SA AS-II mm TWEE BLADE* «O* Zaterdag 30 Maart 1907. No. 1228, Tweede Blad» Dit nummer bestaat uit Bil de Pers. De Crisis. Vromcnhaat en defensie. Wat nu, D* Ilogerze.il Een schoon getuigenis. Om te onthouden. Binnenland. Plaatselijk Aleuws. Sommelsdijk.* Door de Rott. Tram wegmaatschappij werd aanbesteedhet maken van kunstwerken en het bouwen van een stationgebouw voor de stoomtram MiddelharnisOuddorp, Middelharnis. Deze week had de vrouw van M. K. het ongeluk doordat zij uitgleed te vallen, met het droevig gevolg dat zij haar been zoodanig verwondde, dat zij niet meer in staat was te loopen en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Stad aan 't Haringvliet Door eene verkeerde wending van het paard reed Woensdagmiddag P. Braber tegen het raam van D. Huizer op de Voorstraat, waardoor hij enkele ruiten brak en eenige vordere schade veroorzaakte. Den Bommel. Wegens overlijden van C. Bogerman zijn de functie's lantaarnop steker, nachtwaker enz. overgegaan aan diens zoon Jb. Bogerman. Ooltgensplaat. J. 1. Zondag keerde de zoon van den molenaar Landheer van een bezoek aan zijne zuster te paard terug. Bijna te huis zijnde ging zijn paard plotse ling op den hol, en werd de ruiter tegen den weg geslingerd. Daar het juist op den grintweg was, werd hij zeer ernstig aan hand en gezicht gekwest, zoodat hij thaas met de eene hand in 't geheel niet* uit kan voeren. Voorwaar geen prettige rit. Oude Tonge. Bij publicatie zijn de inwoners dezer gemeente herinnerd aan de wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Dirksland. Uit goede bron wordt vernomen dat de heeren Johs. Roodzand Jz. en A. v. d. Sluis als lid van den Raad hebben bedankt. Herkingen. Op Secretarie dezer ge meente zijn vanaf 23 Maart tot en met 21 April a.s ter inzage gelegd de op 22 Maart j.l vastgesteld© kiezerslijst. Tot 15 April a s. is ieder bevoegd bezwaren in te brengen. Melissant. Mej. C, W. van der Weele, verloskundige alhier, is als zoodanigbanoemd te Losser. Stellendam.** De milicien Jan Leen- dert Troost der lichting 1906 heeft zich per request tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, aan hem wel eene geldelijke vergoeding uit 's Rijks Kas toe te kennen. Goedereede. Door M. Lokker, schipper Ouddorp. De Zangv. »Looft den Heer* gaf Donderdagavond eene uitvoering welke goed geslaagd mag heetenzoowel in opkomst als in voordragen ging alles naar wensch. W HOCSIGNO WSES We zitten nog even diep onder het moeras als voor 7 weken Mr. Cort van der Linden, lukte het ook niet om een ministerie te vormen. Vele bladen laten zich natuurlijk hierover uit. De Rotterdammer zegt er van: Weer een onmachtig. Naar de berichten luiden, heeft de liberale heer Mr. Cort van der Linden zijn pogingen om een Ministerie te formeeren moeten prijsgeven. Hij kan geen Kabinet bij elkander krijgen. Zoo ligt het eind der crisis uitteraard weer verder in het verschiet. Maar er zijn nog meer liberale voorman nen. Laat Mr. Goeman Borgesius nog maar eens probeeren. Of Mr. Tydeman. Of Mr. van Houten. Al te gader mannen, die het erin 1905 op hebben aangelegd, dat de Christelijke meerderheid in de Tweede Kamer zou ver dwijnen. Al te gader mannen, die destijds hebben geadviseerd, dat men liever op een sociaal democraat moest stemmen dan op een sclericaal* En die dus mede de schuld dragen van het veroorzaken van den chaos, waarin op politiek terrein ons vaderland sedert 28 juni 1905 verkeert. Het Centrum laat zich aldus hooren: Dag na dag, week na week verloopt, zonder dat de crisis tot een oplossing komt. Ook de heer Cort van der Linden heeft zijne