voor de SKuldhoilaiidsclie en üïeeiiwsclie Kllanden. TWEE BLADEN. Zaterdag 22 Juni 1907 22sle Jaargang N°. 1252. '4 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. ASBe sttikken voor «Se ïftedaetie Hestem«l, Advertentie?! ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel CSedeelte. Uit de iPers. Blnvienlaiifl. Uitslag Prov. Statenver kiezing. Piaatseitfli Kieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by toomitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGKEVEK Telefoon Intercom». No. 3. Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Invordering 's Rijks Directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens plaat maakt bekend, dat het kohier no. 1 der bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1907/8 invor derbaar verklaard op den 17 Juni 1607 aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag, op de bij de wet be paalden voet te voldoen. Ooltgensplaat, den 19 Juni 1907. De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. Verstoorde vreugde. De Standaard wees er onder 't opschrift >Oeen terging< op, hoe geheel anders dan in 1905, de overwinning werd gevierd. Toen woest vreugdegeschal en publieke terging op de openbare straatnu stille dank en een feestelijke samenkomst in besloten kring. Nu stoffen we daar niet op. 't Had anders kunnen zijn. Wij blijven ook menschen. Maar we danken God, dat Hij onzen mannen deze genade schonk. De j-vrijzinnigheidz kan hieruit iets leeren voor 't vervolg, alschoon we hopen, dat ze niet spoedig gelegenheid krijge het geleerde in praktijk te brengen Dat dit leeren echter noodig is, blijkt uit wat te Steenwijk gebeurde. Tenminste, een inzender deelt ons daar het volgende over mede: »De vrijzinnigen in Steenwijk waren vóór de stemming der Prov. Staten in ons district zeer bevreesd, het met hun candidaat niet te zullen halen. Een over dreven zorg, daar wij immers zeer goed weten, dat het Staten-district Steenwijk beslist links stemt, wanneer de vrijzinnigen wakker zijn, en dat waren ze dit keer wel, daar er voor hun partij te veel op 't spel stond. Toen nu Donderdagavond de uitslag der stemming de overwinning bood, waren ze schier uitgelaten van vreugde men feliciteerde elkaar, men jubelde, men juichte, men begon te zingen maar nog was het niet mooi genoegeen muziek korps moest gehaald, de trompetten schalden en in drommen ging het, de muziek voorop, naar de woning van het pas gekozen Statenlid, die een kwartier buiten Steenwijk woont. Daar werd gezon gen, daar werd gedronken, daar werd getoost en geblazen op de koperen in strumenten, ze vierden feest op hunne gewone wijze. Maar hoe wreed werd hunne vreugde gestoordmidden in de vrijzinnige blijdschap komt er een bericht. De halzen rekken zich uit men spitst de ooren de hoofden gaan bij elkaar er wordt gefluisterd >De Staten van Overijsel zijn om De muziek zwijgt, de feestvreugde is verdwenen, bij groepjes gaan ze terug naar Steenwijk, zeer terneergeslagen door deze teleurstelling.* Nu zullen we niet zeggen, dal men een gekozene geen serenade brengen mag, maar 't scheelt zooveel hoe dit gebeurtEn gewoonlijk zijn de vrijzinnige manieren na een overwinning niet erg fijn. In elk geval kan men hieruit leeren, dat onze manieren al zoo goed zijn. En minder gevaar bieden voor pijnlijke teleurstellingen. Onze Courant. „Draai-politiek." In een debat met vrijzinnigen, zei de socialist Vliegen, blijkens het verslag in het Handelsblad: lk geef aan de beginseltrouw der cleri- calen de voorkeur boven uw draai politiek. Voorzeker, een krasse uitspraak. Maar wat zal men nu bij de a.s. her stemmingen zien Dit, dat door al wat socialist is, aan de dragers en pleitbezorgers van die »draai- politiek* toch de voorkeur zal worden gegeven. Het is de innige, hartgrondige afkeer van het Christendom, die dat doet. De Graafschapper Preeken op beroep. Preeken op beroep doen de dominé'sin de Ned. Herv. Kerk anders niet. Maar de socialistische dominé's in Friesland weten er wel iets op te vinden. Zondag voor 8 d. werd te Sneek een openluchtmeeting ge houden vanwege de soc.