Jaargang IS". i£73 IN HOC SIGN O VINCES voor de Ziridholiapdsche en Meeiiwselie KSilamlen Woensdag 4 September 1907. A n tirevo hi Hon air Orgaan BOEK HO VEN. S Daze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Ibonnenientsprys per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ~p l UfTGEYER SOMMESLSUSJH Telcleon InterccsBim. Ko. 2. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames "20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel on */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Geut poe plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij besiaa Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 1® uur. ,411e stukken voer de Hedactie bestemd, Adverteuliëw en verdere Administratie franco toe Ie aenden aan des> SJifffever. Een verderfelijke leer. Geheel eens zijn we 't met't hoofd artikel der »Merwebode«, dat aldus luidt Hetgeen ons in de sociaal-demo cratie het meest tegenstaat, dat is de prediking van den afschuwelijken klassenstrijd. Reeds het liberalisme brak met de organische opvatting der maatschappij, sneed alle zedelijke banden ook in de bedrijfsgemeenschap door, en maakte van de maatschappij een publiek slag veld, waarop al de individuen worstel den om het bestaan. Wie het sterkst, het energiekst was, won. De zwakkere was tot ondergang gedoemd. Het socialisme, evenals betliberalisme voortgekomen uit de Revolutie, deelt, in den grond, deze liberalistische op vatting geheel. Alleen leert het, in onderscheiding van het liberalisme, dat de strijd om het bestaan niet te voeren is door de afzonderlijke personen, maar door groepen van gelijken, door klassen, nationaal en]internationaal georgani seerd De strijd der klassen is de sleutel der natuur en der historie. Alleen door den klassenstrijd is de wereld en de menschheid vooruitge komen, zei Marx, de vader van het socialisme, in zijn huidigen vorm. Onder en in dien klassenstrijd moet daarom elk mensch zich geven De strijdende, de groeiende, de aan vallende klasse is de klasse der toe komst, die weldra heerschen zal. De klassenstrijd, de strijd der «proleta riërs® tegen de «bezittende klasse«, is het tegenwoordig doel van het men- schelijke leven. De klassenstrijd is doel van den loonstrijd, van de werkliedenvereni ging, van de werkstaking, van de politieke actie Dat doel is niet voor overtuigde sociaal-democraten meer brood, meer loon, betere arbeidsvoorwaarden voor het heden\ Neen, dit alles is niet doel, maar slechts middel. Doel is alleen betere bewapening voor den klassenstrijd. Doel is de «arbeidersbeweging® te doen groeien, vooruit te doen dringen, te brengen tot den beslissend en slag®. Doel is de volkomene zegepraal op de andere klasse Door die zegepraal alleen gaat de poort der schoone toekomst open. Wanneer die is behaald, vangt, de nieuwe, de betere periode aan. Een periode, die begint met »de dictatuur van het proletariaat®, met het oefenen van wraak op de over wonnen klasse. En wanneer die storm heeft uitge woed, zijn mèt de toestanden ook aanstonds de menschen veranderd, en komen de werkers in het bezit van den grond en de voortbrengingsmid- delen. De sociaal-democraten bedoelen een kamp tegen de bestaande orde. Zij stellen een machtsvraag. Zij doen geen beroep op recht, op de natuurlijke orde, op de liefde, maar zij plaatsen macht tegen over macht. Door den klassenstrijd tot de sociale revolutieziedaar het socialistisch ideaal. De maatschappij tracht men in twee kampen te splitsen, die elkander te allen tijde moeten bestoken. De »proletarièrs« bebooren eiken zedelijken band met het bedrijf, met de patroons, met de maatschappij, met de natie en den Staat en de Overheid, te verloochenen en te breken. Zij moeten alle gemeenschap buiten hun klasse bewust en stelselfnatig ver woesten, en slechts overhouden de arbeiders solidariteit en de onvoorwaar delijke erkenning der arbeidersorgani satie. Het «heelt hij gezworen tot zijne schade evenwel verandert hij niet« verwerpend, moet alleen gehouden worden de gelofte van de vakvereni ging. Alle andere geloften, alle andere verbindtenissen mogen, zonder be- zwanr, verbroken worden. Behoeft het nog breed betoogd, dat deze gansche theorie, met al wat daar uit voortvloeit, is in lijnrechten strijd met de christelijke beginselen? Maar immers, ge gevoelt het onmid dellijk. Elke aanwakkering !"van een strijd tusschen twee machten, waarbij volks deel tegenover volksdeel komt te staan in slagorde, waarbij de armere klasse stelselmatig wordt opgezet tegen de andere klasse, als