SUNLIGHT- Woensdag 18 Maart 1907 228le Jaargang 1238 Antirevolutionair Orgaan voor lie %HifihollaH<l8elie en üeeuwseite ^llanileiB. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. DE BESTE Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 €ent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en i/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Aiie stukken voor de Medaetie kestesnd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan deai Uitgever. Oemocralisch. In Vooruit van 31 Jan. 11. komt een zonderling stukje voor Onder het opschrift»Clericale manieren®en welk stukje op het volgende neerkomt. In het Staten-district Sliedrecht hebben de liberalen twee candidaten gesteld tegenover onze twee anti revolutionaire aftredende leden. Die liberale candidaten zijn mannen van het woord, staan bekend als kundig en bekwaam. Het zijn de heeren Mr. Zaaijer van Rotterdam en Loopuit van Schiedam. Nu is in onze a r. Rotter/tammer een loopje genomen met een bericht, dat die twee candidaten niet in het open baar maar in een onder-onsje zich te Alblasserdam aan de kiezers hebben voorgesteld. Mijn inziens heeft de Rotterdammer dat volkomen naar recht gedaan. Immers, als zulke candidaten heele- maal buiten het district komen om zetels te veroveren, behooren ze in het openbaar, in publieke vergade ring, met de kiezers kennis te maken. En anders moeten ze zich niet laten candideeren, Dat is democratischen daarom heeft onze Rotterdammer volkomen juist met dat liberaal onder onsje den draak gestoken. En daaraan nu heeft Vooruit, tot mijn groote verbazing, zich geër gerd. Ik was langen tijd van meening dat de redactie van Vooruit het alles behalve aangenaam en eervol voor de liberale partij vo- d, dat de liberale kopstukken op Flakkee nimmer het voor hun partij opnemen, wanneer schrijver dezes of een ander antire volutionair op één der dorpen in Flak kee in het openbaar optreedt. Maar het schijnt, dat Vooruit dit mooi gaat vinden. Zelfs de heer De Jong één der liberale kopstukken immers op Flak kee, met wien ik jaren geleden met genoegen mocht debatteeren ont breekt in den laatsten tijd ook al op de kampplaats, wanneer daar onzer zijds een politiek duel wordt aange boden. Indien Vooruit nbg democratisch is, wordt het noodig, dat ze den heer De Jong eens onder handen neemtwant hij schijnt, niet in zijn voordeel, door de aarts-conservatieve zwijg-manieren van de liberalen op Flakkee veran derd te zijn. Weldra hoop ik nu ik door Gods goedheid van het ziekbed ben opge richt in Nieuwe Tonge en Dirks- land in openbare vergadering de politiek en de beginselen van onze a.r. partij te verdedigen en die van de lioeralen te bestrijden Misschien wil de redactie van Vooruit dan wel aan den heer De Jong mededeelen, dat het mij aangenaam zal zijn, wanneer de heer De Jong het voor de politiek van Links tegenover mij zal opnemen. Dan zal 't best getoond worden, dat nog niet alle liberalen op I lakkee voorstanders zijn van onderonsjes, waaraan ik voor mij, krachlens mijn democratische opvattingen, een ver- schrikkelijken alkeer heb. H. DE WILDE Tien uren dag-. Zaken doen kan met beginselont- vouwing uitstekend gepaard gaan. Om iets tot stand te brengen behoeft men weg doezeling van beginselen niet op den voorgrond te plaatsen; integen deel: zij, die niet van plan zijn iets voor 't volksleven te doen; dat leven vooruit te brengen, juist zij zijn ver plicht, vaak schaamteshalve hun leven doodend beginsel wat op den achter grond te zetten om met een gezicht vol ernst te betoogen, dat ze vooruit, vooruit willen. Ons antirevolutionair, christen democratisch beginsel is op zaken doen, aangelegd. Het wil vooruit bren gen het leven; wegsnijden