pogingen moeten opgeven, en al meer en meer wreekt zich de onzekere toestand, door den uitslag der verkiezingen van 1905 ontstaan Toen heeft de Linkerzijde het Rechtsche kabinet verdreven, om er een zwak ministerie voor in de plaats te stellen. Een ministerie, dat zich met moeite ander half jaar h eft staande gehouden, om op een onverwacht oogenblik zijn ontslag aan te bieden, ofschoon het weten kon daardoor, onder de gegeven omstandigheden, nieuwen last te veroorzaken. De Rechterzijde behoeft over hei heen gaan van dit kabinet geen rouw te dragen. Maar wel is de chaotische politieke toe stand te betreuren, waarin men thans is geraakt en doet het zonderling aan, dat het Kabinet, dien toestand toch kennende, op dit oogenblik zijn taak neerlegde Het is noch in 't belang van 't land, noch bevorderlijk aaD een goeden gang van zaken, dat een kabinetscrisis lang aanhoudt. Door desniettemin het land aan de puzzle dezer »onoplosbare< crisis bloot te stellen, heeft het door Mr. Borgesius gevormde ministerie nog eens duidelijk bewezen, dat er ter Linkerzijde iets, of lieverzeer véél hapert En Het Huisgezin: Alweer is een poging tot kabinets formatie, die van den heer Cort van der Linden, mislukt. Begin Februari brak de crisis uit. Wij zijn thans einde Maart. Zeven wekeD, die anders tot de vrucht baarste voor wetgevenden arbeid behooren, zijn met niets-doen voorbijgegaan. Zal men nu ten minste onmiddellijk na Paschen aan den arbeid kunnen stijgen? Of zou men werkelijk de zaken sleepende willen houden tot den afloop de provinciale verkiezingen Dan ware het beter geweest, maar ineen» fermweg de Tweede Kamer te ontbinden, want al mocht Zuid-Holland met een enkele •tem om gaan, dan ware dit nog volstrekt geen bewijs, dat het land op voortzetting van het vrijzinning bewind gesteld is. Nu eenmaal vaststond, dat de val van Staal den val van het kabinet ten gevolge had, ware het optreden, dadelijk, van een zaken-kabinet de meest rationeele oplossing geweest. Rechts behoefde geen kabinetsformatie te aanvaarden, en links kon het feitelijk niet. Een kabinet Cort van der Linden zou even zwak hebben gestaan als het ministerie De Meesier Waarom niet alsnog de vorming beproefd van een kabinet buiten en boven da partijen, dat een aantal hervormingen uit de neutrale zone tot stand brengt, die onder een partij- ministerie allicht in het gedraDg komen Met twee jaar wachtens is noch rechts, noch links bedorven. Zoo zijn we dus na begin Februari nog geen stap gevorderd En ondertusschen gaat de werktijd voorbij. De Standaard schrijft onder het opschrift Wat nul: Tweeërlei staat nü vast. Ten eerste heeft Mr Heemskerk zelf verklaard, 10. dat hem geen opdracht tot formatie van een Kabinet gegeven was; zo. dat hij uit dien hoofde geen poging heeft kunnen doen, om een Kabinet saam te stellen: en 30. dat hij alzoo ook niet heelt kunnen weigeren een opdracht tot Kabinetsformatie te aanvaarden. En ten tweede heeft Mr. Cort van der Linden wel opdracht tot Kabinetsformatie ontvangen, heeft deze Staatsraad wel po gingen aangewend, om een Kabinet saam te stellen, maar zonder te slagen, en heeft hij in 'teind de opdracht neergelegd. Zou het nu niet het verstandigst zijn, dat het Kabinet Minister Staal losliet, zelf aai bleef, een ander Minister van Oorlog zocht, en dat deze, na degelijk onderzoek, en in verband met de legerhervorming, zoodat de kosten te overzien zijn, een plan tot inkrimping van het blijvend gedeelte bij de Staten-Genei aal aanhangig maakte P Het is zoo, aan deze pil zou, hoe ook omzilverd, zekere bittere bijsmaak niet geheel