I it |il f\ li 5 10 h ui i I I KORT VERSLAG der rede van Ds. Talma in de Zondagsschool te Middelharnis op 23 Mei '07. Nadat de Voorz. had laten zingen Ps. 84: 6 en een woord van welkom had uitgesproken; ds. Steketee in 't gebed was voorgegaan, nam Ds. Talma 't woord over De Politieke toestand. Hij stemde in met 't woord van den Voorzitter, dat de heer De Wilde er niet slechts komen, maar ook schitterend komen moe3t, en hoopte dan ook, dat men zich in geheel Flakkee kranig en krachtig aangorden zou tot den zoo hoogst gewichtigen strijd, dien we tegemoet gingen.'t Is wel eens in sommige districten anders gezien, nl. dat na verschillende overwinningen er een inzin- _king kwam dat de. geestdrift verflauwde en niet meer dat heilige vuur brandde, dat eertijds zoo schitterend laaide. En toch, roeping en plicht blijft het altijd actie te voeren niet alleen om kiezers te winnen, maar ook om bewuste kiezers te win nen, die weten, waarvoor ze stemmen en waartoe hun stemactie drijft. Propaganda van beginselen blijft ten allen tijde eisch, hoe overwegend ook een district zekere politieke richting kiest. Maar hij zal aan de propagandisten die schoone taak overlaten, om thans wat "meer op zijn eigen weg ligt, de practische politiek behandelen. En dan is een kenmerk van den toestand deze, dat er thans twee groepen, twee coalities tegen over elkander staan, aangeduid als Rechts en Links. Nu is er uit den aard der zaak eendiep- gaand verschil tusschen die twee coalitiesmaar ook iéts eigenaardigs in de coalitie Links nl. hare verdeeldheid. Op welk terrein ge de heeren van Links ook ontmoet, hetzij opdat van 't Sociale leven in verband met de School, hetzij op het Staatkundig terrein, waar het geld de finantien, de belastingen, oorlog, kiesrecht enz. steeds merkt ge een verscheidenheid, die de overeenstemming mist. Slechts toen werd een overeenstemming wakker gemaakt, toen in 1905 de leiders het uit galmden Weg met Kuyper. Dat was het program van den heer Borgesius; dat program was op den herstemmingsavond afgewerkt; 't was een negatief program, 'twas een anti-elericaal program en daarom was het gauw opgezet en uitgevoerd; maar na dien avond kwam de eisch tot een positief program; een program, dat aan al de te hoop geloopenen van Links niet alleen kon, maar ook moest voldoen. En toen bleek de onmacht weer om een program uit jÖchrq ven, om bladvulling te houden, maar J/met dat program de vier fracties, die tegen 'fKuyper-kabinet storm had den geloopen, te voldoenom van de vier frac ties samenwerking te verwachten op 't terrein der politiek. En die fierheid bleek onophoudelijkde een heid bleek nooit. Verschillende voorbeelden werden door den spreker opgenoemd om aan te toonen, wat er aan de eenheid te kort schoot, Zelfs in de laatste maanden, toen de kwestie van 't blijvend gedeelte op tafel kwam en zelfs Liberalen in Eerste en Tweede Kamer zich vierkant verzetten tegen wat de heer Staal beoogde. De spreker legde toen uit, wat we onder 't blijvend gedeelte moeten verstaan, over welke zaak we hier verder niets zullen aan stippen, omdat de lezers van ons Blad in dezen met ds. Talma niet in opvatting zullen verschillen, maar wel legde hjj zeer terecht er den nadruk op, dat de Crisis, die we dcorleefd hebben, eenig- ljjk en geheel te wijten is aan 'tMinisterie, dat weer geboren was uit een onware, valsche een heid bij de stembus in 1905. De Crisis heeft den Socialen vooruitgang ver traagd en 'tslot is geweest, dat het Ministerie heeft gedaan, wat Rechts van meet af heeft ge zegd nl. ontslag name is dwaas, want het blijvend gedeelte is een technische, geen beginselkwestie het kabinet is gebleven met een anderen Minister. Vanzelf dat de spreker eenigszins breedvoerig inging op de kwestie van oorlogs uitgaven en bezuinigingen op oorloghoe onaangenaam de uitgaven waren, maar ook hoe noodzakelijk, even Zoo goed als bezuinigingen noodzakelijk waren, mits niet ten schade van 't Leger en dies van onze onafhankelijkheid. Ook natuurlijk, dat de spreker over de Antithese sprak, door de Lib. partijen wel dood verklaard, maar toch thans nog zeer bestrijdenswaardig ge vonden. Waarna hij in een keurig slotwoord onze hoop aanwakkerde, de ambitie prikkelde om schouder aan schouder te gaan staan en Rechts te kiezen voor de Prov. Staten. