Tisiii- en Landbouw. Voor Hof en Huis. Buitenland. den predikant, zijg stem daartegen te ver heffen. Maar .als nu een predikant optreedt in dagen, wanneer de gewetens der menschen geslingerd worden en hij dan, zonder zich nu juist te begeven in de politieke skeuken,* de beginselen tegenover elkaar plaatst wat is dat anders, dan als eeu trouwe wachter op Sions muren, naar Huijgen's woord »brant« en »verraede roepen, ziende dat het gevaar dreigt Edoch, prinselijke geheimschrijver 1 gij wist het niet. Zoo iemand is erger, dan 2000 socialisten Ach ja die hebt gij gelukkig niet gekend 1 UITKIJK. VAN STIKSTOFME3T OP ETGROEN. Welk landman ziet niet graag, als 't hooi een maal van 't land is weggehaald, dat vlug 't etgroen komt? Dat spoedig dus het vee van 't nagras" profiteeren kan? Opdat zulks mogelijk zy, is noodig, dat de jonge sprietjes volop voedsel hebbenen wel vooral ook stikstof, zonder 't welk geen eiwit zich kan vormen en geen enkele nieuwe cel, en dat toch vaak in slechts geringe massa's in den grond aanwezig is. Ten minste in den vorm, waarin het de planten 't liefste hebben. Dus achtte ik het nuttig voor de boeren, er thans nog even op te wijzen, hoe men zich zelf in dezen veelal voordeel kan verschaffen, door nu een enkel baaltje chilisalpeter uittestrooien op 't gehooide land. Dit zout bevat de stikstoi in den juisten vorm. De planten bunnen er ter stond van profiteeren en de groeikracht openbaart zich daardoor al heel gauw. 't Salpeter dient bij droog weer uitgestrooid te worden. De planten moeten ook volstrekt niet vochtig zijn. Dit boude elk in 'toog, die eens de proef wil nemen, met wat chili op het etgroen. Het zout lost heel gemakkelijk op en werkt zöó snel, dat velen, die 'ttot heden niet beproefden op hun wei, er vast verbaasd van zullen staan te kjjken. Op vele plaatsen zag ik er dit voorjaar weer de schoonste resultaten van. Vooral 'tgras „aan den boóm" (en daar zijn juist de boeren zoo mee in hun schik) schijnt wel by zonder dankbaar voor een weinig chili. Dus neme men per bunder 100 K.G. of per gemet een halve baai. M. Bouquetten kan men we! een paar weken frisch houden, door in de vaas eeD stukje kamp far te doen. Ook een weinig goed uitgegloeide houtakool in het water of eenig salmiak (5 gram per Liter) doet goede diensten. Verwelkende bloemen, waar van men geen zaad winnen wil, moet men niet geheel laten uitbloeien of zaad laten zetten daardoor wordt de plant zeer uitgeput en de nog overige bloemen bloeien dientengevolge minder schoon, terwyl de plant ook minder kracht be houdt voor het volgend jaar. Aan bloemenlief hebbers wordt dus de raad gegeven zoo vroeg mogelijk de bloemen af te snijden, eer zij be ginnen te verwelken. Op rozenstruiken moet men nooit bittels laten rijpen. Om onkruid in de paden of in de straten tusschen de steenen te verdrijven, kan men am- moniakwatar uit de gasfabriek gebruiken. Een slappe oplossing van ammoniak kan dienen om mieren te dooden, verdelgen en daardoor geteisterde planten te bevrijden. Een zeker werkend middel om mieren te dooden is gist, vermengd met honing, stroop of een ver dikte oplossing van suiker. Plaatst men dit meng sel op de plaats waar de mieren zich vertoonen, dan zullen zij gretig hierop aanvallen, maar hun snoeplust stellig met den dood bekoopen. Een plaag zijn dikwijls voor de huismoeders de vieze duizeDdpooten, welke soms in menigte in den kelder worden aangetroffen. Men kan ze echter gemakkelijk verdrijven. Daartoe plaatst men een berkenbezem reohtop in den kelder. De beestjes kruipen er graag in men behoeft nu slechts van tijd tot tijd den bezem uit te schudden, om van de plaag bevrijd te worden. Ook kan men den bezem snel in heet water steken. Het gieten van palmen in de huiskamer ver- •isoht groote zorgvuldigheid. Verzuimt men het slechts een enkele