m 11 mNp Hi It h' I Ft Li I' '*i - -"5 I 1 1 t it waaronder i van onwaarde. Hiervan ver kregen de H.H. A. Hobbel sr. attr. 140, H. Schilperoord aftr. 123, L. van Nieuwen- huijzen Sr. 123, en J. A. Slis 123 stem men, zoodat gekozen is den heer A. Hobbel Sr. en als oudste in jaren den heer L, van Nieuwenhuijzen Sr. Als een zeldzaamheid mag worden vermeld, dat den tuinman G. v. d. Stelt uit den tuin van Mr. A. J. C. van Weel een meloen mocht aanbrengen van ruim 9 Va K.G. Oude Tonge. Bij de gehouden her stemming zijn ingeleverd 3 16 stembiljetten, daarvan verkregen de heeren J. de Berg 100, G. Heestermans 132, L. Kosten 133 en L. Slis 140 stemmen. Van onwaarde waren 2 stembiljetten. Burgemeester en Wethouders hebben ter algemeene kennis gebracht dat een afschrift van het proces-verbaal houdende den uitslag der herstemming ter secretarie voor een ieder ter visie ligt. Door den Burgemeester dezer Ge meente is tegen Donderdag a.s. des voorm. 9 V2 ure eene openbare vergadering van den Raad belegd. Met 1 Augustus a.s. zullen de vol gende verlofgangers overgaan naar de Land weer P. Snijder, W. J. Woittier, M. Witte- koek, A. C. van der Vliet, G. Zweerus, A. Luijendijk, D. Tijl en A. v. Dongen. Dirksland. L. S. had alhier het onge luk van den zolder te vallen, waarbij zij zich zoo bezeerde dat geneeskundige hulp ingeroepen werd. Vrijdagavond omstreeks 11 uur zag iemand die aan het visschen was, iemand passeeren die een zak waarin iets bleek te zitten met zich droeg, daar hem dit op dat uur verdacht voorkwam, werd houdt hem I houdt hem geroepen, waardoor de verdachte het op een loopen zette, en alhoewel nagevolgd in de duisternis ver dween. Maandagmiddag geraakte een kind van C. L. die zich op een stapel hout bezig hield met spelen, tusschen eenige balken. Toen het kind uit dien benarden toestand verlost was, bleek het op dat oogenblik niet te kunnen loopen, en werd het naar huis gebracht. Herkingen. De zoozeer gevreesde var kensziekte, welke alhier zoovele slachtoffers heeft gemaakt, is, voor zoover ons bekend, van deze plaats geweken. Belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat bij besluit der Prov. Staten, is bepaald, dat de afzonderlijke jacht op waterwild voor dit jaar zal worden geopend op Zaterdag 27 Juli a.s. Melden we onlangs dat toen tertijds in een half jaar geen sterfgevallen alhier voorkwamen, nu kunnen we reeds melden dat het reeds 10 maanden is geworden. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat vele belangrijke en langdurige ziekten in deze gemeente voorkomen, mag gezegd worden dat onze gemeente in dit jaar tot op heden wonderlijk wordt bewaard en niet minder gedragen. In het begin dezer maand is van hier de zoon van P. Br. in een gesticht voor zenuwlijders te 's Gravenhage opge nomen. Nadat hij door zijne ouders van zijn jeugd af aan in een deerniswaardige toestand is opgevoed was het hun niet meer mogelijk zelf zorg te dragen, dat hijzelf of iemand anders geen letsel bekwam. Algemeen zal men hem van harte beter schap toewenschen. In deze gemeente is door iemand een zilveren armband verloren, De vinder daarvan wordt vriendelijk verzocht hem te bezorgen bij den omroeper en zal daarvoor belooning ontvangen. Maandagavond geraakte het 4-jarig zoontje van Abr. Witvliet al spelende in de volle kaai met water. De aldaar bezig zijnde hooiers dit opmerkend, mochten het genoegen smaken hem tot blijdschap zijner ouders, van een wissen dood te redden. Stellendam.'"