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Slechts vroeg de heer v.d. Waal eenige inlichtingen over een paar door den spreker geuite meeningen, waarna ds. Mackenze met dank gebed eindigde. Tot weerziens! dat was het woord der geheele vergadering; dat was het woord van den Voor zitter. Beware en spare de Heere ds. Talma nog vele jaren voor onze beginselen, onze partij, onze Kamerclub, ons Centraal Comité. Stad aan 't Haringvliet. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat door de steurvisschers verleden week, acht steu ren zijn gevangen. Zondagmiddag zouden twee steurvis schers aan boord gaan. Een hunner gleed uit en viel in de volle kaai, doch wist zich zelf te redden. Door den Gemeente veldwachter L, v. Antwerpen is tegen G. N. uit Middelharnis procesverbaal opgemaakt, wegens jacht- overtreding. Den Bonimei. Door den rijksveld wachter L. Korpel zijn hier in den laatsten tijd veel processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet. Burg. en Weth. dezer gemeente deelen mede dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het »fouds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden* zal gehouden worden langs de huizen der ingezetenen. Tegen het verzoek van J. M. Feijen tot oprichting van een smederij in de Zuid zijde onder deze gemeente, is niemand op gekomen, zoodat Burg. en Weth. het hebben kunnen inwilligen. Burg. en Weth. maken bekend dat het onderzoek der Militie te Land zal worden gehouden te Dirksland, den 28 Juni a.s. des voorm. 9 ure. Verleden week was een juffrouw aan het fietsen, ze had daarbij het ongeluk in een sloot terecht te komen en doornat was het gevolg. De Burgemeester deelt mede dat de jongelieden van 1624 jaren zich aan kunnen melden ter Secretarie voor 1 Tuni tot deelneming aan het voorbereidend Militair onderricht. Als begin is een motor met hout alhier aangekomen voor de te vernieuwen Kaai (beschoeiing), die verleden jaar werd uitgesteld door de duurte der materialen. Tusschen Zaterdag en Zondagnacht sloeg de bliksem een weinig in de woning van den gemeente-veldwachter alhier, zonder brand te veroorzaken, öoltgens|»laat J.l. Woensdag, 22 Mei werd ingebroken in de woning van J. Zwa gers, in de Langstraat onder deze gemeente. Nadat men zich omstreeks 6 uur's morgens naar het land had begeven kwam men half twaalf thuis en bemerkten dat ds achterdeur openstond. Onraad vermoedende ging men op onderzoek uit en kwam men tot de ont dekking dat er ruim f 11 aan geld was ontvreemd. Van een en ander werd bij de gemeenteveldwachter Metaal aangifte gedaan welke procesverbaal opmaakte en een ijverig onderzoek insteld. Van den dader(s) tot op heden echter geen spoor. Alhier is onder het onweder van j.l. Zaterdag op Zondag een vuurbol waargenomen, die met een hevigen knal op straat uiteensprong, zonder ongelukken te veroorzaken. Oude Tonge. Bij publicatie zijn ter algemeene kennis gebracht de namen der stieren, die op de voorjaarskeuringen, wegens hun uitstekende hoedanigheden zijnbekroond met Provinciale en Rijkspremiën, Voor den dienst bij de Militie zijn afgekeurd de miliciens J. Fase en A. J. Verweij, beide viermaanders. Burgem. en Weth. dezer Gemeente hebben ter algemeene kennis gebracht dat het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag dienst 1907 gedurende 5 maanden op de Secretarie ter inzage ligt. Dinsdag j.l. is de milicien A. P. Pulleman ter herkeuring voor Heeren Ge deputeerde Staten verschenen. Op Dinsdag 18 Juni a.s. (aanvang v, m. 9 uur) zal op het erf van den Heer L. Slis alhier eene rijkspremiekeuring plaats hebben. Dirksland. De collecte voor de Zending in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 16,58. Gunning van een paar