SUNLIGHT- SUNLIGHT- EERSTE BLAD. Zaterdag 16 Maart Antirevolutionair 22Mle Jaargang IV1224. Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. 1 Administratie. Oe Schuldigen. ALS GOUD Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER j SOMMELSMJH. Telefoon Intercom*!. So. Advertentiën 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %i!e «tiskken voor c!e Hedticfir bMemd, %dvertentiën en verdere 4dministratie franeo toe te «emles» «tan des» Uüarever Nogmaals herinneren we onze lezers, bij verandering van woonplaats, bij het nieuwe adres ook hunne oude woonplaats op te geven. Weder ontvingen we eenige ver zoeken tot veranderingen, dien we niet konden uitvoeren. Bij zoo vele duizenden lezers, is het ons, als de persoon alleen zijn nieuwe standplaats opgeeft, onmogelijk te weten in welke gemeente hij vroeger woonde. De ministrieele crisis heelt de re dactie van »Vooruit« verschrikkelijk boos gemaakt. Zij scheldt en raast alsof ze bij zekere vrouwen van zekere markten in de leer is geweest Op wie is »Yooruit« nu boos? Op de vrijzinnigen, die te z*aken te machteloos zijn om het land van de crisis te verlossen 01 wel op Mr. Goeman Borgesius, die ons het zwakke Ministerie-De Meester heeft bezorgd Weineen «Vooruit® is boos, woest boos op de christelijke partijen en inzonderheid op de «Standaard. Dit blad wordt door »Vooruit« ge noemd de Farizeeër uit de Warmoes straat, die zijn tegenpaitij len lak wil opleggen en die met kwakzalve rijen zijn lezers dagelijks de maag volstopt, enz. enz. Zou «Vooruit® nu toch niet wijzer doen om de oorzaak van den huidigen toestand te zoeken waar die te vinden is, nl. bij de stembus van 1905? De valschheid van de leuzen, de holheid van de frasen, de ledigheid van de toezeggingen uit de stembus- dagen van dat jaar beginnen zich te wreken. Voorgesteld wordt het nu, dat door de verwerping van de begrooting van Minister Staal niet-democratisch is gehandeldmaar verzuimd wordt er op te wijzen, dat het Eerste Kamerlid var Leeuwen precies dezelfde bezwaren had als de zoo gesmade »clericalen« en niemand zal toch durven be weren, dat de burgemeester van Amsterdam, Mr. van Leeuwen, «aarts conservatief® is. Maar bovendien, de afschaffing van het blijvend gedeelte hing nog in de lucht, moest in ver band gebracht worden met een stelsel van leger-organisatieen van dit stelsel wist men alleen dit. dat het de persoonlijke lasten, niet zou ver minderen; terwijl voorts Minister Staal nog was aangekomen met een zeer duur wetsontwerp tot voltooiing van de Amsterdamsche stelling. Doch dat alles wordt verzwegen. En eveneens wordt verzwegen, dat heel het Ministerie bitter tegen viel. Rink deed niets voor het onderwijs; Veegens had een jaar noodig om de ziekte verzekering van Dr. Kuyper over te schrijvende invali- diteits-verzekering was van deouder- doms-pensioneering gescheiden en De Meester was gekomen met een stel belastingontwerpen, die de tabak duurder zouden maken en die zeer nadeelig en zeer onbillijk zouden zijn voor den veld-arbeider. Ware het Ministerie-Kuyper aan gebleven, had dit Kabinet zijn program rustig kunnen uitvoeren dan zouden de veldarbeiders naar alle waarschijn lijkheid reeds nu in de Ongevallen verzekering zijn opgenomen geweest; dan zouden we binnen zeer korten tijd de ziekte verzekering, de ouder- doms-eninvaliditeitsverzekeringgehad hebben met afschaffing van den nacht- en Zondagsarbeid. Daarvan komt nu niets. De liberalen hebben het ministerie- Kuyper onwaardig en onwaar bestre dener werd geen werk-program tegenover werk-program geplaatst het waren valsche leuzen en leugen achtige voorstellingen, waarmede dat ministerie werd bestreden. En nu zitten we in het moeras. Een uiterst zwak ministerie nam de plaats in van het werkzame ministerie Kuyper. Er werd niets ge daan tot groot nadeel in de eerste