11 h 11 iül i w- i»i W' I blad voor den mond. Het noemde de oplos- sing der crisis >zeer onbevredigend.* 't Kon nu voor 't oogenblik niet anders en daarom lei het blad er zich bij neer, maar een eigenlijke oplossing was het niet. 't Was slechts een verplaatsing der moeilijkheden, die weldra weer in anderen vorm zouden opduiken. >Land en V olk* het vrijz.- democr. dag blad, werd er bepaald ongemakkelijk over en verweet de »N. Rott. CouranU hare izure stemming.* Waarop dit blad weer met een niet malsch antwoord kwam en de vrijzinnig-democraten »holderdebolderpoli - tiek* verweet. De firmanten, dat ziet men dus, zitten lang niet gezellig en eendrachtig om de tafel. Hun ruzie loopt zoo hoog, dat ze er zelfs in den winkel, tegenover 't publiek, niet van zwijgen kunnen Maar 't gaat nog verder. De groote vraag is: Wat nu? Men zegt wel, zoo in 't algemeen, dat min. Van Rapard een geestverwant is van min. Staal, maar daar hebben we nog niet veel aan. De vraag is, wat zijn plannen zijn. En wat het gansche ministerie wil. >Land en Volk* leest hem de les al voor. Hij moet er geen gras over laten groeien. Hij moet vooral het pannetje van het »blijvend gedeelte* warm houden. Hij moet zorgen, dat binnen zeer korten tijd de Ka- roers zich opnieuw daarmee moeten bezig houden. En willen ze dan niet, zooals de ministers willen en zooals »Land en Volk* wil welnu, dan moet de Tweede Kamer maar naar huis worden gestuurd en dan moeten de kiezers den knoop maar door hakken Vooral geen nieuwe »studie* van 't onder werp. Geen adviezen vragen. Niets van dat alles. Het »blijvend gedeelte* nuet afge schaft. Carthago moet verdelgd worden. En desnoods moet er 't gansche land voor op de stelten worden gezet Dat deed echter de »N. R. Ct.« de gal overloopen. In een vinnig, geprikkeld artikel gaf het >Land en Volk* de volle laag. Dat is geen ^staatsmanskunst,* zei men in Rotterdam. Dat zijn »acrobatische toe ren.* Daaraan doet het blad van de Maze niet mee. Als 't dien kant uit moet, dan ware »de zuurste penning nog niet zuur genoeg Ziedaar de firmanten onder elkander bezig. Dat gaat nu nog niet eens over het blanco artikel, noch over de nieuwe belastingen jonge neen Dat gaat nu nog maar over een ondergeschikt punt, zooals dat »blijvend gedeelte. Zou het dus niet hoogst wenschelijk zijn, om die vrijzinnige firma niet heelemaal baas te maken en in de Eerste Kamer een college te houden, gelijk het nu is, dat wél met een vrijzinnige regeering wil samenwerken, maar niet wenscht mee te doen aan »hol- derdebolder-politiek Laten de kiezers daar eens over denken Onze Courant.) Met het oog op de a.s. Statenverkiezing schrijft >De Leidenaar* onder het hoofdje: „Heiligt den strijd" het volgende. De strijd, die aanbreekt, is gewichtig en belangwekkend. Hij gaat als in 1905 links tegen Rechts. Wij hebben den onguren strijd van 1905 niet zoolang achter den rug, of we kunnen besluiten, dat we met den komenden strijd heel wat te wachten hebben. We moeten er ons op wapenen. Eén ding hebben wij voor boven de vrij zinnigheid n.l. dat één machtig beginsel de rechtsche groepen vereenigt: God tot Zijn eere te brengen in het bestuur van land en maatschappij. Dat is het wat ons samenbindt. Dat is het ook, wat ons bezielt. Maar dat is het even zoo, waarom wij ons door heiliging voor den strijd moeten voorbereiden. Wanneer Links dezen slag wint, dan heeft de vrijzinnigheid weer vrij spel om ons land van zijne traditien te vervreemden, en ons volk van zijn God af te trekken. Wanneer Rechts overwinnaar blijft, dan wordt »het vaderlijk erfdeel* bewaard, wordt de vrijheid niet belaagd en kan ons christen volk ruimer ademen. 