kleine vloed deuren in de schutsluis. In de vergadering Zaterdagmiddag alhier gehouden, werd voor de som van f 1750,- - aan den heer J. Both alhier, volgens inschrij ving, vergunning gegeven tot het maken van bovengenoemde deuren Op de gehouden stemming die Maan dag 27 dezer plaats had voor twee leden van den Gemeenteraad, werden uitgebracht 206 stemmen. Waarvan den heer Johs. Roodzant 140 en den heer A. v. d. Sluis 127 stemmen verkreeg. Nog warden op den heer D. Roodzand 58 en op den heer C. Vis 51 stemmen uitgebracht, terwijl er 12 biljetten van onwaarde waren. Alzoo gekozen de heeren Johs. Roodzand en A. v. d. Sluis. Met de werkzaamheden voor den tram is men alhier Zaterdag begonnen. Althans er werd in de haven die overbrugt moet worden, als proef de eerste paal geslagen. Gelukkig was men bij dat werk niet, daar van het toestel der heimachine iets brak. Van Zaterdag op Zondag woedde boven deze gemeente uren lang een hevig onweder gepaard met felle bliksemschichten. Zoover wij weten, zijn gelukkig geen onheilen hier te betreuren. Dat echter het gevaar daarvoor niet verre was, bewees wel, dat enkele personen een stuk hemelvuur in de kom der haven zagen vallen, dat een geluid gaf als van het ontploffen van een z.g.n. voetzoeker. Herkingcn. Bij den landbouwer G. J. Kardux alhier is door een zijner eenden een ei gelegd wegende het bijzondere ge wicht van 11/2 ons. Zaterdag j.l. kwamen 2 personen gezeten op een stoomfiets de gemeente binnen rijden. Hadden deze buiten de ge meente het ongeluk gehad kennis te maken met de grintweg, ook hier verloor de eerste de tweede doordat de zitting verbonden aan de fiets brak en maakte alzoo eenige buite lingen, welke echter niets beduidend schenen daar de terugtocht ras werd ondernomen. De herziene lijst van inkwartiering dezer gemeente is ter plaatse alwaar dat behoort gepubliceerd en van den 18 en Mei tot den 31 Mei ter Secretarie ter inzage nedergelegd. Van Zaterdag op Zondag des nachts woedde alhier een hevig onweder zooals in jaren niet is voorgekomen. Gelukkig is in onze omgeving geen onheil daardoor ver oorzaakt. Alleen is bij een in de haven liggende schipper een hijschblok in de mast beschadigd. Bij K. B. is in het bestuur van den polder Oud-Herkingen^ benoemd tot Dijk graaf C. v. d. Velde van Melissant èn tot Heemraad A. v. d. Sluijs te Dirksland. Stellendam."* Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907, is door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd. Goedereede. Tijdens de behandeling van het adres van J. Lodder Czn. door den Raad alhier, woonde L. de Openbare Zitting als toehoorder op de publieke tribune bij en deed zich het volgende incident voor Herhaaldelijk gaf Lodder op luide wijze teekeneu van goed- of afkeuring omtrent de beraadslagingen door de Raadsleden, waarop de Voorz. hem herhaaldelijk waar schuwde, zich kalm te houden en zich te onthouden van goed- of afkeuring, daar hij anders genoopt zou zijn, hem uit de Raadzaal te doen verwijderen. Niettegenstaande die herhaalde waar schuwingen voerde Lodder nogmaals het woord en nam hij de vrijheid, op onbe schaamde wijze door de balie te dringen tot de tafel, waaraan de Heeren Raadsleden waren gezeten en overhandigde hij den Voorz. enkele schetsteekeningen, waarvan de Raadsleden echter geene notitie wensch- ten te nemen. Bij Koninklijk Besluit van 24 dezer is aan den Heer A. J. van Vessem alhier, als Burgemeester der gemeente Ouddorp toestemming verleend, tot den 1 October a.s. te blijven wonen te Goedereede. Bij K. B. is benoemd tot heemraad van den polder Groote Zuiderpolder de heer C. J. Lodder alhier; en is benoemd tot heemraad van den polder Rooklaasplaat de heer F. de Eerzamen alhier. Ouddorp. Alles in de s'ootl De zoon van de Wed. K. had het onaangename geval, toen hij Zaterdag met kar en paard over de weg reed, dat plotseling het paard uit zijn handen wist te ontsnappen met achterlating van tuig en karalles kwam in de sloot terecht, zelfs het paard dat nog een eind weegs was