plaats van de arbeiders. Het eenige, waardoor het ministerie- De Meester uit onderscheidde, was het partijdige in de benoemingen. Geen enkel voorstander van het bijzonder onderwijs kon Schoolop ziener wordenen nu onlangs nog werden in drie anti revolutionaire gemeenten van ons eiland liberalen benoemd tot burgemeesters. Als «Vooruit® boos wil zijn, laat het blad dan boos zijn op de liberalen en op zich zelf want zij hebben óns in het moeras gebracht, ze zijn de schuldigen, aan wie de stilstand op wetgevend gebied is te wijten. Onzerzijds is dat in 1905 voor speld maar de liberalen hebben niet naar onze waarschuwing geluisterd. Nu zien ze 't met eigen oogen, dat een beginsellooze politiek nadeelig is voor land en volk. H. DE WILDE. iWog' in 'C moeras. Duizenden kiezers zullen wel zoo veel spijt hebben van hun stem op den Liberaal, als er sterren aan de lucht staan. Want wat beleven we toch In 1905 is 't Ministerie Kuyper «weg® gestemd. Kuyper d'er onder! Goed, 't Kuyperkabinet moest wij ken 't werd wel geen groote meer derheid, maar 't was er toch een met 52 man zou een nieuw liberaal kabinet de regeering aanvaarden, zooals men dat gewoonlijk zegt. Groote verwachtingen had niemand. Staats ieden was er niet een in 't Kabinet En dan tegenover zich de oppositie van 48, nu 49 leden. Wat is er tot stand gebracht? Het Arbeidscontract, Ziekteverze kering, enz., 't was de erfenis van 't Kabinet, Kuyper. Eigen werk is er nog niemandal geleverd dan belastings ontwerpen die in de liberale pers zelf ernstige bestrijding hebben gevonden. Democratisch was 't Kabinet in niet een ontwerpbij de inkomstenbelas ting is de progressie te laagde tabaksbelasting is geen hapje voor de pijp van den werkman de jenever accijns zal den borrel niet verkleinen maar verknoeien, enz., enz. En nu .nu zitten we al eenige weken met een zuster Annaziet ge nog niets komen. Doodsche rust heerscht in de de partementen, want de ministers heb ben ontslag aangevraagd. De sociale wetgeving ligt op haar uiterste en als het jaar om is, zijn de arbeiders en de middenstand geen stap vooruitgekomen. Wie zou toch geen wrevel gevoelen om zijn domheid die verleidde om te stemmen op een liberaal. Waarlijk als de leus moest zijn Democraat of Conservatief, behoeft men voor dit doodgewone Kabi net geen goed woord te spreken Men kan alleen nog voor zulk een Kabinet en voor 't Liberaal gedoe in 1905 respect hebben, als men totaal verliberali- seerd is. Tien uren dag*. U. Zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelendaarvoor tijd vinden zie, dat is de bedoeling van den tien uren-dag en we meenden in 't alge meen genomen, met deze wensch te kunnen meegaan. En we juichten toe vastlegging van dien werktijd in de wet met strafbepalingen. Maar geheel kunnen we onderschrijven de tweede motie «overwegende, dat een der eerste eischen moet zijn het verkrijgen van waarborgen, dat ten behoeve der productie van hetgeen voor de samen leving noodzakelijk is. noch ten bate van de winzicht van het kapitalisme, noch door verkeerde gewoonten, schade worde toegebracht aan leven, gezondheid of zedelijkheid der arbei ders en hunne gezinnen overwegende, dat de nachtarbeid voor personen van beiderlei geslacht en van eiken leeflijd nadeelig is voor de gezondheid vernietigend voor het gezinsleven bevorderlijk aan de onze delijkheid. sch delijk '-oor de organi satie der arbeiders, welker beschaven de invloed daardoor wordt tegenge werkt. en dat hij bovenal is al te keuren voor de vrouw, als moeder van het toekomstig geslacht overtuigd, dat in de meeste bedrij ven de nachtarbeid kan worden afge schaft, terwijl di in den regel bij de wet moet geschieden van oordeel, dat in die bedrijven, waarin nachtarbeid ontbeerlijk is, deze belangrijk dient te worden beperkt noodigt de regeering uit, wettelijke bepalingen in