ill Advertentiên ill si hai1ei, de schuurzeep. T. Schilperooid, j van gent sommelsdijk. A. VANOER SLUMS Dl - OüMijt - DIRKSLA1, herren winkeliers i SAUCIJZEN a 5 Cent. ALVORENS U OVERGAAT SOMMELSDIJK. Alle mogelijke prima Kunstmest stoffen, als 'SUPER PHOSPHAAT, AMMONIAK SUPERPHÜSPHAAT, PERU-GUANO, SALPETER enz, zijn te verkrijgen tot concurreerende prijzen bij W. VAN DER LINDE JR. M. VAN DER 8TACV Handel in Naaimachines, I.evert met succes voor- en achter- uitwerkende Naaimachines voor den spotprijs van tfO galden met 5 jaar schriftelijke garantie. Reparatie spoedig en billijk. Oude Machines worden te- gen hoogen prijs ingeruild. PHOTOGRAAF PHOTOGRAAF Atelier eerste Etage. Kip straat löl EipstraaT ROTTERDAM -- JOH. KERN, Hofloger en GoMsmid, West© 263, Miieltais. ELI AS HABTQGS Mz. Goudenen ZA fa er en werken Westdijk, MIDDELHARNI8. GLASWERK iet zilver pitceii Tandarts RECOTSBTIRGr, Groote voorraad soliede geschilderde lenMen. J. D. BIIHORST-ZAAIM. '/.KMI IIJA. tot het aanschaffen van een Ontroomer, gelieve U eerst prijs en inlich tingen te vragen van MÉLOTTE-ONTROOMERS bij Vertegenwoordiger van den Heer W. J. BOOGAART, handel in alle soorten Landbouwwerktuigen, ais Zaaimachines, Kunstmeststrooijers en -Brekers, Cultivators, Ploegen, Waschmachines, enz. enz. Aan bovenstaand adres ook eerste qualiteit Klaver- en Graszaden, Mengsels voor Kunstweiden, Zaaigranen enz. »DE ZUINIGE HUISVROUW« is het merk van mijne nieuwe Zeep-Extract, 1 pakje geeft 5 pond vette witte zeep Alie zeeppoeder is verhoogd in prijs. Mijn Fortuna-Zeeppoeder met Cadeaux kost nog geen cent meer. Vraagt prijsopgaaf per kist of meer bij f®. RtanSssma, - Hang 3i, - Rotterdam. gres iemac uit, c behoc *7 3- is gaan zitten, niet te licht. Maak het nest niet te grof stroo of hooi of, wat nog beter is, van beide. Evenwel niet te diep, niet in een mand dus' de kloek zou dan, als zij het nest even had verlaten, bij het terugkomen de eieren licht stuk trappen. 8. Zorgt dat de hen geen last heeit van luis. Ze zit dan niet rustig en de kuikens kregen dan ook dadelijk ongedierte. Bestrooi zoo noodig het nest met inseetenpoeder. üfiittenlancl. ENGELAND. Naar Daily Express weet te vertellen, zal gen. Botha op de koloniale bijeenkomst voorstellen, een Transvaalsch leger op de been te brengen, evenals in Engeland, op het vrijwiliigersstelsel gegrond. Volgens hetzelfde blad zou het voorstel van de Engelsche regeering zijn dat elke kolonie zorgde voor een leger, overeen komende met de kracht van het land Canada 45,000 man, Australië 205.000, Nieuw-Zeeland 100,000, Transvaal 11,000 enz. Maar de Standard heeft daar niet mee op. gelet op het verleden der Trans- vaalsche Boeren, Het blad wil niet Botha's eigen betuigingen van aanhankelijkheid aan het Britsche rijk wantrouwenmaar de Boeren, die tijdeus de verkiezing in Trans vaal overal vroegen wanneer krijgen wij onze geweren terug of anders nieuwe zouden, ondanks Botha, die weermacht wel eens voor hun eigen belangen kunnen aanwenden, en niet ten bate van de Engel- schen. Maar of er veel Boeren zich voor zulk een landweer met de noodige rijdende artillerie en ruiterij zouden laten vinden We gelooven het niet. Wél zou door de oprichting van dit koloniale leger een groot gedeelte van de thans in Johannesburg verblijvende duizenden Engelsche werkloo- zen aan kost en onderdak kunnen worden geholpen. Het leger zou