Advertentiën. H ÏAI EESTEREN, Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Buitenland. Gemengd JWieuws. SBeeren- en Siitsderkleedii?^ Kleermakerij, - Stellendam. En als mijn praclijk een goede ui.tkomst oplevert, doch in strijd is met een be staande theorie, dan werp ik niet m'n practijk overboord, maar ik laat m'n theorie op de helling sleepen, om te zien, wat haar mankeert Sommige menschen doen juist andersom. Als een goede deugdelijke practijk niet klopt met hun theorie, dan zeggen zij heel gewoon Weg met zulk een practijk het is niet betamelijk, dat zij in toepassing worde gebracht Zulke menschen nu noemt mendoe trinair. Die kwaal is op 't kantje af van onge neeslijk. Dat iswel kunnen, maar niet willen zien» Die doctrinairen vindt men op elk^gebied. Hoewel honderden geneesheeren, om nog eens dat voorbeeld te nemen, gaaD niet uit van de stelling, dat homoeopathie kwak zalverij is. Niet, dat ik de allopathen ver- oordeelen wilvoor hun kennen en kunnen neem ik graag m'n hoed af. Maar ik keur het in hen af, dat ze naar de uitkomsten der homoeopatische genees wijze niet dens een onderzoek willen in stellen. Het kan immers niet, dat genees middelen in zoo kleine dosis toegediend, een uitwerking ten goede zouden hebben Zie, dat is nu doctrinair,* En daarom heb ik me verheugd, dat onlangs te Utrecht een homoeopatisch ziekenhuis is geopend. Nu kunnen de studenten ten minste vergelijkende studiën maken als zij ten minste ook al niet ^doctrinair* zijn. Men heeft wel gezegd, dat doctrinair zijn hetzelfde is, als aan dogma's gelooven, maar het lijkt er niet naar Een dogma is een waarheid, die God ons in Zijn Woord heeft geopenbaard en waarvoor we ons zonder tegenspreken buigen, die wij aannemen en belijden, ook al zou de practijk schijnbaar met dat dogma iu tegenspraak zijn en al kunnen we het niet theoretisch verklaren en bewijzen. Toch schuilt daarin niets ongerijmds. Voor God ons in 'tstof te buigen en ónze wijsheid dwaasheid te noemen, als Hij ons onderricht, dat is toch waarlijk den mensch niet onwaardig. Maar een doctrinair doet anders. Hij buigt zich niet voor goddelijke wetten, maar voor menschelijke theorieën en hij verwerpt alles wat met die theorie in strijd is. >Kennis is macht,* zeiden voorheen de liberalen. »Wat ge aan scholen uitgeeft, bespaart ge op de gevangenissen,* heette het. Goed onderwijs in maatschappelijke kundigheden zou leiden tot het ware geluk. Vijftig jaren zijn noodig geweest, eer ze gingen bekennen, dat de practijk lang niet altijd klopt op de theorie en nog zijn de »doctrinairen« niet uitgestorven I Nu doen ze net eender met den vrij handel. In het dikke en geleerde boek van den oud-minister Pienon wordt met vele woorden bewezen, dat beschermende rechten een ramp zijn voor een volk. Dat is de theorie. Aan die theorie hebben de ^vrijzinnigen* hun hart verpand. Op dit stuk zijn ze doctrinaire sta-stokken, 't Is waar, dat de practijk hun theorie geweldig wegknauwt. Duitschland, Frankrijk en Amerika daar zijn al drie deugde lijke voorbeelden. En dat niet sinds maan den, maar nu al jaren. Dom toch als ge 't goed indenkt Want wat zijn menschelijke theorieën 1 Spinraggen, van één dag Zóó staat iets vast als een muur, en zóó wordt het omvergestooten, dat het tegen den grond ligt. Laat ons niet doctrinair zijn. Noch in zake den kinkhoest. Noch in zake den vrijhandel 1 UITKIJK. OVER GIER. II. Veelal wordt door de mannen der practijk be weert „hoe beter voer, hoe beter meet." Dit is dan slechts het geval, wanneer de mest ook de urine van de dieren nog bevat. Want deze is 't vooral, wier samenstelling den invloed onder vindt van meer of minder stikstofrjjke voeding. Dit teekende de heer Nobel nog aan bij ds door ons verleden week meegedeelde