tegenover een vijand, die onvoorwaardelijk dient bekampt, is een gruwelijk bedrijf. Ook wij zien de ellende van het onge breidelde kapitalisme, ook wij hebben geen vrede met het egoisme, het mam- monisme der huidige maatschappij, maar wat ons van de sociaal-demo cratie zoo ver doet afstaan, dat is met name ook de afschuw van haar klas senstrijd-theorie, dat is het feit, dat zij letterlijk alles verklaart uit lage motieven, uit Hassebelang. Wie het waagt met de sociaal democraten van meening te verschil len, wie niet aanstonds hun voorstellen overneemt, doet dat, niet omdat hij het belang van allen, óok van de arbeiders anders inziet dan zij, neen, hij handelt zoo uit zelfzuchtige over wegingen, om eigen brandkast te be veiligen. Ziet, zulk eene klassenstrijdprediking kan niet. als gevolg hebben wijziging der maatschappij ook door óns voorgestaan- maar wel vernietiging van alle harmonie, ontwrichting der maatschappij een burg er-oorlog, waaróp de ))buii<i. door alle proletariërs te be-" halen, gering zal zijn. Tuiis- cbi iLanfibouw. Tegen Mond- en Klauwzeer. De wetenschap bleek tot heden weinig of niets te kunnen doen tegen mond- en klauwzeer. In de reeds vroeger door ons besproken brochure van Dr. Poels staat 'tduidelijk: „Wanneer het mond- en klauwzeer een heerschend karakter heeft aangenomeD, dan is het niet mogelijk, de ziekte door ingrijpende maatregelen te beteuge len." De schrijver wil hiermee niet zeggen, dat men niet moet trachten de ziekte tegen te gaan, te voorkomen. O, neen! Want hij vervolgt: „Maar, wanneer zij uitbreekt in een volkomen onbesmette streek, dan kan het mond-en klauw zeer met succes bestreden worden en vooral dan is het van groote beteekenis de afvalproducten der zuivelfabrieken, die voor voeder bestemd zijn, te pasteuriseeren." Ook zegt hij verder: „Vroeger heeft men ge meend, dat het mond- en klauwzeer, wanneer het in eene ziektevrije streek uitbrak, wegens zijne groote besmettelijkheid niet kon beteugeld worden, en dat men verstandiger deed, geene pogingen aan te wenden, om ingrijpend tegen de ziekte op te treden. Deze meening wordt thans door velen niet meer gedeeld sedert de ervaring geleerd heeft, o. a.'in Australië, in Engeland en in Amerika, dat de ziekte in het begin van haar ontstaan onderdrukt kan worden. Op twee wijzen, zegt dr. Poels, is dat doel te bereiken le. door afmaking der zieke en verdachte dieren, of 2e. door strenge afsluiting der besmette hoeven of erven." Doch nu komt de praktijk met nog een derde middel, 't Is zóó eenvoudig, dat men 't licht beproeven kan. En ook al heeft men er geen baat bij, zoo is er nog weinig verbeurd aan de bedoelde proefneming. Want ze kost bijna niets. Luistert, welk bericht dezer dagen in de pers de rondte doet. Te Wcstz'aaD, waar zich het mond- en klauw zeer steeds uitbreidt, doet zich het eigenaardig verschijnsel voor, dat deze ziekte zich alleen vertoont bij boeren, die de melk verkoopen aan de melkfabriek of wel hun waar uitventen en dus geen kaas of boter maken. Boeren, die zelf „kazen," he-bben bij hun vee geen last van deze ziekte. Volgens eenige ervaren boeren moet men dit toeschrijven aan 't vervoeren van de pekel aan beesten Naar een man met veel ondervinding meedeelt is onder zijn vee het mond- en klauw zeer nog Dimmer uitgebroken, wat hij met beslist heid toesehrijft aan het feit, dat hij geregeld brokken zont in het land bracht, waaraan het vee met graagte likt. Hij acht het van belang, dat thans aan 't door hem genoemde feit wat meer aandacht geschonken wordt, dan gewoonlijk. Wij en ongetwijfeld vele anderen - zijn dit met hem eens. Ziedaar, waarom we er de aandacht op meenden te moeten vestigen. M. Het Mond- en Klauwzeer bij den menscli. 1) Ook bij den mensch kan Mond en Klauw zeer voorkomen. De besmetting gaat in den regel op den Mensch over door het gebruik van melk. Echter ook door het gebruik van kaas en boter, gemaakt van de melk der run deren, die aan Mond- en Klauwzeer lijden, kan de besmetting plaats hebben, alsmede door rechtstreeksche aanraking met de zieke dieren, b. v. bij het melken. De ziekte verloopt bij den mensch meestal goedaardig, met uitzondering evenwel van kin deren, die somtijds tengevolge eener bijkomen de maag- en darmaandoening sterven. Enkele malen komt het voor, dat ook volwassen per sonen zwaar ziek worden. Wanneer na het gebruik van melk bij den mensch de ziekte uitbreekt, openbaart deze zich gewoonlijk door de volgende verschijnse len koorts, somtijds gepaard gaande met bra ken, gewoonlijk