Woensdag 19 Juni 1907. 22sle Jaargang IN 1251, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. 1 Alle bakken voor «Ie Hed&ctie bestemd, Advertentiëïï en verdere Administratie franco toe te zenden aan den SJit^ever, De Ark der Anti-Libe rale party. Hoe komt men er toe Vit de Perg. Tuin- en Landlioiiw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER toOMMESjSHIJH. Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. In 1905 is Rechts verslagen en twee jaar later op 11 Juni komen wij overal met enorme cijfers uit de bus. Het Vaderland schreef dezer dagen, dat de juiste oorzaken van de nederlaag der Liberalen eerst later in hun gehee- len omvang kunnen worden vastge steld maar de oorzaken zijn volgens dat Blad, dat voor vele liberalen het marsch tempo te snel ging. Het blad bedoelde, dat ze dus naar het Rechtsche perron liepen om daar wat langzamer te kunnen rijden in de conservatieve richting van Anti's boemeltrein. Of om het nog eenvoudiger te zeg gen vele liberalen gingen volgens dat blad met ons mee, omdat ze van het Algemeen Kiesrecht en de Belasting wetgeving en de Sociale wetten en het Volksleger een afkeer hebben en van Rechts hopen en verwachten, dat die over al die politieke onderwerpen den boender zal laten gaan, om ze dan. net als de dienstmeid de schoong^ maakte ketels in de keukenkast zet tot nader orde; om zoo dan ook die vraagstukken in de politieke keuken ergens in een hoekje voor tal van jaren weg te duwen. Laten we dadelijk zeggen, dat als de Liberale medestanders dat op 11 Juni gedacht hebben, ze zich voor een gedeelte hebben vergist. Want ieder antirevolutionair zal ons toestemmen, als wij beweren, dat onze Partij is, wel tegen Algemeen kiesrechtmaar vol strekt niet tegen een betere Belasting wetgeving, tegen Sociale wetten, vol strekt niet tegen een betere Legeror- ganisatieintegendeel daar zijn we allen sterk voor en ook vóór uitbrei ding van kiesrecht. Wie dus aan de Ark der Anti libe rale partij ging hangen om als Libe raal nog bewaard te worden in den zondvloed der democratie, die zal beslist verdrinken: wij, anti-liberalen, willen flinke sociale wetten voor den werkman willen uitbreiding van kies- recht, maar niet wat men noemt Alge meen Kiesrechtwillen een betere Legerformatie. Neen, als de Liberale medestanders ons steunden, omdat ze van ons, Con servatisme verwachten inplaats van Democratie, dan hebben ze zich vergist. Trouwens op welken grond hadden en hebben ze dat Conservatisme ver wacht Was dr. Kuiper van 1901 tot 1905 conservatief Waarin dan Was mr. Loef met het arbeidscontract conservatiel Was de heer Bergansius, die de groote staking van 1003 den kop indrukte met zijn geniesoldaten, conservatief? Alles wat het Kuiper kabinet gedaan heeft was Christelijke Democratie, of is dat geen democratie Is alleen democratisch wat Socialisten en Vrij zinnig-Democraten willen Dat mogen de Socialisten en consorten beweren, maar wij denken er in onze Partij anders over. De liberale medestanders van 11 Juni vergisten zich dus gedeeltelijk, dat ze van ons Conservatisme hadden te hopen, dat hen het vuur in de oogen brengen zou van blijdschap. Neen, we zijn Democraten, wij willen met en in alles vooruit, maar we zijn een vijand van Algemeen kiesrecht, da's een feit. Bedoelden de door het blad genoemde Liberalen, dat ze van de Christelijke Democratie meer heil verwachtten dan van de Socialistische en Vrijz. Democratie dan gaan we met hen volkomen ac' -coord. Van de Christelijke Democratie is voor Land en Volk zegen te wachten want die rust èn op 't Christendom èn ze strijkt haar hand niet over één klasse van menschen, maar over alle rangen en