de dorre takken; snoeien hier, en de takken leiden, daar. Het wil den hof des vaderlands be waren, onderhouden en aan 't nage slacht in betere condities overgeven. De Christelijke Kabinetten, die er geweest zijn, hebben dat in afdoende mate getoond; en ieder weet, hoe 't Kabinet Kuyper een legio wetsont werpen heeft klaargemaakt, die nu reeds in 't Staatsblad hadden kunnen staan, indien niet een opgezweepte massa den val had bewerkt en ons nu in 't moeras gestopt. Zaken doen, ligt op de lijn van 't antirevolutionair beginsel. En aan- nemenlijke, redelijke voorstellen kun nen steeds op den steun van anti revolutionairen rekenen. Zoo met den Tien-uren-dag. Over 't platteland wenschen we voorloopig te zwijgen. Er zijn tijden, dat '10 uur werkens best kan inge voerd worden; maar er zullen uit zonderingen en afwijkingen blijven bestaan, die van zelf door »weer en wind« geboden worden. De Landbouw is niet met de Nijver heid te vergelijken; op't Land werken omstandigheden, die de menschen volstrekt niet in hun hand hebben en daar moet rekening mee gehouden. Maar overigens zien we niet in, dat op 't platte Land ook niet kan worden ingevoerd de tien uren-dag, waar deze van 5 tot 5 toch met schaften en thuis komen inbegrepen; 12 uur duurt. En korter werktijd geeft nooit minder productie Een arbeider, mag en moet wat meer van 't leven hebben, dan 's ochtends naar 't land gaan, 's avonds naar »'t hoofie« en dan naar bed, om al weer 's ochtends naar 't land te gaan en 's avonds naar 't hoofie en dan naar bed. Een arbeider moet zich ook geeste lijk kunnen ontwikkelen, en daarvoor heeft hij, zoo goed als ieder mensch, tijd noodig. Maar, zooals we zeiden: er dient op 't platteland met omstandigheden gerekend. Doch voor de industrie kan de 10 urendag in 't algemeen onvoorwaarde lijk worden doorgevoerd en we zijn 't geheel eens met de motie, die dezer dagen op het Landelijk Propaganda Congres werd aangenomen en aldus luidde: Het Congres, overwegende dat voor de arbeiders het hoofddoel der sociale hervormingen is, de gelegen heid te verkrijgen, zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen en den strijd voor de verheffing hunner klasse zoo krachtig mogelijk te voeren. dat een eerste voorwaarde daartoe is de verkorting van den arbeidsdag, die voor 't overgroote deel der Neder- Jandsche arbeiders zoo lang is. dat hij hunne ontwikkeling en verheffing in den weg staat; ja in vele gevallen hunnen liehamelijken en geestelijken achteruitgang tengevolge heeft; dat deze verkorting, wil ze algemeen worden doorgevoerd en gehandhaafd, niet alleen door de vakbeweging moet worden nagestreefd, maar ook in de wetgeving moet worden vastgelegd, dat, voorzoover al enkele regeerin gen in ons Land voorstellen in zake den arbeidsduur hadden ontworpen, deze tengevolge van vertraagde in diening of behandeling niet tot een resultaat hebben geleid, terwijl ze bovendien niet krachtig ingrepen in de bestaande wanverhondingenf »dat toch een wettelijke regeling van den arbeidsdag voor volwassen mannen, wel zij eenigszins rekening houden met de billijke eischen der arbeiders, minstens genomen, behoort uit te gaan van het beginsel, dat in geen geval de arbeidsdag langer mag zijn dan tien uren met een wekelijk- schen rusttijd van 36 achtereenvol gende uren, Verlangt, dat de Regeering en de Volksvertegenwoordiging hare nalatig heid in deze, voor de ekonomische en zedelijke kracht van ons volk zoo belangrijke zaak, eindelijk eens laten varen en een wettelijke regeling op den grondslag van dat beginsel tot stand brengen. Deze motie kan door ieder onder schreven worden. Maar, wanneer zal in de Nijverheid deze tienurendag allerwege zijn. En in den Handel? In winkels en op vaartuigen? SJIf «Ie Pers. Vrijzinnigen en vrijzinnigheid. Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Buitenland. DU1TSCHLAND. UITGEVER SOMMELSigffJH. Telefoon Intercomm. No. 3. Wordt vervolgd). Meermalen werd reeds in ons blad be toogd, dat de gansche politieke strijd gaat tusschen de Christelijke en de ongeloovige levensbeschouwing. Maar, zoo wordt gevraagd, staan dan, volgens u, alle politieke tegenstanders te genover den Christus? Zijn allen ongeloo- vigen Er dient hier onderscheiden te worden. De groote politieke worsteling, gelijk die in bijna alle landen wordt gevoerd, gaat metterdaad tusschen geloof en ongeloof, tusschen de Christelijke en de moderne wereldbeschouwing. Wie dus God den Heere belijdt als den Schepper van hemel en aarde, wie buigen wil voor Zijne ordinantiën, wie Zijn heilig Woord aanvaardt als het richtsnoer voor heel zijn leven, staat rechts. De vrijzinnigheid daarentegen kent en erkent God in het staatsbeleid niet. Zeker niet allen spreken het zoo beslist uit als het Eerste Kamerlid Mr. van Houten er is geen God, edoch in de practijk der staatkunde wenschen onze tegenstanders met Gods wil en wet geen rekening te houden. Hetgeen wij hier neerschrijven, is geen laster, neen, hel is door de eminentie tolken van het liberalisme uitgesproken, dat zij niet de openbaring Gods, maar de rede. hun verstand, als richtsnoer aanvaarden. De oud-Minister Mr. Cort v. d. Linden schreef in zijn Richting en beleid der li berale partij, dat, terwijl >clericalen« zijn, wie bij de beoordeeling van het publiek belang zich beroepen op den geopenbaarden wil van God, de liberalen bij de rege ling der Staatszaken qeen gezag erkennen buiten en. boven den mensch. Ziet, van een Schepper, die alles in 't aanzijn riep en krachtens Scheppingsrecht de bevoegdheid bezit om over alle ding te gebieden, weet de vrijzinnigheid niet. En evenmin rekent men links met de Heilige Schriftuur, met den Christus Gods, het middelpunt der gansche Godsopenba ring Maar dit alles wil nog niet zeggen, dat alle vrijzinnigen, hoofd voor hoold, vijanden van den Christus zijn. Neen. Immers ook allen, die de rech terzijde steunen, zijn geen ware belijders. Er zijn menscheD, die, tengevolge van allerlei vooroordeel of misleiding, het rechte verband der dingen niet inzien. Mr. Groen van Prinsterer, en in zijn voetspoor de gansche antirevolutionaire partij, heeft er steeds op gewezen, dat elk Christen óók op politiek terrein zijn roeping behoorde te betrachten, dat hij in de worsteling van dezen tijd ook dtór de vaan der Christelijke beginselen moest ontrollen. Nimmer heeft hij evenwel neergeschreven of gezegd dat alle liberalen, ongeloovigen waren. Ook Dr. Kuyper heeft zich in dien zin nooit uitgelaten. Uit Groen's bekende uitspraak >in be ginsel is elk Christen antirevolutionair alleen wanneer hij op politiek terrein zich in den aard en de verhouding der partijen vergist, kan de Christen aan het liberalisme de hand reiken,« valt reeds iets anders af te leiden. Immers spreekt de groote staatsman hier van Christenen, die zich vergissen. Er zijn nog heden ten dage Christenen, die meenen, dat zij gerust het liberalisme op politiek terrein mogen en kunnen steunen. Maar dit feit doet nog niets af van de onomstootelijke waarheid, dat de groote strijd in het staatkundige leven gaat tusschen geloof en ongeloof. Trouwens, gelijk wij zeiden, dit is zelfs een Mr. van Houten en een Mr. Cort v. d. Linden met ons eens. Het liberalisme, de liberalen in het al gemeen, de vrijzinnige richtingen weigeren te buigen voor Hem, Wien alle macht is gegeven in hemel en op aarde. Maar allen, die links stemmen, hoofd voor