Woensdag 26 Juni 1907. 22sle Jaargang JM°. 1253, vont' tl© %uidlioilaiidüiefie ©n Zeeuwsclt© Mlanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nni'. Alle stukken vo&r de Mtedacüe bestemd, Advertenttësi esa verdere Administratie tfrasieo toe te zenden aas» den Uitgever. De herstemming in Zuid Holland. Met groot succes heeft Rechts jl. Vrijdag gestreden. Rotterdam III en V gingen om I was winsteDordt gaf ons een eersten zetelGorkum en Oud-Beierland bleven behouden helaas, dat Den Haag geen winste opleverde doch ook geen verlies, om dat er voor ons niets te verliezen was. Dus staat het nu in de Prov. Staten 51 Rechts en 31 Links en vóór i 1 Jupi was 't46 Rechts tegen 36 Links. We hebben dus 5 zetels gewonnen en van een omzetting der Eerste Kamer zal wel voorloopig niets komen. Maar dat men in Rotterdam met reuzenstap naar Rechts wandelde dat is om verstomd te staan. En we brengen onze hulde gaarne aan de stoere werkers daar, aan wier propaganda en onverdroten ijver zeer zeker wel een groot deel der winst is te danken. In Rotterdam, oudtijds het bolwerk van 't Liberalisme thans krachtig der aftakeling begonnen, grijpt Rechts naar de meerderheid. Dankbaar en voldaan zien we op deze Statenverkiezing in Zuid-Holland neerdankbaar en voldaan over Overijseldankbaar en voldaan over den uitslag in geheel ons Land Of we dan niet nog meerder zetels hadden gewenscht! Vanzelf; maar toch zijn we hoogst tevreden, en we meenen, dat ieder lid van Rechts zeggen kan De Heere heeft 't zeer wei gemaaktbeter gemaakt zelfs, dan wij hadden kunnen hopenver diensten op politiek terrein waren en zijn ons alleen uit genade gegeven. En waar de Heere die in 1905 ons onthield, schonk Hij ze ons thans in rijke mate. Rechts werd gewaardeerd, zooals 't in 1905 getrapt werd. Dat is 's Heeren werk, die de oogen toen verblindde en thans opende. Er waren hiervoor allerlei omstan digheden en de tegenstander van 1905 gal' zelfs ons de krachtigste wapenen om hem nu te weerstaan zoo gedijde hun vroeger optreden ons nu tot goed, terwijl niet vergeten mag worden, dat het alzakken van't Libe ralisme naar 't Socialisme voor zeer velen een ernstige waarschuwing was om aan Links den rug toe tekeeren. Dat Links deze gedachte dan ook maar vasthoudeHet Liberalisme verloopt in 't Socialisme dan zal het ons steunenwant alleen bij Rechts is muurvast verzet tegen den kokenden stroom, die uit 't Socialisme over het sociale leven vloeit. Gemeenteraadsverkiezing in Mid- delharnis en Sommelsdijk'. In beide bovengenoemde dorpen is de gemeenteraadsverkiezing van 't hoogste gewicht. Zullen de Raden om gaan, ja of neen? Daar gaat het om. In Middelharnis staat het: 6 liberaal tegen 5 anti. In Sommelsdijk is het: 4 liberaal tegen 3 anti. (één lib vacature door sterfgeval). De Raden om: dadr moet nu voor gearbeid. Niet alleen gewerkt op den laatsten avond; niet alleen op den stemdag; neen, nu reeds worde het onzen kiezers ingeprent, dat de Raad van Middel harnis en die van Sommelsdijk om moeten. En dat kan in zulke overwegend anti liberale dorpen best. Zie eens naar de Prov. Statenver kiezing: Middelharnis 694 kiezers Uit gebracht 553. De heer De Wilde 354 en de heer van Santen 195; Sommelsdijk: 456 kiezers. Uit gebracht 382 De heer De Wilde 250 en de heer van Santen 123; Rechts kreeg dus 2 maal zooveel stemmen als Links. En nu weten we wel, dat bij een Raadsverkiezing andere omstandig heden zijn, dan bij een Statenver kiezing; maar de vraag loopt hierover Kunnen de Raden om. En dan zeggen webest mogelijk; al zijn er ook andere omstandigheden. Maar dan moeten de Rechtsche kiezers, niet één uitgezonderd, ter stembus gaan, uitsluitend met deze gedachte We willen den Raad nu eens om hebben't moet worden 5 Links tegen 6 Recht en in Sommelsdijk 4 togen 3. Overal in Zuid-Holland kwam Rechts met schitterende cijfers uit de stembus; wo wonnen nieuwe zetels in de Staten; we stemden schouder aan schouder, man na man: Rechts! En 't was door heel Nederlandde victorie aan Rechts. En zou 't nu bij deze hoogst ge wichtige Raadsverkiezingen door Rechts anders opsevat worden/? Neen we hopen de overwinningen door te zetten, en de Raden moeten om. Pal staan in Sommelsdijk. In Sommelsdijk moeten aftreden de heeren Born (antir.) en de heer De Graaff (lib.) Tegenover dezen laatste staat dokter Knöps. Zullen we den kiezers nog op 't hart moeten binden te zorgen, dat onze Candidaten er met schitterende cijfers komen? Immers neen. Wie stemt niet dokter Knöps? Dr. Knöps is een gematigd anti liberaaldie reeds daarom alle stem men van Rechts op zich moet vereenigd zien. Maar hij is een man, die tal van Linksche stemmen waardig is; want zoo er één de Gemeente SommelEdijk kent in al haar behoeften, dan is 't toch wel een geneesheer in zoo veel omvat tende praktijk. Dr. Knöps is een man, die 't heil der burgerij begeert; die overtuigd is, dat in den weg van recht en ge rechtigheid de welvaart en bloei eener Gemeente, en van elke organisatie is gelegen. Persoonlijke eer zoekt dr. Knöps niet; 'tis hem niet te doen om eens op een Raadszetel te zittendaar staat hij reeds door zijn positie ver boven maar wel mag Sommelsdijk er een eere in stellen, hem den Raadszetel van den heer de Graaff te zien innemen. Sommelsdijk moet het een eere zijn, dat zulk een hoogst bekwaam man zijn adviezen, zijn raadgevingen ver- leenen wilnog tijd wil beschikbaar stellen om in den Raad 't beste te zoeken voor alle standen der Gemeente. Neen, als we een vergelijking moes ten maken tusschen den heer Knöps in den Raad, en 't aftredend liberale lid, dan mogen we niet verheelen, dat ze ten gunste van den eerstgenoemde zou uitvallen. Maar we houden niet van verge lijkingen in een krant; de heer De Graaff zal bij goed nadenken tot dezelfde conclusie, tot 't zeilde besluit komen als wij; en als hij 't dus met ons eens is, waaraan wij niet twijfelen, dan kunnen we gevoegelijk verder zwijgen en aan de evenzoo denkende kiezers het overlaten om te toonen op 't stembiljet, dat het aftredend lid een uitstekend plaatsvervanger zou vinden in dokter Knöps. Dat men dus met groote meerder heid stemme ons aftredend lid BORN en dokter KNöPS. Doorzetten in Middelharnis. Welke Antirevolutionair van rijper leeftijd herinnert 't zich niet meer, hoe onze kiesvereeniging bij elke Raadsverkiezing tegenslag ervoer Hoe luttel aantal stemmen behaal den onze candidaten een 15, 20 jaren terug. Maar wie ook den moed liet zakken, onze Rechtsche mannen niet. En we zijn doorgegaan met de actie; we verwierven zelfs van Liberale zijde gewaardeerden steun, en thans, wie had het ooit durven denken, zitten er 5 mannen van Rechts maar nog 6 van Links. Maar-nog-6-van- Links Is dat betamelijk Dat er 5 Libe ralen zitting hebben is niet onredelijk, maar het moet dan ook bij 5 blijven en niet 6. Mannen broeders, is dit betamelijk, dat waar er tweemaal zooveel mannen van Rechts in ons dorp Middelharnis zijndat er nog niet eens een Rechtsche meerderheid is. Laten we doorzetten De wind is ons gunstig, en het getij werkt mee Zonder laveeren vooruit Waren er veel meer Linksche dan Rechtsche kiezers, dan zouden we niet klagen o'an zouden we blij zijn met 't cijfer 5. Maar nu zijn we niets blij integendeel. We hebben recht op de meerderheid in den Raad 't Kan niet ontkend worden, zelis niet door Links. En daarom is 't onze innige wensch onze dringende bede, dat alle man van Rechts trouw ter stembus komt; niet één blijve thuisen hij stemme niemand dan Rechts. Hij late alle persoonlijke voorkeur volstrekt varen. Hij vrage nietis die Rechtsche candidaat een volmaakt man; want bij Links is ook geen volmaaktheid; en 't loopt niet over personendie blijven buiten den strijd. Hij vrage alleenMoet de Raad in zoo'n over wegend anti liberale gemeente zoo blijven, of moet hij om. Moet het blijven 5 Rechts of moet het worden 6 Rechts, 7 Rechts En dat kan best 't kan 7 worden, maar