Woensdag 27 Maart 1907. 22*1" Jaargang 1227. voor de Zuidhollandsclie en ieenw«che Eilanden. BIJVOEGSEL Antirevolu tion air Orgaan IN HOC SIGNO VI NCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Antwoorden of mededeelingen De Doema heeft Zaterdag lang en levendig gedebatteerd over do commissie voor hulpverleening inzake den hongers nood. Roditsjef opende de rij der sprekers en betoogde, dat de Doema de uitvoerende macht niet mag uitoefenen, maar wel de regeering moet dwingen over te gaan tot verwezenlijking vaa de goede bedoe lingen, die ze in de Doema heeft doen blijken. Hij stelde voor, de quaestie van de ondersteuning der door den honger snood getroffenen te scheiden van die van hulpbetoon aan werkloozen en dat werd tenslotte aangenomen. De redevoering van Roditsjef maakte, melden de telegrammen nader, grooten indruk, daar bij het program ontwikkel de voor de uitoefening der rechten, aan de Doema toegekend. De minister-pre sident, de ministers van justitie, handel en financiën, de rijkscontroleur en de directeur van het ondersteunings-depar- tement waren dan ook aanwezig. De debatten over het voorstel-Roditsjei namen den geheelen duur van de zitting in beslag. Alle sociaal-democratische sprekers vielen de regeering aan en eischten de afvaardiging van een com missie uit de Doema naar de honger- districten, om het volk in te lichten over de beillooze politiek der regeering. Hes sen, van de Kadettenpartrj, verklaarde, dat de eigenlijke bedoeling der sociaal democraten met de uitzending van een commissie slechts was, het volk op te ruien, en vroeg wie de verantwoorde lijkheid zou willen dragen voor de onderdrukkingsmaatregelen, die het ge volg zouden zijn van nieuwe oproeren. Toen nam minister Stolypin het woord. Hij erkende, dat de wetten aangaande de ondersteuning in gevallen van hon gersnood gebreken hebben, en beloofde uitvoerige ialichtingenen publicatie van het rapport over de dusver genomen maatregelen ter afdoening van desbe treffende interpellaties. En ten slotte verklaarde hij, dat de regeering geheel instemde met het voorstel van den heer Roditsjef. (Groote beweging, bijval vcor al bij de Kadetten). Verschillende amendementen op het voorstel-Roditsjei werden met 287 stem men tegen 168 verworpen en daarop het voorstel zelf met dezelfde meerderheid aangenomen. De volgende vergadering zal Maandag a.s, plaats hebben, nu in het Taurisehe paleis. Ze komt onder gunstige voortea- kenen saam. Dusver houdt de meer ge matigde meerderheid zich kostelijk maar ook* Minister Stolypin laat telkens blijken dat hij het goede wil en op samen werking ernstig bedacht ia. UITGEVER T. BOEKHOVEN. fcÖiW ff Telefoon Intercom». 5io. 2. Alle bukken voor de Kedaetie he«<em»»«J, %dverfeBitier* en verdere Vdmflnislrafie franco toe te zenden aan desi VJItffever. Uit de Pers. Profaan en gemeen De sociaal-democratische woordvoerders betoogen hier in de Graafschap telkens, wanneer zij daartoe de gelegenheid hebben, dat Sociaal Democratie en Christendom best samen kunnen gaan Onzes inziens kan men het leugenachtige van deze stelling het beste door feiten uit hun eigen kamp weerleggen Het jongste geïllusteerde Zondagsblad van Het Volk, de Notenkraker beschreef op de navolgende profane en gemeene wijze het bezoek van den Prins der Nederlanden aan den Hoek van Holland, bij de laatste zoo treurige scheepsramp. Wij lezen: En de koningin van het land, dat tegen het Westen ligt, had zeer veel ruiters en paarden en krijgsknechten, om te oorlogen tegen de