EERSTE BLAD. Zaterdag 22 Juni 1007. 22sle «I aargang JM1252. Antirevolutionair "r''IT Orgaan voor «I® ZHidhollandüche en %eeun§ehe Eilanden, IN HOC SIGN O VINCES De zaak is opgelost. Dat trof ons. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜJTGEYER T. BOEKHOVEN. Telefoon Intercomm. So. 2. Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Gtroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. «mi.i. ■■i... .411e stnfe&eBi voor «le Mednetle teestemd; Advertentiën eis verdere Administratie franco toe te zenden aan desi Uitgever ü)e oornaken van onze overwinning. Niet, zoo schreven we Woensdag, zit de oorzaak hierin, dat de conser vatieven te hoop liepen tegen de democraten want heel Rechts stond tegen heel Links 't Was trouwens voor ieder, die ook maar iets las, van wat er zoo door heel Nederland in de stemmingsdagen werd gesproken, maar al te duidelijk, dat door niemand aangeheven is de leusTegen de democratie of tegen het conservatisme. Wel klonk het overal en de »N. R. Ct.« ging daar als Oud-Liberaal blad nogal in voordit Kabinet moet wel «be schroomd® zijn, kan niet zijn liberale beginselen konsekwent doorzetten, kan zijn liberale vleugels niet flink genoeg uitslaan, kan het liberale beginsel niet genoeg tot zijn »recht« laten komen, omdat de Eerste Kamer het de handen bindtmaar dat «kan® en »moet« stond niet in verhand met de demo cratie, die ge toch waarlijk bij de »N R. Ct.« niet in de eerste plaats zoeken moet. Neen, dat »kan« en «moet® stond em alleen in vc. band hiermee, dat de liberalen in de toe komst van zins waren om te gaan regeeren zooals ze dat gewoon waren toen de Rechtsche partijen nog in haar eerste opkomst waren. Het moest in de toekomst nu eens voor goed uit zijn met den invloed en macht van Rechts; zij, liberalen, hadden naar Frankrijk gekeken en wat ze daar zagen was hun zoo schoon, dat dit hier in Nederland ook zoo moest worden toegepast. Niet in één dag, natuurlijk niet De Fransche Republiek was er in 1870 mee begonnen, en nu na 37 jaar pas mee klaar. Maar nu ook voldoende 1 Zoo moest 't in Nederland ookIn 30 tot 40 jaar zou er ook hier wel te reformeeren zijn op liberalistische manier 1 Langzaam aan, da's vanzelf, om vooral geen argwaan te wekken; om vooral sekuur te kunnen gaanom al zandstrooiende, het liedje van suja! sujakindjeal zingende, de goe gemeente doen indutten, die geen dadelijk gevaar zou zien. Dat beteekende het«kan® en »moet«; het liberaal beginsel kon dat nu nog niet, want die kerkdijken daar in de Eerste Kamer zaten je op je vingers te kijkendoch als die lui maar weg waren, en de Eerste Kamer was Links, welnu, dan had men voor jaren de handen vrij. Frankrijk had de voor beelden geleverd, hoe het liberalisme hier van »beschroomd« onbeschroomd, oftewel vrijmoedig of vermetel, wor den kon. En dan, waren zij, liberalen, maar niet meer »beschroomd«, dan lieten zij Rechts pompen en verdrin ken. Hunner was de macht en de kracht en Frankrijk zouden ze eens netjes nadoen 't Zat em voornamelijk daarin, dat Rechts overwon't Zat em niet in de democratie of 'f. conservatisme. Zat 't dan ook niet in de Belasting- ontwerpen Voor een deel, zeer zeker! Maar niet om die ontwerpen zelf'! want elk Kabinet heeft millioenen noodig. Wie dus zegt, en dat doet men van liberale zijde't zit em in de belas- iingontwerpen, dan beweren we neen, daar niet inmaar hier zat em de kwestie: Wie tegen een zekere be lastingwetgeving ingaat, veronderstelt daarmee, dat hij een beter zal leveren. En de burgers, boeren en buitenlui verstaan dat woord »beter« als «goed- kooper.« Maar zoodra ze dan ook hooren, dat èn de drank èn de tabak én zekere ingevoerde artikelen, toch duurder wordenwel, dan komen ze vierkant tegen die ontwerpen te staan niet om de meerdere belasting zelf, maar uit reactie, uit tegenzin, omdat de beloften geschonden zijn. 