voor de Miiidliollandsciie en Sficenwsehe Eilanden. Woensdag Vi Juni 1907. An Ure volu 22sle Jaargang IS". 1249. Orgaan Aizoo gekozen de Heer H. DE WILDE. IN HOC SIGN O VINCES UITSLAG verkiezing Provinciale Staten. (11 Juni 1907.) Uitslag Zuid-Holland, Drenthe. Zeeland. Ifcord-Brabant Aan God zij de eere. T. BOEKHOVEN. &lle stukken voor «Ie Hedactie bestemd, Advertent!en en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. (District Middel harms* 6 Tuin- en Landbouw. WrniigbaaEi. Uit de Pers. iMiineniand. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar." Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». Se. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reolamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan i Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. GEMEENTEN. Sommelsdijk Middelharnis Stad aan 't Haringvl. Den Bommel Ooltgensplaat Oude Tonge Nieuwe Tonge Herkingen Dirksland Melissant Stellendam Goedereede Ouddorp Totaal Kiezers. Uitge bracht. 456 694 195 257 396 486 311 125 395 270 285 237 422 4529 382 553 171 222 348 382 292 114 319 211 239 150 328 3711 Van on waarde. 9 4 4 1 5 7 3 1 40 Van Santen. 123 195 82 67 143 189 94 27 84 55 91 112 73 1335 De Wilde. 250 354 85 154 200 186 192 87 235 156 145 38 254 2336 's «Sravenhage S. J. ran den Bergh, nat.-hist.Mr. W. Dolk» lib. aftredendE. Edersheiin Bzn., lib aftredend B. Janse Jzn. lib. aftredend C. Ter Laan soc- dem.W. B. van Liefland r.-k.; Mr. J. M. A Lisman, nat.-hist. Mr. R. J. H. l'atijn, lib. aftredend; Dr. W. P. Ruysch, lib. aftredend Da. A. 8. Talma a. r.Jbr. L. T. Teixeira de Mattos, nat. hist.; Mr. P. J. Troelstra, s d.; Jhr. Mr. G. C. von Weiier chr. hist. Herstemming tusschen Dolk, Ederaheim, Janse, Van Liefland, Patijn, Kuisch, Ter Laan, Talma, Troelstra, Von Weiier. Botterdam D i s t r i o t I. Dr. J. H. Jennis lib.H. Spiek man s. d.Jao. van Vessem chr. hist. Herstemming tusschen Van Vessem cbr.- bi8t., en Spiekman s.-d. District II. Mr. S. J. L. van Aalten Jr. v. d.; C. van Dorp lib.; P. J. Helsdingen s.d. H. Spiekman s. d.; Dr. W. B. van Staveren a. x., aftr. Gekozen Van Staveren, antirev. Herstemming tusschen Van Aalten, v.-d. en Van Dorp, lib. D i s t r i c t III. C. H. van Dam, lib., aftr.H H. van Kol, s.d.; Mr. M. J. C.M.Kolkman, r.k Herstemming tusschen Kolkman, Kath. en Van Dam, lib. aftr. District IV. N. van Hinte, s.d.; E. P. de Monchy Rzn., lib.B. v. van der Pols, a. r., aftr. H. Spiekman, s. d.J. van Stolk Azn., lib., aftr. Gekozen Van der Pols, ant. aftr. Herstemming tusschen Monchy, lib. en Van Stolk lib. District V. Jhr. Mr. C. G. A. van Asch van Wijck, chr. hist.; Mr. A. R. Zimmerman, lib.; K. ter Laan, s. d. Herstemming tusschen Van Asch van Wijck, chr.-bist., en Zimmerman lib. Dordrecht t K. P. Jongkindt, lib., aftr.; W. H. van Bildsr- beek, lib., aftr.; Dr. Th. Stoop, s. d.J. A. Bersch- meijer, s. d. en Z. van Scheldt, a. r. (De katholieken, die besloten hadden den heer J. W. M. J. Kolkman te stellen, hebben dit per slot niet gedaan, waardoor de beer Z. van Scheldt de eenige candidaat van rechts is. Herstemming tusschen Van Biklerbeek, lib. en Jongkind, lib., Van Scheldt, ant. en Stoop s.