Advertentiën. M. VAN DER STAD, SOMMELSDIJK. Naaimachines Reeds lang, voor dat al deze ziekten uitgebroken zijn, is de man gewoonlijk ongeschikt voor zijn beroep en een lastpost geworden voor zijn gezin zoowel als voor de maatschappij. Maar ook zonder dit, wanneer deze zeer ernstige gevolgen uitblijven, is de alcoholist in vele opzichten een min derwaardige geworden. Voor Hof en Huis. Buitenland. fieincn^ü Nieuws. Handel in Naaimachines, Levert met succes voor- en dchter- uitwerkende voor den spotprijs van ÜO gulden met 5 jaar schriftelijke garantie. Reparatie spoedig en billijk. Oude Machines worden te- gen hoogen prijs ingeruild OP IIKX UIPRIJK. Voor een van de districten van Amster dam district VIII heeft in de Staten zitting prof. Fabius, die ditmaal aan de beurt van aftreding was. Toen in onze antirev, kiesvereeniging de candidaten besproken werden, was er een der onzen, die in overweging gaf, den hoogleeraar niet opnieuw te candideeren, tenminste, niet in dit arbeiders-district. Nu is het waar, al is 't jammerdat men soms zijn meest eminente mannen, het minst gemakkelijk een plaats in Kamer, Raad of Staten kan bezorgen. Juist wij, die boven de gewone middenmaat uitkomen, staan daardoor het meest bloot aan de pijlen van den vijand, zoodat men 't met hén soms verliezen zou, waar er met een plaatselijke grootheid, een »getapt« man in 't district, winst te behalen zoude zijn. Hoe verdrietig dat ook is, men moest er mee rekenen Toch zat er iu Amsterdam wat anders achter. Het wat Mr, De Vries, de voorzitter, zei en uit 'tgeen Ds. Sikkel er in zijn blad over schreef, blijkt, dat deze tegen stander van de candidatuur-Fabius hem liefst zou zieq voorbijgegaan, om daardoor afkeuring uit te spreken, over de wijze, waarop prof. Fabius sinds vele maanden al over de gedwongen arbeiders-verzeke ring schrijft. Nu is de vraag, wien men in Amsterdam al of niet candideeren wil, van meer huis- houdelijken aard. Dat gaat ons »in de pro vincie* niet aan. Maar een man als prof. Fabius is 't gansche land door bekend en daarom is er in 't debat over zijn candi- daluur iets, dat ons allen raakt. Zooals men allicht heeft gelezen of gehoord is prof. Fabius onvermoeid in het bestrijden van wat hij Staats-socialisme noemt en waarmee hij bedoelt de verze- kerings-wetgeving tegen de gevolgen van ziekte, ouderdom en overlijden van den werkman. Ook tegen de wetten, zooals dr. Kuyper ze heeft ingediend, heeft hij zeer ernstige bezwaren en waren ze in behandeling ge komen, prof. F. lid der Kamer zijnde, dan zou hij er hoogstwaarschijnlijk tegen gestemd hebben. Nu is het niet gewaagd, te zeggen, dat in dezen de mearderheid onzer partij zijn bezwaren niet deelt, Hoe groot de minder heid is, die het min of meer met hem eens is, kan niemand gissendaarom kan men van meening verschillenten slotte doet het er weinig toe, want de hoofdzaak is niet welke volgelingen, maar welke argumenten iemand heeft. Dwaas echter, om niet te zeggen mis dadig, zouden we 't achten om iemand die als antirevolutionair zijn sporen heeft ver diend, uit te sluiten, wijl hij op een of ander punt niet eenstemmig denkt met de meerderheid der partij. Alleen als een Kamer-verkiezing beslist zich bewoog om een kwestie als die van de gedwongen verzekering, dan zou de vraag in overweging kunnen komen, om voor die keer iemand, die bekend stond als tegenstander niet moest worden voorbij gegaan door de voorstanders. Maar dan ook alleen, als men vreesde, dat het worden zou een dubbelije op z'n kant. Want indien eenigszins