* Ip het gezin van M. T. alhier, waarin de besmettelijke ziekte dyphte- ritis heerschte, is een 6 jarig knaapje aan die ziekte overleden. Goedereede. In de woning, plaatselijk geteekend No. 41is een geval van dyphthe- ritis (besmettelijke keelziekte) geconstateerd. Als bewijs, dat de gebaggerde geul in het Goereesche Gat nabij Noord-Pampus aan de eischen des tijds voldoet, diene, dat het Engelscha stoomschip >Ariël« deze geul met 7 Meter diepgang heeft gepasseerd. In Westelijk Flakkee is men begon nen met de rooiing der vroegere aardappels. De opbrengst is bevredigend, terwijl de qualiteit over het geheel goed is te noemen. Een scheepslading >Schoolmeesters< is van hier reeds verzonden. Men besteedde f 2.70 per HL. L.l. Zaterdagavond omstreeks 10.15 uur ontstond in het hotel »de Gouden Leeuw* alhier een begin van brand door het vallen eener brandende lamp. Gelukkig was het gevaar spoedig geweken en is de schade gering, die door assurantie gedekt wordt. Ten huize van H. J. S. alhier is jl. Zondag een geval der besmettelijke keelziekte dyphtheritis met doodelijken afloop gecon- tateerd. Ouddorp. Verleden week had het zoontje van A. K. het ongeluk om in de volle haven te vallen, doch gelukkig door rappe handen weder op het droge gebracht. Eveneens het zoontje van J. V. die het zelfde lot onderging. Vrijdag geraakte het zoontje van J. Westhoeve al spelende onder een voor bijgaand rijtuig, en werd hevig verwond er van onder gehaald. Spijkenisse. De snelstoomtram die te 1.19 van Oostvoorne vertrekt, had Donder dag het ongeluk onder deze gemeente te ontsporen. De locomotief liep uit de rails. Een gereedstaande trein uit deze gemeente ging direct daarheen waardoor de passagiers konden overstappen Een en ander veroor zaakte een half uur vertraging. Pernis. Tusschen Woensdag en Don derdagnacht heeft wederom een karakter- looze iets tusschen de deur van den sluis der polder Madroel gestoken, met 't doel om bij rijzend water een gedeelte land dat met aardappelen en aardbeziën bepoot is, te doen ondervloeiea. Gelukkig heeft de duivel niet veel succes van zijn werk gehad, God heeft gewaakt, er is hoegenaamd niets bedorven. Wat zou de reden zijn van zulke lage daden, zou 't partij zucht, ofzou'tbrood- nijd zijn De afgeloopen week zijn van hier duizenden kilo's aardbeziën verzonden naar verschillende kooplieden uit Zwijudrecht en andere plaatsen. Het grootste gedeelte ging voor export weg naar Engeland en Duitsch- land, enkele partijen gingen voor 't vat weg zooals de tuinders het noemen. De prijzen die besteed werden waren niet te versma den, nl. 16 cent per Kilo. De Commis sionair B. 't Hart is er flink voor berekend, zoowel voor den handelaar als voor den verbouwer. Bij de op Woensdag gehouden herstemming voor een lid van de gemeente raad werden uitgebracht op T, Schalekamp Chr. Hist. 96 stemmen en op P. v. d. Pols 27 stemmen. Alzoo gekozen T. Schalekamp aftredend. De gemeenteraad bestaat wederom uit 3 ant., 2 Ch. en 2 Lib. Een geval van roodvonk doet zich voor in A 375. Vissclierlf. Middelhamis. Te Vlaardingen zijn van de haringvisscherij binnengekomen de log gers Voorlichter* st. M. den Braber met 18 last en »Anna« st. C. Langbroek met 15 last haring. Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Middclharnis, gehouden op 15 Juli's nam. 21/2 uur. Afwezig de heer Kolfi'. Na opening der vergadering door den Voorz. worden notulen der vorige vergadering gelezen, naar aanleiding waarvan door de heeren Korviuk, Slis en Bom een drietal vragen worden gedaan. Eerstgenoemde wordt dadelijk beantwoord, terwijl de Voorz. zegt de tweede te zullen beantwoorden bij de behandeling van punt 2 der agenda en de derde na de behandeling daarvan. De notulen worden daarop onveranderd vastgesteld en getee kend. Aan de orde zjjn le. Ingekomen stukken. o. Proces-verbaal van de opname der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger welke in orde waren bevonden. b. Een sohrijven van mej. J. A.Meijer,inhou dende mededeeling dat zfj zich hare benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school heeft laten welgevallen. Beide stukken worden voor ken uisge ving aan genomen. c. Een schrijven van den heer M. van Kassei, onderwijzer aan de Openbare Lagere school, die wegens ongesteldheid nog steeds verhindert is zijne betrekking waar te nemen. Hij deelt mede dat hfj wel genegen is ontslag te nemen, doch wegens het geringe pensioen aan den Raad ver- zooht hem vau gemeentewege nog een zeker bedrag te verstrekken. Daar dit schrijven pas ontvangen is, wordt op voorstel van den Voorz. dit adres gesteld in handen van Burg. en Weth. om in een volgende vergadering hierover nader te beslissen. Wordt aldus besloten. 