Zaterdag 6 Juli 1907. voor de Zuidhollaiidsche en Keeuwsche Eilanden. EERSTE BLAD. 22ste Jaargang h". 1256, Orgaan A n tire vo In ti on air IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle sSiifelieas vuur de Btedactie ftestemd, Adverteiiftiën en verdere Administratie frame® toe te zenden aan dei Uitgever. ¥«ïöf Hol eia Mlaiis. üaiilenlaiicS. FRANKRIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by rooruitbetaling f 4,50 per jaar. UJ TOETER Telefoon Intercoms:. No. 2. Groote letters en vignetten worden berekend haar de plaatsruimte die zij beslaan Ad verten tiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. *!|t* Democratie van den houden grond. We zijn Democraat, Christen-Demo craat met dat »we« bedoelende onze Antirevolutionaire partij. En zoodra we dan ook elders iets van dien aard opmerken, zoo waar- deeren we in elk geval omen tegen stander dan verblijden we ons daarin. Maar dan moet 't ook van onzen tegenstander geen gewichtdoenerij zijn dan moet hij geen gezicht zetten, of ie zeggen wilZoo democratisch ben jullie toch niet Kyk, vroeger stonden voor 'tgebouw van de Tweede Kamer soldaten, 't Kostte zoo om en de om 1000 gulden minder dan nu, nu er Rijksveldwach ters voor zijn gestationeerd. En met gloed van woorden, als was de demo cratie in doleantie ofte wel in lijden en levensgevaar en in nood van ver gaan, stond de grootmeester der Vrijz.- Democraten, mr. Marchant te betoo- gen, dat de democratie eischte, ja eischte, dat de soldaten in de kazerne bleven en dienst deden. Daarvoor kwamen de jongens niet in dienst om te staan schilderen voor de Tweede Kamer. Wie wou die goede, tamme, Volksvertegenwoordigers trouwens kwaad doen F En na die gloeiend heete rede werd het hoogstgewichtige, voor't Vader land tot onmetelijk heil verstrekkend besluit genomen, om den anderhalven soldaat en een paardenkop die voor 'tgebouw stonden, naar de kazerne te zenden. Die democratie kost 't Rijk, zooals we zeiden, een f 1000 meer! Democratie, die speculeert. De Koninklijke stallen op 't Loo moeten vernieuwd worden. Minister Kuyper had dienaangaande reeds een wetsontwerp in gereed gebracht, dat ruim f 600 000 kosten zou, te ver- deelen over drie jaar. De huidige minister wil het goed- kooper doen en alleen voorzien in de meest noodzakelijke behoeften, maar 't kost nu toch nog een f 400.000, en die uitgaven zijn, gezien het Rapport der Commissie, dat zelfs volgens eigen beweren op mr. Troelstra's «verstokt gemoed« indruk had gemaakt, niet te ontgaan. Tegen dit ontwerp stemden de Socialisten en de Vrijzinnig-Demo craten, 't Was 17 tegen, 47 voor en onder de voorstanders telden we de vooruitstrevend e liberale heeren Patijn ons Kamerlid; Lieftink; en om niet te miskennen, ook de heer Roodhuizen, secretaris, meenen we, der Liberale Unie; met den heer D. de Klerk, voorzitter van 't Vrijzinnig-Democra tisch Werkliedenverbondmet Thom son, den democratischen Volksleger propagandist. Van anti-liberale zijde stemde nie mand tegen. Toch, en daarom vestigen we de aandacht er op, zal bij een nieuwe verkiezing die noodzakelijk uitgave voor de stallen wel ah een zeer democratische daad van Socialisten en Vrijz. Democraten Worden uitgespeeld. Laten de lezers dan onthouden, welke liberale demo craten ook vóórstemden! Enonthouden, dat Minister de Meester ze met kracht verdedigde op grond van den onhoud- baren toestand voor menschen en dieren, voor brandgevaar en regen- schade van 't meubelair en de vaak kostbare livreien der stalmeesters enz Als democratie zal worden uitgespeeld, wat slechts weigering van dringende uitgaven was. Democratie van den smallen kant. 