Zaterdag 20 Juli 1907 22ste Jaargang JNi". 1260. voor de Znidhollandsehe en Keenwichr Eilanden. EERSTE BLAD. Antirevolutionair r" "VT Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franoo per post 50 Cent. Buitenland Mj vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Hedactie bestemd, Advertentiën est verdere Administratie franca toe te zenden aan den Uitgever. Bet rapport over de verbetering der Gasfabriek. „'t Stinkt naar de Afgescheijen.'' Kwaad bloed gezet. Aan de Weledele Heeren Jac. van der Koogh c. s. UITGEVER T. BOEKHOVEN. ëOMMEEiSMAH. Telefoon Intercomm. So. 2. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Er is iets, dat we niet begrijpen. In de circulaire, die eind October '00 aan de Raadsleden van Sommelsdijk en Middelharnis is gezonden en ter tafel gebracht in de Raadkamer stond, dat de noodzakelijke verbeteringen kosten zouden f 36000. Daarom ook, zoo werd in de circulaire gezegd, mag de oude gasfabriek maar f 30000 kosten, want een nieuwe kostte, vol gens de toen gegeven cijfers f 66000. Maar hoe komt het dan, dat de noodzakelijke uitgaven, nu de fabriek eenmaal uit handen van den vroege- ren eigenaar is, maar ruim f 16000 bedragen P Burgemeester en Wethouders schij nen er ook verbaasd over geweest te zijn, want in het raadsverslag vanjl. Maandag staat: »0w 'tgeheel echter zijn de kosten heel wat minder dan bij aankoop werd gedacht.Ja, heel wat minder; maar effentjes f 20000 min der dan gezegd was in October. Hoe is dat nu mogelijk, dat de heer Sneep, toen technisch-adviseur (raad gever) zulk een reusachtige vergissing maakte Als de heer Adriaans naar denzelf den maatstaf moest worden uitbe taald, als aangelegd werd in October, zou hij nu recht hebben op f 66000 min f 16000 of f 50000doch hij heeft maar f 43000 ontvangen, zoodat de gemeenten nog f 7000 aan den oud: eigenaar schuldig zijn. Die f 7000 komen hem eerlijk toe. Maar nog eens, vanwaar dat enorme verschil van f 20000. Er zijn drie gevallen mogelijk. Eerstensde heer Sneep heeft zich in de f 16000 vergist en ze zijn te laag. Maar dat kan weer niet, omdat die cijfers ook door twee deskundigen zijn gecontroleerd en op fabrieks prijzen berusten. We mogen dus ver onderstellen, dat ze juist zijn. Tweedensde reparaties worden nu maar voor de helft uitgevoerd in October kostten ze f 36000 en nu f 16000. Maar ook dat is niet waar, want in October sprak de circulaire van noodzakelijke uitgavenen nu spreekt 't rapport over de verbetering dity>dat aldus met de geringste kosten het bedrijf voor de naaste toekomst ver zekerd is en aan redelijke eischen voldoen kan.a Met die f 16000 is dus de «nood zakelijke® uitgave voltooidmet die f 16000 voldoet de fabriek aan de redelijke eischen, die men stellen mag ja, het rapport voegt er nog bij, dat de fabriek gedeeltelijk zelfs voor een verdere toekomst met meerder gas verbruik gereed is. Kant en klaar kost de fabriek aan verbeteringen voor de naaste toekomst f 16000, maar in de circulaire stond, dat er t 36000 noodig was, en daarom mocht de heer Adriaans maar f 30000 ontvangen voor zijn fabriek wat, het blijkt nu f 20000 te weinig was. Derdensde reparaties in October door den adviseur voorgeteekend aan B. en W. en Raadsleden waren veel te talrijk en te kostbaar, en B. enW. zijn naderhand van die al te weel derige plannen afgestapt, ingelicht, beter ingelicht wellicht door de twee deskundigen. Trouwens, wie het rap port onbevooroordeeld leest, merkt wel, dat de toestand zoo slecht nog niet was, als waarschijnlijk door den adviseur aan B. en W. is uitge stippeld. De heer Sneep zag, om welke redenen doet er niet toe, den toestand te donker in, of had meer nieuwe bouwplannen in 't hoofd. Burg. en Weth. en Raadsleden kregen nu van zelf den indruk, dat heel die tabriek een rommeltje was, goed voor afbraak, geschikt om gesloopt te worden. En een nieuwe fabriek aan den haven kant was daar allicht 't gevolg van, als de heer Adriaans nog meer durfde vragen dan f 300Ö0. Wij gelooven, dat de derde conclusie de juiste isde adviseur wou weel derig vernieuwen, wat door de beide deskundigen nu nog waard gekeurd wordt