maal dan worden de punten der bladeren dor en kunnen deze geheel ver welken. Hebben ze van de schildluis te lijden, dan moeten ze met een spons en een sterke zeep oplossing worden afgewasschen, anders ontstaan door de luizen bruine vlekken. FRANKRIJK. Sedert de heerschappij van het bloc/ doen zich herhaaldelijk gevallen van insub ordinatie voor, welke vroeger maar zelden plaats hadden. Nu weer heeft een professor, die aan de toekomstige officieren der poly technische de sociale wetenschap onderwijst, burger Fourniére, in een te Ivry gehouden vergadering een motie doen aannemen, waarin hulde wordt gebracht aande»mili- tairen van het 17e, die, zelf werklieden, niet hebben willen schieten op hun broe ders in de ellende.// Is dat geen anarchie En mag men niet zeggen, dat het //bloc»/ die zeifin de hand werkt? Wie toch heeft den communard Fourniére tot professor aan een militaire school benoemd Natuurlijk het bloc, dat alzoo aan een anarchist de opvoeding van het leger toevertrouwde, en later zich ver baast, dat de anarchie uitbreekt, zooals hel geval was met de muiterij te Montpel- lier. Een sterk staaltje is ook, dat overste Auger, commandant van het vierde infan- terie-regiment, te Parijs, het volgende regimentsbevel, aan zijn officieren en onder geschikten heeft uitgevaardigd Kameraden van alle rangen. Veronachtzaamt nooit op zettelijk mijn bevelen, maar vreest ook nooit in strijd er mede te handelen, wan neer uw geweten n zegt, dat ge zulks doet in het belang van den dienst, en dat ik, wanneer ik van de vaak af wist, uw optreden zou billijken Commentaar is overbodig. En nu heeft deze overste wel ontslag ge kregen, maar dat veraudert niets aan het feit, dat van bovenaf op deze manier de krijgstucht wordt ondermijnd. Men weet, hoe ook onder de onderwijzers de anarchie algemeen is, zonder dat de regeering er zich blijkbaar druk om maakt. Hoe kan het andersAan de onderwijzers dankt het bloc voor een groot deel zijn verkiezing en het moet hen, uit erkente lijkheid voor bewezen diensten, wel laten begaan. Ook in de magistratuur is de anarchie al doorgedrongen. Daarvan zonden velen weten te getuigen, die er in vredesnaam maar van afzien hun rechten te doen gelden, in plaats van zich te wenden tot gerechts hoven, wier onpartijdigheid zij niet ver trouwen. De anarchistische propaganda geschiedt zoo openlijk en brutaal, als men het tot dusver nog nooit gezien heeft. En op de vraag hoe dat komt P luidt het antwoord Er is bijna geen proces tegen anarchisten, waarbij dezen zich niet kunnen beroepen op raadgevingen en aansporingen van het bloc of de mannen die het vormde. Van boven af druppelde het gif in de verschil lende lagen der maatschappij. Denk maar, hoe Briand, toen hij nog niet in het bewind was, zich over het niet-schisten der solda ten, anders dan op officieren, heeft uitgela ten. Arm Frankrijk Zondagavond hebben de afgevaardigden van de //Union fédérale des syndicats viti- coles// uit de zeven departementen Yonne, Cote d'Or, Saöne et Loire, Rhone, Allier, Ain en Jena, op een bijeenkomst te Cha lons besloten een protest-beweging op touw te zetten tegen de nieuwe wet op de mis bruiken in den wijnhandel. Men weet hoe de Kamer de wet wel in haar geheel heeft aangenomen, doch eerst nadat twee belangrijke bepalingen er uit waren gelicht, nl.de verplichting om op de factuur het alcohol-gehalte van den verkochten wijn bekend te stellen, en het artikel volgens hetwelk de kleinhandelaars verplicht zouden zijn de ambtenaren der regie in hun kelder toe te laten. De wet werd dan ook algemeen onvol doende geacht. Van den Senaat, die er nog over zal moeten beraadslagen, wordt nu geëischt dat deze het innen van den accijns bij de kleinhandelaren weder in de wet zou brengen, evenals de kennisgeving van het uitverkocht zijn van wijn, en dat hij