't Heeft er een veertien daag geleden, gespannen in Rotterdam, toen tal van bootwerkers staakten om de elevators weg te krijgen en de onderkruipers weg te houden. De Bondsbanier, wiens redacteur een Socialist is, schreef: Het is wel jammer en treurig, dat vuistslagen hier soms argumenten moeten vervangen, maar wiens schuld is het. Wie zich laat aanwerven, die weet, dat hij dient om zijn mede arbeiders bij conflict te vervangen. Toen werd dus de onderkruiperij met een pak slaag beloond. Maar wat deed de Commissie van Beheer van 't Socialistische dagblad Het Volk. toen haar krantenloopers staakten en om meer loon- vroegen Zij liet de kranten op de post brengen en gebruikte dus de postbeambten om onderkruipers diensten te doen. Maar de krenten moesten toch weg? zegt ge. Natuurlijk, maar als men zoo dagelijks toornt tegen de «kapitalis ten,® die ook hun zaak moeten in 't leven zien te houden, die ook bij staking hun goederen aan hun klanten moeten afleveren; als men zoo dagelijks toornt tegen die »gemeene« onder kruipers, welke zoo'n patroon helpen; dan moet men toch zelf de postambte naren niet gaan gebruiken en den Staat, om onderkuipers dienst te doen. Dut is dan toch ook niet democratisch. Wie zeil onderkruipers gebruikt, Socialist zijnde, moet niet op de «bour geois® razen en zwetsen, als die ook zulke menschen zoekt. En dan moeten de Socialisten zulke lui ook niet op vuistslagen trakteeren! Dan hadden de postloopers ook slaag verdiend Op nieuw aan 't werk. In Middelharnis is de uitslag der verkiezing geweestgekozen de heer Born (altr antir.) en de heer Kolff (aftr. lib); herstemmingtusschenden heer Kardux (altr. lib.) en den heer Van der Sloot (antirev.) De heer Kardux had *200 stemmen en de heer Van der Sloot 206. Dat is dus voor ons best uitgevallen. Nu trekken we weer aan 't werk de Raad is nog niet om en bij de her stemming valt de beslissing. Die beslissing moet zijn de Raad van Meneerse om. Op 15 stemmen na was onze can- didaat ©r geweestzouden we er die niet bij kunnen krijgen 't Moet. Komt, mannenalles in 't werk gesteld om onzen candidaat er te brengen. De heer Kardux kan 't bij de her stemming niet verder brengen dan 200; dat is nu al uitgemaakt, als slechts de liberalen op hem stemmen. Wij hebben nog vóórland. Alle anti's gaan éénparig op den heer Van der Sloot; en niemand op den heer Kardux. 'tWordt nu een prachtige stemming: zuiver Rechts tegen zuiver Links. En dan staan de kansen nu voor ons beter dan bij de eerste stemming, Moed geeft tien vooruit, schreef eens de N. R. Ct. Wij zeggen het ook. Ieder in zijn kring nu flink aan den arbeidVan der Sloot moet er komen en de Raad is dan om. OP imx UITKIJK. De anti-these Ja, met die antithese is wat gesold in de laatste jarenIk heb het altijd een merk waardige studie gevonden, om na te gaan, welken indruk dit woord op onze eerzame stadsbuurten en eenvoudige plattelanders had gemaakt. 't Was in 1905, dat me de aangename taak te beurt viel, in een bepaald district den vrijzinnigen pretendent naar den Kamer zetel enkele dagen achterna te reizen, om ten overstaan van de kiezers met hem s-van gedachten te wisselen Mijn partner sprak niet kwaad, maar hij hield overal dezelfde toespraak, met de zelfde indeeling. Vandaar dat ik den tweeden en derden keer weinig had op te teekenen, en me den tijd kortte, met het gelaat der hoorders eens op te nemen. Als dan het zondenregister van Minister er was afgelezenhet onderwerp en de dure klompen hun beurt hadden gehad, poosde de spreker een halven minuut. Met een doek veegde hij zich de lippen schoon, dronk een teug waters, schoot ziju bril recht, boog zich wat over naar zijn publiek en kondigde dan aan, met al den klem, waarover zijn orgaan te beschikken had s-En nu krijgen we de an-ti-the-se Dan schoven de boeren wat bij, zet'ten den arm schoor op de stoelleuning vóór hen of namen een verkwikking uit de >doos« vol aandacht wat er komen zou. Ze hadden er van gehoordze hadden er van gelezen 't Was die nieuwe uit- vindiug van dr. Kuyper, die er het land mee in rep en roer bracht. Van Kuyper, den lieldelooze, den kettermeester, den dweper, die zijn naasten alzóé lief had gelijk zichzelven, dat hij ze »heidenen« schold. j-Weg met die anti-these galmde de redeuaar aan 't slot zijner toespraak. En velen knikten er amen toe. Sinds dien tijd is de anti-these dood verklaard, mors dood, voor goed begraven later bleken dit valsche geruchten geweest te zijnja, er zijn zelis reeds vrijzinnigen tot de slotsom gekomen, dat ze niet ster ven kan, zoomin als Ahasveros, de wan delende Jood Ik moest wat naslaan in een der eerste jaargangen van De Gids, van vóór 1850 nog. En daar ik die verbleekte blaren van dien ^Blauwen Beul* nu toch voor me had liggen, waagde ik er eens een avond aan, om wat in die Gidsen te snuffelen. Het is geen verloren tijd. 