standen, over rijk en arm, over werkman en patroon, over sol daat en officier, over de arbeiders zoowel als over den kleinen burger stand, over den boer als over den knecht. Bedoelden de Liberale medestanders van 11 Juni, dat ze van zoo'n Demo cratie gediend zijn, dan zeggen we blijf maar aan de ark hangen, mijne heeren je moet en gaat dan in goede richting en al is »hangen« niet zoo'n prettige positie, je komt toch in dit geval op den goeden oever terecht. Trouwens, van vergaan is geen sprake! Een Christelijke democratie blijft rotvast liggen zelfs op de kokende schuimende baren van revoluties en sociale beroeringen. En dat zit em hierin, dat die Democratie rust op het Woord van God, op de ordinantiën Gods, die eeuwig onveranderlijk zijn. Die democratie beoogt 't geestelijk en stoffelijk welzijn aller Nederlandsche burgers en burgeressengrijsaards en kin deren. Hoe wou die ark dan ooit stran den kunnen Ja Wat afvalt van den hoogen God Moet vallen, en als de Christelijke Democratie gaat ontaarden in een kiasse-democratie, ineen zoeken alleen van de stoffelijke belangen voor één, maar één volksklasse, dan gaat de Ark, als de Berlin op de Pier, naar den afgronddan breekt ze in twee stukken de naam-christenen gaan met hun klasse-democratie naar de haaien, maar de ware Christen-Democraten wor den behouden, dw.z. sociaal en politiek behoudend.w.z zij zullen het Land tegen revoluties en sociale omwente lingen behoeden en beschermen zich zelf beschermen en de reddende hand uit steken naar hen, die de lijn grijpen wil, welke de Loods heeft vastgemaakt op den vuurtoren, waar de drenkelin- gen door de branding heen, druipnat en afgemat, het zinkend vaartuig moe ten verlaten. De juiste oorzaken wist dat Liberale blad nog niet, waarom Rechts zoo ontzettend veel stemmen kreeg. Wij weten de oorzaken wel. Doch daarover een volgende maal. De Zutf. Courant heeft een eenig oordeel over de gevolgen van der Li beralen verlies. Ze schrijft, dat, »de loutering der politieke verhouding een schrede verder gekomen is« en waar dat is, het alleen betreurd kan worden dat de Conservatieven mach tiger zijn gebleken dan de Democra ten. Op andere plaatsen in dat artikel neemt de schrijver ook die termen democraat en conservatief voortdurend in gebruik. Maar hoe hebben we 't nu Is dan de strijd van Links en Rechts gegaan over Democratie en Conservatisme Door de voormannen van Links is vóór den stemdag allerwege verklaard, dat de strijd ging langs het Kabinet. Wat het Kabinet dus deed of naliet, werd van de Democratische of Con servatieve beginselen losgemaakt. Was de strijd daarover gestreden, over die twee beginselen, dan had toch elke daad van "t Kabinet aan die begin selen getoetst moeten zijn, maar dat durfden de propagandisten niet, dat durfden de liberale woord- en pen voerders niet, omdat ze dan hadden moeten bekennen, dat dit Kabinet door het overnemen der Sociale ont werpen van dr. Kuijper in 't zelfde karretje reed als hij en dat dus hun Weg met Kuiper! met 't oog op't zoogenaamd Conservatisme van den oud Minister, totale dwaasheid was ge weest. Was dr. Kuiper toen Conser vatief, dan is dit Kabinet 't ook, want 't werkt met zijn nalatenschap. Was dr. Kuiper democratisch, dan dit Ka binet evenzeer. De liberale voorman nen moesten dus wel, wilde ze de leus Democratie aanheffen, gaan spre ken »langs« het Kabinet. Immers, wie noemt de Belastingontwerpen de mocratisch P Wie noemt Mr. Rink democratisch Wie de heer Tets in zijn Advertentie om onderkruipers te werven voor een staking in Duitsch land, democratisch Geen sterveling, die er aan denkt. Neen, over de leus van Democratie of Conservatisme