daaruit liet recht van transactie met de régie zou doen verdwijnen. Bovendien eischt men voor de syndicaten het recht op, de knoei ers direct te vervolgen, want heet het, deze zullen zich, in weerwil van de nieuwe bepalingen, in het vervolg evenmin als thans storen aan de régie, aan de regeering of aan de wet. Op een vergadering van burgemeesters uit het departement De Hérault, ook Zon dagmiddag gehouden, is een motie aange nomen, die bepaalt dat de burgemeesters bun functiën slechts in overleg met hun kiezers zullen hervatten, wanneer de regee ring van den Senaat en de Kamer de middelen verkrijgt, die den toestand in 't Zuiden knnnen verzachten. En tevens moe ten dan de gevangenen in vrijheid gesteld en de troepen teruggetrokken worden. AMERIKA. De uitzending van een sterk eskader naar den Stillen Oceaan is en blijft the topic of the day. Men weet, hoe de voorstelling is van officieele zjjde 't Geldt een oefenings- tocht, die nooit beter kon gehouden dan thans, nu de betrekkingen met alle mogendheden bovensbest zjjn. Admiraal Brownson, die overleg had gepleegd met Roosevelt, liet Zondag weten, dat het doel dat de president heeft met het zenden van het machtige eskader, is, de wereld het misschien wat verbluffende bewjjs te leveren, dat de Amerikaansche vloot in staat is, de beide uitgestrekte kustlijnen aan Atlantischen èn Stillen Oceaan te verdedigen. Daar bij, Brownson, juist bij den president vandaan kwam, was hij in staat mee te deelen, dat het eskader uit den Stillen Oceaan weer zal terugkeeren naar don Atlantischen Oceaan. En die vaart terug zal zoo goed als de heenreis naar den Groeten Oceaan niets anders wezen dan een proeftocht om de snelheid te controleerenZooiets kan het bëst worden geprobeerd op een tijdstip, waarop in 't geheel geen vrees bestaat voor oorlogsverwikkelingen. De beoogde vloot-demonstratie mag dan ook niet uit een ander oogpunt worden be schouwd 't Klinkt zeer geruststellendmaar toch, zestien of achttien groote schepen naar den Grooten Oceaan, op het oogen- blik dat er qnaesties zijn met Japan men verstaat dat de „buitenwereld" niet kan nalaten daartusschen eenig verband te zoeken. De New-Yorksche World blijft met nadruk protesteeren tegen dit uitsturen van een zoo sterk smaldeelhet zon als een noodlottige fout zijn te beschouwen, omdat iedereen daarin een krachtsbe-v tooging tegen Japan gaat zien. Oorlogen zijn tegenwoordig niet meer het gevolg van een gril van vorsten, zegt het blad, maar van de publieke opinie en van een ontwaakten hartstooht des volks, en alle natiën zijn even licht ontvlambaar. Daarom zullen daden en woorden, ge grond op de onderstelling van oorlog, tot eeu oorlog voeren, en het is boog tijd dat president Roosevelt den stroom beteugelt door aan de gansche wereld te doen weten, dat de pantserschepen niet naar den Stillen Oceaan gaan Maar ze gaan tóch alleen krijgt men de verzekering erbij dat ze zullen terug keeren. Goedmaar het geldt dan in ieder geval een krachtsbetooging tegen Japan Volgons een bericht van de New-York Herald uit Washington noemen diplo maten en officieren het zenden van de Atlantigche vloot naar den Groolen Oceaan de gewichtigste diplomatieke ge beurtenis sedert den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog. Doo'a natuurljjk zonder eenig oorlogszuchtig karakter. De vloot in den Stillea Oceaan zal zoowel voor den vrede als voor de open deur in Oost-Azië dienstig zjjn Maar nu verluidt, dat president Roosevelt in de volgende Congres-zitting een crediet zal aanvragen voor het aanleggea van een marine-station in Olongapo (in de baai van Manila) en tot versterking van de Philippijnen. Als dat waar blijkt, zou men gaan gelooven, dat straks niet het geheele eskader weer naar den AUantischen Oceaan terugkeert. Want bij een marine- station hoo-on immers