Woensdag 15 Mei 1907. 22sle Jaargang JS.1241, voor fie ®nlftii®!iaiifisciie en Meeiiwselie Eilanden. An tire m a Orgaan T. BOEKHOVEN. tton.n^LHUÊjti. IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Telefoon Inlereomiii. So, S. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. öiengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Qroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «ie Mailactie bestemd, Advertentiën en ventere Administratie franco toe te %enden nas® «less Ui tare ver. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gra tis. De motie van ©n^e „Centrale." De bedoeling van de motie, zoowel als de drangredenen die tot haar uit spraak geleid hebben, mag ik veron derstellen, is voor ieder duidelijk Daarom tenslotte nog deze vraag Zal zij effect hebben m. a. w. Zal wat door onze Centrale in haar motie wordt gewenscht, ook worden verkre gen Dat zal, geloof ik voor een niet gering deel afhangen van onze »Cen- trale« zelf. Wij weten maar al te goed hoe het. vaak met motie's gaat. Daar zijn er ai heel wat opgeborgen in den doofpot. Zoo'n meubelstuk staat zelfs ter ontvangst van motie's gereed in onze Parlementaire en Gemeente raadsvergaderingen en in de vergade ringen der verschillende partijen is men van zoo'n doofpotje volstrekt niet afkeerig. Vooral de lieden die alle verandering uit den booze achten, en die hun haan tje het liefst alléén koning hooren kraaien, zijn als 't ware volleerd om öf voorgestelde veranderingen dood te zwijgen, of te zeggen »daar kan toch niets van komen,of zij schilderen booze grimmige leeuwen, waardoor zij goedgeloovige menschen de schrik orn hèt hart jagen om toch die nieuwe wegen niet in te slaan. Eu als die doofpotminnaafs dan bekend staan als wijze menschen in hun omgeving, dan zijn zij dubbel gevaarlijk voor een go- zonde ontwikkeling Niet dat zij het nu juist altijd zoo kwaad bedoelen, maar toch men moet ze in het oog houden Ik heb daarvan persoonlijk zulke ondervindingen en zou er zooveel frappante staaltjes van kunnen mee- deelen, dat ik met klem onze Centrale toeroep «Weest op uw hoede voor de doofpotmenschen Laat iedere plaatselijke Kiesvereeni- ging het balletje dat door de Centrale is opgeworpen, aan het rollen houden. De motie is nu bij het Centraal-Comité. Uit het wachten op het Kiesrecht rapport van de heeren Talma c.s bij voorbeeld, weten we dat het C. C. zijn eigen tijd weet en zijn eigen wijze van werken kent. Het Hohandsche spreek- wqord der voorzichtigheid i>haast U langzaam,a moet soms worden toege past. Maar het »haast, U langzaam, kan nooit bedoelen swerk langzaam. Doch hard en vlug werken, waarborgt nog niet altijd een ruime productie in een minimum tijd. Wij kunnen dus geduld oefenen, mits maar blijke dat aan onze wenschen de noodige aan dacht geschonken wordt. Deze billijke eisch mag door niemand aan onze »Centrale« worden euvel geduid. Het Bestuur der Centrale zal daarom goed doen met te trachten op de hoogte te blijven in hoeverre de plannen die tot vervulling onzer wenschen kunnen dienen, rijpheid krijgen. Die plannen zullen het best rijpen als ons Centraal Comité merkt, dat buiten het district Middelharnis de wenschen onzer Cen trale door anderen ook gedeeld worden. Mogen dan alle Kiesvereenigingen in den lande het plan overwegen en bespreken. in den geest van Hilversum of in den geest van Middelharnis, is een zaak, waarover de partij zelf uitspraak kan doen nadat het Centr. Com. met een definitief voorstel is gekomen. Wat mij betreft, blijf ik een jaarlijksche vergadering van afgevaardigden uit Districtsvereenigingen voorkeur geven aan eene uit afgevaardigden van plaat selijke Kiesvereenigingen. Wel schreef de Red. van «De Standaards in een noot op een ingezonden stuk van Ds, Hofstede dd. 20 April, dat een afvaar diging uit Centrale vereenigingen de partijorganisatie geweld zou aandoen. Maar ik kan dit nog niet inzien Een Gen Syn. is toch ook een organische vertegenwoordiging van al de kerken en toch verkrijgt zij haar saamstelling niet uit afgevaardigden van iedere plaatselijke kerk. Haar leden komen er door Classis en part. Syn. Zóó nu kiezen de pl. kiesv. haar afgev. voor de