ontbreken. Juist datgene toch zou dan gedaan worden, wat de oppositie steeds als eisch van rede lijkheid op den voorgrond schoof. Er zou dan blijken, dat de ontslagaanvrage van heel het Kabinet een politieke fout is geweest. En dat het Kabinet zich nooit voor het licht getimmerte van Minister Staal verantwoordelijk had moeten stellen, veel min als Kabinet een crisis in het leven had moeten roepen. Maar is hier niet over heen te komen? Een politieke fout is meer begaan. Over haastig is daar meest schuld aan. En de pers vau Links heeft het Kabinet veel te scherp geprikkeld. Maar hoe dit ook zij, de knoop moet nu doorgehakt. En dan is 't altoos beter ten halve te keeren, dan ten heele te dwalen. In Het Vaderland van Zaterdag staat weer een »Militaire Causerie* van den bekenden medewerker. Hij heeft het natuur lijk over de verkiezing van Minister Staal, welke hij, juist om haar demonstratief karak ter, van harte toejuicht. Dat zij hem natuur lijk gegund. Maar luistert nu, wat deze militair, dien we onlangs ook reeds signa leerden, verder schrijft »Het is nu de vraag, of generaal Staal deze benoeming aannemen zal. Als we ons niet bedriegen, heeft hij drie weken tijd om daarover te beslissen In drie weken kan wellicht ook de Kabinetscrisis zijn opgelost, en natuurlijk blijft aan vooruitstrevende zijde de leus aanblijven van het ga«sche Kabinet, met Minister Staal. Maar als een ander Kabinet mocht optreden, is het toch een groot verschil of de Eerste Kamer den kundigen, krach tigen generaal Staal, of den enkel vromen generaal van Marle tot nieuw lid zal hebben Twee reeds aanwezige vrome generaals in dat college is toch werkelijk al genoeg Wij laten de vervalsching der crisis-ge- schiedenis in den eersten gecursiveerden zin nu rr aar eens rusten. Hier diezelfde politieke onnoozelheid van onlangs. Maar wat zegt men wel van de antithese tus»chen den kun digen krachtigen* Staal en den senkel vromen* Van Marle? Hoe komt de »vro- menhaat,* waarop in 1905 ook zoo gewerkt is, hier duidelijk uit 1 En dat nog wel bij het defensievraagstuk. Zeker zijn twee aan wezige vrome generaals* reeds meer dan genoeg, voor den liberalen ^causeur* en de zijnen, d e tranen met tuiten huilen over de verfoeilijke antithese, die om volk zoo verdeeld houdt. Hij zelf gaat echter nog heel wat verder met zijne verdeeling in vromen en niet-vromen. En wat zal de nieuwgekozene, de senator Staal er wel van zeggen, dat hij reeds vooral en nog wel door zijne warmste vrienden, wordt ingedeeld bij de niet-vromen, de anti vromen {Tijd.) In den tijd der kerkelijke doleantie, schreef de Hervormde predikant Ds. Hogerzeil een brochure. Zij droeg tot opschriftWat nu Sedert het verschijnen van dit geschriftje werd bij sommigen naar aanleiding van dezen titel het spraakgebruik inheemsch in moeilijke aangelegenheden uit te roepen Wat nu, Ds. Hogerzeil »Wat nu, Ds. Hogerzeil?* mag thans ook wel een uitroep worden van het libe ralisme in zake de eindelooze crisis. Of liever, de Arnhemsche Courant, is reeds op weg. Zij schrijft Naar Land en volk verneemt, heeft mr. Cort van der Linden Vrijdag reeds zijn mandaat tot Kabinetsformatie neer gelegd. Wat nu Het antwoord op deze vraag is, meer nog dan zeven weken geleden toen de crisis ontstond, een raadsel, omdat sedert oplossing in velerlei richting ge bleken is niet mogelijk te zijn. Zie, hoe radeloos de vrijzinnigen zijn over het geval. Zij spreken van een raadsel. Kn achten oplossing onmogelijk. Dat zijn nu die knappe heeren, die luide aan het volk verkondigd hebben, dat, indien Kuyper maar eerst weg was, rust