RECHTS. H. DE WILDE. II. DEWILDE. H. DE WILDE. D SANTEN VAN W. J. C. WILDE DE H. SANTEN VAN W. J. C. WILDE DE II. Kiezers H. DE WILDE. Denkt er om, wanneer ge ONZEN Candidaat wilt stemmen, maakt dan het ONDERSTE BLOKJE van het stembiljet zwart. Als ge Uw stembiljet ontvangt, ziet het er zoo uit Maakt alleen het onderste blokje geheel zwart, en steekt uw biljet als hieronder in de bus. Het stembureau is geopend van des morgens 8 tot des middags S uur. Ruiin 200 nieuwe Kiezers, die saaragekoppeld moeten blijven, maar waarvan dit Ministerie gezegd heeft ze te zullen scheiden. Onbarmhartiger daad zou door geen Kabinet ooit verwezenlijkt zijn. Want dat plan is de pure zelfzucht ten top verheven. Ja, in vergaderingen en meetings, waar meesttijds alleen de flinke, krach tige arbeiders komendaar slaat het in, als men aan die mannen een pensioen kan voorstellen, zoodra ze 65 jaar oud zijn. Dat trekt hen aan, als ze hooren, dat ze op hun 60ste jaar het bijltje er bij kunnen neer leggen, want natuurlijk, zonder de Invaliditeitsverzekering voor de man nen van 30 tot 59 jaar, kan men de mannen van60jaar eerdereetipensioen geven. Het vrijkomendegeld voor die In- valieden dat niet uitbetaalde, kunnen dermannen van 60 jaargebruiken.waar ze^er anders 65 tot 70 jaar oud zouden moeten zijn om peilsioen te trekken. Maar dat is juist de grofste hard vochtigheid, die men denken kan. Die invalieden, die tobbers van 30, 40, 50 jaar, die getrouwd zijn, kin deren en een huishouden hebben, maar door allerlei lichaamseuvel niet verdienen kunnen; die invalieden, zij leggen het loodje. Wat bekreunt men zich nu om zoo'n ellendige. Als men zelf maar pensioen heeft op 60 jaar, inplaats van op 65 jaar of 70; wat maalt men dan om zijn i ongelukkigen medebroeder, dorpsbe- j woner, buurman en kennissen, die in treurigheid hun dagen slijten, van gegeef moeten leven, van de diaconie moeten worden ondersteund en leven op den afval van gegoede menschen. We protesteeren in naam van alle naastenliefde, in naam van mensche- lijkheid en billijkheid tegen degenen, die de Invaliditeitsverzekering los willen maken van de ouderdomsver- zekering en deze laatste voorop willen gaan. Wie meedoet aan splitsing, zooals dit Kabinet wil, streelt de zelfzucht der tot werken bekwame mannen; ondermijnt 't toekomstig stoflelijk ge luk en welvaren der Invalieden, die naar hulp in den nood uitzien. Rechts in de Eerste Kamer zal zich daarte gen met macht verzetten en moet daarom behouden blijven. Wie de ellende verzachten wilder huisvaders en verdienende huismoe ders, die Invalieden zijn, hij kantte zich vierkant tegen dit Kabinet, en alle Liberalen, die het daarin willen steunen. Hij steune onzen Candidaat, die van zoo'n splitsing een vijand is. Dit Kabinet openbaart groote hard vochtigheid, die door gebrek aan finan- tiën moge goed gepraat kunnen wor den bet is en blijft hardvochtig, een gunstbetoon aan de zelfzucht der sterkere arbeiderseen speculeeren op en een prikkelen tot hun steun van liberalen. Verijdeld moet die toeleg worden, om de Invalieden nog langer aan hun ellende over te laten. Ze moeten eens geholpen worden. En dat wil beslist Wie »Uat de siesin van dit Hiaiiiiiet Oud-Liberalen Unie-Liberalen Vrijzinnig-Democratenen Socialisten zijn de steun van dit Kabinetzullen bij de herstemmingen samengaan om de Eerste Kamer Liberaal te maken. Hoe Konings- en Bijbelgezind deze laatste groep is, op wier hulp de Liberalen zoo hopen, net als in 1905, wordt wel uitgewezen door 't volgende stuk, waarin voor de zooveelste maal tevens wordt aangetoond, dat 't chris tendom een aanfluiting en bespotting is voor sommige Socialisten, die met den Liberaal op politiek terrein van geen Bijbelwoord willen weten. 