'tWas, zoo voelen ze het nu, in 1905 niet eerlijk om de tariefwet af te kammen; want nu is er iets soortgelijks, 't Is lood om oud ijzerniet beteren ergoze stemden weer, los van »klompen« en »petten« of wat er ook komen kan, Rechts, uit een ge voel van eerlijkheidom vroegere verkeerde handelwijze van 1905 weer goed te maken. Betalen doet niemand graag in 1905 niet en in de toekomst ook nietMaar zoo wijs is ieder, dat er geld moet zijn, en dat Rechts dat net zoo hard noodig heeft als Links. 't Was 't bedrog, daar men van gruwde, nu op 11 Juni 1907. Was het dan niet de Staalcrisis Ja, die heeft onzes inziens mee den groot sten stoot gegeven, veel meer dan de 'oeiastingontwerpen. En terechtEr was tusschên Sept. 1905 en Sept. 1906 iets gebeurd met den heer Staalwat, dat voelde niet ieder precies. Maar ér was een draai, genomen, zoover begreep iedereen het wel. In 1905 was de heer Staal vaderlandlievend, dat het daverdede Socialisten en Vrijz. Democraten vlogen tegen hem te wapen en 't scheelde niet veel of zij hadden hem wel willen wippen. Maar van toen af, werd Staal stil, als een rups die aan 't vervellen is en daar komt na lange wachten uit den pop een vlinder neen een man, mak als een lam, leunend en steunend op Socialist en Vrijzinnig Democraat, Staal, de vurige Vader landslievende Staal, treedt na een jaar de Kamer binnen, geleid door Troelstra eener en Marchant ter andere zijde en daar gaat 't er van langs 't Blijvend deel weg Corveeën weg Wachtdiensten wegKaderop leiding zal recht kom Mobilisatie 't zal rech komLandweertroepen 't zal recht komCavalerieoefening 't zal wel recht kom Ordeverstoring hij werkstaking 't zal recht kom Alles zou rech komEn 't is rech gekommen, want Staal is nu lid der Eerste Kamer en geen Minister meer. We hebben de overtuiging, precies als de heer De Beer Poortugaal in de N. R. C. schreef, dat Staal een der oorzaken is van de overwinning van Rechts. Maar er zijn nog andere redenen. We zullen ze opsommen le. de lib. partij is haar Thorbecke, haar Van der Putte kwijtze heeft geen leidsman meer. 2e de lib. partij moest door de leus stegen de clericalen« den twistdempen, die in haar woedt en woelt. 3e. de lib. partij kon echter daarom niet speculeeren op de Antithese, want ieder begreep, dat wie zijn strijd met »anti-clericaal« inzet, dan toch de eerste is, die de Antithese stelt. Nu stelde dr. Kuyper de antithese niet, maar de Liberalen zelf plaatsen haar in 't volle licht en wij Rechts aanvaard den haar. 4e. het Kabinet is een wankelend Kabinet, niet een meerderheid, die in de lucht hangt. 5e. Verzoeningsgezind heette het bij zijn optreden, maar ze bleek al heel weinig uit benoemingen. 6e. Zijn sociaal werk moet nog beginnen. 7e. Zijn kostbare tijd zal zoek gaan in een Grondwetsherziening of Blanco kiesrecht, daar waarlijk niet naar gesmacht wordt. 8e. het is een Kabinet, dat geen vertrouwen geniet, dan hoogstens bij den heer Borgesius die het gebake rd heeft. 9e de »paneelzagerij,« die in 1905 nog opgeld deed, wordt belachelijk. 10e. het «paganisme,® dat in 1905 nog ons afbreuk deed, zag ons Kiezers volk in Viviani, die de lichten des hemels had uitgedoofd en in degenen, die op Viviani gelijken. En daarom, omdat het vertrouwen in de Lib. partij door zijn schending van beloften, door zijn hulpeloosheid, door zijn Anti-clericalisme is uitge doofd, daarom ging Rechts een van hart, één van ziel ten strijde op en ging een gedeelte van Links mee. Trouwens in de Ark der Anti-liberalen is het Nederlandsche volk veilig. Ook de Liberalen We hebben ons vaak afgevraagd, wat is toch een liberaal man Maar 't lag en natuurlijk aan onze onkunde en weinig doorzicht, we konden er geen houvast aan krijgen. Maar nu weten we het Het in nevelen gehulde Centraal Comité van Vrijz. Kiesv. op Flakkee heeft 't eens duidelijk gezegd «Liberaal zijn is te gelooyen aan de zedelijke bestemming der menschheid, aan de levensvat baarheid van haar altijd gelouterd ideaalhet is te gelooven, dat de toekomst niet behoort aan de ge weldhebbers, aan de wonderdoen de geweren aan de sluwheid, die op onze lagere driften speculeert, maar aan het hoogste en beste in ons, aan de goede trouw, aan de kracht van beginselenaan ware menschelijkheid en alge- meene broederliefde. Liberaal te zijn is een zedelijke eigenschap.