Woensdag 3 Juli 1907L 32ste Jaargang N". 1255. ML nUre vo luHon a ir voor de ZnidliollandMcfie en Orgaan Skilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. FRANKRIJK. Plaatselijk Aieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telcioon Inter comsu. Sc. 2. Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal, Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Rieiistaanvrages en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Öroote letters en yigaetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle bakken voor «8e fitedactle bestemd, Advertent Jen en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Aan de Ié leasers van Som- melsilijk en Middel» liarnis. „Kom, ga met ons, en dos als wij I" Mannenbroeders! We leven tegenwoordig in een tijd van Concurrentie en Concours. Allerlei wedstrijd melden wekelijks de bladen en de vraag is soms gewettigdwaar toe? waartoe? Tijd en geld vaak ver morst! Het is U zells bekend, dat een maand eleden een Concours plaats gehad eelt van heeren-worstelaars in het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage zoo walgelijk, zoo onmenschelijk ruw, zoo woest, dat er bijna doóden vielen en de politie er aan te pas kwam; zoodat daarom ook de op handen zijnde dames worstelstrijd, ook in dat ge bouw, door den Burgemeester, niet werd toegelaten. Er is vuilaardige concurrentie! Er zijn concoursen, die onnuttig zijn! Maar er is ook edele Concurrentie die de ziel verkwikt; het hart verblijdt; het leven heiligt en wijdt. Een Concurrentie, die den diepsten eerbied afdwingt, en waarvoor zelfs uw nobelen tegenstander respect heeft; de concurrentie in 't trouw opkomen voor een in U vastliggend beginsel; de concurrentie met uw tegenstander om hem te toonen, dat gij He [hebt de vlag waaronder ge U met bewustheid, wetens en willens, na grondig zelf onderzoek, hebt gesteld; hem te toonen, dat gij nooit ofte nimmer, waar ook en wanneer, U scharen wilt onder de verbleektnde banier van Uw tegenstander. Niet om hem! Maar omdat zijn banier TJw kleuren niet vertoont. Er is een edele concurrentie, waar voor de onverschilligste partijgenoot zwicht; die hem wakker schudt, hem doet grijpen naar 't stembiljet, hem aangordt met kracht, hem vuur instort op den stemdag en vleugelen geeft om niet de laatste te zijn op 't Bureau; die de schaamte op zijn aangezicht jaagt, dat hij, bij zooveel krachtsont wikkeling van vrienden, zooveel ambitie, zooveel beginseltrouw, zoo veel beginselliefde van zijn vrienden; dat hij als een koudbloedig, nurksch, trouweloos man daar staat, en geen vim verroert, en geen stap verzet. Op te komen voor wat in ons, in het diepste van ons hart leeft; dat daar in dat hart altijd ligt, ja, 't is zoo, onwerkzaam soms; verborgen soms voor ons eigen leven, zoodat we vragen moeten: belijd ik dat beginsel nog, of is 't weggekwijnd; maar dat toch in dat hart nog wel op den bodem ligt, als het gouderts tusschen de kolen- lagen; als de parel in den gesloten oester; als de diamant, in de donkere diepte't is zoo verhettend op te komen voor wat ons dierbaar is; het anderen toe te roepen: »Kom, ga met ons en doe als wjj« zie, ook daarin kunnen we Concurreeren en ze is de edelste die we kennen, omdat ze vol doet aan "t hoogste wat in een mensch is: getuigenis afleggen van wat daar binnen in dat hart tintelt, zich los maken vaa alle vrees, maar fier en kloek uiting geven aan hetgeen wel eens verschrompeld, maar nooit ge storven is: ons beginsel. Ja 'tis zoo mannenbroeders: er zijn zwammen, die het hout doen splijten; er zijn paalwormen, die de balken der horstwering verzwakken; er zijn vrien den, die tegenwerken en U in den steek laten: maar wat nood: wedijvert gij onderling in broedertrouw, in saamgebondenheid, in solidariteit, in eensgezindheid. Wil een ander meemarcheeren onder 't vaandel van den tegenstander; wil hij ons in den rug aanvallen; wil hij door den vijand gelauwerd worden, en handen klappen als wij moeten zwich ten: laat hem niet gaan, voordat ge op de kleuren gewezen hebt van de vijandelijke vlag en wil hij er zich dan nog onder scharen: gij hebt uw plicht gedaan; gij zijt vrij van hem, Hij heeft zijn eerstgeboorterecht