cijfers betref fende 't stikstofgehalte der urine. En deze enkele woorden roepen den practicus al dadelijk toe: wees dan toch zuinig met de gier of ier Zij is een rijke stikstofbron, vooral, wanneer ge uwe landbouwdieren krachtig voedt. De gier bevat ook kali. De onderzoekingen, waarvan wij in een vorig opstel spraken, con stateerden van tl tot 22 KG. kali in de 1000 KG. gier. Bedenkt men dat de vaste uitwerpse len daarvan maar 1 2,5 KG. per 1000 KG. bevatten, zoo is 't klaar dat ook in dezen het de gier van vaste stoffen wint. Ten aanzien van het phosphorzuur moet het de gier verliezen. Want daarvan vond men in de pis haast niets, terwijl in 1000 KG. vaste uitwerpselen 1 2,5 KG. hiervan werd aangetroffen. Maar niettemin zij 't vorenstaande wel vol doende om te begrijpen, „dat een zekere hoe veelheid pis in den regel een veel grootere waarde bezit, dan een even groote hoeveelheid uitwerpselen en dat een zorgvuldige bewaring van de pis van het vee volop onze aandacht waard is." Met deze, door ons aangehaalde woorden, eindigt de heer Nobel de inleiding zijner brochure. Dan volgt een en ander omtrent de hoeveelheid der op de boerderij geproduceerde gier en over de geldswaarde, die ze vertegenwoordigt. In den winter van 1901 op '02 werden in drie boerderijen te Beemster, Wijdewormer en Purmer proeven genomen, waarbij bleek, dat in die boerderijen (er werd zeer weinig stroo gebruikt) femiddeld per dag en per kee ongeveer IS a 14 IQ. ier werd geproduceerd. Gedurende een stal tijd van 160 dagen en van 20 koeien werd eene massa verkregen, die 160 180 KG. stikstof be vatte. De waarde hiervan werd berekend naar de meeropbrengst van hooiland, 'twelk met die gier bemest was. Op 12 verschillende proefvelden nu gaf eene bemesting met 8000 a, 15C00 liter pis (steeds bevattende 60 KG stikstof) per bunder, in doorsnee eene »iee/--opbrengst van 1800 KG. hooi verkregen, ter waarde van ongeveer f 45, Zoodat 60 KG. stikstof f 45,waarde hadden voor den proefnemer of 1 KG. 75 cent. Waarom de heer Nobel de bovengenoemde 160 a 180 KG. stikstof meent te mogen rekenen op f112it 126. „En deze waarde," aldus schrijft hij verder, „be zit de ier niet alleen op de klei-, zavel- en zand gronden, maar ook op de veenachtige gronden, niet alleen op minder goede, maar ook op vruchtbare gronden." M. (Wordt vervolgd.) De kruisbloemige gewassen hebben dikwijls veel van de aardvloo te ljjden, de groente wordt vaak ongenietbaar. Met meer of minder succes kan men aanwenden: een besproeiing met een aftreksel van alsembladerenhet leggen van het zaad in een zout oplossing, 2 i 3 uur, waardoor de eieren, die vaak aan het zaad hechten, worden vernietigd; het zaaien van enkele tuinkers-zaadjes tusschen de groente, van tuinkers schynt de aardvloo veel te houden, zoodat zij als dan de andere planten met rust laat; het bestrooien der bedden met roet of ascb. Het best beviel ons echter het uitstrooien over de groentebedden van heel lijn zand, hiermee verkregen we inderdaad goede uitkomsten. Behalve vangbanden, om den stam bevestigd, kan men als middel om de vruchtboomen tegen ongedierte te beveiligen, aanwenden een bakje of fleschje met suiker of bier gevuld onder den boom opgehangen. Bij een proef gedurende een maand met een nauwhalzige flesch vond men hierin: 57 bromvliegen, 18 paardevliegen, 20 motten, 12 vlin ders, 45 wespen, 1 rups, 33 hooiwagens, 4 bijen, 64 oorwormen, 450 vliegen, 1 pop, 27 kevers, 5 spinnen en nog een legio kleine vliegjes, mieren en andere microscopische wezentjes. Kerseboomen en morelleboomen beloven veel. Wilt ge de heerlijke vruchten voor u zelf be houden en niet dus door de vogels laten opeten, werp dan serpertiues over de boomen. Wij vonden hierbjj veel baat. Past op voor bet heerlijk