Ingebonden Plukken. Buiten verantwoordelijkheid der Rodaotie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Vergun my s. v. p. in uw blad een plaatsje voor onderstaande regelen. Bij voorbaat mijn dank. Telkens komt bet vóór hier te Ouddorp, dat men van zekere zjjden het goed vindt, als uw Correspondent aan U een verslag zendt, er mij bij te betrekken als had ik hem daarvoor de eopie gegeven. Dit geeft dan tot min juiste en ongewenaehte gevolgtrekkingen aanleiding. Zoo'n gerucht ging O. m. uit bij het verslag van de installatie van het benoemde hoofd der Christelijke school, en ook nu weer naar aanlei ding van het verslag over de installatie van onzen nieuw benoemden Burgemeester. Met mij voor de steller oi medewerker van die verslagen aan te zien doet men mij al te groote eer aan, en komt men de eer van uw Corres pondent te na. Elk kan weten dat hij voor het stellen van zulke verslagen best zelf in staat is, en ook vol komen bereid is om de verantwoording van den inhoud geheel voor zijn eigen rekening te nemen. Ik acht het mitsdien gewenscht, èn in het be lang van uw Correspondent, èn in mijn eigen belang dat ik noch direct, noch zijdelings, ««niet en nimmer in eenig opzicht betrokken ben geweest, en ook niet voornemens ben mij ooitin te laten met wat uw Correspondent U mocht melden. Hiermede hoop ik voor goed dergelijke onge gronde vermoedens te hebben voorkomen. Hoogachtend UEd. dw. Ouddorp, Maart 1907. H. N. BASOSKI Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik 't volgende stukje en vermelde brieven in de „Maas- en Scheldebode" geplaatst onder de Ingezonden Stukken. UEd. by voorbaat dank zeggende voor de plaatsing. Op alles wat in de raadsvergadering van 18 Maart jl. betreffende mijn persoon werd gezegd zal ik niet reageeren Doch de uitdrukking ge bezigd door een der raadsleden, die scheen te twijfelen aan mijn eerlijke bedoelingen omreden ik niet behoef te schrikken dat de brieven die ik aan den WelEd. Heer Dr. deen aan ZEd.'s aanstaande geschreven heb openbaar zul len worden, zet ik ze hier voor ieder te lezen in de courant. Hoewel ik er geen copie van ge houden heb, weet ik toch heel goed, ja haast woordelijk wat ik geschreven heb. Zij luiden aldus: Den WelEd. Zeergel. Heer Dr. de Den Haag. WelEd. Zeergel. Heer I Een brief van een voor UEd. onbekende. Mijn naam is Yan der Weele, Verioskundige, Melissant. Van bevoegde zijde verneem ik dat UEd. hoogstwaarschijnlijk de benoeming als Dokter in de gemeente Melissant zult aannemen. UEd. en vooral UEd.'s aanstaande weten beslist niet,dat U mij hierdoor broodeloos maakt. Het mocht mij na herhaalde sollicitatie niet gelukken een plaats te vinden welke een behoorlijk bestaan oplevert, zoodat ik genoodzaakt ben in Melissant te blijven. Ik meen haast zeker te zijn dat (een of twee uitgezonderd) de verlossingen voor my zyn. Misschien dat die f 150 meer of minder voor U niets te beteekenen hebben, doch ik acht het mijn plicht UEd. dit te schrijven. Hopende dat UÉd. zich nog eens bedenken zal, verblijf ik met de meeste hoogachting, UEd. dw. dien., C. W. VAN DER WEELE. No. 2. MejuffrouwDen Haag. Geachte Mejuffrouw Bij dezen neem ik de vrijheid mij tot U te wenden, aangaande de benoeming van Uw aan staande dén WelEd. Zeergel. Heer Dr. als Dokter van Melissant. U zult vast niet weten, dat, indien Uw galant deze benoeming aanneemt ik hierdoor broodeloos ben. Ik ben daarom zoo vrij een beroep te doen op Uw medegevoel als vrouw, en hoewel my geen inlichtingen gevraagd zijn, durf ik (die de toestanden te Melissant zoo door en door ken) beweren, dat U na verloop van tijd spijt zult hebben hier gekomen te zyn. Ik moet hier blijven omdat ik geen ouders en bijgevolg geen thuis heb. U zult misschien mijn toestand eenigszins begrijpen en mij dit