ver kocht voor een schotel linzenmoes: hij strijde dan tegen ons Concurrentie in onderlingen ijver; concurrentie tusschen Sommelsdijk en Middelharnis, onder kiezers! Is er ooit iets treffender en aantrekkelijker ge zien Twee kampplaatsen, waar we worstelen om een meerderheid. Zal de Raad van Sommelsdijk om gaan Ja, zeggen onze mannen hier. En we weten, dat dit ja den Sommels- dijkschen vrienden ernst is. In Middelharnis? We zullen strijden, roept men daarTot 't laatste oogen- blik toe En we twijfelen niet aan de oprechtheid dezor begeerte! Verkwikkend schouwspel, voorwaar! Zoo'n worstelstrijd mogen we wel gaarne zien. Voor de twee dorpen! Voor heel Flakkee: is de Woensdag en Donder dag een belangrijke dag, want we voelen ons overal een, levende uit één gedachte; we zijn broeders van 't zelfde huis, en stellen in elkaar belang. Zullen de Raden omgaan? Houdt moet, vriendenWeest op Uw post! Zij de victorie ons! Kiest allen RECHTS Trouw op zijn post. Een Gemeenteraad is een College, dat soms voor zeer gewichtige beslis singen staat, zelfs op 't platteland. Zoodra de finantien in 't spel komen, wordt trouwens een zaak van belang, omdat die drukken kunnen op de burgerij. Maar daarbenevens zijn er tal van andere zaken, die voor een Raad en voor de Gemeente van be- teekenis zijn. Ieder weet uit zijn eigen dorp wel zulke dingen te noemen. Daarom hebben de kiezers goed uit de oogen te zien, wien ze kiezen. En we herhalen' met 't oog opdenaderende stembus, wat we reeds schrevenLaten alle Rechtsche mannen en de mannen van Links, die ook in onze Candidaten hun vertrouwen stellen, zooals dit zelfs bij de Prov Staten pas gebleken is, trouw op hun post zijn. Trouw op zijn post, meer begeeren we niet. Meer is niet te begeeren. Maar minder mag ook niet. Neen! men stemme van onze zijde met kalmte, zonder ophef; maar in elk geval: den gestelden Candidaat der Kiesvereeniging; geen ander. Dateischt de broedertrouw; onze saamhoorig- heid; onze liefde voor een zelfde be ginsel. Men wekke anderen op mee te stemmen en voora! «iet thuis te blijven. Trouw op Uw post! In elk dorp! En met moed aan 't werk. Vooral Sommelsdijk en Middelharnis genieten de voorkeur in ons aller belangstelling. Daar kunnen de Raden om. Laat 't dan door U zijn, door Uw eendracht, door Uw flinke opkomst, onder den zegen van Boven, dat we a.s. Vrijdag kunnen vermelden De Baden zijn cm. Tuin- ea lLasi<Ji»o«aw. „LANDBOUW-ONDERWIJS." III. Van wege de vereeniging werden, blijkens het verslag daaromtrent een achttal proefvelden aan gelegd. In de eerste plaats een proeve tot het vaststellen der „gebruikswaarde" van superphos- phaat, Tbomasslakkenmeel en Beendermeel. Dit jaar waren het Bruine boonen, waarop het de heer J. A. Slis te Ooltgensplaat beproefde. Als grondslag van bemesting diende per'/, H.A: 300 KG. super van 14 pCt.300 KG. Thomas slakken van 16 pCt.; 300 KG. Beendermeel 1 maal 30. Perceel I. bleef onbemest. II. kreeg Thomasslakken. III. Slakken maal 7a super. IV. Superphosphaat. V. 7a Beenderm. maal 7a super. VI. Beendermeel. VII. Geen phosphorz. (gier). En de opbrengsten waren achtereenvolgens: I. 12,375 HL. boonen per HA. XI. 16,05 III. 17,09 IV. 16 V. 15,49 VI. 13,53 VII. 17,30 Dus nog al uiteenloopend. Opmerkelij k is vooral bet feit, dat het begierde perceel, 'twelk dus vooral stikstofmest ontviug, zoo goede resultaten gaf. Te meer, wijl boonen vlinderbloemige gewas sen zijn, die zelf de stikstof uit de lucht benutten kunnen. Dit proefveld leert ons dus meteen, dat, trots het pasgenoemde feit, wat stikstofmest op boonen wel rendeeren kan en ook, dat, wat we onlangs schreven over gier, hier weer bewaarheid wordt. Doch waar het eigenlijk om ging, was hier de werkring van het phosphorzuur in verschil lenden vorm. En teneinde hieromtrent de uit komsten gemakkelijk met elkaar te kunnen ver gelijken, stelde de heer Van Bijlevelt het werk van superphosphaat voor door 't getal 100. Voor Thomasslakkenmeel (perceel II) vond hij dan iets meer 100, 31, voor beendermeel aanmer kelijk minder nl. 84,56. Beendermeel m. '/2 super, werd 96,81 en Slakkenmeel m.1/, super 106,81, dus van de phosphorhoudende stoffen 't hoogst. Dit resultaat staat niet alleen. Ook bij de proeven tot het vaststellen der „gebruiks waarde" van phosphorzuurboudende meststoffen in vorige jaren genomen kwam men tot dezelfde C0Deln9ie. Halt om half was telkens 't voordeeligst. In 1906 op bruine boonen, in 1905 op tarwe, in 1904 op dniveboonen en in 1903 op uien: Het werk van super op 100 stellende was dat van half super en half slakken in 1905 105,78in 1904 107,6 en in 1903 109,99. M. EEN PROEF, DIE OOK EENS ANDEREN MOETEN NEMEN. 