mogelijk, dan moet ook een minderheid in de gelegenheid worden ge steld, zich te laten hooren. Ik geloof vast, als prof. Fabius een jaar of tien lid der Kamer was geweest en dus minder uitsluitend in de wegen der theorie had gewandeld, dat hij thans, voorzeker! evenmin zijd critiek zou sparen, evengoed zijn waarschuwende stem zou laten hooren, maar ook meer voelen zou 't gewicht van de argumenten zijner tegenstanders en be proeven zou, om tot een vergelijk te komen, waarbij zijn bezwaren zooveel mogelijk zou den worden weggenomen. Gaarne wil ik erkennen, dat ik van prof. Fabius de laatste jaren veel geleerd heb. Hij heeft me meer dan vroeger aan 't nadenken gebracht over de wijze waarop een goede sociale wetgeving moet worden uitgevoerd en me klaarder dan voorheen de gevaren doen inzien van het Staats socialisme waartegen hij waarschuwt, al acht ik, dat de jongste brochure van dr. Kuyper overdrukken uit »De Standaard* verscheiden argumenten bevat, die nog op weerlegging wachten. Doch meer dan eens vroeg ik me af, of de hoogleeraar wel genoeg op de hoogte is [van de praktijk des levens, met name van het arbeidersleven. Een paar voorbeelden ten bewijze. Zoo geeft prof. Fabius ergens een be rekening, waaruit blijkt, dat de arbeider, wanneer hij b.v. van zijn 16e tot zijn 30e jaar een premie betaalt aan een verzekerings maatschappij, die niet boven zijn fïnantiëele krachten gaat, hij zich daardoor een minstens even hoog pensioen op 65-jarigen leeftijd zou verzekeren, als dr. Kuyper hem op zijn zeventigste wilde geven. Ik heb 'teens nagerekend en het klopt. Zelfs heb ik me boos gemaakt op d« arbeiders, die dat zouden kunnen doen en er toch niet voor te vinden zijn tot ik, met schaamte, moest erkennen, dat ik er zelf op dien leeftijd ik keu nu boven de 30 óók niet aan gedacht heb en dus even onverantwoordelijk heb gehandeld. Sinds dien tijd heb ik meer dan een arbeider aangespoord, dien weg te volgen, doch met weinig succes, 't Is wel vernederend voor ons, redelijke wezens, maar 't is een waarheid, die men eiken dag bevestigd vindt en die ik onlangs in de iV. Rott. Crt. aldus omschreven zag: »Het staat vast, dat zelfs in de hoogst ontwikkelde cultuur- staten slechts weinigen moreel hoog genoeg staan, om uit eigep beweging voorzorgen le nemen van zoo ethischen aard, als die waartoe da levensverzekering in staat stelt.* Nu dénk ik er niet aan, om te zeggen: De menschen zijn niet wijzer en ge krijgt ze niet wijzer ook! Ik hoop tenminste mijn kinderen alvast vroegtijdig over deze zaken in te lichten. Ik zou het toejuichen als er zulk een regeling getroffen kon worden, waarbij sterke prikkels werken, om steeds meer menschen arbeiders met name moreel hoog genoeg* te brengen, dat ze uit eigeu beweging, hun leven lang, voor hun ver zekering doen, wat ze zelf kunnen Maar de bange vraag blijft me beklem men: Zoolang nu de groote meerderheid moreel niet hoog genoeg staat wat dan? 'k Heb nóg een opmerking. Terecht merkte onlangs prof, Fabius op, dat het geen schande is en ook geen ver nedering, wanneer men buiten zijn schuld arm en ellendig werd, door liefdegaven te worden ondersteund. Alle goederen in hemel en op aarde zijn van mijn Vader, die in de hemelen is en als Hij mij zoo arm maakt, dat slechts de milde hand, die een aalmoes reikt, mij helpen kan, dan heb ik daar Hém voor te danken, die mij langs dézen weg mijn nooddruft wil doen toekomen en daartoe de harten beweegt. Naar de zijde Gods gezien is ook die aalmoes nog een onver diende weldaad. Maar iets anders is