Districtsvergadering en deze zendt haar afgevaardigden naar den landdag. Zelfs een afvaardiging van Provinciale Comités, maar dan verdrie- of vervier- dubbeld, zou bij mij geen tegenwerking vinden. Doch dat zijn dingen, waarover wel eenheid verkregen wordt. Als het doel maar bereikt wordt. Nu nog een enkel woord naar aan leiding van wat de »Geuzenbode« in een mooi en sympathiek artikel over onze motie schreef, dd. 4 Mei Ten eerste Er zit een fout in onze motie. Daar wordt in gezegd, dat wij ons vertrouwen blijven uitspreken in de leiding van het Centraal Comité bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. En nu zegt deze Geus (hoewel hij over het foutje wil heenstappen) «het Centr. Comité heeft geen leiding bij, en oefent geen invloed op de verkiezingen van de Prov. Staten.En hij bewijst dit daarmede dat wij nu staan voor een generale Statenverkiezing en toch geen Deputatenvergadering hebben, wat wel het geval is bij een generale Kamerverkiezing. Nu is dat laatste een waarheid, als een os. Maar ge looft die schrijver nu zelf dat leiding al tenminste invloed door het Centr. Comité op de Statenverkiezing geheel uitgesloten is Om eens een uitdrukking uit het dogmatisch spraakgebruik te bezigen kunnen wij niet spreken van «leiding of invloed in engeren zin en in rui meren zin - Doch ook ik wil over dit woord niet twisten. Het Centr. Comité moet zelf maar weten of hef deze uitspraak des vertrouwens wil en kan aanvaarden. Ernstiger is wat de »Geuzenbode« zegt dat sommigen vreezen van de bedoelde landdag «scheuring in onze partij® Zij, de «Geuzenbode® ducht dit gevaar niet. Het zou dan ook te betreuren wezen indien het zoo was. Doch indien het zoo moest dan zou het een zegen wezen. Misschien kwa men er geesten openbaar die in onze partij niet thuis behooren of niet meer thuis behooren. Het aaat in een kerk, in een ver- eeniging of in een party gelijk bij een maaltijd. Den eenen tijd vindt ge onder de aardappelen een enkele die wat glad en zacht isop een anderen tijd loopt er een onder die wat hard is. En in beide gevailen zegt dan uw gastvrouw«die moet ge maar op zijde leggen.« Welnu, als het mocht blijken dat ep in onze partij verscho len zitten' die bf te conservatief bf te vooruitstrevend zijn, waardoor de toe passing onzer beginselen voor onzen tijd wordt verhinderdof die niet mee kunnen, ik zou ook zeggen »die moet ge dan maar op zijde leggen.® Als de bedoelde landdag alzoo de gedachten uit sommiger harten open baar maakte, dit zou bepaald winste zijn. Ik vrees echter allerminst dat dit zoo'n vaart zou loopen. Veeleer blijf ik vertrouwen, dat een openbare saam- spreking veel misverstand zal weg nemen de gevoelens nader tot elkander zal brengen de éénheid en vastheid in wat men wil zal sterken en de actie der plaatselijke kiesvereenigingen zal verhoogen. Moge dan de landdag er komen en door haar nog meer dan dusverre, i onze partij ten zegen zijn voor Vorstin, Volk en Vaderland en zijne Koloniën. De benoodigde gelden tot dekking van de kosten aan het houden van zulke jaarvergaderingen verbonden, kunnen gemakkelijk worden verkregen. Twee centen per jaar en per lid van elke plaatselijke kiesvereeniging zou reeds voldoende zijn. Reis- en verblijfkosten der afge vaardigden komen dan natuurlijk voor rekening der corporatie die hen zendt. De bezwaren tegen de wensch onzer Centrale ingebracht, zijn dus wel te overwinnen. Zij het bestuur op zijn hoede dat het niet bij wenschen blijft. De landdag kan er komen. Met Ds. Sikkel zeg ook ik»We hebben er beginsel voor. We hebben er over tuiging voor. We hebben er moed en liefde voor.« En ik eindig met het sympathieke woord waarmede de »Geuzeribode« haar beschouwing be sluit«Moge onder de leidiüg van het Centraal Comité spoedig zulk een vergadering worden gehouden.