't Was naar aanleiding van de red ding te Hoek van Holland En de koningin van het land, dat tegen het Westen ligt, had zeer veel ruiters en paarden en krijgsknechten, om te oorlogen tegen de Englekieten, en de Wilhelmieten en deLeopoldieten, want zij beminde den krijg en wilde den vrede niet. En de man, wiens huisvi ouw zij was. genaamd Hein, met den toenaam Prins, was een strijdbaar held, van den stam van Mecklenburg-Sweerin uit de land palen der Wilhelmieten en hij had zes strijdhengsten, welke door zijne huisvrouw werden bewaard, nademaal zij zachtmoediglijk de dieren behan delde doch Hein was een geweldig jager voor het aangezicht des heeren en hij doodde vele herten. Van dien tijd zegt het volk het spreekwoordIs Hein ook onder de hertendooders En Hein was een groot zeevaarder en hij voer op schepen van het vlek dat aan de zee ligt, genaamd Hoek van Holland naar de Pier en als de golven over het schip sloegen en de zeelieden riepen >Hein, wij vergaan,zoo ont stak Hein een vuur in zijn mond en hij blies rookwolken uit en de zee vaarders vergingen niet als zij een rookkolom boven het hoofd van Hein zagen. Want dan gedachten zij de kinderen Israels in de woestijn, hoe een vuur kolom en eene wolkkolom zweefden boven den tabernakel, en de zeevaar ders vonden den weg als zij naar Hein keken en zij noemden hem vuurtoren. Maar de koningin van dat land verzorgde de hengsten. Sela. Kiezershebt ge ooit gemeener spotten met de Bijbeltaal gehoord en dan jegens iemand, zoo na verwant aan ons geliefd Oranjehuis? Zeer zekereen Liberaal is niet verantwoordelijk voor wat een Socialist schrijft, maar 't is ons bekend dat één Liberaal blad in heel Nederland, tegen zulk een taal heeft geprotest eerd. Wel hebben de Liberalen altijd wat tegen ons te mopperen, maar tegen de Socialisten zijn ze stil en vriendelijk Trouwensdaar haugen ze in de politiek ook zeer van af. En wiens brood men eet, wiens woorden men niet durft bestrijden! Tusschen Uiiiisteuflom en Revolutie is geeu verzoening mo- L gelijk. Mad Rechts in de Eerste Manies* ongelijk Wat is de heer Staal, toen, na den Staalnacht toch door de Jjiberale Pers verheerlijkt. 1 't Was of Nederland door hem in staat zou worden gesteld om heel Duitschland in één slag te veroveren. De heer Staal was de vooruitstreverigheid in persoon, en zijn oorlogs-plannen, zijn afschaffing en v er mindering van 't blijvend gedeelte, was het middel tegen alle kwaal, die de kranke legerorganisatie, volgens hen, aankleefden. Maar Rechts in de Eerste Kamer stoorde zich aan die loftuitingen niet. Ze dacht als de rust maar wat weergekeerd is, als de libeiale Pers maar wat nuchter wordt, als ze maar wat afgekoeld is van haar warmte voor de Staalplannen, dan zal diezelfde Pers wel wat anders zeggen. En 't is uitgekomen, zooals Rechts in de Eerste Kamer en ieder nuchter mensch oordeelde. De Liberale Pers is over de Staalplannen zoo mak geworden als een lam. Je hoort geen enkel woord van lof meer over den afgetreden minister. De Pers durft niet meer, nu ze nuchter is geworden. En de Liberale Eerste Kamerleden, die vóór Staal waren, zitten nu met hun stem verlegen. Neen! nu slaat 't blaadje zelfs om. De Arnhemsche Ct., een vrijzinnig- democratisch blad, gaf kort geleden een artikel, dat raak was. Hadden wij zoo iets geschreven, men zou zeggendaar zit politiek achter; maar als een voornaam orgaan der