Zaterdag 1 Juni 1007 22s,e Jaargang N°. 1246. iarkt IING voor «Ie Inidhollandsebe en Zeenw§che Eilanden. TWEE BLADEN, 1 tien. 2 Antirevolutionair Orgaan ISSE. it één Paarfl. ONKN, IN HOC SIGN O VI NCES T. BOEKHOVEN. - ito-rente. Tweede Klad. 1 aarden, men een goede schijnen ernstige ook zij zjjn beide iiie te Emmerik aan geld te ko- |jn nu reeds S8 die in kleine büandsche grens men freest dat politie nog niet liljetten vervaar dig ppoor te heb- zou geschieden. niet. |n valsehheid in ien C. van der erzekeringsbank ruian. |ant Schuurman, Hem brug zeer gelukkig thans tie laatste dagen doctoren geven dennenbosschen prg onder Groes- getvoed, waarbij rbrand. Na plm. It. Vermoedelijke bt baanvak Nij- rmalen kleinere de boterfabriek ongeluk plaats, door volkomen en ton geplaat- nan op 2£ meter lijk is vreeselijk lie zich aan de |en vooral door en zijn in het [lis opgenomen. I, dat zslfs van de ruiten ge- aringvliet onder Linders door slagen en jam- 1™' nsdagmorgen de chems onder het beest gestooten sen wonden ia st voordeelig <VD AAN 'T versch ver- FUNI a.s. ksche ïdschappen, hbr. 1907 No. 43 I hebben op bi. Secretaris. Assurantiën, k no. 4. DEPOSITO 83/4 pCt. A tader overeen atis verkrijg- llgdheden. hijfkaar ten 1000... f4.50 fi II Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SthWMELSDIJH. Telefoon Intercomm. So. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrjjdagmorgen 10 uur. ,%lie sliakkesi vuur «Ie Btedaclie bestemd, Ailverleiiliën en verdere Adialnistrafle fraaeo toe te sendea aase dea Uitgever. bertpatronen met SpitB- 1b 6.,p. 1000 Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Herziening der lijst van inkwar tiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op heden is aangeplakt en gedurende veertien dagen, van 30 Mei tot en met 12 Juni a.s., ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verlee- nen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aan duiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van be zwaren tegen de lijst zijn ter Gemeentesecre tarie te bekomen. Sommelsdijk, 29 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethoudei, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF, BEKENDMAKING. Mond- eu Klauwzeer. De BURGEMEESTER der Gemeente Oolt- gensplaat vestigt hiermede de aandacht der veehouders op het Koninklijk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad No. 104) gewijzigd bij Kon. Besluit van 22 April 1898 (Staatsblad No. 109) houdende o. a. maatregelen tegen het Mond en Klauwzeer, (Besmettelijke blaasuitslag van de mond en de klauwen bij de herkauwende dieren en de varkens). Een afdruk van die maatregelen is ter ge meente Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Voorts wordt herinnerd a. dat wanneer zich bij eenig stuks vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder of hoeder onmiddelijk kennis moet worden gegeven aan de Burgemeester der Gemeente waar het vee zich bevind. b. dat zulk een stuk vee onmiddelijk van het overige moet worden verwijdert en afge zonden gehouden. e. dat, indien een aan besmettelijke ziekte lijdend stuks vee is gestorven de houder of hoeder verplicht is daarvan onmiddelijk kennis aan den Burgemeester der Gemeente waar het gestorvene dier zich bevind. tegen overtreding van het onder a. vermelde is bedreigt een geldboete van ten hoogste f 75, en tegen overtreding van het onder b. en c. vermelde een hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogte f 500. Ooltgensplaat, den 27 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, JOH. VAN PUTTEN. Bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente Oolt gensplaat zal ingevolge het bepaalde bij art. 5 der Wet van 23 Juli 1885 Staatsbl. 151 op Donderdag 6 Juni 1907 des namiddags ten 2 ure in het openbaar op de kaai te Ooltgens plaat verkoopenEen mast, twee zwaarden en een partij geslagen en gegoten ijzer, staal en ijzerdraad en hout, afkomstig van het op 18 September 1906 in het Hellegat onder voornoemde gemeente gezonken ijzeren klip perschip »Patoeah.