is zelfs niet gekikt-, hoe wou dat ook gekund hebben, waar het tweemanschap Borgesius-Mar- cliant zich door oud-liberaal Tydeman zag gerugsteund wat dwaasheid toch, om, waar alle liberalen in eersten aan val samenliepen, nog van Democratie te spreken? Of waren alle liberalen van Zuid-Holland, die tegen ons storm liepen, democraat Waren alle Anti's in Overijsel conservatief P Waren alle aftredende liberale Statenleden, voor wie de Lib streden, democraat? Wees wijzer Ja, dat er liberalen op onze candidaten gestemd hebben, gelooven wemaar dit zit 'em niet, omdat wij Conservatief zijn, maar omdat ze merk ten, dat de verwarring en het onver mogen tot regeeren zoo groot zijn bij Links Nochtans, 't is onze overtuiging, dat het aantal liberalen, die ons steunden niet den doorslag gaven tot onze over winning. De Liberalen liepen te hoop tegen de kerk; de heer Tydeman heeft het te Gorkum gezegd de lib. politiek los van den invloed der kerk. Zie, dat was de Antithese, daarvoor liepen de Lib. met ongewone kracht ten strijde. De Antithese moest vermorzeld. Is nu de politieke verhouding gelou terd Zeer zeker, maar niet door de uitspraak der kiezers over Democratie of Conservatisme. Wei, omdat de kie zers zich uitspraken over een Christe- lijken of een Neutralen Staatde uit spraak der kiezers is geweestwe willen een Christelijken Staat, bea demd door de christelijke beginselen, zooals de Kerk die leert. We willen, zoo zei de meerderheid, een Staat, die beinvloed wordt door de eeuwenonde ideeën der Chr. Kerk. Gelouterd is dus de dampkring wel want door de leugens van 1905 werden vele Christenen overrompeld om Links te stemmendoch nu zijn de toen neergezonken nevels opgeklaardlie gen baatte nu niet meeren nu kwam bij het Kiezersvolk precies denzelfden wil naar voren als in 1905 nl. we willen Rechts. Het kiezersvolk is toen overbluft, overlogen maanden achtereenMaar nu. in deze twee jaar uit eigen oog gekeken hebbende, draaide het been weer in 't lid en bleef het volk getrouw aan het helaasin 1905 wel inliggende, maar toen niet uitkomende beignsel. Gelouterd is de politieke verhou ding Bedrog op groote schaal kunnen de Lib. niet meer plegen. En met schitterende meerderheid heeft het kiezersvolk geëischt een Christelijk beginsel in de wetgeving. Of dat Conservatief of Democratisch is, zoo ver hebben er geen duizend kiezers gedacht? Het kon ze eenvoudig niet schelenChristelijk of Niet-christelijk dat was de kwestie. En de rest liet de kiezers koud- Schadelijke lectuur. Het is de roeping der ouders, hunner kinderen op te voeden in de leering der vermaning des Heeren. 't Is een zware taak, die zij daarin hebben te vervullen. Vooral wanneer de zonen en dochteren de kinderschoenen ontwassen zijn, wordt de taak dubbel moeilijk voor de ouders, 'l Is te recht gezegdniet alleen de dag-, maar ook de nachtwaak moet vooral in die jaren worden gehouden over de kin deren. En zoo is het. Maar wel is het dan ook noodig, dat het ouderlijk toezicht zich zeer nauwkeurig uitstrekke over de lectuur, waarmede de kinderen zich bezig houden. Van zoo menig boek en vau zoo menig blad, dat in dezen tijd verschijnt, moet worden gezegd dat het een pest is voor het kinderhart. Die feuilletons en die romannetjes in de z.g. neutrale bladen, doen dikwijls zooveel kwaad bij het jonge geslacht. Ziet eens hoe zij naar de courant grijpen, niet om het nieuws op staatkundig of wereldlijk gebied, maar om de nouvelle aan den voet van het blad. Het geestelijk venijn daalt dat menigmaal druppelsgewijs neer in de ziel, zonder dat de ouders het merkenen als zij het ein delijk merken, is het meestal te laat. Men vergete toch