® Iedere arbeider heeft 't nu zeker begrepen? Of nog niet? Dan zit 't em in de onkunde van den arbeider, dat moet. 't Stond er toch wel in zeven a acht regels, dus lang genoeg. Daarom geven we het Comité in overwegingen het zal 't misschien van ons een leek, toch wel willen gelooven Schrijf nu eens in een poli tiek orgaan niet over «Liberaal, als zedelijke eigenschap«, dat wordt toch niet gesnapt en hoort er niet in thuis, maar over «Liberaal, als politieke eigen schap®; dat lezen en verstaan alle men- schen in zulke dagen, omdat ze de liberale beginselen in de politiek het best hebben leeren kennen. Kijk, toen Rechts in 1905 verloor, hing het Handelsblad tot onze terging de vlag uitdat was nu één liberale politieke eigenschap't Was min, ge zult het als liberaal Comité, dat gaioof hecht, volgens uw bovenstaande omschrij ving, ook aan menschelijkheid en alge- meene broederliefde, toestemmen, 't Was min! Nochtans: de vlag hing er. Wij hebben nu ook schitterend gewon nen Wij vlagden U tot terging niet We waren dankbaar Ons dunkt, dat dus de ware liberaliteit niet bij U, maar bij ons te zoeken is en dat uw verklaring van wat Liberaal is, in de politiek niet anders beduidt dan een rammelen met valsche munt, die dan ook nu door 't Kiezersvolk niet werd aangenomen, maar gewezen van de hand. De heer Fokkema werd 19 Juni aan de Groningsche Iloogeschool be vorderd tot doktor in de Godgeleerd heid na levering van een proefschrift: De Godsdienstig-wijsgeerige beginse len van mr. G. Groen van Prinsterer. Misschien is door andere Studenten aan andere Staats-Universiteiten ook reeds iets van dien aard geleverd, wat ons niet bekend ismaar 't trof ons, dat onze groote Partij stichter de man, die zijn Geen Staatsman maar een Evangeliebelijder zoo krachtig in en buiten de 2e Kamer beleedde man, die zijn Tegen de Revolutie Het Evangelie aan al zijn volgelingen zoo diep inprenttedie de Souvereiniteit van den Almachtigen God voor alle leven dag aan dag het Nederlandsche Volk voorhieldaan wien schamper gevraagd werdVeldheer, waar is uw leger 't trof ons, dat de godsdienstige beginselen van den on- vergetelijken Leermeester een onder werp van studie werden aan de Staats-Universiteitzoo zelfs, dat ze tot een proefschrift, tot examenwerk werden genomen. Het deed ons goed het bericht te lezen en we stellen belang in dat geschrift. Over Groen van Prinsterer kan men niet te veel schrijven, om zijn arbeid en beginselen maar des te beter te kunnen waardeeren. Groen tot een proefschrift aan de Staats-Universi- teit't Trof ons. OP DI&V SJ1TÜIJI4. Zuid-Holland zette de vorige week de Staten-verkiezingen goed in. De krantenlezer in doorsnee stelt zich, in afwachting van de herstemmingen tevreden met de eindcijfers en kijkt zoo eens even de afzonderlijke opgaven door, geen oor hebbende voor getallen-muziek. Toch zijn die cijfers uit de verschillende districten, leerrijk en geven ze aanleiding tot enkele beschouwingen, ook van alge- meene beteekenis. De cijfers uit Zuid-Holland zijn daarom het meest belangrijk, omdat juist in die provincie de stembus-actie het meest een generale Kamerverkiezing nabij kwam. Alle partijen wisten, dat van Zuid Holland het lot der Eerste Kamer zou afhangen en richt'ten er haar werkzaamheden naar in. Als we de cijfers van 1907 vergelijken met vorige uitkomsten, dan blijkt, dat ze minstens eveu goed waren als bij de Kamer verkiezing van 19,01 eu iets beter nog dan bij de Statenverkiezing van 1904. Daaruit blijkt, dunkt me, duidelijk, dat de Kamerverkiezing van 1905 een uitzon dering is geweest,. Toen