2e. Verbetering Gasfabriek. Dat dit noodig is, was bij aankoop reeds bekend. Aan een twee tal deskundigen uit Hellevoetsluis en Schiedam, was dan ook opgedragen een onderzoek in te stellen en de uitkomst daarvan in een rapport uit te brengen. De Voorz. had het noodig geacht dit rapport te laten drukken en aan elk der leden een exemplaar ter hand te stellen, om zich een betere voorstelling omtrent den omvang van het werk te kunnen maken. Waar zulks noodig was werd dit rapport mondeling nog nader door den Voorz. toegelicht, en tevens de vraag van den heer Slis zoo straks gedaan, omtrent de spoed- eischende reparatie, waartoe in de vorige verga dering was besloten en bestaande in het maken van een nieuwe oven, beantwoord. De kosten der geheele reparatie waren geraamd op een som van f 16834,76. Zij omvat verschillende onderdee- len der fabriek, de directeurswoning en het bui zennet. De laatste reparatie is zeker wel de voornaamste, daar zij alleen geraamd is op een bedrag van f 10406,76. Over 't geheel echter zijn de kosten heel wat minder dan bij aankoop werd gedacht. Voorgesteld werd nu om te besluiten tot de verbetering der Gasfabriek gelijk in het rapport is aangegeven en daartoe in gemeenschap met Sommelsdijk een geldleening te sluiten groot f17000,—, verdeeld overeenkomstig het aandeel dat iedere gemeente in de fabriek heeft. Allereerst wordt over die zaak het woord ge voerd door den heer Schilperoord. Hij achtte het wenschelijk dat hetgeen aan de directeurs woning moet worden veranderd, afzonderlijk onder de ingezetenen van Middelhamis en Som melsdijk zal worden aanbesteed. De Voorz. zegt verzuimd te hebben dit in zjjn toelichting te zeggen, doch dat dit ook de bedoeling is. Vervolgens komt de heer Slis aan het woord. Tot zjjn leedwezen was hfj wegens de late ont vangst van het rapport niet in de gelegenheid geweest dit stuk goed te bestudeeren, doch niet tegenstaande hij het slechts vluchtig had door zien, waren door hem toch eenige punten aan gestipt waarover hij iets in het midden meende te moeten brengen. Het eerste betrof de stokerij, doch door aanneming van het besluit in de vorige vergadering tot het bouwen van een nieuwen oven was dit punt vervallen. Zijne be zwaren tegenover andere punten nader ontwik kelende, kwam hfj ten slotte tot de vraag: Zou het niet beter zijn, om te trachten den winter in den bestaanden toestand door te tobben, om dan met meer kennis van zaken te zien of het niet de voorkeur verdiende een geheel nieuwe fabriek te bouwen. In alle geval wenschte hy het stukje grond, waarop de oude gashouder staat, welke men voornemens is af te breken, om deze plaats te gebruiken tot het maken van putten tot berging van teer en ammoniakwater, voor- loopig open te laten en dat wel met het oog op hetgeen het rapport zegt dat nl. wanneer de aangegeven reparaties gedaan zijn, de fabriek voor de naaste toekomst voldoende is ingericht, doch wanneer men nu later tot vergrooting moest overgaan, wat zeer wel mogelijk is, zou dit door het in gebruik nemen van de plaats waar nu nog de oude gashouder staat, onmogelijk worden, daar aan die zijde alleen vergrooting mogelijk is, om reden aan de andere zijde der fabriek staat de directeurswoning met recht genoemd een sta-in-den-weg. Alles te samen genomen is de heer Slis huiverig om zijn stem aan het voorstel te geven en zou hij liever zien dat men voorloopig alleen overging tot verbete ring van het buizennet, wat toch in elk geval noodig is en verder met de deskundigen en di recteur nog eens te raadplegen. De Voorz. de heer Slis beantwoordende, zegt o. a. dat men juist ook met het oog op de kosten niet beter kan doen dan op het voorstel in te gaan. Wanneer men toch nagaat dat er voor verbetering van het buizennet afgaan f 10.000, voor den