Eugelekieten en de Wilhelmieten en de Leopoldieten, want zij beminde den krijg en wilde den vrede niet. En de man wiens huisvrouw zij was, genaamd Hein, met den toenaam Prins, was een strijdbaar held, van den stam van Meckltnburg-Sweerin, uit de land palen der Wilhelmieten en hij had zes strijdhengstan, dewelke door zijne huis vrouw werden bewaard, nademaal zij zachtmoediglijk de dieren behandelde; doch Hein was een geweldig jager voor het aangezicht des heeren en hij doode vele herten Van dien tijd zegt het volk het spreekwoord: Is Hein ook onder de hertendeoders? En Hein was een groot zeevaarder en hij voer op schepen van het vlek dat aan de .zee ligt genaamd Hoek van Holland naar de Pier en als de golven over het schip sloegen en de zeelieden riepen: »Hein, wij vergaan,zoo ont stak Hein een vuur m zijn mond en hij blies rookwolken uit en de zee vaarders vergingen niet als zij een rookkolom boven het hoofd van Hein zagen. Want dan gedachten zij de kinderen Israëls in de woestijn, hoe een vuur kolom en eene wolkkolom zweefden boven den tabernakel, en de zeevaar ders vonden den weg als zij naar Hein keken en zij noemden hem vuurtoren. Maar de koningin van dat land verzorgde de hengsten. Sela. De Godsdienst is Privaat makt beweren de heeren, maar zeiven zien zij er volstrekt geen been in, om hetgeen wat duizenden en tienduizenden hunner medeburgers hailig is, op de meest profane wijze te misbruikan. Dit verraadt alles behalve eerbied voor iemands overtuiging, maar getuigt veeleer van gacneenen spot met hetgeen wat anderen dierbaar is. Nog meer. Hier wordt aen edele, hier wordt een vorstelijke daad op een grifttge manier verkleind, alleen omdat zij afkomstig is van iemand, die tot het vorstelijk huis behoort. Dit is de openbaring van den haat tegen al wat hoog is, tegen het gezag, dat God over menschen heeft gesteld. Van den haat ook tegen ons Koninklijk gezin. Wij vragen: kan een christen, die geleerd heeft God te vreezen en den Koning te eeren, met zulke sociaal-democratische spotters in een verbond samenlevenensamen- erken? Onmogelijk! Graafschapper Voorlichting. Het volgende juweeltje diepen wij op uit een Haagsche correspondentie der Zutphen- schCrnt. De wichelarijen der christelijke leiders wijzen uit, dat in de toekomst voor hun partijen meer te oogsten valt, indien 't behoeftig volk nog maar wat wacht De briefschrijver der Zutphensche heeft ons reeds aan veel gewoon gemaakt. Zijn verregaande partijdigheid en voor ingenomenheid tegen de Rechterzijde komt in elk zijner brieven aan 't licht. Maar 't bovenaangehaalde zet toch al te kras de zaken op haar kop. Immers, het behoeftig volk had niet langer behoeven te w chten. wanneer de christelijke partijen in 1905 aan 't bewind waren gebleven De verzekeringswetten hadden dan mis schien reeds in het staatsblad gestaan Maar het anti-clericalisme stak een spaak in 't wiel, en zoo kwam er een voor het behoeftig volk noodlottige vertraging. De briefschrijver der Zutphensche Cou rant weet dit even goed als wij. Maar toch ziet hij er geen been in de rollen zonder blikken of blozen om te keeren en zijn lezers diets te maken, dat het de Christelijke leiders zijn, die het behoeftig volk laten wachten. De juiste benaming van deze voorlich ting* zullen wij maar in de pen houden. Centrum. Over Lafheid. De Linket zijde doet haar best om het zóó voor te stellen, dat in deze crisis de Rechterzijde zich zou onttrekken aan de gevolgen van haar optreden en windt zich bij het doen ingang vinden van die vol komen