Woensdag 8 Blei 1007= 33ste Jaargang N". 1389, voor de Zuftdliollandsclie en leenw§ehe Eilanden. Antirevo lu tion air Orgaan IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poet 50 Cent. Buitenland bij rooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Adyertentiën 10 cent per regei en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Gi'oote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen lOuur. Alle stukken voor de Stedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Het tiener der Vrijz. Democraten. De kwestie der Legerhervorming is al jaren aan de orde. Maar de eens gezindheid tot afdoende reformatie ontbreekt, omdat het goede inzicht in de fouten, die het Legerstelsel thans aankleven, ten eenenmale ontbreekt. Ontbreekt bij het Nederlandsche volk in zijn geheel; bij de Rechter- en Linkerzijde in de Kamers. Men hinkt op twee gedachten: eerstens vraagt men zich atwaartoe is ons Leger in staat; en daarna doet men de vraag: zal een leger hervorming onze vrijheid, onze neu traliteit beter waarborgen. Doch daar zit 't em juist: Wie weet, wat ons Leger in hoogste spanning van moed, vaderlandsliefde, zelfopolïering, geoefendheid, taktiekenz kan prestee ren, kan uitvoeren tegen een vijand Hoe sterk is 't, wat vermag het in uitersten nood en bij hoogsten ijver? De een zegt: 't Leger zal weinig resultaat hebben; een ander meent, dat het tot flinke dingen in staat zal zijn; maar vertrouwen, gegrond vertrouwen heeft ons volk in zijn ge heel niet, omdat we er zoowat niets van weten, waartoe het thans geldende legerstelsel onze mannen en hun actie op 't oorlogsveld leiden kan. En daar komt nu van zelf de vrees op: Als we nu niet eens weten, hoe de steel in den vork zit; wat ons leger kan tot stand brengen; hoe zal nu een nieuwe legertormatie moeten ge schieden en zal ze onzen Staat, onze Vrijheid verzwakken of versterken. Er is onzekerheid. En de een zegt: 'tgaat goed met 'tStelsel; een ander zegt: 'tgaat niet goed. De een beweert: met minder geld kan je meer zekerheid voor het blijven bestaan van den Staat en onze vrij heid krijgen; en een ander beweert: met meer geld schiet je niets op en blijft 't gevaar even groot als te voren om je vrijheid te verliezen. De een zegt: 't volksleger is je ware; een tweede zegt: 't volksleger is min stens even duur als het tegenwoordige militieleger en 't geeft nog minder zekerheid voor eenige overwinning, omdat een volksleger een ongedriid en ongeschoold troepje is. Zóó horten en stooten nu de ge dachten tegen elkaar aan. Alles natuurlijk: uit onkunde. En daarom was ds. Talma's wensch zoo uitstekend: laat er komen een Commissie tot onderzoek, dan weet het heele Nederlandsche volk, hoe de zaken staan. En dan kan ook op den grondslag van de onderzoekingen dier Commissie gedacht, gesproken en onderhandeld worden, welke weg tot verbetering de beste is. De Vrijzinnig Democraten meenen de wijsheid echter in pacht te hebben. Ze meenen 't; ze zeggen'tzells; en verhoovaardigen er zich op, dat ze al een Defensie program bezitten, wat andere partijen niet hebben. Ze slaan over het Delensievraagstuk, ingewik keld en moeilijk als het is, een ver- bi uffenden toon aan; zoo iets vandat zullen wij eens even vertellen. Maar och arme! Nu dat program er is, komen even zeer deskundigen los en toonen aan, dat er geen partij is, die ooit treuriger figuur gemaakt heeft dan de Vrijz. Democraten. Met krachtige argumenten wordt aangetoond, dat de Vrijz. Democraten er net zooveel verstand van hebben als de poesen dat de in hun program neergezette plannen even onbekookt, even onoordeelkundig, even voos en loos zijn, als de vrijmoedigheid reus achtig is, waarmee zij, als