-dem. partij, met het oog op de verkiezingen voor de Prov. Staten. Als sprekers traden o.a. Roosje Vos—Stel en L. H. Hermans, Ds. van der Heide en Ds. Horreus de Haas van Bc-rgum. Iwee dominé's uit de Ned. Herv. Kerk met den man, die eertijds de iroode duivel* schreef. Van deze meeting vertelt nu »Het Volk* »Onder de aanwezigen was ook het bestuur der Ned. Herv. Kerk, dat aan dachtig luisterde naar de rede van Ds. de Haas, die bij het drietal staat voor den te benoemen predikant te Sneek.» Zoo »preekte« Ds. de Haas op een soc.-dem. meeting voor de Provinciale Staten in Friesland dus op beroep. Het bestuur* der Ned. Herv. Kerk, men lette op de eigenaardige terminologie, kwam hem daar eens hooren. Alles heel aardig. Maar naar wij meenden, zijn de soc.- dem. zoo bang voor het vermengen van kerkelijke en politieke zaken. En nu preeken soc.-dem, 'dominé's al op »beroep* op een meeting voor de Prov. Staten 't Is bepaald heel vreemd. En voor zeker aller aandacht waardig, N. Prov. Gr. Ct. De herstemmingen der Prov. Staten zullen plaats hebben in Gelderland Woensdag 26 Juni. Zuid-Holland Vrijdag zi Noord-Holland Dinsdag 35 Zeeland 25 Utrecht 25 Friesland Maandag 24 Overijsel Dinsdag 25 Groningen Maandag 24. Onder onze vlag gebeuren soms nog gruwelen, die wij als christelijke natie en als volk van beschaving niet dulden mógen. Zoo behoort tot de kleine Soenda eilanden ook Floret. Van dit eiland deelde onlangs het >Soerab. Handelsbl.* mee: »De verspreide stammen, die tusschen de kampongs Keo en Waimake (Zuidkust Flores) wonen, zijn allen nog menscheneters. Men vindt in deze streek geen enkel graf niemand wordt in dit land oud. Zoodra iemand grijze haren krijgt en ouderdoms gebreken vertoont, is het zijn tijd om te sterven en voor de jongeren is het tijd om feest te vieren. De oude van dagen wordt op de slachtbank geplaatst, om straks, onder het rumoer en gejoel der menigte, boven het vuur te worden geroosterd. Ieder krijgt een stukje en met een djagong er bij is 't de grootste lekkernij die 't volk kent, veel lekkerder dan een stukje gebraden wild. Zieken ondergaan hetzelfde lot Toe vallig gevonden lijken dito dito». Gruwt ge niet van zoo schrikkelijke toe standen p 't Is te hopeD, dat onze regeering spoedig in de gelegenheid zij, om dat land rechtstreeks onder ons gebied te brengen Maar dat dan ook het christelijk Neder land geen offer te groot zij, om de kruis gezanten daarheen te zenden, in den Naam van dien God, die van menscheneters, kin deren des lichts vermag te maken. Di*. Kuyper's //Reis naar het Oosten Het boek, waarin Dr, Kuyper zijne in drukken over zijn reis naar het Oosten te boek stelt, nadert zijne voltooiing. Het grootste gedeelte, waarin o. a. de hoofdstuk ken Rumenië, Rusland, De Zigeuners, De Joden, Constantinopel, Klein-Azië, Syrië en Palestina voorkomen, zal in het najaar ver schijnen. Het tweede gedeelte, waarin be handeld zal wordenEgypte, Soudan, Grie kenland, Sicilië, Tunis, Algiers, Marokko, Spanje en Portugal zal in het voorjaar van 1908 verschijnen. Het boekwerk wordt uitgegeven door de firma Van Holkema en Warendorff te Amsterdam. Overijsel. H|Tusscbentijdsche vacature te RAALTE. Uitgebrachte stemmen 3313, van onwaarde 78. Mr. H. de Bie (C.-H.) 2387,J. vanMerle (L.) 830. GEKOZEN de Bie. Soiiimelsdijk. Aan den heer W. van der Brugge is tegen t Augustus as. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school alhier. In het hui3 gemerkt A no. 2296 alhier is besmettelijke ziekte (Diphtheritis) uitge broken. Middelharnis. Naar men verneemt heeft de alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst ongeveer f 15 opgebracht. Ter Gemeente secretarie worden voor Zaterdag 22 Juni 1907 schriftelijk aanbie ding ingewacht voor 't gebruik van een paard ten dienste van de vuilniskar met opgaaf van den prijs die daarvoor per dag verlangd wordt. Inlichtingen zijn ter Ge meente-secretarie te verkrijgen. Burgm. en Weth. maken bekend, dat zij op Woensdag 26 Juni 1907, 's voor middags 11 uur, op het raadhuis in het openbaar zullen overgaan tot verhuring van 9 aren 3 0 centiaren land, aan de westzijde der haven, zijnde een gedeelte van het kadestrale perceel Sectie A no. 305 in verschillende perceelen. Zeer geschikt voor bleekveld. Voor de jaren 1907 tot en met 1911 op de voorwaarden die ter Gemeente secretarie ter lezing liggen van des voorm. 9 tot 12 uur. Maandagavond had M. D. het onge luk met zijn fiets te water te geraken, na veel moeite wist hij op het droge te komen. Woensdagmorgen had A. W. met de sloep »Toekomst« stuurman Johs. de Waard 4 postduiven meegegeven. De eerste 3 arriveerden 's middags z uur 7 m. en waren 1,30 uur opgelaten. Deze brachten ook het bericht mede dat zij vast lagen en dat zij de andere duif op zouden laten als ze los waren. Deze kwam Donderdagmorgen 6,20 uur hier aan en was 6 uur opgelaten. Door N. C. But is een postduif ge vangen waarop het volgende merk op de wieken stond: H. Crompe Chatelet 1907. De milicien F. van Zetten van het 4de Regement Vestingartillerie, lichting 1904, is tegen 24 Juni as. in werkelijken dienst opgeroepen. De heer W. de Jong alhier komt voor als no. 2 op de voordracht voor onderwijzer aan de Openbare Burgerschool, Korte Lombartstraat, Den Haag. Stad aan 't Haringvliet. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht de som van f 3,62. Vrijdag 1.1. zou 's morgens vroeg J. Kamerling met hit en kar vertrekken naar Middelharnis, De reis ging niet voorspoedig, want voor zijn vertrek moest de hit kennis maken met de Molendijkskreek en de voer man bijna, doch zoover kwam het niet. Aan den laagsten inschrijver W. v. d. Welle is de aanbouw van de pastorie gegund der Ger. Gemeente, terwijl het timmerwerk zal worden verricht door den heer J. W. Gestel. Dell Bommel. Door den Rijksveld wachter L. Korpel is tegen een persoon uit Oude Tonge proces verbaal opgemaakt betreffende het voor een wielrijder niet behoorlijk uitwijken. Bij verschillende landbouwers zijn varkens ingeënt voor de zoo gevreesde vlekziekte, De Burgemeester der gemeente Den Bommel deelt mede dat het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. De verlofgangers M. Mooijaart, M. van Dijk en C. Kamp zijn op verschillende datums opgeroepen om onder de wapenen te komen. Ooltgensplaat. Hedenavond omstreeks half negen ging boven deze gemeente een groote luchtballon, in flinke vaart kwam zij uit de richting Zeeland Noord-Brabant en ging in de richting Rotterdam. Zulk een zeldzame verschijning lokte natuurlijk vele toeschouwers uit. Velen beweerden personen in de mand of bootje hetwelk er onder aan hing te bespeuren welke wuifden. Het was mij echter niet mogelijk zulks te zien. Hedenmiddag reed de knecht van den landbouwer G. H. met een voer hooi de gemeente binnen. Het voer was al een weinig scheef gezakt en bij den draai van de SlikstraatRing tuimelde de wagen om. De boven op het hooi zittende P. B, duikelde naar beneden, doch de paarden bleven gelukkig staan. Oude Tonge. Bij publicatie is ter alge meene kennis gebracht, dat op Zaterdag a s. de aanbesteding zal plaats hebben van de levering van 75 M3 zand. Op de jl. Dinsdag alhier gehouden Rijkspremiekeuring werden -j- 5° paarden ter keuring aangevoerd. De groot verlofgangers M. P. Vrees wijk en Th. Stoop zijn opgeroepen om