Woensdag 29 Mei 1907. 22s,e Jaargang N". 1245. voor tie Znidhollandficbe en ie©uwiehe Hitlanden. EIGHTS. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHO VEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ij Advertentiën 10 cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaaD. I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eo Vrijdagmorgen 10 uur. Waar gaat de aanstaande strijd om? Om het blijvend gedeelte Om de militaire kwestie Neen, want ieder ziet het, ieder weet het, dat over dit punt de liberalen zijn verdeeld, ver deeld hetzij uit conservatieve neigin gen, uit laakbare ot soms prijzens waardige behoudzucht, hetzij uit onkunde met 't samenstel der Leger- organisatie, welke onkunde aan niet- militairen daarom nog niet kwalijk is te nemen. Niet over dien bovenbouwniet over die bint of stang en ankers van ons volkslevenniet over die ijzeren balken van ons onafhankelijk volks bestaan loopt de strijd in de eerste plaats in deze dagen. Daar liep hij vóór de crisis wel over tusschen de Kamergroepen, maar het Nederlandsche volk in zijn geheel koos geen partij kon en kan over zoo'n Ingewikkelde legerzaak geen oordeel vellenkon en kan zich niet in twee helften ver- deelen, vóór of tegen die technische vraagstukken, omdat het zelf wel voelt, dat het er niet voldoende mee op de hoogte is. Neen en nog eens neenniet de militaire kwestie is de inzet van den strijd, want dan zouden duizenden liberalen zich van hun eigen partij los makenze zouden öf niet mee stemmen of staan aan de zijde van eiken Rechtseben kiezer, die met hen van hetzelfde gevoelen is over één of meer militaire onderwerpen. Maar dat juist doen de liberalen niet! Ze gevoelen het wel, dat ze met Rechts mee zouden kunnen gaan, om de militaire kwestie op te lossen maar ze gaan met ons niet meeze laten ons alleen staan nog sterker diezelfde liberalen, die 't met ons eens zijn op militair terrein ze bevechten ons met een vuur, zoo fel, of ze op dat terrein onze heftigste tegenstanders waren, wat zeer velen niet zijn. Neenniet de militaire kwestie is bron en oorzaak van den strijd. Ze is wel voor de liberalen een stok om ons te slaan! Zelfs ons gezinde liberalen willen en zullen, meenens of niet meenens, uit vijandschap tegen ons of uit partijdiscipline, dien? stok tegen ons gebruikenhoe wel wij op hun hulp en steun moch ten rekenen als we de militaire zaak als zaak behandelen. De liberalen maken er een politieken stok van om ons te treffen, en toch zyn duizenden hunner 't met ons eens. Waarom dan slaan ze ons? Omdat de strijd in zijn aard en wezen niet gaat over die ankers en balken, niet over den bovenbouw, maar over het fundament van ons volksleven. t Zoogaat de strijd dan niet over 't sociale leven dezer dagen Neen de diepste grond van den strijd is niet het militaire leven, is niet het sociale levende bron en oorzaak ligt dieper. In het sociale vraagstuk zijn duizenden liberalen het met ons volkomen eenskunnen ze dus in dezen verkiezingsstrijd aan onze zijde staanmaar ze staan niet aan onze zijde, ze bevechten ons met een vuur zoo iel, of ze op dat sociaal terrein onze heftigste tegenstanders waren, wat ze in vele gevallen niet zijn. Neennoch de militaire, noch de sociale kwestie zijn de diepste grond van den strijd, 't Is alles maar boven bouw, 't zijn de fundamenten niet. Maar vallen de liberalen ons dan niet aan, omdat er zoo'n hemelsbreed verschil is tusschen ons en hen in zake 't kiesrecht, Neen want ook op dat punt zijn er talloos vele liberalen, die het met ons eens zijn en toch bestrijden ze ons met een vuur, alsof we in de kiesrechtkwestie in elk opzicht de grootste vijanden zijn. De militaire, de sociale, de finan- tieele, de electorale of kiesrechtkwes tie zijn wel voorname balken en spanten, en ankers en dwarsliggers van 't huis, maar 't is alles bovenbouw en iedere liberaal, iedere anti-liberaal voelt hetde strijd gaat daar thans niet overNederlands volk verdeelt zich daarom alleen niet in twee even groote helften, die elkaar zoo fel, zoo tijdelijk bekampen. 