® Gods zegen rüste op het pogen onzer Antirevolutionaire partij. H. N. BASÓSKI. P.S. Aan de Redactie der «Maas- en Scheldebode,« namens onze «Cen trales mijn vriendelijken dank voor de opname dezer artikelen. Moge ook haar woord ons in het vervolg steunen in het bereiken van ons gemeenschap pelijk doel. B. Waas* gaaf de verkie- sSngsstrïjd om f ILetiae of waarheid f Dat maken ze ons niet wijs Wat niet Dat de strijd voor de Provinciale Staten over de Legerformatie gaat Wat niet Dat de vier verbonden partijen van Socialisten, Vrijzinnig-Democraten, Unie-Liberalen en Üud-Liberalen het eens zijn met elkander over de af schaffing van het blijvend gedeelte. Wat niet? Dat die vier groepen, oneens als ze 't met mekaar zijn, in staat zullen wezen, als ze 't winnen, een Eerste Kamer te brengen, die volkomen eens gezind zal zijn in haar meerderheid om nieuwe Staal-plannen, al komen ze van den Minister Van Rappard te aanvaarden Wat kunnen ze ons wel wijs maken, de heeren'van Links. Dit: Dat de strijd voor de Provinciale Staten gaan zal onder de Uns van de afschaffing van 't blijvend gedeelte maar dat 't een leugenachtige leuze is. Een leuze, alleen om de kiezers te lokken. Een leuze vol boerenbedrog. Een leuze zonder grond, Dit noemen we waar. De Linksche partijen zullen den boer opgaan om te lokken met dit middeltje: afschaffing van 'tblijvend gedeelte, terwijl' ze weten, dat de Oud-Liberalen met de grootste moeite zich er nog niet vóór kunnen verklaren in de Eerste Kamer. 't Is onwaar, dat, als Links wint, het blijvend gedeelte zal worden af geschaft; want de vier verbonden partijen zijn 'ter volstrekt niet over eens. 't Is een leuze, waarmee ze komen, om kiezers te winnen maar is de Eerste Kamer Links geworden, dan begint het geharrewar onder de vier en er verandert niets. Met een valsche, onware leuze treden de Linksche partijen op, als ze over 't blijvend gedeelte gezamen lijk tegen ons den strijd aanbinden. En 't zal dan ook in de Eerste Kamer, als ze 't gewonnen hebben, even treurig gaan, als 't nu met dit Kabinet De Meester gaat. Het Kabinet De Meester had in 1905 ook een pakkende leuze, 't WasWeg met Kuyper Maar zoo was Kuyper van 't tooneel af, of de herrie begon. De winnende heeren zaten met de handen in 't haar, en als Rechts dit Kabinet vroeger niet wat gesteund had, was 't al lang gevallen. En onder Staal Hoe mooi de leuze ook mocht zijn in den Staalnacht is 't gebleken, dat de vier lib. groepen alles behalve 't met Staal eens waren. En in de Eerste Kamer kreeg hij van Oud-Liberalen duchtig om de ooren. Ja, ze stemden vóór zijn begrooting Maar waarom Omdat Staal liberaal was en zij ook. Niet om zijn werk maar om zijn beginsel en omdat ze bang waren voor een aftreden van dit Kabinet. Welnu dan! Zoo zal 'tnu precies eender gaan, als onze kiezers zich laten lijmen, Ze zullen zich niet laten lijmen, vooral niet op Flakkee, daar kennen we onze mannen wel voormaar moet de Eerste Kamer liberaal wor den, dan voorspellen we nu reeds een treurigen twist tusschen de vier groepen van Links, die dan de meer derheid zullen vormen. En er komt van heel de afschaffing niets terecht. Heel de leuze valt in 't water. De kiezers zijn bedrogen als in 1905 En 't Land zit weer in 't moeras, niet door de Tweede, maar dan door de Eersse Kamer. Opgepast kiezers 1 Links komt met een leuze zonder waarheid. Ze zijn 'tniet eens over de afschaffing. Links is wel eens in de antithese! Weg met Rechts! Rechts moet van den aardbodem verdwijnen 1 't Blijvend gedeelte mag gerust blijven, als rechts maar niet de baas blijft: zoo is de waarheid. Links tegen RechtsDe Bijbel of de Bijbel niet 1 Daarin is Links 't met mekaar opperbest eens. En zoo gaat de slrijd dan ook be ginnen. Onder de lenze Afschaffing; vermindering van lasten en kosten maar in waarheid, is 'tRechts moet van de aarde verdwijnen en dan mag "tblijvend gedeelte blijven! Valsch is de leuze en wint Links het, dan zal het verkeerd uitkomen, want de strijd in Links zal vreeselijk ontbranden. Wat we betreuren zou den, niet om Links; maar om't leger, om Vaderland t>n Vorstenhuis, om onzer natie wil. Tiaiit- esa ibaniflSMMiw. I. Vraagbaak. Antwoorden of mededeeiiugen Officieel tiedeeiSe. UITGEVER z (Slot.) Hoe het plan uitgevoerd worde, of OVER GIER. 