het toch, dunkt me, als ik naar de zijde der menschen kijk. Indien ik dan b.v. mijn leven lang hard en trouw gewerkt heb, vroeg in de kleine kinderen zat, laat er uit kwam en ze heb verzorgd en voortgeholpen, gelijk een goed vader betaamt, zonder ooit iets te kunnen oversparen en hoevele arbeiders ver- keeren niet in dit geval heb ik dan niet het recht, om tot de menschen te zeggen, dat ik niet ten volle het loon gekregen heb, dat ik als arbeider waardig was, wanneer ik grijs en krom, een gegeven bete eten moet? >dan is dit, dunkt me, toch wél een oneere, niet voor wie ^bedeeld* wordt, maar voor de maatschappij. Zie ik geloof, dat het meer dan totdusver ons streven zijn moet, om de dwang verzekering binnen zoo eng mogelijke grenzen te beperken en prof. F. verdient onzen dank, dat hij ons op de j>verzekerings- klippen* wijst, maar hoe men zonder dwang den arbeider recht doen kan, is mij, het oog op de praktijk des levens gevestigd, nog niet duidelijk geworden, UITKIJK. Kanaria. Ge»f uw kanarie een kooi van ijzerdraad, een vierkante met een blikken schuiflade, deze vol doet het best. Het hoofd voedsel moet zijn zomerraapzaad, dat een noodachtigen smaak heeft, met ala, muur, enz. als groenvoeder en in den winter inplaats hiervan stukjes rruohten. Ter afwisseling, zoo nu en dan, wat kanarie hennep- ol maanzaad en eveneens een enkele maal een stukje hard gekookt ei Geef geen aard appelen of brood en laat ook de suiker achterwege. Wat fijn zout of fijne muurkalk strooien op den bodem der kooi verdient aanbeveling. Maak dagelijks voeder- en drinkbakja schoon, plaats ze zóó, dat de vogel niet morsen kan. In de winter moet het drinkwater de kamertempe ratuur hebben. Bij mooi zonnig weer late men de kanarie baden, op andere dagen niet, en evenmin des avonds. Haal het badje na het gebruik weg. Reinig de kooi geregeld, ook de zitstokjes. Deze moeten van zacht hout en niet dikker dan een pink zijn. Spreek het diertje dikwijls op vriendelijke wijze toe I Beschut het tegen tocht, zonnehitte en kachel- warmte. Staat de vogel voor 't raam, zet hem dan even weg, als ge het raam opent. Doet ge dit niet, dan kan het beestje niet slechts ver kouden en heesch worden, maar ook aan rheuma- tiek in de pootjes gaan lijden. Een goede zitstok is voor een kooivojel van veel waarde. Zulk een stok mag niet te dun of te glad zijn, dit vermoeit den vogel te veeleen riet deugt dus niet, biedt geen stevigheid genoeg, tenzij het dier zich te veel inspant. Is het riet stokje dun en ruw, dan is het afvliegen moeilijk en blijft de vogel soms hangen. Het moet ruw zijn en tevens een behoorlijke dikte hebben, zoo dat de nagels der teenen niet verder reiken dan aan den onderkant van het stokje. FRANKRIJK De kamer is Maandag klaar gekomen met de algeineene beschouwingen over het ontwerp tot het tegengaan van de wijnvervalsehing en houdt zich nu bezig met de behandeling der artikelen. Gelijk wel te verwachten viel, kon het voorstel van Jaurés om de wijnbergen nationaal eigendom te maken, enkel op de stemmen van de zuivere socialisten rekenen. Het haalde er maar 65, terwijl de meerder heid tégen 505 bedroeg. Uit deze cjjfera blijkt ook, dat de afgevaardigden nü in grooten getale opkomen. De belangstelling is wel plotseling ópgewaakt na de gewel dige betoogingen in bet Zuiden De minister van koophandel Doumer- gue verklaarde Maandag nog, dat de regeering wel aan den toestand wil te gemoetkomen, maar dat geen betoogingen of bedreigingen, die de eenheid des lands in gevaar konden brengen, de algemoene