stellig voor drie vierde uit arme Britten zijn samengesteld, zoodat de vrees van de Standardals zou de proefneming wel eens een gevaar voor Engeland kunnen worden, vrij ongegrond moet genoemd. FRANKRIJK. Niet voor den eersteD keer is Clemenceau in zijn binnenlanilsche politiek wat hard van stal geloopen, zoodat hij later terug krabbelen moest. Thans is hij weer in de zaak der Jeanne d'Arc feesten tenslotte heelemaal bijgedraaid. Niet alleen de ambtenaren mogen nu '/ieder voor zich'/ aan de kerke lijke feesten deelnemen, maar de geestelijk heid mag ook kerkelijke emblemen, krui sen enz. medevoeren. Clemenceau heeft in een nader schrijven aan den burgemeester van Orleans verklaard, dat het nooit in zijn bedoeling gelegen had deze te verbieden. Hij had, natuurlijk, nog een kleine tegen stribbeling. Om tenminste nog iets te kun nen zeggen, verklaarde hij, dat geen mili taire eerbewijzen aan de godsdienstige emblemen mogen gebracht worden. Na dit terugkrabbelen van Clemenceau heeft de bisschop Mgr. Toucbet, besloten aan de feesten deel te nemen, mits de vrijmetselaar loge te Orleans niet officieel in den stoet vertegenwoordigd worde. Nu ook d&t niet zal gebeuren, zoodat de cleri- calen, tot groote spijt van de uiterste lin kerzijde, hierdeo verwinning hebben behaald. Maar hoe kon hun voorman dan ook zoo dom zijn om zich zoo te vergaloppeeren Begreep hij dan niet, dat de geestelijkheid in Orleans allerminst geneigd was de verne derende en door niets gewettigde voorwaar den op te volgen, die, in verband met de omstandigheden, waarin ze gesteld werden, de beteekeuis kregen van een ondergeschikt stelling der Kerkelijke macht aan die van den godloozen 8taat Men leze den kloeken brief, dien de bisschop der stad van Jeanne d'Arc aan den burgemeester heeft geschreven //Gij hebt mij gevraagd, dat het kruis der verschillende parochiën niet meer voor hunne geestelijkheid in den stoet zou gedra gen worden. Men duldt de banieren, maar men verjaagt het kruis. Ik de bisschop, die de parochiale geestelijkheid tot de plech tigheid moet oproepen want zoo gij ze uitnoodigt moet ik ze oproepen zou dus de verantwoordelijkheid moeten op mij nemen, hun het bevel te geven het kruis weg te laten Het kruis van Christus is het teeken van ons geloof en van onze hoop. Wat men ook zegge, het beheerscht de historie, troost de menscbheid, en ik, ik zon zeggen aan mijne geestelijkheid ge draag u alsof gij u schaamdet voor het kruis Het kruis is met de vlag eigen aan elke natie, de katholieke vlag. Gij zegt tot de katholieke leiders komt, maar laat de vlag van uw regiment weg, aangezien men daar waar men u roept, er niets van weten wil. Ik zou zulks zeggen. //Dat ware, mijnheer de burgemeester, een begin van afval. Het kruis zou nog niet met voeten getrapt, maar reeds bij den afval geworpen zijn. Indien de pastoors v*n Orleans ongehoorzaam waren aan der gelijk bev^ van hun bisschop, zouden zij wel doenJa, zij zouden wel doen, want het gevend zou ik mij onteeren zij zouden zich onteeren door het uit te voeren. //Ik kan, ik moet, ik wil dit bevel niet geven. Men noodige ons dus niet, indien men ons wil behandelen zooals het zijn moet.