'k Zou dezen keer van gier of ier het een en ander zeggen. Wat men met gier bedoeit, be hoeft, duukt mij, aan geen der lezers uitgelegd. Elk weet, dat het de vloeibare deelen van den stalmest zijn. Doch lang niet «algemeen schijnt nog bekend, dat aan die vloeibare stoffen een vrij hooge bemestingswaarde dient te worden toe gekend. Want anders zou men wel wat meer zorg ook besteden aan 't bewaren van de gier. Ófwel aan 't bewaren van de urine onzer landbouw- dieren. Hoewel de gier op 't oog heel anders lijkt dan de urine en ook behalve urine heel wat aftreksel van de vaste uitwerpselen bevat, wordt toch de waarde van de gier als meststof voor een zeer groot deel bepaald door wat er in de urine zit. Dit vooral is het, wat de landlui over 't algemeen niet schijnen in te zien. Heel vaak gebeurt het toch, dat men, wanneer de bewaar plaats voor gier Wat vol wordt, niet erg zuinig is met 't vocht; doch op 't bezinksel past gewoon lijk ieder. Laat ons nu zien, wat wel de urine aan plan- tenvoedsel bevat. We doen dit aan de hand van een brochure, welke indertijd door den heer Nobel, rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland werd geschreven en welke gedrukt werd en ver spreid op kosten van de Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier. Hoewel bedoeld geschrift dus niet in de eerste piaats voor onze boeren was, toch valt er ook voor hen wel een en ander uit te leeren. Laat ons derhalve maar eens hooren, wat de heer C. Nobel hiervan zegt. „Uit het scheikundig onderzoek van de pis blijkt, dat zij een vrij groot gehalte aan stikstof en kali bevat, twee stoffen, die bj de voeding der planten een voorname rol spelen." „Bijna altijd bevat de pis belangrijk meer stik stof dan de uitwerpselen en ook de hoeveelheid kali is veel grooter." De lezer meene niet, dat de heer Nobel het bovenstaande zoo maar neer schrijft, zonder daar omtrent ook cijfers bij de hand te hebben. Men ga maar verder na, hetgeen hij ons vertelt. „In de laatste jaren zijn ten behoeve van de R(jksproefvelden verschillende monsters pis aan het proefstation onderzocht en eveneens ver scheidene monsters uitwerpselen." In 1000 liter pis waren aanwezig van 2,7 tot 8 K.G. (in dén geval zelfs 13 K.G.) stikstof, terwijl in 1000 K.G. vaste uitwerpselen 2,5 tot 4,6 K G. stikstof voorkwam." Nietwaar, de vergelijking valt in dezen vast ten voordeele van de urine uit. De vaste uit werpselen moet 't afleggen tegen de vloeibare. Er valt intusschen uit de aangehaalde cijfers mede af te leiden, dat er wel vrij w#t speling is. „Van S,7 tot 8 K.G. per 1000 liter; en ééns zelfs 13 K.G." Dit nu is toe te schrijven aan den aard van 't voedsel door het dier gebruikt, waarvan de urine onderzoeht werd. En ook van de hoeveel heid drinkwater, die 't opneemt. M. Wordt vervolgd.) Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. ayu met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 55. Is kruis wortel en kruiskruid hetzelfde 56. Zou het waar zijn, dat zoogenaamde paarde- bilkalveren daar 't meest geboren worden, waar men stieren voor de fokkerij bezigt, dat heel zwaar zijn van achteren f Antwoorden en mededeelingen. 63 Cineraria's zaait men gewoonfijk omstreeks half Juli. De jonge planten groeien dan voor 't winter wordt nog heel wat uit. Vroeg in 't voor jaar kan men ze in bloei hebben. Als ze uitge bloeid zijn, sterven ze af. Cineraria's zijn dus niet overblijvend. 54. Wanneer schuimaarde op weiland? In 't vroege vooijaar. Men koope schuimaarde in den zomer, zette het aan een hoop, werke die in het najaar en tijdens den winter een paar malen om en strooie uit in 't vroege voorjaar. VERKIEZING voor de Provinciale State». De BURGEMEESTER der Gemeente Soinnaels- dijk brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 4 JUDi a.s zal plaats hebben de ver kiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het Kiesdistrict Middelhar nis, waartoe deze Gemeente behoortdat op dien dag, van des voormiddags 9 tot des namiddagB 4 uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Middelharnis (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd Ópgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en art. 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend z(jn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleveting wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven boven vermeld.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1