-d. Lelden i Dr. E. F. van Dissel, lib., aftr.Prof. S.J.Fockema Andreae, lib.; J. Korevaar P.Azn., lib.; Mr. J. Brunt, chr. hist.W. Pera, a. r., aftr.W. F. van Dijk Thz., a. r., aftr.; Mr. D. van Eck,aoc.dem. H. Marks, s. d. en H. Spiekman, s. d. Gekozen Mr. Brunt, chr.-hist., Pera, ant., en Van^Dijk, ant. Schiedam Jan Bos, lib.; L. Hoogerbrugge Wz., chr. hist., aftr.; Dr. J. van Leeuwen, s. d.; A. C. A.Nolet, r. k.; Mr. P. J. Troelstra, s. d.; H. J. Versteeg, lib, aftr. Gekozen Hoogerbrugge, chr.-hist. en Nolet Kath. Bridle s G. J. Colder, a. r.J. S. Korteweg, lib. aftr.C- M. Loeff, lib. aftr.; J. H. Schaper, s. d. en Mr- P. J. Troelstra, s. d. Gekozen Korteweg, lib., en Loeff, lib. Vlaardfngen A. Hoogenbooru, a. r. aftr.; A. Hoogendijk Jz., lib.; P. M. van Nierop, lib.; J. H. A. Schaper, s. d P. J. Troelstra, s. d.; A. II. C. M. J.IJzer- mans, r. k. aftr. Gekozen Hoogehoom ant. aftr., IJzermans R. Kath. aftr. Delft L. A. Vreeburg, r. k. aftr.Prof. Dr. S. Hooge- werff, lib.; K. ter Laan, s. d. Gekozen L. A. Vreeburg R. Kath. aftr. Conda M. Bogaerdt Bz. lib.Mr. D. N. Brouwer, lib.; C. Hoogendijk, a. r. aftr.K. ter Laan, s. d.K Schouten Hoogendijk. lib.; A. van der Straaten, a. r. aftr.; Mr. P. J. Troelstra, s. d.; A. Vinger ling, a. r. aftr. Gekozen Hoogendijk Az. ant. aftr. A. v. d. Straaten ant. aftr., A. Vingerling ant. aftr. Slfedrechl Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deynoot. a. r.;W. Goed hart, a. r. aftr.; P. Loopiiyt, lib.; Mr. C. P Zaaijer, lib.L. M. Herman, s. d.L H. Schaper, s.d. Gekozen Gevers Deynoot ant., W. Goed hart ant. aftr. Oud-Bei jerland J. A. Bergmeljer, s. d.G. A. Diepenhorst, a. r. P. S. Overwater, lib.; J. H. A. Schaper, s. d.J. L. Verhoeven, a. r. aftr.; J. Vlielander, lib. Herstemming tusschen Diepenhorst ant., en Overwater lib., Verhoeven ant. en Vlieland lib. Bldderkerk L. M. Hermans, s. d.K. Pas, lib. ;T. Plantenga, a. r.; L. A. de Raad MFzn. a. r. aftr. Gekozen Plantenga ant. Blddelharnts W. J. C. van Santen, lib.; H. de Wilde, a.r.aftr. Gekozen H. de Wilde ant. aftr. Leiderdorp de heeren 8. baron van Heemstra, aftr. a. r.E. J. L. van der Meer, aftr. r. k. en E. Vernides, lib. Gekozen Baron v. Heemstra ant. aftr., van der Meer R. Kath. attr. Zoetermeer: Jhr. Mr. L. von Fisenne r.-k., aftr.; Joh. Krap a.r., aftr.; Jhr. Mr. W. Th. C. van Doom lib.; D. C. Lans lib. Geközen Von Eisenne R. Kath. aftr., Krap ant. Alphen: Mr. O. S. van Dobben de Bruijn a.r., aftr.; J. W. E. Kbbinge lib.A. A. van Gils r.-k.C. W. C. Th. Visser lib. Gekozen Van Dobbe de Bruin ant. aftr. van Gils R. Kath. Cforlnchem Mr. V. G. A. Boll lib., aftr.; Jhr. Mr. N. C. de Gjjselaar chr. hist., aftr.; L. M. Hermans s. d.; H. Spiekman s. d.G. de Vor Hzn. chr. hist.; W. de Vries Robbé lib. Hestemming tusschen Bol lib. en Gijse'aar chr. hist., G. de Vor ant. en De Vries Robbé lib. HOOGEVEEN. Alle liberale aftredenden herkozen. Alzoo gekozen23 anti liberalen, 2 liberalen en 16 Herstemmingen. MIDDELBURG. Van Teylingen L. aftr ,8pren- ger L., Polderdijk L., mr. Dieleman A.-R. aftr., Louwerse A.-R., Van Voorthuysen A.-R., mr. Sannes S.-D., Ossewaarde S.-D., Onderdijk S.