't Is niet de bovenbouw't Gaat over de fundamentendddrom zóó felle strijd. Er is geen huis of 't rust op een ondergrond. En wie die secuur legt, heeft de bovenbouw in zijn macht. Hebben de liberalen dan geen fun damenten onder hun Staatkundig gebouw? Wel terdege, maar wij be weren, dat ze niet in staat, zijn het Staatkundig gebouw op den duur te dragende uitkomst leert, leert het in alle tijden, leert het in alle landen heeft het in ons vaderland bij den voortduur geleerd, dat de fundamen ten van 't liberale Staatsgebouw wrak zijn. De Staatkundige dwaling der liberalen, hun politieke grondfout is, dat ze den Staat willen regeeren huiten God om buiten Zijn Woord ombuiten Zijn ordinantiën om. De fundamenteele fout der liberale politiek is deze nietdat ze pogen om 't leger tot een bende, een horde, te maken, volgens gezaghebbende militai ren niet, dat ze in de sociale kwestie op een Almachtigen Staat aansturen, van wie, volgens beweren, voor de ar beiders alle goede leven en alle vol maakte gifte zal afdalenniet, dat ze in de finantieele kwestie met woorden als »democratie« schermen,maar noch tans de handen op hun portemonnee houden niet, dat ze in de kiesrecht kwestie hopeloos verdeeld zijn over de grondslagen van dat rechtmaar dit is de kardinale, de fundamenteele fout, dat ze een politiek drijven, los van God en Zijn Woord, en al zulke politiek moet verkeerd uitkomen't begin van zulk een 'Staatkunde is foutief en 't eind is dus ook foutief. Wie met Gods Woord niet rekent, het eenige waarachtige richtsnoer voor een door de zonde verduisterd ver stand, moet op den duur misloopen. Wie 't Licht schuwt, moet wandelen in de duisternis. Wie in 't duister wandelt, struikelt, doolt, valt en gaat ten onder. Is dan de Rede des menschen niet een machtig middel voor wijs Staat kundig beleid Zeer zeker Ook de Rede is een machtig orgaan, door God geschapen, om tot wijs beleid te komen. En de mannen van Rechts danken God, als ze met wijsheid mogen bedeeld zijn. Maar die Rede is een orgaan, om 't fundament te kennen. Die rede is 't fundament zelt niet. En dat is de Staatkundige grondfout der libe ralen. Wat middel is, een door God gegeven middel, om 't fundament te zoeken, om de Gods-ordinantiën te vinden, wordt door de liberalen als 't fundament zelve beschouwd. En nu voelt ieder,, met wolk recht we boven ons artikel schrevenNiet de bovenbouw, maar wel de funda menten. Niet de Rede, als fundament, zoo als de liberalen willen. Maar de Rede als middel, als orgaan, werktuig, in dienst gebracht tot on derzoek wat God zegt, wat Hij wil op Staats- en sociaal terrein. Fundament is voor ons Gods Woord. Over die twee zaken loopt nu de strijd. Zal de strijd blijven loopen, zoolang Rechts niet afzakt van God zoolang Links de Rede te hoog aan slaat. 't Is een principieele strijd Geen strijd over personen. Gods Woord als[ fundament van alle Staatkundig beleid. Dat wil Rechts. De Rede 't fundamentdat wil Links. En ieder der twee begeert zijn bovenbouw te volmaken naar aard en samenstel van 't gelegde fundament. In bovenbouw zien Links en Rechts er in menig opzicht net eender uit. Maar de fundamenten verschillen reusachtig in hechtheid van cement. Wat kiest ge We dringen er bij u op aan Steun op 't Linksche funda ment nooit Wat ons aangaat fundament van We kiezen 't Een voorspel. Antwoorden of mededeelingen GEMEENTERAADSVERGADERING Sonunelsdijk. Een kermisreiziger die als tweede man achter op een stoomfiets had plaats genomen en de Krak alhier kwam insnorren, spreng onder het rijden van de fiets, maar o wee, een kennis making met de straatsteenen kon niet uit blijven en ontvingen hem zoo lief dat hij met zwaar gekneusde handen en een verwond gelaat kon heengaan. Afzonderlijke nummers 5 CeHt. UITGEVER Telelooss Intercontm. So. 3. ABie stukken veor tie Mtedacfie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te aenden ctati gleis jJifgrever- IViei de boven Stouw, maar de fundamenten. de Pers. 't Wordt langer hoe meer duidelijk, schrijft ^de Merwebode,^ dat 't weer de haat is tegen de Chr. partijen, die de vrij zinnigen als een man tegen ons doet op trekken. De bekende vrijzinnig-democratische schrijver, V. D., die de pers van deze richting geregeld van artikelen voorziet, zei, dat de Juni-verkiezing het voorspel moet wezen van een reusachtige overwin ning op de Chr. partijen. Evenals Dr van Raalte, van Dordtecht, betoogt hij, dat 't in ons vaderland eerst dan pais en vree zal zijn, dat eerst dan de politieke atmosfeer zal gezuiverd wezen, als de Chr. groepen geheel ten onder zijn gebracht. Het moet, zegt hij, aan die groepen straks bij de stembus goed duidelijk ge maakt worden, »dal er in Nederland geen kans meer i3 om ook door middel van het Staatkundig leven propaganda te ma ken voor de eere Gods.