sympathie hunnen verwerven. De minis ter van landbouw Ruau voegde hieraan toe, dat, naar hij hoopt, het ontwerp dit jaar vog vóór den wijnoogst zal kunnen worden afgekondigd. Het verbiedt alle bewerkingen om de geaardheid van den wijn to wijzigen, zijn hoeveelheid te vermeerderen uf gebreken te verbergen, kortom alles wat als vorvalsching is te beschouwen. Het voorbeeld van Montpellier, Nar- bonne enz. is reed3 gevolgd door de ge meenteraden van Aniane, Puissegnier, Aigues-Vives, Clapper, Montoulier en Poujol. Vóór zij aftraden, hadden deze Raden besloten geen belasting te betalen. Te Moatagnac, waar een soortgelijk besluit genomen was, werden de afgetre den raadsleden door de saamgaloopen bevolking met geestdrift toegejuicht. Men riep „Leve de staking! Weg met de belasting Te Montpellier is het na de afkondi ging van hef aftreden des Raads tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Op het oogenblik dat een der socialistische raadsleden een toespraak, tot de menigte hield om het aftreden te verklaren, trok een troep betoogers langs den politiepost onder het geroep van „aftreden I" Een jongen liep met een bord, waarop o. a. geschreven stond „Weg met de knoeiers!" en aan de aohterzjjde „Allen naar Parijs leve de revolutie!" Toen de politie dit bord wilde afnemen, onts'ond er een kloppartij, waarbij een agent gewond werd de gendarmerie werd toen te hulp geroepen en dreef de menigte uiteen, maar op tal van punten werden de ruiten ingeworpen, terwijl met glazeD naar de marechaus39üs werd gegooid. Een officier werd ernstig aan hst hoofd en de borst gewond naar het hospitaal gebracht, terwijl ook tal van agenten eu paarden gewond werden, 's Avonds tegen 11 uur rukte een escadron bereden jagers uit, weldra gevolgd door een compagaie infanterie die de pleinen eu straten schoonveegde, raaarde vluchtende menigte ging nog steeds voort met het ingooien van ruiten en het werpen met glazen en karaffen uit de koffiehuizen naar de gen darmes. Te Narbonne hebben Zondag da in de kazernes geconsigneerde soldaten gehoor zaamheid geweigerd door op den muur te klimmen en de treinen met reizigers toe te juichen. Toon een sergeant een hunner eraf trok, ontstond er een vecht partij, waarbij met steenen werd gegooid en de onderoffioierskamer werd vernield. Da vermauingen der officieren werden beantwoord met de „Internationale"; de soldaten verklaarden niet te zullen ge hoorzamen, wanneea hun bevolen werd tegen hun bloedverwanten en vrienden op te treden. Eerst na onderhandelingen, die een uur duurden, gelakte het den kolonel de mannen over te halen, hun kwartie ren op te zoeken. De minister van Justitie heeft den minister van Oorlog kennis gegeven, een mededeeling te hebben ontvangen, vol gens welke sinds eenigen tijd binnen de kazernes anti-militaristische propaganda gevoerd wordt, vooral door briefjes met oproerige opschriften, die worden rond gedeeld. De minister van Oorlog heeft daarop aan alle korpscommandanten ge last een nauwkeurig onderzoek in te stellen, en vooral uit te makon of sol daten hebben deelgenomen aan zulk doen. Het comité te Argeliers heeft, inge volge de opdracht der meeting van Montpellier, een nota opgesteld, waarin herinnerd wordt (Jat de weigering om belastingen te betalen en het aftreden der gemeenteraden moet plaats hebben vóór 12 Juni te middernacht. Het ge meentelijk bestuur zal echter alleen „stop zetten" wat betreft de betrekkingen der gemeente met het-centraal gezag. De commissiëa van beheer, benoemd door de prefecturen, zullen, voor