7. Reclame in zake Hoofdelijken Om9lag van C. Tieleruan vjglker aanslag eenigzins wordt ver minderd terwyl een dergelijk verzoek van H. v. d. Velde niet in behandeling kon worden genomen als komende te laat daar de termijn tot Reclame verstreken was. 8. Ben schrijven van den heer W. Boekhoven daarbij berichtende dat hij voornemens is de voorgevels der drie huizen gelegen in de St. Joris Doelstraat af te breken en deze in eene rechte lijn van af zijn woonhuis tot aan O. v. d Berg te doen opbouwen waardoor de straat aldaar eenlge verbreeding zou ondergaan, in verband met deze zaak was ook een schrijven van de Gezondheids-Commissie ontvangen daarbij deze verbreeding aanbevelende. Hoe die Commissie uit een gezondheids oogpunt deze zaak aanbeval was de Raad een raadsel hoe het zij, er werd besloten voor als nog niet hierop in te gaan te meer nog omdat deze maatregel nog altyd zou blyveneen halve maatregel aangezien het huis van C. v. d. Berg altijd zou blijven een sta in den weg. 9. Een verzoek van de Wed. T. Schol tot ver hooging van loon voor de jaarlijksche schoonmaak der O. L. School en wordt een kleine verhooging goedgekeurd als mede voor de schoonmaakster der Bewaarschool. Niets meer aan de orde wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van heft verhandelde in de Openbare ver gadering van den Baad der gemeente Oude Tonge, gehouden op Zaterdag 10 Augustus des voorm. 101/2 ure. Voorzitter de Heer J. van Schouwen, Burge meester Raadslid. Tegenwoordig al de leden, behalve de Heer P. Oomsus met kennisgeving. Na openiDg der vergadering door den Voorz. worden de notulen, der vorige vergadering gele zen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde de be noeming van een Gemeente-veearts alhier. Als sollicitanten hebben zich aangemeld de Heeren J. A. Vreeswijk te Oude Tonge en P. Ste- bonwer te Rozenburg. De sollicitaties worden door den Voorz. gelezen, terwijl de diploma's en verdere stukken worden nagezien. Na eenige discusiën wordt tot stem ming overgegaan. Het stembureau bestaat uit den Voorz. en de Heeren Van Es en De Haas Van Dorsser. By de opening der briefjes blijken 8 stemmen te zijn uitgebracht op den Heer Vreeswijk, en 3 op den Heer Stehouwer. Niemand heeft dus de volstrekte meerderheid verkregen, waarom ingevolge art. 30 van het Reglement van Orde tot een tweede vrije stem ming wordt overgegaan. Het stembureau is ongewijzigd, en wederom worden 6 briefjes ingeleverd, waarvan evenals bij de eerste stemming 3 briefjes zyu ingevuld met den naam van den Heer Vreeswijk en een zelfde getal met die van den Heer Stehouwer. Daar wederom geen der Heeren volstrekte meerderheid heeft verkregen, wordt krachtens genoemd artikel van het R. v. O. overgegaan tot eene herstemming, tusschen de twee personen die bij de tweede vrije stemming de meeste stemmen hebben erlangd, en aldus tussohen de Heeren Vreeswijk en Stehouwer, bij welke stem ming de Heer Z. Vreeswijk zich krachtens art. 46 der Gemeentewet van medestemmen onthoudt. Uitslag van de herstemming is, dat op den Heer Vreeswijk worden uitgebracht 2 stemmen, terwijl zich op den Heer Stehouwer 3 stemmen hebben vereenigd, zoodat met de meeste stemmen is benoemd tot Gemeente-Veearts alhier, de Heer P. Stehouwer te Rozenburg, en zulks met ingang van 15 Augustus a.s. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de verga dering, na het bespreken van eenlge zaken van huishoudelijk aard, uiteen. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raads vergadering te Stellendam, op Vrijdag 9 Aug. jl. des vm. 10,15 uur. Afwezig de heer Holleman. Do Voorz. opent de vergadering, waarop de notulen der vorige zitting worden gelezen, onver anderd goedgekeurd en geteekend, daarna komt de heer Holleman ter vergadering. Wordt voorlezing gedaan van le. Missive van hh. Ged. Staten dezer provinoie, daarbij goedgekeurd terugzendende de staten model A en C aangaande posten op de begrooting dienst 1906. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende de kohieren van den Hoofdelij ken Omslag en der Hondenbelasting voor het dienstj. 1907. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3e. Missive als boven, daarbij goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit tot verkoop van grond aan Rotterdamsohe Tramw. Maatschappij. Aangpnomen voor kennisgeving. 