schrijven niet kwalijk nemen. Hopende dat Uw gelant door dit schrijven nog van besluit mocht veranderen, verblijf ik hoog achtend, C. W. VAN DER WEELE, Melissant- Verloskundige. Geachte Redactie! In het weekblad „Vooruit" van 18 Maart wordt een aanval gedaan op het ingezonden stuk van een Oud- doi per EEN DORP VAN ZEEHELDEN. Dit stuk is door bjjna alle groote dagbladen on veel kleinere bladen geplaatst en heeft ook in het buitenland een aangenamen indruk gemaaktnie mand heeft eenig op of aanmerking gemaakt, vooral ook omdat ieder, zoowel in ons land als in het bui tenland onder den indruk is van het alom bekende feit, waardoor wjj Nederlanders wederom hebben ge toond ook voor andere landgeno >ten hun leven veil te hebben. Het doel was om de ware geboorteplaats (Dordrecht werd overal genoemd) van eenige der zeehelden be kend te maken en dat dorp en het eiland, waarop het ligt, die beide in ons land hoogstens bjj naam, in den vreemde geheel onbekend zjjn, een plaats te geven die het toekomt. De inzender heeft er gesn oogenblik aan getwijfeld of ook in andere plaatsen van het eiland, zelfs van het geheele land zonder er mannen zjjn, die, vooral na de hulp en noodkreten van de laatste drie arme schipbreukelingen te hebben gehoord, hun leven zou den hebben gewaagd. Het is bekend dat de Neder- landsche zeelui onder schrokken zjjn. Dien naam hebben wjj gelukkig in de wereld altijd gehad en behouden. Is het nu niet treurig M. de R. dat iemand uit een naburig dorpje jaloeroh wordt alleen omdat hjj meent dat zjjn dorp niet genoeg wordt genoemd. Laat die inzender er toch eens over nadenken dat de oouranten er niet moeten bestaan om nietige aan merkingen te zoeken maar eerder om iets goeds tot stand te brengen. Ouddorp met zyn honderden bunders woeste grond, heerlijk duin, breed strand, flinken golfslag, maag delijke luoht is geknipt om de gezondheid van vooral arme kinderen die in de groote steden helaas! nog altjjd hun bestaan in slechte woningen met bedorven lucht moeten voortslepen, te verbeteren. Daarom is er gelukkig ook een neiging in alle groote steden om kindervaoantiekolonies in gezonde plaatsen op te richten. Velen, zeer velen zjjn er reeds in werking maar nog lang niet genoeg ook voor overwerkte lichamen of overprikkelde zenuwen is Ouddorp's omgeving een ideaal toevluchtsoord. Moet nu een bewoner van een naburig dorp, dat er wel by kan winnen maar nooit verliezen, denkelijk wel een correspondent die breed van opvatting dient te zjjn, zoo stumperachtig be krompen zyn om aanmerkingen te maken op kleinig heden die eigenlijk geheel onbeduidend zelfs onwaar sjjn. Doch ter zake: Doordat er soms veel garnalenvisschers reeds bjj het vertrek van den boot om 1 uur terugkeeren j maakt dat bjj eiken vreemdeling den indruk dat ze natuurlijk vroeg iu den morgen zjjn uitgezeild. Of Stellendam 100 of 160 jaar oud is, is een questie die vooral voor een vreemdeling zeer onver schillig kan worden genoemd. Wel is het een bewjjs dat in ons land een plaats is betrekkelijk weinig jaren door vlijt en aanhoud en aanhoudend werken van de bewoners het ver kan brengen door veel moeie- lykheden te overwinnen. In 1780 worden u. 1. de beide eilanden op de plaats waar Stellendam ligt voor goed verbonden. Tot 1807 verkeerde het dorp in een teurigen toe stand. Men schrjjlt daarover: De tegenwoordige zoo reine dorpstraat geleek een ware modderpoel, van de oei.e tot de andere zjjde moesten, om het eenjgzins begaanbaar te maVep planken met bowën stroo worden gelegd. Meermalen gebeurde het dat wagens, beladen met veldvruohten in den modderigon dorpsweg bleven steken enz. In 1807 werd er uit een onbekend fonds, waarvoor men nog dankbaar kan zijn, een dorpst.aat aangelegd enz. In het boek van J. Lokker over Stellendam staat