N KT. mum TWEE BLADEN lis GrZ. WIELEN, h. o v i au Zaterdag 23 Maart 1907. No, 1226. Alzoo gekozen de Heer H. DE WILDE. 8 1 KN BRUGGE, luü u< üiekten 'erktuigen Tweede Blac" Bulletin van „MAAS EN SCHELDEBODE." UITSLAG verkiezing Provinciale Staten, (11 Juni 1907.) I if Ldam. Ouddorp. ilden .SDIJK. Officieel C*edeel< te VERZOEKSCHRIFTEN Binnepiaiü!. Flaatselük hieuwt». (District Middelharnis Uciiice/ifrraaü. list verzekerd was. ir de scheepswerf Iadiög beliep »rd. 47 van Amsterdam £t en 3.13 te aeu, liepen Maan- even vóór het rails. De machine, renwagen kwamen en daar Üggeoden tweede goederen klasse rijtuig ont- i daaropvolgende aiis bleven. Geluk- naar de buitenzijde Tie spoor vrij bleef linen slechts heel hervonden. De ont gal ukkig overeind jigers met een paar hrik vrij kwamen, ■n enkel een stoom vaar boorkettingen werd uit Amster- en na een groot trein met de ove- voortzetten. 3o spot goedkoop ver- otndat er geen geld aan reizigers, daarom maar f 30,voor vliegwiel en prachtige r garantie ook op lijgbaar op Goeree en len tegen hoogen prijs Is /OOR HOENDERS werkt door haar hoog li a 11 e aan eiwit en de eierproduotie tot hoogsle aantal, he ldert. de verteerbaar- |1 van hel kfirrelvqeder de voederkosien tot 5 2$ K.O. t 0.70. f0 35. |,Overflakkee en eede," I gevraagd. vkwalen radioaal ttoor 's*. Xtuland f 3,50. is voldoende om te voorkomen en rmaoie Liégeoise" Luik. eiken lijder aan liet volkomen ge ding juist gevolgd (Hand en koloniën 'AS" Amsterdam. akkee bij de firma SRKSLAm >OP en andere te bezichtigen, lij wielen. IDEELEN avert worden enz. irijgbaar bij CMAN, iteur Nieuwe Tonge. i ook Benzine ver- een partij INKT. uit doordien klee- ede geverfd als orden gedragen en lijven, volgt: sch a 25 cent. sch a 75 cent. en Rood 25 cent flesch. IN HOC SIGN0 WSES Dit nummer bestaat uit VERJARING VAN VORDER BURGEMEESTER en WETHOUI Gemeente Sommelsdijk brengen 1 benden ia herinnering, dat alle vordèj laste van het Rijk, do Provincie en do1 over het dienstjaar 1906 voor ofopdt Juni aanstaande, bij do beBturej ambtenaren, die het aangaat, mo ingediend. Alle op dien termijn niet i vorderingen worden voor verjaard en gehouden. Voorts worden belanghebbenden ve; den uitersten termijn af te wachten indiening der bewijsstukken zooveel i bespoedigen Sommelsdijk, den 21 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voor De Wethouder, De Burgei J. B. MIJS. DE ORi VERZOEK-sCHRIFTEI TER BEKOMING VAN JACH1 VISCHAKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUI Gemeente Sommelsdijk maken b( ter Gemeentesecretarie kosteloos ve zijn blanco verzoekschriften ter hekc jaeht en vischakten en van kostelooz ningen tot uitoefening der visseherj risehtuig, voor het nieuwe seizoen, aati 1 Juli aanstaande en eindigende 30 het volgende jaar, en Doodigen belangt uit bunne aanvragen ter bekoming c en vergunningen, zooveel mogelijk, 1 Juni e.k. ter Secretarie in te dienei De bepaling, dat hjj, die de visst meer dau ééu visobtuig wil uitoefenei groote visohakte moet zijn voo ingetrokken, zoodat voortaan aan ccu CU denzelfden persoon meerdere kleine visohakten kunnen worden verstrekt. Sommelsdijk, den *20 Maart 1907. Burgemeester eu Weihouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAPF. SPOEDEISCHENDE GEMEENTERAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- Mehdyk maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrjjdag, den 22 Maart 1907, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 21 Maart 1907. De Burgemeester, DE GRAAPF. TER