nieuwen oven f3000, welk besluit reeds gemaakt is, dan blijft er 4000 over, waarvoor de fabriek en woning voldoende in orde kan komen. Met meerdere kosten maken kan dan toch beter» gewacht worden tot het bedrijf winsten gaat afwerpen, waardoor zij zichzelf kan onderhouden. Na het antwoord van den Voorz. handhaaft de heer Slis alleen nog zijn voorstel om de plaats van de oude gashouder voorloopig open te laten, waarop het voorstel van Burg. en Weth. in af zonderlijke deelen zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen met inachtneming van het voorstel van den heer Slis. Hiermede is de agenda afgehandeld en doel de Voorz. nog de volgende mededeelingen le. Dat van den heer Van den Broek een schadeloosstelling van f20,zal worden geëischt, voor 40 voer grond die door hem uit de „Heer lijkheid" zijn gehaald en 'twelk geschat was op 40 M3. Hierover was men het echter .niet eens, daar gemeend werd dat het meer was, waarom de Voorz. zegt, dat dit nog nader zal worden onderzocht en dat voor elke M3. grond f0,50 zal worden berekend. Wordt aldus besloten. 2e. Dat wegens ziekte van den heer De Haan van Aardenburg die geplaatst is als No. 1 op de voordracht voor Hoofd der Openbare Jongens school er reeds getalmd was met benoeming, doch daar het gewenscht is dat zoo spoedig mogelijk hierin wordt voorzien en de toestand van den heer De Haan bij ingesteld onderzoek nog van dien aard is, dat de door hem genoten rust niet te spoedig onderbroken wordt, is vastgesteld dat de twee andere op de voordracht geplaatste per sonen, Zaterdagmorgen les zullen geven, tot welks bijwoning al de Raadsleden worden uitgenoodigd. Niettegenstaande de heer De Haan daarbij niet tegenwoordig kan zijn, blijft hij toch als No. 1 op de voordracht staan. Op de vraag van den Voorz. of nog iemand het woord verlangt, vraagt de heerSlis om voor lezing van het schrijven van Ged. Staten, waarin z(j mededeelen, dat zij een besluit van den Raad tot verwerping van een voorstel van Burg. en Weth. inzake het vestigen van een bouwverbod op gronden aan de z.g.n. Dronkemanspad, ter vernietiging aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en vervolgens aan de Koningin hebben voorgedragen en den Raad verzoeken om het voorstel zoo spoedig mogelijk met inachtneming van hetgeen de Wet voorschrift, opnieuw in behandeling te nemen, omrede hij de vorige ver- gadering niet tegenwoordig was, doch hiervan kennis genomen had uit het verslag dier vergade ring in de „Maas- en Scheldebode." Aan zijn verzoek wordt voldaan en er tevens bijgevoegd, dat indien men tot vernietiging be sluit, door Burg. en Weth. zal worden voorgesteld hierop terug te komen en het raadsbesluit te bekrachtigen. En eindelijk wordt op het bezwaar, aangevoerd door de heer Born, tegen de benoeming van de heer Sneep tot directeur der gasfabriek, in de laatste vergadering, welke mondeling was ge schiedt en 't welk volgens de wet schriftelijk had moeten geschieden, zoodat zij volgens de meening van den heer Bom onwettig was, door den Voor zitter geantwoord dat dit niet zoo was, omrede het hier niet was het doen van een keuze uit verschillende personen, doch een voorstel van Burg. en Weth. om een reeds in functie zijnd persoon voor vast aan te stellen. Hierop wordt de vergadering geslote n. En^e%oii(lcii StnkKen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur l Zeer gaarne wenschte ik een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het onderstaande. Van een splinter en een balk. Op den avond na den uitslag der Staten Ver kiezing 1.1. kreeg ik een gesprek met Antirevolu tionaire heeren, welke het sterk afkeurden dat van liberale zijde op het stembureau iemand kat te contróleeren, wie er aan de stembus kwam. Zij toch meenden dat dit invloed had op de kiezers en deze zoodoende niet vrij waren hun biljet in te vullen naar eigen welgevallen. Hoe ik ook redeneerde, dat dit niet was om invloed of pressie, doch sleohts om controle te oefenen, men bleef het sterk