riekende en lieflijke lelietje der dalenBloem en steel bevatten Pruisisch zuur, zijn dus vergiftig. Neem geen bloemje tusschen de lippen! Een Indisch varkentje met een afkooksel van lelietjes ingespoten, stierf aan vergiftiging. Geen beter, betrouwbaarder weervoorspeller dan de mestkever, zegt de insectenkundige Fabre, die vele dier diertjes, in een kooi gehouden, gerniinen tijd naging. Liggen zij op fraaie avonden onbe weeglijk, dan kan men gerust onweer of aan houdenden regen verwachten. Vliegen ze bij on gunstig weer 's avonds lustig rond, dan zal den volgenden ochtend de lucht opgeklaard zijn. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 57. Welke zijn de beste legkippenminorca's of leghorns 58. Bloeit Aspidistra nooit? Antwoorden en mededeelingen. 55. Kruiswortel en kruiskruid? Ja. Met dezen naam wordt hetzelfde onkruid aangeduid. 56. Paardebilkalveren en stieren die heel zwaar zijn van achteren In de practijk zagen we meermalen paardebil kalveren geboren worden of in de geboorte sneuvelen, waar een stier gebezigd werd, die zwaar van achteren was. Laten ook anderen zich hierover eens uitspreken. Wij kunnen dan beter nagaan, wat er van 'tdoor den vrager uitge sproken vermoeden waar is. FRANKRIJK. Door vervalsching der wijn, is in het Zuiden van Frankrijk totaal geen aftrek van de echte wijnsoorten meer en daardoor een Crisis uitgebroken die ernstig dreigt te worden. Te Béziers hebben verleden week naar aanleiding daarvan ernstige onlusten plaats gegrepen. Zondag voor acht dagen was er een optocht geweest en bij die gelegenheid had de burgemeester niet willen vlaggen op het Stadhuis. Vandaar de woede. Een opgewonden menigte trachtte ver leden week Donderdag twee uur het Stad huis binnen te dringen, maar de politie dreef de menschen met de sabel achteruit. Toen werden de ruiten van het politiebureau ingegooid. De burgemeester beloofde subsi die te geven aan betoogers, die naar Perpignan wilden reizen Maar de onder prefect had verklaard, dat hij elke openbare betooging voorloopig verbood. De ge meenteraad is nu afgetreden. Vrijdagavond werd het Stadhuis door een opgewonden menigte belegerd. De deuren werden met koevoeten opengebroken en de meubels uit het politiebureau gehaald en in brand gestoken op straat. De vlammen sloegen tot boven de eerste verdieping uit en de politie vluchtte door een achterdeur. Een ijzeren binnendeur konden de betoogers niet stuk krijgen. De eigenlijke balddadigheid is begonnen toen er uit het politiebureau geschoten was. Ook het postkantoor is beschadigd, 's Avonds om elf uur kwam de politie, ver sterkt, uit het Stadhuis opzetten, gendarmes en infanterie kwamen het plein voor het Stadhuis schoonvegen en tegen den nacht was de rust in Béziers hersteld. Er zijn een tiental gewonden. Een oude politieagent is bijna doodgeslagen. Ook uit andere plaatsen van het wijn district komen ernstige berichten. Als ge volg; van de malaise hebben de wijnbouwers geweigerd belasting te betalen. Te Lupoian had de ontvanger waar schuwingen aan de belastingplichtigen ge- zouden. De heele burgerij trok in een stoet naar zijn kantoor, om hem die waar schuwingen terug te brengen, en besloot geen belasting te betalen, zoo lang er geen uitredding komt. Te Vias zeide de burge meester in een vergadering uit naam van den gemeenteraad: //Indien wij op 10 Juni, 's middags om 12 uur, geen voldoening hebben ontvangen, zullen de deuren van het Stadhuis voor den ontvanger gesloten worden en zal de Raad zijn ontslag nemen//. Te Paulhan hebben 600 wijnboeren een motie aangenomen, verklarende dat zij zich van heeler harte bij hun kameraden aan sluiten en deel zullen nemen aan de belas tingstaking. Te Montpelier wojrdt ook een beweging tegen belastingbetaling op