BLKOMING VAN JACHT EN VISCHAKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat mitken bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoeksohriften ter hekoming van jaeht en visohakten en van kostelooze vergun ningen tot uitoefening der vissoherij met één visobtuig, voor het nieuwe Beizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekomiug dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, voor den 1 April e.k. ter Seoretarie in te dienen. Do bepaling, dat hjj, die de vissoherij met meer dan één visohtuig wil uitoefenen van eene groote visohakte moet zijn voorzien, ig ÏDgetrokken, zoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine visohakten kunnen worden verstrekt. Ooltgeusplaat, den 19 Maart 1907. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgem ester, A. HOBBFL L.8. J. G. VAN 1'UT TEN. Generaal Staal in de Eerste Kamer De Staten van Noord-Holland hebben Woensdag gekozen tot lid der eerste Kamer (vac.-Bultman) den Generaal H. P. Staal, Minister van Oorlog, (lib.) met 46 van de 73 stemmen. Generaal H W. van Marie, (anti-rev.) had 1 8 stemmen. Middelharnis. Droevig feit. Dinsdag ontving de vrouw van K. van Gelder het bericht dat haar man visscher van beroep en varende op de vischsloep „Burgemees- tee Mijs« st. L. Koster Sr, op zee door een beroerte was getroffen en tengevolge daarvan overleden. Donderdagavond kwam het stoffelijk overschot met de stoomboot >Middelharnis« hier aan. Bij gelegenheid van het herdenkings feest van M. A. de Ruiter op Zaterdag a.s. zal door de kinderen der Openbare school een optocht door het dorp worden gehouden. Het vrouwelijk geslacht wordt vriendelijk verzocht tijdens dien optocht zich niet bezig te houden met straatschu- ren, Door onzen vroegeren dorpsgenoot C. v. d. Doel thans werkzaam te 's Gra- venhage is met gunstig gevolg exa men af gelegd voor bouwkundig opzichter. Het kohier der personeele belasting no i over het dienstjaar 1907 is invor derbaar verklaard en ter invordering aan den ontvanger ter hand gesteld. Ter secretarie zijn kosteloos verkrijg baar de blanco aanvragen ter bekoming van jacht- en vischakten en andere ver gunningen inzake de jacht en visscherij voor het dienstjaar 1907/1908. P\— Ln n.j. Melissant. Door den gemeenteraad is met ingang van 1 Mei a.s. tot gemeente geneesheer benoemd, Dr F. C. D. de Ridder van 's Gravenhage. Het door den gemeenteraad vastge stelde kohier van den hoofdelijkeu omslag voor 1907, bevat 255 aangeslagenen. De laagste aanslag bedraagt f 0,85 de hoogste f 183,06. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht - en vischakten voor het seizoen, van 1 juli a.s tot 30 Juni van het volgende jaar. Aan het hulppostkantoor zullen vanaf Zaterdag 23 dezer verkrijgbaar zijn de Ruijterpostzegels van 1/21 en 2 i/2 cent, waarop zijn afgebeeld het portret van den zeeheld en een oorlogsvloot in actie, HPT rnn77P»ljQrét'7#»lcrK5»n alKmr hr»/->nf GEMEENTEN. Sommelsdijk Middelharnis Stad aan 't Haringvl Den Bommel Ooltgeusplaat Oude Tonge Nieuwe Tonge Her kin gen Dirkslaud Melissant Stellendam Goedereede Ouddorp Totaal Kiezers. Uitge bracht. Van on waarde Van Santen. De Wilde 456 382 9 123 250 694 553 4 195 354 195 171 4 82 85 257 222 1 67 154 396 348 5 143 200 486 382 7 189 186 311 292 6 94 192 125 114 27 87 395 319 84 235 270 211 55 156 285 239 3 91 145 237 150 112 38 422 328 1 73 254 4529 3710 40 1335 2336 Volstrekte meerderheid JJJÖ1 Den Bonrtnel. De Burgemeester brengt ter kennis dat aanvragen voor jacht en visscherij ter