bijna overal een treffende getuigenis van de taaie vol harding der inwoners iu hunne strijd tegen de wispel turige zee. Stellendam, het dorp der doorbraken der over stroomingen der dykophoogiDgen in het bijzonder. Het boekje is een worsteling tegen de baren, het dord een onoinstootolyk bewjjs van krachtsontwikkeling in den strijd om 't bestaan. Indjjken van aanwassen, ontstaan van polders, storm en hooge vloed schade en wegslaan van da soms pas gemaakte dijken doorbraken en overstroomingen, herstellen en verhoogingen van de dijken droog maken van de ondergeloopen polders, zelts van het overstroomde dorp, zoodat vele ingezetenen hunne woning moesten verlaten om als vluchteling elders een onderkomen te zoeken, daarbjj pest en andere ziekte, ziedaar de geschiedenis zoowel van andere plaatsen van het eiland maar vooral van Stellendam. Mij dunkt M. de R. bovenstaand is reod» meer dan voldoende om de energie en bewonderenswaardige volharding van de Stellendammers te bewonderen of twjjfelt de aanmerker weer over Ouddorp schrjjft menMen denkt dat de hoogton reeds voor Christus zijn bewoond. Enkele geschiedschrjj vers zeggen dat de Katten, ook wel Hessen gennamd, reeds voor Ch'istus hier hebben gewoond maar door de komst der Batavieren en door inlandsche beroerten zijn ver dwenen. Zij verhalen dat in de bossohen van Ouddorp de goden mensohenoffers zjjn gebracht om hunnen toorn te stillen, dat de grjjze priesteressen, blootvoets in een wit gewaad, een jjzeren gordel om de lenden, uit bloed en de ingewanden van de gestorvenen de toekomst voorspelden enz. tot dat het Christendom ook hier aan al die gruwelen een einde maakte. Denkelijk twijfeld nu den aanmerker. De geschiedschrijver Baudartius zegt o.a. dat er dicht bij Goeree niet ver van den Briel een welvarende stad moet zijn geweest, die door de zee is verzwolgen. In 1618 werd die stad door afspoeling van het zee water weder ontbloot. Men vond hier de grondvesten van groote hulzen, eveneens lange straten enz. Onder de gevonden oudheden waren o.a. koperen penningen met afbeeldingen van Adrianus en Antonius waaruit men moest opmaken dat deze verwoeste stad aan de Romeinen heeft behoord. Pieter Jansz. Teviseh, raD Dum enz. bevestigen bovenstaand verhaal. De aanmerker twijfelt. Verder: Waar thans do njjvere werkman zyn spade hanteert, ruischten oudtjjds de lofzangen en klommen de dankzeggingen hemel waarts van hen, die als zeelieden of vissohers uit de kaken des doods waren gered enz. Wordt Nat. betwijfeld Goedereede heeft een verleden waarop de stad trotseh kan zjjn. Vroeger een zeer vooiname handelstad is zij door verschillende omstandigheden vooral aan- slikken en ged. verzandon van den haven een stil plaatsje geworden. De schrijver van Dam zegt: dat het een stad was met een zeer sterke muur omgeven en met heerljjke poor f en en groote valbruggen voorzien. In de visschers- straat woonden de visschers, in de Pieterstraat en ook andere straten stonden schoone kostbare huizen, zoodat een sohryver uit die dagen zong: Goeree uw stad is schoon en kosteljjk van huizen enz. Verder begint hjj de menigte schepen en buizen, waarmee zelfs de Oceaan tot aan 't oosten en westen werd doorploegd. In 1283 zyn de djjken doorgebroken en alles is ondergeloopen, dat gebeurde meermalen, maar telkens heeft de njjvere bevolking ook hier de overwinning behaald. Meermalen ook is Goedereede belegerd, ged. ver brand en verwoest maar meermalen hebben de dappere bewoners getoond dat ze voor geen klein alarm waren vervaard. Eerst werden ze van iandzjjde aangevallen, daarop vooral door beruchte zeeroovers van zeezjjde. Steeds hebben ze getoond op hun qui vive te zjjn en de meeste aanvallen dapper zelfs met hulp van de vrouwen algeslagen. Een groot, beruoht rooversohip dat eenige