't Is daarom een heilige strijd Zal God erkend blijven in ons land als de Koning der koningen, bij wiens gratie de vorsten regeeren, of zal de Rede ten troon worden verheven In oude tijden hield men bij gewichtige omstandigheden een biddag. Dat was geen vormelijken dag, maar een echte dag van afzondering voor God. De ouderwetsche biddagen, waarvoor de vijanden zoo bang waren, kent men heden niet meer, maar wel bidstonden en biduren, en het volk des Heeren heeft gelukkig het bidden niet ver leerd. Waar de strijd hevig zal zijn en veel van den uitslag afhangt, smeeke het christenvolk tot God om sterkte voor de mannen, die in de voorste gelederen staan, om zegen op de werkzaamheden, die verricht worden en om de overwinning, zoo het in Zijn raad aldus kan bestaan. Dat zal onzen mannen den rechten ijver schenken, hen bezielen, hen aanzetten tot krachtigen arbeid. Wij strijden niet in de eerste plaats tegen iets of iemand, wij strijden vóór een machtig beginsel en als wij weten, dat het gebed der rechtvaardigen zich voor ons wendt tot den troon der genade, dan gaan wij de worsteling gemoedigd tegen: En daarom: »Hei!igt den strijd!* Mannen broeders, heiligt den strijd van nu aan! Geloof en wetenschap. Menig jongeman, die op het gebied der wetenschap zijn eerste kijkje nam, laat thans verluiden, dat hij zich in het geloof der vaderen niet meer thuis vindt. Het heet dan, dat al zulk geloof goed is voor de eenvoudige tobbers, maar dat hij, als man van wetenschap, er aan is ontwassen. Sterk contrasteert hiermee wat de wereld onlangs vernam bij het afsterven van twee geleerden van den eersten rang, den hoog leeraar Bakhuis Roozeboom en den hoog leeraar Ernst von Bergmann. Beide waren hoogleeraren in wat men noemt exacte wetenschappen, en beide waren hierin mannen van den eersten rang. Pro fessor von Bergman was chirurg. Profes sor Bakhuis Roozeboom scheikundige. Beide deze mannen stonden wetenschap pelijk zoo hoog, dat ze niet alleen in hun eigen land, maar cok in het buitenland als hoog-geniale beoefenaars, der weten schap in den meest strengen zin van 't woord, bekend stonden. En toch, deze beide mannen stonden muurvast in hun kinderlijk geloof. Van Prof. Bakhuis Roozeboom wist dat een ieder in onzen kring. Steeds kwam hij voor zijn belijdenis uit. In geen enkel op zicht behoorde hij tot de halfslachtige gees ten, die om hun wetenschap de helft op het geloof afdingen. De Heilige Schrift was hem het heilig Boek zijn levens. Doch ook van Professor von Bergmann wordt ons hetzelfde gemeld. Een man voor wien zijn geloof 't een en al was. Minnaar der Chr. School. Een man die ook zijn zonen in het geloof opvoedde, en die, toen hij geopereerd werd om de kwaal die hem den dood bracht, uitriep „'k Sla de oogen naar het gebergte heen, van waar mijne hulp komende is", en die bij zijn tweede operatie, waarin hij bezweek, bad »Mijn ziel wachte op den Heere Zou dit aldus in Jezus ontslapen van twee starren van eerste grootte in de ex acte wetenschap onze jonge betweters toch niet tot meer ernst stemmen. Wijst men hem op Newton, dan heet 't dat was in den goeden ouden tijd. Maar zie hier nu twee corypheëen der wetenschap uit onze dagen. Neen, met uw apelogetiek en uw twisten over de Schrift komt ge er niet. Het on- beneveld geloof des harten alleen houdt in den man van echte wetenschap stand. »Standaard.