doorgerend, kon even later in een moddersloot met gemak ge vangen worden, Brielle. Het lijk van den overboord geslagen sergeant G. A. Bar van het korps de Brielsche torpodisten, is Maandagmiddag niet ver van de plaats waar hij verdronk gevonden en naar hier gebracht, waar hij heden met militaire plechtigheid begraven zal worden, De overledene was een zeer oppassend jongman van nog slechts negen tien jaren. Zuitlland. Daar de heer G. van Andel Burgemeester alhier, heeft bedankt voor zijn Candidatuur, is door de Centrale Anti-Rev. Kiesv. te Brielle thans officieel als Candidaat voor de Prov. Staten gepro clameerd de heer G. Colder, Marinedocter te Hellevoetsluis. De heer A. Sieling van Melissant surnimair aan het Secretarie dezer gemeente slaagde verleden week voor het examen tot Gemeente-secretarisvoorwaar voor hemzelven een blijdschap en voor zijn hooggeachte leermeester van Andel, bur gemeester een zelfvoldoening en eer Van Zateidag op Zondagnacht ont lastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder zooals we in geen jaren beleefd hebben. De eene zware donderslag, volgde den ander. Ongelukken bleven dan ook niet uit. In den omtrek van tien minuten gaans sloeg de bliksem op 8 verschillende plaatsen in. Zoo werd bij den vlasser S. de Hoog van een zijner schuren het ach terste gedeelte en dak zwaar beschadigd, en was de bliksem oeer de pannen van zijn huis geslagen, zoodat hier en daar de stukken waren afgebroken, zonder echter op beide plaatsen brand te veroorzaken. Bij den rentenier I. van Beek, waar de bewoners nog te béd lagen, sloeg zij bij den schoorsteen in, vernielde een geheel raam en kozijn, liep langs de bedstede waarin de zoon des huizes lag, wierp daar stukken kalk en steen op, ging door den zolder en plafond en vernielde op enkele plaatsen nog een muur met behangsel, zonder echter ook hier brand te veroor zaken. Vervolgens werden een hit van den bakker E'. van der Werf, een koe van J. Kranendonk, en een schaap van S. Lammersen gedood, terwijl een lange po pulierenboom staande naast de woning van L. Levie in den dam aan splinters werd geslagen, en een dergelijke achter de vlasschuur van H. Overgauw hetzelfde lot onderging, terwijl op verschillende plaatsen telefoonpalen werden stuk geslagen of be schadigd. Voorts werd nog een koe van J. v. d. Erve te Goudswaard en een veulen van Barendregt te Geervliet naar we ver namen gedood. Voor hagel bleven we gelukkig gespaard, terwijl geen menschen- levens te betreuren zijn geweest. Swartewaal, De bliksem is alhier ingeslagen in de herberg van Van der Stock, echter zonder brand te veroorzaken. Klaaswaal. Tijdens het onweder werd door den bliksem bij B. Zinkweg den schoor steen vernield en werden de pannen van het dak geslagen. Het 2-jarig kindje van H. v. Hal, alhier geraakte in een onbewaakt oogenblik te water en verdronk. Pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Druinisse. Alhier is de bliksem op twee plaatsen ingeslagen n.l. bij den bakker G. de W., midden in 't dorp en in de landbouwerswoning van den heer C. B. bewoond door L, v. S. In beide woningen werd nogal schade aangericht, doch er ontstond geen brand. fieiiieenïeraail. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raads zittingte Goedereede op Donderdag 23 Mei j l„ des nam. 6 unr. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering onge wijzigd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van le. Missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 30 April 3 Mei j.l B No. 2430 (3e Afd.) G. S. No. 20, daarbij goedgekeurd terug zendende de staat model B over 1906. 2e. Missive van B. en W. van Brielle dd. 27 April j.l. No. 377/280, daarbij verzoekende, adhaesie te betuigen aan Let ingesloten adres, houdende verzoek aan Hare Majesteit de Koningin om te bevorderen, dat Brielle wordt aangewezen als standplaats voor eene Rijks Hoogere Burgerlijke School met vijfjarigen cursus. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten, daaraan geene adhaesie te betuigen. 