het leven te roepen waarbij als algemeene regel de arbeid tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morhens voor mannen, vrouwen en jeugdige personen wordt verboden, terwijl als uitzondering de nachtarbeid uitsluitend wordt toegestaan aan vol wassen mannen en slechts voor die beroepen, waarin hij beslist onont beerlijk is, zooals voor personeel op spoor- en tramwegen en schepen, nachtstokers op fabrieken, nachtwer kers, gemeentereinigers, personeel der posterijen en dergelijke, met dien ver stande, dat voor deze uitzonderingen de arbeid nimmer meer zal mogen bedragen dan 8 uren per etmaal; en wekt de arbeiders voortdurend en krachtig op te agiteeren, totdat deze eischen zijn ingewilligd.® Nachtarbeid is onzes inziens de schadelijkste arbeid, die geschieden kan. Zooals de motie terecht zegt, is bij dat werk leven, gezondheid en zedelijkheid ;der arbeiders in 't spel en worden de gezinnen de slachtoffers daarvan. Laat er zooveel geproduceerd wor den als men wil, maar het moet mogelijk gemaakt worden dat de huisvaders 's avonds op behoorlijken tijd thuis zijn. De verhoudingen in 't gezin eischen dat. Het moet onmo gelijk gemaakt worden, dat de nachte lijke arbeid de gezondheid en't leven der werklieden ondermijnt. Geldt dit voor den man, in nog meerdere mate ook voor de vrouw. Ons toekomstig geslacht moet «weer baar® zijn in zijn maatschappelijk optreden, en afbeulen van de vrouw kan niet anders dan een hoogst na- deeligen invloed oefenen op het leven der moeder, wat zich in het zwakke nakroost wreekt. En is het noodzakelijk, zooals bij de haringspeetsters te Huizen, dat vrouwen dien arbeid 's nachts eenige uren moeten verrichten, afhankelijk als men is van weer en wind en getij, dan moet toch door de belanghebben den en desnoods doorde wet een scherp toezicht gehouden worden op dien ar beid en alle uitstekende voorzorgs maatregelen genomen om het «nood zakelijke kwaad® tot de kleinste af metingen terug te brengen. Wat moet, en niets anders kan zal ook door niet één wet verholpen worden maar men diene het uiterste te doen om den nachtarbeid tegen te gaan en hem dan nog zoo goed mo gelijk te maken. 't Moeten uitzonderingen gaan wor- worden, als er nog nachtarbeid is uitzonderingen, die zelden worden herhaald. En waar nachtarbeid volstrekt nood zakelijk is, daar diene hij te worden beperkt. Waar een wil is, is een weg. Maar dan moet ook door heel de Maatschap het idee beleden worden nachtarbeid is afkeuringswaardig. Dat idee moet allerwege gepropa geerd worden. Want thans, en we denken slechts aan den nachtarbeid der bakkers, die geschiedt om 's ochtends versch brood te kunnen hebben, thans overdrijft men en eischt men uit ge makzucht van bakkers dien arbeid, die best kon afgeschaft worden. Daar zal een mensch niet van sterven, als hij 's ochtends geen versche cadet ten heeft. 't Kan wel met minder toe en dan is 't ook goed. Maar zoolang die verwende men- schen er geen oog voor hebben, dat die versche broodjes in den nacht gebakken zijn door werklieden, huis vaders, die thuis] behoorden te zijn, zoolang zal een net niet veel baten Wat is er over die nachtarbeid voor de bakkers al niet gesproken en ge schreven. Concurentie verijdelde alle goede poging Maar die concurrentie is dood, als het publiek van niemand meer in den vroegen ochtend versch brood eischt. Daaromhet publiek wakker schudden, opdat de werk man 's echts kan slapen! OP OiSfl 11 «11 IJ 14. «Hoewel ik God ni«t vreeee en geen mensch ontzie .