* Officieel Gedeelte. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommels dijk maakt bekend, dat de kohieren der perso- neele belasting No. 2, 2b, en 3b, over het dienst jaar 1907, invorderbaar verklaard op den 18 April 1907, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdljk, den 20 April 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. GENERALE SCHOUW. DIJKGRAAF en GEZWORENS van den Pol der St. Christoffel onder Sommelsdijk maken bekend, dat zij op Dinsdag 23 April 1907 zullen houden eene algemeene Schouw over dijken, wegen, slo ten, voetpaden, hekken, zijlen, dammen en ver der over al datgene waarover Schouw behoort te geschieden. Sommelsdijk 10 April 1907. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris De Dijkgraaf A. J. DE GRAAFF.K. DE GRAAFF. Plaatselijk ATieuws. Sommelsdijk. Aan Fraas Koote en Aren Holleman miliciens van de lichting 1901 en 1903 is een verlof toegestaan voor den tijd van één jaar om zich in Duitschland op te houden. Door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrijvingsbil jetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1907-08, een aanvraag zal worden ge maakt op Woensdag den ie Mei a.s. en dat de aanslagregeling voor dit jaar den ie October 1907 moet zijn ten einde ge bracht. (Zie publicatie aanplakbord Gemeentehuis. Bij J. Edewaard heeft een konijn 18 jonge ter wereld gebracht. Dit mag wel onder de zeldzaamheden gerekend worden. Op nader te bepalen dag en datum zal hier een politieke rede worden gehouden door den Heer Talma lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Middelharnis. De vorige week had de visscher G. R. te IJmuiden het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij één zijner armen brak en hij genoodzaakt was huis waarts te keeren. Vrijdag sloeg de vrachtrijder C, N. met een beladen wagen, bij het draaien omver, waarbij hij zelf onder den wagen kwam te leggen en een gedeelté van de vracht bestaande uit ijzer op het lichaam kreeg. Tot verwondering van degene die ter hulpe snelden kwam hij zoo goed als met den schrik vrij. Slecht begin. Maandagmorgen ver keerde A. B. in zoodanige staat van dron kenschap dat hij door een paar personen eerst een eindweegs als 't ware voort gesleept moest worden en vervolgens op een krui wagen naar zijn woning gebracht werd. Lieve jeugd. Maandag ontstond tus- schen een paar schooljongens twist, waarbij één van hen de klomp ter hand nam en de ander daarmede een paar hevig bloedende wonden aan het hoofd toebracht, zoodat hij zich naar huis moest spoeden om zich te laten verbinden. Maandag heeft de heer W, H. Harte- velt, ambtenaar van den burgerlijken stand en op het gemeente secretarie alhier, met gunstig gevolg het eerste gedeelte (monde ling) van het examen afgelegd voor gemeente secretaris. Bij Burg. en Weth is ingekomen een verzoekschrift van Jacobus Cornelis "Zoon voor den verkoop van sterken drank in het klein. Binnen z weken kan tegen het verleenen van deze vergunning door een ieder schrifte lijke bezwaren bij Burg. sn Weth. worden ingediend. Stad aan 't Haringvliet. Maandag avond viel het dochtertje van B. C, de Wachter al spalende in de Stoofkreefc, waar zij zich zelve wist uit te werken. Oude Toilge. Maandag j. 1. zijn uit deze gemeente wederom 2 gezinnen vertrokken naar Texel. Zaterdag 20 dezer had P. van den Bogert get ongeluk zijn paard kwijt te raken. De viervoeter zette het op een loopen gewapend met een volgzame wielslede. De vaart werd gestremd bij de boterfabriek, waar een muur voor de helft werd stuk geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nieuwe Tonge. 