zoover uit ambtenaren saimgesteld, haar werkzaam heden voortzetten, ook wat betreft den burgerljjken stand. Te Narbonne heeft de beruchte bur gemeester Perroal, nadat het stadsbestuur in zijn geheel was afgetreden, een toe spraak van de stoep van het stadhuis gehouden. „Daar men ons zoo behandelt," zeide hij, „moeten wij van woordeu tot daden overgaan. Gisteren hebben Albert en ik de staking der gemeenteraden afgekondigd en de stad Narbonne heeft de groote eer genoten, uitgekozen te worden om aan de gemeenten van de vier verbonden departementen het ver wachte sein te geven. Onze macht komt van u. Wij geven haar u terug, wij verbreken de banden dia ons aan het centrale gezag verbinden, en wij zullen hier niet terugkomen dan nadat wij voldoening hebben verkregen en op bevel van het volk." Toen de burgemeester uitgesproken had, daalde do driekleur langzaam en werd aan den stok een groote wimpel van rouwkrip gehangen. De menigte juichte als razend De regeering staat voor een zeer moei lijken toestand. Met geweld zal ze tegen het rebelleerende Zuiden wel niet aan stonds willen en kunnen beginnen. Maar wat moet zo dan doen Een toestand van anarchie ginds laten geworden Als men nu maar hopen mocht dat ze over genoegzaam boleid beschikte, om mot zichten dwang alles weer te brengen binnen de pidea van orde en wetMaar het verleden der Clémenceau's doet eer vreazen, dat ze daarin te kort zuilen schieten. Enkel in zijn anii-cieri- cale exploited wi3 dit ministerie groot. ENGELAND. Maandag is de tekst bekend gemaakt van het Koninklijk besluit, waarbij aan de Oranje-Rivier-Kolonie, den voorma- iigen Vrjjstaat, een grondwet wordt ge schonken. Da cons itutie komt overeen met de Transvaalsche, behalve dat het Hooger- huis van do Oranje-Rivier Kolonie zal bestaan uit elf door de regeering te be noemen leden, het Lagerhuis uit 38 leden, die rechtstreeks door de kiesge rechtigden zullen worden gekozen. Alle meerderjarige, mannelijke burgers heb ben stemrecht. Wat betreft het gebruik der beide volkstalen, de bezoldiging der parlements leden, het verbod van heerendiensten enz. worden de daarop betrekking heb bende artikelen der Transvaalsche grond wet ook in die van de Oranje-Rivier- Kolonie gevolgd. Voor de indeeling der districten is de volkstelling van 1904 tot grondslag genomen Uit het Koninklijk besluit blijkt nog, dat dit den 7en dezer door den Minis ter van Koloniën, lord Elgin, is toege zonden aan den hoogen commissaris, lord Selborne, met een begeleidende boodschap van den Koning aan het volk van de O. R. K., over te brengen door den luitenant-gouverneur van de Oranje-Rivier-kolonie, Goold Adams. In die boodschap spreekt de voist zijn vertrouwen uit, dat de burgers der Oranje-Rivier-kolonie onder de nieuwe grondwet in toenemende mate hun vroe- geren voerspoed en tevredenheid zullen mogen genieten Het ongeluk te Goor. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Goor meldt de //Zw. Gt.it nader De vrouw van den seinwachter Weinber- gen, die met dezen bewakingspost belast is, ontwaarde dat bet kind van haar schoon dochter tusschen de rails liep en wilde dit terugtrekken, met het gevolg dat ze door den trein overreden werden, het kind op de plaats dood bleef cn zij spoedig overleed. Iu een vlek in Spanje, Colmenar de Ureja genaamd, hebben een vader en een mosder hun zoontje van vijf jaar op de gruwelijkste wijze vermoord. Hierna hebben de monster» hot kind in een zak gestopt en het nnar een Boort van spelonk in den omtrek van het dorp gebracht. Na afloop