voor fie Sfinldhollandscflie en Zeenmclic Skilanden. TWEE BLADEN, J i Zaterdag 13 Juli 1907 22sle Jaargang JV'. 1258 An tir em In Hon air Orgaan J N HOC SIGN O VINCES Tweede Blad. I '4 Officieel Cüedeelte. weer. Is daardoor en afgedreven, en te schrijven Maar 1 Noord-Amerika's »»fl. e Petersburg komen van desertaties. aantal vluchtelin- en. In Simferopol heime drukkerijen izenden revolution- In eerstgenoem- den revolulion- ■resteerd en 3800 dutionaire geschrif- genomen. ewaard. chool van Brussel door een treffend >e verlaten en reed strand, terwijl de en. ns had een meisje genomen met haar ieine jongen leunde ier, dit bleek slecht zoodat de jongen steeg op de zuster achterna springen, lagden er in haar rwijzeres deed on- xken, en reizigers op het spoor in totaal vermorzeld Doch hoe groot was 'n de verte den nloopen. Hij had len. De lange regen en de kleine was wat den val ver aria. aan het //Vad.// spaganda voor de in vollen gang. der ingezetene een el ij ken omslag der Jp een beduidend nlijk voorkwam, leek dit een valsch *09 en verder de lag in het binnen- B. S. komt. St.emt ;enstanders eener i door de heeren JRijke, namens S. hieromtrent den officier van en zien zij met r justitie in deze ers te ontdekken. •ngeluk. ilhier een ernstig )r. Timmers, uit sseerde met zijn echtgenoote zat, boomen beplan- ir van haar man, ■n uit den mond n, oprapen. Zij it en viel uit de Jto op den grond, el. ït nog niet door kwijt en met een auto tegen een istig gekwetst en vervoerde men estand is uiterst zijn leven. 18. 'rederiksoord en weder wilde var een oude en een schade, die ze lanrichten (voor cers omgewoeld) raagd en bereids ïouden van een ■n dus trachten oopt althans de loe meer groot talve wilde var- bosschen in de ;id ook vossen men de herten jen, daar in de angelegd. fers. laadplaats van ieerlen (Limb.) itersbeek-Klim- fabriek van ge- het wegkruien r zich niet aan- n. Om gemak- rails over te overheen leg- beid oprichtte n locomotief de ïinist bemerkte e gebukt stond i geen onraad gen elkaar en jffers bekneld, hij een kleine e wagens tot met ingedruk- j was doodge- g in een ge- n neergelegd, drie kinderen OOI nabijheid van een prachtig vilde naderen, n de richting Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poat 50 Cent» Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. üOMMEijSnïïJH. Telefoon Intercomm. No. 3. AdTertentiën .10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en J1/^ maal. Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie Hedacfie toestemt!, Advertesaöén eis verdere Administratie franco toe te zenden aaaa «leis Uitgever. Dit nummer bestaat uit Menneerse rom.' rk ad. Am- 'r Post totaal en de schuur. Wat we vermoed hebben, is ge schied. Het aftredend liberale lid is niet herkozenen onze Candidaat haalde met 7 stemmen meer den zetel 'tWas te begrijpen, dat't er spannen zou, want de strijd tegen een aftredend lid is uit zijn aard moeilijk èn de visscherij was niet thuis. Nochtans, de kiezers begrepen dit en met het genoemde gevolg: de Raad om door inspanning aller krachten. Allereerst een gelukwensch aan den heer V d. Sloot; dan een warme dankbetuiging aan de kiezers. En aan de Raadsleden, onze vrien den, roepen we 't met klem en kracht toeSluit U nu flink aaneen, want een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is zal en kan niet bestaan. Er is in Menneerse wat op te knap pen! Want de tijd der Regenten, der alleenheerschers, der liberale auto craten en machthebbers is voorbij; moet voorbij, moet uit zijn. De Burgemeester van Middelharnis kan en mag in de overwinning der anti's een ernstige waarschuwing zien tegen zijn optreden in den Raad als anderszins. Z.E.A. moet die waarschuwing niet in den wind slaan, of er komen ernstige conflicten, die ernstige gevol gen zullen hebben. De Gasfabriek heeft veel kwaad bloed gezet, maar ook andere zaken zijn er, die den wrevel zeer hebben doen toenemen. De heer Burgemeester diene te be denken, dat niet alle menschen als een touwtje om den vinger kunnen ge draaid worden. En niet ieder wil dat touwtje zijn. Daarom: om alle overbodige Baas schap te weren, roepen we 't onzen mannen toe: Sluit u aan en staat pal en toont u mannen. VERKIEZING voor den