8 IJ VOEGSEL 1266, Zaterdag 10 Augustus 1807 N BEIIOORENDE BIJ pi its HOC SIGNOVINSES r\ 'J, OlftcieeB C»e«IeeB6e. tJemeent-i: raadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommels dijk maakt bekend, dat eene Openbare Ver gadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag, den 9 Aug. 1907, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 7 Aug. 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. Proces-verbaal van de Zitting van het Hoofdstembureau, bedoeld bij artikel 93 der Kieswet. Proces-verbaal van de zitting van het hoofd stembureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van één lid van den Gemeenteraad van SommelsdyU, in de Gemeente Sommelsdijk, (Gemeentelijk kiesdistrict Sommels dijk), op den 8 Augustus 1907. Het hoofdstembureau neemt zitting iu het stem lokaal des namiddags ten 6 ure. De Voorzitter maakt bekend, datzjjn uitgebracht 268 geldige stemmen en wel op JACOB JOPPE 143 en A. A. MIJS 125, terwijl 10 stembiljetten van onwaarde zyn ver- kls&rdi De Voorzitter maakt bekend, dat alzoo de vol strekte meerderheid van stemmen heeft verkregen JACOB JOPPE. Is derhalve benoemd tot lid van den Gemeente raad van Sommelsdijk: JACOB JOPPE. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. Eu is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Sommelsdijk, den 8 Augustus 1907. (was get.) J. TIMMERMAN Mz. I d (was get.) M. PEEKSTOK. ^euen- (was get.) DE GRAAFF, Voorzitter. Voor afschrift Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Uitstag Verkiezing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk, maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaai, vermeldende den uitslag der op 8 Augustus 1907 gehouden stem ming, ter verkiezing van één lid van den Gemeen teraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeen tesecretarie ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 8sten Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. Rijkskeuring van Dekhengsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in dit N ajaar Rijkskeu ringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze Provincie betreft, zullen gehouden worden, als volgtte L e i d e n, op 30 October, Rotterdam, op 31 October, Dordrecht, op 1 November en D i r k s 1 a n d, op 2 November. De aandacht van belanghebbenden wordt geves tigd op den inhoud der art. 4 en 5 van het Koninklijk besluit van 14 Augustus 1901 (Staats blad No. 204), ter uitvoering van de art. 8, 11, 13, 19 en 21 der Wet op de Paardenfokkerij 1901, luidende als volgt: Art. 4. Tot de Najaarskeuringen worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 2 jaar 'oud zijn. Tot de voorjaarskeuringen worden alleen toe gelaten a. hengsten, die daartoe aangewezen zijn bij de najaarskeuringen van het voorafgaande b. hengsten, die volgens eene schriftelijke verklaring van een geëxamineerd veearts wegens ziekte niet op de na jaarskeuring van het voorafgaande jaar hebben kunnen komen e. hengsteD, van 3 jaar of ouder, die uit het buitenland of uit eene andere provincie ingevoerd zijn na de najaarskeuriDgen van het voorafgaande jaar d. driejarige hengsten, die de eigenaars of houders om aannemelijke redenen ter beoordeeliDg van de provinciale regelings commissie, niet als tweejarige in het najaar te voren lieten keuren. Art. 