22 April. Viijdag omstreeks 3 ure kwam de vrachtwagen van van den Landbouwer C. V. met hét beurt- goed door de Voorstraat, toen hij langs het gemeentehuis kwam schrok het paard van de aldaar uitgestoken vlag en ging er van door langs de Café en smidse van C. Tielemati recht uit in de moddersloot met de noodige hulp werd het paard er uit gehaald, en afgespoeld van de modder, en daarbij liep het geheele zaakje af. Mellissant. Het kohier no. 2 der per- so&eele belasting over het ie kwartaal 1907, is aan den Ontvanger ter hand ge steld. Op Vrijdag a.s. des avonds 6 uur zal het veek, liggende aan de buitendijken van den >Gabriëllinapolder en Roxenisse* in het gemeentehuis worden verkocht. stellendam. Toen Zaterdag de Wed. L. Visser uit het karnhuis kwam, had zij het ongeluk dat zij over een klomp strui kelde en zoodanig op een emmer viel dat haar sleutelbeen brak en zij een paar ribben ernstig bezeerde. De vier huisjes aan den molendijk zijn bij inzet gekocht door Troelja twee, H. Brinkman één en J. van Oostenbrugge te samen voor ruim 2500 gulden. Aan den milicien Adam van den Berg der lichting 1907 is eene geldelijke vergoeding ad f 0,60 daags toegekend gedu rende den tijd, dien hij onder de wapenen heeft doorgebracht. Door de mannelijke ingezetenen Anthony van der Vlugt, Jacob van de Ree en Abraham Brinkman is verbetering der kiezerslijst 1907/08 aangevraagd. Gedurende den tijd, dien hij onder de wapenen zal doordrengen, is aan den milicien Jan Leendert Troost der lich ting 1906 eene geldelijke vergoeding toe gekend ad f0,50 daags. Goedereede. Door onzen vroegeren dorpsgenoot, den Heer W. A. van den Tak te Rotterdam, is aangenomen het na bij Lobith gezonken sleepschip Basalt I. De vorige week werd ten huize van de Wed. Orgens een schoorsteenbrand ontdekt, welke gelukkig door toegeschoten hulp spoedig gebluscht werd, Ter verbetering van maatschappelij ke positie is de veldarbeider J v. H. alhier voornemens, zich in den loop der volgende maand met zijne vrouw en twee jeugdige kinderen naar Noord-Amerika te begeven. LI. Vrijdag ontstond alhier in de woning van P. v. d. H. door onbekende oorzaak een begin van brand, waardoor gordijnen, behangsel enz. nogal gehavend werd. Assurantie dekt de schade. Op de voordracht van Heemraad van den Grooten Zuiderpolder zijn geplaatst de Heeren 1 C. J. Lodder, (aftredend,) 2 L. van der Wende Tz, en 3 J. Tanis Jzn. allen alhier. Ten huize van J. 't M. alhier ont stond 1.1. Vrijdag een schoorsteenbrand. Dit werd opgemerkt doordat de vlam beneden uit den schoorsteen sloeg Met emmers water werd de brand spoedig ge bluscht. Ouddorp Kees Contra Kees sNatuur- lijk met de fiets, want anders loopen de menschen niet zoo tegen elkander op dat de een tegen de schutting en de andere in de sloot terecht komt*hoorden we deze week zeggen van B. v. H. en C. P, welke beiden met blauwe schenen en beschadigde fietsen hun tocht verder moesten voortzetten. Het geplaatste bericht van verleden week, alszou P. Breen gekozenzijn totHeem raad van de Piaspolder is onjuist. Het is P. Voogd die als zoodanig is gekozen. Pernis.