oorlogsschepen. Dus draagt wat man thans ziet gebeu ren, tóch een oorlogszuchtig tintje Och neen, dat hoeft althans nietmaar de oude regel zegt reedsals gij den vrede wilt, bereid u ten oorlogen daar houdt ook Roosovelt rekening mee. In Japan zelf kan men nog moeilijk gelooven, dat Amerika werkelijk een zóó sterk eskader de lange reis zal laten doen. De voornaamste bladen nemen dan ook een gereserveerde houding aan. Een enkele courant noemt de onberedeneerde zenuwachtigheid der Amerikanen onge wettigd. De algemeene indruk in Japan is intusschen, dat de Amerikanen goed zullen doen, de gevoelens der Japan- neezen wat meer te ontzien. En reeds worden er interviews gepubliceerd met Japansche marine-autoriteiten, die zeg gen, dat Japan volstrekt niet hoeft te vreezen voor de Unie. Komt het tot een oorlog, dan zal men zien hoe weinig de Amerikaansche officieren presteeren Maar aan eeu oorlog te denken is immers volgens do Amerikaansche auto riteiten belachelijkDe vloot gaat zich enkel oefenen op een langen tocht. Wcinca§fl Nieuws. Koninklijk bezoek aan de Harskamp. Vrjjdag had, bij beter weer dan we in den laatsten tjjd gewend zijn, het Koninklijk bezoek aan de Harskamp plaats. De soldaten hadden botje bij botje, gelegd om het kamp in feestgewaad te steken, 't Zag er dan ook, kwistig versierd met sparregroen en bloemon, keurig en kleurig uit. Preoie9 op den aangega -en tijd naderde bet Koninklijke gezelsobap. Ondor bevel van oversto Ditmar waren de troepen opgesteld, en lerwijl het fanfarekorps, van hot 9e regimont iafauterie 't Wilhelmus inzette, reed de stoet stapvoets langs do gelederen. H. M. en Z. K. H. waren gezeten in 'n landauwer met 4 paarden bespannen la Danmont. Te midden van de wijde, bruine hei maakie de stoet met de liobte zomertoiletten der dames en de sohitlerende uniformen der beeren, een eigenaardig effeot. Nadat de stoet de gelederen gepasseerd was, werd doorgereden via de verversohingstent, naar den seintoren, waarvan de inrichting en bet doel werden uitgelegd. Daarna deden de troepen verscheidene veld- oefaningen, die het Koninklijk Eohtpaar en het gevolg met belangstelling gadesloegen. Toen de oefeningen geëindigd waren, werden enkele gebouwen bezooht, en vervolgens ver- eenigde het gezeldsohap zioh in een der tenten, die tot ontvangst-salon was ingericht. Om één uur werd in de offioiers-oantine het tweede ontbijt gebruikt, aangeboden door de officieren, waaraan 48 personen deelnamen. Luitenant-generaal Campbell verzocht het woord en braoht H. M. har tel jj ken dank voor de eer, die Zij aan de Harskamp bewees door Haar bezoek, en eveneons voor de bjjzondere onderscheiding, die Zjj de offioieren verleendo, door eenige oogenblikken in hun midden te vortoeven. Hij zag in 't Koninklijk bezoek wederom een blijk van belangstelling in 't leger, en legde er den nadruk op, dat het door allen op hoogen prijs wordt gesteld. Zijne rede werd besloten door don uitroop: „Leve de KoninginLeve de Prins I" Na het tweede ontbijt woonden de vorstelijke personen nog een geveohtssohietoefening bij op de heide, bezichtigden zij het kamp, en ten slotte defileerden de troepen voor hen. Hierna vertrokken H. M. en Z. K. H. met gevolg weer naar het Loo. De herinnering aan dit bezoek zal bij allen, die er bij tegeuwoordig waren, nog lang blijven voortleven. Brand. Maandagmorgen 6 uur brak brand uit in de water- en vuurnering en handel in brand stoffen van B. B. Herfst, in de Pieter de Raedfstraat te Rotterdam. De man had te half ze3 het vuur aange maakt en was toen weder jin zijn woning boven naar bed gegaan. Om 6 uur ontwaakte hij met zijn vrouw, 5 kinderen en schoonmoe der, en zag men de vlammen voor en achter uit de waterstokerij slaan, terwijl zij ook langs het trapgat naar boven stegen. Herfst slaagde er in zijn schoonmoeder en twee kinderen