een gevoel van droogheid en warmte in den mond, terwijl het slijmvlies vooral aan de lippen, aan het tandvleesch en aan de wangen zich sterk rood kleurt. Niet zelden ontwikkelen zich in den mond, som tijds ook aan den tong, blaren ter grootte eener erwt, die veelal spoedig openbreken. Soortge lijke blaren kunnen ook voorkomen aan het bindvlies der oogen en aan de huid van neus en aangezicht. Deze huidaandoening komt meermalen cok voor aan dehande'n aan de toppen der ingers, aan de nagels en zelfs aan de teenen en op andere plaatsen van het lichaam. Verder komen bij den mensch somtijds hoo'd- pijn en pijn in de ledematen voor, bovendien duizeligheid, maagkrampen, braken, diarrhee en vooral mat- en loomheid. Het is zelfs bekend, dat de ziekte zeer heer- schend onder de menschen kan optreden en geheele families, soms talrijke personen in be paalde gemeenten, aangetast worden. (1) Overgenomen uit de biocbure ran Dr. J- Poels, Mond en Klauwzeer. vVaaglmak. Vragen en Antwoorren "worden kosteloos geplaatst Antwoorden of jnededeelingeii zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben.» Vragen 94 Van erwten sprekende noemde men 't woord »springers.c< Wat bedoelt men daarmee. Geen boer. 95. Wat moet een goede gierpomp zoo onge veer kosten Antwoorden en mededeelingen. 92. Hindert 't afbladeren van voederbieten »Voeder« staat er in de vraag. Maar uit de rest maak ik-op, dat voederbieten bedoeld zijn. Stellig hindert 't, voederbieten van hare bla deren te ontdoen. Bladeren zijn swerktüigenu voor de plant. En wie die geheel of gedeelte lijk wegneemt, verhindert haar, behoorlijk werk te verrichten. 93. Eschscholzia een soort papaver Dat niet bepaald. Wel behoort ze tot de familie der papaverachtigen. Hare vruchten verschillen evenwel in uiterlijk heel wat van de bekende bollen, 't Is niet moeilijk er zaad van te win nen. Men droogt de lange zaaddoozen slechts en haalt er dan 't zaad uit. EIS «Ie Pers, Alle macht is van God verordineerd. Alle macht is van God. Gods Stedehou- deres en Gods dienares. In deze tweeledigheid der betrekking, in de tweeërlei richting, 'cp en nederwaarts, ligt de gansche theorie. Wij moeten aan de over ons gestelde macht gehoorzamen, om des Heeren wil zij moet gehoorzaam wezen aan God. »Zij is Gods dienares u len goede« schrijft de Apostel. De oppermacht is een gave Gods, die in Zijn dienst, tot nut van anderen, en tot Zijn eer, moet worden besteed- Maar zegt men, dit is met elke gave Gods het geval. Stedehouder, dienstknecht en rentmeester Gods te zijn, is de roeping van iedereen in eigen kring. De mensch in eiken stand, in ëlSe be trekking, heeft een talent ontvangen, Ier vrije beschikking God zal hem ter ver antwoording roepen over het gebruik. De souvereiu draagt het beeld Gods op aarde, gelijk de Vader bij het kind de Rechter bij den beklaagde gelijk de eige naar, van welke goederen ook (alle goede- len zijn gaven en ieder eigendom is geleend) in den naam en naar het gebod des Heeren wandelen moet in de goede werken, die Hij voor ons bereid heeft Het beginsel is voor allen hetzelfdeèn in de rechten, die het verleent, èn in de plichten, die het oplegt, èn in het richtsnoer, dat het aan de hand geeft. Waarin ligt dan het vteemde en buiten gewone, dat doorgaans, met overleg en ophef, aan de Overheid toegekend woidt? Deze tegenwerping is mij welkom. Uit het eenvoudige komt het onbetwist bare van de zaak aan het licht. Haar grondslag is te vaster, naarmate zij, wel verre van vreemd ot buitengewoon te zijn, de natuur lijke toepassing eener algeineene waarheid bevat.' Dit juist is een noodlottig misverstand geweest, dat het geldelijke recht der Over heiddoor hen, die er zich baatzuchtig op beriepen, als een buitengewoon recht en door hen, die er zich wrevelig tegen ver zetten, als een hatelijkvoorrecht beschouwd is. Weg met die eigendunkelijke beperking De waarheid, dat de schennis van het recht, schennis der goddelijke wet is, geldt voor niemand of voor allen. Zij geeft vasth. id aan het gansche samen stel der maatschappij. De belofte: sooriog aan de paleizen en vrede aan de huttent is altijd een bedrieg lijke klank. De redeneering, die het vorstelijk paleis sloopt, zal het kantoor vau den handelaar of het nederige dak van den landbewoner of de schamele hut van den armoedigen daglooner niet ontzien. Het is deze'fde leer, welke den troon en het erf van den minsten onderdaan beschermt. Gr. v. PRINSTERER. Officieel €*edeelte. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Qemeente Soiuiuels- «lijk maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 3 September 1907, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 31 Augustus 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. Inrichtingen, welke gevaar, schade ol' hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Soiiimelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek|met bijlagen" van Jan van der Meide, landbouwer, wonende te Den Bommel, om ver gunning tot het oprichten van eene slachterij op bet perceel kadestraal bekend in Sectie B, No. 520. Op Zaterdag, den 14 September 1907, des voor- middags te ll'/2 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór liet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie dezer Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Sommelsdijk, den 31 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Verkiezing voor tien Gemeenteraad DE BURGEMEESTER der Gemeente Sonimels- «lijk brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Maandag, den 23 September aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, tengevolge van de niet toe lating van den heer S. Knöp#; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen vrordeu ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikeR51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewei. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den eandidaat en onderteekend zijn door ten minste acht kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candi- daatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of. weer der personon, die de opgave hebben onderteekend. De eandidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer.Gemeente kosloloos ver krijgbaar van den 9 September 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt Lierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld ift artikel 51. inlevert, wetende dat zij is voorzien ytut bftnd- teekeningen van personen, die niet bevorgdzijn tot deelneming aan de verkiezing, waardoor da inlevering geschiedt, terwijl zonder d\a',lu*a«i- teekeningen geen voldoend aantal voor eet» wettige opgave zou overblijven, wordt guajjfaft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste hond erd twintig gulden. Met gelflke straf wordt gestraft bij,die wetende dat hü niet bevoegd is tot deeldeniing aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Sommelsdijk, den 2 September 1907. De Burgemeester voornoemd, De GRAAFF. Sslaatselajli Aieuvrs. Souiuielsdijk De miliciens S. Nipius en Jb. van der Baan van de 1 chting 1907 zijn dezer dagen bevorderd tot korporaal Door den Rijksveldwachter Van Es is procesverbaal opgemaakt tegen A. H. en F. »K alhier, wegens overtredii g van het Motor- en Rijwielreglement. Met ingang van 8 dezer is de Edel Achtbare Heer Burgemeester dezer Ge meente, als zoodanig herbenoemd. Een met paarden bespannen wagen beladen met stroo van Jb. van der Baan van Middelharnis, waarvan de vracht onder het rijden naar eene zijde was overgezakt, viel op de Kaai alhier, doordat de ijzeren rongen het niet meer dragen konden, omver en inmekaar. Zwaar beschadigd werd de wagen naar den wagenmaker vervoerd. Men leest in de »Gemeente-Stem« van Zaterdag 31 Aug. 11. Tot lid van den Gemeenteraad van Sommelsdijk is onlangs benoemd de heer K., geneesheer, belast met de armenpraktijk en de levering van geneesmiddelen voor de armen en wel voor een gezamelijke vaste som, en die tevens belast was met het verrichten van doodschouw en kostelooze vaccinaliën, waarvoor hij afzonderlijk wordt bezoldigd. Den gemeenteraad heeft o.i. volkomen terecht besloten genoemden heer K. niet als lid van dat college toe te la'en, omdat hij wegens zijne benoeming voor doodschouw en koslelooie vaccinatie ambte naar, bedoeld bij art. 23! der Gemeentewet, is en mitsdien uitgesloten is van het lid- maalschap van den Raad. SI (Stli'ilinrnis Vrijdag sloeg het paard van M. G. B. alhier op den achterweg op hol, terwijl men bezig was het in te spannen. Het liep in volle vaart in de woning van J. B. In de deuropening kwam hel echter te vallen, vanwaar men de onge- we; schte bezoeker tnet zweepslagen terug, drtel, tn naar den eigenaar bracht. Per soonlijke ongelukken hadden geen plaats, Burgemeester en Weihouders dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat de begrooting vsti de inkomslen en uit gaven der gemeente voor het dienstjaar 1908 den raad is aangeboden, en gedurende 14 dagen, van den 3osten Augustus tot en met den 12 September ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1