Liberale partij zoo schrijft, beteekent dat toch wel wat. Er stond: Laat men de mooie redevoeringen er buiten, die op het eerste hooren ontegen zeggelijk indrukwekkend zijn geweest, dan is er in het belaid van den vorigen Minister van Oorlog weinig dat be wonderd kan worden. Minister Staal had in vele opzichten het karakter van een vrouw; opvliegend en wuft in het besluiten; overgevoelig en verongelijkt als hem bij de uitwerking bezwaren werden voorgelegd, die ook hij niet tot oplossing kon brengen. Dan werd hij kribbig en stelde zich op het standpunt, dat hij alleen goed en al zijn onderhebbenden dwars wilden. Geen minister, die van de hoofd ambtenaren van zijn departement zich zoo volkomen vervreemd had, en wiens plannen, indien ze hebben beslat n, voor allen zonder uitzondering ctn gesloten boek zijn gebleven. Men dwaalt dan ook niet weinig, als men Staal voor een man van hervormingen houdt. 't Is al leelijks genoeg, wat dit Liberaal blad schrijft, dat nl. Staal volstrekt geen hervormer was der Legerorgauisatiedat nl. hij zelf als Minister niet eens goed wist, wat hij eigenlijk wou; dat nl. de hoofdambtenaren van de plannen van den heer Staal niets begrepen; Maar zie wat dat Blad nog meer schrijft Met zijn improvisatie (rede) aangaande het blijvend gedeelte, heeft hij aan de zaak van het volksleger onberekenbare schade gedaan. Die maatregel was: een ondoordachte onvoorbereide, desorganiseerende, stap (een stap, die de boel in 't riet bracht.) We wagen terecht: Had Rechts inde Eerste Kamer ongelijk, dat ze dezen Mi nister haar vertrouwen ontzegde en zfjn begrooting verwierp. De liberalen steunden den Minister uit politiek. Ze durfden hem niet te laten vallen, omdat hij liberaal was. Dat ze een Minister, die ondoordachte, onvoorbereide, in de war schoppende denk beelden uitsprak, van de Groenetafel liever zag verdwijnen Rechts had volkomen gelijk. En zoo'n Kamer, aan wie zelfs nu, nu het nuchter is, door een liberaal Blad lol' moet worden toegezwaaid zoo'n Kamer zou men willen omzetten en liberaal maken Liberaal maken in mannen die door dik en dun met zulk een Minister zouden meegegaan zijn, al waren zijn plannen nog zoo onnoozel. De kiezers moeten weten, wie ze kiezen, leder is vrij, maar ze zullen moeten toe stemmen, dat een weldenkend mensch toch niet zoo dwaas is, om een Statenlid te kiezen, die aan zulke Eerste Kamerleden zijn liefde verpand heeft. Neen, wie een Statenlid kiest, die weer op zijn beurt een Eerste Kamerlid helpt kiezen, kieze Rechts dan blijft men bewaard voor een Kamer die uit politieke liberale over wegingen ondoordachte, onnoozele, onvoor bereide, des organiseerde stappen doet. Wij noodigen U dan ook uit, te stem men den heer Statenyerkiezlng en LaitafMangen, Deze twee woorden behooren bij elkaar. Van den uitslag eener Staten verkiezing hangt voor een groot deel af, de behartiging der belangen van den landbouw. Toch wordt of kan haast niet bij deze Statenverkiezing van de landbouwbelangen gesproken. Waarom niet Omdat de vrijzinnigen het karakter der Statenverkiezing heb ben vervalschtvroeger en ook nu. Bij vroegere Statenverkiezingen werd steeds door hen het voorgesteld, alssof de leden der Provinciale Staten volstrekt niets met de politiek te maken hadden. Heelemaal hadden de Staten leden geen invloed op den gang en de richting van het beleid der Landsre- geering. Zij hadden, zoo werd het voorgesteld, niets te toen danpolder- en waterschapsbelangen te behartigen. Wat kwam daarbij nu in rekening, welke staatkundige beginselen zoo'n Statenlid beleed. Men