Woensdag 17 Juli 1907. 22ste Jaargang N\ 1259. A. n tirevo Orgaan voor ito Muldiiollaiidsjclie en üeeuwselte Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poBt 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. 1 Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. {Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan I Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de üedaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te %esadesi aasa dea Uitgever. Nationale If aardigiieid. De Tariefvereeniging gaf in haar no. 17 de volgende beschouwing, waar mee we 't geheel eens zijn Men kent het verhaal van den jongen die, door zijn baas geslagen wordende, op de vraag van den voorbijganger waarom hij dat niet aan zijn vader vertelde, antwoordde: Dan slaat mijn baas mij nog meer«. Onwillekeurig kwam ons dit verhaal voor den geest, toen wij onlangs weder in eenige dag bladen de bekende bewering lazen, dat de V. S. van Noord-Amerika het recht op onze bloembollen zouden gaan ver- hoogen als wij ons tarief wijzigden. Amerika, dat zijn artikelen bijna vrij van rechten bij ons kan invoeren, en dat van de meeste onzer producten zeer booge rechten heft, onder anderen van bloembollen vijf-en-twintig procent Een dergelijk gemis aan lierheid als bij den jongen uit bovenstaand verhaal valt inderdaad te constateer en bij hen. die zich steeds ongerust maken voor »represailles« van het buitenland. Niet slechts staten als België en Zwitserland van ongeveer dezelfde grootte als Nederland, verhoogden en verhoogen de invoerrechten op vreemde produc ten, indien hun dit gewenscht voor komt, maar zelfs de kleinste staten richten hunne tarieven in, zooals zij dit voor hun nationale welvaart noodig achten. Waartoe dient dan toch dat stelselmatig kleineeren van Nederlands positie als mogendheid? Waartoe dat wegredeneeren van Nederlands rech ten? Waarom moet ons land achter gesteld worden bij de kleinste natiën, die zich in tariefzaken het recht voor behouden over hun eigen belangen te beslissen? Niet alleen echter, dat men openlijk durft bepleiten dat Nederland zijn tarief niet mag verhoogen, omdat men anders het buitenland zou ontstem men maar, zooals bij de behandeling van het Indische Tarief van invoer rechten bleek, schijnt het nu reeds zoover te zijn gekomen, dat Nederland de vrijheid niet meer heeft zijn eigen belastingstelsel te regelen. De behandeling van de wijziging van het Indisch tarief had 24 April 1907 in de Tweede Kamer plaats. Belangrijk was die discussiein drieërlei opzicht. In de eerste plaats trok het de aan dacht dat, terwijl, wanneer het de wijziging van het Nederlandsch tarief van invoerrechten geldt, de voorstan ders van den zoogenaamden «vrijen handek steeds zoo beducht zijn voor elke prijsverhooging, welke door eene wijziging van het tarief den consument zal kunnen worden opgelegd, thans zoo goed als geen woord werd gerept om voor de belangen van den consu ment op te komen. In de tweede plaats mag het eenige verwondering wekken, dat de vrijhan delaars deze tariefverhooging, welke in meer dan één opzicht een protectio nistisch karakter heeft, gelijk de heer Plate ook in zijne rede aantoonde, in alle stilheid lieten voorbijgaan. Het schijnt wel dat, wanneer een tariefwijziging door een zich noemend vrijhandels-Kabinet wordt voorgesteld, men op elke basis vrijhandelaar kan zijn; hetzij op den basis van 5 pCt., ons tegenwoordig tarief; hetzij op dien van 6 pCthet ontwerp van Minister- Pierson; hetzij op dien van 10 a 12 pCt., het tarief voor Indië van den Minister Fock. Het derde punt, dat de aandacht trok, geldt de in het laatste oogenblik door den Minister van Koloniën terug genomen verhooging van den post wijn, welke daad opnieuw doet zien, in welke moeilijke positie Nederland met betrekking tot zijne handelspolitiek tegenover het buitenland staat. Men kent de geschiedenis. De Minis ter had voorgesteld het recht op wijn te verhoogen en deed op het laatste oogenblik aan de Tweede Kamer de mededeeling toekomen, dat »aan de Regeering de mogelijkheid gebleken was, dat in «geval van handhaving »van de voorgestelde rechtenverhoo- «ging op wijn, moeilijkheden zouden «rijzen met het oog op verhoudingen smet