« Ooltgensplaat, 28 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, JOH. VAN PUTTEN. Rijden Grint BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat, zullen op Woensdag 5 Juni 1907 des namiddags 3 ure bij enkele inschrijving aanbestedena. Het rijden van plm. 225 M» onderhoudsgrint van de Sluissche haven naar de grintbaan over den binnenberm van den Mariapolderschendijk. b. Het rijden van plm. 210 M' onderhouds grint van de kaai te Ooltgensplaat, naar de overige wegen welke door deze gemeente moeten worden onderhouden in 1907. De grint moet gereden worden zoo dra zij is aangevoerd. Alleen een klein gedeelte wordt in het najaar gereden. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ter Ge meente-Secretarie van Ooltgensplaat, vóór Woensdag 5 Juni 1907 des namiddags 3 ure. Ooltgensplaat, 29 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. llil de Pers. Oj) het eiland Madagaskar of de leugen van het Socialisme. Wij nemen thans onze lezets even meê naar Madagaskar, een groot, belangrijk eiland in de Indische Oceaan, ten Oosten van Zuid-Afrika. Oorspronkelijk was de bevolking ervan heideDseh, totdat Frankrijk het oog op dit eiland met zijn boschrijke streken, zijn weelderige plantengroei en rijke ijzer-en steenkolenmijnen liet vallen. Van lieverlede kregen de Franschen vasten voet op dien begeerlijken bodem en eindelijk, in 1885, erkende de vorstin van Madagaskar de bescherming van Frankrijk. Sinds dien tijd is dat eiland een Fransch gebied, bestuurd door een Franschen gou verneur. Niet ongezegend heeft ook gedurende de laatste 25 jaren de zending op dit eiland gearbeid. De bevolking, wier godsdienst in de erkenning van een booze en een goede geest bestond, werd voor het Christendom gewonnen. Zoo ontplooide zich steeds breeder en breeder de banier des Kruises. Met andere woorden de bevolking werd meer en meer gechristianiseerd. Doch wat geschiedt er nu Het eiland krijgt een nieuwen gouver neur. Die gouverneur is het Kruis van Golgotha een ergenis en een dwaasheid. De kruisbanier moet zich dan ook niet verder ontplooien Die uitbreiding van het Christendom moet worden tegengegaan. Desnoods met geweld J Zoo had de socialistische gouverneur zich voor enkele jaren voorgenomen. En hij brengt nu zijn voornemen op drieste wijze ten uitvoer. Verleden jaar verbood de vrijheid-lie- vende socialist aan de Christelijke jonge mannen-vereenigingen een gebouw te stichten, omdatde vereeniging een Christelijke was. Thans gaat hij verder. De volgende besluiten zijn bekend gemaakt 10. Op het geheele eiland is familie godsdienstoefening in tegenwoordigheid van hen, die geen huisgenooten zijn, verboden. 20. De bouw van iedere nieuwe kerk of kapel is verloden. 30. Uitbreiding van het zendingsterrein in het nog niet gechristianiseerde deel van het land is verboden. En 40. Elke Christelijke vereeniging is ver boden. Ook is nog besloten, dat geen scholier tot een examen zal worden toegelaten, die niet twee jaar lang de staatschool heelt bezocht. Deze bepaling heeft ten doel de leerlingen van de Zendingsscholen te treffen. De vertegenwoordiger der Fransche zending heeft dan ook, en natuurlijk, ge protesteerd en er op gewezen, dat ook zij de vooruitgang en de ontwikkeling der bevolking bedoelden T oen gaf de gouverneur dit merkwaar dige antwoord Dit erken ik, gij heft de bevolking op, maar daarin ligt juist uw fout. Gij bevrijdt de inboorlingen en maakt hen tot zelfstandige menschen, maar wij behoeven geen burgers, wat wij noodig hebben, zijn arbeidskrachten. Zoo handelt, zoo spreekt nu een socialist. Zoo blijkt hier ook de leugen van het socialisme. De socialisten doen zich voor als de mannen, die strijden voor het volksbelang, voor de vrijmaking der arbeiders, voor een menschwaardig bestaan. Maar hier op Madagaskar bestrijdt een socialistisch gou verneur het christendom, juist, omdat het de geringen der aarde wil opheffen uit een poel van zedelijke en stoffelijke ellende. »Wij brengen u de vrijheidbrullen hier de soialisten, maar een hunner mis bruikt op Madagaskar, zijn machtspositie, om de burgelijke en persoonlijke vrijheid te vermoorden. »Godsdienst is privaat-zaak hoort men steeds uit der socialisten mond. Doch waar zij den scepter van het gezag zwaaien, daar moet de kruisbanier aan flarden ge scheurd, de godsdienst verbannen worden. Daar op Madagaskar openbaart zich het socialisme, zooals het is anti-christelijk, vrijheid-moordendzelfzuchtig Dat men het zie en oprnerke Ook nu, waar men weer voor een stembus staat, waarbij het socialisme niet stil zit, maar invloed heeft. Graafschapper Goed gezegd. 