6 II Antirevolutionair Orgaan ns. ROAM. 01R. Woensdag 7 Augustus 1907. egen lenz, iverzaden. 1ELEN, 'toren 1 16. IN HOC SIGN O VINCES voor il© %isiclliollancSs©fie en e ttSfilanden* JACOB JOPPE. JOPPE. h V (I It 1 i si I T. BOEKHOVEN. ting. 'telen, SLEN ►RUGGE, IONEN, Assurantiën, Wonderlijke nummers 5 Cent. Advertentien 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. {Boekaankondiging 5 Cent per regel en \'3 maal. j öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Sommelsdijk in 't geweer. Christen - Socialisten. Antwoorden of mededeelingen Plaatselijk Kieows. nhouwerij hi terdam. 22sle Jaargang Nn. 1265. 0 cts. met etui J Opticien. [TERDAM. andere bezichtigen buigen worden enz. naar bij |N, Nieuwe Tonge. ook Benzine ver- i ot goedkoop ver lat er geen geld ■reizigers, daarom ir f 30,voor del en prachtige rantle ook op op Goeree en gen hoogett prya 'uik Hoef-en :hineolie. ik no. 4. DEPOSITO pCt. nader overeen aarden, rutin verkrijg- iparaat, en zuiger lor land- en nek. oordigers de §e, alwaar regens, pen en 0916. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. UITGEVER Telefoon Intercom». So. 3. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voor ale iteataetie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te aeendcu aaaa den Uitgever Vrienden, 't zal er Donderdag span nen, als ge niet op uw tellen past. Ja, de vorige verkiezing was prach tig en we brengen u nogmaals 't saluut der eere, wat trouwens heel Flakkee gedaan heeft. Toen stemdet ge zoo royaal Rechts, dat aan een ieder die klinkende cijfers van over de 200, tot jaloerschheid voerden. Zeer zeker, onze partij genoot den zeer gewaardeerden en loffelijken steun van eene Linksche groep, maar feit is en blijit, dat Rechts met schit terende cijfers uit de bus kwam. Zal 'tweer zoo gaan? We kunnen 't antwoord niet daarop geven, maar we twijfelen geen oogenblik of als alle man van Rechts trouw ter stem bus komt, als er geen thuis blijven, dan die ziek zijn of door andere wettige omstandigheden zijn verhin derd, onze Candidaat er beslist komen kan. Nochtans, 't zal er spannen en alle hens moeten aan 't dek. Welnu danlaat dan eene kleine opwekking voldoende zijn. Komt trouw ter stembus, bewerkt de lauwe vrienden, of die liever thuis blijven. Wekt een ieder van Rechts, of die met Rechts sympathiseert, op, een drachtig ter stembus op te trekken en er met flinke meerderheid te bren gen, den heer Mannen van Rechtskiest Rechts, dat is uw plicht, dat eischt ons ge meenschappelijk beginseleen begin sel, waarvan verklaard mag worden, dat het in zich draagt het edelste, het hoogste, het kostbaarste, wat op aarde te vinden is. Het antirevolutionair beginsel toe gepast 't is de parel van groote waarde indragen in 't leven, op alle terrein des levens. Dat beginsel alleen reeds is 't waard er voor te strijden. Te meer, waar een waardig burger dat beginsel be lijdt en belijden wil ook in den Raad der gemeente. Dat dan de stembus spreke vóél den heer Een naar, akelig woord voor een onbereikbaar doel!; dat woordChris ten-Socialist. Lees, om nu maar eens bij een officieel orgaan der Socialistische wenschen en begeerten te blijven, lees het Volk: geen dag gaat er om (en vooral, let wel, 't Zondagsnommer) of verbittering, fanatieke haat tegen God en Gods-geloof barst in elk artikel naar buiten; bruut, woest, gemeen, honend. Tegen de Christenen, tegen de Kerk, tegen de Chr. organisaties, tegen 't kerkelijk dogma, spotten met't heilige: 't is schering en inslag. En nu gaat mej. v. d. Flier met hare medeleden zich tooien met den naam van: CTtnsfew-Socialist; we be grepen niet, dat de nieuwe vereeni- ging, met die combinatie van woorden kan te vree zijn. Noemden ze zich, 