4e. Missive van de Gozondiieidsoommissie, zetelende te MiddeHhamis, daarbij toezendende advies betreffende wijziging der bouwverordening. 5e. Ingekomen verzoekschrift van het Hoofdbe stuur der Sohipperaveroeniging „Sohuttevaer'' te Amsterdam, daarbij verzoekende een zoodanige regeling te treffen, dat bjj 't laden van suikerpeen, aan eiken sobipper, voor welke fabriek hjj ook vare, dezelfde rechten worden toegekend en dezelfde plichten opgelegd. Wordt goedgevonden, aan hot Bestuur van den suikerfabrikantenbond te Bergen op Zoom, hetwelk bovengemeld verzoekschrift bij den Raad heeft ingediend, en zich tot medewerking bereid verklaarde, te beriokten, dat hot niet op den weg van den Gemeenteraad ligt, om maatre gelen te dien opzichte voor te stellen, doch zulks kan geregeld worden door dé agenten van de versohillende fabrieken. 6e. Komt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Joh. Nagtegaal en T. Meijer. Bij monde van den Voorz. worden tot leden der Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven benoemd de heeren Zeedijk, Hollenran en Van Gelder. Gedurende dit onderzoek verlaten de heeren ïfogtegaal en Meijer de zitting. Na onderzoek wordt verklaard, dat de beschei den in orde zjjn bevonden en rapporteert de commissie tot toelating. Dienovereenkomstig besluit de Raad tot toelating van de heeren Nagtegaal en Meijer als raadsleden, die daarna ■weder ter vergadering verschijnen. Hiervan zal aan hh. Gedeputeerde Staten dezer provinoie kennis worden gegeven. 7e. Komen ter tafel eenige reclames tegen aanslagen in don Hoofdelijken Omslag over 1907, nl. van J. van der Vlugt, L. Nijlaud, Weduwe Broekhuis, Joh. de Geus, C. Roon Az. en M. Jansen, welke in handen zullen worden gesteld van de daartoe benoemde oommissie. Se. Alsnu wordt door den Voorz. aangeboden de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1906, beloopende in ontvang f 16614,28 en hl uitgaaf f 16076,55'/j, alzoo sluitende met een goed slot van f 537,727a en worden tot leden der commissie van onderzoek dier rekening bij monde van den Voorzitter benoemd de heeren Biemond, Moerland en Holleman. 9e. Alsnu wordt door den Voorz. voorgelezen een concept tot wijziging der bouwverordening in deze gemeente, voor zooveel betreft de artt. 21, 23 en 52, waarover onderling besprekingen worden gehouden en door den heer Moerland alsnog wordt voorgesteld, om eene bepaling op te nemen, om de mestvaalten voor een aan te geven datum te doen ontruimen, evenals zulks gesohiedt in enkele andere gemeenten. De behandeling daarvan wordt tot een nadere zitting aangehouden. Komt nader in beban leling het i-i de vorige zitting aangehouden verzoek van de Gezondheids commissie, zetyloodo te Middelharnis, om iu het belang eeuer regelmatige bebouvviug van den weg, loopende van den Lnngnweg naar dc-n buitendijk van den Eendragtspolder in de richting der trambaan een algaméone rooilijn vast te stellen. Op voorstol vaa den Burgemeester wordt goedgevonden, de rooilijn aldaar vast te stellen op 9 Meter uit het hart vair don weg. Hiervan zi! aan de Gezondheidscommissie medadeeling wyrdeu gedaan. Wordtaangebodeu derekoning van 't Burgerlijk Armbestuur over 1906, waaruit blijkt, dat is ontvangen f 709,01 en uitgegeven f 1079,76, alzoo sluitende met een nadeoiig saldo ad f 370,75, terwijl nog onbetaald blijft een bedrag van ruim f i8i,aau deu hoor Van der Velde wagens huishuur. Bjj moudo van don Voorz. worden tot leden der Commissie tot onderzoek der rekening be noemd de heeren Biemond, Moerland en Helleman. De hoer Holleman geeft te kennen, of het niet wensohelijk is, eeiAO commissie te benoemen, ton einde te onderzoeken do reden, waarop het Burgerlijk Armbestuur geone bijdrage meer omtvangt van den polder „De Gouerala Dijkage van Stellendam". De Roid voreenigt zich daar made, waarop bjj monde van den Voorz. ais ledan dier Commissie worden aangewezen de heeren Holleman en Moerland. De heer Vau Gelder bespreekt do wonschelijk- hoid, om eatfs te iuformooreu niiar dan toestand van den krankzinnige J. Missel, waarop de Voorz. mededeeling doet van do door hem dienaangaande verkregen inlichtingen. Vervolgens deelt de Voorz. mede, dat hem mondeling is medegedeeld, dat de Rotterdamsohe Tramweg-maatschappij van rochtswege bolast blijft met hot onderhoud van do aan te brengeu greppel op bot aangekoohto