't Is in de Eerste Kamer eens goed gezegd. Niet alleen van Rechts. Ook door den heer S. v. Houten. Het ministerie weet nu, dat het zich, door ontslag aan te vragen na de verwer ping van de Oorlogs-begrooting, vrij kin derachtig aanstelde. Het wou „aanstoot-nemen". Ook waar geen aanstoot was. Het wou „crisisje-spelen". Hoewel niets tot een crisis drong. Flet bewijs voor dit alles Dat is al heel gemakkelijk te leveren 1 't Kabinet is aangebleven en de Eerste Kamer toont zich in 't minst niet mis noegd. Zij is volmaakt tevreden. Het gaat goed zoo. Het „blijvend-gedeelte" komt weer aan de orde, maar dan in een anderen vo:m. Niet overhaast. Zóó, dat de Kamer behoorlijk oordeelen kan en kan nagaan, of de verdediging des lands en de binnen- landsche rust voldccude gewaarborgd zijn. Net precies, wat ze van meet-af wou I Maar waar was dan de Crisis goed voor? Waarom niet dadelijk die oplossing aan de zaak gegeven? Waarom twee maanden verlobd Ja waarom Minister De Meester praatte er wat om heen. Plukte es wat aan de knoopen van z'n ministeriëele jas. Was eigenlijk blij toen 't uit was. Stond verlegen met z'n houding. En Staal, die erbij zat, met recht van spieken, zwéég. Geheel noodeloos, heeft dus het minis terie twee maanden lang den gang onzer Staatsmachine stil gezet. Omdat het zich verbeeldde, een klap te hebben gekregenTeiwijl toch niemand het had aangeraakt en alleen minister Staal 'n tik over de vingers had gevoeld Ome Courant. Gewetensbezwaar. In Engeland is een liberaal Kabinet aan 't bewind. Ieder weet, dat „liberaal" aan déze en géne zijde der Noordzee niet het zelfde is, hoewel er ginds steeds meer ra- dikale drijvers invloed krijgen op de oude Whig-partij. Onze „vrijzinnigen" mogen zich dan ook gaarne in één adem met die engelsche liberalen hooren noemen. Welnu dan kunnen ze thans 'n lesje bij hen nemen. Het Lagerhuis toch heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij het menschen, die gewetensbezwaar hebben te gen de koepokinenting gemakkelijk gemaakt wordt, om voor hun kinderen, vrijstelling te krijgen. Zeker zulke ouders worden bij ons te lande ook Diet gedwongen, Maar de bar- baarsche straf wordt uitgesproken, dat hun kinderen van onderwijs zullen verstoken blijven, tenzij de ouders bemiddeld zijn. In Engeland doet men anders. Wel dweept men er met Jenner's Kalf en dwingt ter inenting. Maar voor gewe tensbezwaren gaat men opzij, zonder ge- niepelijk den bezwaarden de school te ont zeggen. Daar kan ónze „vrijzinnigheid" nog 'n lesje aan nemenOnze Courant. Plaatselijk Aleeiws. Sommelsdijk Donderdagavond viel het 2 jarig zoontje van K, den Boer alhier in een moddersloot. Door het geschrei van het kindje kwam spoedig hulp opdagen, zoodat men den kleinen spoedig op het droge had, en gelukkig voor het ventje, daar hij zeker in de modder gestikt zou zijn. Tot voorkoming van besmettelijke ziekte bij varkens, zijn reeds een aantal van deze dieren door den heer A. J van Heemert, Rijksveearts alhier, ingespuit. Middelharnis.* Naar men verneemt zal de tramboot 3>Minister Van der Sleijdene op het traject HellevoefsluisMiddelharnis 1Nov. aanstaande in dienst worden gesteld. Bij de proeftocht gehouden, is gebleken dat de boot vóór stroom 22 en tegen stroom 30 minuten vaart. Woensdag geraakte een kalf van I, P. 't welk in de weide liep, in e^n sloot te water, waarin het dier is verdronken. In de plaats van wijlen den heer M. de Jong, is tot hoofd der Rijksnor maalschool alhier benoemd de heer Smit, hoofd der Openbare meisjesschool. Bij Burg. en Weth, is ingekomen een verzoekschrift van Teunis Jordaan, wonende op de Westdijk, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank. Binnen 2 weken kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij Burg. en Weth. ndienen. De dienstplichtige loteling A. van Es, die voor korte oefeningen onder de wape nen moest komen, is Dinsdag door de Provinciale keuring voor goed ongeschikt verklaard voor den militairen dienst, Deze week keerde in de ouderlijke woning voor eenigen tijd met verlof terug de heer I. Vermeer, machinist bij de Kon. Ned. Marine, na ruim 11/2 jaar als zoo danig in onze Oost te hebben