'tis wel wat dap per, christen economen of christen sociologen, öf wilden ze zich bescheide ner noemen: Vereeniging tot propa- geeririg der Christelijke beginselen op sociaal of economisch terrein; men kon er desnoods vrede mee hebben; maar den naam Christen te vereenigen met den naam van hen, die den Christen op alle manier in zijn heiligste beginselen kwetsen, is ons onbegrijpelijk. Doch de nieuwe organisatie moet dit zelve weten, hoe ze zich aan 't publiek voorstelt! Een andere vraag is echter: is dat doel bereikbaar? De leden meenen van ja! anders zou 't dwaasheid zijn het na te jagen. Wij meenen, dat het onbereikbaar is, daargelaten nog de vraag, of het overbrengen der pro ductiemiddelen uit eigen in gemeen schappelijk bezit, Christelijk is; of het in strijd is mei Gods Woord, eene vraag, die nog om oplossing roept, maar door de nieuwe vereeniging niet zal opgelost kunnen worden, ziende op de eenvoudige krachten èn theolo gisch èn economisch èn historisch, waarover de nieuwe vereeniging te beschikken heeft. Doch, zoo zeiden we, afgedacht nog of Gods Woord zoo'n verschuiving van goederen niet verbiedt, vragen we toch: is dat doel bereikbaar. Ons antwoord is: neen! Socialisee ring, collectivisme van den grond en de productiemiddelen is in strijd met 't natuurlijk instinct, den natuurlijken aanleg van 't schepsel. Och, ja! er zijn op een schaal van 1 tot millioenen (enkele steden en dorpen in verhouding tot de wereld) hier en daar steden en dorpen, die aan eigen exploitatie doen; spoorwegen kunnen Rijkszaak zijn; en mijnen kunnen ook door den Staat geexploiteerd worden; maar wat beteekenen die dingen nog bij de socialiseei'ing van allen grond en alle productiemiddelendan moet eenheele wereld van hebzuchtige menschen omgezet worden of om de winsten vaarwel te zeggen óf om in loondienst te gaan. Want bij socialiseering krijgt men slechts twee groepen van arbeiders: die gebieden en die voor loon werken zonder voordeelen te genieten dan Ja, welke voordeelen? Dat er altijd werk en brood is? 'tZal er niet voor allen zijn, net zoo min als nu, neen, nog minder dan nu! Dat er altijd tevredenheid is? Ze zal er niet zijn. Dat er meer welvaart heerscht? Ze zal kwijnen. We zouden legio van ernstige be zwaren kunnen opsommen; doch ge noeg! De aanleg van 't schepsel om voor zich zelf te werken, de eigen verantwoordelijkheid is van te groot gewicht, dan dat ooit van dat collec tivisme ook maar iets terecht kan komen, 't Doel der nieuwe vereeniging is onbereikbaar. Tuin- en Laadbouu. „landbouw-onderwij8." VIII. Iets nieuws voorzeker voor ons Eiland was eene proefneming met de cultuur van Bloemzaden. Hier komt vooral het nut van „Landbouw-Onderwijs" en van het hebben van een eigen Consulent heel klaar weer eens aan 't licht. Ik wil met opzet daarop hier nog even wijzen. De lauwheid moet verdwijnen by de landlui op ons Eiland. Men dient zich nauw aaneen te sluiten en moet "van „Landbouw-Onderwiji" een stichting maken, waar men buiten 'tEiland steeds jaloersch op is. Doch nu de „nieuwe" proef. De heer Van Bylevelt zegt in :tVerslag er dit van: „Sedert een tweetal jaren is men in Ouddorp ook begon nen met de cultuur van bloemzaden. Na eene conferentie te Rotterdam op 21 Februari 1905, met een afgevaardigde van de beeren Sluis en Groot, zaadhandelaars te Enkhuizen, hield ik op 9 Maart d. a. v. te Ouddorp eene voordracht over de teelt van grove en fijne land en tuin- bouwzaden. Een gevolg van mijne werkzaam heden aldaar was, dat naast eene groote hoeveel heid Oost-Indische kers nog verschillende andere bloemzaden, als Zonnebloem, Phacelia, welrie kende lathyrus, Lupinus enz. voor zaadwinnng werden uitgezaaid." Verleden jaar nu werd bij den heer