van dit bloedig karwei hebbon ze de vermetolheid gehad het verdwijnen van hun kind bij de overheid aan te geven; De politie deed alle moeite om het kind op te -poren, maar natuurlijk tevergeefs. Eindelijk vond de vader het en droeg het met voortreffeljjk nage bootste onsteltenis in zijne armen naar het stadhuis. Daar hot echtpaar niet heel gunstig bekend stond, begon de publieke opinio zioh al heel gauw tegen heiden te keeren. Ze werden gevangen genomen en ia staat van besohuldiging gesteld. Hoewel ze veinsden doodonschuldig te zijn, kwam de justitie spoedig achter de waar heid. Ze vermoedden blijkbaar niet dat er dag en naoht luistervinken in de nnbfjheid hunner cellen waren. In elk geval, zij begingen de domheid zich meer dan eens te laten betrappen op fluisterende gesprekken, welke zij door de tralies hunner met eenige tnsschenruimte naast elkaar geplaatste vensters voerden. En zoo kwam het dan dat de geheeletoedraoht der zaak haarfijn bekend werd eu het eind zal dan ook wel zijn dat de vader gewurgd wordt, terwijl de moeder er stellig niet lichter dan met levenslange gevangenisstraf af zal komen. De trein uit Sebastopol, waarin grootvorst Constantijn Oonstantinowitoh, een aohterneef vau deu Czaar en hevolhebber van het Prebrojenski regiment der garde, gezeten was, is Zaterdag tweo uren te laat te Moskou aangekomen. Enkele minuten voor de aankomst van dien trein had een onbekende een locomotief hem tegemoet laten loopen om eene botsing te veroorzaken, maar gelukkig werd de toeleg bemerkt en kon de onbeheerde maohine tot staan worden gebraoht, terwijl do trein uit Sebastopol gewaarschuwd werd en kon stoppen totdat de lijn weer vrij was. Voorafgegaan door een losce looomotief zette de trein daarna de reis voort. Blijkens het ingestelde onderzoek zou de sohnldige een ont slagen spoorwegbeambte zijn, die zioh op de maatsohappij wilde wreken, maar hoegenaamd niets tegeu den Grootvorst in liet sohild voerde. Een reusaohtige afstand te paard maakte de Hongaarsche luitenant Krauser. Hjj reed in 14 dagen iijds van Rome naar Buda-pest J.l. Vrjjdag kwam de ruiter te Rome aan, na 14 dagen aohter elkander „in 't zadel" gezeten te hebben. Hij was er zelfs 10 uur binnen don bepaalden tijd, zoodat hij de woddensohap won en daarmede 25 duizend gulden 1 Aan den grond. De //Tel.// meldt: Door den lagen waterstand geraakte Hr. Ms. opleidingsschip //Polux// Donderdagavond voor de reede van Hoorn vast. Door de krachtige hulp van de Hoornsche ooot gelukte het evenwel, bet schip weer vlot te krijgen. Hr. Ms. rammonitor vHeiligerlee, die bij Urk vastgeloopen was, is Vrijdagnamiddag omstreeks twee uur door eigen middelen vlot gekomen, door bet op.oopen v n bet water en nadat trossen met ankers zijn nitgeoracht kunnen worden. Brand. Men meldt uit Haarlem aan de //N. R. Crt. Vrijdagavond te 8 uur brak een uitslaande brand uit in het perceel Groote Houtstraat 74, waar de firma Bak en Zonen een maga zijn heeft van huishoudelijke artikelen, bedden enz. De brand ontstond op de bewoonde ver dieping, doordat een jongen door onvoorzich tigheid kapok deed in aanraking komen met een gasvlam. Het duurde een minuut of tien voor de brandweer er was, doch toen ging het zoo goed op blusschen af, dat het gevaar zelfs lij de bovenverdieping bepaald bleef. Maar de waterschade aan de beddenmaga zijnen is zeer belangrijk. Alles is verzekerd te Zutphen. Door den brand was het verkeer in den hoofdverkeersweg een paar uur belemmerd. De trams konden niet doorrijden. Tan de autoriteiten waren er: de