secretarie verkriigbaar zijn. Bij publicatie is door den Burgemeester medegedeeld dat er gelegenheid bestaat voor opleiding van jeugdig scheepsvolk. Burg. en Weth. maken bekend dat alle vorderingen voor of op den laatsten Juni a. s. moeten zijn ingediend. Ooltgensplaat. In de vergadering van den Raad van Woensdag 20 Maart j.l, is tot gemeenteontvanger alhier in plaats van den Edelachtbare Heer J. G. van Putten benoemd de Heer S. de Ruiter raadslid. Daar deze functie onvereenigbaar is met Raadslid, diende de Heer de Ruiter na aan neming van bovenstaande functie zijn ontslag in, zoodat we weer spoedig voor een tusschentijdscho Raadsverkiezing staan. Zeer gaarne gunnen we de Ruiter deze post, doch als Raadslid zien we hem noode vertrekken Er waren naar men verneemt, 1 o collici- t an ten. Oude Tonge. Tweeden Paaschdag des middags 2 uur houd de arbeidersvereeniging alhier een openbare vergadering in 't lokaal v an den heer M. Kanters waar Jac. de Berg 't onderwerp»verkorting van den arbeidersdag« zal behandeleu. Dirkslaud. HedeD, Zaterdag 23 Maart zal des avonds in de zaal van den heer Gaanderse alhier, den heer J. A. Berg- meijer van Dordrecht eene politieke red» houden Onderwerp »doel en streven der S. D. A. P Intreê 1 o cent, voor arbeiders 5 cent. Debat vrij »n gewenscht. Deze week slo»g aan den havendijk een span paarden van P. V. op hol. Het ongeluk wilde dat zij met wagen en al van den dijk den Boezem inliepen. Dit ongeluk moet naar men zegt veroorzaakt zijn, dat een gevuld» zak door den sterken wind van den wagen viel, en terwijl men die wilde halen gingen zij er van door. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken te melden, doch de paarden werden met moeite gered. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Tegen Maandag 25 dezer om 9,30 uur s morgens, is alhier een raadsverga dering belegd. Ilerkingen. Door de arbeiders van den landbouwer J. W. alhier zijn j.l. week een groepje deenvogels gezien. 'Voorzeker een ongewone tijd om zich in deze streken le vertoonen. Het Kohier der Personeele Belasting No. 1 voor 1907, is den 8sten Maart den Rijksontvanger ter hand gesteld en invor derbaar verklaard, Belanghebbenden wordt bekend ge maakt dat ter Secretarie dezer gemeente ook kosteloos verkrijgbaar gesteld zijn aan vragen ter bekoming van jacht en vischakten en andere vergunningen inzake jacht en visscherij dienstjaar 190708. Door bewoners van de St. Elisabeth- straat is aan den Raad dezer gemeente gerequesteerd over den toestand waarin deze thans verkeerd en verzocht hierin verbetering te willen brengeD. heid. is benoemd de Heer M. van Aken, in dienst daarvoor opgeleid en als zoodanig gediplomeerd. Hoogstwaarschijnlijk zullen de oefeningen op Zaterdagavond gehouden worden, hoewel alvorens nog eene openbare vergadering zal gehouden worden. De christelijke Zangvereeniging Soli Deo Gloria zal D. V. Paascbmaandag eene uitvoering geven in de Geref. Kerk. Wij wenschen der vereeniging eengoedsuccestoe. Nieuwe Typhusgevallen zijn in het verloop van deze week nog niet geconsta teerd. Eén geval met doodelijken afloop is te betreuren. Een 24-jarig jongeling is het eerste offer geweest. Hopen wij ook, van het laatste. Puttcrshoek. Maandag brak alhier een felle brand uit in het logement en koffiehuis van Daniël Dijkgraaf. Het gebouw werd geheel in den asch gelegd. Met veel moeite gelukte het het aangrenzende pand van de Wed. T. te behouden. Assurantie dekt de schade. Als oorzaak vermoedt men een gebrek aan den schoorsteen