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keu ring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale regelingscommissie met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, klenr en bijzondere kenteekenen van den heDgst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschre ven, stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. Een heDgst, na bovenvermelden termijn aan gegeven, wordt van de keuring uitgesloten, tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keu ring eene som van ƒ10,— bij voornoemden Sec retaris stort. Inschrijvingssbiljetten voor de keuringen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaars en houders van hengsten verstrekt worden door den Secretaris der provin ciale regelingseotumissie, den heer J. H. van der TORREN te Gouda. Sommelsdijk, den 7 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz.DE GRAAFF. Pïj&alseïsjk ftienws. SumttiAlsdijCi. Door den Rijksveld wachter Koppenhol is tegen den i 5 jarigen H, G. F. schippersknecht alhier, proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van peren uit den afgesloten tuin, genaamd sDolfïjn« in den polder Onwaard en tegen den 15 jarigen A. P. van E schildersleerling alhier en den 15 jarigen M. Z. Met: elaarsleerling te Middelharnis, wegens het binnendringen van dien tuin. Middelharuis. Dinsdagavond bij aan komst der boot, had het dochtertje van j K, Schellius het ongeluk bij de aanlegplaats te water te geraki n Dadelijk schoot P. Bom die zich in de nabijheid bevoud toe, aan wicn het gelukte het kind uit haar gevaar lijke posiiie le verlossen, Eenzelfde lot overkwam Woensdag middag het zoontje van A. A. C. B. die zich te ver over de kant buigende in de Kaai viel doch gelukkig nog door A. B. en S, tijdig werd gered, De milicien-verlofgangers der lichting 1904, M. de Ruiter, K. Vroegindeweij en L. de Bloeme zijn respectievelijk tegen 2, 9 en 16 Sept. a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Donderdagavond trof J. d. V. het ongeluk, doordat het paard schichtig werd dal hij aan de Langeweg ruet paard en rijtuig in de sloot terecht kwam. Het incident liep voor het tweetal inzittenden Dame en Voerman goed af, daar zij met een nat en bemodderd pak en de schrik viij kwamen. Het paard en rijtuig 't welk ook bijna geen averij bekomen had werd met vereende krachten op het droge en bij den Heer Mijs onder dak gebracht. Het te verrichten werk aan de direc teurswoning der gasfabriek is aan de laagste inschrijvers gegund, welke hiermede reeds een aanvang hebben gemaakt, daar het in den tijd van zeven weken in orde moet zijn. Burg. en Weth, doen te weten dat door den raad dezer Gemeente in zijn ver gadering van 4 Juli j.l. is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der verordening ter uitvoering van art. 1 der woningwet voor deze gemeente. Het slot van art. 97 luidende: Echter zullen de voorschriften van hoofdstuk 5 buiten toepassing blijven tot 1 Aug. 19°7 met uitzondering van art. 65, wordt ver vangen door het volgende: De voorschriften van hoofdstuk 3 met uilzondertng van art. 65 blijven buiten toe passing tot 1 Aug. 1907 behalve echter ht-t voorschrift van art. 63 dat van toe passing wordt op 1 Jan. 1909. Deze verordening is door Ged. Staten dezer provincie bij besluit van 27 Juli 1907 go-, dgekeurd. Ooiigi'iisplaat. Terwijl Maandag j l. do zoon vau den landbouwer K. bezig 1 was eetiig ijzerwerk uit een Smidse op een boei en vagen te laden sloegen de daar^ voor bespannen paarden op hol en rende in woeste vaart door de Slikstraat alhier, maar werden gelukkig zeer spoedig door a de zoon van den landbouwer D. gegrepen d en tol -slaan gebracht en men alzoo verdere ongelukken voorkwam. Dezer dagen deed zich alhier geval \an Üipherilus bij een zesjarig meisje met doodelijken afloop voor. Ook zijn er enkele gevallen onder de kinderen van Roodvoi k. Nieuwe 'Potige. Woensdagavond werd het muziekgezelschap j>Apollo<r vereerd door het aanbieden van een Dieuw vaandel, den beer K. Ruiter, hoofd der school, hield bij deze gelegenheid een hartelijke aanspraak, waarna hij door den Voorzitter van het gezelschap, den heer f. Overdorp werd bedankt, daarna