achteruit te redden, dochallen be kwamen daarbij brandwonden. Zijn vrouw en drie kinderen werden langs de trap door brandspuitgasten gered, waarbij een der kinderen kwam te vallen. Een ander kind werd door hen bewusteloos op den grond gevonden. Ook dezen bekwamen allen brandwonden, behalve een driejarig knaapje. De vrouw en een der kinderen moesten naar het ziekenhuis getransporteerd worden. De anderen werden in de buurt door een dokter en een opzichter der brandweer verbonden. Het geme ntebestuur van New-York heeft een begin gemaakt met het aanleggen van een nieuwe waterleiding van 270 mijlen lengte uit het Kaatshill-gebergte, die op 161 millioen dollar geraamd is, maar volgens vele deskundigen minstens 200 millioen zal kosten. In die bergen wordt een reusachtige kom afgedamd een oppervlakte waar thans 3000 menschen wonen, en die dan 65.000 millioen hectoliter water kan bevatten. De bouwtijd is op 10 jaar berekend en de leiding zal onder de Hudsonrivier door op een diepte van 300 meter worden geleid. Yan Zondag tot Donderdag heeft het in Zwitserland op vele plaatsen gestortregent en geonvveert en heeft eeu wintersche koude hare intrede gedaan. In de bergen sneeuwt het van de toppen tot op plaatsen van 1000 M. Op de Scheidegg en in Wengen (omgeving van Interlaken) is 15 cM. sneeuw gevallen, eveneens in Grindelwald. De tem peratuur is beueden het vriespunt gedaald, en op vele plaatsen heeft men het vee uit de bergweiden moeten halen. Uit Brussel komt bericht van een onge val, dat aan de fantasie van een stuivers roman herinnert. Een machinist, die met zijn trein aan het Noordstation aldaar stond, reed plotseling den weg naar Antwerpen op met razende snelheid door alle signalen heen en tien stations voorbij. Met ontzetting zag men overal het rookende monster voorbij hollen. De stoker had dadelijk begrepen dat de machinist plotseling door waanzin bevangen was. Om een vreeselijke ramp te voorkomen, besloot hij den machinist onschadelijk le maken, hetgeen hem na een hevige worsteling gelukte. Dicht bij Mechelen kou hij gelukkig den trein tot staan brengen en de in doodsangst verkeerende reizigers laten uitstappen. Het is een waar wonder, dat er geen onge lukken gebeurden, want op bet genoemde traject verkeeren gewoonlijk 5 tot 6 treinen per uur. Terecht. De te Haarlem vermiste knaap is Woens dagnamiddag aan de Veemarkt aldaar door een agent van politie aangehouden. Het zegt vier nachten in het circus Cariè te hebben g slapen, ofschoon hij aldaar door de politie te vergeefs was gezocht.. Jammerlijke dood. De schoonvader van den concierge van het gouvernementsgebouw te Haarlem, viel met het ,hootd omlaag in een put en ward daaruit dood opgehaald. Door den trein gedood. Zondag is te Maarssen een jongmensch van 15 jaren, even voorbij het spoorwegstation door den trein aangereden en onmiddelijk gedood. Een schipbreuk. Maandag is te Nieuwe-Pekela een geladen pupieraehuit, van de firma Soenveki, gezonken. De vaart is daardoor gestremd. Zijn polsader doorgesneden. Maandagavond omstreeks 8 uur had een bewoner der Rozendwarsstraat te Amsterdam terwijl hij z'n jas uittrok, 't ongeluk met zijn hand door een spiegelruit te slaan, waardoor zijn polsader werd doorgesneden. Een paar van z'n vrienden hielden de wond dicht en liepen met hem naar de rolksapotheek, waar de man voorloopig verbonden werd, omdat er niet zoo spoedig een dokter bij de hand was. In bedenkelijken toestand is hij vervolgens naar 't Binnengasthuis vervoerd. Het ongeval verwekte in de buurt groote consternatie. Geheimzinnig. Men meldt uit Zaandam Een zwerver, zekere K. Takken, bij de justitie welbekend, is Maandagnacht in den IJpolder bij de Hembrug door tot dusver onbekende personen aangerand, op afschuwe lijke wijze mishandeld en van zijn geld be roofd. 