GEJIEE3ITERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- m e 1 s d y k brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 30sten Juli aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, ter vervulling van de plaats van wijlen den heer J. B. MIJS, die in 1911 had moeten aftreden dat op dfen dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend z(jn door ten minste acht kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candi- daatstelling geschiedt. De inleveriDg dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zyn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar van den 16en Juli 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierby in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zeu overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Sommelsdyk, den 9en Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. JACHT. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 4 Juni 1907 No. 31; Gelet op Art. 14 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87.); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by voormeld besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald; dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag den 27 Juli aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af die uitoefening der jachtbe drijven, vermeld in Art. 15 lett. a f en hderwet op de jacht en visscherij is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van Art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaatsheb ben dan op en langs het water mitsgaders op moerassige landen. Deze kennisgeving zal in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 27 Juni 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) PATIJN. Aldus algekondigt en aangeplakt te Ooltgens- plaat, den 9 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders van Ooltgensplaat, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORT. JOH. VAN PUTTEN. Uit de Pers. Gedeputeerde Staten. Duidelijk bleek deze week, hoe de opper heerschappij van het liberalisme gebroken is. Met name in de keuze van Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën. Ons heugt het, hoe 't anders was. Brabant en Limburg roomsch en voor de restnegen maal zes Gedeputeerden liberaal. Er mocht nog hier en daar uit de dagen van 't Conservatisme, een christelijk getint man in 't College zijn blijven hangen, dien men herkoos, omdat hij er geep kwaad deed maar wie zich vuegde bi; de antirevol. partij, kwam beslist niet in aanmerking. Sterk was toen het liberalisme. Maar het was niet groot. In schrokkende gulzigheid slokte het alles alléén op en de minderheden kregen niets. Toen begon de omzetting. Utrecht eersttoen Gelderland straks Zuid-Holland en Zeeland. De liberalen kwamen er in de minderheid. De »Coalitie« kreeg er over de plaatsen te beschikken. En van meet-af werd in elke provincie dit beginsel toegepastDe liberalen krijgen óók hun deel in de Gedeputeerde Staten. De gewoonte is door de Rechterzijde ingevoerd. Die had zoolang in de verdrukking ge legen en al het onbillijke ervan gevoeld, als de meerderheid alles opeischt en der minderheid niets gunt, dat ze in elke pro vincie besloot met dat uitsluitings-systeem te breken. 't Was wel wat beschamend voor het liberalisme, maar ook een partij is nooit te oud, om te leeren. Hoewel de vrijzinnigheid, als een oude dame zijn kan, taai en koppig blijkt. Friesland uitgezonderd, kon ze zich maar nergens tot de hoogte der billikheid op werken en bleef ze met haar volle lichaam op zes stoelen liggen. Nu heeft Overijsel het nóg mooier ge maakt. Twee van de zes plaatsen in 't college der Gedeputeerden aan Links gelaten. Met den heer Commissaris meegerekend staat het dus in 't dagelijksch bestuur dezer provincie vier tegen drie. Wat sommigen op 't kantje af vinden, al is 't waar, dat de ^neutrale zone« in 't provinciaal beheer vrij groot is. Hoe het zij royaler kan 't al niet. Als men nu aan de overzijde er maar uit leeren wil. 't Is waar, van een »kerke- lijket meerderheid"een les leeren, die wel wat lijkt op een afstraffing over vroeger begane buitenissigheden, dat is niet prettig. Toch is het noodig. Nu kan het liberalisme nog, in enkele provinciën een onrecht van jaren her goedmaken. Wie weet, hoe gauw het daarvoor te laat is. Want ook in Groningen en N.