t. Tanis te Ouddorp een proefveld aangelegd, waarmee men bedoelde, na te gaan, welke van de vele verscheidenheden in Lupinus het meest aanbe velenswaardig zyn voor zaadwinning, het meest loonend voor den teler. Als proefveld diende een perceel haaigemeten (6 jaar in wei gelegen) hetwelk bemest werd met 300 k.g. kaïniet en 300 k.g. Thomasslakkenmeel per gemet (0,4592 h.a.) Een achttal variëteiten Li pin us werd op 14 April gelegd op 35 cM. ryen- afstand en so cM. in de rij 2 of 3 zaden. Ofschoon vele zaden bleken weg te blijven en alleen één perceel vol stond, was de groei van alle perceelen goed. De oogst viel echter tegen. Zij leverde groote moeilijkheden op, daar de peulen, uitge nomen die van Lupinus Cruicks-hanksi, min of meer behaard zijn, zoodat de minste regeD, zelfs dauw of zeedampde vruchten lang vochtig deden blijven, waardoor de" zaden spoedig begon nen te schimmelen. De opbrengst aan goed zaad was dan ook zeer gering. De teelt van deze Lupinus ia voor het vochtig klimaat te Ouddorp, weinig aanbevelenswaardig zegt de heer Van Bijlevelt. Alleen de pasgenoemde variëteit leverde eenig voordeel op. Zij gaf 20 l. zaad per 100 m2 terwijl de opbrengst in geld f4,beliep. De zeven andere soorten gaven slechts van voor f2,tot 48 cent zaad per are. Ira«i»()aak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst scjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 85. Wat bedoelt men met het »wit« in de rozen 86. Hoe komt het, dat men Koekoek en Sperwer wel eens met elkaar verwart Antwoorden en mededeelingen. 83. Klaver bevat 1,7 A 2,4 pCt. verteerbaar eiwit. Ware grassen gemiddeld 1,9 pCt. 't Ont loopt mekaar dus niet zoo heel veel. 84. Knolletjes aan vlinderbloemige gewassen met 't bloote oog zichtbaar Heel duidelijk als ze er zijn. Graal maar eens een roode of witte klaver uit of een lucerne. Aan wikken, boonen en erwten zijn ze mede heel duidelijk. tHficieeï €*edeeite. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend: dat bij hem in bewaring is een door een inge zetene aan hem ter hand geetelden en door dezen onder de gemeente gevonden lederen sigarenkoker met zwaar zilver beslag. Reohtbebbende wordt berioht dat zij dezen tegen betaling der gemaakte kosten kunnen terug verkrijgen. Sommelsdjjk, 5 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Souimeisdijk. De miliciens-verlofgan- gers Jb. Groenendijk, D. de Mooij, Jb. Poortvliet en P. Kievit, zijn bestemd ge worden om een zeven-jarigen verlengden Militiedienst te volbrengen bij de Landweer. "Verleden week struikelde de onge lukkige en op haar gang gebrekkige Barbera de Vogel over eene in hare woning liggende kat, met het treurig gevolg dat zij haar been brak en geneeskundige hulp voor haar moest worden ingeroepen. üliddelharnis. De vorige week ontving J. Driesse bericht van zijn zoon Jakobus, die het vorige jaar naar Amerika vertrok, dat hem aldaar een droevig ongeluk was overkomen. Terwijl hij namelijk bezig was een pistool te beproeven ging dit onver wachts af met het gevolg dat hij de lading in de handen kreeg, terwijl hij bovendien zoodanig schrok, dat hij enkele dagen niet in staat was voedsel te gebruiken, 't welk hem daarom moest worden ingespuit. Hij is ter verpleging in een ziekenhuis opge nomen. Donderdag had J. Albrechts het ongeluk met zijn hand beklemd te raken, tengevolge waarvan een lid van een zijner viDgers werd verbrijzeld, zoodat hij genood zaakt was zich onder geneeskundige hulp te stellen, De milicien-verlofgangers der lichting 1902: J. Wielaard, A. de Waard en L. M, Vroegindeweij zijn respectievelijk tegen 2, 9 en 16 Sept. voor herhalings-oefeningen onder de wapenen geroepen. Door Burg. en Weth. wordt aan be langhebbenden bekend