dan als een eenig man trouw ter stembus De Raad van Meneerse kan om, als iedere Rechtsche kiezer zijn beginsel maar laat spreken. Neen als zelfs een Rechtsche kiezer maar alleen be grijpt, dat wij recht hebben op een meerderheid, en geen minderheid. En daarom niemand twijfele door zetten is de leusIn beide dorpen. Met groote meerderheid halen we dan uit de stembus de Rechtsche candidaten BORN, (attr.) VAN DER SLOOT en STRUIK. Stemt Rechts 1 Dordrecht FMIESUAftlU Tui si- ess LaiMütouB II. !r raag-i) a a R, Antwoorden of mededeelingen Uil de Pers. UITGEVER Telefoon Intercomm. So. a. ij Adyertentiën 10 cent per regel en ij1 maal. Reclames 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Botterdam. Kiesdistrict I. Herstemming tusschen de hh. Jac. van Vessem (chr.hist.)en H.Spiekman(soc.dem.) Gekozen de hser Jac. van Vessem, (chr. hist.) Kiesdistrict II. Herstemming tusschen de hh. Mr. S. J. L. \an Aalten Jr (vrijz. dem.) en C. van Dorp (lib.) Gekozen de heer C. van Dorp (Lib.) Kiesdistrict III. Herstemming tusschen de hh. Mr. M.J. C. M. Kolkman (r. k.) en C. H. van Dam (aftr. lib.) Gekozen de heer Mr. M. J, C. M. Kolk man (R. K.) Kiesdistrict IV. Herstemming tusschen de hh. E. P. de Monchy Rz, (Tib.) enj. van Stolk Azn. (aftr. lib.) Gekozen de heer J. van Stolk Azn (Lib.) Kiesdistrict V. Herstemming tusschen de hh Jhr. Mr. C. G. A, van Asch van Wijk (chr. hist.) en Mr. A. R. Zimmerman (lib.) Gekozen de heer Jhr. M. C. G. A. van Asch van Wijck (Chr. hist.) Herstemming tusschen de hh. W. H. van Bilderbeek (lib N. P. Jongkisdt, (lib.) Z. van Schelt (a.r) en Dr Th, Stoop (soc.) Gekozen de heeren Jongkindt (L. aftr.) en Van Scheldt (A. R.) Gorinchem. Herstemming tusschen de hh. Mr. V. G, A. Boll (lib.) Jhr. Mr. N. C. de Gijse- laar, (c.h.) G. de Vor Hzn (c.h en W. de Vries Robbé (lib.) Gekozen de heeren Bol (Lib.) en Gijselaar (Chr. histbeiden aftredend. 's Graveuhagc. Herstemming tusschen de hh. Mr. W. Dolk (lib.) E. Edersheim Bzn. (lib.) B. Janse Jzn. (lib.) K. ter Laan (soc.) W. B. van Liefland (R. KMr. R. H. Patijn (lib.) Dr. W. P. Ruisch, (lib.) Ds. A. S. Talma (a.r.) Mr. P. J. Troelstra (soc) en Jhr. Mr. G. C, von Weiler (c.h.) Gekozen de heeren Dolk, Edersheim, Janse, Patijn en Ruysch (alien aftr. lib.) Oud Beijerland. Herstemming tusschen de hh. G. A. Diepenhorst (a.r.) P. S Overwater (lib.) L. Verhoeven (a.r.) en J. Vliela-nder (lib.) Gekozen de heeren J. L. Verhoeven (aftr. A. Ren P. S. Overwater (L.) De totaal-uitslag in Zuid-Holland is dus, dat de rechter partijen wonnen één zetel in Leiden, in Schiedam, in Rotterdam I, in Rotterdam III, in Rotterdam IV, in Rotterdam V, in Dordrecht. Verloren werd een zetel in Rotterdam II aan de liberalen doordat we daar slechts met één candidaat uitkwamen. Vóór de verkiezing stond het in de Staten 46 Rechts, 36 I.inks, thans 51 Rechts en 31 Links. Leeuwarden. Geldige stemmen 8716. Gekozen Rengers 3846, Eysinga 3371, Bloembergen 3326, Velstra 3149 (allen aftr. liber.) en Dekenga (S.-D.) 3220. Franeker. De vijf liberalen gekozen met ongeveer 300 stemmen meerderheid. Schoterland. De vier socialisten gekozen in plaats van de vier aftr. liber. De Friesche Statenvergadering wordt nu aldns samengesteld22 vrijzinnigen, 20 anti-iib. en 8 socialisten. „LANDBOUW-ONDERWIJ8." Uit de Verslagen van De Commissie van Toe zicht en den Consulent, welke op dat van't Be stuur volgen, willen we slechts een enkel punt aanstippen. Vooreerst dit, dat de jongelui de toekomstige boeren toch wat meer ambitie moesten hebben in 't onderwijs, hun aan cursussen gegeven. Al was 't alleen maar om eenig inzicht te erlangen in bemestingsleer en veevoeding, opdat zij eenmaal 2elf boer zijnde niet zco maar door de eerste de beste worden beetgenomen, waar 't geldt het koopen van deze of gene mest stoffen of voederartikelen. Zij moeten met vrucht een vakblad kunnen lezen en ook de werkjes over een of ander onderdeel van hun bedrjjf. Dat ze dit toch