's Morgens werd hij langs den weg liggende in bewusteloozen toestand door werk volk gevonden. De politie stelt ten streng onderzoek in. Brand te Middelburg. Men meldt ons Maandagavond ongeveer 10 uur brak op de Rouaansche Kaai alhier brand uit in den winkel van Mej. M. Voorbijgangers bemerk ten dat er onraad was. N dat enkele malen gebeld was en geen antwoord volgde, werd door eenige agenten de deur en spiegelruit ingetrapt, waarna spoe dig de vlammen uitsloegen. Na een uur strijd met het vernielende element was men den brand meester. De geheele winkel was uitge brand en in een kamer daarboven veel bescha digd. De bewoonster was pas een half uur afwezig. Oorzaak onbekend. Een lijk opgevischt. Zaterdagavond is uit den //IJzeren Man//, een veel georuikte zwemplaats in de Vughtsche Heide bij 's Hertogenuosch, het iijk opgehaald van een sedert 14* dagen vermisten man. Een koe op de spoorrails. De machinist C. Geel voorkwam Zaterdag morgen door zijn oplettendheid een ernstig ongeval op de lijn DinxperloVarseveld. Over de lijn liep zeer rustig een koe. De machinist remde met alle kracht, waardoor de trein eenige minuteu oponthoud had. Tegen den eigenaar der koe is proces-verbaal opgemaakt Kermisweeëii. Bij liet binnenhalen van kramen voor de thans gehouden kermis, te Kerkdriel, geraakte zekere M. Ptrdoel, aldaar Zater dag ivond j.l, zóó tusschen een paar wagens beklemd, dat hij onmiddelijk dood was. De ongeveer 80 jarige mnn was de steun zijner ouders. Zondag brak de ongeveer 16-jarige zoon van zekeren v. d. Kammen, te Kerk driel, die zich met anderen op de aange voerde dee en van spellen eti kramen ver maakte, een been. Zomer in het hooge Noorden Tijdens onzen groenen winter geniet men in Noorwegen en hooger het heerlijkst Zomer weer. De kapitein van de //Argonaut//, die veertien dagen geleden 70 gr. in de schaduw seinde boven den Poolcirkel en die tbRns te Huil teruggekomen is, verklaart vijl nachten achtereen de zon aan den hemel te hebben gezi,en bij bijzonder warm weer. Is daardoor wellicht veel ijs losgeraakt en afgedreven, en is onze koelte daaraan toe te schrijven P Maar hoe dan die warmte aan Noord-Amerika's Oostkust Uit Rusland. Rij den generalen staf te Petersburg komen telkens nieuwe berichten in van desertaties. In de maand Juni was het aantal vluchtelin gen grooter dan ooit te voren. In Simferopol en Baktsjisarai werden geheime drukkerijen ontdekt, waarin honderdduizenden revolution- naire manifesten gereed lagen. In eerstgenoem de stad zijn 180 leden van den revolulion- nair-militaireii bond gearresteerd en 3800 valsche passen, massa's revolutionaire geschrif ten en patronen in beslag genomen. Wonderlijk bewaard. De reis eener meisjesschool van Brussel naar Heyat is gekenmerkt door een treffend voorval. De trein had Brugge verlaten en reed in volle vaart naar het strand, terwijl de meisjes schoolliederen zongen. In een der eerste wagens had een meisje van zoowat 15 jaar plaats genomen met haar broertje van 7 jaar. De kleine jongen leunde met den rug tegen het portier, dit bleek slecht gesloten en vloog open, zoodat de jongen neersloeg. Een kreet van afgrijzen steeg opde zuster van den knaap wilde hem achterna springen, doch de andere meisjes slaagden er in haar te weerhouden. Eene onderwijzeres deed on middelijk het noodsein werken, en reizigers en treinbeambten sprongen op het spoor in de 'overtuiging, dat zij een totaal vermorzeld kinderlijk gingen vinden. Doch hoe groot was hunne verbazing, toen zij in de verte den kleinen scholier zagen aanloopen. Hij had niet het minste letsel bekomen. De lange regen had den grond doorweekt en de kleine was op een aardhoop gevallen, wat den val ver zachtte, Verkiezingsvaria. Men meldt uit Eindhoven aan het //Vad.