« Aan alle verwachtingen in dit opzicht van a-kerkelijke zijdes gekoesterd, moet »de bodem ingeslagen worden. In Nederland geen kans meer om eene politiek te voeren, bedoelend de eere van Hem, die schiep den hemel en de aarde. Christenvolk van Nederland niag het in dit land, zoo helder met het licht van het eeuwig Evangelie bestraald, zoover ko men? Mag er worden aangestuurd op den God-loozen Staat Mag het zoover komen, dat in bestuur en wetgeving ganschelijk niet meer wordt gerekend met Gods heilige ordinantiën Wij zijn er van overtuigd, dat gij allen daarop neen 1 antwoorden zult, Welnu dan, laat van dit oogenblik af geen uur meer werkeloos voorbijsnellen. De verkiezingen naderen. Nog slechts enkele weken resten ons. In alle districten moeten de Chr. par tijen in stemmencijfer vooruit gaan. V. D. en zijne vrijzinnige medestanders zullen dan' zien, dat de overgroote meer derheid van het Nederlandsche Volk nog prijs stelt op besliste handhaving der christelijke grondslagen, waarop ons Staatsgebouw is gegrond. Metterdaad ligt de groote beteekenis van deze Statenverkiezing hierin, dat zij is een »voorspel« van den strijd, die in 1909 of misschien reeds vroeger, zal gevoerd worden. Moge het, door de gunste van den Heere onzen God, een gelukkig voorspel zijn Een voorspel van het overwinningslied. des geloofs over de macht van ongeloof en revolutie. Terwille van de politiek. Het blijft tegen dit Ministerie en tegen de Linkerzijde een zeer ernstigen brief, dat ze van de zaak onzer landsverdediging een politieke kwestie gemaakt hebben. Doch daarbij blijft het niet Volgens door Het Centrum ontvangen inlichtingen wordt nu ook het wets-ont- werp tot verdere afwerking van de stelling. Amsterdam, dat in het regeerinspogram van 1905 was opgenomen en dat voor openbare behandeling gereed ligt, niet be handeld uit politiek. Niet alleen de Socialisten, maar ook de Vrijz. democraten zijn tegen dat ontwerp. Werd het nu vóór de Statenverkiezingen behandeld, dan zou uitkomen, hoe ook in zake dit gewichtig defensie-belang de Lin kerzijde verdeeld is. Dit kon schadelijk werken op de verkiezingen. Dus uitstellen maar. Zoo worden tegenwoordig de lands belangen behartigd. Het politiek voordeel der Linkerzijde gaat voor alles. De Arnh. Cour. heeft den treurigen moed om deze regeeringstactiek »verstan- dig« te noemen en te verontschuldigen met de opmerking, dat tijdens het Ministerie- Kuyper ook de uitvoering van sommige artikelen van 't regeeringsprogam op den achtergrond werden gehouden bijv. Zondags rust, inperking van den vaccinedwang en afschaffing der staatsloterij. Hiermee wordt dus de mededeeling van het Centrum als juist erkend. En wat het blad van 't Ministerie- Kuyper zegt, weet het niet, dat de minister Kuyper zich tegen 't op de lange baan schuiven van 't wetsontwerp tot in perking van den vaccinedwang met kracht verzet heeft Eu het wetsontwerp op de Zondagsrust is niet eens ingediend. Wil het blad een vergelijking geven die iets zegt, dan moet het aantoonen. dat er vóór 1905 een wetsontwerp dat op't re- geerinqsprogram stond, voor openbare be handeling gereed was en toch uit politieke berekening niet behandeld werd. Dit zal de Arnh. echter onmogelijk zijn. Stichtsche Courant.) Tuin», en liandbouw. „IS DE GUANO EEN VOLSLAGEN MEST T" Aldus werd mij gevraagd. Eu hoewel 't ant woord (maar de vrager heeft de sohuld) wel wat te laat komt, om er nu nog van te profiteeren, meen ik tocli dat, 't geen hieronder volgt, wel waarde heeft voor later. Wanneer men deze of gene mest beoordeelt naar wat hij bevat aan plantenvoedsel, dan dient men dit steeds goed te weten, dat stikstof, phos- phorzuur en kali in de eerste plaats voorplanten noodig zijn. Of beter nog, dat men, wat aangaat het genoemde drietal, aanvulling van den bodem- voorraad steeds betrachten moet. Want öf van stikstof, óf van phosphorzuur, öf