3e. De Vóorz doét mededeeling, dat voor de overblijfselen der Oude Hoofdpoort alhier het hoogst is ingeschreven door den Heer C. Tieleman te Melissant ad 1 106,26. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Wordt aangeboden het Verslag van den toestand der gemeente over 1906, hetwelk ter Secretarie ter inzage zal worden gedeponeerd. 5e. Missive van den heer J. C. van Eenden burg dd. 1 Mei j.l., daarbij mededeelende, dat hij ontslag neemt als lid der Plaatselijke School commissie. Ter voorziening in deze vacature zijn door deze commissie ter benoeming van een lid op de voor dracht geplaatst de heeren: le. A. Veenhoven en 2e. T. Lodder Czn. Tot de stemming overgaande, worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan 4 op den heer Veenhoven en 3 op den heer Lodder, zoodat gekozen is de heer A. Veenhoven. Hiervan zal aan den benoemde en aan de Plaatseljjke Schoolcommissie kennis worden ge geven. 6e. Daarop doet de Voorz mededeeling van het rapport van den Gemeente-Opzichter omtrent net toekennen eener tegemoetkoming voor het op halen der asch en het schoonhouden der goten in deze gemeente over 1906 aan J. D. van der Waardt en J. Non. Op voorstel van B. en W. wordt eenparig be sloten om aan ieder nit te betalen eene som ad f 40. Aan lien zal mededeeling worden gedaan, dat zij zich te gedragen hebben naar de bevelen van den Geente-Opzichter en zich schriftelijk tot hem hebben te vervoegen, indien zij een verzoek of eene klacht hebben. 7e. Wordt voorlezing gedaan van eene missive Van H.H. Ged. St. dezer provincie, daarbij ver zoekende tot uitrekking van het Besluit model A tothet doen van betalingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven dienst 1906- Wordt goedgevonden, dit besluit in,te trekken en worden vastgesteld een staat model A en C dienst 1900, waarop goedkeuring van H.H. Ged. Staten zal worden aangevraagd, alsmede een staat tot het doen van betalingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven dienst 1906, waartoe be reids bij de Begrooting machtiging is verleend. 8e. Wordt voorlezing gedaan van een inge komen verzoekschrift van den heer J. Lodder Czn. tot aankoop en ruiling van gemeente grond tot het bouwen eener bouwschuur aan de Groen markt. B. en W. stellen voor, de 94 cA. van het perceel, kadastraal bekend gemeente Goedereede Sectie A No. 917 en toebehoorende aan deze gemeente, aan adressant over te dragen ad f 1,50 per M1., onder voorbehoud, dat te voren opmeting door den land meter van het kadaster zal plaats hebben en zoo noodig met compensatie van grond. De Voorz. doet mededeeling van een adres van J. "D. van der Waardt alhier tot aankoop van hetzelfde perceel tegen betaling van den dubbelen prijs als de heer Lodder. Als ongezegeld wordt dit adres ter zijde gesteld. Het voorstel van B. en W., instemming ge bracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Vogel, Goekoop en Troost. Een voorstel van den heer Joppe, gesteund door den heer J. Koeteeuw, om den grond tegen f 1,— per M1. over te dragen, wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Aan adressant zal mitsdien als gemachtigde kennis worden gegeven, dat de Raad bereid is, den grond in koop af te staan ad f 1,per M2. onder eventuf el nader vast te stellen voorwaarden en onder bedjng, dat het terrein ten koste van adressant door den Landmeter van het Kadaster wordt opgemeten en de kosten van overdracht mede voor zijne rekening komen. Hiervan zal adressant kennis worden gegeven. Daarop wordt door den Voorz. eene schetsteekening overgelegd voor het bouwen van woningen aan de Groenmarkt. Ten slotte wordt goe gevonden, den ouden muur aan het Molenpad te verkoopen. Verder niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorz. deze Vergadering. Vissclierij. Middelharnis Te IJmuiden binnenge komen de vischsloepen »Burg. Mijs« st. L. Koster Sr. f 625 ^Johanna Hendrika* st. A. de Koning z> 680 »Theod. Emmerentia« st. J. v./d.Hoek» 790 Laatstgenoemde vischsloep zag zich