-Holland staat het vrijzinnige beeld op leemen voeten f Onze Courant J Teeken des tijde. In Friesland is dan nu de eerste socialist opgenomen in 't college van Gedeputeerde Staten, dat met den Commissaris der Ko ningin het dagelijksch bestuur vormt der provincie. Friesland heeft de twijfelachtige eer, op dit gebied telkens nommer een te zijn. Velen herinneren zich nog wel, wat op spraak 't in den lande gaf, toen Sneek den eersten werkman naar de Kamer afvaar*™ digde den mak-liberalen, dra verheerenden arbeider Heldt. Spoor en boot waren vol van 's mans naam. Woeste debatten werden voorzien Friesland koos ook weer, in Schoterland den eersten socialist in de Ifamer Domela Nieuwenhuis. Éénling toen door de meesten geschuwd. Thans vormen de sociaal-democraten reeds een belangrijk deel der regeerings- gezinde meerderheid, en geven ze direct of indirect niet zelden den doorslag. En nu bezorgt ook Friesland ons weer den eersten Gedeputeerde-socialist Van dér Zwaag. Nu 't zal met hem wel gaan. Van der Zuaag is een type. Met het leukste gezicht staat hij u te vertellen dat van het schip van Staat elke plank rot is en dat er geen klinknagel meer aan deugt. Maar tegelijk heeft hij genoeg gezond verstand en nuchter oordeel, dat hij wel weet, hoe dat rotte schip het nog wel 'n aardigen tijd zal uithouden. Terwijl, de zaken zoo staande, hij er de voorkeur aan geeft, om dan maar mee aan 't stuurrad te staan, liever dan in 't voor onder te zitten. En hij zal 't schip niet op de klippen jagen, al zeilt hij helaasgeheel den ver keerden kant uit. Toch is zijn verkiezing een teeken des tijds. Met vasten stap en taaie volharding gaan de socialisten op hun doel af. En dat doel is, om nogeens scheepspraatte gebruiken Op de brug te komen. Gedurig winnen ze aan. Nu weer bij de Statenstembus, En in de Gemeenteraden En overal trappen ze zich op den nek van liberalisme naar boven. Dat men het ter harte neme 1 Tegen het Socialisme hetEvangelie Dat is ook een ^antithese.* En de eenige die hier kracht heeft COnze Courant.) Teruggang In de N. Rott. Ct. van 27 Juni wekt de Redactie de vrijzinnigen op om toch vooral zorg te dragen, dat de Tweede Kamer Linksch blijve, »als waarborg tegen een teruggang onzer natie, welke geenerlei grens meer zou eerbiedigen. De gang naar Rechts, naar de open bare belijdenis der Christelijke beginselen op politiek terreiD, ware derhalve naar 't oordeel dezer Redactie een teruggang onzer natie. Maar mogen wij dan aan de Redactie vragen, of onze natie in de 16e en 17e eeuw, toen heel ons volk in zijn openbare leven den Christus beleed, dan zoo achter lijk was Of stond ons kleine volk in die dagen niet hoog onder de volken der aarde, juist omdat 't ook als volk zoo dicht stond bij God? En heeft zelfs een liberaal historie schrijver dien tijd niet als onze gouden eeuw betiteld Zeker, de gang naar Rechts ware een teruggangmaar een teruggang van den verkeerden weg, waarop 't liberalisme met zijn godsdienstlc-oze school ons volk voerde; een teruggang naar 't standpunt, dat ons volk in zijn glorieus verleden heeft inge nomen maar zulk een teruggang mag zeker een groote vooruitgang worden genoemd. Rotterdammer, Alweer zoo'n neutrale. De afdeeling Leeuwarden van den neu tralen (1) Bond van onderwijzers trok f 10 uit haar kas uit voor de S. D. A, P. ten dienste van de gemeenteraadsverkiezingen. Vreemd, merkt de Gelderlander op, dat die neutralen nooit eens de rechtsche partijen steunen. Altijd profiteert de linkerzijde van die zoogenaamde neutraliteit. En de socialisten trekken er tegenwoordig het meeste voor deel van. Graafschapper. Plaatselijk Sieiiws. Sommelsdyk.