voor lie %uidhollaiidsclie en leeuw§ehe Eilanden. Woensdag 14 Augustus 1907. Antirevolutionair &28le J aargaiig JS". 1267. Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Deze Courant verechijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/'2 maal. Reclames 20 per regel, i Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stiïfefeeïs voor «Ie fi&edactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te aesidesi aan «les» Uitgever. Een »vrijziiinig« theoloog. Een stem uit de openbare onderwij zerswereld. Antwoorden of mededeelingen Overval op Celebes. ISultcnlanü. RUSLAND. Het blijft schieten, moorden en in hech- tenisnemen, 't belangrijkste wat er uit Rusland te melden valt. Zoo maken thans berichten uit St. Petersburg meldiüg van de plotselinge verdwijning van Oeroesof. Men veron derstelt de mogelijkheid, dat hij in hech tenis is genomen uit hoofde van zijne beweringen in de Doema over de mede plichtigheid van Russische overheids personen aan de pogroms. Oeroesof beweerde intertijd indeüoema dat er geheime drukkerijeu bestonden aan het departement van politie, onder beheer van Komisarof, die eens zeide „Ik kan een pogrom organiseeren overal waar gij wiltals gij wilt voor 10, als gij wilt ook voor 10.000 personen." De prins was zelf ambtenaar geweest, maar had zijn betrekking er aan gege ven uit ergenis over de medeplichtigheid der overheid aan de pogroms. Een betere vangst heeft dan de politie te Odessa gedaan. Daar zijn Donderdag een aantal buitenlanders in hechtenis genomen, die met de stoomboot „Rostof" uit Macedoniën waren aangekomen. Men vond in hun bezit veel ontplofbare stof fen, planneu van Odessa en andere ste den, adressen van de hoogste vertegen woordigers van het gezag, een handlei ding voor het straatgevecht met geregel de troepen en voorts handleidingen voor het bouwen van barrikaden en vervaar diging van bommen. Onder de gearres teerden bevinden zich Armeniërs Turken en Perzen. Een ander telegram uitfpdessa meldt, dat daar vier anarohistenjuit Varna in hechtenis zijn genomen, onder verden king dat zij de vermoording van den consul te Odessa in den zin hadden, om daardoor een inmenging van de groofe mogendheden in de Macedonische aan gelegenheden uit te lokken. De Peterburgsche gendarmen hebben ook weer een ferme schietorder gekre gen. De order was aan het korps gericbt door zijn commandant, generaal-majoor Taute „Uit een aantal rapporten over bui tengewone gevallen blijkt duidelijk, dat, met zeer enkele uitzonderingen, de gen darmen zeer slecht schieten. Ik gelast u, daaraan een einde te maken en waar schuw u, dat de chefs van de gendar men die slecht schieten, afgezet zullen worden, omdat zij aan hun ondergeschik ten niet ingeprent hebben, dat het noo- dig is flink op te treden. Aan den an deren kant verbied ik met ongewapen de gendarmen misdadigers gevangen te nemen. Het bloed van onze gendarmen is te kostbaar voor zoo'n takiiek" Als de Petersbnrgsche gendarmen zich nu maar niet al te veel op straat in schieten gaan oefenen Middeihaniis. De vorige week ontstond bij D. B. in de keuken een begin van brand. Hoewel men er spoedig bij was om het te blusschen werd toch nog eenige schade aangericht. Den Bommel. Verleden week had A. de Jong van hier het ongeluk, doordat zijn hit schrikte van eenige fietsers bijna van den dijk te tuimelen, aan zijn wagen werd groote materieele schade berokkend terwijl hij zelf ook nog door de wielen werd overreden. Het is echter den rijksveldwachter L, Korpel mogen gelukken de fietsers op te sporen die bleken te zijn 2 jongelui thuisbehoorende te Sommelsdijk. Naar men verneemt is hiervan proces-verbaal opge maakt. Nieuwe Tonge. 