't Geslacht, dat toen leefde van '40'50 is op een zeld zame uitzondering na, weggestorven en wat we er bij overlevering van weten, zegt niet veel. 't Is eigenaardig, hoe zelfs krasse, ver standige oude menschen niet in staat zijn, om een duidelijk denkbeeld te geven van den tijd hunner jeugd. Indrukken ja, hebben ze bewaard, maar niet een volledig beeld en met de jaren worden ook de indrukken vager. Wilt ge de menschen in hun samenleving leeren kennen, dan moet ge u wenden tot de lectuur van hun tijd. Hebt ge dan wat fantasie en een gezond oordeel, dan lukt het u vrijwel, u in dien tijd en te midden dier menschen te verplaatsen. Zoo leerde Hoffdijk >Ons voorgeslacht* kennen en verkreeg mevr. Bosboom-Toissant het burgerrecht in onze 17-eeuwsche samen leving. De Gids was in dien tijd het maand schrift bij uitnemendheid voor onze be schaafde, vooruitstrevende burgerij. Te weten, wat die burgerij las en begreep, is een kostelijke bijdrage tot de kennis van haar denken, haar weten en leven. Welnu wat mij 't eerst en 't meest trof was het feit, dat die burgerij nog niet geheel ontgroeid was aan haar Bijbel, Potgieter schreef er veel in; Potgieter, in wiens stijl de invloed der Staten vertaling nog duidelijk is aan te wijzenPotgieter de overtuigde liberaal, maar die er zijn geestverwanten, of liever het gansche be schaafde publiek een verwijt van durft te maken, dat ze het boek Job verzuimen te lezen. Een Bijbelsche spreekwijze, die ge thans in onze maandschriften te vergeefs zoudt zoeken, komt er nog wel in voor en wordt blijkbaar door de lezers begrepen. De afkeer van >femelarij«, van »zemelknoopers« ruikt ge natuurlijk op elke bladzijde. In een, nu lang vergeten, dichtbundel, waaraan een ampele bespreking te beurt valt, wor den die mannen van de j-nachtschool* geteekend als lieden, »die snottren in de kwijl van echte vromigheid*, wal niet naar den smaak, maar toch naar het kart dei- toenmalige Gids-redactie geschreven is Wat ook anders was dan thans, de haat tegen de belijders van de aloude waarheid, zooals in de gereformeerde kerken dezer landen eeuwenlang beleden was die haat zat er even diep iD, als tegenwoordig s-De orthodoxie der oude kerkleer* zooals de gebruikelijke term luidt, is het nachtspook, waarvoor de Gids verschrikt de handen hemelwaarts strekt, zoodra maar ergens een stip van zijn wit spookkleed tusschen de struiken schemert in een dominê, die overigens tamelijk vrijzinnig preekte, krijgt een forschen tik op den vinger, toen hij zich een uitdrukking had laten ontvallen, die eenigszins zweemde naar de leer van 's menschen onmacht ten goede. Want de Gids, in dien tijd, recenseerde ook preeken. Daar hebt ge 't verschil weer. »Vier leerredenen* bv., door een predi kant uit Sybekarspel en werden ettelijke bladzijden gebruikt, om ze te ^beschouwen* en te ontleden. In een zuiver theologischen strijd over »Het gezag der Apostelen*, mengt de redactie zich met een uitvoerig heid, waaruit we besluiten, dat haar lezers begrijpen, waar het over gaat en het voor en tegen er van willen kennen. Kom daar nu er om. Een groot deel van het Gids-lezend publiek is zoo gansch en al van den Bijbel vervreemd, dat een bespreking van gods dienstige geschriften en vraagstukken hun even onbegrijpelijk moet lijken, als een niet- sportman de »voetbal-rubriek« uit een groot dagblad. 't Is al een heelen tijd geleden, dat een onderwijzer, die ï-zat* voor de hoofdacte en Da Costa bestudeerde, jn een vaktijd schrift vragen kwam: Wie was Abram Wie Sara? Wie was »de moeder Ismaëls Zoo iets was een halve eeuw geleden nog niet denkbaar. Om nu op de anti-these terug te komen. Dat ze altijd bestaan heeft, van den dag af, waarop onze eerste ouders uit het Paradijs verdreven zijn, zal niemand, die der zake kundig is, tegenspreken, En een vrijzinnige, die 't niet gelooven wil, informeere maar eens bij professor Rolwerda, zijn geestverwant. Maar wèl is waar, dat die antithese in den loop der jaren scherper geworden is. Wij, die rechts van de