Bolnes. De 73 jarige G. O. alhier werd Maandagmorgen verdronken gevonden in de sloot dicht bij zijn woning. Wellicht is hij door de duisternis in het water geraakt. VERSLAG van het verhandelde der gemeenteraads zitting te Melissant, gehouden op Maan dag 18 Maart. Afwezig de heer G. Joppe. Voorzitter de heer Mr. C. Zaafjer, Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeuid. De Voorzit ter deelt de volgende ingekomen stukken mede: a. Missive van HH. Gedep. Staten houdende goedkeuring van bet raadsbesluit tot aankoop van tuingrond bij de dokterswoning; b. als voren tot het aangaan van eene geld- leening c. ale voren tot het doen van af- en overschrij vingen op de gemeentebegrooting dienst 1907. d. Verslag van Burg. en Weth. van den toestand van het lager onderwas over 1906. Uit het verslag bleek o.m. dat het onderwijs feleden had onder den nadeeligen invloed van de westie Van der Sluis, de ontslagen onderwijzer. Voorts bleek dat het schoolverzuim niet was gedaald beneden het gemiddeld percentage over de laatste jaren vöör het inwerkingtreden der leerplichtwet. En tenslotte werd er de klachte in geuit, dat de ouders liever hunne kinderen langs de straat lieten slenteren, dan ze te doen profiteeren van het herhalingsonderwijs. e. Verslag van het hoofd der school, van den toestand van het lager onderwijs over 1906. De Voorzitter zegt, dat dit verslag z.i. niet ge schikt is ter voorlezing in de openbare vergade ring, omdat het te intieme verhoudingen tusschen het onderwijzend personeel blootlegt en stelt daarom voor even in geheime zitting hieroverte beraadslagen. Na de heropening der vergadering deelt de Voorziiter mede, dat de Raad heelt besloten het verslag in de openbare vergadering te doen voor lezen. De heer G. Joppe is inmiddels ter vergadering gekomen. De Secretaris leest daarna het bewuste verslag voor dat in hoofdtrekken het volgende vermeldt: Onder de bijzondere verplichtingen, onder- geteekende opgelegd by de verordening, rege lende het openbaar larer onderwijs in de ge meente Melissant, is die genoemd in art. 11, letter I. Twaalf jaarverslagen werden na zorgvuldig wikken en wegen samengesteld. Twaalf malen achtereen kon, ondanks de tegenwerking van allerlei ongunstige factoren, op een min of meer gunstigen toestand van school en onderwijzers worden gewezen. Maar het verslag over het afgeloopen jaar kon op het predicaat „gunstig" helaas geen aanspraak maken. Ook zonder eene nadere uiteenzetting i» zulks duidelijk voor leder, die zonder vooringenomenheid de beroeringen heeft medegemaakt, welke ondergeteekende en zijne school hebben ge schokt, beroeringen, verwekt door valsche vrienden eenerzijds, aangewakkerd en levendig gehouden door voorstellingen (in strijd met de waarheid) van het personeel derschool, ander zijds om eigen tekortkomingen te bedekken. Waar op voordracht van UEdelachtbaren door den Raad en daarna door Gedeputeerde Staten vonnis is geveld, past het ondergeteekende niet nogmaals op de treurige ontslagzaak terug te komen. Doch het past ondergeteekende wèj, neen hij acht zich eerplicht nauwkeurig de oor zaken te vermelden welke tot bovengenoemde ongunstige uitkomsten hebben geleid. Een blik op het schoolverslag over het jaar 1905 leert, dat door ondergeteekemde voorden nieuwen cursus, die in Mei 1906 begon, de be stendiging van eeae vereeniging der 5e en 3e klasse niet wenschelyk geoordeeld werd. Dat was eensdeels, omdat die twee klassen gecom bineerd zoo'n stapel schriftelijk werk ter cor rectie boden, dat