// En toen heeft dan Clemenceau, die de Jeanne d'Arc-feesten niet laat mislukken, beslist, dat de kruisen mee mochten gaan in den stoet. Hij gaf deze beslising tele fonisch, opdat geen letter daarvan vastlig gen zou, maar hij gaf ze dan toch. Eu daarover zijn de felleanti-clericalen nu woedend, want is het niet een concessie aan de Kerk Terecht schreef zeker vrij zinnig blad De Fransehe minister-presi dent Olemeceau zou er verstandig aan heb ben gedaan, als hij de Jeanne d'Arcfeesten rustig had laten doorgaan volgens oud gebruikhij zou er zich zeiven althans een fiasco mee bespaard hebben. En zoo maakt Clemenceau zich links al meer vijanden. Men denke ook aan den opstand der openbare onderwijzers tegen zijn beleid. Hoe lang zal Georges, de //politieke koorddanser// zich nog kunnen staande houden Iwesiiengd üieuws. Toontje solidair. De commissie uit den Franschen Onderwij zersbond heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij deze bond zich één van zin en streven verklaart met den secre taris Negre. Men herinnert zich, hoe tegen dezen een disciplinaire vervolging is ingesteld naar aanleiding van zijnopen brief aan minis ter president Clémenceau, waarin krachtig veroordeeld wordt de vijandige houding der regeering tegenover de vorming van ambte naarsbonden. In hun verklaring zeggen de leden, dat als de regeering van meening i3, dat de tot den bond behoorende onderwijzers laakbare handelingen gepleegd hebben, zij alle leden daarvoor moet straffen, omdat alle er verantwoordelijk voor zijn. Uit Rusland. Maandagmorgen heeft een bende terroristen te Warschau een officier der politie en twee soldaten, die hem begeleidden, met revolver schoten gedood. Te Lodz, mede in Polen, deden Maandag een twintig gewapenden een aanval op het rijtuig, waarin de belastingontvanger met 4925 roebel was gezeten en dat door een eskorte werd begeleid. Zij wierpen een bom, die ont plofte, en losten schoten. Een soldaat werd gedood, vijf man gewond. De geldsom werd buit gemaakt en de daders ontkwamen Geen biij vooruitzicht. Uit Rome wordt aan de Parijsche //Liberté// gemeld, dat een voormalige Italiaansche gezant in een onderhoud met minister Tittoni heeft verklaard, dat volgens zijn persoonlijke overigens door alle Italiaansche diplomaten gedeelde meening, de Haagsche conferentie heelemaal niet bijeen zal komen en, zóó zij al bijeenkomt, een volslagen mislukking zal worden Staking overzee. In Canada heoben vijfduizend mijnwerkers, werkzaam in zes of zeven mijnen, zonder voorafgaande waarschuwing den arbeid neder- gelegd. De //Canadian Pascifie Railwy Company// komt daardoor in een moeilijken toestand. Lukt het de maatschappij niet, kolen te krijgen uit Oost-Canada, dan zullen de volgende week de treinen naar het Westen niet kunnen loopen. Op het oogenblik is er nog geen storing in de passagierstreinen, maar de verzending van goederen, uitgezonderd die welke aan bederf onderhevig zijn, en vee, is gestaakt. Ook de ijzersmelterijen in Britsck Columbia, staan stil. Er heeft wel een samenkomst plaats van patroons en werklieden, maar men vreest dat deze weinig zal uitwerken, naar de arbeiders hebben oesloten het uit te vechten. Vorstelijke blijdschap. De Spaansche Koning heeft bekend laten maken, dat alle kinderen, die op denzeifden dag als de verwachte Spaansche erfgenaam in Spanje geboren zullen worden, een spaarboekje met 125 peceta's op hun naam zullen ontvan gen. Daarenooven zullen onvermogende moe ders een luiermand ten geschenke krijgen. „Van den wal in de sloot geraakt" De muzikant F. H. Mulder te Assen, die bij een feest te