bedenken en gebruik maken van de voor hen zoo sohoone gelegenheid, opdat [ze zich later niet zullen beklagen. En nu nog dit tot de ouderen. Het is naar aanleiding van wat de heer Van Bijievelt schrfjft over melkonderzoek. Voor boeren of vereenigin- gen zijn slechts 42 monsters onderzocht. Dat is te weinig, vrinden. Wanneer men eenig oordeel vellen wil over z'n veestapel, dan dient geregeld onderzoek plaats te hebben. En ieder zal begrijpen, dat danbet aantal aan den heer V. B. aange boden monsters wel vertienvoudigen mag. Ons Eiland moet in dezen toch niet achteraan komen sukkelen. Overal komt leven en beweging op 't gebied van melkcontrole. Moet Flakkee het hiukende paard zijn? „Landbouwonderwijs" kan o zoo nuttig zijn. voor velen ja, voor allen, wanneer men allen lid wordt en zich veel vaker dan tot heden met den consulent verBtaat. De cursussen in Bemestingsleer te Dirkaland en te Stellendam verdienen nog wel even afzonder lijk genoemd. De landlieden, die deze volgden kunnen 't getuigen, of ze nuttig mogen heeten voor hen. En waar zij er zelf van profiteerden, zyu zij aan de VereenigiDg min of meer ver plicht, ook propaganda voor haar te maken. Ze moeten hun collega's, die niet kwamen luisteren naar den heer Van Bijlevelt, er van vertellenen hen opwekken een anderen keer ook mee te gaan of wel bij het Bestuur verzoeken al weer een cursus te doen geven. Dan komt er leven in de brouwerij. Zelfs in den echten zin van't woord. Want in de „Brouwer", waar bibliotheek eu Ver zameling zich bevinden, blijft het nog steeds te rustig. M. Vragen en Antwoorlon worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nainmer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 68. Wat is wilde kruizemunt? 69. Hoeveel kopervitriool gebruikt men voor 't maken van Bordeausche pap? Antivoorden en mededeelingen. 65. Melkeiwit voor kippen Laat de geachte vrager eens een prospectus aanvragen, bij den heerL Huizinga Folhingestraat te Groningen. Daarin vindt hij gewis een uit voerig antwoord op zijne vraag. 66. Chilisalpeter op bieten Voor de overge- zaaide stukken gaat 't nog wel. Doch voor planten welke reeds op éèn staan en al mooi ontwikkelen, zou 'k het niet meer doen. Tenzij ze er minder flink bij staan en wat geelachtig zien. 67. Geranium, die niet bloeien wil. Is de aarde niet te vruchtbaar? Wil s.v.p. nog eens vertellen, waarmee ze bemest hebt. Een eierlepeltje super- phosphaat zal waarschijnlijk wel goed doen. De glansrijke overwinning te Rot terdam. Men schrijft uit de Maasstad aan de Standaard. Vrijdagavond heerschte er groote vreugde in Rotterdam onder de Christ, partijen. Nog 6 zetels toegevoegd aan de reeds be haalde zege bij den eersten stembusstrijd. Het cijfer der rechtsche leden der Staten steeg van 45 tot 51 Dordrecht 1 zetel, Gorinchem 1 en Oud-Beijerland 1. En Rotterdam drie. 't Was te veel, we kon den onze oogen en ooren nauwelijks geloo- ven. In alle 5 districten de zege behaald. En dan met zulk een overwicht van stemmen. In I de candidaat der Christelijke partijen 1300 meer dan zijn tegenstander, in V de heer Jhr. Van Asch van Wijck met onge veer 600 stemmen meerderheid uitkomend boven den heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam In IK was wel het glans punt bereikt door de verkiezing vaD den heer Kolkman, roomsch-katholiek, in het »voorheen« liberaalste district. Wel mocht de Standaard onlangs schrijven Onze God doet wonderen. Want de Heere heeft het gedaan. Het was eene gelukkige gedachte van het Bondsbestuur der Antir. Kiesv. om op dezen voor Rotterdam zoo hoogst belangrijken avond de Groote Zaal van het Verkoop lokaal in le huren, waar de Christelijke partijen elkander konden ontmoeten, de hand drukken, gelukwenschen, juichen en danken, 't Was daar goed te wezen. z>Als haiiDg in een ton,« zoo vol was de zaal. Alle partijen rechts waren tegenwoordig. En welk een enthousiasme

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1