touw gezet. De uitdeeliug van belastingbiljetten lokt daar reeds allerwegen protest uit. Den 26sten dezer zal een .groote betooging gehouden worden. De wijnboeren verlangen van de Regeering dat het Parlement door wettelijkebepalingen I alle wijnvervalsching onmogelijk make. Daartoe eischen zij belangrijke verbooging van den suikeraccijns en strenge controle van de verbouwde druiven en de wiju fabricatie. Harerzijds zit de Regeering niet stil. Vrijdagochlend heeft de Minister-president Ciémenceau de twee Kamerleden voor 't arrondissement Béziers ontvangen, die op on verwijlde maatregelen kwamen aandringen, waaruit de goede wil der Regeering zou kunnen blijken. De Minister zou zijn best doen. Zijn ambtgenoot van Financiën Cailanx heeft de ontvangers-generaal der meest beproefde gewesten uitgenoodigd om tot in beslag nemingen en verknopingen betreffende in gebreke blijvende belastingbetalers die be kend stonden als, niet te kunnen betalen, voorsbands niet ojter te gaan, maar tevens hem onmiddellijk kennis te geven vau alle geweldplegingen en rebellie mochten voor komen, opdat die onverwijld met kracht konden worden tegengegaan. Ook beeft de Minister in den verleden week Donderdag gehouden Ministerraad in groote trekken mededeeliug gedaan van eene door hem ontworpen wet tot bestrijding van verval- schingen. RUSLAND. De Engelsebe correspondenten hadden hot ditmaal toch wel bij het rechte eind toen ze van een samenzwering tegen het leven des Tsaren gewag maakten. Minister Stolypia beeft de geruchten Maandag in de Doema bevestigd,zoodat aan allen twijtel een eind is gekomen. De man van de DaUly Mail weet nader te vertellen, dat het complot ge richt was tegen de Tsaar, grootvorst Nikolaas en Stolypia. De samenzweerders hadden zeer strekkende plannen gemaakt. Eerst zou een kozak vau de lpwacht bsproöven den Tsaar met een dolk te dooden. Voor het geval dat dit niet mochtgelukkcQ, zouden andere kozakken van de lijfwacht in het keizerlijk paleis binnendringen en een dynamietaanslag beproeven. Bovendien hadden de samen zweerders maatregelen getroffen, om den keizerlijken trein tusschen Tsarskoje Selo en Peterhof in de lucht te laten vliegen. Uit al die bijzonderheden, welke de politie te weten is gekomen, blijkt wel, dat het hier een complot gegolden heeft van hoogst gevaarlijke strekking. Volgens andere berichten zijn reeds 70 personen in verband met het com plot in hechtenis genomen onder wie twee uit de hoogste standen, voor wie de toegang tot den Tsaar openstond. De eerste vermoedens omtrent een samenzwering, waren onistaan, doordat bij een visitatie van alle op Tsarskoje Selo gestationneerde soldaten opèsn van hen een aanzieuljjke som gelds werd ge vonden, waarvan de man de herkomst eerst niet wilde mededeelen. Later viel hij door de mand en bekende alles. Hooren we nu wat Stolypin Maandag in de Doema over het complot te zeggen had. Door de rechterzijde wa3 de vraag gestald, of de geruohten op waarheid berusten en ot de minister dienaangaande bjjzonderheden zou kunnen mededeelen. En toen verklaarde Stolypin, de minis ter-president, dat in Februari 1907 het bestuur van den veiligheidsdienst in Petersburg kennis had gekregen, dat er een vereeniging was gevormd met het doel, een reeks terroristische daden tot uitvoering te brengen. Op 13 April werden 28 personen, tot die vereeniging behoorende, in heohtenis genomen. Tot- dusver heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat velen der in hechtenis ge nomen personen tot de sociaal-revolu tionaire partijen waren toegetreden om een aanslag tegen den Tsaar te beproeven en om gewelddaden tegen grootvorst Nicolaas Nikolajowitsjen Stolypin te begaan. De leden dier vereeniging hebben gepoogd het paleis van den Keizer binnen te dringen, doch die pogingen zijn mislukt. Na deze mededeeling nam de Doema met algemoene stemmen de volgende motie aanDe Doema, met levendige blijdaobap vervuld over de gelukkige redding des Keizers uit het gevaar, dat hem bedreigde, en diep verontwaardigd over den misdadigen aanslag, gaat over tot de orde van deu dag. Nadat de bijvalsbetuigingen opgehou den hadden, kwamen de socialisten en de leden der arbeiderpartij, die in het begin der zitting zich op een afstand gehouden hadden, weer in de zaal. 