en vrede en orde in Nederland zouden wederkeeren I Als zij zich nu goed hun radeloosheid bewust worden, roepen zij om een Kabinet uit de rechterzijde. Nog maar anderhalf jaar na de stembus van 1905. Rotterdammer Naar aanleiding van den driehonderdjari gen gedenkdag van den zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter, verschenen in schier alle bladen, vrijzinnige, en niet-vrijzinnige artikelen. Eigenaardig eerlijk was onder de vrijzinnige bladen weer het Utrechtsch dagblad Terwijl onder vele vrijzinnige artikelen wel als onderschrift had kunnen w rden geschrevenMaar mij hebben zij vergeten, spreekt de Heereï, betrachtte de hoofdre dacteur van het Utrechtsch Dagblad de eerlijkheid met te zeggen, dat de groote beteekeni» van De Ruyter vast lag in zijn Godsbetrouwen. Het blad schreef: Geniale geestesgaven, bezonnen overleg, voortvarendheid en vastberadeageid naast eerlijke oprechtheid en bescheiden een voud dat zijn de trekken van De Ruyter's heldenziel. Zoo rotsvast rustte in zichzelven zijn karakter, dat alle roem en faam, dat alle lof en blaam onwezenlijk langs hem henengleed en slechts dit ééne hem be kommerde, of hij zijn plicht betracht had voor zijn geweten en voor God, Dier Calvinistische figuren was hij een, wier daden de aarde met bewondering vervullen, doch die zichzelven slechts beschouwen als instrument in Godes machtige hand. Zóó troont hij naast de grootste helden der historie. Dat is, van de liberale zijde, een schoon getuigenis. Het ware te wenschen, dat eenzelfde getuigenis later ook van al onze heden ten dage levende Calvinisten zou kunnen gege ven worden. Stellig wierp het Calvinisme onzer dagen dan meer zegen af. Vooral in de politiek wordt door menigeen te zeer op uitwendige schittering gelet. {Rotterdammer) Volgens een verslag in Het Volk van 2 Maart 1907, zei den heer Mendels te Utrecht i>Toen Gorter waarschuwde tegen het Calvinisme (de Gereformeerde godsdienst), bedoelde hij, dat Calvinitische arbeiders nog geen betrouwbare klassenstrijders zijn, om dat zij den kapitalistisehen godsdienst nog aanvaarden Em arbeider, die nog geloofd, dat de klassenstrijd zondig is, dat het kapitalisme eèn gevolg is van de erfzonde, en het alleen door Gods genade beter kan worden, kan geen sociaal democraat tege lijk zijn. Dit laat aan duidelijk niets te wenschen over. Om te onthouden. Ondergeteekenden, met zeer velen naar zij meenen de overtuiging deelende, dat de veelal gebruikelijke wijze van collec teeren voor christelijke - en philantropische doeleinden duur en ondoelmatig is, wenschen een poging te doen tot oprichting van een Centraal Bureau tot inzameling van gelden. Door behoorlijke organisatie en goede controle kunnen de talrijke giften, die op het altaar der dienende liefde geofferd wor den, meer tot hun recht komen, en vermoe delijk in niet onbelangrijke mate nog ver meerderen. De bemoeiingen van het Bureau zullen zich bepalen tot den arbeid van de onder scheidene christelijke kerken, vereenigingen en instellingen, waarin de Heere Jezus Chris tus als de eenige algenoegzame Zaligmaker wordt beleden. Het zal door gunstig bekend staande personen doen collecteeren uitsluitend in hunne woonplaatsen en naaste omgeving, zoodat reis- en verblijf kosten en gidsloonen bespaard worden, deze personen doen con troleeren en aan de betrokken vereenigingen zoo spoedig mogelijk rekening en verant woording doen van de ingezameld© gelden, na aftrek der onvermijdelijke uitgaven. De medewerking van collectanten, reeds als zoodanig weikzaam, zal bij gebleken geschiktheid, bij