Westerbork zijn medewerking had verkend, is op geheimzinnige wijze om het leven gekomen. Bij terugkeer met een collega legden zij zich aan den weg te slapen Toen laatstbedoelde wakker werd, was Mulder verdwenen, doch lag zijn instrument er nog. Mulder werd in een naburige sloot verdronken gevonden. Twist tussehen militairen Zondagavond omstreeks 11 uur heeft in de Menno Coehoornkazerne te Arnhem een milicien een anderen milicien, S. geheeten, met een bajonet zoodanig verwond dat deze eenige oogenblikken daarna overleed. Een kleine woordenwisseling des avonds in de stad schijnt aanleiding tot dezen lagen moord te zijn geweest. De dader is onmiddellijk in verzekerde be waring gesteld. Een ontrouw boekhouder. Als verdacht van verduistering is te Utrecht aangehouden de secretaris-boekhouder van de Aalmoezenierskamer. De verdachte poogde in zijn woning met een mes zich de keel af te snijden. De politie vond hem badende in zijn bloed, waarop hij naar het ziekenhuis werd gebracht. De ontrouwe Amsterdainsche wees jongen die bij de Koster der Geref. Zuiderkerk te Apeldoorn was uitbesteed en die herhaalde malen de kas dier kerk bestal, is onder toe zicht der regeering geplaatst in hst Door gangshuis te Hoenderloo. Inbraken. Zondagnamiddag, bij afwezigheid der be woonsters, is ingebroken ten huize van de dames P. aan den Zoeterwoudschen Singel te Leiden. Bij haar thuiskomst des avonds te elf uren werd dit ontdekt. Een aanzienlijke hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen bleken ontvreemd. De dieven schijnen aan de achterzijde van de woning het slot van de tuindeur te hebben geforceerd en aldus te zijn binnengeslopen. De buren hadden geen onraad bespeurd. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Renkurn een zeer brutule diefstal met braak plaats gehad. Vlak tegenover de woning van den gemeenteveldwachter woont mevrouw Buse met twee diensiboden. Om streeks 4 uur hoorde één der dienstboden beweging in het huis. Zij sloeg daar echter geen acht op, meenende dat mevrouw om de een ot andere reden was opgestaan. Ruim een uur later, toen mevrouw werkelijk op stond, bleek echter dat een ongewenscht be zoek had plaats gehad. Door het uithakken van het paneel uit de achterdeur van het huis hebben de dieven zich toegang tot de woning verschaft. In de eetkamer werd het buffet opengebroken en daaruit is al hel tafelzilver, lepels, vorken, ringen enz., tezamen 195 stuks meegenomen. Wat geen zilver was hebben ze stilletjes laten liggen. Door den veldwachter en marechaussee is onmiddelijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, tot heden echter zonder resultaat. Een beruchte dief gepakt. Zondagavond omstreeks 8 uur vervoegde zich in den winkel van de Wed. van W., aan het Bagijnehof, hoek Sarisgang te Dord recht, egn onbekend als heer gekleed persoon, die een glas melk bestelde, betaalde, opdronk en vertrok. Een halt uur later vertelt de Dord. Ot.,// hoorde de jcffïouw verdacht, leven in baar winkel en zag zij denzeifden persoon haastig wegloopen. Al dadelijk viel het haar op, dat.de sleutel der geldlade in de toonbank, dien zij steeds aan een der winkelkasten ophing, tbans in het slot stak en bij het opentrekken der lade ontdekte zij tot haar schrik dat het welgevulde geld- bakje daaruit was verdwenen. De juffrouw en haar dochtertje snelden dien persoon, wiens uiterlijk haar goed bekend was, na, onder het geroep van //houdt den dief!