hunner vissuherschepen had gekaapt de bemanning gevangen genomen om die tegen losgeld weer vrjj te laten werd door de Goereesohe helden veroverd en 49 roovers in triomf de haven van Goeree binnen geloosd. Dus M. de R. ook Goedereede heeft getoond te willen durven, waarom zou dat zelfde geslacht waaruit Jansen is gesproten nu ook niet in gevaar 'klaar staan, om zyn medemensch bjj te staan. Om kort te gaan, het eiland G. en O. dat vrooger uit verscheiden eilanden bestond, maar door de natuur en voortdurende werkkracht van zjjn njjvere bevolking tot een is vereenigd, heelt, vooral voor een vasteland bewoner een zeer lezenswaardige geschiedenis. Thansis het water bjjna volkomen aan banden gelegd de vruchtbaarste polders zjjn te voorsohjjn gekomen die de beste oogsten leveren, de wegen zjjn over het algemeen uitstekend onderhouden. De landbouw staat op een zeer hoogon trap en wordt steeds theoretisch en practisch verhoogd. Alles toont dus aan dat de bewon derenswaardige moed een volharding van de nijvere bevolking met de beste resultaten zijn bekroond. Jammer zou het dus zjjn als bekrompenheid en jaloerschheid van de verschillende plaatsen en inwoners schade zouden doen aan de vooruitgang. Het is noodig dat de pers mee helpt om eendracht en vrede te helpen bevorderen. Laat ieder die kinderachtige aanmerkingen zoekt met zijn pen te huis bljjven laten wjj eikaar zo o- veel mogeljjk behulpzaam zjjn en zacht beoordeelen. Op ieder die laffe aanmerkingen zoekt is het spreek woord. Schoonmaker bljjft bjj je leest of bakker pas op je oven toe te passen. Wanneer het stoomros binnen kort ons in staat stelt om het rjjke, intersante eiland snel en goedkoop te doorkruisen, en bezichtigen, wanneer de middeleu van vtrvoer van de groote naburige steden voor het reizend publiek steeds g makkelijker en aangenamer worden om ook dit eiland te bereiken, dan kan het niet uitblijven of Ouddorp met zijn vriendelijke be woners, mooie natuurljjke wandelwegen, hooge roman tische duinen breed zacht glooiend strand, waarop altjjd de golven uit de onmetelijke Noordzee onop houdelijk met een donderend geraas worde gebroken zal door vele reislustigen zoowel vreemde als Neder landers als een uitverkoren plek worden bezoo.it. Dan zullen er hotels-villa's en vrooljjke zomerver blijven op en aan den voef; der duins verrjjzen, dan zullen tenten met vlaggen en wimpels, badkoetsen en strandstoelen reeds van verre zichtbaar zjjn als een teeken dat er veel badgasten vertoeven, van wie sommigen zelfs een reis over den Oceaan hebben gewaagd om in de heerlijke maagdelijke lueht en krachtige golfslag van Ouddorps omstreken en strand gezondheid en nieuwe leveus kracht en lust op te doen. Dat hopen wjj EEN OUDDORPER. Mijnheer de Redacteur! k Heb zoo fier en fel gostredeu, 'k Stond nog vaster dan een paal; 'k Heb gesohreven en gewreven, Voor 't vrjjheid, lievend sociaal. Maar wat mooht ik oudervinden, Bij een funotie, die ietB guf Van een mijner beste vrinden, Tegenspraak, 'c geen was laf. 'k Wil dus hier met deze woorden, Niet vermelden, wat mij is geschied Maar zeggen tot den meusch uit alle oorden, Vertrouwt, maar op de socialen niet. Zij brengen 30ms iets goods tot stand, Maar ook bot kwade niet vergoten Van 't opstaan tegon kouingin en land, En al, wat priesterlijk mag heefeu. Zij gaan van dag tot dag steeds voort, Met sp'ekeu, van al wat is hun gade Ëu bijna iedereen, die naar hun hoort, Vindt daarin meestal groote schade. Zij sobioeuwen 't uit van land tot land, Naar 't eohijiit, zij zelfs niet goed begrijpen Komt broeders, vat elkanders hand, „Gewis, je zult het boter krijger'.1' En wel is waar, zoo zou 't ook zijn, Als niet den mensoh hier op dee'z aard Bezat, de „uaasteulield" in 't klein, Maar voor elkander streed, zoo kalm