zulks voor ondergeteekende te machtig werd, anderdeels om te kunnen voldoen aan de verplichting in art. 11 Ietter A der verordening, hetwelk hem o. m. voor schrijft, ten strengste toe te zien op den kking en de methode van het een wakend oog te houden op de it en den aard der toegepaste it noodig is, dat aan bovenge- ihrift de hand gehouden wordt, n den aanvang van 1906. Bij het ir leerlingen der verschillende iet oog op de overplaatsing, werd ide zeer in zijne verwachtingen Zelf had hij de twee hoogste men en aan elk lid van het per één klasse gelaten. Hij had dat t vertrouwen dat ieder zich zoo om zijne klasse te brengen op peil, dat met redelijkheid kon kt. En om voor het vervolg een tstaf te kunnen aanleggen, had meel vriendelijk verzocht nauw kening te houden van alles wat irlingen hadden behandeld. Drie den dat blijkbaar zonder eenig vierde echter verzuimde het. ker wel om dezelfde reden, als In vele andere opzichten nalatig nteekeningen hadden bovendien leel, dat, waar het noodig bleek, en worden aangevuld, die aanteekeningen werd onder- jk al spoedig gewaar, dat de heer weerwil van het uitdrukkelijk n het schooltoezicht, lang niet besteedde aan bet schriftelijk lingen van zijne (de vierde klasse.) ie bespreking met hem onder vier :bt geen verandering te brengen meening, dat het te veel van een evergd was, als hij plus minus dag buiten schooltijd besteedde n van schriftelijk werk. Zoodanige n zijne taak kon niet anders dan jen op de vorderingen der leer- teermalen maakten dan ook des- s hem in zijne klasse bezochten, t op het weinige werk, dat door zijner klasse was gemaakt Het omstandigheid heel natuurlijk, de resultaten van zyn onderwijs i was. Ten bewijze daarvan kan ide niet beter doen het taalschrift leerlingen over te leggen, bene- vcuo ecu aisuhriit van de lijst, die door hem- zelven voor den overgang In Mei is overge legd. En dan valt het op, dat van de 49 leer lingen door hemzelven al 13 aangewezen waren om niet over te gaan, terwijl omtrent 10 andere gerechten twijfel bestond, dan moet men tot de conclusie komen, dat deODderwijzet opzijn zachtst genomengeen zorg genoeg aan de klasse heeft besteed Het feit dat van een klasse van 49 leerlingen 23 niet of moeilijk in aanmerking kunnen komen voor verhooging is ongehoord en een pleit tegen den onderwijzer. In de derde klasse, die van den ontslagen onderwijzer, bleek zoo weinig rekening gehou den te zyn met het leerplan en de voor schriften van schooltoezicht en ondergeteekende, dat vele leerlingen verre bleven beneden de door het leerplan gestelde eischen. Daar het niet aanging, de vele leerlingen die in genoemde twee klassen niet voldeden, te laten zitten en aldus de dupe te laten worden van de tekortkomingen der onder wijzers, werd met het oog op den leerplicht, ondergeteekende het de natuurlijkste oplossing, dat, met enkele uitzonderingen, de leerlingen der 4e in de te klasse, en die der 3e in de 4e overgingen en dat de onderwijzers met hunne leerlingen medegingen om in het volgende jaar in te halen wat in het vorige jaar was verzuimd. Ondergeteekende hield dan de 6e klasse van ongeveer 30 leerlingen, diein leeftijd varieeren tusschen 10 en 15'/, jaar. Verder was het de vraag, hoe de klassen 1, 2 en 3 moesten worden verdeeld. Van die klassen is de eerste de zwaarste en leende zich dus niet tot combinatie met 2, daarom lag het voor de hand dat de Heer van Heek met het onderwijs der eerste, en de juffrouw met dat der 2e en 3e klassen werdt belast. Zoolang van de 6e