scheidslijn staan, zijn daaraan niet gansch onschuldig. Er is bij ons soms iets te berispen geweest van een loochenen der »gemeene gratie*, van eeu terugtrekken in eigen kringetje, zonder eenige bemoeienis met degenen, die buiten zijn, welke God oordeelen zal. Maar de groote oorzaak van de ver scherping der antithese ligt toch links. Onze vrijzinnige burgermaatschappij maakt zich steeds meer los van God en Zijn Woord, 't Geslacht van '40 en '50, dat blijkbaar den Bijbel nog als een goede bekende in zijn woonkamer toeliet, al knipte het boos de deur dicht voor den neus der »dwepers«, dat geslacht stond, ook onbewust, zooveel meer onder den invloed van den Bijbel, dan zijn kindskinderen van thans. Dat maakt de anti-these scherper. Ik vond er in de Gids weer 't bewijs van. De ideeën over hetgeen eerbaar, betame lijk, zedelijk is, zooals die uitkwamen in de eigen ^Mengelingen* van de redactie, en ook in de beoordeeling van de toenmalige letterkunde, staan ver boven de ideeën, die in onze dagen van ^realisme* gehuldigd worden. Ze waren nog meer bijbelsch. Of liever minder ónbijbelsch. Sinds dien heeft de vrijzinnige gemeente zich steeds meer van den Bijbel losgemaakt. En de anti-these verscherpt UITKIJK. Gebruik steeds bloempotten van poreuze ge bakken klei, welke de lucht doorlaten, waardoor de ontbinding der rottende bestanddeelen wordt bevorderd, de voedingsstoffen in opneembaren toestand worden gebracht en verzuring der aarde wordt tegengegaan. Gebruik dus geen van binnen of buiten ver glaasde potten of vazen van porselein, aardewerk of klei, of zulke, die kleurig versierd zijn of geverde blikken bakken, dan alleen als bekleeding (eachepots Een goede pot is van boven wijder dan van onderen de wijdte boven is ongeveer anderhalf maal zoo groot als onder opdat het gietwater gemakkelijk kan wegvloeien en men bij het ver potten de plant onbeschadigd uit den pot kan krijgen. Maak een pot vöór het gebruik goed nat, door hem een kwartier in het water te leggen, anders trekt al het vocht uit de aarde in den pot en de plant verdroogt. Kies geen pot, waarbij het bodemgaatje van buiten naar binnen is doorgestoken, men heeft dan aan den binnenkant een walletje, dat het water tegenhoudt, de plant krijgt dan „natte voeten", wat ze al even slecht verdraagt ais wij. Voor een behoorlijke afwatering isooknoodig, dat de bodem concaaf, d.i. naar 't midden af loopend is. Is een pot reeds eenigen tijd in gebruik, dan vertoont zich aan den buitenwand een groene aanslag van algen, uiterst kleine, draadvormige, laagbewerktuigde plantjes, welke met haar draden de poriën van den pot verstoppen en zoo de lucht afsluiten. De pot moet dan worden afgeboend en blijkt het verwijderen van den aanslag niet mogelijk, dan moet de plant worden verpot. Onzinnig vinden we de gewoonte van sommigen om de planten van linten en strikjes te voorzien dit is o. i, een wansmaak welke het schoonheids gevoel van den plantenminnaar beleedigt. Over de crisis in het Zuiden valt niet veel bijzonders te melden. Het comité van verdediging wil nog altijd van geen toegeven weten, en zoo duurt het lijdelijk verzet voort, ook wat het „werk" dei- kiezers betreft. Zondag bv. waren de kiezers te Béziers opgeroepen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dezes stern- districten werden gepresideerd door vier ieden der stedeiijke delegatie, den voor zitter van het college, en den directeur der school. Edoch, tot twaalf uur meldde zich geen enkele kiezer aan, en foen werden de bureaux maar weer gesloten Er zal nu een nieuw decreet worden uitgevaardigd om de kiezers op te roepen maar of het resultaat dan beter za! zijn Toch zijn er verschijnselen waar te nemen dat de rebeilische beweging in kracht vermindert. In verschillende ge meenten is de dienst van den burgerlijken stand ai hervat, in sommige heeft de gemeenteraad zijn ontslag weer teiugge- nomen. Te Luaignan heeft een bijeen komst plaats gehad van 17 stakende gemeenteraadsleden, waarop een voustel werd aangenomen om den dienst voor den burgerlijken stand te hervatten en, indien zulks noodig mocht blijken, ook

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1