werd met het vaandel voorop een optocht door de gemeente gehouden. Dirlitdaiid Terwijl J. W. aan 't mest- lossen was, had hij het ongeluk, om van de loopplank te glijden, en in de haven te vallen. Gelukkig wist hij zich op het droge te helpen. p. Dijkgraaf alhier rooide van de week een bos aardappelen uit waar niet minder dan 73 groote en kleiuere aardap pelen, en poters aanzaten Onze vroegere dorpsgenoot de Heer K. de Bonte thans onderwijzer aan een der Chr. Scholen te Rotterdam, slaagde deze week voor Hoofdacte. In werkelijker) dienst zijn opgeroepen de verlofgangers A. de Man 4 Reg. Vest art. Willemstad 7 Oct. C. Brooshoofd 4 Regt. Vest. art. Willemstad 4 Sept II. Soldaat 4 Reg. Vest. art, Brielle 4 Sept. H. Grootenboer 4 Reg. Vest. art. Brielle 4 Sept. A. van Prooien. C. Witvliet en A. Overbeeke 6 Reg. Int. Breda 9 Sept. L EDgel van Vliet 3 Regt. Inf. Bergen op Zoom 9 Sept. Met de werken van de Irambrug over de haven is men zoo ver gevorderd, dat over enkele dagen den doorgang tot de kom der haven opengesteld zal kunnen wordeu. Mcliseant. Het kohier No. 4 der Per" soneele belasting over 1907 is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Stellendam. Deze week werd alhier een geval van xtyphust geconstateerd bij een jongeling, die Zaterdag ziekelijk uit Rotterdam was thuisgekomen. De eeuigen tijd hier gtheerscht heb bende »diptheritis« kan gelukkig als geweken beschouwd worden. Twee kinderen zijn er een aan bezweken. De milicien-verlofganger Pieter Brinkman dezer gemeente der lichtiug 1904, dienende bij het 6e Regt. infanterie ie Bat., is tegen 2 September a.s. in werkelijken dienst opgeroepen. Op 1 Augustus j.l. zijn de verlof gangers P. M. Riemens, H. Brinkman en J. Lokker, allen der lichting 1899, naar de Landwter overgegaan. Goedereede. Op het verzoekschrift van den milicien-verlofganger D. Hoek der lichting 1900, dienende bij het 6e Regt. Infanterie, om ontheffing van opkomst onder de wapenen is afwijzend beschikt. Alhier doet ziGh nog slechts één geval der besmettelijke keelziekte, voor en wel in zeer lichten graad, zoodat gehoopt mag worden, dat deze ziekte spoedig uit deze gemeente zal verdwijnen. De milicien-verlofganger J 't Man netje der lichting 1904 is tegen 9 September as bij het 3e Regt. Infanterie 3e Bat, garnizoensplaats Bergen op Zoom, in wer kelijken dienst opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen. Bij beschikking van den Minister van Marine dd. 11 Juni is uit den dienst bij zeemilitie ontslagen de zeemilicien-verlof ganger Joh. van Dam der lichting 1902. Door den milicien-verlofganger Joh. Orgers der lichting 1900, dienende bij het 6 Regt. Infanterie te Breda, welke tegen 12 Augustus in werkelijken dienst is opge roepen, is krachtens art. 113bis eene gel delijke vergoeding aangevraagd. Ouddorp. Alhier is een geval van »diptheritis« voorgekomen, doch gelukkig is het niet ernstig. Naar men verneemt zullen ter ver lichting voor de kaai alhier, twee lantaarns geplaatst worden. Heilevoetaluis. In een alhier gehouden vergadering van de vereeniging sGemeente- belangen« is een Commissie benoemd, die zal ijveren voor de stichting van een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, in deze gemeente. Leden van deze commisie zijn de H.H. J. van Engelen, J. 