klasse gedurende de zomermaanden eenigen afwezig waren om veldarbeid te verrichten zou de Heer van 't Hof de tweede klasse in zyn lokaal nemen, en kon de juffrouw over de hulp van den kweekeling beschikken Dit was onder de bestaande omstandigheden de eenige oplos sing die naar het Hoofd meende tot bevredigend uitkomsten moest leiden. Het ontslag van den onderwijzer haalde een streep door alle be rekening. Van 't Hof moest weer 5 en 6 nemen en plaatste van Heek in 4, Kruithof in 2 en 3 en de juffrouw in 1 Daar weldra bleek, dat de 8e klasse werd verwaarloosd in 3 maanden gaf Kruithof geen schrijfonderwijs en zond meermalen om een geringe overtreding kinde ren van 8 jaar naar den Heer van 't Hof met de boodschag.dat hy ze niet gebruiken kon) werden klas 3 en 4 omgeruild. Die toestand werd gehandhaafd tot de komst van den nieu wen onderwijzer, die de 4e klasse kreeg en met November behield. Over den ijver van het personeel valt over het algemeen niet te roemen. Ware de ijver om zich aan de kinderen te wijden even groot geweest als die, waarmede men trachtte in te druischen tegen de rechtmatigebandelingen van het dagelijksch bestuur, het schooltoezicht en de Gedeputeerde Staten, de leerlingen en de ondergeteekende zouden minder de dupe geweest zijn vaD hun onedel bedryf. Nu schenen school en kinderen maar te moeteD opgeofferd aan hunne schijnbelaugen. Van bijzonder zich voor bereiden voor of na schooltijd voor hunne taak was bij de meeste weinig te bespeuren. Men kwam wel op tiid, maar meer naar het scheen, om de hoofden bij elkaar te steken, dan de klassen goed te maken voor de ontvangst der kinderen, en bij het eindigen van de schooltijden was het een hollen en draven om weg te komen, zonder zich veel te bekommeren om de kinde ren, die in de vestibule op hulp wachten bij het aankleeden. Het was om die redenen dat ondergeteekende bad moeten instellen, dat de kinderen lokaal voor lobaal de schooi zouden verlaten en dat ieder lid van het personeel er verantwoordelijk voor gesteld werd, dat hunne leerlingen gekleed en in goede orde de school verheten. Gebrek aan ijver noemt ondergetee kende het ook, waar de een weigerachtig bleef zyne slordig uitziende boeken van nieuwe om slagen te voorzien en de borden voor schooltijd te beschryven, waar een ander een heele week lang de voorwerpen, die bij het onderwijs waren gebruikt op de banken en op den vloer liet rondslingeren. Gebrek aan ijver en geschiktheid was het zeker, toen een der onderwijzers voort bleef gaan met rooken gedurende de lessen (ook na bet vriendelijk verzoek het te laten) toen gebleken was dat een leesles met de sigaar in den moDd werd voorgedragen en een der leerlingen onder schooltijd werd uitgezonden om sigaren te gaan koopen. Gebrek aan ijver en geschiktheid was het ongetwijfeld, waar meermalen bleek, dat het materiaal der leerlin gen niet aanwezig was of niet in den gewensch- ten staat. Waar alzoo de leerlingen aan wanorde werden gewend kon het niet uitblijven, dat ook de leermiddelen er ouder leden en dat de goede gang van het onderwijs werd geschaad. De heer Smits, alsmede kweekeling en help sters, verrichten de hun opgelegen taak naar behooren. Het verslag maakt melding van plm. 17'/, pCt. schoolverzuimvan de 92216 schooltijden wer den 14727 geoorloofd en 1223 ongeoorloofd ver zuimd. Van de Bibliotheek werd weer een ruim ge bruik gemaakt. Het verslag eindigt met wat aan ieder, die het hoofd der school in zijn streven en werken kent, bekend is, dat hy in de 18 jaren van