afkeuren. Doch wat gebeurt er? Even later krijgen wij de verkiezing ter ver vulling van twee plaatsen in den gemeenteraad. Zeer deftig zag men nu op het stembureau in plaats van één liberaal controleurdrie antirevolu tionaire zitten, namelyk den predikant met twee leden van den kerkeraad der Chr. Gerf. Gem. er bij om de kiezers te contróleeren. Gaat men nu van de meening uit, zooals mqn antirevolutionaire bestrijders deden dat er zoo doende pressie op de kiezers wordt uitgeoefend, dan vind ik dat zoo'n antirevolutionaire pressie wel teekent. Gaat men evenwel met mijne meening mede, zoo behoeft men dan toch zeker een ander geen verwijten te maken over iets dat men zelf nog veel erger doet. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, P. J. BREEMAN. Ooltgensplaat, Juli 1907. ¥erkooptng-en. Op Donderdag 18 Juli 1907 's-m. 12 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk van tienden in de polders Oost- en Westplaat Flakkee onder Middelhamis en Sommelsdijk Notaris YAN BUUREN. Op Vrijdag 19 Juli 1907 's-nm 2 uur in het Hotel Meijer te Middelhamis van erwten in den van Pallandspolder te Middelhamis Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 20 Juli, 's avonds 6 uur Tiend gewassen en Veldvruchten onder Ouddorp en Goedereede, in het log'ment van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Zaterdag 20 Juli 1907 's-nm. 3 uur in het Hotel Meijer te Middelhamis van Tienden in de Heerlijkheid Middelhamis. Notaris VAN BUUREN, Maandag 22 Juli, 's avonds 5| uur Tiend gewassen in Nieuw Kraaiestein onder Som melsdijk, in het hotel Spee aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Maandag 22 Juli 1907 's-vro. 9 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk van Tienden in de Heerlijkheid Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 22 Juli 1907 's-av. 6 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk van Tien den in den polder Oud-Kraaijenstein onder Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Dinsdag 23 Juli, 's nam. 2 uur Meubelen, Huisraad en Sieraden te Sterfhuize van de Wed. Jb. Troost, geb. Jansen te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Dinsdag 23 Juli 1907 's-nm. 2 uur, te Dirksland ter herberge van P. Brooshooft, van Tienden in de Monnikenblokken in den polder Dirksland. Notaris VA.N DER SLUIJS. Op Dinsdag 23 Juli 1907, 's-nm. 2,30 uur te Dirksland, ter herberge van Joh. Vroeg- indeweij van Tienden in Onwaard, Oud- Kraaijer, Nieuw-Kraaijer en Kraaijenisse. No taris VAN DER SLIJUS. Op Woensdag 24 Juli 1907, 's-nm. 2 uur te Dirksland, ter herberge van P. Broosboolt van verscheidene perceelen veldgewassen. No taris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 23 Juli 1907 's-vm. 10 uur te Herkingen, ter herberge van Joh. van Put ten van Tienden in de polders St. Pieter en St. Elizabeth onder Herkingen. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 25 Juli 1907, 's-nm. 2 uur te Dirksland, ten herberge van P. Brooshooft van Tienden in den polder Dirksland, in de voormalige Jurisdictie van Melissant en in den polder Roxenisse. Notaris VAN DER SLUIJS. Dinsdag 30 Juli, 'snul. 3 uur 29 perceelen Tarwe, Erwten en Haver te velde, onder Dirksland en Melïssant, in het logement van Brooshooft te Dirksland Notaris VAN SCHOU WEN. Dinsdag 30 Juli, 's avonds 6 uur Tarwe en Haver te velde nabij Nieuwe Tonge, in het logement van T. H. Holleman aldaar. Nolaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 31 Juli, 's vm. 9 uur 94 per ceelen Tarwe, Erwten en Havet te velde in de Adriana-, Eendrachls-, Hals- en Woutrina- polders onder Stellendam, in het logement van Troost, le Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Uilislasr Aanbesteding-. Goedereede. Uitslag der aanbesteding van de bouwschuur van den WelEd. Heer J. Lodder Cz. A. C. de Later, Stellendam f 4578, K. A. van Wageuingen, 4525,— P. Maat, 4444,— G. van Koppen, Ouddorp en G. de Ronde, Goedereede 4218,50 C. Pijl, Middelhamis 4110, L. Stapel, 4085,— De