waarne mende burgemeester, de wethouder vanP.W. en raadsleden. Talrijk publiek |werd door de politie op eerbiedigen afstand gehouden. Het eerste slachtoffer. Bij het baden in een kavelsloot is Dins dag de 14-jarige zoon van A. Bakker te Nes in een kleiput geraakt en verdronken. Door een dogcart gedood. Te Hillegom kwam Maandag een meisje van 8 jaar onder een dogcart. Het was dade lijk dood. Ill een put gevallen. Dinsdag had de arbeider D. werkzaam bij den bouw van het kazernement te Ede, het ongeluk in een ca. 4 meter diepen put te vallen en een been te breken. Na door den in de kazerne aanwezigen officier van ge zondheid te. zijn verbonden, is hij per brand- card naar zijne woning gebracht. Ontsnapt en weer gevat. Men meldt uit H erlen aan de//N. R. Ct Door de marechaussee alhier werd Zaterdag aangehouden zekere K. D., wiens uitlevering door de Duitsche justitie was verzocht. In het daartoe bestemde lokaal opgesloten wist hij echter des nachts daaruit te ontkomen, door de ijzeren traliën boven de deur weg te breken. Een 10-tal marechaussees trokken aanstonds op jacht en wisten, na groote in spanning den inbreker, die in Duitschland zal terecht moeten staan als inbreker, Zon dagavond 7 uur opnieuw te arresteeren. Vrij ernstige ontploffing. Dinsdagmorgen had op de bovenverdiep'ng van een perceel in de Vrouwensteeg te Leiden een vrij ernstige ontploffing plaats. I11 di, perceel wordt door de zoons van den heer K. de bovenverdieping gebruikt voor het vervaardigen van vuurwerk. Een der zoons ^as daar Dinsdag met zijn arbeid bezig. Terwijl hij zich even naar beneden begaf, werd er een geduchte knal gehoord de rui ten sprongen en vielen rinkelend op straat de ramen braken en de pannen werden voor het meerendeel van het dek geslagen. Van de oorzaak is niets bekend. Vermoe delijk heeft eenige ontplofbare stof, hoe dan ook, vuur gevat. De schade is niet onaanzienlijk en zal al licht t 400 bedragen niets was verzekerd. Jeugdige zwervers. Dinsdagnacht werden in de Noord-Mo lenstraat te Rotterdam zwervende aange troffen twee jongens van 12 en 13 jaar. Zij waren Zaterdagavond de ouderlijke woning te Alfen a. d. Rijn ontloopen, terwijl een huuner f 34 van zijn vader had meegenomen. Zij hadden met dat geld een uitstapje gemaakt naar Bergen op Zoom en naar Antwerpen, van waar zij Dinsdagavond naar Rotterdam waren gereisd. Zij hadden nog f 13 van het geld over. Door tusschenkomst der politie zijn ze naar de ouderlijke woning teruggebracht. Een kwade hond. Toen Zaterdag de 13-jarige Willem Smits over het erf bij zijne woning te Sliedrecht liep, werd hij aangevallen door een grooten hond, die daar door een koopman uit Wijn gaarden vastgelegd was. Niettegenstaande de hond van een leeren muilkorf was voorzien, drongen zijn tanden door tot in de armen en in den rug van den jongen, die door het valsche dier op den grond geworpen was. 't Is dezelfde hond, die voor eenigen tijd de wed B., zijn vroegere eigenares, stukken vleesch uit de armen scheurde, tengevolge waarvan deze zich enkele maanden onder heelkundige behandeling moest stellen. Met ontzetting vraagt men zich af, wat de gevolgen zouden geweest zijn, indien de hond eens niet van een muilkorf was voorzien geweest. //(Dordr. Ct.)// Het echte vuur. Men schrijft ons uit Zeist Dinsdag liep hier een kiezer met een stemkaart voor de Prov. Staten rond, aan ieder vragende waar het stembureau was. Eindelijk werd de man aan het verstand gebracht dat hij 2 dagen te vroeg was.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2