tot gebruik. Üf hij daarmee beoogde het bedrag voor de nieuwe fabriek omlaag te drukkenof hij beoogde door de hooge opgave van f 36000 een nieuwe fabriek te krijgen en den heer Adriaans tegen te wer ken of hij, als een koopman het voorwerp tot aankoop zoo laag moge lijk wegzette om voor weinig geld het zaakje in bezit te krijgenwe weten 't niet. Maar dat er zeker wel iets gewron gens in de cijfers zitdat er iets scheef zit in die f 36000dat men daar niet zeer vereerende besluiten uit kan trekken, is onmiskenbaar. Zoo was de uitspraak van vijanden, in de dagen na de verkiezing van den heer Van der Sloot voor den Gemeen teraad te Middelharnis. Die uitspraak, getuigenis van haat jegens ons, laten we voor wat ze is. Men heeft de afgescheidenen met veel vuil overgoten in vroeger dagenhet Liberalisme liet ze in 1830 in gevan genissen opsluiten, boeten betalen en heeft steeds vooral hen grooten haat toegedragen. Wat men dus thans nog raast en tiert tegen ons, is nog zacht en liefelijk tegenover wat onze ouders en groot ouders hebben moeten verduren, en dus is 't voor ons gemakkelijk te dra gen. Maar we bedoelen wat anders. Indien de leden van de Hervormde Kerk (Voorstraat) bezwaar maken tegen de 4 geretormeerden in den Raad, moeten zij lid worden van onze Kieavereeniging. En dan zal deze gewis en zeker ook wel candidaten stellen van Hervormde antir. richting trou wens de heeren Bom en Van der Baan zijn Hervormd, en we respecteeren ze daarom niets minder dan de onze, omdat ze antirev, zijn. 't Is ons, Gereformeerden, totaal hetzelfde, of we naar 't stembureau gaan vooreen Hervormde of een Gere formeerde: we stemmen toch rechts, als 't een flinke candidaat is. Kerkje spelen in de politiek kennen we niet. Maar de Hervormden (de Voorstraat) zijn voor 't meerendeel liberale men- schen. Wat hebben we er aan voor onze beginselen. Totaal niets. Ze bre ken onze beginselen af. Wil men meer antir. Hervormden in den Raad, goed! we willen graag meewerken om de linksche leden van den Raad door Antirevolutionairen te vervangen. Wat ons betreft is heel de Raad van Menneerse, alle elf, vol bloed anti-liberaal. En men heeft van Hervormde zijde (Voorstraat) maar één woord te kikken of we zullen de han den ineenslaan, en alle Hervormde liberalen gaan dan uit den Raad. Nemen de heeren dat voorstel aan Dan valt de heer Kruithof, Nipius, Kolff, Van der Koogh, Slis, allen liberaal en Ned. Herv. Als dus de Hervormden (Voorstraat) antirevolutionairen willen hebben, die Hervormd zijn, dan zijn Gereformeer den van harte bereid om het zooeven genoemde 5 tal met vlag en wimpel te laten vallen. Maar is dat de bedoeling wel Och, ochdie klagers bedoelen niets anders, dan dat de Atömife-Hervormden moes ten gekozen worden. En dat maakt bij onze Kiesvereen. bezwaar; We willen ook Hervormden met volle genoegen maar anti-liberaal I De voordracht voor Hoofd der School te Middelharnis is nu eindelijk aan 't publiek bekend geworden. Ons Blad noemde de drie heeren, die als no. 1,2 en 3 op die voordracht stonden. Ze werd geheim gehouden en lekte toch uit. En dat is nu juist het onaangename in de historie. Niet dat Burg. en Weth de voordracht geheim hielden, want er konden daarvoor geldige redenen bestaan, die te aanvaarden zijn Maar dat men den heerendie op de voordracht stonden, ook niet geheimhouding heeft opgelegd: dat is de fout geweest. Want zoodra ons Blad een en ander openbaar maakte, was men natuurlijk aanstonds geneigd over de «geheim- zinnigheidc< minder mooie gedachten te koesteren; en daar was juist hier geen reden voor. Over personen werd nu gesproken, omdat men de zaak niet goed wist. De «gesloten deuren® van de Raads zaal, toen de Gaskwestie werd behan deld werd vanzelf in verband gebracht met de geheimzinnigheid van de voor dracht; zoo'n onder-onsje, werd erin gezien. Wil men een of andere Gemeente zaak geheim houden (hoewel we meenen, dat R. en Wdaar zeerzeer schaarsch mee moeten zijn) dan moet men zorgen, dat er ook volkomen af sluiting is, anders wordt er nog geglim- en gegrimlacht na de openbaarmaking. »Nou weten 't toch®, is dan de bitter geuitte