'k Bedoel met kaïniet op weiland. Bij den heer C. B. HOORWEG te Spijkenisse werd het dit voorjaar geprobeerd. Heel vroeg in 't voor jaar strooide hij het uit, 300 K.G. slechts per buuder. Dus niet heel veel. Meer dan de helft te weinig naar mijn zinmaar 't was op klei grond. En daar meent men vaak, dat kaïniet (een kalimest) niet heel veel helpt. Veel proeven leerden echter, dat bedoelde meening lang geen evangelie is, dat 't werk van kalimest op klei grond dikwijls vrij wat mee kan vallen. Zoo ging 't ook hier. De heer proefnemer was bij zonder in zijn schik met de door hem verkregen resultaten. De „meet", die vrij van kaïniet ge bleven was, bleek, toen de groei begon van 't voorjaar, vrij wat achter. Ze bleef dit ook nog later. En wat vooral opmerkelijk was Dat 't gras op de bemeste stukken de beesten schijnbaar lekkerder ook smaakt, althans ze grazen er veel liever dan op de bedoelde onbemeste meet Ook nu nog, terwijl op de laatste thans voldoende „eten" Is. Mij dunkt, dit resultaat kan er toe leiden, dat meerderen de proef eens nemen. Doch laten ze dan minstens zes baaltjes per bunder uitstrooien. Araag'baak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zgn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen vraarop ze betrekking hebben. Vragen. 10. Hoe kan kalk veranderen in koolzure kalk? 71. Zip: bruine boonen ook stikstofverzamelaars Anüvoorden en mededeelingen. 68. Wilde kruisemunt? Dit is de naam van een in 't wild groeiende muntsoort. Akkermunt, watermunt, boschmunt, rondblaaigemunt en pepermunt ziedaar enkele familie leden. Ze be- hooren tot de lipbloemen. Ze hebben een vierkante stengel en bloemen met twee lippen, net als de doovenetel. Als men de bladeren wrijft geven ze een eigenaardig prikkelende reuk. 69. Hoeveel kopervitriool in Bordeauschepap? Da's ongelijk. Soms neemt men 1.5 KG. per 1C0 L. water. Doch ook wel-2.5 KG. UinsieniaBicl. Vóór en na de Statenverkiezingen. Nu de Statenverkiezingen zijn afgeloopen volge hier een overzicht van de verhouding der partijen in de verschillende provincies. Het cijfer tusschen onder Linkss geeft het aantal sociaal-democraten aan. Vóór Na de verkiezing. Links Rechts Links Rechts Friesland 30(3) 20 30(8) 20 Groningen 43(0 2 42(4) 3 Overijsel zs(0 22 22(2) 25 Gelderland 22 40 23 39 Utrecht 14 28 '3(0 29 N.-Holland 57(1) 20 54(4) 23 Z--Holland 36 46 3i 5i Zeeland «5 27 16 26 Beiiteiilaeisf. Het gaat ia het Zuiden van Frankrijk nog niet. Op een bijeenkomst van afgevaardigden der wijnbouwers, te Al- geliers gehouden, is besloten als grond slagen van het verbond der vier depar tementen vast te stellenstaking van belastingbetalen, ontBlag van de gemeen tebesturen en vrijlating van de gevan genen. Alzoo slaking van belastingbeta ling voorop. De vrees is dus geweitigd, dat Clémeneeau's plan om binnenkort te beginnen met bet doen innen der ach terstallige belastingen, aanleidiDgzal ge ven tot bloedige tooneelen. Aan de leiders in bet Zuiden de di recte verantwoordelijkheidmaar toch, wie hebben bun geleerd alles van den Staat te verwachten en wat ze bun „rechten" noemen, tot het uiterste te verdedigen Poincarè, de bekende oud-minister, heeft pas weer, op een groot gastmaal van den bond van klein-handelaars, den vinger gelegd op de wonde. Men beeft en die „men" zijn dan de regeerders en afgevaardigden in het land de mee ning laten post vatten, dat 's lands middelen onuitputtelijk zijn, dat men b. v. straffeloos een ontwerp voor werk liedenpensioen kon indienen, dat 2 d 300 millioen aan den Staat zou kosten, 2 a 300 millioen aan de werkgevers en een gelijke som aan de arbeidersmaar zoo dra men tegenover de werkelijkheid zal komen te staan, wordt