't Hooft, J. v. d. Knaap, P. Stapel, K. Spoon en J. v. d. Wiele alhier woonachtig en C. J, Poortman te Nieuw-Helvoet. Heinenoord. De timmerman A. C. v. Driel alhier werkzaam had het ongeluk met een beitel zijn hand zoo ernstig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen, en voor eenigen tijd van werk dient af te zien. Spijketiisse. Ook hier heeft de ge vreesde ziekte onder de koeien, sinds enkele weken haar intrede gedaan. Verschillende landbouwers hebben ter secretarie aangifte gedaan dat zij mond- en klauwzeer hebben waargenomen. De getroffen maatregelen tegen uitbreiding zijn niet zoo streng als weleer. Er is bepaald dat de koeien, door diSaniEe{RaüW»4e,vair,iïï^iff,Stf(féV^ plaatsen. Thans worden er pogingen in het zerk gesteld, om óf het bedoelde fabriekje te ver- orooten, óf een geheel nieuwe fabriek t bouwen. Biljetten zijn rondgebracht, waari, de bewoners van "Werkendam op de voordeele van gasverbruik worden gewezen. Teven kunnen zii zich nu reeds onpeven als afnemer! vallen, en kwam met eenige lichtige ont vellingen vrij. Het paard holde intusschen het dorp over, de breêka uit en wilde zoo over eene brug de weide in loopen waar het gewoon was stil te staan. Het op de brug staande hek werd veibrijzeld, maar door den schok viel het paard op den rug in den sloot. Ook de karos kantelde. In middels waren eenige personen per fiets genaderd, maakten het paard los van de wagen, en werd daarna met vereende krach ten op het droge getrokken. Alles was goed afgeloopen, het paard bekwam slechts een kleine huidwonde, en van de karos was een der burriehouten gebroken. fiigezonden Nüukkcss. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Namens het Bestuur der Landbouwvereeniging „Middelbamis-Sommelsdijk" vragen ondergetee- kenden voor het onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad; waarvoor bij voorbaat onzen dank. Landbouwers op Flakkee Dagelijks lezen wij in de bladen, dat in ver schillende plaatsen van ons land het Mond- en Klauwzeer onder het vee is uitgebroken. Eiken dag maken de couranten melding, dat door den Minister van Landbouw wordt gepubli ceerd, dat een militair-politiecordon om ver schillende plaatsen wordt gevestigd. De courantenberichten melden, dat de gevrees de ziekte ons groot handelscentra, Rotterdam, eiken dag nadert. Zal ons eiland voor de gevreesde ziekte gespaard blijven Wie onzer herinnert niet hoe voor een dertien tal jaren de gevreesde ziekte op ons Eiland heeft gewoed. Wij allen herinneren ons hoeveel onze veestapel in 1894 heeft geleden. OnzeD landbouwers ligt het nog versch in het geheugen, ongeacht den last en de moeite welke de cordons ons bezorgden, welk» financiëele offers de vreeselijke ziekte eisebte. Zal de ziekte ook op ons Eiland weder zijn offers komen vragen Ziedaar een vraag, welke niemand vermag te beantwoorden. Tracht de Regeering door hare maatregelen, wanneer één geval van Mond- en Klauwzeer ie geconstateerd, de besmetting tot een bepaalden kring te beperken, zou het dan niet beter en meer afdoend zijn te trachten de besmetting indien mogelijk, te voorkomen. Wjj achten het ons ten plicht onze mede-Land bouwers en Veehouders met ernst en klem er op te wijzen, dat het gevaar, dat de ziekte op ons Eiland wordt ingevoerd verre van denkbeeldig ia. In het jaar 1894 brak de ziekte uit onder geïm porteerd vee De historie heeft bewezen, dat dit meermalen is gebeurd, o. a. met de vreeselijke „Longziekte" en „Veetyphus", welke zulke enorme verwoes tingen onder onzen veestapel aanrichtte. "Wij erkennen, dat bij de strengste isolatie leder oogenblik eene beéinetteljjke ziekte onder het vee kan uitbreken. Doch deze wetenschap ontslaat onze Landbou wers niet om door rationeele maatregelen te trachten de besmetting te weren. Wy meenen er met ernst op te moeten wijzeD, hoe onverantwoordelijk het is, thans op ons Eiland zoo uitermate geschikt tot de meest volstrekte isolatievee in te voeren. Wekelijks worden kalveren en ander jong vee ingevoerd, zonder dat men zich van de herkomst der dieren overtuigd. Niet uit de kringen, waarin ziektegevallen zyn geconstateerd dreigt het gevaar, maar juist uit wat daarbuiten ligt. Daarom roepen wij