tegen Maandag a.s. onder de wapenen te komen voor herhalingsoefeningen. De collecte voor het fonds van den Gewapenden dienst heeft in deze Gemeente opgebracht de som van f11,29. Tot op heden zijn gedurende dit jaar bij den Burgelijken Stand 3 1 aangiften van geboorten gedaan zijn er 18 personen overleden en hebben zich 30 personen in den echt bege\en. Dirksland. Men is verzocht te melden, dat als een zeldzaamheid aangemerkt kan worden, dat een konijn van A. v. d. Wekke alhier 18 jongen heeft afgeworpen. Uit het weeshuis alhier dat in 1868 is gesticht zal met Aug. a.s de laatste wees die daarin verzorging behoefde, die instelling verlaten. Met het oog hierop hebben Agen ten besloteD, en heeft den Raad dat besluit bekrachtigd, om den heer M. v. d. Slik, die van de stichting af, tot nu toe weesvader is geweest, tegen dien tijd eervol te ontslaan, met toekenning van pensioen. Tevens is hem naar wij vernemen gegund, om een gedeelte van dat huis te blijven bewonen. Melissant. Op Donderdag 27 Juni as. des avonds 6.30 uur zal de beproeving der brandspuit plaats hebben. Voor het voorbereidend militair on derricht hebben zich 36 jongelieden aange meld. De landbouwer H. van Puiten, schoot in één schot vijf volwassen ratten. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f315 opge bracht. Stellendam.** De milicien-verlofganger Gerbrand Kievit der lichting, 1900, dienende bij het 4e Regt. Vest. Art. is gedurende 13 dagen naar zijne garnizoensplaats onder de wapenen geroepen. De collecte voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft alhier f 7,06 opgebracht. Goedereede. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot tweeden sluiswachter in deze gemeente benoemd J. Luime alhier. De Oude Hoofdpoort, welke nog, zoo langen tijd als ééne der oudheden alhier werd beschouwd en die zoo vaak de speel plaats was van kinderen, is thans geamo- veerd, tot den grond toe afgebroken. Voor zoover bekend, zijn geene oudheden ge vonden. De collecte voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft alhier f 6,5 8 opgebracht. In het Gemeentehuis alhier is eene grijze postduifopgevangen. De rechtervleugel is gemerkt: 5437 en de linkervleugel 983 en door den heer D. Lodder alhier is op zijne boerderij eene witte duif komen aan-, vliegen, welke op beide vleugels gemerkt was: B B Bankammastraat 5. Tegen den 1 z Aug. a.s. is de milicien verlofganger Johannes Orgers der lichting 1900, dienende bij 'tóe Regt. Inf. opge roepen tot het houden van herhalings oefeningen te Breda. Mej. W. A. C. Klop te Hellevoetsluis heett voor hare benoeming tot onder wijzeres aan de O. L, School bedankt. Woensdagnamiddag werd van den vuurtoren ontdekt, dat bij het Nieuwe Gat in het rak van Scheelhoek eene uitgaande vischsloep uit Middelharnis was gestrand. Bij vloed omstreeks 7 uur 's avonds is het schip zonder assistentie vlot gekomen, waarop de sloep de reis vervolgde. In een veld onder deze gemeente is eene kleine zwarte luchtballon gevonden, gemerkt: »Aero club des Flandress, waaraan eene gefrankeeide briefkaart gehecht was met adres; 16 place d'Arnes,Gand,Belgique. Deze briefkaart is, met vermelding van dagteekening en plaats van aankomst, aan 't adres verzonden. Klaaswaal. Alhier werd de 85-jarige P. Brouwers, die doof is, door A. v. d. G. met de motorfiets aangereden, waardoor hij inwendig werd bezeerd. De motorrijder kwam tegen een huis terecht, waardoor hij deerlijk werd verwond. Beiden moesten dadelijk geneeskundige hulp inroepen. Numansdorp. De motorrijder H. Maasdam alhier, reed Maandagavond, door dat de Rijksweg, die opgebroken en afgezet was, doch niet verlicht, tegen die afsluiting, waarbij hij zich inwendig bezeerde en zijn motorfiets zwaar beschadigd werd,

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3