terrein. De hoer Moerland bespreekt de wonsohelijk- he*d, om den op bet aan de Rotterdamscho Tramwegmaatschappij vorkoobto terrein aau to brengen greppel vanwego die tnaatsohappjj van eene afrastering te doen voorzien. "Worlt beslo ten, hiervan kennis te geven aan de Tramweg- maatschappij en aau heeren Ged. Staten dezer provincie, alsmede, dat tijdens de werkzaamheden op voroubedoeld terrein hetsuikorbietonvervoe" geene belemmering ondervindt. Do Heer Van Gelder bespreekt deu aanleg eeuer publieke telefoon en stelt voor, pogingen in 't werk te stellen, om deze te verkrijgen. De Voorz. deelt mede de voorschriften tot hot verkrijgen van aansluiting met het inter nationale telephoonnet, alsmede de daarover ge houden besprekingen mot't Dagelij ksoh Bestuur en geeft toezegging, naar de kosten een onderzoek in te stellen. De Heer Van Gelder komt nog eons terug op den aanleg eeuer ijzeren brug, wijl z. i. er nogal buitenkansjes zjjn geweest, zoowel van de bark Aster, als van de arken, die in de haven verblijven als verblijfplaats der aannemers. De Heer Moerland vereenigt zich met den wenseh van don Hoer Van Gelder, en vertrouwt, dat geon bezuiniging op do havenwerken zal plaats hebben, waarop do Voorz. toezegging geeft, te zullen onderzoeken, wat een ijzeren brug zal kosten. De Voorz. deelt mede, een nader onderzoek te zullen instellen, teneinde do keibestratiug in de gemeente te brengen op den Logger der wegen en voetpaden. Do Heer Holleman vraagt, of er geen maat regelen genomen kunnen worden tot opruiming van het vuil op deu Aohtorweg. De straat reiniger zal hierop gewezen worden. De hoer H. geeft verder te kennen, dat zijn broer niet is aangeslagen in den H. O. voor het jaar 1907, waarop de Voorz. rop'.iceert, dat zulks eeu ver zuim is en bij het opmaken van een suppletoir kohier daarop zal worden gebraoht. Ten slotte bespreekt de Voorz. den bouwval- ligen toestand der brug naar den Elfden Kavel en vraagt den Raadsleden, of deze in onderhoud bij de gemeente behoort. De Raad is van gevoe len, dat het onderhoud niet bij de gemeente, doeh bij particulieren tehuis behoort. Verder niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. deze vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Goedereede op Vrijdag, 9 Aug. jl. des nam. ten 6,30 uur. Aanwezig alle leden. Na opening dezer vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet voorlezing van een schrijven van den Heer Burgemeester van Middelharnis betreffende de infunctietreding van Mej. Voogd als onderwijzeres aan de O. L. School alhier en deelt mede, in verband met dat schrijven een brief te hebben gericht aan Mej. Voogd. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van een ingekomen verzoek van J. Kareis, verver alhier, om hem eventueel verfwerk voor de gemeente te willen opdragen. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van een ingekomen verzoek van den landbouwer J. Lodder Czn. tot aankoop van gemeente grond. De Voorz. deelt mede, dat by publicatie is bekend gemaakt de termijn tot het indienen van bezwaren tegen de onttrekking van bedoeld perceel aan den publieken dienst, waarop besloten wordt, gemeld adres later te behandelen. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Brielle do. 1 Augustus jl., houdende mededeeling van de voorwaarden van overdracht van gronden langs de te verleggen haven tusschen het Gemeente bestuur en het betrokken Polderbestuur. Wordt besloten, de behandeling uit te stellen, totdat bericht is ingekomen van het bestuur van den polder „Oud- en Nieuw-Westerloo" en den „Nieuwen Oostdijk". De Voorzitter doet mededeeling, dat de reke ning dezer gemeente over het dienstjaar 1906 ter visie zal worden nedergelegd. Komt aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de heeren D. Breen en F. C. Goekoop. Bij monde van den Voorz. worden tot leden der Oommissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Goedkoop benoemd de heeren Van der Wende, Koeteeuw en Breen en tot leden der Commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Breen de heeren Van der Wende, Koet eeuw en Joppe. Tijdens het onderzoek der geloofsbrieven ver laten de heeren Breen en Goekoop de zitting. Na1 onderzoek der geloofsbrieven wordt ver klaard, dat de bescheiden in orde bevonden zijn en dat tegen hunne toelating als raadsleden