-D. Herstemming tusschen Van Teylingen, lib. Polderdijk, lib. Dieleman, ant. Louwerse, ant. Van Voorthuysen, ant, VLISSINGEN. K. Houterman A-R aftr., C. A. Kalbfleisch L., T. H. de MeeBter L., P. Merckens A-R aftr., J. Ossewaarde S-D., J. A. Pieterse van Wjjk S-D., J. van Raalte L., G. W. Sannes S-D., P. J. Siegers A-R aftr. Gekozen P. J. Siegers, ant. aftr. K. Houter- mnn, ant. aftr. P. Merckens, ant. aftr. ZIERIKZEE. M. Bolle L., J. H. C. Heijse L.' C. J. Hocke Hoogenboom Lmr. D. Engelberts A-R., jhr. J. O. F. Hoeufft Chr-H., A. Timmer man Cz. A-R. Gekozen Bolle, lib. Heijse, lib. en Hocke Hoogenboom, lib. THOLEN. Jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, mr. de Wilde. Gekozen Casembroot, lib, aftr. GOES. A. S. J. Dekker A-R., W. Kakebeeke L. D. Mulder A-R aftr., M. Noordyke A-R aftr, J. Ossewaarde S-D., I. D. Fransen van de Putte LG. W. Sannes S-D., P. Tazelaar L., C. van der Weel S-D., J. Welleman L., J. Wondergem A-R., J. Pieterse van Wijck S-D. Gekozen A. S. J. Dekker, ant.D. Mulder, ant. aftr, M. Ncordijke, ant. aftr. J. Wonder gem, antir. BREDA. Gekozen Van Dam en Gerrits, beiden aftr. en Spitzen, allen R. katb. ZEVENBERGEN. Aarden R-K. aftr., Oomen R-K., Schendel R-K. aftr., Simonis R-K. aftr., Smits R-K. aftr. Gekozen A*arden, Oomen, Schendel, Smits, allen aftr. en R. kath. We kennen den schitterenden uit slag van Zuid- Holland en inzonderheid van Flakkee. En dan zij ons eerste woord geen dank aan onze kiezers, maar een Alleen aan o God, zij de lof, de eere, Want Gij zijt het, die de harten hebt geneigd als waterbekenGij, o God, wektet onze mannen op om hun plicht te doen Het is noodzakelijk, 'tis plicht en roeping, dat de plaatselijke leiders tot het laatste oogenblik werken't is uitstekend,, als alle hens op 'tdek geroepen worden, en men met stille kracht de slagen aanbrengt, waar ze moeten vallen, maar de Heere alleen is het, die den zegen op dien arbeid geven kan en hier gegeven heeft. Met dankbaarheid zijn we bezield en wie der onzen is het niet, bij zoo een schitterende meerderheid. Gaan we de cijfers uit elk der dor pen na, dan weten we niet, wie we 't meeste prijzen zullen. Is Oude Tonge niet prachtighebben Ouddorp en Den Bommel, Dirksland, Sommelsdijk en Middelharnis, Nieuwe Tonge, Me lissant en Herkingen, Stellendam en Stad niet een uitstekend cijfer ge leverd Ja, was 't niet overal boven onze verwachting? Maar had Oolt gensplaat niet nog beter kunnen zijn? Hoe zit dat, vrienden En Stellendam? Den heer De Wilde onze hartelijke gelukwenschen, maar den kiezers onzen lof voor hun ijver, hun stille kracht, hun waardigen, nobelen strijd, hun flinke, rustige actie, waar ze met genot op mogen terugzien. Goed begrepen, waarde vrienden In stille kracht zit thans voor ons de macht. En weet ge, wat ge vooral moet blijven doen! Leest onze bladenLeest »de Standaarck; is die te duur, dan »de Rotterdammers;' is die te duur, neem dan onze kleinere bladen mis schien vindt ge daar ook nog wel 't een en ander in, dat u inlichtingen kan geven. Wie nog geen lezer is der »Maas«, hij wage er eens een paar kwartjes aan voor 3 maanden. De pers, de courant is ons krach tigste wapen in het politieke leven In een antirevolutionair gezin be- hooren twee dingen te zijn; de Bijbel en een Christelijk politiek blad. En