zijn hoofdschap er naar gestreefd heeft de gelijke zijner onderwijzer» te zijn, dat hy vele malen (te dikwijls 7) de slagen opving voor zijn per soneel bestemd, dat zijn huis steeds voor hen openstond en dat zy met elke feestelijke gele genheid met zijn familie aanzaten. Het is van algemeene bekendheid dat die gastvrijheid, beloond is met een door niets te bewijzen adres van het personeel aan den Raad. Wel heeft de onderwijzer Van Heek zijne fout erkend en hebben Kruithof en Mej. Lokker eene welverdiende berisping van B. en W. ontvan gen, maar de wond was geslagen, laster en verdachtmaking hadden hunne vernielende werking reeds begonnen. Was (geteekend) VAN 'T HOF. De Voorzitter vraagt of iemand naar aanleiding van het voorgelezen® het woord verlangd. De beer Van der Velde merkt op, dat dit ver slag niets onbehoorlijks bevat, om het niet ter bespreking in eene openbare vergadering geschikt te doen zyn, het vermeldt de onschuldige waar heid. De heer Van Beek stelt naar aanleiding van het voorgelezen verslag de volgende motie voor De Raad der gemeente Melissant; gehoord het verslag van 'r, Hoofd der school van het lager onderwijs over 1906 spreekt als zjjne meening uit, dat het hoofd der school terzake van het ontslag van den onder wijzer Van der Sluis gehandeld heeft naar recht en waarheid; dat hjj de belangen der school goed behartigt en de gemeente steeds met pryzenswaardigen ijver en met eerlijkheid gediend heeft. Deze motie in rondvraag gebracht, wordt met 6 tegen 1 stem (die van den heer Kastelein) aan genomen. f. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wordt voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter zegt, dat thans aan de orde is de benoeming van een Gemeente-geneesheer. Z.E.A. deelt mede dat het Rijk en de Provincie elk een jaarlijkache subsidie van f 150,toegezegd heb ben en dat H.H. Gedeputeerde Staten aan de toe zegging de voorwaarde verbonden, dat de benoe ming voor één jaar tegelijk zou geschieden. De Voorzitter zegt, nadat door een paar leden hiertegen bezwaren werden geopperd, dat dit slechts een kwestie van vorm is, die het provin ciaal bestuur den Raad oplegt en dat het voor den te benoemen dokter, niet de minste onvast heid van positie tengevolge kan hebben. Voorts deelt de Voorzitter nog mede dat de tegenwoordige dokter, de heer Snijders de Vogel met den te benoemen dokter, de heer De Ridder een contract heeft geteekend, waarbij beiden zich verbonden de praktijk gedurende het eerste jaar niet uit te oefenen in de kom der gemeente die hunne woon plaats niet is De heer Kastelein vraagt hoe het komt, dat zoo met de behandeling der dokterszaak werd gesloft. Of dit aan den Inspecteur der Volksge zondheid ligt en zoo neen, wie er dan wei de oor zaak van is. De Voorzitter zegt, dat hij de stukken aan den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid had gezonden en dat deze ze 14 dagen onder zyne berusting hield, voor hy ze aan den inspecteur deed toekomen. De heer Kastelein vraagt of de Voorzitter dan niet wist, dat de stukken niet aan den Hoofdin specteur, maar aan den inspecteur moesten worden toegezonden. De Voorzitter zegt dat hy ziek was en dat ieder mensch wel een» een vergissing kon begaan. De h er Kastelein gelieft de zaak niet ais zoodanig te willen beschouwen en zegt verontwaardigd, dat de geheele dokterskwestie in deze gemeente van het begin tot nu toe op stiefmoederlijke wyze is behandeld geworden. Dat men zeker dacht, van uitstel komt wellicht afstel, eu er voortdurend