12 Augs. Door de laagste inschrijver voor de verzwaring der Zeedijk van de polder Battenoord is het werk niet verricht derhalve is het opgedragen aan de daarop volgende inschrijver P. No tenboom Jr. voor f37.20. Stellendam. Door een defect aan de machine kon de Stoomboot Maasnymph, Donderdag haar terugreis van Rotterdam naar hier niet verrichten, en moest er een andere boot genomen worden. Doch die liet zich nog al wachten. Zoo werd het 's nachts 1 2 uur, voordat de boot aan de haven kwam, doch daar raakte deze tot overmaat van ramp nog vast, en hier ging ook nog een poosje mee heen. Eindelijk konden de passagiers om kwart over één de boot verlaten. Voorwaar geen plezierige reis. Goedereede. De echtgenoote van den milicien-verlofganger D. Hoek der lichting 1900, dienende bij het 6e Regt. Infanterie, heeft zich tot den betrokken Minister ge wend met het verzoek, aan haar gezin wel eene geldelijke vergoeding te willen uit- keeren, Ouddorp. Vrijdagmiddag toen de land- bouwknecht C. V. met een ledige wagen door het dorp reed geraakte het 7-jarig zoontje P. van J. v. Sp., daaronder, zoo- dat de wielen hem over het lichaam gingen. Onder uiting van hevige pijn werd het knaapje door nabij zijnde toeschouwers opgenomen en onder geneeskundige be handeling gesteld. UITGEVER SOMMELSMtSJK. Telefoon Intercom». No. 3. I Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Uit de Pers. Zekere ds. Riedel uit Oisterwijk, sprak op een vergadering van moderne theologen dezer dagen als zijn meening uit, dat elk goed onderwezen leerling der lagere school wel zooveel gedronken heeft van de »melk der wetenschap,dat hij in staat is den Bijbel te herkennen als een boek vol legen den en fabelen. Wat is deze domié toch achterlijk Hij komt bepaald uit de nachtschuit. Dat praatje deed een vijftig jaar geleden opgeld, maar het tegenwoordig geslacht weet toch wel beter. De wetenschap staat heden ten dage verre boven het oppervlakkig gepraat van ds. Riedel. Een eeht wetenschap pelijk man erkentHoe meer wij onderzoe ken én vindenhoe meer wij er een besef van krijgen, dat we nog zoo heel weinig weten En op grond van dat kleine beetje, dat wij menschen wetenneen op grond van een wetenschappelijke oplossing van één droppel der zesde decimale verduuning in 'n groote karaf water, moet nu 'n twaalfjarige jongen, pas van school, handen in der, zak, .sigaar in 't hoofd, over de verhalen van Jezus' geboorte, doop, opstanding en hemel vaart, als rechter gaan staan, en oordee len Dat verwacht ds. Riedel van de opleiding ter openbare school Dat schijnt die opleiding zeer ónwc- tenschappelijk 1 werkelijk soms tot vrucht te hebben. Hoe zou de Oislerwijksche predikant anders zoo boud kunnen spreken Maar wellicht gaan de heeren Vrijzinnigen door zulke uitspraken beter begrijpen, waarom wij toch zoo rusteloos voor eigen scholen propaganda drijven. Met die »valschelijk genaamde weten schap,die door haar oppervlakkigheid niet zelden aan kwakzalverij grenst, wenschen we de harten onzer jongens en meisjes niet vergiftigd te zien. zOnze Courant. In de Volksonderwijzer komt een artikel voor onder het opschriftDe Wins te Daarin wordt betoogd, dat de sociaal democratische onderwijzers reden hebben om te jubelen over den afloop der jongste gemeenteraadsverkiezingen. Wij lezen onder meer Maar wij socialistische onderwijzers zijn behalve sociaaidemokraat ook nog volksonderwijzer. Hierin ligt voor ons een dubbele reden tot vreugde. Al hadden wij met de sociaal demokra- tische principen niets uitstaande, al waren wij slechts volksonderwijzer en niets dan dit, we zouden ons moeten verheugen in deze zegepraal der soc. demokratie. Want dit weten wij, dat met die 68 socialisten ook 68 pleit bezorgers van volksonderwijs en volks onderwijzers in de gemeenteraden zit ting namen. Het is overbodig hier iets aan toe te voegen. »Graafschapper.