// Te dezer stede i3 de propaganda voor de Gemeenteraadsverkiezingen in vollen gang. Zaterdag ontving bijna ieder ingezetene een aanslagb'ljet van den hoofdelijken omslag der gemeente Eindhoven, waarop een beduidend hoogere aanslag dan gewoonlijk voorkwam. Bij nadere beschouwing bleek dit een valseh biljet te zijn. Het droeg het jaartal 1909 en verder de clausule//Zoo zal uw aanslag in het binnen- boek zijn indien er een II. B, S. komt. Stemt dus op Boere en Smits (tegenstanders eener H. B. SNog Zaterdag is door de heeren L. Redelé, A. v. Moorsel en J. Rijke, namens het Verkiezingscomité H. B. S. hieromtrent een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te 's Hertogenbosch en zien zij met vertrouwen het ingrijpen der justitie in deze tegemoet, ten einde de daders te ontdekken. Een automobielongeluk. Men schrijft uit Roermond: Donderdagnamiddag had alhier een ernstig automobielongeluk plaats. Dr. Timmers, uit Beek en Donk (N. Br.) passeerde met zijn automobiel, waarin ook zijn echtgenoote zat, den aan weerszijde met zware boomen beplan ten Maastrichter weg. Mevrouw T. wilde de sigaar van haar man, welke dezen onder het rijden uit den mond in het voertuig was gevallen, oprapen. Zij verloor daarbij het evenwicht en viel uit de in snelle vaart voortrollende auto op den grond. Zij bekwam geen ernstig letsel. Dr. T. evenwel, men weet nog niet door welk toeval, raakte het stuur kwijt en met een verbazende snelheid reed de auto tegen een boom op. Den dokter, die ernstig gekwetst en bewusteloos werd opgenomen, vervoerde men naar de heelkliniek. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk; men vreest voor zijn leven. Wilde varkens. In de bosschen tusschen Frederiksoord en het Vleuderveld houden zich weder wilde var kens op. Twee zijn er gezien een oude en een big. Met het oog op de groote schade, die ze in de aardappelakkers kunnen aanrichten (voor een paar jaar waren geheele akkers omgewoeld) is onmiddelijk machtiging gevraagd en bereids ook reeds verleend tot het houden van een drijfjacht. Binnenkort zal men dus trachten deze dieren te vangen; men hoopt althans de biggen levend te bemachtigen. Er komt hier hoe langer hoe meer groot wild in de bosschen. want behalve wilde var kens, huizen in de uitgestrekte bosschen in de Maatschappij van Weldadigheid ook vossen en herten. In boschoord ziet men de herten vaak rustig grazen in de kampen, daar inde laatste jaren in de bosschen aangelegd. Tusschen de buffers. Donderdagmiddag had op de laadplaats van de mijn //Oranje Na«sau I// te Heerlen (Limb.) een vreeselijk ongeluk plaats. Zekere Jozef Franssen van Retersbeek-Klim- men, arbeider op de brikettenfabriek van ge noemde mijn, was bezig met het wegkruien van afval op de laadplaats, waar zich niet aan- eengekoppelde wagens bevonden. Om gemak kelijker met den kruiwagen de rails over te steken wilde hij er een plank overheen leg gen. Toen hij zich na dezen arbeid oprichtte werden eenige wagens door een locomotief de laadplaats opgestooten. De machinist bemerkte den ongelukkigen Franssen, die gebukt stond niet en deze was zich ook van geen onraad oewust. De wagens botsten tegen elkaar en Fransen raakte tusschen twee buffers bekneld. In deze kritieke positie werd hij een kleine 100 M. meegesleept. Toen de wagens tot stilstand kwamen, viel Franssen met ingedruk te borstkas op den grond hij was doodge drukt. He' lijk werd voorloopig in een ge bouw der mijn //Oranje-Nassau// neergelegd. Franssen laat een vrouw en drie kinderen achter. Een hert In de Gooi Donderdagmiddag werd in de nabijheid van het fort Ronduit bij Naarden een prachtig hert gezien. Toen men het dier wilde naderen, sloeg het ijlings op de vlucht in de richting van Valkeveen. Brand. Donderdagnacht is te Ouderkerk a. d. Am- stel de korenmolen van den heer Post totaal afgebrand, benevens het woonhuis en de schuur.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2