valsche voorstelling in bedenkelijke mate op; zóó sterk, dat Het Vaderland in den uit 1905 zoo bekenden scheldtoon oversloeg, en sprak van de lafheid der Rechterzijde. Wij hebben daarvan Zaterdag reeds het onze gezegd Maar ook anderen bladen is dat minne scheld» opgevallen. Ge Rotterdammer wijdt er een artikel aan. Dergelijk schrijven, zegt onze zuster aan de Maas Dergelijk schrijven geeft blijk van drenke lingsmanieren. Een drenkeling grijpt in zijn doodsangst naar alles, wat zich aan hem voordoet. Ook naar stroohalmen, die geen houvast bieden. Zoo is het thans met de linkerzijde. In 1905 werd een zeer scherpe, zeer venijnige, zeer onwaardige, zeer leugenachtige verkie- zings-campagne gedreven, om maar het Chris telijk ministerie, hetwelk naar vrijzinnige beschuldiging rampen over ons vaderland bracht, den voet te lichten. Het izwart volk van Nederlands moest er onder. Om de Eerste Kamer bekommerden de heeren zich toen niet. Zij rekenden louter naar de meerderheid voor de vrijzinnigen in de Tweede Kamer. Toen het dan ook op den avond van den a8sten Juni uitkwam op een verzameling van 52, conservatieven, oudliberalen, vrijliberalen, unieliberalen, vrijzinnigdemocraten en socia listen, allen te zaam, jubelden de soverwin- naarss hun liedje 52 48 hi ha ho, en eischten zij dat dus het Christelijk Kabinet oogenblik- kelijk zou verdwijnen. Het is geschied. Na veel tobben kreeg Mr. Goeman Borgesius een nieuw ministerie bij elkander. Een zwak kindje, dat met kunst en vliegwerk in het leven moest worden gehouden. Natuurlijk geheel voor rekening der vrij zinnigen. Het blad gaat dan na wat varder geschied is, en eindigt aldus De rechterzijde heeft het niet aangedurfd, zoo schrijft het blad, een ministerie uit de rechtsche coalitie te formeeren, en het laat dan volgen: Was het, omdat men toch ten slotte zelf overtuigd is geraakt, dat de anti these haar kracht verloren heeft, iets wat men lot dusverre steeds hardnekkig ontkende ?<t Ach neen, Vaderland Waarlijk, de Christelijke partijen achten hunne Christelijke beginselen nog krachtig genoeg, ook na al de verklaringen der linker zijde, dat de antithese zou zijn overleden en begraven. Maar weet ge, waarom ons een Kabinet uit de rechterzijde, stel dat de Christelijke partijen zich hadden geroepen geacht ter hulp te snellen, zeer ongewenscht voorkwam? Wij meenden op te merken, dat bladen als het Vaderland thans een Christelijk Kabinet begeerden, om tegen de aanstaande Juni ver kiezingen weer een even schandelijke stembus campagne te kunnen voeren in betrekking tot de Eerste Kamer, als zij het deden in 1905 in zake de Tweede Kamer. Daarom qualificeerden wij het eventueele optreden van een rechtsch Kabinet in de huidige omstandigheden als een zeer onver standige, gevaarlijke krachtsproef. Gegeven de stembusmanieren der linkerzijde, was daaraan niet te denken. Rest dus in ieder geval, dat de vrijzinnigen zelf hunne moeilijkheden maar moeten oplossen, die zij zich welbewust hebben berokkend. Laf is echter in hun geworstel, dat zij eigen schuld op anderen werpen. In dat opzicht vooral mag er van lafheid worden gesproken. Ook de Residentiebode heeft het artikel van het Haagsche blad onder handen ge nomen zij vernam, dat het zelfs bij som mige hoogstaanden van links verontwaar diging heeft gaande gemaakt, en verzekert terloops nog eens, dat het een onwaarheid is te vermelden, dat aan Mr. Heemskerk een opdracht tot Kabinetsformatie zou zijn gegeven Trouwens heel de schets, die het ministerie. !e blad van