* Alhier is uit de Maas opge haald het lijk van den weger A. C. S. ongeveer 6 weken geleden te Rotterdam van een op stroom liggende etsboot over boord gevallen. S. was inwoner van Rotter dam. €}eineenfea*aafi. VERSLAG van het verhandelde in de zitting van den Raad der Gemeente Oude To 11 ge, gehouden op 18 April j l. des voorm. ten 10 ure. Voorzitter de heer J. van Schouwen .Burgemees ter-raadslid. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notuleD der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken a. Een schrijven van Burg. en Weth. begelei dende het procesverbaal van kasopneming dato 6 Maart 11. waaruit blfjkt dat het kassaldo bedroeg f 7840.02. b. Eene missive van hh. Gedep. Staten, dezer provincie van 11 Maart 11. daarbij berichtende dat de rijksvergoeding krachtens art. 48 der Wet op het Lager Onderwijs voor deze gemeente f 2533,33 bedraagt. c. Eene missive alsvoren, houdende mededee- ling dat de Rijksbedrage ingevolge art. 1 der uitkeeringswet van 1897 voor 1907 bedraagt t 4910. d. Eene missive alsvoren houdende goedkeuring van het besluit van den Raad tot af- en over schrijving op eenige posten der Gemeentebegroo- ting. 2e. Daarna wordt gelezen een adres van het Bestuur der afdeeling „Oostelijk Flakkee" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin financieelen steun verzocht wordt tot het houden van eene keuring van jonge stieren en jong fokvee. Het nut van een zoodanige keuring inziende, wordt besloten eene bijdrage van f 15,te ver leenen. 3e. Wordt met algemeene stemmen besloten de door Burg. en Weth. voorgestelde wijzigingen in de gemeentebegrooting dienst 1907 te brengen. 4e. Wordt overgegaan tot het vaststellen van het bedrag dat moet worden bedongen bij het in eripacht uitgeven van de tuintjes bewesten het Ziekenhuis, behoorende tot den boedel van wijlen L. G. Dabbe. Over dit onderwerp ontspan zich eene levendige gedachtenwisseling tusschen de leden onderling, totdat tenlaatste met algemeene stemmen werd besloten het erfpachtsrecht te bepalen op 4 7 cent per centiare, naar gelang van de ligging van den in elk bijzonder geval uit te geven grond. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting tot behandeling en vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1907. VERSLAG van den Raad der gemeente Ouddorp gehouden op Zaterdag 20 April 1907 Aanwezig alle leden. Opening der vergadering door den Voorzitter, de Burgemeester, met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Allereerst kwam ter tafel eenige ingekomen stukken van H. H. Ged. Staten; respectievelijk inhoudende de goedkeuring van het gegeven ont slag aan een onderwijzeres aan deOpenbare School een advies om een nieuwen post op de gemeente begrooting te brengen voor het salaris van den Gemeenteopzichtervervolgens aanmerking op de nieuwe verordening van het heffen van havengeld. Deze verordening welke met gunstig advies van Ged. Staten was opgezonden aan de Hooge Regee ring, zal nu door een betere verordening vervan gen moeten worden. Welwillend werden de gegeven wenken, door de Raadsleden Lodder en v. d. Klooster, bij Bur gemeester en Wethouders in acht genomen. Verder komt ter tafel het kohier voor de heffing van schoolgeld aan School No. 1 en 2. Wordt goedgekeurd. Nog een ingekomen stuk van H. H. Ged. Staten inhoudende de goedkeuring aan het verzoek van den Ed Achtb. Heer A. J. v. Vessem, om voor- loopig nog in Goedereede te blijven wonen, Met het oog op een eventueele bespreking naar aanleiding van genoemd schrijven, voelde de Burgemeester zich gedrongen om zich enkele oogenblikken te verwijderen. De Heer v. d Wiele thans als