« Tui»» en liiiiKitsnuw. „LANDBOU W-ONDERWIJS." IX. Tot besluit van bet „Verslag van de Proefvel den aangelegd vanwege de Vereeniging" bespreekt de heer Van JBijlevelt eene proefneming met Blauw- en Witbloemvlas, genomen door gebrs. Zeedy'k te Sommelsdijk. Witbloemvlas werd voorbeen op ons Eiland hoegenaamd niet uitgezaaid. Toch is het reeds eenige jaren bekend, dat deze variëteit meer weerstand tegen „brand" bezit dan blauwbloem. Om het verschil in weerstandsvermogen te laten zien, werden op lichten zavelgrond, waarop vóór twee jaar blauwbloemvlas geheel „verbrand" was, beide variëteiten naast elkaar gezaaid. De vlas handelaar L. Stehouwer te Sommelsdijk bezorgde den heer Consulent het benoodigde zaad en gelijk gezegd de gebroeders Zeedijk stelden een proefveld ter beschikking. 10 roeden werd bezaaid met elke variëteit en juist op dit deel van 'tveld, waar het vlas van voor twee jaar totaal vernietigd was. Begin Mei werd gezaaid. Slechts een maand later (begin Juni) was blauwbloem reeds geheel vernietigd. Witbloem bleek nog maar weinig aangetast door de ziekte. Deze variëteit hield zich ook aardig goed verder. Ongeveer 80 pCt. bleef staan. En 't leverde een gewas, waarvan de kwaliteit weliswaar niet best was, doch 't welk heel goed verkocht kon worden. Ten volle bleek uit deze proef, dat witbloem vlas minder gevoelig voor „brand" is, dan hare zustervariëteit „blauwbloem". Volledigheidshalve vertelt de heer Van B(jle vel t hier ook nog van twee andere vlasperceelen met „witbloem" bezaaid, 't Eerst bespreekt de Consulent dat bij den heer P. G. Jacobs te Den Bommel en daarna dat van dsn heer G. van Loon te Stad aan 't Haringvliet. Bij eerstgenoemden bleef 't gewas vrij van brand, bij zijn oollega had ook witbloem nog al te lijden van de kwaal. Vooral op één der akkers. Niet te min wonnen beiden een vrij aardig gewas. Bij den een bracht het f130 per gemet op en bij den ander f113. Op beide velden groeide 't den verkoop nog vrij wat door. 't Gewas van den heer Jacobs ging toen in andere handen over voor f180, terwijl de heer Van Loon z'n gewas op dat oogenblik ook nog wel f25 hooger schatte. Wij ondersohrijven dan ook graag de conclusie des heeren Van Bijlevelt. Zij luidt: „Ofschoon op „brandvrije" gronden de teelt van blauwbloem vlas de voorkeur verdient, op die gronden waar de vrees voor „brand" aanwezig is, kan het wit bloemvlas met voordeel worden uitgezaaid." M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos goplaaist. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 87. Wat bedoelt men met ware grassen? 88. Heeft landbouwzout bemestingswaarde P Antwoorden en mededeelingen. 85. „Wit" in de rozen is een aiekte. Ze openbaart zich door gclijjnbaar schimmelige plekjeB op de blade ren. Deze met bloem van zwavel bepoederen is een middel ter bestrijding, dat vele kwekers toepassen. 86. Koekoek en sperwer verwarren? In de vlucht ljjken de vogels veel op elkaar. Daar zal 't van komen, dat er verwarring ontstond en sommigen zelf meenen, dat de eerste in 't najaar in een sperwer verandert. lïinvienlaeid. De berichtgever van het Hbl. te Batavia seint Te Makassar is bericht ontvangen dat de dekkingsgroep bij den wegaanleg in het bin nenland te T oemboekoe, nabij de golf van Tomori, is overvallen. De groep bestond^uit twee officieren en 45 man. Allen zijn gesneuveld. De Tel. ontving hierover eveneens een telegram, waarin wordt medegedeeld dat de troep bestond uit 45 soldaten en dwang arbeider. De Tel.