begrooting door den architect den heer Tiele- man te Melissant opgemaakt, bedraagt f 4275,— Voorwaardelijk gegund. Gemengd JVieuws Van de door het glazen dak gevallen dienstbode. De dienstbode, van Mevr. Snoep te Middel burg, wie zulk een ernstig ongeluk overkwam, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, Vrij dagmiddag in het gasthuis overleden. Zij was pas 22 jaar oud. (M. C.) Goed afgeloopen, Vrijdagmorgen schrikte op den Westervoort- schen dijk te Arnhem een paard, gespannen voor een tilbury, waarin een viertal personen zaten, voor een passeerenden automobiel. Paard met karretje en inzittenden vielen van den dijk, doch verkregen geen letsel of beschadi ging. Nadat de inzittenden uit het karretje gekropen waren, trokken zij paard en tilbury naar boven, stapten weer in hun wagentje en reden verder. Met zijn hand tusschen het kamrad. Vrijdag is een 9 jarige jongen op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam, spelenderwijze met een zijner handen beklemd geraakt tus schen het kamrad van een handkraan, waar mee balken uit een schuit werden gelost. De knaap is in 't Wilhelmina-gasthuis, met vrij ernstig verwonde vingers opgenomen. Toen de weiklieden zich even hadden ver wijderd, hadden kinderen 't vastgezette rad losgemaakt en in beweging gebracht. Een 13- jarige jongen vermist. Men meldt uit Oosterhout, dato 12 Juli: Sedert j.l. Dinsdag wordt vermist de 13- jarige" zoon van den landbouwer A. R., op het Oosteind alhier, in dienstbetrekking bij een landbouwer te Teteringen. Met nog een tweeden landuouwersknecht, werkzaam in een weiland te Moerdijk, heett de jongen, volgens verklaring van zijn makker, dien dag het werk neergelegd, met het voor nemen zich naar zijne ouders alhier te bege ven. Aldaar is hij niet aangekomen, terwijl hij ook bij zijn baas niet is wedergekeerd. Men vraagt zich af, of in deze zaak een ongeluk of een misdrijf in het spel is. De politie is met deze verdwijning in kennis gesteld en stelt een ijverig onderzoek in. Oranje en Rood, Ais historisch wordt aan //Onze Courant// gemeld Op Dinsdag 2 Juli speelde een fanare corps in de nabijheid van het station Gieten van de N. O. L. S. Ook van het treinpersoneel, waaronder een machinist en stoker van een stilstaanden goederentrein, kwamen luisteren. Nauwelijks klonken echter de toonen van het Wilhelmus of machinist en stoker gingen onder spottende bewegingen haastig weg. Op de locomotief gekomen werd met twee roode vlaggetjes voortdurend gesalueerd, terwijl ook bij het wegrijden daarmede werd voortgegaan. En dat twee dagen vóór het koninklijk be zoek aan Drenthe 1 En dat door twee ambte naren van den Staat I Automobilisme. De „Matin" bevat van haar correspondent, die met den Hollandschen Spykerwagen den tocht Peking—Parijs meemaakt, een uitvoerig relaas van een ongeval, dezen wagen midden in de Gobi-woestijn overkomen. Wij hadden seint de correspondent uit Udde in Mongolië in de plaats van onzen benzine voorraad de zware bagage van den motor-driewie ler Contal opgeladen om hem den tocht te ver gemakkelijken. Onbezorgd reden wij door de woestijn, in vast vertrouwen op de kameraadschap onzer toohtgenooten. Maar plotseling begon de motor raar te doen. Wij wisten wat dat betee- kende: de benzine was op. Wij hoopten van Cormier en zijn gezelschap, die wij achter ons gelaten hadden hulp te krijgen, maar zij gaven ons niet meer dan 4 liter, wat veel te weinig was om uit de woestijn te komen. Intusschen reden we voort, maar eventjes later bleef de wagen weder staan en wij waren nu nog 150 K.M. van Udde verwijderd. Wat moesten wij doen Diepe verslagenheid maakte zich van ons meester. Overal om ons heen zand en steenen, hier en daar een armzalige, verdroogde struik. Zoo ver de blik reikte, strekte zich de kale oneindigheid der dorre woestenij uit. Onze geheele mondvoorraad bestond uit wat beschuiten, een kip en twee liter wateT. Wij hoopten nog hier of daar een bron te vinden, maar te vergeefs. De nacht