van zekere zijde op aangestuurd is om de benoe ming van een do Kier op de lange baan te schuiven. De Voorz doet het voorkomen alsof hij in deze met den heer Kastelein van gevoelen verschilt. Z.E.A. deelt daarna mede dat de inspecteur van de Volksgezondheid geene bezwaren heeft tegen de benoeming van den heer Dr. de Ridder. Met algemeene stemmen wordt met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer Dr. P. C. D. de Rid der te 's Gravenhage op eene jaarwedde van f 1000 met vrije woniug en tuin. De Voorz. stelt daarna voor Mej. Van der Weele, verloskundige alhier, met ingang van 1 Augustus a.s. te ontslaan. De heer Van der Velde zegt, dat zij niet netje» gehandeld heeft door brieven te schrijven aan Dr.de Ridder en zijn meisje en daarin trachtte eene benoeming door den Raad onmogelijk te maken. De Voorzitter zegt hiervan niet» te weten. De heer Sieling zegt, dat hy den Voorzitter de brieven persoonlijk heeft laten lezen. De Voorzitter zegt nu, er officieel niets van te weten, het waren particuliere brieven, en die mochten hier niet behandeld worden. De heer Sieling zegt, dat de beide Wethouders In hunne qualiteit als wethouder de Burgemees ter de brieven hadden voorgelegd en dat het daarom allen schijn heeft, dat Z.EA. er op officieeie wijze mee in kennis gesteld is en dat hy het mitsdien ook officieel moet weten. De Voorzitter zegt half lachend Men kan toch geen brief aan een meisje van een dokter geschre ven, in een openbare raadsvergadering behande len i De heer Van der Velde zegt, dat het feit dus vaststaat en dat Mej. Van der Weele het liegt, dat zy geene andere betrekking kan krygen, want zij heeft voor Edam bedankt. De Voorzitter roept den heer Van der Velde tot de orde wegens het gebruik van het woord .liegt." De heer Van der Velde zegt, dat ze heel min heeft gehandeld tegen den Raad. De heer Van Beek vindt het zeer leelijk, vooral dat ze zoo'n brief aan het meisje van den dokter heeft geschreven. De Voorz. wil nogmaals het spreken over de brieven verbieden. De Raad luistert hier echter niet naar. De heer Kastelein zegt tot den Voorzitter, dat de Raad voortdurend is tegengewerkt en stelsel matig werd geblinddoekt omtrent de dokterskwes tie. Er zijn meer sollicitanten geweest dan werd voorgesteld, hoe kwam het dat ze zich telkens terugtrokken De Voorz. zegt dat dit kwam, omdat zy na de verkregen inlichtingen zich terugtrokken. De heer KasteleinEr hangt zooveel aan af, hoe die inlichtingen verstrekt worden. De heer Van der Velde Waarom bedankte Dr. de Ridder eerst en waarom wil hij, nu de beide Wethouders hem ingelicht hebben, gaarne de benoeming aannemen? De Voorz. zegt dat dit niet zijne schuld is. De heer Van der Velde: Op het publiek maakt deze omstandigheid toch geen gunstigen indruk. De heer Joppe zegt, nogmaals over de verboden brieven sprekende, dat het de juffrouw niet zoo kwalijk is te nemen dat zy aan den dokter en zijn meisje schreef om hem zoodoende uit de gemeente te houden, dat is maar een verschil van zienswijze, als zy het maar met eerlijke middelen doet. De heer Kastelein juist „eerlijke." De heer Sieling Die adresbeweging van dezen zomer voor den ontslagen onderwijzer Van der Sluis, eene actie tegen den Raad, werd door haar, als ondergeschikte aan den Raad, ook veel te krachtig gesteund. De heer Van der VeldeJa, dat zit mij ook nog wel een beetje dwars. De Voorz. zegt, dat de juffrouw wel zooveel bijzonders niet behoeft te doen, om een dokter 1

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 7