niet der zake kundigen, hun legerformatie op 'ttapijt brengen. Het program der Vrijz Democraten brengt volgens die deskundigen been leger, dat leidt naar menschenslachtingen. f. een leger, nu reeds aan de aanvoerders alle zoo noodige zell- vertrouwen ontnemend. h. een volksleger, of te wel een verwaterde schutterij, be wapende inlanders, horden onder leiding van amateurs (niet- deskundigen). Gij, zoo wordt tegen de Vrijz. Democr. door die deskundigen gezegd Gij meent vooruitstrevend te zijn maar gij zijt reactionair in hart en nieren. Gij brengt het Leger achter uit En daarmee de Vrijheid en Zelf standigheid des Lands. We achten ons, als antirevolutio nairen, niet gelukkig, geen program te bezittenmaar dan nog liever geen program, dan zoo in een hoekje gezet te worden, door mannen, die der zake kundig schijnen te zijn. En 't is, als we boven zeidenZoo lang er geen Staatscommissie komt, zal het een twisten blijven Maar de Vrijz. Democraten schijnen in elk geval weinig tot verbetering te kunnen aanbrengen. Een bravo voor Minister Rink. Minister Rink wil de lager-onder- wijs-wet van Dr. Kuiper verbeteren. Hoe Door de minima der rijksbij dragen te verhoogen. Minister Kuiper verhoogde de wet telijke minima der jaarwedden van de hoofden van scholenminister Rink stelt voor een verhooging der minima van de onderwijzers, en wil de dienst jaren als onderwijzer laten meetellen voor de jaarwedde als hoofd. Het zijn twee uitstekende verbete ringen. De ongunstige indruk, diedeMinister heeft gemaakt, niet alleen door zijn werkeloosheid op 't gebied van het onderwijs, maar ook en nog meer, door de strenge kweekschoolbesluiten, is door bovenstaand wetsontwerp ver minderd. Maar terecht merkt de »Standaardct op: ®De nood scheen een tijdlang zoo hoog geklommen, dat men ons verweet, dat de 21j2 millioen voor het lager onderwijs, nieuwe druk kende belastingen noodzakelijk maakte. Nu daarentegen blijkt opeens, dat de Schatkist zoo kos telijk voorzien is, dat de helft van dit bedrag l1//. millioen, eige ner beweging door den Minister van Financiën voor een extra-uit- deeling beschikbaar kon worden gesteld. Van den nood die neep, een zich baden, in verkwikkende weelde. Verder schrijft het blad o.a. Tevens ziet men nu, hoe heil zaam het werkt, dat de wijziging van de Onderwijswet, die onder het vorig Kabinet tot stand kwam, openbare en bijzondere onderwij zers over één kam schoor. Ware dat niet aldus geregeld, dan is het nog zeer de vraag, of de extra - gitt niet alleen aan de openbare onderwijzers zou zijn ten goede gekomen. Nu deelen ook de vrije scholen er in En ook blijkt nu. hoe de rege ling in 1905 getroffen, ook onze gemeente-financien ten goede kwam. Van deze verzorging komt nu geen cent uit de gemeentekas het wordt al betaald uit de kas van het Rijk. En wat nog het scherpst in het oog valt is wel dit In 1904 riep de oppositie, dat het toppunt van ongerechtigheid was, dat het bedrag aan verhoo ging der salarissen van de uitkee- ring door het Rijk aan de gemeen ten was afgetrokken. Welnu, thans ligt een ontwerp tot wijziging voor ons en nog wel een louter financieel ontwerp. Een ontwerp om meer geld door het Rijk le laten betalen. En toch geen poging zelfs om wat een gruwel van ongerechtig heid genoemd was, uit de wette lichten. 't Is zooWe kunnen Dr. Kuyper niet genoeg dankbaar zijn voor" zijn wet. En de oppositie er tegen was van weinig gehalte, zooals ze trouwens tegen hem altijd was en nog is. Doch we zijn blij, dat minister Rink nu ook eens wat doet. Tuin- ess Landbouw. Vraagbaak. Antwoordeu of mededeelingen Uit de Pers. De antithese. SMüeieei €*e<3ee!l<e. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Door het uitglijden van het paard had hedenmorgen A. Vroegindewij, werkzaam bij de firma S. het ongeluk bij Mej. Wed. van der Haart op den hoek vz n de Gorkumstraat het gehee'.e onderkozijn met de burrie te verbrijzelen. Midielharnis. Voor jongelieden van 16 tot 24 jaar zal, indien zich hiervoor althans een voldoend aantal aanmelden, in den aanstaanden winter curcus worden gehouden UITGEVER Telefoon Entercomia. So. 3. a. een toekomstig leger, dat leidt naar de barbaarsche manier van oorlogvoeren van vroeger eeuwen. c. een leger, dat meer op een horde en een gewapende bende gelijkt. d. een leger, dat heenwijst naar inlijving bij een vreemde mogend heid; maar ook e. een tegenwoordig leger, nu reeds wegnemend het vertrouwen van den troep in de aanvoerders. g. een leger, nu reeds gezag en orde ondermijnend; brengt: UIT Dr. POEL8' BROCHURE. IV. Bleek uit ons vorig opstel, dat 't Koninklijk besluit van 10 Juli 1896 betreffende de maat regelen tegen het mond- en klauwzeer onlangs gewijzigd werd (bij IC B. van 4 Febr. 1907), ook in het nu volgende bespreekt Dr. Poels enkele veranderingen, die zonder twijfel tevens ver beteringen zijn. Oordeel maar zelf. Wij geven aan den schrijver nu weer 't woord: Nog zijn wijzigingen aangebracht met betrek king tot de ontsmetting, die voortaan niet uit sluitend meer behoeft te geschieden na afloop van het laatste ziektegeval, maar ook reeds vroeger kan plaats hebben. In Engeland heeft men eenigen tijd geleden de meening uitgesproken, dat door klauwen, af komstig van aan mond- en klauwzeer lijdende schapen, het mond- en klauwzeer was overgebracht uit Nederland naar Engeland. Ofschoon deze meening van Engelsehe zijde misschien niet juist geweest is, heeft de Regeering toch gemeend eene bepaling te moeten opnemen, waardoor de klauwen der geslachte of afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren, in plaats van ontsmet, voortaan moeten verbrand worden. Nog is eene belangrijke wijziging aangebracht met betrekking tot de behandeling der gedoode dieren, wanneer de Regeering de ziekte in het begin van haar optreden door afmaking wil onder drukken. Volgens de tot dusverre bestaande be palingen moesten de dieren, indien afmaking plaats had, geslacht, het vleesch verkochten o.a. de huiden en klauwen ontsmet worden. Opgrond van deze bepalingen moesten in geval van af making de dieren levend of geslacht naar elders vervoerd worden, waardoor, evenals door de be handeling der geslachte dieren, veel gevaar voor verspreiding der smetstof ontstond. Thans wordt aan den districtsveearts de be voegdheid toegekend tegen volledige schadeloos stelling de afgemaakte dieren in hun geheel te laten verbranden of begraven en daarmede is dan ook ongetwijfeld een aanzienlijk gevaar voor besmetting weggenomen. De districtsveearts zal van deze bepaling alleen gebruik maken, wanneer het hoog noodig is; daarom is de bevoegdheid, om het vleesch van afgemaakte dieren voor consumtie te verkoopen, behouden gebleven. Boven werd gezegd, dat men, wanneer niet afgemaakt wordt, op vele zaken te letten heeft. Vooral is het noodig, dat het stalpersoneel nim mer het erf verlaat in dezelfde bovenkleederen, die in den stal gebruikt worden en dat steeds aan de buitendeur voor elk lid van het huisgezin een paar goed ontsmette klompen gereed staan, om bij bet verlaten van het besmette erf aan te trekken. Geen der huisgenooten behoort het erf te verlaten, of de handen moeten vooraf ontsmet zijn met eene 2 pCt. creolineoplossing. De hoeven der paarden en de wielen van wagens of rijtuigen, die het erf verlaten behooren als maatregel van voorzorg voorat door de medewerking van den eigenaar met een 3 