als Wie dus uog geen parry is toegedaan, [bedaard. Bedenkt zich wel en houdt zioh koest Indien gjj wilt eou gosd bestaan, West wel, dat 't sooialisme u maakt woest. Das vrienden kennissen en buren, Past op u zelf, oer dat gij dwaalt Eer dat het zij voor u ten dure, En anders niets dun oneer hebt behaald. Dit vers, dit dient nog tot het slot, Tot niets van deze nare zaken Nu is, mijn sociale jas kapot, Hang ik hem aan de haken. Oude Tonge, K. Mesiws. Vlissingen aan een groot gevaar ontsnapt. Men schrijft ons vandaar Nader blijkt dat Vlissingen aan een groot gevaar ontsnapt is. Het deze week op de reede alhier aangevaren Noordsche schip //Parknook//, wa« geladen met dynamiet. Vol gens mededeeling van den kapitein werd het schip aan den achtersteven aangevaren. Was zulks aan den voorsteven geschied, van beide schepen zou niet veel overgebleven zijn en wie weet welke ramp Vlissingen getroffen had. De kapitein deelde verder mede, dat hij hier niet in de haven mocht komen, vóór hij zijne lading te Rammekens had gelost. Om die reden is het schip naar Antwerpen opgeatoomd. Een groot ongeluk voorkomen. Toen de landbouwer E., te Wierde (Over- ijsel), zijn paard voor den wagen wilde spannen, schrikte het plotseling en sloeg op hol. Ren nende over bouw, en weiland, nam het ten slotte zijn weg langs de spoorlijn in de rich ting van Almelo. Bij het wachthuis Te Brake werd het dier in zijn vaart gestuit, doordat een touw van het tuig, dat over den grond sleepte, uan een wisseltang bleef vastzitten. De machinist van den personentrein, ko mende uit de richting Deventer, bemerkte, dat de weg onveilig was en deed den trein spoedig stilstaan. Weldra waren eenige rappe handen aanwezig om het paard van de rails te verwijderen. Door de oplettendheid van den machinist is waarschijnlijk een groot ongeluk voorko men. Baldadigheid. Donderdagavond halfaeht werd bij de politie le Dorlrecht aangifte gedaan dat op den trein, die te 5.52 (Greenw.) van daar in de richting Zevenbergen vertTekt, nabij den Dubbeldam» schen weg ter hoogte van de Tulpstraat een schot was gelost, waardoor een ruit eener coupé 3e kl. was verbrijzeld. Onmiddelijk stelde de politie een onderzoek in, waaruit haar bleek dat er niet op den trein was ge schoten, maar dat twee jongens van omstreeks 6 jarigen leeftijd met steenen hadden gegooid, waardoor de bewuste ruit werd vernield. Dit tweetal is daarop naur het hoofdbureau gebracht en in bijzijn der ouders ernstig over hun daad onderhouden, zoodat verwacht mag wor den dat zij die baldadigheid niet zullen her halen. //(D. O.i// Alle» om den vrede. Naar aanleiding van de aangekondigde concentratie van oorlogsschepen in den Grooten Oceaan zegt de '/New- York Sun,'/ dat Amerika iu betrekkelijk korten tijd'25 slagschepen gereed zal hebben met twee bodems van het «Dreadnought"-type in aanbouw. En dan, dat men wel aannemen kan, dat de strijdkrachteu in die wereldzee sterker uitgebreid zullen worden, dan de regeering alsnog toegeeft. En toch heeten de moeilijkheden met Japan terzake van de Californische historie nu geheel te zijn opgelost Verkiezingen in Finland. Vrijdag en Zaterdag hebben iu Finland voor het eerst verkiezingen plaats gehad volgens het nieuw ingevoerd stelsel van algemeen stemrecht met evenredige verte geuwoordiging. Te Helsingfors hebben van de 51 500 kiezers 40.000, dus 70 proc., gestemd. De vrouwen in de provincie kwamen over het algemeen beter op dan de mannen. Het uitzoeken en tellen der stembriefjes zal een veertien dagen duren. in do eeuw der democratie. Men schrijft uit Enschedé aan het «Vad" Op 'n advertentie in een der bladen kwam zich een werkvrouw aanmelden. Ze maakte door haar optreden en praten reeds dadelijk een goeden indruk en verkreeg de voorkeur boven alle sollicitanten. Op