Van inbrekers. Te Haarlem loopen thans een dertigtal personen los, die door de politie bijzonder voor afdwalingen worden behoed. Zoodra de avond valt en een hunner ver- loont zich op straat, dan komt er een agent achter of naast hem loopen. Voegt zich ten tweede, door de politie beschermde, bij den eerste, dan komt er ook een tweede agent bij en de wandeling in de stad kan niet zoo lang duren, dat de agenten (eekenen van vermoeidheid geven. Nu vinden de beschermden dat lang niet -aangenaam, vandaar dat zij de laatste dagen hun wandelingen uitstrekken tot de omstre ken, waar de bescherming ophoudt en toeval lig hoort men nu eiken dag, dat daar inbra ken zijn gepleegd. Zoo thans weer te Vogelenzang, waar vlak bij de woning van den veldwachter het cafe van den heer Lucas eens is nagezien. Daar zijn gestolen: twee rijwielen, een gouden horloge en een som geld. Een treinbotsing. Zondagavond heeft aan het station de Bilt een botsing plaats gehad tusschen een lokaaltrein der Ned. Centr. Spoor en een goederentrein der Holl. IJzeren Spoorw. Maatschappij. De lokaaltreiu, die te 9,30 van Utrecht was vertrokken met bestemming naar Zeist, stond stil aan het slation De Bilt, wachtende op het veilige signaal, dat van uit de richting Huis ter Heide moesUworden gegeven. Intusschen naderde de goederen trein, welke te 9,42 het station Utrecht had verlaten voor Amersfoort. De signalen vóór het station De Bilt op de lijn naar Utrecht, stonden allen onveilig, omdat de wachtende lokaaltrein het spoor bezet hield. Desondanks is de machinist van den goederentrein door deze onveilige signalen heengereden en kwam hij zonder vaart te verminderen op den stilstianden lokaaltrein af; het personeel op de locomo tief, die den goederenwagen trok, moet zelfs de diie roode lichten niet gezien hebben, die als gewoonlijk hiugen aan den achtersten wagen van den lokaal. Hoe dit feit moet worden verklaard, valt op dit oogenblik nog niet te zeggen; vast staat dat deze roode lichten op grooten afstand waren te zien, want het was goed, helder weer, wat het uitzicht vergemakke lijkte De onveilige signalen moeten even eens te zien zijn geweest. Gelukkig had het personeel aan het- station De Bilt het gevaar bemerkt en werd door luid schreeuwen den machinist van den lokaaltrein beduidt, dat hij zijn machine in beweging moest zetten. Dit is op het laatste oogenblik nog kunnen geschieden, zoodat de lokaal zich voort bewoog in de richting Zeist, toen de goede rentrein hem raakte. De schok werd daardoor minder hevig; de lokaaltrein werd intusschen nog opge duwd tot op den wissel, die het spoor even voorbij het station, maar rechts in de richting Huis ter Heide doet afbuigen. Eenige heeren, die op het balcon van den achtersten wagon hadden plaats genomen, waren juist intijds op het perron gesprongen eenige reizigers die in den locaaltrein zateD, werden door den schok licht verwond en per extra-trein naar Zeist vervoerd om zich daar onder geneeskundige behandeling te stellen. Verder hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. Van den lokaaltrein werd het achterste balcon geheel ingedrukt terwijl van den goederentrein der H. IJ. S. M. o.a. de locomotief zwaar werd be schadigd, die met haar buffers zich vast werkte op den kap van den laatsten wagen van den lokaal, Het ongeval he paal pe zich derhalve tot aanzienlijke schade aan het materiaal en den weg. Gedurende den nacht is men bezig ge- wesst met het vrijmaken van h$t spoor, wat geschiedde onder toezicht van auto riteiten, die aanstonds waren gewaarschuwd. Maandag werd het onderzoek naar de oor zaak aangevangen. «Utr. Dagblad.//

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2