ge noodzaakt, doordien er aan boord een zieke jongen was, om de haven van deze gemeente aan te doen. WerfeDoplng-en. Op Maandag 3 Juni 1907 's avonds kalf 6 uur te. Dirksland op den Molendijk, van een 5 jarige hit, nieuwe negotie kar, meubilaire goederen, winkelopstand, koloniale waren enz. ten verzoeke van J. Dambvuin te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag, 14 Juni 1907, des namiddags 2£ uur in liet Hotel Spee te Sommelsdijk Inzet van 11.41.05 hectaren best bouwland gelegen in den polder de Westplaat te Som melsdijk kad. Sectie A nrs. 170, 171, 172, 173, 174, 306, 398 en 399, in 4 perceelen en in massatoebehoorende aan de Erven van Mej. O. F. O. Hoffman. Nolaris VAN BUUREN te Middelharnis. Op Vrijdag, 21 Juni 1907 des namiddags 2£ uur in bet, Hotel Spee te Sommelsdijk Aislag van 11.41.05 hectaren best bouwland gelegen in den polder de Westplaat, te Som melsdijk kad. Sectie A nrs.: 170, 171,172, 173, 174, 306, 398 en 399, in 4 perceelen en in massatoebehoorende aan de Erven van Mej. C. F. G. Hoffman. Notaris VAN BUUREN ie Middelharnis. Cüemensjil iWieMws. Verdronken. Een jongentje van S. te Haarlemmermeer viel Donderdagmorgen in een sloot en ver dronk. Onweder. In het Oosten van Groningen heeft Don derdagmiddag ten hevig onw eder gewoed. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in boomen, terwijl een enkel stuk vee werd gedood Onverklaarbare vergiftiging. Een ruim 74 jarige weduwe te Krommenie zou eenigen tijd geleden met haar gehuwde dochter, bij wie zij inwoonde, een afvoerbuis voor bet menngewater, die vestopt was, door steken. Plotseling sloeg haar een groote hoe veelheid rioolgas in het gelaat., hetwelk door beide vrouwen eenige oogenolikken 13 inge- ademd en van zoo nardeeligen invloed schijn' geweest le zijn, dat do oudste der twee na eenige dagen van smarielijk lijden onder verschijnselen van vergiftiging bezweek, terwijl de jongste in zojgwekkenden toestand verkeert. Een opüchtster. Bij een goudsmid te Aarlanderveen meldde zich een eenvoudig gekleed meisje tian, voor gevende als nicht te iogeeren uij een familie te Oudshoorn, den goudsmid wel bekend. Namens //tante// verzocht ze om een paar goud,en strengen,. Tevens overhandigde ze een gesloten briefje waarin //tante// om een en ander verzocht. De niets kwaad vermoedende goudsmid gaf nu een tamelijk groote collectiegoudensieraden mede, onder meer een gouden broche met knoppen, een gonden rolketting met tonnetje, een gouden kruis met corpus, een gouden ketting van Lj el lang. Na informatie bleek eenigedagenlater.dat //nichtje// een sluwe oplichtster was, aan de familie in Oudshoorn ten eentnmale onbekend, Verdronken op zee. De visscher Klanke uit Hela moest op Pinkster-Maandag twee personen, den koop man Schimmelpfong en diens vrouw, uit Ko- ningsbergen, van Hela naar Zoppot brengen per kotter. Halverwege werd <le boot in de golf van Danzig overvallen door een zwaren storm en sloeg om. Des schippers schoonvader en zijn tienjari ge zoon sloegen dadelijk overboord en ver dronken. Dond rdag is de kotter onderstboven drijvende gevonden, met den schipper op de kiel zittend, in deerniswaardigen toestand. In de kajuit vond men de lijken van de heide passagiers en van den tweeden, achtjarigen zoon des schippers. V ia eene aanrijding. Op den Vleutenschen weg te Utrecht zijn Dondernagmiddag een stuk geschut van de veldartillerie en een handwagen tegen elkaar gereden. Door den schok tuimelde de bestuur der van den handwagen, de 64-jarige J. S. tegen den grond, kwam onder het kanon, met het droevige gevolg, dat de raderen over zijne beide oeenen gingen. Zwaar gekwetst is hij naar het stedelijke ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Automobilistenbeulen. Het moet voor automobilisten gevaarlijk worden in de buurt van Namen te toeren. Met schelden en razen stellen de boeren in den omtrek van genoemde Belgische stad zich niet meer tevreden. 