niet, dat in onzen tijd op ieder gebied nieuwe ideeën en voorstellin gen worden gehuldigd, welke alle ingaan tegen het Woord des Heeren. En nu is het in de litteratuur van den dag, dat deze ideeën en voorstellingen onder de menschen worden geprogageerd. Vooral in nouvelle en roman doet men zijn best deze zoo liefelijk en aantrekkelijk mogelijk voor te stellen. Men denke maar eens aan wat er zooal over het huwelijk en de vrije liefde ge schreven wordt. Het huwelijk is al vaak als iets laags gekenmerkt, terwijl de vrije liefde hoog verheerlijkt wordt. Voorts wordt ook menigmaal in de litteratuur het ouderlijk gezag naar beneden gehaald. Bij de ouders zijn volgens de nieuwere beschouwing alleen plichtenbij de kinderen zijn alleen voorrechten en rechten. Men krijgt zoo den indruk, dat de ouders om de kinderen bestaan en aan hen rekenschap moeten afleggeD. En zoo zouden wij nog door kunnen gaan. Alleen op èèn punt willen wij nog even den nadruk leggen. Dikwijls wordt ook in de geschriften van onzen tijd beweerd, dat al wat onze natuur ons ingeeft en al wat ons geluk bezorgd, gerust door ons mag worden gedaan. Hoe velen zijn door deze voorstelling tot allerlei zonde en ongerechtigheid vervallenZij is zoo geheel en al naar het hart van onze jonge menschen, maar daarom ook zoo geheel en al in strijd met Gods wil en met het waarachtig geluk onzer kinderen. Dat dan de ouders toch voortdurend letten op wat de kinderen, ook de groot geworden kinderen, lezen. Vrienden en vriendinnen bezorgen hun ook dikwijls boeken, die ziel en lichaam besmetten en bederven. Onze jonge menschen, laat niemand het vergeten, zijn de toekomst der Kerk. Het gezonde geestelijke voedsel voor hen is de melk des Woordsdaardoor zullen zij opwassen voor den Heere en voor zijn dienst, als een zaad, van den Heere gezegend. Men houde het zich voor gezegd. Oranjevaan VAN LANDBOUW-ONDERWIJS. Het jongste jaarverslag van „Landbouw-Onder- wijs" is niet bemoedigend. Althans niet dat van het Bestuur. Wij nemen het hieronder in zjjn geheel over, opdat de lezer zelf zal kunnen oor- deelen. Wij doen dit ook vooral hierom, wijl we hopen, dat de lezing van wat het Bestuur te zeggen heeft, velen zal kunnen aansporen, alsnog de handen aan de ploeg te slaan en mee te helpen, den „wissen ondergang" der Vereeniging te voorkomen. Men telle zulk een ondergang niet licht. Want „Landbouw-Onderwjjs" deed reeds heel veel voor 't Eiland.» En menig landstreek in ons lieve Vaderland heeft, waar het geldt het onderwijs aan boerenzoons, Plakkee benijd. Laat men toch zorgen, dat zulks zoo mag blijven. Dat dus de toekomst leere, hoe 't Bestuur van „Land- bouw-Onderwijs" in 't jongst verslag, dat uitge bracht werd in de ledenvergadering gehouden op 25 Mei j.l. de toekomst wat te donker inzag en, als gevolg daarvan, den stand van zaken wat te zwart ook schilderde. Ziet hier, wat er te lezen staat: „Het Bestuur der V., dat de navolgende ver slagen v. d. Comm. van Toezicht en v. d. Consu lent onverkort en ongewijzigd mededeelt, moet niet geacht worden, de daarin gewitte beschou wingen of berichten geheel en al te deelen. Im mers wanneer op de eene plaats wordt mede gedeeld, dat de met zooveel moeite ontstane cursus te Dirksland pas den 5den December kon geopend worden, omdat de jongelui niet verkozen te komen en er bovendien veel verzuim voor kwam, dan kunnen wij niet de verklaring onder schrijven, dat de cursus „veel nut gesticht zal hebben." Integendeel." „Wanneer wij er ambtshalve by voegen, dat de jongelui te Ouddorp eenparig weigerden het schoolgeld te betalen, dan is dit ook eene spre kende toelichting van den dank, dien de Ver eeniging