't Kan het orediet voor deze afgevaardigden niet verhoogen, dat ze blijkbaar met opzet zich aan de stemming over zulk een motie hadden onttrokken Ook het Congres van de partij der Octobri3ten, in Petersburg vergaderend, nam in de zitting Maandag een besluit aan, waarin het zijn aanhankelijkheid jegens den Tsaar uitsprak, alsmede zijn verontwaardiging over het gelukkig ver ijdelde complot. Dit besluit verwekte groote patriottische geestdrift. Het volks lied werd aangeheven. Voorts nam de vergadering een besluit aan, waarin ver ontwaardiging werd uitgesproken over de politieke moordon, en betreurd werd, dat de Rijksdoema totdusver geen woord van afkeuring daarvoor gevonden had. Het bericht dat het Hof, voor meerdere veiligheid, naar Peterhof zou vorhuizen, is nog niet bevestigd. ZUID AFRIKA. We -lezen in de Transvaler van 26 April „Iemand ons geheel onbekend kwam ia de vorige week bij ons aan kloppen ooi een bijdrage tot zekero fond sen, die bestemd zijn voor een hulde blijk aan Generaal Botha. Wij hebben echter geweigerd iets bij te dragen, en dat om zeer goede redenen. Ia de eerste plaats willen we niet meedoen aan de „goden-vereering" die helaas te veel onder onze menschen wordt gevolgd. Niet dat we Gen. Botha niet hoogach ten, of dat we hem niet met eerbied voor zijn persoon en hoogo Staatsbetrek king willen behandelen. Maar er is on der ons volk veel te veel helden-aan bidding, en het is de plicht van ons blad om met alle bescheidenheid onze stem daartegen to verheffen. Het kan gebeuren, dat op 'n goeden dag ons volk den verkeerden man hulde bewijst. Laat niemand echter aieenen, dat wij zulks in dit geval bedoelen. Maar wij zijn 'n beeije van de Mordechaisoort van menschen. In de tweede plaats, geld is schaars, en wij zouden honderdmaal liever zien, dat van ons geld meer werd gestoken in degelijk christelijk nationaal onder wijs, in de ophelping en verzorging van menig atgeleefderi en hulpeloozeo burger' in de zaak der armen, der weduwen en weezen, en minder in huldebljjkon, eer- betooningen, feestmalen, en wat dies meer zij. Laat ons lievor elk steken 6d. in de C. N. O Scholen. Dan houden wij een goed beginsel omhoog. Waren het dat tien. Botha of andere prominente volksleiders, na j'aren van dienst, als Minister onder onze veranderde toestan den een blijvend werk voor het volk en nageslacht had tot stand gebracht, dan „by all means" laat ons een huldeblijk toebrengen. Thans is het onzes inziens daar de tijd en de gelegenheid niet voor. Is deze een tijd voor huldeblijken en feestmalen, wanneer onze arme kinder tjes in duizende gevallen ongeletterd, haast ongekleed en hongerig de lasten des levens reeds zoo vroeg te dragen hebben P Neen 1 De Afrikaner van Pietermaritzburg schrijft Vele vrienden uiten hun verbazing over de komplimenten, gewisseld tusschen den Transvaalsohen Eersten Minister en Briische Ministers en audere staatsman nen. Hierbij houde men in 't oog, dat zulk eene houding onmogelijk geweest was, indien Balfour of Chamberlain nog ministers waren geweest. Geen Afrikaner man van eer had met die menschen kunnen samenkomen, hetzij in conferentie of aan diners. Maar met het tegenwoordige Britsche ministerie is dit anders. Daarin zitten mannen, die