-man voegt daaraan toe: De oorzaak is onbekend. Officieel wordt gezwegen. Vermoedelijk is de bevolking getergd of verraad gepleegd door het hoofd Marandao. Volgens bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram over deze overvalling van patrouilles in Tomori (Ternataansch gedeelte van Oost-Celebes) zijn gesneuveld twee officieren, negen Europeesche en 22 inlandscbe militairen beneden den rang van officier. Plaatselijk ISieuws. Sonunefsilijk. Werd er een paar we ken geleden melding gemaakt dat bij W. Blok van 20 roeden land 9 mud aardap pelen gedolven werd, thans kan gemeld worden, dat uit 7 roeden tuinland van den heer van Dorsser niet minder dan 6 mud groote aardappelen (parelen van Engeland) gedolven werd. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens het werpen van papier op den openbaren ge meentegrond. Zondagavond werd A. d. W. wegens openbare dronkenschap door de politie opgepakt en voor dien nacht in het cachot gebracht, waaruit hij Maandagmor gen weer werd vrijgelaten. Twaalf uur dien morgen was hij opnieuw met nog een ka meraad in abnormalen toestand. Dat van een en ander proces-verbaal zal zijn op gemaakt is ongetwijfeld. Terwijl Maandagmorgen het zoontje van den heer H. L. uit Rotterdam, die alhier bij familie gelogeerd is, in de Nieuw- straat naar een paard stond te kijken kreeg hij onverwachts een slag van het dier, waardoor hij tegen den muur opvloog en zijn been zoodanig bezeerde dat hij bijna niet meer in staat was zich huiswaarts te begeven. De milicien-verlofgangers der lichting 1900, A. Driesse, J. Peeman en A. v. d. Velde zijn tegen 7 Oct. a.s. voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst opge roepen. Vrijdag j 1. had het zoontje van W. D. Wolfert het ongeluk in de kaai te vallen, spoedig echter werd hij weder op den wal gebracht, waarna hij zich met zijn nat pak uit de voeten maakte. Zaterdagmiddag is er (zooals zij het verste bekend staat) bij Alida de Gast brand ontstaan. Met het aanmaken der haard was vermoedelijk het roet in brand geraakt zoodat de schoorsteen, balk, voorplank en lijst, voor een deel verbrand is. Door spoedig optreden was men het gauw meester. De miliciens-verlofgangers A. Zee dijk en G Kievit dezer gemeente, dienende bij het 4e Regt. Vesting-Artillerie, zijn tegen 7 October a.s. naar hunne garnizoens plaats Hellevoetsluis in werkelijken dienst opgeroepen. Volgens publicatie is de Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1906 den Raad aangeboden en van 10 tot 24 Augustus a s. ter Gemeente-Secretarie ter inzage nedergelegd. Door de bemanning van den blazer S L 20, bevaren door schipper A. Moerkerke alhier, is in zee een lijk van een onbekend manspersoon met zwemgordel om het lijf ontdekt. Gelegenheid, om het lijk aan boord te halen, bestond echter niet. Tegen Maandag, den 16 Septem ber a.s. is de milicien-verlofganger Jan Keijzer van de lichting 1902, dienende bij het Korps Pontonniers, garnizoensplaats Dordrecht, opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen. Bij beschikking van den Minister van Marine is de milicien-verlofganger Gerbrand van den Houten der lichting 1902 uit den dienst der Zee-militie ontslagen. De Gemeente-rekening van inkomsten eu. uitgaven over 1906 is gedurende 14 dagen, van 10 tot en met 23 Augustus a s. ter Gemeente-secretarie ter visie neder gelegd, Bij publicatie worden belanghebben den, die bezwaren tegen het onttrekken van gemeente grond aan den publieken dienst, gelegen aan de Groenmarkt, verzocht, hunne bezwaren in te dienen vóór den 18 Augus tus