wel van kali, óf van twee, soms zelfs van alle drie komt onze bouw voor vast te kort voor 't leveren van een goeden oogst, als we niet steeds bedacht zijn op 't aanvullen van den voorraad. Waar 't stikstof geldt, kan dit geschieden door middel van chili- salpeter of zwavelzuren ammoniak b.v. phosphor zuur brengt men in den grond met „super" en met thomasslakkenkali verstrekt men door kaïniet te bezigen, chloorkalium, patentkali enz. Maar geen der opgenoemde hulpmeststoffen is dan ook volledig. Want alle leveren slechts één soort plantenvoedsel aan den grond. Dus noemt men ze éénzijdig. Wil men ze met-succes gebrui ken, niet enkel nu, doch ook in het vervolg, zoo dient de eene naast de andere te komen. Door proeven in 't klein kan het-de landman leeren, waar zijn bodem stikstof vraagt, waar phosphor- zunr, waar kali, waar er behoefte is aan twee, of wel aan alle drie. En wien 't dan gaat als vrager, wie dus van alles wat wil geven, die&aw guano nemen. Doch hij vergete niet, dat daarin naar verhouding maar heel weinig kali zit. Slechts 2 ten honderd. Wanneer men daarbij nu bedenkt, dat tal van planten heel wat kali noo dig hebben 'k heb hier vooral het oog op aardappelen, op welke men nog al heel vaak guano bezigt in veel streken dan zal ruen in zien, waarom ik wel een klein beetje huiverig ben, guano een „volslagen" mest te noemen. Wel is 't een feit, dat het de drie voorname stoffeD, die men met den mest den planten geeft, bevat, doch van de kali naar verhouding vast te min. Vooral op kaliarmen grond dient naast guano wel een enkel baaltje kalimest te komen. De vrager die vertelde ook van kalimest op zijne bieten aardig resultaat te zien, zal onge twijfeld op zulk land guano niet volledig mogen achten. Daarvoor bevat het wis te weinig kali. 'k Zou dus hen, die guano graag gebruiken wel in overweging geveD, een volgend jaar een proef te nemen in den zin van 't bovenstaande. Ze bemesten dan hun land op de gewone wijze met guano, doch (laat ons zeggen 10 are) krijgt vooraf, liefst maar wat vroeg, 100 E.G. kaïniet, wanneer het bieten en 50 K.G. patentkali, wan neer het aardappelen geldt. Te gelegener tijd hoop ik aan 't bovenstaande nog wel even te herinneren. M. iraiigiiaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 59. Wat zijn emelten 80. Wat zijn kruisbloemige gewassen 7 Antwoorden en mededeelingen. 57. Welke de beste legkippen zijn, Minorca of Leghorns 7 Beide hoorden we steeds zeer roemen. Toch schijnen sommigen aan Leghorns de voor keur tej geven nl. als legsters. Om de mooi glan zende zwarte veeren houden anderen liever mi norea's. 58. Of Aspidistra nooit bloeit 7 Stellig wel. Maar de bloemen springen weinig in 't Oog. 't Lijken wel sterren die op den grond liggen. Officieel Gedeelte. 1 De BURGEMEESTER der gemeente Ooltgens- plaat maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad is belegd tegen Vrijdag 31 Mei 1907 des namiddags 1.30 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat den 25 Mei 1907. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Plaatselijk Afeuws. Zaterdagnacht om i z ure barstte een hevig onweder, gepaard met zwaren regen, boven ons dorp los. Velen leden waterschade aan beddegoed en meubelair door verstop ping van dak- en kielgoot. Middelharnis. Het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 4 over het dienstjaar 1906-1907 is ter in vordering aan den ontvanger ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Aan C. Jordaan is t 0.40 vergoeding per dag toegekend gedurende den tijd dat zijn zoon onder de wapenen zal worden ge houden. Bij publicatie wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de lijst van inkwar tiering gedurende 14 dagen ter visie ligt op het secretarie terwijl zij tevens is aan geplakt. Tijdens het onweder dat ook boven onze gemeente woedde, werden aan den Oudendijk 6 telefoonpalen getroffen en den draad stukgeslagen. Aan den havendijk werd mede een paal getroffen. Ook op het telefoonkantoor werd alles dooreengesmeten en vele aaneenschakelingen gesmolten. Dank zij de activiteit van den heer Directeur heeft, niettegenstaande de choas in de draden, geen stoornis in de dienst plaats gegrepen.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1