de vraag van mevrouw, welk loon zij verlangde voor twee dagen per week, klouk 't antwoord «15 cent per uur met een arbeidstijd van 8 uren per dag.» Mevrouw kon zich aangaande het getal werkuren niet verplichten, zoodat de onder handelingen afsprongen. Mevrouw dacht er blijkbaar niet aan, dat we leven in de eeuw der Democratie. Niet zuiver Een landbouwer, zoon van geruineerde pachters te Templeuve, stootte over eenige dagen, in den Hof, met zijne schop op een hard voorwerp. Hij groef voort en vond eenen pot vol vijffrankstukken. Die vondst gaf hem gelegenheid om eenige schulden te betalen, maar ook om grootere uitgaven te doen en te zwieren, zoodat het parket een onderzoek oordeelde. En men ontdekte dat hij veel meer gevonden had dan hjj opgaf. Nu wordt onderzocht of dat gevonden geld hem wel wettig toekomt en aan wien de grond, toen het geld begraven werd, kon hebben toebehoord. //(Handelsbl. v. Antw.)// Goed afgeloopen. Woensdag, toen een landbouwer uit Capi-lle over den dijk op een fiets naar Bazoijen reed, werd hij door een hevigen rukwind opgenomen en in het kanaal ge worpen. Geiukkig, dat het geval door eeu voerman werd opgemerkt, die aanstonds alle pogingen in het wenk stelde om den drenkeling, die reeds buiten kennis bleek te zju, op hot droge te brengen. Door Dr. E., uit Cipelle, die spoedig ter plaatse was, werden de gewone middelen op den drenkeling t egepast. Na eeu kwartier onder behandeling te zijn geweest, gaf de landbouwer wejr teeketien vau leven. Een groote heilbot. Aan de Vischmarkt te Delft was Vrij dag een heilbot aangevoerd, een reuzevisch van 48 Kg. Het dier, op de wijze van een Paaschos, met een sinaasappel in den bek, had veel bekijks. Zooals zij daar lag op het visschendoodsbed, werd e n plioto- graphie van haar genomen. Het beest zou dezen dag op de tafel prijken van het rijjool diner der studenten. Er is, speciaal voor dit doel, een aarde werk-schotel gebakken, waarin de visch delicatesse in haar oorspron kei ijken vorm zal worden opgebracht. Geen stoom iateu vliegen. Naar aanleiding van de onlangs plaats gehad hebbende botsing tusscben twee automobielen op den weg Den HaagDelft veroorzaakt door de stoomtram heeft het bestuur der N. A C. zich gewend tot den directeur van de Haagsche tram, met het dringend verzoek, den machinisten van de stoomtram Den HaagDelft te ver bieden, bij het passeeren van automobielen stoom uit te laten, opdat niet het v ije gezicht op den weg worde belemmerd. Van de „vreeselijke ziekte*. Te Dubbeldam is door den geneesheer een geval geconstateerd van de gevreesde ziekte meningitis eereprospinalis epidemica, bij een 20 jarige jonge dochter in Wijk B aan den Noordendijk. //(Dordr. Ct Inbraak in een diamantslijper^. Te Amsterdam is Donderdagnacht ingebro ken in de diamantslijperij v.:n den Heer Laglmwitz, in de Kuiperstraat. Er zijn onge veer 190 doppen met diamanten ontvreemd ter waardo van ongeveer f 650, benevens een horloge en eenig geld. Vermoed wordt, dut deze inbraak in verband staat met het bezoek van een paar mannen, die Donderdag een gesprek met den machinist hebben aangeknoopt, dat blijkbaar maar een verzinsel was om eens poolboogte te kunnen nemen. Van het gestrande schip „Venusct. Het stoomschip t/Venus//, dat onder Wasse naar aan den grond zit, is Woensdagavond met den lioogen vloed en onstuimige zee ten gevolge van het breken der trossen uit zijn voordeelige positie geraakt en een 25 tal meters teruggeworpen en staat nu dwars met den kop in noordelijke richting. De aannemer heeft niettegenstaande deze teleurstelling nog goeden moed, het vaartuig binnen enkele dagen af te brengen. Donderdagmiddag met dc eb stond de //Venus// geheel droog en was men bezig op nieuw trossen in zee uit te brengen en aan de ankers te