verstreek. Den vol genden morgen zochten wij begeerig mot den blik den horizon af. Maar er was nfets. Eindelijk tegen 10 uur, zagen wij in de verte een stip, die nader kwam. Het was een oude Mongoolsche vrouw, die een kameel leidde. Zij waa goedhartig en gaf ons eenige druppelen water, die wij gretig opdronken. Door teekens trachtten wij ons ver staanbaar te maken en eindelijk begreep zij ona en stond ons den kameel af om voor den wagen te spannen. Maar de zware kar zakte al dieper en dieper in het zand en na veertig meter moesten wij het opgeven. Hoog aan den hemel stond de zon en pijnigde ons met haar stralen. Een hevige dorst kwelde ons. De dag scheen niet te zullen eindigen, totdat eindelijk de zon aan de horizon verdween. Nu kwam de nacht, de tweede nacht. Uitgeput legden wij ons ter ruste neder. Een geweldige matheid scheen onze ledematen te verlammen en als het weer dag is geworden liggen wij nog do' en schier onverschillig op het zand. Daar klinkt van uit de verte het geluid vau bellen. Het is een naderende karavaan. Twaalt Mongolen leiden een lange rij van kameelen. Maar zonder zich een oogenblik op te houden, zetten zij de reis voort. Eu onbegrepen en onverhoord stierven onze smeekbeden weg in de woestijn. Rustig verdwijnt de karavaan aan den horizon. Gotard gaat de woestijn in, terwijl ik bij den wagen blijf. Twaalf uur later werd ik uit een sombere mijmering opgewekt door een gerucht. Ik zie Gotard naderen aehter een ruiter op diens paard. Weldra komt een geheele ruiterstreep in het gezicht. Gotard had een troep Toengoezen ont moet. Lang duurden de onderhandelingen eer de gele snaken tevreden waren. Hoopen taels werden hun voorgewo'gen, doch eindelijk waren wij het eens. Een der ruiters gaat op weg naar Udde met een brief voor het telegraafkantoor. Dag en nacht moet hij rijden en h(j zal terug komen met de benzine. Intusschen heeft Gotard door gebaren de Toen goezen aan het verstand gebracht om 2 kameelen voor onzen wagen te spannen en nu zet zich langzaam en droefgeestig de zonderlinge stoet in beweging. Zonder oponthoud slepen wij ons voort, den geheelen nacht door. Maar dan zijn onze krachten ook uitgeput. In geen 24 uur hebben wij een bete broods geproefd. En de thermometer wijst 43 graden in de schaduw 1 Wij weten, dat wij met dit kameelenspan nooit 150 K.M. kunnen afleggen. Wel zouden wij Udde kunnen bereiken, als wij onzen wagen in den steek wilden laten, maar dat nooit. Eindelijk bereiken wij een bron. Zij geeft smerig, schraal, kwalijk riekend water. Wij drin ken er van maar de dorst wordt er nog heviger door. Plotseling heffen de Toengoezen een luid vreugdegeschrei aan. Zij spannen de kameelen uit en nu begrijpen wij het. Daar ginds nadert langzaam een donkere violette schaduw. Het is onze redding. Plotseling zien wij ons omringd door een troep bontgekleede ruiters. Over de borst dragen zij lange geweren en in hun rijk versierde gorgels fonkelden de zilveren dolken. Wij hebben onze benzine en vullen den motor. Gotard grijpt het stuur. En daar gaan we. Nog korten afstand vergezellen ons de ruiters. Dau blijven zij achter Drie uur later zijn we in Udde. (De fiets.) Do verongelukte luchtballonreizigers. Men meldt uit Beetsterzwaag aan de „Leeuw. Crt." Omtrent de herkomst van den luchtballon, den 25en Juni jl. gevonden te Beets (bij Beetster zwaag) is thans zekerheid verkregen. Van de „Union Aeronautique" te Saint-Denis is het bericht ontvangen, datde vermiste personen zjjn de heer Bulekaen te St Denis (Seine), eige naar van den Ballon, en de heer Cannay te Salnt- Ouen (Seine), die hem vergezelde. De ballon is opgestegen den 24en Juni 's avonds 7 uur op de „place Jean Bart" te Duinkerken. Sedert is in de resp. woonplaatsen niets naders vernomen omtrent het lot van de luchtschippers, die vermoedelijk in zee zjjn omgekomen. Voor zoover bekend, is de ballon het laatst gezien bij Uilwellingerga. De ballon is gevonden op korten afstand van de school te Beets en moet zijn neergekomen