het buitenland.Ter zake moeten zoo deelde de Minister mede onderhandelingen worden gevoerd. Dit is de tweede maal in korten tijd dat de Nederlandsche Regeering van eene rechtenverhooging op wijn afziet. In 1898 deed de Minister Pierson een voorstel van dezelfde strekking met betrekking tot Nederland, doch 4 maanden na de indiening van dit voorstel bij de Tweede Kamer werd het weder ingetrokken. Dit geval zal de tegenwoordige Regeering zeker niet onbekend zijn geweest, zij moet zich sterk hebben gevoeld om thans ten aanzien van Indië door te zetten, wat in 1898 voor Nederland mislukt was en wèlkrachtig moet dan ook het uit den vreemde gekomen verzet zijn geweest, hetwelk andermaal tot terugtrekking nood zaakte. Gevraagd zij of,de Regeering niet verstandiger en voorzichtiger gedaan had van zich niet opnieuw uit eigen beweging in deze moeilijkheid te bren gen. Maar eenmaal dit gedaan hebbende, is de aangenomen houding wel eene uiterst zwakke en doet zij opnieuw uitkomen dat het verwijt, reeds zoo menigmaal tot de treetraders gericht, dat zij beginnen met alles te geven en aanstonds alle wapens at te leggen, niet ongegrond is. Herinnerd zij, dat Nederland door geen enkele tractaatsbepaling tegen over het buitenland in zijne vrijheid van belasting van wijn in de Koloniën gebonden is en nu is de inmenging van het buitenland ten deze daarom zoo bedenkelijk omdat het eene poging is om inbreuk te maken op onze vrij heid om onze binnenlandsche wet geving naar eigen goedvinden te regelen. Het gaat hier niet om vrijhandel of bescherminghet betreft niet de vraag of wij in ons tarief een middel zullen zoeken om ons tegen benadeeling door een buitenlandsch tarief te verdedigen of van het buitenland voordeelen te verkrijgen. Het gaat hier principieel om een nog veel gewichtiger punt, namelijk om dit, of Nederland, dat zoowel in het Moederland als in de Koloniën den vreemdeling op den voet van algeheele gelijkheid metdenatio nalen behandelt, al of niet vrijheid zal behouden om ten aanzien zijner binnenlandsche wetgeving meester op eigen gebied te blijven. Het is zeer begrijpelijk dat eenige Mogendheid eene verhooging van het recht op zeker artikel in casu wijn in haar belang niet gaarne ziet en eveneens is het denkbaar dat die Mogendheid bereid is iets aan te bieden voor de gunst van eene niet- verhooging van den tarielpost wijn. Hierover valt te onderhandelen. De Minister zegt, dat er nog onder handeld wordt en het is dan ook te hopen, dat die onderhandelingen spoe dig met succes bekroond zullen wor den, want geschiedt dit niet, dan zou aan onze comraercieele waardigheid op bedenkelijke wijze afbreuk zijn gedaan. Of de Minister verstandige politiek gevolgd heeft door de verhooging terug te nemen, is zeer zeker te betwijfelen. Hij heeft hiermede aanstonds de wapens uit de hand gelegd en nu aan vankelijk van verhooging is afgezien, bestaat er voor de wederpartij zeker geen reden om zich met de onder handelingen veel te haasten. Zij heeft voor het oogenblik alles verkregen, wat zij verlangde en in dit opzicht is de Nederlandsche vrijhandelspolitiek, welke gelijk reeds gezegd werd, wan neer het op onderhandelen aankomt, begint met alles te geven, weder zeer consequent toegepast. De Regeering had een voorbeeld kunnen nemen aan hetgeen Frankrijk in 1900 deed, Dit land verhoogde in 1900 aanmerkelijk de rechten bij invoer van vreemde koloniale artikelen en toen het eenmaal die verhoogd had, was het bereid de rechten weder op het oude peil terug te brengen, mits daarvoor eene contra-prestatie verkregen werd. Dit gelukte en ook Nederland was genoodzaakt om bij eene in 1902 ge sloten overeenkomst niet onbelangrijke voordeelen aan Frankrijk in te ruimen. De Fransche Regeering deed dus precies het tegenover gestelde van hetgeen de Nederlandsche deed. Eerstgenoemde had in de tot stand gebrachte tariefverhooging een krach tig middel om vreemde landen tot inschikkelijkheid te dwingen. De Ne derlandsche Regeering, door onmidde- lijk van de voorgenomen verhooging af te zien, geeft elk middel tot drang uit handen. Het einde zal wel zijn, dat de voor genomen verhooging van den tarief post wijn stil achterwege wordt gelaten en dat dit voorstel