bevestigen. Kindermoord Door werklieden, belast met het schoon maken van riolen, is Dondsrdag in de Van der Werft'straat te Rotterdam uit een riool opgehaald een onvoldragen kinderlijkje. Het is gedeponeerd op het politieoureau-Meer manjstraat. Van het overreden knaapje te 's Hertogenbosch. Het jongetje, dat verleden week te 's Her togenbosch onder de stoomiram kwam en ernstig gewond werd, is thans weer zoo goed als hersteld. Een tram gederailleerd. Te Heerenveen derailleerde Vrijdag precies op de oasculebrug de goederentrein. Een der wagens vernielde de leuning, hekwerk en dekstuk, de wielen zakten er gewóón door. De zware, met petroleum geladen wagen, hing gedeeltelijk boven het water. De materiale schade is groot, ook het excentriek der brug is ueschadigd. Door den hevigen wind is Donderdag de bijna twee meier lange minuutwijzer van de klok van den W s'er- toren te Amsterdam gewaaid. Gelukkig viel het vrij zware voorwerp niet op straat. On getwijfeld zou het een ongeluk tengevolg- gehad kunnen hebben. De wijzer werd terugge vonden in den omgang onder de wijzerplaat. Een spoorwegramp in Siberië. Aan het station Turuschiche van den Si- berischen spoorweg, is een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein. Ze ventien menschen werden gedood en 35 ernstig gewond. Aanval op een trein in Zweden. Tusschen Sindisham en Malmo is voor eenige dagen de postambtenaar van den trein aangevallen door twee gemaskerde mannen en ernstig gewond door twee revolverschoten. De aanvallers maakten zich meester van de geldswaarden en sprongen daarna uit den in volle vaart zijnden trein. Een conducteur die de schoten gehoord had, begat zich naar den postwagen en vond daar den gewonden postbeambtenaar. Door een stortzee getroffen. Men meldt uit IJmuiden Woensdagmorgen had op ongeveer 54 gr. Noorderbreedte een treurig ongeluk plaats op den stoombeuger aBurgemeester Vening Mei- nesz. Ym. 97. Door een stortzee werden vijl man overboord geslagen, één greep de reeling drie verdronken: Jan van Aken, Willem Sevenhuy-sen en Wi lem Elshout, allen onge huwd, van Vlaardmgen. Gered werden Johan nes van Minnen en Wouier Smii, oud 12 jaar. Tehc) Arm oudje Men meldt uit Denekamp aan de »Zw. Ct Terwijl haar man afwezig was, geraakte Vrijdagmiddag vrouw Veldhuis, een oud en eenigszins gebrekkig mensch, in de buurtschap Tilligte door 't vuur in een stoof in brand Een der buren vond haar met hevig bran dende kleeren en erge brandwonden in haar woonvertrek liggen. Haar toestand is hoogst zorgelijk. Arme kleine. Men meldt uit Kolhorn aan de lAlkm. Ct.» Donderdag voer een 5 jarig meisje meteen schuit mede, de sterke stroom was den schip, prr te machtig, het kind geraakte met't hoofdje tusschen den paal eener brug en het boord der schuit, het hoofdje werd zoodanig ineen- gedrukt dat de dood volgde, nog voor geneeskundige hulp aanwezig was. Een lastig geval. Dezer dagen kreeg een bewoner van Schaarsbergen een aanmaning in zake leerplicht over een zijner zonen, die zou vallen onder de artikelen 3 en 4 der Leerplichtwet en welk kind niet naar school ging. Thans zit de man met de handen in 't haar, zijn zoon die bedoeld windt heeft den aanvalligeu leeftijd van 28 jaar bereikt en weet nu niet of de wet al of niet op hem van toepassing zal zijn. "(N. A. Ct.)