voorkeuringeroepenworden. Dientengevolge zal de kring van gevers zich kunnen uitbreiden, en niet zooals thans zich beperken tot bepaalde streken des lands, centra van bevolking, of ook aldaar tot bepaalde buurten of zoogenaamde vaste adressen. Zal intusschen het doel bereikt worden, dan is onderlinge zamenwerking op ruime schaal een bepaald vereischte, en is noodig dat een groot aantal, zoo mogelijk alle christelijke instellingen, indien zij financieelen steun buiten de plaats hunner vestiging behoeven,zich daartoe wenden tothetBureau en niet meer zelf collecteeren. Mitsdien wenden ondergeteekenden zich tot U met de vraag of Uwe Vereeni- ging in beginsel bereid zou zijn even tueel de tusechenkomet van zooda nig Bureau in te roepen. Zeer aangenaam ware het hun vóór 1 Juni 1907 daarop Uw antwoord temogen ontvangen, aan het adres van Jhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wxjck, Utrecht, Maliebaan No. 39. Wanneer uit de ingekomen antwoorden blijkt dat het instellen van een Bureau als hierboven is aangegeven voldoende bijval vindt, stellen ondergeteekenden zich voor op nader aan te geven plaats en tijd een vergadering bijeen te roepen van afgevaar digden van die Vereenigingen, welke hare instemming betuigd hebben, ten einde door die vergadering een Commissie te doen benoemen, tot het verrichten van hetgeen vorder noodig is om het voorgestelde doel te bereiken Jhr. Mr. L. H. J. M. VAN ASCH [VAN WIJCK. G. H. L. Baron VAN BOETZELAER. W. HOVY. Dr. A. KUYPER. Mr. Dr. F. A. C. GRAAF VAN [LIJNDEN VAN SANDENBURG. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN [LOHMAN. J. E. N. Baron SCHIMMELPENNINCK [VAN DER OIJE VAN HOE- [VELAKEN. Utrecht, Maart 1907. [Namens onderteekenaren der circulaire verzocht men ons te willen mededeeleo, dat de vereenigingen, welke onverhoopt geene circulaire mochten ontvangen hebben, eene circulaire kunnen aanvragen bij den eersten onderteekenaar ea uitgenoodigd worden om in elk geval antwoord in te willen zenden op de in de circulaire gestelde vraag of de Vereeniging in beginsel bereid zou zijn eventueel de tusschenkomst van zoodanig bureau in te roepen. Rbd.] Ingekomen elf biljettenlaagst© inschrij ver P. M. Pannij, te Zierikze# f 67,874. De dienstplichtige loteling G. Verhage is Dinsdag te 's Gravenhage door de Pro vinciale militaire keuringscommissie voor den militairen dienst ongeschikt verklaard. De vastgestelde kiezerslijst 1907/08 met alphabetische lijst ligt van 23 Maart tot 21 April a s. ter secretarie voor ieder ter inzage. Tot en met 25 April is men bevoegd om verbetering van genoemde lijst te vragen. Donderdagmorgen geraakte het zoontje van B. A. bij het visschen in de Sommels- dijksche haven t« water. Mot behulp zijner kameraden wist hij weder op het droge te komen. Woensdagmorgen kon de stoomboot »Middelharnis« doordat eon staaldraad in de schroef verward raakte eerst om 9 uur van hier vertrekken terwijl zij des avonds omrede zij slechts met één schroef kon werken ongeveer een uur later als gewoon lijk arriveerde. Het bestuur van het waterschap »de Oude Polders* loozende op de haven van Middelharnis maakt bekend dat de gesloten lijst der stemgerechtigde Ingelanden gedu rende 14 dagen ter inzage van Ingelanden is nedergelegd ten kantore van den secretaris. Op de kiezerslijst 1907-1908 komen voor deze gemeente voor x 9 5 kiezers, ver deeld in verschillende categorieën en tet 15 April a.s is ieder bevoegd verbetering der Kiezerslijst aan te vragen bij het Gemeentebestuur. De Burg. maakt bekend dat het kohier no 1 der personeele belasting dienst 1907 invorderbaar is