geeue bedenkingen bestaan. Eénparig wordt daarna tot hunne toelating besloten, waarvan aan de nieuw-benoemden en aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie kennis zal worden gegeven. Daarop bespreekt de heer Breen het slechte onderhoud van den tuin achter de woning voor den gemeente-geneesheer. Wordt besloten,aan den Gemeente-Opzichter opdracht te geven, zorg te dragen voor het schoonhouden. De Voorzitter doet mededeeling, dat verschil lende correspondenties met geneeskundigen zijn gevoerd, zonder tot eenig resultaat te leiden, doch dat a.s. Zaterdag een arts de gemeente komt be zoeken. Vervolgens wordt de Openbare Vergadering door den Voorz. gesloten en tot eene beslotene zitting overgegaan, ter verdere behandeling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1907. Na heropening der zitting wordt het Kohier met zes tegen één stem, die van den lieer Breen, vastgesteld, hetwelk dienovereenkomstig ter goed keuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Tot leden der commissie tot het aanhooren van bezwaren tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag worden bij monde van den Voorz. benoemd de heeren Troost, Goekoop en Van der Wende, die zich hunne benoeming laten welgevallen. Verder niet meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. V E R 8 L A G van het verhandelde in de Spoedeischende Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Gopslereede, op Zaterdag 10 Augustus, dis nam. ten 2 ure. Afwezig de Heer P. Troost. De Voorz. opent deze vergadering en geeft te kennen, dat Vrijdagavond j.l. is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer ge meente voor het dienstjaar 1907, waarbij in ver band met den aangehouden vorm de verhou- dingscijfers met l'/;, zijn vermenigvuldigd gewor den, om tot het benoodigde bedrag te geraken, terwyl de inkomens zijn verlaagd. Hij acht het behoorlijk, aftrek van de inkomsten te doen plaats hebben en geeft te kennen, zich bezwaard te gevoelen, om het Kohier van den Hoofd. Omslag ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten dezer provinoie aan te bieden, zooals het thans is vast gesteld en wel met het oog op de vaste inko mens voor de vermindering der veranderlijke inkomens bestaat z. i. daartegen minder bezwaar en geeft hij te kennen, zich daarmede wel te kunnen vereenigen. Daarop stelde de Voorz. voor, het besluit tot vaststelling van het kohier in te trekken en het Kohier van den H. O. voor het dienstjaar 1907 opnieuw te regelen, zooals het behoort. Hij oordeelt de plaats gehad hebbende vast stelling van het Kohier in strijd met de Weten de voorschriften en geeft te kennen, indien zijn voorstel tot intrekking niet mocht worden aan genomen, hij gebruik zal maken van zijne bevoegdheid als Hoofd van den Raad en het College van Burgemeester en Wethouders (art. 70 der Gemeente-Wel.) Na verschillende onderlinge disoussiën wordt het voorstel van den Voorzitter in stemming gebracht, aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de Heeren C. A. Vogel en F. C. Goekoop. De Heer Goekoop vraagt daarop de Voorz. wan neer deze vermeent, dat het nieuw vast te stellen kohier van den Hoofdelijken Omslag gereed zal wezen en spreekt de hoop uit, dat het spoedig wezen zal met het oog op den treurigen finan- tieëlen toestand der gemeente en de hooge dag gelden, welke thans worden verdiend, terwijl mede de tijd dringt. Daarop geeft de Voorz. te kennen, dat, wat hem aangaat, de Raad zeer spoedig zal kunnen vergaderen tot vaststelling van het Kohier van den H. O., nadat dit door het College van Burg. en Weth. is herzien. Verder niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. (nfexondeü §tciklie». Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Het zou ous aangenaam zijn, indien U het vol gende plaatsen wilde: Aan tie veie Ingezetenen van Dirksland. I. Waarom niet vluggier toegetreden Dit vragen wij ons zoo dikwijls af als wij zien, hos weinig nog zijn toegetreden tot de vereeniging tot vor ming van een fonds voor de te stichten coöpe ratieve brood bakkerij. Is dan onder Dirksiands ingezetenen het inzicht wat in hun belapg is, nog zoo weinig, dat zij de voordeelen die een coöperatieve brood bakkerij ook voor hen afwerpt, geheel over 't hoofd zien Dit toch kunnen wij bijna niet aaunemen. Want ieder die een blik werpt op andere coö peraties moet erkennen, dat eene coöperatieve broodbakkerij beslist een zaak is, waarbij ieder "belang heeft. Immers, het behoeit geen betoog, dat juist door samenwerking de beste resultaten verkregen wor den. En wy behoeven dan ook volstrekt niet met een massa cijfers te komen om den groei en bloei van andere coöperatieve vereenigingeu aan te toonen. En toch schijnen velen zich deu gang van zaken nog niet duidelijk voor te kunnen stellen, en hunne bezwaren te overwinnen. Waarom wij dezulken bij dezen nogmaals aan willen sporen de zaak ernstig te overwegey en hunne mogelijke bezwaren, die hen tot heden van toetreden weer houden, trachten te overwinnen. Waarom wensohen wij eene coöperatieve brood- bakkerij te stichten 't Alleen om op de goedkoopste en voordeeligste wijze zuiver en goed brood te hebben. Niets meer, doch ook niets minder. Want de hier te stichten coöperatie kan niet anderszijn dan van algemeen karakter. Zonder haar aan eene bepaalde richting dienstbaar te maken, kan hier slechts van eene te stichten coöperatie gesproken worden. En wij hebben het vast vertrouwen, dat by voldoende deelname ons werken met goeden uitslag bekroond zal worden. Want het moet toch ieder duidelijk zijn, dat een coöperatieve broodbakkerij met voldoende deelname goedkooper en voordeelig kan werken dan twee of meer particuliere bakkerijen dit kunnen doen. Doordat veel werk planmatig ver richt en in 't groot gedreven wordt, kan een coöperatie voordeeliger werken dan particulieren. Doeh er is meer. Ook de zuiverheid en kwaliteit van het te leveren brood speelt in dit geval een belangrijke rol. Zonder te willen beweren dat particulieren het niet even goed kunnen en zullen doen, ligt het tooh voor de hand, dat een coöpe ratie hier weer in 't gunstigste geval verkeert. Want bij eene coöperatie heeft niemand er belang bij, waren van mindere kwaliteit te leveren, daar hét tijdelijk voordeel, dat hierin soms gelegen mocht zijn, aan niemand ten goede komt en het personeel, werkzaam onder goede arbeidsvoor waarden, het steeds als plicht zal beschouwen, het door hen te verrichten werk zoo goed mogelijk zal doen. En ook bij den aankoop der verschil lende grondstoffen kan een coöperatie met haar stelsel van contante betaling veel voordeeliger werken dan de meeste particulieren, die dit niet kunnen doen. Zoodat, hoe wij de zaak ook keeren, het steeds een vaststaand en niet te weerleggen feit is, dat een coöperatie altyd in het gunstigste geval verkeert, waarom wij verder dan ook hier over niet behoeven uit te weiden. (Wordt vervolgd.) Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande in uw blad op te nemen. Woensdag j.l. hield de arbeidersvereeniging „Door Eendracht Macht" te Oude Tonge 'n alge- meene vergadering, waar besproken werd de land bouwers te verzoeken, wanneer er met de machine gedorschen wordt, 't dagloon te verhoogen met 25 cents, dus in plaats van 'n gulden nu f 1,26 ook met 't mestladen f 1,25 per dag doch dit laatste hebben verleden jaar de meeste land bouwers reeds betaald. Verder met één November tien Cent loonsverhooging, zoodat dan 't loon 80 Cent per dag zou bedragen. Wij hopen, dat de landbouwers zoo welwillend zullen zijn om dit billijk verzoek in te willigeD, want door de dorsch- machines zijn de laatste jaren de loonen omlaag gedrukt, voorheen waren er arbeiders, die in den herfst tien twaalf gulden per week verdienden met 'tdorsehen en in den winter'n gulden of vijf per week. Thans nu de machine er is, verdienen diezelfde arbeiders in den herfst 'n gulden per dag en in den winter als er geen verlet is door regen of anderzins met buitenwerk f 3,85 per week. De laatste jaren is de huishuur 30 0 40 Cent per week hooger geworden, plus de belasting, de steen kolen en varkensvoer enz. is duurder, zoodat de arbeiders bakker en winkelier niet meer kunnen betalen. Op de meeste plaatsen van ons Eiland betalen de boeren, hetgeen wij nu vragen, zoodat 'tdus geen bezwaar kan zijn voor de bazen hier om ons verzoek in te willigen. Daar de meeste landbouwers dit blad lezen, beschouwen wij dit schrijven als 'n kennisgeving van hetgeen er be sproken is. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Het bestuur, JAC. DE BERG, Voorz. Wes'Siwojiisasreii. Oj) Woensdag 14 Augustus 1907, 's nam. 2 uur in het 116 el Speé ie Sommelsdijk, inzet van G huizen en 3 landboujvschuren, benevens 33 H. A. bouw- en weiland in de polders Oudeland, Gbristoffd' en Westplaat ouder Sommelsdijk, en ongeveer 4 II. A. bouwland in den polder Oud-Kraaijer onder Melissant. Voor de erven van Mej. de Wed. 0. Jopps Gzn. te Sommelsdijk, Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 15 Augustus 1907 's na middags 2 uur ter herbergo van Wed. David Roo Izant te Middelharnis van Aardappelen in den Van Pailandtspolderonder Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 15 Augustus, 's nam. 5 uur inzet van 4.70.60 heet. tiend vrij Bouwland in den polder Oud-Westerioo onder Goedcrec de, in 4 perceclen en 1.90.10 heet. weiland, in den polder Oude Oostdijk onder Ouddorp iu 2 pcrceelen, in het logement //die Gouden Leeuw// te Goedereede. Notaris VAN SCtlOU WEN. Zaterdag 17 Augustus, 's-nm. 6 uur Kla ver 2e. slag en Haver te Velde onder Ouddorp, in het logement van Alcerslioek te Ouddorp Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag. 21 Augustus 1907, 's nam. 2 uur in het Hotel Speé te Sommelsdijk, alsiag van huizen en 3 landuouwscHuren, benevens 33 11. A. bouw- en weiland in de polders O idelanl, Chrisloiïel en Westplaat onder S am -Isdijk, en ongeveer 4 II. A. houwli. nl r. den polder Oiul-Kraaijer onder Melis>;mt. Voor de erven van Mej. de Wed. O. .lon.i Gzn. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 21 Augustus 1907's avonds 6 uur, le Dirksland, ter herberge van P Brooshool't, vailing van 2 arbeiderswoningen met grond en hofland (eeuwigdurende erfpacht) te Dirksland, aan den Zuiddijk, nabij de hofstee, bewoond door den Heer Dk. Kardux, kad. Sectie C nos. 609 en 622 te zamen groot 03 aren 90 centiaren. Notaris V.4 N DER SLUIJS. Op Donderdag 22 Augustus 1907 's avonds 7 uur.»in het Hotel Meijer te Middelharnis inzet van een huis en erf aan do Kaaidreef le Middelharnis plaatselijk geteekend D 180 kadastraal hekend Sectie B no. 1796 groot 85 centiaren voor de erven van mej. L. A. Klaassen. Notaris VAN BUUKEN. Donderdag 22 Augustus, 's nam. 5 uur: Atslag van: 5.70.60 heet. tiend rij Bouwland, i den polder Oost-Westerloo onder Goede reede, in 4 perceelen en 2 Combinaties, cn 1.90.10 heet. weiland, in den polder Oude Oostdijk onder Ouddorp, in 2 perceelen en Combinatie, in het logement //de Gouden Leeuw// te Goedereede. Notaris VAN SCHOU WEN. Op Woensdag 28 Augustus 1907,'s avonds 6 uur, te Dirksland, ter her'berge van P. Brooshooft, afslag van 2 arbeiderswoningen met grond en hofland (eeuwigdurende eiipaeht) te Dirksland aan den Zuiddijk, nabij de hofstee 'bewoond door den Heer Dk. Kardux kad. Sectie C nos. 606 en 622 te zamen groot 03 aren 90 centiaren. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Don/ierdag 29 Augnslus 1907 's avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis afslag van een huis en erf aan de Kaaidreef te Middelharnis plaatselijk geteekend D. 180 kadastraal bekend Sectie B. no. 1796 groot 85 centiaren voor de erven van mej. L. A. Klaassen. Notaris VAN BUUREN. C^ensesig'sl Meiiws. Re uioord op Sioote-Carlo. In het begin der vorige week is aan een station te Marseile een moord ontdekt, die in gruwe lijkheid overtreft wat tot heden daaromtrent is gehoord. Uit den trein van Monto-Carlo steeg een zeer elegant paar, van ongeveer 60 jarigen leeftijd, waarvan de vrouw een kleine tasch, de man een groot reisvalies droeg. Zij riepen in slechtFransch een kruier, en gaven hem last, een koffer naar Londen over te sturen, adres Charinh Cross-station waarvoor ze hem het resu gaven, en hem bevolen, het verzendingsbewljs te komen brengen aan hun hotel. Toen de kruier, zich even later naar het goe derenstation begaf om het pakket, een groote, platte hoedendoos, in ontvangst te nemen, be merkte hij tot zijn groote ontzetting, dal er bloed sijpelde uit de reten. De man werd bang, liet de doos waar ze was, en ijlde naar het hotel, waar hij naar de reizigers vroeg Nauwelijks had de man den kruier gezien, oi hij verhleekte vreeselijk, en vroeg hem wat hy wilde. „Er is bloed aan uw koffer," antwoordde de kruier. „Het beteekent niets, het is gevogelte", zeide de reiziger. Niet overtuigd liep de kruier naar het station terug, en begaf zich naar den specialen commis saris, die hem last gaf naar het hotel terug te keeren, en den reizigers te zeggen, dat