* Door den heer B. Vis alhier is een postduif gevangen welke aan zijn linkerpootje een gummi-ringetje had, gemerkt W. 129. Ze is door den rechthebbenden eigenaar terug te bekomen. Dinsdag had de herbergier J. Hanson van Middelharnis, terwijl hetmet een paard en wagen alhier over den Dirkslandschen- dijk reed en voor een naderende stoomfiets wilde uitstappen, het ongeluk zijn been te breken. Een 14 jarig meisje van A. de Korte dat op een wielslede was gesprongen om even mede te rijden en er in de Krakeel- straat wou afspringen, viel zoodanig op de straat, dat zij een geruimen tijd bewuste loos bleef liggen en tevens een wond aan haar hoofd opliep. Hiddelharnis. De uitslag van de op 11 Juli jl. gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad is als volgt Uitgebracht 424 stemmen, van onwaarde 3. Daarvan verkregen de heeren Kardux 207 en Van der Sloot 214 stemmen, zoodat gekozen is de heer C. van der Sloot, antir. Donderdagavond wilde de jongeheer J. M. die hier bij famif'e gelogeerd is, op het Vingerling met zijn fiets uitwijken, doch ging daarbij zoo dicht langs de kant, dat hij daarvan afschoot, waardoor zijn fiets in het water terecht kwam, terwijl hij zichzelf onder het vallen aan een paal wist vast te klemmen, zoodat hij er met de schrik af kwam, terwijl zijn fiets, die door andéren op het droge werd gebracht, eenige rnate- rieele schade bekomen had. -- Bij de op Woensdag te Rotterdam gehouden paardenkeuring is aan een paard van de Gebrs. 'Vis van Heemst, de eerste prijs toegekend. Stad aan 't Haringvliet. Voor 2 leden van den Gemeenteraad zijn gekozen °P 3 Juli de Hr. Johs. v. d. Gevel met 96 stemmen van de 158 uitgebrachte gel- dige stemmen en op 10 Juli 11. bij de herstemming tusschen D. Joppe en A. Bra- ber Pz. met 84 stemmen van de uitgebrachte 145 geldige stemmen de Hr. A. Braber Pz. zoodat de beide aftredenden zijn herkozen. Aan de Gemeente is voor het Lager Onderwijs eene rijkssubsidie verleend voor 1907 de som van f 2925, Alhier is een aanvang gemaakt met het uitdiepen der haven. De Burg. maakt bekend dat op Don derdagavond 18 Juli de brandbluschmid- delen zullen worden beproefd, Onze vroegere dorpsgenoot de Heer C. Koppenaal thans leerling aan't Gerefor meerd Gymnasium te Kampen is deze week aldaar bevorderd van de vijfde naar de zesde klasse. De Burg. maakt bekend, dat de ko hieren no. 3a en 3b der Personeele belas ting, dienst 1907, invorderbaar zijn veiklaard en aan den betrokken ontvanger zijn ter hand gesteld, en dat daarop ieder voor komend belastingschuldige verplicht is, zijnen aanslag volgens de wet te voldoen. Voor den a.s. winter te houden wa penhandel hebben zich in deze gemeente 27 jongelieden aangegeven. Ooltgeiispiaat. Dezer dagen werd onze dorpsgenoot A. v. Gent Lz. thans als kapitein varende op een sleepbootje be noemd tot Rijksambtenaar (watercommies). De schuur mestput en erf aan de Siikstraat alhier, eigenaar de heer R. Brug- geman te Herkingen werd op 28 Juni jl. ingezet door W. Korteweg op f 2025 en °P 5 Jul' jl- gemijnd door P. v. Rossum voor de som van f 2530. Onze dorpsgenoot As. van Nieuwaal Pz. vertrok jl. Zaterdag naar Amerika ten einde daar zijn geluk te beproeven. Eh zoo het hem goed mag gaan zullen de verdere huisgenooten hem spoedig volgen werd ons medegedeeld. Oude Tonge. Aan Mej. J. van der Snoek is tegen 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. S. alhier. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat de kohieren 3a en 3b der belastingsdienst 1907 a^n den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Donderdag jl. is een tweede roede voor den" molen van den Heer van Schelven per motor Pulleman aangevoerd. De milicien-verlofganger J. A. Waare is tegen 26 Aug. e.k. voor herhalings oefeningen opgeroepen. Nieuwe Tonge De milicien-verlofgan ger J. Wittekoek, lichting 1900, bij het 3 e Reg. Infanterie te Bergen op Zoom behoorende, moet voor herhalingsoefeningen den 1 zen Augustus onder de wapenen komen. Door hh. Gedeputeerde Staten dezer provincie is bepaald dat de afzonderlijke jacht op waterwild, voor dit jaar op Zaterdag 27 Juli a.s. wordt geopend. Op het verzoek van den heer W. Fun, arbeider alhier, om een geldelijke vergoeding, zoolang zijn zoon onder de wapenen verkeerd, is door de betrokken autoriteiten afwijzend beschikt. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het kohier der Bedrijfsbelasting, dienst 1907- 1908, aan den Ontvanger te Oude Tonge ter invordering is ter hand gesteld. Dirksland. Op Zaterdag 27 Juli a.s. zal de afzonderlijke jacht op waterwild geopend worden. De rijksveldwachter Eleubaas van hier is gestationeerd geweest of is nog voor onbe- paalden tijd te Delft, wegens de besmettelijke ziekte onder het vee aldaar.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3