aan die twee heeft een arbeider genoeg om hart en verstand te ontwikkelen. Doe de neutrale bladen uit uw huis. Marsch ermee! Doe de liberale bladen van uw tafel af. Weg met die dingen! Leest uw Bijbel en uw christelijk politiek blad: dat is ruim genoeg voor ons allen. En dan, we twijfelen er niet aan, of het Anti liberale Flakkee zal tot in lengte van dagen Anti-liberaal blijven. En Flakkee zal 's Heeren zegen mogen verwachten, omdat 'tin den weg der middelen is. Er is geen betere weg! Voorwaarts dan, mannenbroeders! Voorwaarts! en onze hulpe ver wachten wij van Hem, dien gij allen belijdt en beleden hebt als den Koning der Koningen, den Souvereinen God. Voorwaarts! naar 1909, naar de Kamerverkiezing. Op haar nu 'toog. Op 1909: opeen ander Kamerlid! Het district Zierikzee moet weer, we spreken menschelijk, a^ti-liberaal worden. 'tWas in 1905: Pompen of verzuipen; ze wilden verbranden in Zierikzee een pop, die mr. Pompe moest verbeelden. Verleden week hing te Heinenoord de Pestvlag aan den toren, omdat Ds. Talma daar sprak. De zwarte vlag, alsof Ds. Talma en wij een pest zijn. Onder die Pestvlag, die zwarte vlag, trekken we in volle slagorde op om 't district Zierikzee weer te winnen. De Pestvlag van Heinenoord is onze banier! Wij zijn de zwarte bende! U allen, Roomsch en Onroomsch, de pest des Lands noodigen wij uit: Sluit u aan, schouder aan schouder; man naast man; allen te samen onder de ééne banier: de Pestvlag van Heinenoord OVER GIER. IV. Velen bewaren de gier in een zoogenaamden giersloot. Zij vergeten echter, dat ook deze methode met verlies van vrij groote hoeveelheden stikstof gepaard gaat. In den winter van 1901—1902wer- den op Rijkskosten onder leiding van den heer C. Nobel proeven genomen, welke ten doel hadden, inzake bedoeld stikstof verlies wat getallen te leeren kennen. Als proefnemers traden op de heer P. Zeeman, te Beemster, de heer H. Beets te Purmer en de heer C. Davids te Wijdewormer. Ten einde de vertrouwbaarheid van de te ver krijgen cfjfers te verhoogen (aldus de heer Nobel) namen de heeren L. Driebergen te Beemster, P. Blokker Tz. te Purmer en J. Teer te Wijdewor mer, allen Hoofden van Landbouwwintercur- sussen, op zich, om aan de proefnemers de noodige hulp te verleenen bij de uitvoering der proeven. En wat leerden deze proeven Dat bij 't bewaren van gier in een gewone sloot bij de drie bovengenoemde proefnemers achter eenvolgens 70, 60 en 46 ten honderd van de stikstof verloren ging. Dus het bewaren in een giersloot is niet afdoende. En met deze conclusie zal gewis iedere lezer het eens zijp, vooral als hij weet, „dat bij bewaring van de ier in een vat ongeveer overeenkomende met bewaring in een ierkelder" te Wjjdewormer hoogstens 16 percent verloren ging, te Purmer hoogstens 5 percent en te Beemster 4 percent. Dat ging dus heel wat beter, dan zoo maar in een open sloot. En nog veel minder was 't verlies aan stikstof als van den aanvang der bewaring af 3 percent superphosphaat aan de gier werd toegevoegd. Dan bedroeg 't nergens meer dan 4 percent. Op grond van deze proeven berekende de heer Nobel, dat men by 't bewaren van de gier in een kelder 40 tot 80 gulden jaarlijks besparen kan op eene boerderij