hun komst noodig was, om hun koffer terug te nemen. Na veel moeite gelukte het den kruier, de beide reizigers in een rijtuig te krijgen, dat in galop naar het station reed, ofschoon het echtpaar den koetsier 50 francs bood, wanneer hij hen wilde doen uitstappen. Op verzoek van den kruier, die met het rijtuig was meegehold, en die nu meer dan genoeg wist, legde de koetsier er alleen de zweep nog eens over. Aan 't station werd in hun tegenwoordigheid door het inmiddels gewaarscauwd parket de doos en de beide valiezen geopend. Eu nu kwam de afgrijselijke waarheid aau het licht. In het eerste colli, gewikkeld in bloederige lakens, vond men een vrouweuromp, waaraan alleen de armen zaten, in de valiezen de beenen en het hoofd van een ongeveer 35-jarige vrouw. Onmiddelijk begon het verhoor der beide rei zigers, die gedurende verscheidene uren iedere mededeeling weigerden. Ten slotte verklaarde de man Goold te heeten, Eugelsch baronet te zijn, en sedert drie jaar met zijn vrouw op de villa Menessimy, in Monaco, te wonen. Dit was de eenige verklaring, waaromtrent zy het eens waren. Waarschijnlijk hadden zij ver geten, vooraf alles met elkaar overeen te komen, want bij het afzonderlijk verhoor kwamen er absoluut tegenstrijdige lezingen voor den dag. Echter gaven zij, betreffende de indentiteit van bet slachtoffer, gelijkluidende inlichtingen. Het is eene juffrouw Emma Li way, eeu Zweedscbe, van ongeveer 87 jaar, die in Moute-Carlo of om streken woonde; knap en groot van postuur. Zij onderhield tamelijk duistere betrekkingen met het echtpaar en was zeker meer bekend bij de beschuldigden, dan zij bet willen doen voorkomen. Hoe zij gedood werd de verhalen hierom trent door de beide reizigers opgedischt, en het een nog romantischer dan het andere, loopen nogal uiteen. Goold zeide, dat hij Zaterdagavond met zijn vrouw thuiskomende, Emma Liway dood' in hun kamer vond uitgestrekt. Eei'3t had bij den rechter van inatruclie verteld dat de jonge vrouw 500 francs van hem had willen leenen, en dat haar minnaar, die plotseling de kamer was binnengedrongen waar zij bevonden, haar had gedood en vervolgens de vlucht had genomen. Uit angst voor schandaal had het echtpaar toen het lijk aan stukken ge! sneden. Maar deze lezing liet hy spoedig varen om zich verder bij het gevonden lijk tJhouden'. Ztjn vrouw echter klampt zich vast aan de' minnaar-historie. Wie de man echter is, kan mevrouw Goold niet zeggen. Weer met haar geconfronteerd, zegt haar echt- genoot, zich nu niets meer te herinneren. Mevrouw Goold verklaart dan, dat ze het ook al niet preciea meer weet, wijl ze bij 't verschijnen van den mysterieusen moordenaar is flauw gevallen. Twee punten van verschil: Mevrouw Goold beweert, toen ze uit haar be zwijming ontwaakte, het lijk iu stukken gesneden te hebben gevonden, en schuiit deze vreeselijke bezigheid op rekening van den onbekenden moor denaar. Goold echter bekent, dat hij met een klein keukenmes en een handzaagje het lykzelf heett verdeelt. Hij was van plan, het hoofd en de beenen te Marseile in zee te werpen. Man en vrouw zijn ieder naar een afzonder- lyke gevangenis gebracht. 's Avonds heeft men in de Morgue het lichaam van de vermoorde voor de autopsie aaneengevoegd, Uit het onderzoek blijkt, dat het slachtoffei van het vreeselijke drama van achteren bij de I armen is gegrepen en dat een ander persoon haat met een messteek den buik opende. Het grootste stuk van het lichaam was gekleed in een elegant toilet. Het was met een vest en een pantalon van Goold in de doos geduwd. Ten slotte werden onder in de doos nog een prince, nez en een gebroken waaier van het slachtoffer gevonden. Het nader onderzoek in de zaak van het l. Marseille in beslag genomen in stukken gesneden I lijk, heeft voor het echtpaar een vrij ongunstigen keer genomen. Mevrouw Goold, die, zooals men weet, met haar man in het bezit van de griezelige bagage was, blijkt van een geenszins onbevlekt verleden zijn. Ze was vroeger modiste, trok naar Montreal, in Kanada, en leerde daar Vera Goold kennen, die geboortig is uit Ierland. Ze trouwden, en schy-ren naderhand naar Monte-Carlo vertrokken te zijn. Daar verschenen ze als „baronet en ladv Goold". Ze waren in gezelschap van een heel mooi meisje, dat ze lieten doorgaan voor een nichtje. Te Monte Carlo werd groote chic gemaakt. Ze