Voorzitter, leide de bespreking in door te zeggen, dat indien het mogelijk is, de Burgemeester zich hier metterwoon hoopt te vestigen, doch daar thans nog geen gelegenheid voor bestaat, wegens onvoldoende huisvesting. In gezelschap van den Burgemeester, had den Heer v. d. Wiele. verleden week twee woningen-in oogenschouw genomen, n.l. van de Erven Lodder en van den heer Aalbrechtse. Laatstgenoemde woning achtte de Burgemeester voor hem het meeste gewenscht. Den Heer J. O. Lodder vreest, dat die woning bezwaarlijk het eigendom zal worden van den Burgemeester. Voorts zijn alle raadsleden eenparig van oordeel, dat het voor deze gemeente zeer gewenscht is, dat de Burgemeester hier komt wonen, en hopen, dat de eigenaars van huizen de eventueele ver koop op billijke voorwaarden helpen bevorderen. Voorts wordt het verzoek van den Burgemeester goedkekeurd. Na deze bespreking werd de Burge meester terug geroepen, om de leiding der ver gadering weer op zich te nemen. Hierna werd door den Secretaris het gemeenteverslag ter tafel gebracht welke door den Raad werd goed gekeurd en voorts ter inzage gelegd. Niets meer voor de openbare vergadering ter behandeling zijnde, wordt deze door den Voorzitter gesloten. Ing-ezoiideii Stuit&ess. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleeld onderstaande te willen plaatsen. Als lid van de landbouw vereeniging „Ouddorp" te Ouddorp, gevoel ik mij verplioht te protestee ren tegen den laster die uitgebracht wordt tegen een medelid der vereeniging over het nietig ver schil, van het al of niet besteld te hebben klaver zaad. Mogen zij, die een voorbarig oordeel over één persoon of zaak uitspreken, leeren, niet de bedoelde persoon, maar zich zelf te treffen uit Zondag 43 van den Heidelbergsche Catechismus en ik hoop voorts, wanneer er weer eenig misver stand mocht voordoen, de geest van den Heidel- berger huu gidsmoge zijn,dan kan de vereeniging gebouwd, doch niet afgebroken worden. Met dank voor de plaatsing. Uw Dienaar, Ouddorp, April 1907. T. OP ONS VRIENDELIfK VERZOEK om een „De Ruyter-feestgave" (in ruim 40 Chr. bladen) voor Chr. lectuurverspreiding onder onze 'Indische Militairen, ontvingen we slechts een 18tal vriendelijke antwoorden, waarvoor wij har telijk dankbaar zijn- Ontvangen van J. K. to Den Haag f 1. N. N. te idem bij een pakje goede lect f 2.50Mevr. Wed. B. V. T. te idem f 2.N N. te idem fb Mej. M. te idem f 0.50; Mevr. F. d. T. te Br. ƒ1 G. M. te Rotterdam 2.50; N N. te idem f2 50; Ds. H. J. te VI. f 2.50; J. S. te H. f 2.50 ;Mevr. Wed. V. d. F. de H. te N. f 2.50; Dames L te V. f 1.Mej. E K. te Zaandam f 1.Jonkvr. B. te Apeldoorn f 12.50 en een pakje exx. „Geïll. Volksblad"; Jonkvr. Q. V. U. te H. f 15.;Mej. A. C. Z. C. te idem f 5 door H. E. te N. N. f 2.50pakjes lectuur van Z. te R., W. F. M. te Den Haag100 exx. „Bibliotheek voor scholen en huisgezinnen" van V. en L. te Haarlem 'een pakje uit Rotterdam; idem van Mej. R. te Den H.; van hier en elders enkele grootere of kleinere bezendingen gebruikte postzegels, die niet dienen voor Chr. lectuurverspreiding, wel voor andere Zen. dingsbelangen enz. Voor alles onzen hartelijken dank. Vriendelijk, bljjven wfi de Chr. lectuurverspreiding onder „onze jongens" aanb'.velen. In de natuur ont waakt alles tot een nieuw leven uit den winter slaap. Mocht allerwegen ook ontwaken een niewe krachtige offervaardigheid voor den arbeid der reddende liefde voor den Indischen soldaat. Onder het motto „Voor