van 20 koeien. En warm beveelt hij dan ook aan 't bouwen van een gierkelder bij de boerderij over te gaan. Te meer,wijl de stlchtingskosten niet zoo bijzonder hoog zijn. Met 800 g. kan men al heel wat doen. Bij den heer Brander te Hoogcarspel werd er een gebouwd, welks bodem 115 cM. beneden het normale water peil ligt. En deze kostte: Het metselwerk inclusief het maken van een gat f 204, Houten beun en houten overdekken 65, Houten pomp 33, Totaal 292,— We willen hiermee eindigen. De Vrager als ook vele andere lezers zullen uit onze opstelletjes „over gier" geleerd kunnen hebben, dat deze vloeistof de volle aandacht van den boer ver dient en dat menigeen er wel iets meer uit kan halen, dan er uitgehaald wordt. M. LANDBOUW-ONDERWIJS. Wij ontvingen de Verslagenreeks van de Ver- eeniging Landbouwonderwijs. In een ander nom- mer hopen we er op terug te komen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 63. 'k Zou graag een boekje lezen, waar speciaal over varkensfokkerij enz. in staat. Wie helpt mij aan den titel? 64. Wat is ijzervitriool? Antwoorden en mededeelingen. 61. Of reukgras een goede grassoort is „Men beschouwt het reukgras tegenwoordig als een gras van zeer geringe waarde, dat voor de cultuur niet kan worden aanbevolen." Uit Ten Rodengate MarisBen's Plantenteelt. 62. Wat zyn zure en zoete grassen Met zoete grassen bedoelt men de echte grassen. Zure grassen zegt men tegen de cypergrassen of schijn grassen. De pestvlag. Et- zijn buitensporigheden van partijdrift, die verdienen geboekt, gedocumenteerd, en in de historie vastgelegd te worden. Dit geldt ook van wat liberalistische felheid in Heinenoord heeft aangedurfd. Men was daar nog in het bezit van een zwarte vlag, die in vroeger eeuwen ge bruikt en op den toren uitgestoken werd, als de pest in het dorp haar hangen in tocht hield. En die oude pestvlag heeft men nu in Heinenoord durven uitsteken toen de heer Talma er kwam, om een meeting te hou den. Weet nu wel, dat de heer Talma jarenlang predikant te Heinenoord is geweest.^dat hij er met tal van Liberalen al dien tijd bevriend was geweest, en dat door zijn voorbeeldigen ijver het geloof in Heinenoord's kerk weer zoo machtig was geworden, dat de kerkeraad modern was die hem beriep, maar orthodox toen hij zijn afscheid kreeg. En toen nu die gewezen predikant in het dorp kwam, en aanschelde bij een van zijn oude liberale vrienden, deed men de deur voor zijn neus dicht, en wilde men hem zelfs niet ontvangen Doch erger nog. Van den toren woei de pestvlag, als om den volke te verkondigen, dat de man van de pest weer in het dorp was ver schenen. Brutaler stuk van liberalistische partij- drift is bij deze verkiezing niet uitgehaald. Maar brutaler, feller en boozer kan 't dan ook al niet.(Standaard./ De zwarte vlag van den toren. Men schrijft ons uit Heinenoord Donderdagavond trad in de Bijz. school op de heer A. S. Talma, vroeger Herv. predikant alhier, tot het houden van een rede met 't oog op de verkiezingen voor de Prov. Staten in het district Oud-Beijer- land. De school was stampvol en met de grootste aandacht werd de gloedvolle rede aangehoordvoor het debat meldde zich

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1