verklaard en aan den betrokken ontvanger is ter hand gesteld, en dat daarop ieder voorkomend belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag volgens de wet te voldoen. Was de tijd dat er geen licht op het havenhoofd brandde vroeger 6 maanden in een jaar, dit is nu terug gebracht tot 3 maanden, en wel: Mei, Juni en Juli. Donderdag 28 Maart j. 1. werd de ni-.uw benoemde gemeenteontvanger des middags, nadat zijne borgstelling in orde bevonden was, door de Burgemeester in het bijzijn van de Raad beëedigd. Waar hij ook als tijdelijk ontvanger was aangesteld eindigde dit heden en treed hij van af heden officieel in functie. Dus allen die hunne verplichtingen tegenover de gemeente wenschen te voldoen hebben zich te ver voegen bij bovengenoemd heer. In de op Maandag 25 Maart jl. te Den Bommel gehouden vergadering van de Afd. Oostelijk Flakkee van de Holl. Mij. van Landbouw werd besloten tot het houden van eene keuring van jong fokvee in de maand September. Een totaal bedrag van f 85,is voor prijzen beschikbaar gesteld. Leden der afdeeling kunnen gratis inzendennietleden tegen betlaing van een gering inleggeld. De keuring zal geschieden in drie rubrieken, nl.stierkalveren, vaars kalveren en éénjarige vaarzen. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur viel het zoontje van W. de Korte al spelende in de kaai Het gelukte zijn vader hem nog bijtijds op het droge te brengen. Woensdag 10 April, 's namiddags 4 uur zal alhier op de Secretarie gelegenheid bestaan tot het doen vaccineeren en revaccineeren. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat de grond terzijde van het ziekenhuis als bouwgrond in eifpacht zal worden uitgegeven. Inlichtingen zijn ter Secretarie te bekomen, Nieuwe Tonge. zS Maart. Door Hen drik Bakker wonende aan de Zeedijk der polder Battenoord een roeiboot drijvende gevonden, alleenlijk de 2 zitbanken waren geverfd. Verders waren er geen merken of kenteekenen aan. Het aantal kiezers voor dit jaar bedraagt voor de Tweede Kamer en Pro vinciale Staten 311 en voor den Gemeen teraad 246. Ter herinnering aan de geboorte van Michiel Adriaanszoon de Ruyter te Vlis- singen geboren ontvingen de kinderen der O. L. S. Zaterdag j. 1. vacantie en daaren boven een plaat waar o. m. de Ruyter was afgebeeld. De vastgestelde kiezerslijst 1907- 1908 ligt tot en met den 21 April a.s. ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bij publicatie is herinnerd aan de voorschriften der wet, betrekkelijk het vieren der Zon- en feestdagen. De van de inlijving voor de militie achtergebleven loteling A. Mosselman is voor Ged. Staten gebracht en ingedeeld bij het Regt. Grenadiers en Jagers. Op de voorloopig vastgestelde Kiezerslijst 1907/08 komen 284 kiezers voor, tegen 276 op die van 't vorig jaar, Het fanfare-korps »De Hoop* alhier, directeur de heer N, J. van Donge alhier, hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het concours-festival, te houden in het pension-hotél »Ons Genoegen* te Oostvoorne. Door de bemanning van den stoom- bootdienst Haringvliet*, varende Stellen dam— MiddelharnisHellevoetsluis, is op het Haringvliet eene boot onbeheerd aan getroffen, welke te Hellevoetsluis is aange bracht. alhier, is aan B. en W. verlof aangevraagd tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank. Aan den heer S. I. van Nooten, thans te Haarlem, is op zijn verzoek met ingang vau 1 Mei a.s., eervol ontslag ver leend als gemeente-arts alhier. Als beoordeelaar der uitgebrachte Zang stukken werpen wij ons niet op, maar toch

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3