// In de Korte Breeslraat nabij de Vriesestraat, werd hij gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bakje, dat nog on geveer f 15 aan zilvergeld inhield, werd in een raamkozijn der distilleerderij van den heer H. C. Weijers gevonden, terwijl nog een rijksdaalder, een gulden en eenig kleingeld van de straat werden opgeraapt. De verdachte, de 20 jarige A. F. M. H., zonder vaste woonplaats en gedomicilieerd te Haarlem, is iemand die reeds meermalen met de justitie kennis gemaakt en drie vonnissen ondergaan heeft, waaronder een van 2 jaar gevangenisstraf. Nadat proces-verbual tegen hem was opgemaakt, is hij dadelijk ter be schikking van den officier van Justitie naar het Huis van Bewaring overgebracht Van de „vreeselijke ziektes. Te Wouw, N.-Br. heeft zich bij een vrouw, afkomstig uit Roosendaal, een geval van meningitus voorgedaan, met doodelijken af loop. Zaterdag j.l. gevoelde zij hevige hoofd pijn. Zondag overleed ze en Maandag is ze reeds begraven. Dr. Archibald, de ambtenaar van den gezondheidkundigen dienst te Glasgow Enge land, heeft hersenvlies-ruggemerg-ontsteking. Hij is volgens Je laatste berichten vooruit gaande. Hij heett, zoolang de ziekte in die stad heerscht, een groot aandeel in de be strijding enz. gehad en vele besmette huizen bezocht. Te Glasgow heeft een man in een paar weken tijds zijne vrouw en vier kinderen aan de //vreeselijke// ziekte vertoren. Staking. Men seint ons uit Heerenveen De schilderskneohts alhier heoben het werk gestaakt. Zij eischen 2 cent uurloon meer. Van een spoorwagen gevallen. Te Venlo is Zondag de spoorweg-remmer Crompvoets uit de remkast van een spoorwa gen gevallen. Ernstig gekwetst (ceide beenen en een hand werden htm afgereden) werd hij in het Ziekenhuis opgenomen. Inmiddels is de gekwetste aan de oekomen verwondingen overleden. Spelen inet lucifers Maandagnamiddag ontstond doo'r nog onbe kende oorzaak brand ineen hooiberg te'tOever, gemeente Putten. Terstond sloeg de brand over op bet daarbij staande dubbel woonhuis bewoond door G. D. en H. D. en op het daarnaasistaande huis, bewoond door J. V. Weldra stak den vonkenregen ook het rieten dak aan van het op eenigen afstand staande huis, bewoond door S. v. d. B. juist toen men met de spuit van den Huize Vanen burg verscheen, waarmede men het genoegen mocht smaken dit laatste huis te behouden. Inmiddels kwam ook de burgemeester en de brandspuit uit Putten, doch de andere huizen waren niet meer te redden. Er verbrandde een zeug met 7 biggen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bethesda. Voor de uitbreiding van het melaatschen- asyl //Bethesda// in Suriname werd tot heden bijna t 19.000 ontvangen. Door dat aanvan kelijk succes aangemoedigd, zetten de direc- teur-leeraar H. Weiss en zijne vrouw in verschillende c'eelen des lands, hun reis voort, hopende dat zij het doel, bet inzamelen eener som van f50,000, eindelijk zullen bereiken. Van de ontvangen giften zal na afloop der collecte een volledig verslag worden gegeven. Het ongeluk bij Petersburg. Over het ongeluk op de Newa wordt nader het volgende berichtSedert eenige dagen reeds maakten groote ijsscbotsen, welke de Newa kwamen afdrijven, de vaaart op die rivier zeer moeilijk. Toen nu de veerboot Zaterdag over voer, geraakte zij vast aan een enorme ijsschots. Dadelijk ontstond een lek en langzaam