vertoefd. Donderdagmiddag ontstond bij A. Viskil, terwijl deze afwezig was, brand. Gelukkig werd men er spoedig opmerk zaam op en toog men met vereende krachten aan het werk om het te blusschen. Een spuit die weldra ter plaatse verscheen, be hoefde geen dienst meer te doen, daar het vuur toen juist door middel van emmers water was gebluscht, zoodat het incident met eenige materiëele schade afliep. Naar wij vernemen is tot directeur der Ambachtsschool benoemd, de heer- Chr. T. Hóssen, leeraar aan eenzelfde inrichting te Utrecht. Stad aan 't Haringvliet. De werk man A. v. Biert had Dinsdag 1.1. het on geluk terwijl hij werkzaam was bij den metselaar v. d. Welle zijne hand te ver wonden. Geneeskundige hulp is ingeroepen, dank zij de ongevallenwet, want daarin is hij opgenomen. Heden 30 dezer had de aanbesteding plaats van de aanbouwing der Pastorie der Ger. Kerk. Aangezien de laagste inschrijver nog verre boven de begrooting was, (die was opgemaakt door den Hr. H. De Rui ter te Ooltgensplaat) is de gunning nog niet toegewezen Ooltgensplaat. J.l. Zaterdagavond ont laste zich boven deze gemeente een hevig onweder. Hoorden we in het dorpzelve van het vallen van een vuurbol, in de Achthuizen sloeg de bliksem in de schuur van de Wed. W. v. Everdinge en bracht daarin veel schade te weeg echter zonder brand te veroorzaken. Heden Donderdagmorgen reed de zoon van den landbouwer de Bruin met ietwat schichtig paard bespannen voor de wielslede de Voorstraat af. Het paard schrok doordat de burrie tegen zijn achterpooten kwam en ging op den hol. In volle ren ging het de voorstraat afhalf in sprong de voerman er af en werd doordat hij nog de leidsels vasthield een eind mede gesleurd. Met groote vaart bonste het paard en wagen tegen de poorten van het kerkhof aan welke open sprongen en viel. Vreesde men het ergste bij onderzoek bleek dat noch voerman noch paard ernstig gekwetst waren alleen een beetje averij aan wagen en tuig en aan de ijzeren poort. Oude Tonge De voor HH, Gedepu teerde Staten herkeurde loteliDgen A. P. Pulleman, J. Fase en A. J. Verweij zijn alle afgekeurd voor den dienst. Door stemgerechtigde ingelanden van den Molenpolder is tot Penningmeester in plaats van den heer A. Slis, die als zoodanig bedankt heeft, benoemd de heer M. Witte- koek. Tot Dijk graaf van den Molenpolder is herbenoemd de heer D. van Es, alhier. Dirksland. Voor den polder s-Diederik-c is tot Penningmeester gekozen den heer P. de Groot, en voor den polder »Kraije- nisse-s den heer Johs. Holleman. Terwijl A. van Dongen met paard en wagen van Sommelsdijk naar hier kwam, schrikte het paard van een motorfiets en sloeg op hol. Aan het Korteweegje werd het, zonder schade veroorzaakt te hebben, gegrepen. Dienzelfden dag had v. D. nog het ongeluk, door het breken van een plank, om in eenige meters diepe put te vallen. Ook dit liep vrij wel af. Op Dinsdag 18 Juni zal voor deze en andere Gemeenten des namiddags ten 3 ure op den Havendijk een Rijkspremie- keuring plaats hebben van merriën en hengsten. De heer W. J. C. van Santen, de candidaat der Vrijzinnig-Democraten voor de Prov. Staten, hield Donderdagavond in de zaal van den heer Gaanderse alhier een politieke lezing. Onderwerp >De komende Stembusstrijd.-r Herkingen. Door de koewachter van E. Kastelein alhier is een pakje gevonden inhoudende 3 dames centuuren welke aldaar terug zijn te bekomen. Melissant- De lotelingen M. Kleijnen- berg en C. van de Klundert, zijn ingedeeld bij het 4e Regt. Vest. Artillerie Den Haag. De herziene lijst van inkwartiering ligt gedurende 14 dagen ter gemeente secretarie ter inzage. Op 7 Juni a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat de Heer Rooij als ambtenaar in dienst der gemeente trad. Goederrede. Met de afbraak van de Oude Hoofdpoort is alhier een begin ge maakt. Ondanks de oudheid is de steen op sommige plaatsen nog van goede kwaliteit. De milicien A. van der Houten der lichting 1907 is ingediend te Breda óe Reg. Infanterie. Ouddorp. L. v. Huizen met zijn gezin is deze week naar Nijmegen vertrokken, om werkzaam te zijn bij een groentenkweeker. Van de Wed. J. Mierop is een koe onteigend, welke lijdende was aan tubercu lose. :r, f '•F-i-'li :;m| t;I 'ji 'i f Jf

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3