Chr. scheurkalender- en lectuurverspreiding" met duidelijk en volledig adres, zien wij gaarne milde bijdragen tegemoet. Beleefd aanbevelend uw aller dw. dn. A. GRUYS Sr. 4 April, 1907. Zaandam, Molenpad 68. P. S. Men zende e. v. p. geen preeken, Kerkbo den, of vuile, vieze lectuur, als zijnde niet geschikt, Geïllustreerde Volksbladen, Bijj. de Boodschappen en zindelijke, in goeden staat verkeerende Chr. boeken zijn wel kom. Geachte Redactie! Wilt U mij voor het onderstaande eenige plaats ruimte afstaan in Uwe veelgelezen kolommen, dan reken ik mij opnieuw aan U verplicht. Waarde lezers! Het korte stukje, dat ik U ditmaal ter lezing aanbied, zal tot opschrift dragen „AFZAKKEN EN INZINKEN." Woensdag 1.1. had ik het genoegen, de centrale verg. alhier bij te wonen. Aan dergelijke ver gaderingen is het doorgaans eigen, dat er weinig praktische leeringen op te doen zijn, doch bjj een nauwkeurig opmerken is er soms hier of daar nog wel eenige honing uit te zuigeD, die ons ge hemelte aangenaam kan wezen. Ik mooht name lijk een bewijs opdoen, dat nog niet alle oogen gesloten z(jn voor het afzakken en Inzinken onzer partij. Met innig genoegen vernam ik van den bestuurstafel, dat deze krankheid niet eerst van daag of gisteren ontstaan was, maar reeds jaren had voortgewoekerd in onze gelederen, hoewel weinigen het opmerkten of ervan wilden hooren. Geachte spreker ging nog een stap verder, erbij voegende, dat zulk een verval niet achterwege had kunnen blijven, aangezien onze beginselen wel heerlijk en mooi zijD, doch dat ze Relaas maar al te weinig in praktijk worden omgezet en ver werkt. Men was, naar zijn inzien, te schuchter om de leemten en gebreken flink onder 'toogte zien, maar had ter wille van een valsohen vrede te veel gemodderd. Gerust noem ik dit eene taal, die men niet druk hoort, waar men veel meer in slaap gewiegd wordt met het lied van „vrede, vrede, en geen gevaar 1" Ach, waren we niet zoo zeer door een geest des diepen slaaps bevangen, en waren de oogen van hoogeren en lageren niet alzoo verblind, we zouden onmogelijk rustig en zorgeloos kunnen neerzitten bij het zien van zoo vele afwijkingen van Gods inzettingen. Gewis, dan zou de Kaïns taal minder gehoord worden, maar men zou in 's Heeren kracht onderzoeken en beproeven, om het stoffelijke en geestelijke welzijn van onze naasten te bevorderen. Zijn de zonden, in weerwil van Gods on vermoeiden arbeid aan ons, hand over hand toegenomen, zoodat schaamte en ingetogenheid zelfs meer en meer wijken, daardoor was de Heere genoodzaakt, dien allesverslindenden mot van Zijn vloek en toorn in het kleed van onzen Kerk en Burger staat te zenden. Men zoekt nu wel op allerlei manieren dit kleed op te lappen en bijeen te houden, zonder dat men tot eene rechte veroot moediging komt; men mag nu in dit en dan weer in wat anders moed scheppen tot verbetering, doch Gods oordeelen naderen, terwijl het gros des volks zorgeloos en goddeloos doorholt. Van de jeugd af wassen de kinderen op in allerlei ongebondenheid en fidelheid, terwijl de geboden des Heeren openlijk vertrapt worden, en waar wordt er met behoorlijken ernst in voorzien of tegen gewaakt I Men zoekt in de eerste plaats de aardsche dingen, terwijl men er de geestelijke bij haalt en in schijn voorop stelt, doch de werken openbaren voor een geopend oog de hartsgestalte wel. Wordt men op het verval gewezen, men stoot zijne ooren of kijkt zeer verbaasd,zoo men tenminste niet onbehoorlijk optreedt tegen