// Verdronken. Zaterdagmorgen is te Voorburg de huis vrouw van den schoenmaker Van Dalen bij het goed spoelen voorover te water gevallen en jammerlijk verdronken. Te Bloemendaal is Ziterd igmorgen het 5-jarig zoontje van den kastelein Vermeer spelende te water gevallen en verdronken. Alhoewel spoedig op het droge gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. Droog afgeloopen. Iu een onzer plaatselijke bladen vinden we, zegt de «Alk, Ct.,// een humoristisch- getiufc bericht over de installatie van een nieuwen burgemeester. De man, belast met het opmaken van dea vorm der courant heeft door een ongelukje, onwillens, den humor van het geval verhoogdimmers dooi dat een paar regels op een verkeerde plaats zijn gekomen, luidt het slot «Hier bracht de burgemeester een woo d van dank, zeggende Maandag is het paard van den heer G. v. d. W., dat voor de geladen mestkar stond, plotseling doodgevallen, ik dank ieder die mij zooveel eer heeft bewezen. Verder is alles erg droog afgeloopen.// Het eerste Kievitsei. Door den werkman Johannes Veeustra te Parrega werd Vrijdag 22 Maart, het eerste kievitsei gevonden en direct door bemiddeling van den heer O. Reitsma per post verzonden aan H. M. de Kouiugiu. e(L. C.)« Eeu ondankbare zoon. Door de politie te Leiden is aangehouden een jongtuenseh uit Hoorn, die met medene ming van f300 van zijn vader naar Parijs wilde gaan. Een lanie te Leiden willende bezoeken, had bij aan zijn meisje, le Amster dam wone ide geseind, met aldaar te komen. Door dit telegram was zijn verolijfplaats be kend geworden, is hij gearresieerd en daarna door de politie onder het ouderlijk toezioht teruggebracht. fiëoekbeoorclceliiig' Ilouioeopalleche Bibliotheek No. 6. ttlieuiualiek en Jiclit door J.T. Wouters. Uitg. LA RIVIERE VOORHOEVE. Met de verschijning van dit zesde No. is de eerste serie voltooid. Wegens de groote belang stelling, die deze Bibliotheek van alle zjjden ondervindt, ii door de uitgevers besloten tot voortzetting en zal binnenkort de tweede serie een aanvang nemen, waarin zullen behandeld worden o.a.: Bloedarmoede; Hoofdpijn; Engel- sohe ziekte, enz. De prijs zal van die nieuwe ze» deeltjes zyn f 1.80 en men verbindt zich voor alle ze» boekjes. Maar al sprekende over de toekomst van deze Bibliotheek, zouden we No. 6 van de eerste serie vergeten. Over rheumatiek en jicht wordt ge handeld. Als niet deskundige kunnen we niet ten volle beoordeelen de waarde van dit werk, maar wel kuunen we aanraden er kennis mee te maken. En ieder oordeele dan zelf na advies van zijn dokter of na raidiuwinning by den schrijver, dr. Wouters. I wsciierü. MlUDELHARNIS. Te IJmuiden binnen gekomen de vischsloepen „Burg. Mijs" st. L. Koster Sr. f1240 „Theod. Emmerentia" st. J. v. d. Hoek f2230 „Anna" st. C. Langbroek f2010 „Paul Kruger" st. H. Langbroek f1720 „Voorlichter" st. M. den Braber f2400 „Johanna Hendrika" st. A. de Koning f1745 „Hendrika Adriana" st. H. Jordaan f1485 „Luctor et Emergo" st W. v. d. Hoek f1060 „Doggersbank" st. Jao. v. d. Hoek 11065 „Middelharuis" st. J. de Korte f1365 „Toekomst" st. Johs. de Waard f1900 „Leo en Willy" st. Jan de Waard fllüO PERNIS. De afgeloopen week zijn te IJmuiden binnengeweest de sloepen „Charlois" st. C. v. d. Steen f1700 „Burg. Byen" st. M. van Veeien f2400 „Willem CorneÜ8" st. M. Roobol f1750 „Drimmelen" st. Jb. v. d. Steen f1700 „Lekkerkerk" st. C. Schouten 11700 „Cornelia" st. E. Meiboom f1900 „Bastiana Huiberdina" st. J. v. d. Berg 12100 «luereiilceii banken. VERSLAG van de Algemeenè Ver gadering der Boerenleenbank alhier gehouden op 13 Maart 1907 te tïM Sommelsdijk. De vergadering wordt geopend en geleld door den heer G. van Eek als voorzitter van den Raad van Toezicht. De Notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. ue kassier leest de rekeuing voor van bet af- gelouptu jaar en brengt verslag uit over den toesiaud der bauk. Tot bestuursleden worden herkozen de beeren G. van Eek en J. C. de Gast welke hun benoemiug aannemen. De jaarwedde van den kassier wordt vastge steld op f 80 in de rente voor spaargelden op 3 pCt. en voor voorschotten op 4'/, pCt. Aan het Reservefonds wordt nog geen bijzonder bestemming gegeven daar deze som nog te klein

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2