opmerking. Dat B. en W. zelf de voordracht geheim hielden was speciaal in dit geval, onzes inziens uitstekend, maar dat dat geheim ontvluchten kon was onverant woordelijk. Onderstaand ingezonden stuk zagen we van U in Vooruit van Woensdag 17 Juli jl.6 Middelharnis, 17 Juli 1907. Geachte Redactie. De ondergeteekenden achten zich verplicht in het openbaar getuigenis te geven van de veront waardiging die de lezing van het hoofdartikel in de Maas- en Scheldebode van 12 Juli jl. getiteld „Menheerse om"'bij hen heeft opgewekt. Dat het antir. orgaan zich verheugt in den uilslag der laatste Gemeenteraadsverkiezing, is begrijpelijk en verklaarbaar, doch dat het zich niet ontziet den persoon van onzen geachten Burgemeester aan te vallen en het voortestellen alsof de kiezers rechtstreeks tegen zijn beleid hebben uitspraak gedaan, is een zaak die ons dan ook met afkeer en walging vervult. Wij kunnen ons dan ook niet voorstellen, dat er onder de antirevolutionaire partij geen weidenkenden zijn, die met ons een dergeljjke beleediging van de hoogste autoriteit in onze gemeente in hooge mate aikeuren. Tegen deze beleediging van het hoofd der Ge meente, die zeker beter verdiend heeft, sta ons waardig doch uitdrukkelijk protest. Wij hebben hieraan niets toe te voegen, en ver klaren bij voorbaat op hetgeen de Redactie der Maas- en Scheldebode mocht willen antwoorden niet met haar in discussie te zullen treden. JAC. v. d. KOOGH. De. J. A. db VRIES REILINGH. J. J. NIPIUS. T. C. NIPIUS. C. NUIJ. K. J. MEIJER. A. TEEPE. D. SLIS J.A.z. BOOMSMA. O. KOLPP A.C.z. Vergun ons allereerst de opmerking, dat onder de io namen er, zeer eigenaardig, een zestal voorkomen, wier dragers door nauwe bloedverwantschap zijn verbonden dat U allen onze politieke tegenstanders zijt; ook dat het grootste deel der mede- onderteekenaars nooit en nimmer eenig gezag, noch bij U, noch bij ons, nooh bij Uwe partijgenooten, noch bij de onze, gehad heeft. Redenen waarom niet aller handteekening ons berouwvol stemmen kan over 't door U bedoelde artikeltje en de waardij van Uw stuk daardoor eer vermin derd dan versterkt is. U zult 't daarom in ons respecteeren, indien we erkennendat er onder het tiental namen slechts eenigen voorkomen, aan wier gunstig of ongunstig oordeel we in deze polemiek waarde hechten; van bestrijding der andere heeren wenschen we, 't zij uitdrukkelijk gezegd, ons te ontslaan. Ter zake dan aan de eenigen van U, aan wier lof of berisping we waarde niet ontzeggen. En dan zij hier aanstonds op den voorgrond geplaatst, dat wij en alle antirevolutionairen niets onder doen voor wie ook in waardeering van het goede, edele en verdraaglijke in een politieken tegenstanderja zelfs drijft ons beginsel er toe meer dan dat van den besten libe raal, 't Gezag hoog te houden en te eerbie digen, zoolang dat Gezag eerbiedwaardig is. Maar evenzeer binden we den strijd aan en getuigen we tegen ieder, die naar onze overtuiging het ons onmogelijk maakt, dat gezag naar waarde te eeren. En waar U protesteert tegen onze z.g. beleediging van 't Hoofd der Gemeente, daar zij aan U uitdrukkelijk de vraag gedaan, of de historie van ons volk op maar één bladzijde ook maar ergens toont, dat U, liberalen, het Gezag der Overheid beter weet hoog te houden dan wij, antirevolu tionairen. Op dat punt durven wij het geschiedboek open slaan. Zelfs is de vraag zeer gewettigd, M. H., of de heer Burgemeester niet de schouders wrevelig ophalen zal, kennende al de onder teekenaars, die nu in een Ingez. Stuk den moed hebben ons aan te vallen over Gezags ondermijning en beleediging. Maar waar U geschreven hebt en ons aan 't publiek voorstelt als iemand die zich niet ontziet de hoogste autoriteit in onze Gemeente te beleedigen, daar staat tegen over Uw protest 't onze even waardig, even uitdrukkelijk, als 't uwe. We protesteeren er tegen, dat U willens en wetens onwaar heid spreekt. Wij beleedigen den heer Burg. niet; willen hem en zullen hem nooit beleedigen, omdat hij de hoogste Gezag drager is. Maar iets anders hebben we gedaanwe hebben weergegeven wat de publieke meening is in Middelharnis en Sommelsdijk .we hebben weergegeven, hoe 't gros van meelevende liberalen en anti liberalen in de beide gemeenten over den heer Burg. denkt niet alleen, maar ook spreekt. Dat die openbare meening liever door U of door Z Ed, Achtb. liever niet wordt beluisterd, kunnen we begrijpen maar dat geeft U 't recht niet, om tot ons te zeggen: Gij beleedigt. Neen! wij spreken de waarheidniets dan de waarheid, hoe onaangenaam die voor den heer Burg. en U wezen mag. Wil Z.E.A. onze waarschuwing* in den wind slaan; wil U, M. H, ons daarom aan de kaak stellen als een redactie, die beleedigtU allen handelt daarmee on verantwoordelijk. Want feit is, dat in de Antirev. partij en bij vele weldenkende liberalen in Mid delharnis en Sommelsdijk een wantrouwen heerscht tegen het autoritair optreden van den heer Burgemeester in elk college, waar van Z.E.A. deel uitmaakt. Wij en zij zien in hem den man, voor wien alles bukken moet voor wien naar verluidt, zelfs sommige wel en nietonderteekenaars gebogen en gebukt hebben en nog buigenvoor wien ze zich wringen en gewrongen hebben in allerlei politieken bocht. Wij zien en velen onzer medestanders zien in den heer Burg. den man, die »komen, zien en overwinnen* wil. Weet gij dan niet, M. H,, dat in onze kringen en daarbuiten gezegd wordt»De Burgemeester staat voor niets en niemand, als hij zijn doel bereiken wil.* Zeer zeker 1 't is hard 1 maar de publieke opinie is over 't Hoofd der Gemeente, naar wij te hooren krijgenhard. En mogen wij dan Diet waarschuwen en zeggen ^waarom niet liever Burger-vader dan Burge-meester geweest.* Wij nemen 't U niet kwalijk, als U ons, uit onkunde met 't volk, laken wilwe gelooven zelfs, dat U dat oprecht meenen kuntmaar we constateeren dan 't feit, dat U zeer onvoorzichtig handelt, en niet ten bate van de Gemeenschap en de Gemeente optreedt om verkeerd inzicht van den heer Burg. die toch een publiek persoon is, te bedekken met den mantel eener voor ons twijfelachtige liefde. Hebben de kiezers zich uitgesproken tegen »zijn beleid* P Over dat punt wenschen we thans in 't publiek niet met U van gedachten te wisselen. Ieder mensch heeft over sbeleid* zijn eigen inzicht, dat nauw samenhangt met zijn karakter. Een dief kan met s-beleid* stelen en een lasteraar kan met ^beleid* zijn vuile doel bereiken en een ontaarde moeder kan met abeleid* haar zuigeling ombrengen. Beleid kan gezond verstand beteekenen, ook slim- en sluw- en listigheid. En dus valt over beleid niet te debateeren trouwens reeds daarom is uw Ingez. stuk geheel misplaatst en waardeloos. We hebben 't niet over 't 2>beleid« van den heer Burge meester gehad. Wel over zijn optreden in den Raad als anderszins in de Colleges, waarin Z.E.A. invloed heeft. Dit optreden kan zelfs met veel beleid geschied zijn; precies met zooveel beleid, dat de heer Burgemeester zijn doel bereikte en zijn plannen kon uitvoeren maar of dat nu altijd hetzelfde is als het zoeken van 't welvaren van alle burgers en burgerlijke zaken, zie, dat is voor publieke discussie thans niet vatbaar en de toekomst zal over meer dan een der door ons bedoelde zaken het oordeel vellen, wat echter niets weerhoudt om nu reeds tegen een te onafhankelijk optreden ernstig te waarschuwen. Er is kwaad bloed gezet 1 Er is haat geborenEr zijn sympathieën ge storven en antipathieën levend geworden M. H. Het doet ons leed, dat wij geen woord terug kunnen nemen, van wat we geschreven hebben. Zijn we als Redacteur, die veel beluistert en de eer geniet met vertrouwen te worden bedeeld ook door politieke tegenstanders, te oprecht geweest 't zij zoo. We meenen de taak te hebben de waarheid te dienen, zoover onze krachten en gaven dat toelaten. Dwalen kunnen we zeer zekerin onze meening maar ver, ver van ons weg, werpen we 't ons door U toegedachte, 't ons krenkende denkbeeld, alsof we beleedigen wilden de hoogste autoriteit uit 't dorp. We wenschen tegen Z.E.A., tegen U, tegenover ieder steeds als Red. de waarheid te betrachten, en zijn van hatelijkheden en beieedigingen wars, zoolang iren ons ook daarmede niet lastig valt.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1