kan toch van een polderweg, een uitwatering of dergelijke dingen niet zeggen »dat is liberaal, antire volutionair of katholiek Nu zou daarover nog wel eens te praten wezen, doch in een verkiezings courant gaan wij dit maar voorbij. Wij vragen liever: Waarom werd er dan bijna geen man in de Prov. Staten en in de Gedeputeerde Staten heelemaal niet geduld, zoo de man niet vrijzinnig was? Wel dat is nogal glad. Voorge steld werd bet steeds, dat de liberaal eigenlijk alleen verstand had van pol derzaken en waterstaat. Maar dat was een smoesje. Waarom zou bv. een vrijzinnige notaris meer verstand van die dingen hebben als een ontwikkelde landbouwer die in zijn polder is opge voed en ingeleefd. Toch werd dit vol gehouden als zoo'n boer niet vrijzinnig was. Waarom? Wel doodeenvoudig. De christelijke belijders zouden in de Staten voor de Eerste Kamer mannen kiezen van hun richting. En dat mocht niet. Het geloovig volksdeel werd niet gegund om in de landsregeering in vloed te hebben. Zoo had dus het smoesje dat alleen liberalen bekwaam waren voor de behartiging van land bouw belangen een politiek achter grondje. En door dit geheel te verzwijgen, werd de Statenverkiezing vervaischt. Heel de toeleg was om het volk te kunnen verliberaliseeren. Toen ons christenvolk dit nu in de gaten kreeg, ontwaakte onzerzijds een ijver om door getrouwe deelneming aan de Statenverkiezing dat verlibera liseeren tegen te houden. En gevolg was dat wij in onderscheidene provin ciën ook in Zuid-Holland de meerder heid kregen in de Staten. Is nu sinds de boel van den land bouw zoo in de war geloopen? Wel neen, er is niet één polder of water- schapsbelang minder zoo niet beter behartigd. En op den koop toe hebben we een christelijke meerderheid daar door in onze Eerste Kamer, waarin we een kostelijk remmiddel bezitten om te zorgen, dat de vrijzinnige stuur lui onze staatkundige trein niet geheel in den afgrond laten loopen. Maar dit nu dulden de vrijzinnigen niet. Die christelijke Eerste Kamer moet weg. Vrijzinnig moet ze worden, opdat ze meê doê om onder leiding van Troelstra en Borgesius ons land te bevrijden van de heerschappij van Gods Woord. Niet dat Heilige Woord dat recht eischt voor allen, maar de zin en begeerte van den mensch zonder God moet naar der vrijzinnigen be schouwing, stuur en richting geven aan de regeering des lands. Uit haat tegen God en Zijn Woord, da&rom moet nu de Eerste Kamer, liever socialistisch dan christelijk wor den. Daarvoor wordt de Statenverkiezing nu andermaal vervalscht. De vrijzinni gen willen haar nu uitsluitend gebrui ken als stormrem tegen de christelijke meerderheid in de Eerste Kamer. Daarom wordt nu zoo goed als niet gerept van landbouw-of waterstaats- belangen. 't Is nu een Statenverkiezing haast nog politieker als een Tweede Kamerverkiezing. Gevolg daarvan zal wezen, dat zoo de vrijzinnigen meer derheid worden, de belangen van den landbouw er niet beter op zullen worden. Sinds het werkzame ministerie Kuyper o.a. met zijn wetsontwerp voor officieele landbouw ver tegen woordiging en dito ontwerp voor landbouwonge- vallen en visscherij in 1905 is wegge- lasterd en wegge! ogen, hebben we een liberale regeering. Wat hebben de landbouwers daar van genoten 0 zegge nulof neen de Regeering deed toezegging. Zij sprak ongeveer aldus »Zeer geachte boeren, indien gij ons wilt steunen en bij de Statenverkiezing wilt »vrijzinnig« stemmen, dan kunt gij onzerzijds op waardeering rekenen. Wij zullen uw belangen dan ernstig behartigen. Uw boerenbedrijf vordert nogal wat lasten. Ge hebt ons voor gerekend dat, zoo uw bedrijf niet te groot is, dan moet, zeg van 20 Hectare land plm. f 80,— grondlasten worden betaald. Na 25 jaren gebruik moet zoo ongeveer aan overdrachtskosten ook f80,— worden betaald. Uw hypotheekrechten enz komen op f 40,a f 50,Zoodat gij landbouwers ruim f 200.