openlijk den oorlog als „misdadig" ge brandmerkt hebbeu, voor en na den oorlog. Met hen kan men op gelijken voet onderhandelen, zelts vriendschap pelijk omgaan. Dit brengt echter niet saam, dat men Dr. Jameson daarin in sluit en hem „z'n Viiend" noemt. Er zijn grenzen JAPAN. Er komt toch zoo langzamerhand eenige beterschap in de betrekkingen tusschen Japan en Amerika, en wat daar pas weer toe bijdroeg was, dat Japan zich een goeden klant van de Unie betoonde. Politieke overwegingen mogen hierbij gegolden heb ben, zeker is ook wel dat Japan, wat het noodig had, nergens beter, althans goed- kooper, kon krijgen dan in Yankeeland. Ten behoeve van den Zuid-Mantsjoer- schen spoorweg heeft dan Japan in Amerika orders geplaatst tot een gezamenlijk bedrag van 12.000.000 dollars. Zoo heobeu de Carnegie Wurks een bestelling gekregen van 50.000 ton stalen rails, tegen '28 5 doll, per ton, en van 13.000 ton tegen '29 doll. Bovendien zijn bij één fbma besteld 10.000 go derenwagens, terwijl een tweede firma een O; dracht kreeg voor de levering van locomotieven tot een bedrag van 2.000.000 do! ars. Met die bestellingen wordt beoogd, de voltooiing van den 1500 mij'en langen Zuid Mantsjnerije-spoor weg De Japannee- zen willen daarmee binnen l wee jaar ger.eed zijn en deu spoorweg dan iu exploitatie nemen. Daarom is door hen de voorwaarde gesteld, dat de Amerikaansche fabrieken de JapaDsche orders het eerst zullen afleve ren, waarvoor Japan dau ook hoogere prijzen betaalt. De World slaakt juich- kreteu: //Binnenkort zullen de reizigers tusseheD Dalui en Moekdeu den reis vol brengen in Amerikaansche spoorwagens, getrokken door in Amerika vervaardigde locomotieven over rail;- uit de fabrieken van de Amerikaansche staal rust Maar de beterschap in de politieke be trekkingen blijkt ook, en misschien meer nog, uit de zeer hartelijke wijze waarop èn generaal K« eroki èn de schepelingen van het Japansch eskader te New-York zijn gevierd. Er werd o.a. een schitteren^ feestmaal gehouden, waarbij meer dan 800 personen aanzaten, onder wie admiraal Dewey, die de tafel presideerde, minister Strauss, admiraal Coghlan, generaal Grant, de president van de Cornell Universiteit. Als resultaat van de speeches aan dit diner en van een tweede ontbijt, daags daarop, door Koeroki aangeboden aan Amerikanen van beteekenis, is te New-York een «Japan- Sociefy« tot stand gekomen. Tal van bekende New-Yorkers hebben zitting ge nomen in het voorloopig bestuur; en de eerste daad van de nieuwe vereeniging zal zijn, prins Foesjimi uit te noodigen, na zijn bezoek in Engeland, naar de Vereenigde Staten te komen. Zoo trekt dan de bui weer af, die boven Californie, zich een oogenblik zoo dreigend liet aanzien. Maar hoelang zal het duren, dat de belangenstrijd tusschen Japan en de Unie op den achtergrond raakt door dergelijke vriendelijkheden over en weer Een brutale diefstal met inbraak. In de kantoren van de wisselagenten De Laet en Van Glabbeeck in de Pelikaanstraat te Ant werpen is Woensdagnacht ingebroken met sulk een overleg, een beleid en een vernuft, dat men bijna van een wetenschappelijken inbraak zou kunnen spreken. De kantoren bevinden zich in het benedengedeelte van een dépendance van het hotel „Terminus"; de bovenverdieping is ingeno men door hotelkamers. De brandkast der firma bevindt zich in de tusschen verdieping en uit die brandkast is een som van meer dan 100.000 fr. gestolen. Zondagavond vroeg een Fransoh sprekend heer van ongeveer 25-jarigen leeftijd, die voor gaf Lagasse te heeten, ingenieur te zijn en uit Amster dam te komen, een kamer en koos juist die boven het kantoorvertrek, waarin de brandkast stond. De gast bracht twee koffers mee. Maandag kwamen er twee andere gasten, Duitschers, die zich Klein