7ij probeeren de automobilisten uit de wereld te helpen door hun het hoofd af te snijden, en dit beuls werk trachten zij op een even goedkoope als practische wijze te verrichten, nl. door een stevigen draad over den weg te spannen. Op een avond in dit voorjaar was zulk een draad, voor een snelrijdende automobiel even gevaarlijk als een horizontaal liggend slag zwaard te Protondeville gespannen. Ware een open automobiel gepasseerd, den inzit tenden ware zonder genade den hals afge sneden, maar gelukkig was de eerste auto mobiel die in de avondschemering over den stoffigen weg kwam aansnorren, een gesloten rijiuig, zoodat het ongeluk zich bepaalde tot een ingedrukte ruit en nog wat materieele schade eenige minuten daarna passeerde een open automobiel met eenige dames, die et zeker niet zoo goed afgekomen zouden zijn. De justitie laat thans onderzoeken wie de daders zijn. Een hooge belooning is uitge loofd voor de aanwijzing van deze landelijke candidaat-beulen. Wijl er evenwel den laat sten tijd in de buurt van Namen door de schuld der automobilisten vele ongelukken gebeurd zijn, wordt het betwijfeld, of men de daders zal vinden. Slachtoffer van broederliefde. Op 't eiland Alser had een kleine jongen een drankje van den dokter gekregen, dat hem alles behalve lekker smaakte. Ten einde hem het innemen te bespaven, dronk zijn vierjarig broertje den inhoud van hetfleschja in een teug uit. 't Patiëntje vertelde dit heldenfeit aan zijn moeder, doch daar de goede vrouw doof is, drong 't bericht niet in zijn vollen omvang tot haar door. Toen ze ten slotte de zaak begreep werd onmiddellijk een medicus ge roepen, doch het was te laat. Eenige uren later was het ventje onder hevige pijnen overleden. Ai ontzettender Een 40-jarig inwoner van Glarey Waili- serland) trachtte op zeer origineele wijze zelfmoord te plegen. Hij wist zich een dyna- mietpatroon te verschaffen. De benedenkaak en een wang werden weggescheurd. Inwendig kreeg hij evenwel geen letsel. Luitenant Schuurman. De toestand van luitenant Schuurman, die bij het ongeluk aan de Hembrug onlangs zoo ernstig verwond werd, blijft volgens de »Mor- genposu, nog steeds veel zorg baren. Oogen- blikken van helderheid wisselen af met volslagen afwezigheid van herinneringsvermo gen, als gevolg van de ernstige hoofdwond. De beroerte aanval, waardoor een verlamming in een der armen is ontstaan, heeft zich tot dusver niet herhaald. lederen dag wordt het personeel der artil lerie inrichingen aan de Hembrug per bulletin met dgn toestand van luitenant S. in kennis gesteld, hetgeen zeer wordt gewaardeerd, om dat allen begaan zijn met het deerniswekkend lot, dat luitenant S. getroffen heeft. Een Utrechtsche gulden. Te Ochten is op een stuk bouwland gevonden een gulden van 1713. De voorzijde vertoont de Hollandsche Maagd, met den vrijheidshoed, steunende op den Bijbel, met het opschrift: Hac Nitimur Hanc Tuemur. Op de keerzijde leest menMo Arg. Ord faed. Belg. Frai. Elevators van de Rotterdams she haven. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn in het buitenland vijf elevators in aanbouw voor de Rotterdamsche haven. Deze elevators worden niet zoo groot als de twee thans in gebruik gestelde Binnen drie maanden zouden zij te Rotterdam verwacht worden. Automobiel ongeluk. Op de Lange Beestenmarkt te s-Gravenhage werd Vrijdagnamiddag een jongen van ongeveer tien jaren overreden, door de automobiel van hel gemeenteziekenhuis. De knaap, bloedende gewond aan het hoofd, werd in dezelfde auto naar het ziekenhuis gevoerd. Brand te Arnhem. Vrijdagavond brak brand uit in de gas ornamentenfabriek van den heet De Kat in de Spijkerstraat. De fabriek is geheel uitge brand, met groote moeite werden de aangren zende perceelen behouden. Er is veel water schade. De HffJ Baron Smyrna is den i familie aan de Het 1 roovers hadden bedroeg! 1 Te G W. S. gekneusj Zijn toe Groo in span halve h kleinkii 1 Niem dat beic verdron tegen verzweld weg. 2l regenbul die zekt richt. Schei- planten werden Tijde ML 1^= y-\ -Sf- J i

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2