— aan lasten voor uw bedrijf betaalt, daar andere burgers vrij van zijn. Het onderhouden van wegen en voetpaden hebt gij ook voor uw rekening. En dat alles in aanmerking genomen, dacht het ons nuttig en noodig om U dan bovendien in de bedrijfsbelasting aan te slaan, waarvan gij tot heden vrij waart. Ge zult dat zeker wel dankbaar aanvaarden als een blijk onzer waar deering voor uw steun om de Eerste Kamer vrijzinnig te maken. Want haar medewerking hebben we noodig om niet door een christelijke meerderheid gedwarsboomd te worden, wanneer wij u landbouwers in de bedrijfsbelas ting willen laten betalen. Maar we willen u nog meer ter wille zijn. Bekend is dat velen uwer gaarne het loon uwer arbeiders zoudt verhoo- fen indien het u maar mogelijk was. lu dat niet kan, moet ge in uw eigen belang èn in het huiselijk belang uwer arbeiders, u laten bedienen in den arbeid ook van kinderen nog beneden de veertien jaren. Welnu ook daarin zullen wij U ter wille zijn, indien ge maar zorgt dat de Eerste Kamer op onze hand komt. Collega Rink zal zorgen dat dan de leerplicht tot het veertiende jaar wordt uitgebreid, opdat gij van die jeugdige krachten en uwe arbeiders van die kinder inkomsten niet meer kunnen profiteeren. Al begrijpt gij het nog niet recht, toch zult gij wel willen gelooven, dat wij in uw belang zulke maatregelen nemen. Daarom landbou wers en arbeiderstoont bij deze Sta tenverkiezing uw belangen te beharti gen en kiestuw aftredend lid, den heer Ja, dat raden wij antirevolutionairen u. Hij is de man, die getoond heeft te zullen waken tegen alles wat aan het platteland onrechtvaardige lasten oplegt. Maar tevens ook te waken tegen een ontwrichting der christelijke grondslagen van ons volksleven. Laat u dan kiezers niet verschalken door leuzen die onze Statenverkiezing vervalschen. Helpt niet mede orn ons land nog dieper in het moeras te brengen als wij er door onpractische leiding van liberalen en socialisten inzitten In het belang van ons volk, in het belang onzer provincie en ook in uw eigen belang, helpt mede om een verpletterende meerderheid te bezorgen aan ons christelijk beginsel- Stemt daarom op 11 Juni ons aftre dend eminent Statenlid B. Zie deze lijst GEMEENTE AANTAL KIEZERS. 1907- 1906. Atzoo meer Sommel9dijk 456 418 88 Middelharnis 694 676 18 Stad a't Harinvl. 195 180 15 Den Bommel 257 224 33 Ooltgenspluat 396 386 10 Nieuwe Tonge 311 289 22 Oude Tonge 486 461 25 Herkingen 125 126 1 minder. Dirksland 395 399 4 minder. Melissant 270 261 9 Stellendam 285 275 10 Goedereede 237 216 21 Ouddorp 422 406 16 TOTAAL 4529 4317 217 Wie dus denktwij, antirev., komen er op onze slofjes, vergist zich. Want onder die 200 nieuwe kiezers zitten minstens 100 liberalen. Neenwie thuisblijft der onzen, handelt onverantwoordelijk. Niemand moet verzuimen, maar al onze man nen moeten op 't appèl. Alle hens op 'tdek. Niemand ga Dinsdag met de boot mee, want komt hij te laat, dan is zijn stem voor den heer DE WILDE verloren. Zorgt allen dat ge thuis zijt en gaat vroeg genoeg naar de stembus, vöör er verhindering komt en brengt uwe stem uit op onzen Candidaat j4et rationalisme is in wortel en eindresultaat de zelfvergoding van den mensch.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 15