waren de cijfers minder goed, hoewel niet vergeten mag worden, dat ook toen de meerderheid van de kiezers in Zuid-Holland voor de Rech terzijde koos. Slechts door de stemmenversnipperiug over verschillende districten kon het toen gebeuren, dat de meerderheid van de Kamerleden Links was. De oorzaken, die 1905 voor Zuid-Hol land minder goed deden zijn, waren vooreerst de maandenlange afmakings- campagne, tegen het Kabinet-Kuyper ge voerd. Mocht men destijds de vrijzinnigen gelooven, dan scheen een burgeroorlog op 't punt van uitbarsten te staan, die alleen door een verandering van ministerie kon worden voorkomen. Met name dr. Kuyper zelf was 't mik punt van vele giftige pijlen. Zonder eenige reden werd hem verweten, dat hij zijn tegenstanders j>heidenen« scholddat hij bij benoemingen schandelijk partijdig te werk ging en dat hij de arbeiders wilde pen sioneeren als ze dood waren. Nu is er zulk een echt vaderlandsch spreekwoord, dat zegt Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan 1 Die >bonte koe« heeft, gelijk ook elders, in 1905 in Zuid-Holland de stembusuitslag bedorven.' Daar kwam bij de tegenwerking der christen-democraten en het niet mede werken der triesch -christelijk-historischen, terwijl op andere plaatsen de samenwerking tusschen de andere drie christelijke partijen hokte. Nu, in 1907, schoof het stembuscijfer weer terug naar het getal van't jaar 1901, teiwijl de aaneensluiting tusschen de chris telijke partijen onderling aanmerkelijk ver beterd bleek te zijn. Dat is voor het vrijzinnige Kabinet in tweeërlei zin een verzwakking. Vooreerst een moreele verzwakking, door dat het nu met sprekende cijfers kan zien, dat het 't leven slechts dankt aan toevallige meerderheid in de Tweede Kamer. En daarnaast een werkelijke verzwakking van positie, daar het nu, minder dan ooit, op een Kamerontbinding zal durven aansturen. Immers, met de cijfers van Zuid-Holland voor oogen, kan het in deze provincie vrijwel rekenen op een omgaan van Gouda en Gorinchem (daar het Kamerdistrict van dien naam beslist beter is voor ons, dan het Statendistrict), terwijl in een paar andere districten de onzen goede kans zouden hebben. Opmerkelijk is voorts, dat daar, waar de christelijke coalitie een roomschen candidaat steunde, deze de groote meer derheid ook van de stemmen der andere partijen kreeg. Daar wij de kiezers niet aan een touwtje hebben en van zekere zijde het anti-papisme in verkiezingsdagen fel wordt aangeblazen, blijkt hieruit, dat de politieke opvoeding der kiezers vooruitgaat. Meer en meer gaan zij begrijpen, dat zij door de vrijzinnigen te steunen tegenover de roomschen het ongeloof de zege bezorgen. Wel kregen de roomschen, ook in Zuid-Holland, hun deel in 't college van Gedeputeerden en in de Eerste Kamer, maar ook hun kiezers zijn geen schapen en 't is gemakkelijker, hen tot wederdienst te bewegen, wanneer de hulp wederkeerig is, dau wanneer deze maar steeds van één kant moet komen. Opmerkelijk is wederom de vooruitgang der S. D. A, P. >Het Volk« merkte terecht op, dat nu, in de eene provincie Zuid-Holland, en dat voor de Staten, de sociaal-democraten meer stemmen uit brachten, dan tien jaren geleden jn het gansche land voor de Kamer. In Zuid- Holland en in Overijssel hebben ze de herstemmingen volkomen in hun macht. Het verwijt, dat wij de kiezers bang maken met het »roode spook« is dus volkomen ongegrond. Het is geen spook, maar het is een gevaar, dat met elk gevaar grooter wordt en nader komt. De afbrok keling van het liberalisme aan den »rooden« kant wordt telkens enger. Tusschen rechts en rood, als tusschen twee molensteenen, komt de vrijzinnigheid steeds meer in de verknijpiug en wordt ze langzaam, maar zeker, fijngemalen. Het bekende debat tusschen dr. Kuyper en mr. Van der Vlugt is ditmaal aan de stembus, in de praktijk des levens, voort gezet.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1