plm. 2 uur 's nachts. Omstreeks dien tijd hoorden de bewoners, de huisgenooten van het hoofd der school, eenig geraas, hetgeen den volgenden dag bleek veroorzaakt te zijn doordat de ballon in aanraking was geweest met het dak van de school, waarvan de sporen duidelijk zichtbaar waren. In de mand van den ballon zijn gevonden gedeelten van een goud en van een zilveren hor logeketting; overigens was de mand geheel ledig. Het signalement van de vermiste personen luidt als volgt: Alphonse Bulekaen, oud 32 jaar, lang 1,65 M., aankomende knevel, droeg blauwe jas met ver gulde knoopen, eveneens vergulde knoopen aan de vier zakken; op de linkermouw een ballon met twee nationale vlaggetjes met gouddraad geborduurd, oentuur van caoutchouc met nikkelen gespen, zwarte broek, witte schoenen en witte pet, waaraan leeren en gouden keelband, zilveren horloge, had voorts bij zich papieren van de „Ecole d'aerostation" en papieren ten name van Charles Michot 44 rue des Entrepots St. Ouen. Cannay, 42 jaar oud, lang 1,57 M. grijzend haar, droeg blauw kostuum, op de schouders goud galon en aan den halskraag 2 vergulde ballonnet jes, droeg voorts bij zich identiteitsbewijs en papieren ten name van Raonl-Pitault 29 rue Pas teur St. Onen (Seine.) De Burgemeester met kermis. De „Nieuwe Gooi- en Eemlander" deelt het volgende mede over een feit, dat zich te Laren tijdens de kermis heeft voorgedaan: Op den avond van den 2en Juli, omstreeks 11 uur, werd de hulp ingeroepen van Rijks- en gemeentepolitie tegen zekeren G. Wiegers, een woesteling, die onder den invloed van sterken drank verkeerende, eene vrouw mishandelde. Het gelukte den Rijksveldwachter Meijer met den politieagent Van den Berg genoemden Wiegers in verzekerde bewaring te brengen. Dat ging echter niet zonder moeilijkheden. De arrestant verzette zich heftig, en een zeker deel van het publiek voelde zich verplicht het voor den dapperen Wiegers te moeten opnemen, zoo zelfs dat de Rijksveldwachter Buwalda zich genoodzaakt zag met de blanke sabel op vrienden en vereerders van den arrestant in te slaan. Nadat de delinquent achter slot en grendel gebracht was, begaf de menigte zich naar de woning van den burgemeester, om op zeer onparlemen taire wijze, tegen de voordeur der burgemeesters- woning trappende, de invrijheidstelling van Wie gers te verkrijgen. De burgemeester bleef niet in gebreke te ver schijnen en begaf zich door de joelende menigte begeleid naar het arrestantenhuis, waar hij den gevangene vroeg: Zijt gij beschonken? De man was bij machte om „neen"te antwoorden en werd daarna onmiddelijk door den burgemees ter op vrije voeten gesteld. Een luid „Leve de Burgemeester" weerklonk. Of de heer Velthuijzen diepgeroerd dankte weten wij niet, maar wel weten wij, dat deze daad tot verkrijging van een populariteit bij een, zeker niet het beste, deel van Larens bevolking, een slag in het aangezicht der politie-dienaren, die hun plicht Daar behooren vervulden, is. Door den brigadier-majoor der Rijks veld wacht te Hilversum iz dan ook van een en ander rapport gemaakt. Het i» te hopen, dat de bevoegde auto riteiten aan daden van willekeur en autocratie als van den Larenschen burgervader paal en perk zullen stellen. De brand in de cavaleriekazerne te 's Gravenhage. Reeds korten tijd na het uitbreken van den jongsten brand in de cavaleriekazerne aldaar werd vermoed, dat hier, zoowel als bij den brand eenige maanden geleden, gedacht moest worden aan kwaadwilligheid. Een ijverig en streng onderzoek werd in gesteld, doch leidde tot geen resultaat, totdat de politie op het denkbedd kwam een ambte naar, werkzaam bij de Haagsche recherche, in een huzarenpakjo te steken en hem latende doorgaan voor een nieuwen recruut, in aan raking te brengen met de verdachte miliciens, de «De vier Transva een eigen Engelsche is dan h aan het nu zeggen| geduwd// Vaij broken van SchmiJ melding moet, de voor een werd gekt listen, Rir •v

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2