den politieken toestand ontwierp, wordt door de Residentiebode on juist genoemd. Het blad zegt o.m. De rechterzijde aanvaardde ten volle de verantwoordelijkheid voor het votum der Eerste Kamer en wilde daarvan gaarne ïde politieke aansprakelijkheid overnemen. Evenwel niet verder dan die politieke aansprakelijkheid ging en gaat. Het bestrijden van den Minister van Oorlog wegens grondwet schennis, alleen verschoonbaar om zijn in 't geheele debat doorstralenden Ikheidswaan 1 nam de rechterzijde in beide Kamers, in het meerendeel harer persorganen en over het geheele land gaarne voor haar rekening. Het misbruik, dat de gehee e Regeering van Staal's val gemaakt heeft, om een uitvlucht te vinden tot heengaan wegens doorvoelde machteloos heid, nam de rechterzijde echter allerminst voor haar rekening. Verschillende schrijvers van links, zoo de N. Courant, zoo de Nieuwe Rotterd. Courant, zoo Dh. Elout in De Tijdspiegel, en wij gaven dienaangaande uitvoerige aanhalingen hebben het met de gezamenlijke pers der rechterzijde van meet af erkend het heengaan van het geheele Ministerie was door niets gewettigd. En na de, indertijd ook door ons geci teerde, woorden van den heer Elout te hebben aangehaald, gaat het blad aldus verder Dat de Rechterzijde echter onder bepaalde omstandigheden tot het aanvaarden der Regeering, als gevolg van de daad der Eerste Kamer kon genoopt worden, hebben wij niet alleen nooit betwist, maar integendeel van dien steeds vooropgezet. Edoch, die toestand treedt niet in, vóór het linksche verbond uit den mast zal zijn geklommen, waarin het zich op advies van zijnen Borgesius, tot spot van het Nederlandsche volk, in de Hondsdagen van 1905 te kwader ure had omhoog gewrongen. Zoolang dat verbond niet vrijwillig naar beneden klimt, onder de erkenning»Het is boven zoo warm en ze lachen me beneden allemaal uit.» zoolang mag de rechterzijde de bijl niet aan dien mast leggen om het bewind te aanvaarden op waardiger gestoelte: op het platvcim der constitutioneele noodwendigheid. Had ad bijlslag van rechts de vezelen van dien mast eerder beroerd, dan zouden Borgesius en Roodhuyzen bij de eerstvolgende verkiezing hebben gekreten swij zijn gevallen omdat die leelijkerd van rechts ons vermoorden wou, door den mast, waar we zoo aardig inzaten, om te hakken. Neen, rechts kan het waarlijk niet gebeteren, dat Borgesius en zijn kudde zich zeiven in 1905 aan de kaak hebben gesteld. En réchts is aan zich zelf verplicht, geen enkele daad ie doen, waardoor dit blijspelensemble om een zachte uitdrukking te bezigenzich te eeniger tijd voor tragediehelden zouden kunnan uitgeven. De Residentiebode ziet iu Het Vaderland- artikêl een verkieziDgsvoorspel. Zij zal wel goed gezien hebben't is in den toon van 1905 geschreven. Standaard „Uit rijden." In de Alblasserwaard teekent de heer F. de Jong aldus de staatkundige positie Daar kwam een wagen aangereden Met negen heeren er in Wat keken ze oolijk en tevreden Ze hadden 't best naar hun zin. O ja, toen ze pas van huis af gingen, Toen zag de lucht wel wat zwak Ook wilden wel sommige menschen vertellen Het paard was niet al te mak. Maar onder het rijden klaarde de hemel Eins brak zelf het zonnetje door2) En 't paardje, al ging het dan voetje voor [voetje, Bleef toch wel zoowat in het spoor. Maar zie, daar ontmoet men een deftige [dame3 Die wijkt niet zoo gauw in het gras Ook hier is de weg wel een beetje bemodderd, En dan aan de kanten een plas. Zatnumaar eenferme koetsier aan de teugels Dan was er volstrekt