«de uitspraak van den onrechtvaardigen rechter is bekend ge noeg. Ik werd er onlangs aan herrinnerd, toen de «Standaard* uit een Belgisch liberaal blad een staaltje meededeelde van de ze delijke ontaarding van het Fransche volk, die blijkbaar ook reeds de rechtspraak heeft aangetast. Ambtenaren van het Openbaar Ministerie, die een misdrijf niet durven vervolgen, omdat een machtig Kamerlid of eenig ander invloedrijk persoon zich daardoor op de teenen getrapt zou voelen. En een minister van Justitie, die als zoo bange rechtsverkrachting in de volksverte genwoordiging ter sprake is gebracht, ten aanhoore der geheele wereld niet anders weet te zeggen dan dat hij zich schaamt te moeten erkennen dat het wel waarlijk zoo is. Erger kan het al niet Een eerlijke onafhankelijke rechtspraak is wel mee de schoonste gave, die God in Zijne «gemeene gratie* aan het geval len menschdom schonk. Dat doet ons rustig en tevreden leven, te weten dat er rechters zijn aan wie we met vol vertrouwen kunnen overlaten, het onrecht te wreken in het recht te herstel len, zoover dit menschen mogelijk is Een volk dat het vertrouwen in zijn rechters verloor, is den ontbinding en den ondergang nabijEn het is een der grootste grieven, die wij hebben tegen het socialisme dat het door zijn schimpen op de «klasse- justitie-c maar aldoor twijfel en wantrouwen zaait in 't hart des volks. Als het vertrouwen op de rechtspraak ons gaat begeven, dan beeft en wankelt de grond onder onze voeten, Dan worden we voortgeschoven naar den afgrond der anarchie. Dan gaan we dien ondergang tegemoet I Zoo was het onder Israel en vooral ook in Juda, de laatste jaren, eer het volk in ballingschap boette voor hun nationale zonden. Hoor, hoe Jeremia die euveldaden tee kent «Gelijk een kouw vol is van gevo gelte, alzoo zijn hunne huizen vol van be drog, daarom zijn zij groot en rijk gewor den, zij zijn vet, zij zijn glad, zelfs de da den der boozen gaan ze te boven de rechtzaken richten zij niet, zelfs de recht zaken der weezen, nochtans zijn zij voor spoedig ook oordeelen zij het recht der nooddruftigen niet Zou ik over zulke din gen geen bezoeking doen spreekt de Heere zou mijne ziel zich niet wreken aan zulk een volk als dit is Die krenking van het recht was het •veneens die het oude Koningschap in Frankrijk vallen deed en de Revolutie deed zegepralen. Men kent de manieren van het «ancien régime.* Blanko volmachten stelden ge- wetenlooze hovelingen, ijdele lichtzinnige nietsnutters, in stoat, ieder die hun in weg den stond in de staatsgevangenis te werpen, waar hij, zonder proces of vonnis, maan den, jaren wegkwijnde indien hem het leven nog gelaten werd. En bestorming der Bastilie, 't begin der revolutie van-de daad, was ja een woeste ontketening van menschelijke driften, maar er was toch ook iets in van den smarte- kreet des volks, omdat het recht verkracht werd en het meest booze onrecht schuiling vond in de plooien van den Koningsman tel omdat het «recht der nooddruftigen* lachend werd vertrapt. Ontroerende ironie der historie. Uit datzelfde Frankrijk waar de lelievaan voorgoed is neergehaaldwaar de Keizer lijke adelaar, de vlerken geknot, schuw- angstig zich schuil houdt in de overblijfse len van zijn nestwaar Madame la Revo lution, als koninginne gekroond, haar luchtigen sluier terugwierp eu lachend het volk toelonkt dat zich om haar troon ver dringt en wierook brandt in haar offer schaal uit datzelfde Frankrijk komt wederom de bange klacht, dat het recht er struikelt op de straten en dat de misdaad ongestraft bedreven wordt, door wie zich dekken kan achter dè machtheb bers van den dag. «Wie afvalt van den hoogen God, moet vallen* zong Beets, en de historie van den dag bewijst het. Nergens heeft de Revolutie schooner kans gehad om te bewijzen wat ze kon, dan juist in Frankrijk. Met de poederprui ken en de torenkapsels heeft zij wegge vaagd al wat aan vroeger tijdperk herrin- nerde en op de puinhoopen der oude maatschappij haar eigen bouw opgetrokken. Om alle pogingen van het oude regime om het verlorene terrein te herwinnen, wist ït te zegevieren en in onzen tijd is

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1