men op fatale wijze ontgoocheld Het was een juist woord van Poincarè dat het fetichisme van den heilaanbren- genden Staat één der oorzaken is van de troebelen in het Zuiden. Maar -die afgodische vereering van vader-Staat is er door de liberalen ingebracht, tot de radieo-soeialisten kwamen verzekeren, dat er niets meer is boven den Staat, geen licht zelfs aan den hemel, en deze aarde alleen bieden kan wat men als ideaal zich stelt. En hoe is nu de toestand Men hoore alweer Poincarè „Wanneer men die teekenen van plotseling opgekomen anarchie nader beschouwt, wordt men pijnlijk getroffen door de overeenkomst met die, door Taino zoo keurig beschreven in zijn verhaal over den vooravond der Revo lutie. „Thans, evenals destijds, ontglipt de macht ui; de handen van hen, die ze moeten bewaken tegen de opgezweepte massaboosaardige inslinkten vinden ruim baan te midden van de wanorde soldaten zondigen tegen het consigne en weigeren gehoorzaamheid het gaat toe als in een huis waar de draagbalken doorzakken en een voortdurend gekraak wordt waargenomen" De Matin zei het ook reeds een poos geleden, en nu komt een bekend oud- minister het bevestigen. En wat is nu de remedie „Men zou zich vergissen door te denken, dat een verandering van ministerie of parlement hierin verbetering zcu kunnen brengen. Wat men van de wijsheid van het par lement zou moeten verkrijgen, is een ingrijpende wijziging van zeden en stel sels, en vooral van het kiesstelsel" Doch wat Zal het Parlement zelf zoo ontaard! voor de verbetering der zeden kunnen doen Meent Poincarè werkelijk, dat met een beperkter of an ders ingericht kiesrecht een betere geest eerst in de Kamer en dan in de natie zal komen Zong Da Costa niet reeds meer dan zestig jaar geleden Neen, geen Grondwet zal behouden hoe vergood ook of vertreên, Zoo geen hulp bij God gezocht worde, met verneedringen gebeên. Maar tot dien terugkeer tot God en Zijn dienst komt het in Frankrijk niet. De mannen die de lichten des hemels meeneu te kunnen uitdooven zijn thans aan het roer. OfficieeS fSedeeite. Toelating tot de Openbare Schooi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk brengen ter kennis, van Ouders, en voogden, die voor hunne kinderen en pupillen ii) de maand Augustus a.s. toelating op de Openbare Lagere School verlangen le. dat zij zich onder overlegging der vaccine- bewijzen kunnen aanmelden ter Secretarie dezer Gemeente van 515 Juli 1907 2e. dat alleen worden toegelaten kinderen die den leeftijd hebben bereikt van 6 jaar of dien bereiken zullen binnen zes maanden na den dag der toelating, en 3e. dat na gemeld tijdstip geene toelating meer zal plaats hebben. Sommelsdijk, 29 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Sommelsdijk Zaterdag jl. is het bed- degoed van een aan Diphtheritus geleden hebbend kind van C. N. uit de Nieuwstraat alhier onder toezicht van de politie door verbranding vernietigd. Middelharnis.* In aanvulling van ons bericht van jl. Zaterdag, vernemen wij uit vertrouwbare bron, dat de Heer de Ruyter, Hoofd der School te Nieuwe Tonge, als No. 2 voorkomt op de voordracht naar Hooid der School alhier. De vorige week bekwam J. V. een kleine verwonding aan haar hand waar men op 't eerst weinig aandacht aan schonk. Het duurde echter niet lang of niet alleen de hand, doch ook de arm begon zoodanige teekenen te verloonen, dat men zich ging verontrusten en het geraden vond de geneesheer Ie raadplegen, 't welk bleek geen overbodig werk te zijn, daar door deze bloedvergiftiging werd geconstateerd. Aan den heer G. L. van Kassei is als laagste inschrijver voor den tijd van drie jaren opgedragen het onderhoud van de Tramweghaven. Daar Vrijdag a.s. het 50-jarig be staan van de diergaarde te Rotterdam feestelijk herdacht wordt, is het jaarlijksch uitstapje door de kinderen der hoogste klassen van de Openbare School, naar Rotterdam, 't welk op dien dag was be paald. tot de volgende week uitgesteld. Door den Burgemeester wordt ter kennis gebracht van wie zulks aangaat, dat de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een 8 jarigen dienst hebben volbracht op 1 Augustus

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1