pCt. creolineoplossing ontsmet te worden. Wanneer de eigenaar verder zooveel mogelijk zorg draagt, dat honden, katten, kippen en ander gevogelte, zich op het besmette erf be vindende, dit niet kunnen verlaten, dan gaat hij daardoor zeker de verspreiding der ziekte tegen. Voor de staldeuren behoort een dikke, met zuivere creoline gedrenkte dweil te liggen, waarop de klompen bij het verlaten van den stal, worden afgeveegd. Ook voor de voordeur is zulk een dweil op hare plaats. De genoemde maatregelen kunnen zeer gemak kelijk in praktijk gebracht worden, aangezien bij toepassing van bovengenoemd artikel 29 op de besmette hoeve in den regel aanwezig is de mili taire macht of de gewone politie, die belast is met de bewaking van het erf en die hulp kan verleenen bij het ten uitvoer brengen dezer voor schriften, terwijl de ontsmettingsmiddelen dan op rijkskosten worden aangeschaft. Uit het medegedeelde blijkt voldoende, dat men veel kan doen om te voorkomen, dat de smetstof van een besmet erf verspreid wordt, maai- wan neer het niet bekend is, dat de ziekte onder het vee op het eri voorkomt en wanneer de eigenaar voortgaat met de melk der aangetaste en der verdachte dieren te leveren aan de zuivelfabriek, welker producten naar talrijke gezonde erven worden overgebracht, dan kan de ziekte zich spoedig naar de verschillende stallen uitbreiden. Er bestaat thans evenwel geen reden meer om de ziekte te verzwijgen, aangezien de veehouders schadeloos geBteld kunnen worden in zake de verplichting, dat zij melk of versch vleesch niet mogen uitvoeren, indien artikel 29 van toepas sing is. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop zo betrekking hebben. Vragen. 53. Zijn cineraria's overblijvende planten 54. Wanneer moet men schuimaarde op weiland uitstrooien Antwoorden en mededeelingen. 50. Over gier hopen we a.s. week wat te schrijven. 51. Knolselderij is een variëteit, die een knol heeft. Als men in 't voorjaar de knol poot, loopt hij uit en levert bladeren en bloemstengels. 52. Eieren met zeepsmaak Leg eens enkele in kalkwater. Misschien trekt de zeepsmaak er uit. 't Komt ons echter wel wat vreemd voor, dat de eieren den smaak van 't verpakkingsmateriaal zouden hebben overgenomen. Wij zullen er eens naar vragen bij kenners in deze affaire. Wellicht heeft de geachte vrager daar nu voor dit geval niet veel aan, doch voor 't vervolg kan 't toch z'n nut hebben. Onze lezers weten het reeds, dat in de laatste dagen opnieuw met groote stellig heid is verkondigd, dat de antithese dood was. Zij was al dadelijk na de Junistembus van 1905 uitgeluid; en is dat nu weer opnieuw. Verschillende rechtsche bladen achtten een poging noodig om de linksche pers aan het verstand te brengend at zij het in dezen als in zoovele andere dingen, mis heeft. Zoo schrijft b.v. s>De Tijd® Dat de »antithese« (dit wil zeggen de tegen stelling van de hemelsbreed uiteenloopende evensopvatting van geloovige Christenen eener- zijds en van degenen, welke meenen, dat bij de beoordeeling van politieke onderwerpen alle overwegingen, op godsdienstige waarheid be rustende principieel moeten worden buitenge sloten, andererzijds) in laatste instantie eiken politieken, gelijk eiken wijsgeerigen, maat- schappelijken en algemeen wetenschappelijken strijd beheertcht, is een waarheid, welke door den loop der historie steeds scherper en dui delijker in het licht zal gesteld worden. Te scherper en te duidelijker naarmate het verschil tusschen beide richtingen grooter, de tegenstelling schriller wordtd.w.z. naarmate de partijen links zich meer principieel en in de praktijk meer van het geloovig Christendom afwenden. Zij die met den redacteur van »De Nieuwe Courant® jubelen over den val van de antithese verstaan werkelijk de teekenen der tijden aller minst. Voor het instandblijven van de antithese wordt krachtiger dan ooit gezorgdzooal niet door de Katholieken, Antirevolutionairen en Christelijk-Historischen (men vindt aan de Rechterzijde, gelijk overal, veel naturen, die uit haren aard zeer weinig strijdbaar zijn) dan toch in elk geval door de Linkerzijde zelf. En zoude wellicht »de makheid«, ook daar bij niet weinigen aangetroffen, ooit aanleiding kunnen worden tot eene sverflauwing der grenzen», dan zal een blik op het buitenland waar men dezelfde beginselen, welke ten onzent door de Linkerzijde beleden worden, op consequenter en straffer wijze ziet toegepast, voldoende wezen, om de Rechterhelft van ons volk te allen tijde van de noodzakelijkheid en het onvermijdelijke der antithese te overtuigen. Ook ïDe Rotterdammer®: meent, da* het nog eens duidelijk moet worden uitge- gesproken, en zegt o.m. Dat de antithese zou verdwijnen, niemand gelooft het rechts en niemand gelooft het links. Maar in deze dagen schijnen enkele vrijzin nige organen te meenen, dat de Christelijke partijen wel eenige neiging hebben de antithese sin den hoek te zetten®. Laten die bladen zich niet te blij maken. We willen den heeren redactieleden dier persorganen eens een raad geven. Niet om den Bijbel eens door te lezen, met Genesis te beginnen en te eindigen met de Openbaringen. Wij vermoeden, dat zij dit niet zouden vol brengen. Maar laten de vrijzinnigen die gelooven dat de antithese zal worden weggedaan, nu eens op Zondagmorgen een half jaar ter kerk gaan bij een orthodoxen prediker. Niet eenmaal dus, maar minstens vijf en twintig maal. Volhouden dus 1 Dat kan wellicht goed en tot zegen voor hen zijn. Maar in elk geval zal hun dan wel de twijfel worden benomen, of richtingen, die met Gods Woord rekenen, er ooit toe zullen ksmen de antithese te laten varen. Ten aanzien van elk belangrijk vraagstuk kan men wat de grondbeginselen betreft vragen naar de Christelijke opvatting, die met de Heilige Schrift rekent, en naar de vrijzinnige beschouwing, die Gods Woord niet noodig keurt. Of wilt ge, naar de antirevolutionaire en de revolutionire beschouwing. Zoodra er geen verschil is tusschen de rich ting der vrijzinnigen en die der Christelijke groepen, is een van beide op een dwaalweg. De Christelijke groepen willen Christelijke staatkuude. En b.v. ten opzichte van het sociale vraag stuk, willen zij Christelijk-sociale politiek. De Christelijke partijen staan of vallen met Gods Woord, met hun handhaven dus van de antithese gelijk de Schrift die leert. Slechts willen wij aannemen, dat het gejubel over den gewaanden dood der antithese hier te lande eenige aanwijzing biedt, dat het felle anti-clericalisme, hetwelk in Frankrijk de geesten onder beslag nam, in Nederland nog niet zulk een hoogtepunt bereikt heeft. Hoewel, dienaangaande gaf de stembus van 1905 wel iets te aanschouwen. De raad, die het blad, dat ook heden een lezenswaardig artikel heeft over hetzelfde onderwerp geeft, is niet kwaad. Maar och, vrijzinnige redacteuren gebruiken de kerk in den regel niet anders, dan om er poli tieke winst mede te behalen. (^Standaard®) Te Koop grove grint 2 partijen aan de kaai te Sommelsdijk en 1 partij aan 't Sas van Dirks- land te bezien. Te bevragen bij K. de Graaff te Sommelsdijk. Voor 15 Mei moet de grint vervoerd zijn. In schrijvingsbriefjes worden ingewacht voor of op 10 Mei 1907j ten huize van K. de Graaff; de in schrijving geschiedt per knbieken Meter en be- taliDg bij gunning. De Dijkgraaff, (get.) K. DE GRAAFF

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1