geen bezwaar Maar geen van de heeren verstaat iets van ['t rijden, Dus gaat het al spoedig wat raar. Vooruit! roept de forsche signeur met de sterren 4) En knettert geducht met de zweep In stee van bedaard even om te halen, Dan was men meteen uit de kneep Het wagentje raakt aan 't retireeren Een schok, een ruk, en een stoot En plomp daar liggen de negen heeren, Met wagen en al in de sloot Het Ministerie. Bij de aanneming der oorlogsbegrooting in Eerste Kamer. [de 2e Kamer. Minister Staal, (Generaal.) Tuin- en Landbouw. TER BESTRIJDING VAN HERMOES was bij den heer M. Hijkoop te Waddingsveen een Ryksproefveld aangelegd. Het desbetreffende verslag luidt aldus „Het doel van dit proefveld was, de bestrij ding van hermoes in weiland na te gaan. Het was aangelegd op een veld aan den noorde lijken dwarsweg in den Zuidplaspolder, nabij Oud-Waddinzveen, op klei, 6070 cM. boven den waterspiegel. Dit proefveld bestond uit 7 perceelen, waarvan no. 7 was aangelegd op trage roode klei, meer naar achteren gelegen. Het was in 1903 geweid en van te voren met stalmest en slootaarde bemest. In 1904 is perceel 1 bemest met 800 K.G. kaïniet en 1000 K.G. Thomasphosphaatper ceel 2 met 800 K.G. kaïniet en 800 K.G. super- pbospbaat; perceel 3 als 1 maar bovendien met 4000 K.G kalkperceel 4 als 2 maar bovendien met 4000 K.G. kalk; perceel 5 met 1000 K.G. Thomasphosphaat, terwijl perceel 6 onbsmeat bleef en perceel 7 dezelfde bemesting als per ceel 3 kreeg per H.A. De superphosphaat alleen werd in het voorjaar aangewend. Het proefveld is toen weer geweid. In 1905 kregen de diverse perceelen evenveel superphosphaat of Thomasphosphaat als het vorige jaar; andere meststoffen zijn niet aan gewend. Het proefveld is toen weer geweid. In 1906 zijn alle perceelen bemest als in 1908. Het proefveld is ook in dit jaar weer geweid. De meststoffen waren goed strooibaar. Kaïniet en Thomasphosphaat werden begin December gegeven, superphosphaat in Maart. Tijdens den groei viel waar te nemen, dat op de bemeste perceelen hoe langer hoe minder hermoes begint voor te komen en de grasgroai verbetert." Men schijnt dns over de resultaten tevreden te kunnen zijn. Wellicht zal dit is ai meer gebleken 't vee het gras op weiden, die bemest zijn, als boven beschreven, met meer graagte eten. Het houdt de zode dan zeer kaal en smult de jonge spruiten van het hermoes ook trouw met de graB- en klaverplantjes mee. Wie hermoes wil bestrijden, beproeve steeds de beesten „graag" te maken. M. Vraiag-baak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst z|jn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 89. Zijn regenwormen schadelijk in den grond? 40. Wat is honigdauw 41. Wat kan de oorzaak zijn dat aardappelen welke uit de put komen, haast niet eene partij uitgezonderd, een zoeten smaak hebben, bijkans of de vorst ze geraakt heeft en toch is dit niet het geval. EEN HANDELAAR. Antwoorden en mededeelingen. 37. Erwten „tuiteren"? Daarmee bedoelt men zaaien, door middel van een soort gieter. Aan deze kunnen verschillende tuiten worden beves tigd, zoodat men 't in zijn macht heeft meer of minder erwten» te verzaaien. Door een wijderen tuit gaan meer erwten dan door een nauweren. 38. Eg bij kantenkweeken Met een zoogenaam- den veertandegge gaat dat heel goed, vertelde me onlangs een praktisch boerte, dat in een streek woonde, waar men veel moeite heeft om vol doende werkkrachten te krijgen. ituiteulaucB. RUSLAND - 4sr~- --- -v- ,<t^

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1