onzemede-Jandbouwers toe: Koop geen vee buiten ons Eiland; icaeht met Uw inkoopen tot gij overtuigd zijt, dat het gevaar voor besmetting geiveken ishebt gij reeds orders gegeven aan Uw handelaar, trek die orders in. Bedenk dat bij een eventueel uitbreken der ziekte de handel maanden achtereen kan stilstaan. Overweeg, dat, wanneer Uw vee door de ziekte wordt aangetast, de iiuancieeie schade enorm kan zijn. Vooral wanneer Uw melkvee wordt getrof fen. U er op te wijzen; welk een last en moeite een militair-politiecordon veroorzaakt, «chten wy onnoodig. De ervaring heeft U dit in 1894 vol doende geleerd. Daarom Landbouwers weest gewaarschuwd. Tracht voor zoover dit binnen Uw bereik lig, de besmetting der gevreesde ziekte te voorkomen, door absoluut geen vee van buiten af in te voeren. Namens het Bestuur der Landbouw vereeniging „MiddelharnU-Som- melsdijk." J. TIMMER9, Voorzitter. M. GIDEON, Secretaris. Middelharnis, 6 Aug. 1907. Voor onze soldaten in IndiiL De zoo vermaarde Prediker Spurgeon kon soms wonderlijke opschriften boven zyn Predikatiën plaatsen. Een daarvan luidt aldus Zedekia of de man die niet „neen" kon zeggen, Jeremia 38: 5. De Godsman, de Profeet „Jeremia", stond onder bescherming van „Zedekia" den Koning. Deze wordt door eenige vorsten opgeëischt om den Profeet te dooden en in plaatB van een fier weigerend antwoord te geven, zegt hij„Ziet hij is in uwe hand, want de koning zou geen ding tegen u vermogen!" Welk een flauwhartig man was deze Zedekia. Wie geen „neen" kan of durft zeggen als het „neen" moet zijn is wel beklagens waardig. Doch ook zij zijn beklagenswaardig, die zoo heel gemakkelijk „neen" kunnen zeggen als het een ferm, een flink, een blijmoedig „ja" kan en moest zijn. Zoovelen worden jaarlyks een en ander maal opgewekt een liefdegave te zenden voor Chr. Lectuur verspreiding onder onze jongens in Indië en toch nog duizenden zouden nimmer een gunstig antwoord, hetwelk met een stil zwijgend „neen" gelijk staat. Jammer genoeg als „onmacht" ons „neen" moet doen zeggen. Schuldig echter wanneer het „neen", „ja gaarne" behoorde te zijn. Ons lijstje van ontvangsten, hier volgend, toont duidelijk dat er ook nog blijmoedige Gevers (Geefsters) zijn, die gaarne onzen liefdearbeid warm steunen. Van af 24 Juni met een jubelend hart ont vangen: een bankbiljet KQ.n°. 3380 groot Honderd gulden uit Amsterdam. Mevr. B. de K. te N. Vijftig gulden. Mevr. B. Arnhem Muntbiljet Tien gulden. N. N. te Brummen f 10. Zaan dam N. N. f 3N. N. f 2; N. N. f 0.50. G. D. Zetten f 2.50. Ds. O. te P. uit de Zend. coll. f 1 en van ouderling 11. f 1 samen f2. uit A'dam bij een pak postz. en capsules f 3.15 aan halve centen en zilver. Mej. W. Hilversum f5. Mej. F. Haarl. f5. Mevr. T.H.B.teB. f5. Mejonkv. V. E. te U. f S. N. te Vr. f 1 R. Arnhem f 1. J. P. K. Leiden voor de vierde maal dit jaar f 1. M. te Souburg f 1. J. J. V. C. te St. A. Muiden f 1. v. d. T. Maastricht f 1. De volgende Chr. Jongel. Ver. zonden welwillend eene bijdrage :Kapelle, Hoorn op T., 'a Gravenm. Kampereiland, Sprang, Hoog vliet, St. Laurens, Twello, Tjamsw.N. dorp, Oude- biltzijl, Borne (O) en de Militaire Jongel. V. te Middelburg. Pakjes lectuur kwamen in uit Goes, N. dorp (geheel onbruikbaar), Vlissingen, den Haag, Zeist enz. Voorts voor anderen Zendingsarbeid enz. eenige groote en kleinere partijen postz. en capsules, w. o. eene groote partij uit Den Helder van de kinderen der bewaarschool, door Mej. P. Kr. Voor alles: Gelden, lectuur, gebr. postzegels en capsules onzen innigen en hartelijken dank met beleefde aanbeveling, A. GRUIJS 8K. Zaandam, Molenpad 68. P. S. Gelden zende men steeds onder het motto „Voor Chr. lectuur naar Indië." Wie in bovenstaande verantwoording het zijne