gemaakt dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2J/2 jaar in het najaar van 1907 voor Zuid Holland zullen worden gehouden te Leiden op 30 October, Rotterdam op 31 October Dord recht op 1 November en Dirksland op 2 November. Het kohier der Personeele belasting over het dienstjaar 1907 is ter invordering aan den ontvanger ter hand gesteld en ieder daarop voorkomend belastingschul dige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Stad aan 't Haringvliet. Bij het uitbaggeren der Bierkreek had W. v. Rós sing het ongeluk van de plaük uit te glijden en in het water viel, zoodat hij een onge- wenscht bad had en geene ongelukken. De verlofgangers L Braber en W. Kardux zijn tegen 2 September a s. opge- roegen, om tot den werkelijken dienst terug te keeren, Vrijdag 1.1, strandde onder deze ge meente het jachtschip »Belepta« doch kwam echter 's avonds met hoog tij weer vlot. Aan H. de Wachter is verlof verleend, om in plaats van 6 Sept. 5 Augs. onder de wapens te komen. Kwaadwilligen hebben den baggeraars der Bierkreek onnoodig werk bezorgd, door de afsluitdammen door te steken, Verleden week arriveerde alhier het groote stalen klipperschip genaamd, »de vrouw Janna« van schipper P. J. Goumare alhier. Het schip is groot 253 M3 en het laadruim bestaat uit 4 afdeelingen. Eere aan de scheepmakers de H. H. Duivendijk te Papendrecht. De schildersknecht A. Kreeft had Donderdag 1.1. het ongeluk van het dak te vallen van de schuur van den landbouwer J. Jacobs, met het gevolg, dat hij zich deerlijk aan zijne linkerhand bezeerde. Den Bommel. J.l. Vrijdag voer het plezierjacht »Nyleptha« van Amsterdam op de slikken voor het uitslagsche Gors om hoog. Met het avoudtij kwam zij vlot en om 12 uur lag zij alhier in de haven. Zaterdagmorgen kwam een sleepboot die het op sleeptouw nam naar Dordrecht. Oude Tonge. Het huis van de Wed. D. van Loon is Vrijdagavond j 1. geveild door L, van der Velde uit Nieuwe Tonge, voor de som van f 915. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht dat de begrooting voor het dienst jaar 1907 gedurende 14 dagen ter Secre tarie ter visie ligt. De milicien-verlofganger L. A. van Es is tegen 7 October a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen. Vrijdag j.l. had een ernstig ongeluk plaats. Een kind van E. Pieterse, geraakte door het omvallen der sportkar, waarin het gereden werd, onder een wagen, be laden met straalmest van W. Wiltekoek. Bewusteloos werd het kind huiswaarts ge bracht, alwaar het eeuige uren later aan bekomen wonden overleed. Stellendam, Ook alhier heeft zich een geval voorgedaan van de gevreesde Bob- belziekte bij een varken van J. Z. Door ongesteldheid moest bij A. v, d. V. een os worden afgemaakt. Bij het slachten bleek dat er een gaatje in de waterblaas was, waardoor het water zich door het lichaam van het dier had ver spreid. Er kwamen niet minder dan 20 emmers water uit. Bij F. v. Lenten bestaat het voor nemen om zich a.s. Vrijdag met zijn gezin naar N. Amerika te begeven ter verbetering van positie. Ouddorp. Zondag 1.1. had het 3-jarig zoontje van M. Grinwis het ongeluk om eene >koraal« in zijn oor te krijgen door geneeskundige hulp is zij eerst verwijderd kunnen worden. Speling der natuur." Bij H. v. Sp. was er dezer dagen een kuiken zichtbaar met 2 bekken, 3 oogen en twee kamme tjes. Rockanje. Donderdagmorgen omsireeks half vier is er hier in de boerenschuur van den Bakker W. Rietdijk, naar men zegt door hooibroei, brand ontstaan, waardoor deze schuur met haren inboedel geheel in de asch werd gelegd. Waar die schuur zich bevond tusschen de bakkerij en de woning met winkel van W. R. en de herberg van K. R. liepen deze belenden de gebouwen zeer groot gevaar, eveneens in de vlammen te zullen opgaan Dank zij de windstilte mocht het de brandweer echter gelukken de brand tot de schuur te be perken, en de belendende gebouwen te behouden. Gemeeütei'aad. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Oude Touge, gehouden op Vonderdag 1 Augustus j.l. des voorm 10 lure. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer z. Vreeswijk, met kennisgeving. Voorzitter de Heer j. van Sohouwen Burge meester-raadslid. na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering, ge lezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend, le. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken: Een Missive van h.h. Ged. Staten dezer provincie, daarbij de ontvangst berichtende van de verordening op de beteugeling van besmette lijke ziekten. b. Een schrijven van Mej. m. c. Bril, daarbij berichtende, dat zij de benoeming als onder wijzeres alhier aanneemt. c. Een schrijven van den heer Leenhout, hou dende aanneming der benoeming als onderwijzer alhier. d. Een verzoekschrift van den heer d. van Male, daarbjj, wegens zijne benoeming te Rotterdam met 1 Oct. a.s. ontslag verzoekende als onderwijzer aan de o. l. School alhier. De missives sub a. b. en c. worden voor kennis geving aangenomen. Op die sub d. wordt gunstig beschikt en alzoo aan den heer Van Male met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend. 2e. Wordt aan de orde gesteld het onderzoek der gelootsbrieven van de nieuw benoemde raads leden de heeren l. Kosten en l. Slis. De stukken worden ten fine van onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren Pulleman en Oomens. Gedurende onderzoek wordt de vergadering geschorst. Nadat de commissie na heropening der vergadering bij monde van den heer Oomens heeft verklaard dat de overgelegde stukken in orde zijn, adviseert zij tot toelating der nieuw benoemden. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 3e. Wordt overgegaan tot de voorloopige vast stelling der Gemeenterskening over den dienst 1906. De Commissie in wier handen de rekening met de bescheiden ter onderzoeking zijn gesteld rap porteert bij monde van den heer Oomens, dat de bescheiden overeenstemden met de betrekkelijke posten op de rekening, waarom zij tot onver anderde vaststelling adviseert. Daarna wordt de rekening gelezen en met alge meene stemmen voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 29262,25s in uitgaaf op 26592,81s Sluitende alzoo met een batig slot van f 3669,44 bij welke stemming Burg. en Wethouders zich, ingevolge art. 220 der Gemeentewet, van mede stemmen hebben onthouden. 4e. Wordt door Burg. en Weth.aangeboden de begrooting voor het dienstjaar 1908. Na voorlezing dier begrooting, waarvan enkele posten nader worden toegelicht wordt zij voorloopig vastge steld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 25923,24", met een post voor onvoorziene uit gaven van f 832,245. Daar bij de rondvraag niemand bet woord ver langt, zegt de Voorzitter behoefte te gevoelen een woord van waardeering te spreken tot de heeren d. van es en g. Heestermans die vermoedelijk voor de laatste maal eene vergadering van den Raad hebben bygewoond. Hij wijst er op dat de heer Van Es 35 jaar zitting beeft gehad als lid van den Raad en dat zyn mandaat bij opvolgende verkiezingen gedurig werd vernieuwd, terwijl hij door het vertrouwen zyner medeleden 23 jaar als wethouder fungeerde hy was, zoo eenigszins mogelijk, altijd trouw op zijn post en hij heeft altijd naar zijn beste krachten medegewerkt om de belangen van de gemeente Oude Tonge in den uitgebreidsten zin te be vorderen. Hij begrijpt dat het hem zwaar valt eene be V ti 1 7 i I

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1