woonden op een villa in een nieuwe straat, bij de rue Des Moulins. Men neemt aan, dat de Goold's te Monte-Carlo leefden van allerlei oplichterijen. Ook is gebleken, dat ze voor Emma Liway het „nichtje", later slachtoffer van de Goold's, financieële aangelegen heden regelden. Berichten uit Moute-Carlo zeggen, dat de moord daar op 4 Augustus in de woning der Goold's heeft plaats gehad. De politie legde beslag op twee scharen, een dolk, die op een met bloed bevlekte doos lag, een revolver en een hoeveelheid met bloed be vlekt linnen. Edouard Burker, waarvan de Goold's herhaaldelijk spraken, schijnt een gefingeerd personage te zijn. De schouwing van het lijk van Emma Liway heeft aangetoond, dat het slachtoffer acht ver wondingen zijn toegebracht. De reputatie van Emma Liway behoort mede niet tot de beste: de bladen noemen haar rond uit een prostituée. Het motief tot de daad schijnt niets anders geweest te zjjn dan de bedoeling Emma van haar vele kostbaarheden te berooven. De Goold's maakten te Monte-Carlo kennis met Emma, waar ze elkander vaak aan de speeltafel ontmoetten. - Uit de berichten, die de Matin natuurlijk in grooten getale uit Monte-Carlo ontvangt, valtop te maken, dat het bovenbedoeld nichtje en Emma Liway niet een en dezelfde persoon zijn. Het nichtje heet Cirandin en men schynt haar, toen de moord plaats had, onder een of ander argu ment verwijderd te hebben. Het meisje vertelde den ilfa/in-correspondent zoo deze althans niet fantaseert dat Emma Liway slechts tweemaal by de Goold's een visite had gemaakt, en dat Goold zelfs heelemaal niet op die bezoeken gesteld was. Voorts vertelt het nichtje, dat het echtpaar zich in den laatsten tijd erg moest bekrimpen, omdat een groot deel van hun fortuin, belegd in Amerikaansche verzekeringsmaatschappijen, door de ramp van San Francisco verloren was gegaan. Eindelijk beweert de Matin dat Goold werkelijk baronet is. Zijn vader was ryk, maar de zoon verloor een groot deel van zyn geld in specula ties. Verzinkend. Uit Milaan wordt bericht, dat het visschers- dorp Pescbiera Maraglio, gelegen op den schilderachtigen Monte d'Isola, die uit het Iscomeer omhoog steekt, gevaar loopt onder den waterspiegel te zinken en dat cle logeer gasten zich haasten uit het gevaarlijke plaatsje weg te komen. I11 de straten zijn groote scheuren ontstaan, de huizen splijten en een hotel staat reeds midden in het water. De bevolking leeft in voortdurenden angst, daar zij vreest, dat haar dorp hetzelfde lot te wachten staat als het aan de overzijde gelegen Tavernola, dat eenige jaren geleden, plotseling, zonder dat ids een dergelijke ramp kon doen vermoeden, wegzonk. Eerlijk duurt 't langst. De timmerman O., wonende in de Jan v, d. Heijdenstraat teA'dam die reeds 2 maanden geen werk hail, vond Vrijdagmiddag op de Hee- rengracht een portefeuille met f 1500 aan bank papier. Door andere papieren, die mede in de portefeuille waren wist hy den eigenaar te vinden. Hij weigerde echter eenige beloo ning, maar verzocht diens invloed tot bekoming van werk. Niet alleen dat dit hem toegezegd werd, doch de eigenaar wist den eerlijken vinder te bewegen bovendien een bankje van f25 aan te nemen, //(N. v. N De schilder Mutsaers gearresteerd. Men bericht aan het //Huisgezin,// dat de schilder Mutsaers, die indertijd heeft terecht gestaan als verdacht van den moord op Maria Kesscls te Tilburg, Vrijdag te Roermond op heeterdaad is betrapt bij het plegen van onze delijke handelingen met een meisje en gear resteerd. Eau mooi werk. Vrijdagmorgen was in de Rembrandstraat e '3 Gravenhage een lantaarnopsteker een lantaarn aan 't schoonmaken. Op een oogen- blik snijdt hij zich aan 't glas; aan den pols beeft hij zich een ader doorgesneden. Hevig bloedend daalt de man zijn ladder af; een brandweerman, die voorbijgaat, ziet wat er gebeurd is, en begrijpt den ernst van de verwonding. Hij slapt op den man af, grijpt hem bij den pols, knelt dien in for- sshen greep, zoodal de aderen daar als 't ware word,en //a(gebonden,// en wandelt zoo met zijn //patiënt// naar 't Gemeente-zieken huis, waar men den man nu verbindt. Van de Rembrandstraat naar de Zuidwal, 't was een gezegende wandeiing in zoo n gedwongen houding maar die brandweerman heelt er een mooi werk mee gedaan. Een

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2