niet vermeld vindt, ontving bericht van ontvangst. Werfcoopisigesu Inschrijving naar de beneficie, overname vun de te veld staande gewassen, levende have en landbouwgereedschappen, voor eene verhuring van 10 jaar van de bouwmanswo- ning «Dijkzicht// aan den Oudelandschendijk met landerijen en arbeiderswoning in de pol ders Oudeland en Battenoord, onder Oude- en Nieuwe Tonge groot 44.57.76 II. A. toe- behoorende dhr. Z. Vreeswijk te Oude Tonge, tegen de vastgestelde jaarlijksche huursom. Onderteekende en gesloten Inschrijvings biljetten te bezorgen voor of op 10 Augustus 1907 bij Notaris VAN ISPELEN. Op Maandag 12 Augustus 1907, 's avonds half 6 uur te Dirksland, ter herberge van P. Brooshooft, van verscheidene perc. 2e snede Lucerne eu Roode Klaver Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 14 Augustus 1907, 's nam. 2 uur in het Hotel Spec te Sommelsdijk, inzet van 6 huizen en 3 landbouwschuren, benevens 33 H. A. bouw- en weiland in de polders Oudeland, Christoffel en Westplaat onder Sommelsdijk, en ongeveer 4 H. A. bouwland in den polder Ood-Kraaijer onder Melissant. Voor de erven van Mej. de Wed. C. Joppe Gzn. te Sommelsdijk. Notaris VAN BÜUREN. Op Donderdag 15 Augustus 1907 's na middags 2 uur (er herberge van Wed. David RooJzanl te Middelharnis van Aardappelen in den Van Pallandtspolderonder Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 15 Augustus, 's nam. 5 uur Inzet van 4.70.60 heet. tiendvrij Bouwland in den polder Oud-Westerioo onder Goederee de, in 4 perceeien en 1.90.10 heet. weiland, in den polder Oude Oostdijk onder Ouddorp, in 2 perceeien, in het logement «de Gouden Leeuw« te Goedereede. Notaris VAN SCHOU WEN. Zaterdag 17 Augustus, 's-nm. 6 uurKla ver 2e. slag en Haver le Velde onder Ouddorp, in het logement van AKershoek te Ouddorp Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 21 Augustus 1907, 's nam. 2 uur in het Hö'el Speé te Sommelsdijk, atslag van 6 buizen en 3 latidoouwschuren, benevens 33 II. A. bouw- en weiland in de polders Oudeland, Christoffel en Weslplaat onder Sommelsdijk, en ongeveer 4 H. A. bouwland in den polder Oud-Kraaijer onder Melissant. Voor de erven van Mej. de Wed. C. Joppe Gzn. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 21 Augustus 1907's avonds 6 uur, te Dirksland, Ier hert-erge van P. Brooshooft, velling van 2 arbeiderswoningen met grond en hofland (eeuwigdurende erfpacht) te Dirksland, aan den Zuiddijk, nabij de hofstee, bewoond door den Heer Dk. Kardux, kad. Sectie C. nos. 609 en 622 te zamen o-root 03 aren 90 centiaren. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 22 Augustus 1907 's avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis inzet van een huis en erf aan de Kaaidreef te Middelharnis plaatselijk geteekend D 180 kadastraal bekend Sectie B no. 1796 groot S5 centiaren voor de erven van mej. L. A. Klaassen. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 22 Augustus, 's nam. 5 uur: Atslag van: 5.70.60 heet. tiend rij Bouwland, i.i den polder Oost-Westerloo onder Gcede- reedc, in 4 perceeien en 2 Combinaties, en 1.90.10 heet. weiland, in den polder Oude Oostdijk onder Ouddorp, in 2 perceeien en Combinatie, in het logement «de Gouden Letuwv le Goederecde. Notaris V AN SCHOU WEN. Op Woensdag 28 Augustus 1907, s avonds 6 uur, te Dirksland, ter herberge van P. Brooshooft, afslag van 2 arbeiderswoningen met grond en hofland (eeuwigdurende eiipacht) te Dirksland aan den Zuiddijk, nabij de hofstee bewoond door den Heer Dk. Kardux kad. Sectie O nos. 606 en 622 te zamen groot 03 aren 90 centiaren. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 29 Augustus 1907 's avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis afslag van een buis en erf aan dcKsaidreel te Middelharnis pluatselijk geteekend D. 180 kadastraal bekend Sectie B. no. 1796 groot 85 centiaren voor de erven van mej. L. A. Klaassen. Notaris VAN BUUREN. «entend lïeuws Men meldt ons uit Hillegersberg Een spookhuis. Maandagavond omstreeks 8 ure was de grootste helft der ingezetenen van de gemeente Hillegersberg nabij Rotter dam op de been. In verscheidene groepen waren de menschen samen gekomen en stonden te praten en opgewonden te doen voor een winkelhuis in de Kerkstraat (in de onmiddelijke nabijheid van het Raadhuis), waar heele spookachtige dingen te gebeuren leken. De lamp in de woonkamer werd beurtelings aangestoken en ging dan een poosje later weer uit. Men had nu een lan taarn aangestoken, waardoor men op de gordijnen verschillende rare en vreemde schaduwen kon zien. Wat in dit bewuste huis toch wel gaande mocht zijn Brand of moord, een drama of een stukje klucht P Wat is er aan de hand Na eenige oogen- blikken werd het publiek deelgenoote van hetgeen daar binnen voorviel. Een oude man van 80 jaren en zijn vrouw van 76 jaren benevens een meisje van ongeveer 16 jaren welke een stem had als een dragonder, hadden zich stomdronken gemaakt of door anderen laten maken. Hier moest dus hande lend opgetreden worden, zoodat de dienaar der wet met eenige ingezetenen, die'hunne hulp aangeboden hadden, het huis binnentra den om die oude menschen die daar binnen allerlei gevaarlijke kunsten uithaalden, in hun bed in veiligheid le brengen. Ook bet meisje werd door eenige personen naar haar slaap stede gebracht, waar ook zij haar roes uit kon slapen. Zoo hadden de bewoners van dit stille landelijk dorp dien geheelen avond groole drukte om de treurige ellende van drankmisbruik dezer oude menschen. itlqnd- eu klauwzeer. Langs den Amstelveenschen weg den Sloterweg, den Amsteldijk, heeiBcht deze ziekte verbazend Bterk, overal vindt men de bordjes aangeslagen met het door den boer gehate vonnis„Mond- en Klauwzeer." Maar zoo is 't vrijwel in heel de Zuid- Hollandsche velweiderij en zuivelstreek en in Noord Holland bezuiden hef l'J. Als centrale punten der besmetting noemde men ons Rotterdam, Schiedam, Zoetermeer, Gouda, Leiden, Haarlem mermeer, Sloten. Nieuwer Amstel, Mij drecht en benoordeB het IJ Purmerend. Van de groote marktplaatsen straalt de infeoiie uit Daar de omgeving, aangebracht door misschien één dier en overgeplant op vele beeBtetf die tegelijk gestald of te koop geboden worden. Hoe licht de bestemming wordt over gebracht blijkt uit de vermoedelijke oorzaak van het eerste ziektegeval aan den Amsteldjjk. Dit geval deed zich voor op een boerderij, waar ia vele weken geen nieuw vee was aangekocht en do beesten bij mogelijkheid niet konden in aanraking geweest zijn met door de ziekte aangetaste koeien. Bij nasporing door deu controleerenden veearts echter bleek, dat juist iien dagen vóór' mond- en klauwzeer geconstateerd werd, een koop man het aangetaste dier onderzocht had, met het oog op aankoop. Vermoedelijk heeft die koopman te voren zieke koeien op dezelfde wijze behandeld en smetstof meegedragen. Dit eene bcsmettingageval heeft ie infectie van de geheele streek tengevolge gehad. Welke maatregelen worden genomen om de epidemie te keeren De wet schrijft voor dat een boerderij waar mond- cn klauwzeer uitbreekt, moet worden besmet verklaard en het vee in afzondering m<>et gehouden worden. Aanvankelijk werd ook de melk der zieke dieren tegen vergoeding in beslag genomeD, doch nu de ziekte zoo algemeen is enMuizenden koeien er aan lijden, kan dit niet worden volgehouden. Het publiek wordt thans voldoende op de hoogte geacht en moet zich zelf wapenen tegen schadelijke gevolgen

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 4