a. s. Bij den timtoerman A. v. K. ontstond omstreeks denzelfden tijd begin van brand door het omvallen van een petroleumstel. Door het vastberadend optreden van toe gesnelde buren wist men den brand bijtijds te dooven, Door den molenaarsknecht Ant. Pape is de vorige week een postduif gevangen. Het beestje was gemerkt20840 anvers. Begin van den laten oogst! Als een niet allejaavsch geval kan worden mede gedeeld, dat den landbouwer M. W. van »rogge« gegroeid op i-haigemete-r ruim 50 mud per H.A. heeft gedorschen. J. A. had verleden week het ongeluk met een voer rogge om ver te vallen bovendien ontving hij van het paard nog een trap tot een gevoelig aandenken. H. T. had verleden week het ongeluk om in de schuur van een ladder te vallen, waardoor hij op den dorschvloer terecht is gekomen. Doordat de val esnigzins werd gebroken op een daar juist staande snij machine is hij er betrekkelijk goed afge komen. ^emeeitteraaü. VERSLAG vm het verhandelde in de 'Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk gehouden op Vrij dag 9 Aug. jl. 's avends 7 uur. Afwezig den heer K. de Graaff, een vacature. De vergadering door den Voorz. geopend zijnde worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. De Voorz. brengt verslag uit van de opname der Kas en Boeken der Gemeente Ontvanger waar alles in orde bevonden was. Er bleek in kas te zijn 2712,70'/2 wat voor kennisgeving wordt aan genomen. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden M. Born en S. Knöpa, tot oommissie van onderzoek worden belast de H.H. A. P. van Dorsser, W. v. Beek en M. Peekstok de vergadering wordt tijdens dit onderzoek ge schorst na afloop van het onderzoek wordt de vergadering geopend en brengt voornoemde Com missie verslag uit harer bevinding en adviseerd bij monde van den heer Van Dorsser tot toelating van den heer M. Bom maar tot niet toelating van den heer 8. Knöpa op grond dat hij is be zoldigde gemeente-ambtenaar en dit onvereenig- baar is met het lidmaatschap van den Raad. Bij de gehoudene dlscusien hierover werd opgemerkt dat wel Art. 23 der Gemeentewet dit verbood, maar dat in de naburige Gemeente Middelharnia eenige jaren geleden ook een geneesheer tot Ge meenteraadslid werd benoemd en deze toch zitting nam als zoodanig, waarop door den Voorz. werd gezegd dat dit dan toch was eene onwettige daad. Door den Voorz. werden eenige uitspraken van Ged. Staten in verschillende Gemeentensin soort gelijke gevallen voorgelezen ook nog een Konink lijke beslissing hieromtrent welker uitspraken en beslissing allen wezen op niet toelating. Naar aanleiding hiervan werd door den Raad tot niet toelating besloten en zullen de betrokken per sonen met de beslissing in kennis worden gesteld. 3. Wordt verslag uitgebracht van de Commissie benoemd inzake onderzoek der Rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1906, bfj monde van den heer Peekstok welke na nog eenige inlichtingen van den Voorz, gevraagd en ver kregen^ te hebben adviseert tot goedkeuring dier Rekening en wordt alzeo besloten. 4. Regeling en vaststelling der onderwijzer- sa.arissen, wordt besloten om het aanvang salaris van f 500,op f 550,te brengen. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School, er had zich voor deze vacature maar één sollicitant aangemeld en wel de heer A. Roetman van Sliedrecht, welke met algemeene stemmen werd benoemd en zoo spoedig mogelijk in Junctie zal treden. 6. Wordt machtiging gevraagd en verkregen tot af- en overschrijving van een post op de begrooting 1907 in zake het reisje der schoolkinderen naar Rotterdam groot f 7,25.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1