dus hetzelfde lot zal ondergaan, hetwelk in 1898 aan het ontwerp van den Minister Piersun ten deel viel; doch geschiedt dit, dan .heeft de Regeericg ten tweeden male Nederland op het gebied der handels politiek een smadelijke nederlaag doen lijden, dan zal ook duidelijker dan ooit blijken, hoe zwak wij door ons stelsel van handelspolitiek tegenover het buitenland staan. Want niet genoeg dat wij, ondanks onze vrijgevige poli tiek ten opzichte van het buitenland, in meer dan één land worden achter gesteld, en ons dit moeten laten wel gevallen, zal het blijken dat men ons, in ons eigen land de wet komt stellen en ons dwingt onze eigen tarieven niet met het oog op onze belangen, maar met het oog op die van buiten- landsche Mogendheden, te regelen. Tuin» en Landliouw. 10 0 co 0 0 2 Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Vragen. Antwoorden en mededeelingen. Binnenland. De jonge Liberalen en de N. IS. Ct. Onderjeesehe booten. Officieel ftefteeïte. Tiaatseiïjli Nieuws. Of verbetering ook noodzakelijk is Als een bewijs hoe noodig het is het bestaande buizennet der gasfabriek te ver beteren kan zeker dienen dat in het laatste jaar ongeveer 48% gas, dat is bijna de helft, verloren ging. Stad aan 't Haringvliet. Door den heer A. Both alhier is Vrijdag 1.1. in den tuin achter zijne woning eene postduif ge vangen, gemerkt F.L. no. 07533. Den Bommel. Werd verleden Juni alhier voor het eerst een begin gemaakt met een tulpeveld aan te leggen jl. week is de poging afgeloopen, en de uitkomst is zeer bevredigend. Ooltgenspiaat. Bij de op 12 Juli ge houden herstemming voor de gemeenteraad, werden uitgebracht 274 geldige stemmen UITGEVER Telefoon Infercomm. So. 2. „LANDBOUW-ONDERWIJS." V. Door den heer C. van Es te Sommelsdijk werd een cultuur- en Bemestingsproef met aardappelen genomen. „De heer Van Es, oudleerling van den Land- bouwcursus, die tot dusver gewoon was in den „wedstrijd" mede te dingen (zoo schrijft de heer Van Bijlevelt, de Landbouwconsulent, in zijn verslag) verklaarde mij daaraan niet meer mede te doen, maar blijft desniettemin even werkzaam als voorheen. Hfl stelde ruij in kennis met deze voor eigen rekening uitgevoerde proefnemingen gaf mij het verslag daarvan tot plaatsing, waar voor mijnen dank." Da's dus een pluimpje voor den heer Van Es. En mijnsinzlens komt hem dit wel toe. Als meer oudleerlingen zóó deden, dan zou de klacht van het Bestuur wis niet zoo luide klinken, wellicht niet meer vernomen worden in 't vervolg. Doch nu de proef. Drie variëteiten werden vergelekenEigenhei mer, Schoolmeester en Bonte. Hiervan wonnen het de Schoolmeesters, wat de opbrengst aan groote aardappelen betrelt. Waar proefnemer van Eigenheimers 136 HL. aardappelen oogstte en 34, HL. poters, en van Bonten 119 HL. aardappelen en 73 HL. poters, daar brachten de schoolmeesters 145 HL. groote op, doch slechts 24 HL. poters. Genoemde opbrengBten werden verkregen na bemesting met ammonlak-3uperphosphaat plus chilisalpeter. Bij Eigenheimers en Bonten had proefnemer ook nog perceelen, waar chilisalpeter was weggelaten. Daarvan oogstte hij 131 HL. groote en 35 HL. poters (Eigenheimers) en 120 HL. groote en 70 HL. poters (Bonten.) Opmerkelijk is hierbij, dat, wat de Bonten aangaat, de opbrengst van 't perceel, dat naast amminiak-superphos- phaat ook chilisalpeter ontving zoo weinig meer was, dan van 't stuk, dat alleen amm. super- phosphaat kreeg. Jammer, dat de heer Van Es ook niet een perceeltje alleen wat super gai en een ander stukje onbemest had gelaten, dan had hij raeteen iets geweten omtrent de meerdere of mindere behoefte aan stikstof en phosphorzunr op het als proefveld gebezigde perceel grond. Nog dient vermeld, dat een deel van 't perceel met Bonten de arnmoniak-superphosphaat na 't ploegen ontving, terwijl op 't andere stuk de ge geven meststof werd ondergeploegd, van dit laatste deel oogstte de proefnemer 2 HL. groote meer, doch 2 HL. poters minder. Nog wil ik even meedeelen, dat op de proefveld ook de ondergrond 30 oM. diep met den onder- grondsploeg werd losgemaakt. Hier had proef nemer mijnsinziens weer een stukje moeten overlaten. Hij had dan in zijn verslag ook kunnen vertellen van 't meer of minder succes bij het bezigen van het zoo even genoemde werktuig. Tot slot geven we dit overzicht K U ■4J» <U bc O a ft M M ft CO CO <M J> £- O, 0 &0 LJ Cj ft R R R ft w CO 1—t 0 05 L» CO CO r* ca 9-4 T—1 vH tH v4 1-4 t—i Bemesting. amm. super en chili amm. super amm. super en chili amm. super amm. super en chili amm. sup. (na het ploegen) en chili. Variëteit. Eigenheimer. idem Schoolmeester Bonten idem idem Per- ceel. I II III IV Va Vb Men gebruikte 550 KG. amm. super, per HA. en 200 KG. chili. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. 75. Is gewoon slootwater ook schadelijk om bloemen te begieten, die in potten op perken geplaatst zijn, of uit een sloot die achter een mestput licht, welk water erg bruin is? 76. Mijne rozenstruiken zitten vol met luis, zóó dat de knoppen worden opgevreten. Wie weet hiervoor een afdoend middel M. Spijkenisse. 77. Is Monbretia een bolgewas? 78. Is stikstof een zichtbare stof 72. Zwarte Leghorns? Ja, in een der laatste nommers van 't Orgaan van de Tereeniging tot Verbetering van de Pluimveeteelt in Ne derland (V. P. N.) kwam er een opstel over. 73. Ook kalk in superphosphaat Ja. Doch men koopt het superphosphaat alleen om 't phosphorzuur er in. 74. Luis in Cactus. Dooddrukken gaat hier bezwaarlijk. Men zou zich leelijk prikken. Spuit de rakkers weg met een water straal. Da's een eenvoudig middel. Maar de straal moet flink krachtig zijn. De liberale propagandaclub xjonge Li- beralenc te Rotterdam heeft een motie aan genomen, afkeurende de houding van de »N. R. Ct.« die voor district I bij de gemeenteraadsherstemming den antirev, aan beveelt. Dit graan rijpt voor Troelstra's schuur. Men schrijft aan het Hbl. Onlangs hebben ten overstaan van het dep. van marine der Ver. Staten van Noord- Amerika vergelijkende proeven plaats gehad tusschen een onderzeeboot van de Lake ^Boat Co. en een van de Electric Boat Co., de Octopus. Deze laatste, die een vergroot type is van de Nederlandsche onderzeeboot behaalde bij die proeven een schitterend succes, met het gevolg, dat onmiddellijk door het gouvernement acht dergelijke boo ten besteld werden. Dit is wel een bewijs, dat ook bij de Vereenigde Staten de onder zeeboot langzamerhand de plaats gaat inne men, die haar toekomt, en dat wij met het door ons gekozen type een goede keus hebben gedaan. gpoedelscfaende Greraeeuteraadsvcr- - gaderlng, DE BURGEMEESTER der Gemeente Som- m e 1 s d ij k maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 16 Juli 1907, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk den 16 Juli 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. .Hiddeliiarnis. Terwijl Vrijdagmorgen de heer v. d. K. met vrouw en kind door zijn knecht per rijtuig naar het hoofd werd gebracht om vervolgens met de boot mee te gaan, schrok onderweg het paard van aan den havendijk liggende betonbuizen met het gevolg dat het rijtuig in de greppel terecht kwam en omsloeg. Het incident liep voor de inzittenden gelukkig goed af, daar zij met den schrik vrij kwamen en alleen eenige kleine materieele schade was het gevolg. De heer Van Zanten, opzichter bij de Rijkswaterstaat, laatstelijk gestationeerd op het Hoofd alhier, is als zoodanig over geplaatst naar Medemblik. Als No. 3 op de voordracht als hoofd der Openbare Jongensschool, is ge plaatst de Heer Van den Andel, onder wijzer te Rotterdam. Het adres, 't welk aan den Raad is gezonden, met het verzoek om de heer De Jong alsnog op de voordracht voor hoofd der Openbare Jongensschool te plaatsen was geteekend door 163 personen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 11 Juli gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad is aangeplakt en voor een ieder ter inzage ligt. Aan den heer G. L. v. Kassei is opgedragen plm. 1000 M2. Zeewering te maken aan den oever nabij Ooltgenspiaat. Alhier is de handel in zoogenaamd buntzaad weder in vollen gang. Vrijdagmiddag 1.1. viel het 4-jarig zoontje van schipper J. L. Braber in de volle kaai en werd daaruit bijtijds gered door zijn oom W. Braber, die dit ongeval zag. Maandag 15 dezer werd het 3-jarig zoontje van schipper C, Goumare op de straat door een wagen aangereden, tenge volge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1