en Trent noemden, komende uit Bazel. Zy hadden óók koffers bij zich en namen een kamer dicht bij den gast Lagasse, met wien ze evenwel geen omgang hadden en geen kennis maakten. Om acht uur Dinsdagavond kwam Lagasse thuis, liet om elf uur een zwaren koffer van het station halen en vroeg warm water voor een voetbad. Toen moeten Klein en Trent zich by hem gevoegd hebben en nu begon een uitgebreide arbeid. Het vloerkleed werd stukgesneden, de vloer behendig zonder eenig lawaai opengebroken, zoodat de naaste kamerbewoners er niets van gehoord heb ben toen werd een parapluie door het plafond gedreven en opgestoken, ten einde de kalk er in op te vangen. Toen er een gat was van vijftig bfi dertig cen timeter, daalden de heeren langs een touwladder af met een volmaakte inbrekersuitrusting, zooalg draagbare electrische lampen, hef boomen, tangen, vijlen, boren enz. Het voornaamste der uitrusting was evenwel een acetyleenlamp van bijzonder samenstel. Deze lamp moest dienen en heeft ge diend voor de uitsmelting van het slot der brand kast, wat, met een vlam van 300 graden warmte ontwikkeling, gemakkelijk moet gegaan zyn. De ramen van kantoorlokaal waren eerst zooda nig behangen, dat buiten geen licht gezien kon worden en de heeren werkten onder en achter een soort loge van dekens. De stalen plaat van het veiligheidsslot werd afgesmolten, toen kon het slot uit elkaar genomen en de brandkast geopend worden. Met de acety leenlamp werden verschillende afdeelingen open gemaakt en zoo kwamen de dieven in 't bezit van 60,000 fr. aan effecten, 19,614 fr. aan buiten- landsch en Belgisch geld en 20,000 francs aan Belgische Bankbiljetten. Zelfs een zak met nikkelen pasmunt werd niet versmaad. Vier uur ongeveer moeten de lui gewerkt hebben en om 5.22 Woensdagmorgen vertrokken de Duitschers met zware koffersnaar Ostende, terwijl Lagasse om 5.29 vertrok met een kaartje naar Mechelen. Om acht uur ontdekte de werkvrouw, die de kantoren schoonmaakt, den diefstal, doordat zij het slot niet kon openkrijgen. Onmiddellijk is overal heen getelegrapheerd en getelefoneerd. De signalementen der inbrekers zyn verspreid, de nummers der gestolen effecten zyn bekend gemaakt, maar men is nog niets verder, alle ondervragingen en terreinopnemingen ten spijt. De firma is tegen inbraak verzekerd. Slachtoffer van de „Berlin." Men meldt van den Hoek van Holland: Donderdag is alhier aangekomen en naar 's Gravenzande overgebracht het lijk van een der passagiers van het stoomschip „Berlin,"hetwelk herkend is als dat van den heer S. Serabski, uit Liverpool. Schandelijke baldadigheid. Twee arbeiders van de steenfabriek van de firma v d. L., in de Havikkerwaard, nabij De Stseg, hebüen Maandag uit baldudigheid een 15 jarigen jongen, die eveneens op die fabriek werkt, aan een gutta-percha water slang in een loods opgehangen. Toen de jongen in zijn gezicht blauw werd, lieten zij hem los, waarna hij bewusteloos op den grond viel. De vader van den jongen trachtte bem bij te brengen, maar zonder gevolg hij is toen met zijn zoon in een roeiboot naar Doesburg gevaren, alwaar een geneesheer er in slaagde de levensgeesten bij den knaap weder op te wekken. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt Automobiel ongeluk. Men meldt uit Nieuwerkerk a. d. IJsel: aan de N. R. Ct. Woensdagmorgen werd in de kom van het dorp door een automobiel een zes-jarig meisje van J. P. B. overreden, met het ongelukkig gevolg dat het na een paar uren overleed. Steeds voorradig een uitge- gebreide keuze voor het aanstaand Seizoen, naar maat en confectie. Colbertcostuums naar maat, vanaf f 11.50. Kinderpakjes naar maat vanaf f 2.50. Billijke prijzen en nette afwerking. Aanbevelend,

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2