de zoodanigen. Openbaart zioh in onze partij niet treurig een geest van zorgeloosheid! Men is over't algemeen in alle zaken van Gods Koninkrijk lauw, doch in natuurlijke opzichten soms uiterst vurig. Men is te weinig doordrongen van onze beginselen, en daarom zien we zoovele tegenstrijdige dingen om ons heen, dat zeker in ons anti-rev. Flakkee anders kon zijn. Hierbij verschoon ik zeker de hoofden onzer partij niet, bij name de mannen, die door de kiezers op het kussen zijn gebracht. Bepleiten zjj alleszins onze beginselen in de raadsvergade ringen, hoe kan er dan b.v. in Dirksland nog sprake van een goddeloos overblijfsel van't paus dom, zjjn, namelijk de kermis! Zijn alle raads leden aldaar niet tot onze partij behoorende, en hadden zij het dan niet in hunne macht, dien gruwel te doen verdwijnen, ook zelfs al was een Burgemeester niet voor de afschaffing 1 Neen, ln ons eiland behoeven we niet terug te schrikken, al wordt er een man van links als Hoofd der gemeente benoemd, want de Raad voert ten slotte de zaken uit. Van groot belang is het dus, dat we mannen als candidaat stellen, die onze be ginselen metterdaad voorstaan. Te dien einde was het niet kwaad, als het Bestuur eener kiesver- eeniging hen vooraf eenige belangrijke punten voorhield, opdat men zou weten, welk spoor onze cand. zou bewandelen. Hoe zelden komen onze mannen ook op voor recht en billijkheid, zonder naar iets of iemand te vragen I Daar echter, om der zonden wil, Gods licht en Geest ver geweken zfin, kiest men alzoo in vele gevallen de duisternis voor het licht. Meteen ijdelen waan en inbeelding van kennis gaat men dikwijls trotsch en opgeblazen in een eigendunkelijken weg door, zoodat men steeds verder van 't spoor raakt. Hoe de stormen van ver en nabij ook loeien, men slaapt als Jona op de zee; men denkt vrede te zullen hebben, ofschoon elk naar het goeddunken zijns harten wandelt. De zoo hoognoodige reformatie wordt gemist, en de zonden worden onverhinderd toe gelaten, o doodelyke krankheid in Kerk- en Burgerstaat! Waakt op, mannen, waakt en bidt! Middelharnis.H. v. p. MEÜLEN. Vlsscherü Middelharnis. Te IJmuiden binnenge komen de vischloepen „Burg Mijs" st. L. Koster Sr. f1240 „Theod. Emmerentia" st. J. v. d. Hoek fllCO PosferUen. Melissant Met ingang van 23 April j.l. is het hulptelegraafkautoor opengesteld als volgt: voorm. van 7301 2.30 nam. van 1.303 en 5 307 uur. (Greenw. tijd Vcrkoopiiigen. Op Woensdag den 24 April 1907 's namid dags ten 2 ure aan den molendijk te Nieuwe Tonge van meubelaire goederen, eene elextri- seermachne een partij Doeken enz. Ten verzoeke van den Heer Joks. GHphart, ie Nieuwe Tonge. Noians VAN BUURKN. Op Woensdag den 24 April 1907 's avonds 7 uur in de zaal 1 an den lieer Meijer te Middelharnis, aislag van een huis op den Oostdijk te Middelharnis kadaster Sectie B no. 159 groot 24 centiaren en een huis staande aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomende in de Nieuwstraat te Mid delharnis kadaster Sectie B no. 434 groot 44 politie d Kraan, c vanwaar politiebu voerd. De gi het gast opgi nom voet af De W toegebra medegen tiebureai Kraan vöor de Hij verk omdat kinderei bad late De w stukken in besla lang op behoeft Onder Woer is op de Limburg legen te beurt d Terwijl Mulders den arb< een z. I op beid 3 de borsl hij stikt Mulders armen gek wets aangebrl Smeets 9 deren il T Oud Franci; I ongelu iemand Italiaai -A - *jr_

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2