ondervindt." „En als wij ten slotte moeten weerspreken het bericht, door den consulent in zijn verslag gegeven, dat de „Bill, en de Verz. in uitgebreidheid zijn toegenomen," dan verwijzen wij naar onze reke ning. Het blijkt immers, dat wij niet instaat ge weest zijn, iets van belang voor B. of V. te doen. Behalve eenige voorschotten voor eene tabel larische en cartografische rangschikking der geologische gegevens verschaft door boringen naar waterlagen, hebben wjj niets tot vermeerdering van boeken of naturaliën kunnen besteden. De aanschaffing van een microscoop moest ook dit jaar achterwege blijven." „Wel vorderden de cursussen veel geld. De consulent overschreed de perken van een zuinig beheer op zijne tochten. Terwijl wij wijzen moeten op dit hoofd, waar de bij de begrooting geraamde som van f 550 met f 200 overschreden werd, is het ons pijnlijk daarbij de bewustheid te hebben, niet alleen, dat onze arbeid zoo weinig vruchten afwerpt, maar ook, dat dit weinige geen waar deering ondervindt." „Onze exploitatie-rekening, over 1006 sluit met een tekort van ongeveer f 400. En daarbij dalen de inkomsten en trekken de leden zich zonder eenig gemoedsbezwaar terug." „Onder deze omstandigheden waar onze her haalde opwekkingen zoo weinig uitwerken, mogen wij voor de laatste maal de waarschuwing laten uitgaan, dat, mocht de onverschilligheid niet wijken, de Yereeniging harer wissen onder gang tegemoet gaat." M. ZWARTE BESSEN. Nog een korten tijd en de handel in zwarte bessen is weder aangevangen. In de laatste jaren heeft de teelt van dit besooft geen slechte uitkomsten gegeven en menig bezitter vaneen hoi of tuintje in Plakkee heeft uit de opbrengst der zwarte bessen geheel of gedeeltelijk zijn pacht kunnen betalen. Ook dit jaar zal de teelt nog wel loonend zijn, ofschoon de prijs door den te verwachten grooten oogst waarschijnlijk iets lager zal zijn dan yorige jaren. Of het in de toekomst zoo zal blijven Meerdere aanplanting en ruime oogsten kunuen natuurlijk de markt drukken. Maar dit is niet te voorkomen. Er is echter nog een andere oorzaak, die de prijzen kan doen dalen, een oorzaak, die wil kan voor komen worden. Ik bedoel de weinige zorg, die nog veelal wordt besteed aan de levering van goede kwaliteit. Onze zwarte bessen blijven niet in ons land, maar worden verzonden naar het buitenland, voornamelijk naar Engeland en Duitschland Voor dat zjj aangekomen zjjn op de plaats van bestem ming, hebben ze een langen weg afgelegd en zjjn daarbij vaak overgeladen moeten worden. Door dit transport hebben de bessen altijd min of meer geleden, maar het is duidelijk, dat die bessen, welke in de beste conditie verzonden worden, ook in de besten toestand zullen aan komen. Gewoonlijk houden de meeste verkoopers daarmede geen rekening. Zij denken allicht, dat de Engelschman en Duitscher alles maar slikt, wat hem voorgezet wordt. Mogelijk is dit vroeger wel het geval ge weest, toen er slechts weinige landen trans porteerden en in Engeland steeds gebrek aan ooft en groenten. Doch thans is het blaadje omgekeerd. Ieder land tracht zjjn handel zoo veel mogelijk uit te breiden en nieuwe connecties aan te knoo- pen. Men tracht nu elkander door het leveren van puike waar in goede verpakking van de markt te dringen. De Engelsche en Duitsche koopmans hebben volstrekt geen voorliefde voor een bepaald land, maar kijken alleen naar goede waar. Wil Nederland nu met zijn zwarte bessen niet van de markt gedrongen worden, maar integen deel nog meer afzet veroveren, dan dient men in de eerste plaats zorg te dragen voor deleve ring van puike kwaliteit.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1