aan begon de boot te zinken. Het was totaal donker, en de sneeuw viel met dikke vlokken, zoodat er zoo goed als niets te zien was. Een grenzelooze verwarring en angst heerschten onder de 50 a 60 passagiers, die door elkander liepen, zonder iets uit te richten. Meer en meer drukte het ijs de boot sink. Eindelijk trokken de angskreten der opvarenden de aandacht van twee andere schepen, die terstond ter hulp snelden. Doch te laatToen zij zich e.en weg door het ijs hadden gebaand, was de boot met haar op varenden in de golven verdwenen. Te midden van de dichte dusternis trachtte men nog de menschen Ie redden; doch dat mocht slechts met 15 hunner gelukken. 32 kwamen om. Noodlottige afloop. TefCroyon bij Londen, heeft, aan het slation, een eigenaardig ongeluk plaats gehad, helaas met doodtlijken afloop. De eigenaar van een kinematograaf had voor zijn toestel met toestemming van den stationschef //een treinaanval// georganiseerd. Een Duitschei, zekere Wilhelm Zeitz, werd daarbij gebonden op de rails gelegd en moest, natuurlijk even vóór de trein hem verpletterde, gered wo;den. Maar ditmaal reed de trein, doordat de rem onvoldoende werkte, een klein eindje te vei en wendde Zeitz zoo ernstig, dat hij aan de gevolgen is overleden. DIRKSLAND ij.™ naar. I eerste I zjjn dadelijk schoon met loüm-bml Steeds groote voorraadHorloges, Klokken, Pendules, Regulateurs, Wekkers. Goud- an Zilver werken, Koralen. Sollede artikelen. Billijke prijzen. Reparatiën worden inet de grootste zorgvuldig heid hersteld. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoogsten prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEERING Ruime keoz§. Billijke prijzen. Ruime keuze GESCHENKEN voor elke gelegenheid. Gedurende de Wintermaanden is Laan Tan Meerdeiroort 157, DEN HAAS, alleen ien zijne» huize te consulteeren. Dagelijks van uur. Meubelfabrikant Westdijk, Middelharnis. Door in mijn zaak op te nemen een bekwaam ftleubeliiiakes* lever ik zeer soliede MEUBELEN in alle stijlen, alsmedeSlaapkamerameublementen, spiraal Voeren matrassen met Over. matrassen in verschillende prijzen. Ruime keuze in STOELEN, TAFELS, SPIEGELS, SCHILDERIJEN, enz. enz. Tegen concurreerende, maar vaste prijzen. LEVERING FRANCO. Voor repareeren van Meubelen beleefd aan bevolen BOEKHANDEL DIRKSLAND Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Advertentiên in alle couranten Handel in Schrijf- Teeken- en Schoolbehoeften. STEEDS VOORRADIG SPostcssgel- Pocfi-Bf- £*oëatic- er jSBfiei'lkitat'f albums Kerkboeken en Bijbels. enz. enz. Sigaren en Sig-a ret ten Portretlijsten en -Standers, Brievenhagers, Cachepots, Bloempapier, Lampen- randen en Kappen, Kastranden en Papier, Schrijf- en Teeken behoeften, Schrijfmappen, prima Post en Couverts, Albums in alle soorten, Leder waren als Portemonnaies, Portefeuilles, Sigaren kokers enz. TABAKSIGAREN en SIGARETTEN. Alle rookersbenoodigdheden, Ansichtkaarten van Dirksland, zwart en gekleurd, in circa 20 soorten. ff. van der HeUea, Tinterstraat, flirtsM JiozKs iu HAAS. Vleeschhouwerif, St Joris Doelstraat, Soinnielsdijk Telefoon lntercomm. No. 8, (tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Uoorfoopend eerste kwaliteit KtiiHlv leeseh, Fijn Rookvleesch en Boterhamworst. Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen i 9 lm kri:\tk\rrood De JB» - - "f

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2