hoofd, verketteren als ongeloovigen of »paganisten,« werd onzerzijds nimmer gedaan. Wij gelooven zelfs, dat er óók in onze omgeving, nog heel wat Christenen diva len en metterdaad verdwaald zijn in de gelederen onzer tegenstanders. Dezulken roepen wij toegij vergist u »in den aard en de verhouding der staat kundige partijen. Ge doorgrondt niet, het heilloos beginsel, waaruit de vrijzinnigheid leeft. Ge zijt het u niet bewust dat, naar de zeer juiste uitspraak van Ernst en Vrede, het vroegere bekende tijdschrift, de strekking van het liberalisme in Staat en Kerk is gericht tegen den persoon des Heeren. Wij wenschen allerminst te oordeelen over iemands persoonlijke verhouding tot den Zaligmaker. Dit oordeel komt stellig aan geen men- schenkind toe. Wij manen slechts, juist met een beroep op hetgeen én hen én ons dierbaar is, deze Christenen af van een pad, dat naar onze innige overtuiging, uitloopt op een voor volk en vaderland verderfelijk einde. Graafschapper OVER 'T AANVRAAG VAN RECHTSPER SOONLIJKHEID. Toen wij den vrager antwoord wilden geven, kwam ons jtiiet onder de oogen, 't opstel in „De Boer" daarover. "Wij meenen goed te doen dit hier in z'n geheel te laten volgen, 'tls leerzaam wis voor velen ook niet-Boeren kunnen er wel iet» uit medenemen. M. Rechtspersoonlijkheid. Zoo langzamerhand wordt het aantal onzer afdeelingen, wat rechtspersoonlijkheid aanvraagt, grooter, en zeker zouden meerdere afdeelingen volgen, wanneer niet opgezien werd tegen moei lijkheden en kosten. Van verschillende zijnden werd ons om inlichtingen gevraagd. We hebben daarom besloten in ons orgaan duidelijk te maken op welke wijze de Koninklijke goedkeuring kan worden verkregen. Iedere afdeeling heeft hare statuten en mocht dit niet het geval zijn, dan zijn aan het kantoor van den Bond model-statuten te bekomen, die, zooals wij bij ondervinding weten, in Den Haag zullen worden goedgekeurd. Het spreekt van zelf, dat eene Algemeene Ver gadering moet gehouden worden, waarin de statuten, zooals ze zijn gesteld worden aange nomen. Wel kan ons model hier of daar gewijzigd worden, maar dan is men niet meer zeker van de goedkeuring, en aanvullingen kunnen steeds in een huishoudelijk reglement geschieden, dat geen Koninklijke goedkeuring behoeft. Zijn de statuten in eene Algemeene Vergadering aangenomen, dan moeten naar Den Haag worden verzonden drie exemplaren der statuten, één gezegeld, twee ongezegeld. Deze exemplaren moeten door het geheele bestuur worden onderteekend. Verder dient te worden opgezonden een uit treksel uit de notulen der Algemeene Vergadering met opgaaf van datum, waarop die is gehouden, onderteekend voor gelijkluidend afschrift door Voorzitter en Secretaris. De drie exemplaren der statuten en het uit treksel uit de notulen, worden vergezeld van een request, in één enveloppe opgezonden aan H. M. de Koningin, eil wel ongefraukeerd. Model request Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, De ondergeteekenden Voorzitter en Secretaris van den Boerenbond gevestigd te nemen met den diep- sten eerbied de vrijheid Uwe Majesteit te ver zoeken, hoogstderzelver goedkeuring te willen verleenen aan de hierbij 'n triplo gevoegde statuten der Vereeniging, genaamd Boerenbond, gevestigd te .-tot het aanvragen van welke goedkeuring de leden der vereeniging in hunne Algemeene Vergadering van den hebben besloten, zooals blijkt uit het bijgaande uittreksel der notulen. Van Uwe Majesteit de gehoorzame dienaren, De Voorzitter De Secretaris Gedaan teden Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Antwoorden en mededeelingen. 33. Over 't aanvragen van Rechtspersoonlijk heid? Zie ons uitknipsel uit „De Boer." 34. Over grasland? Een werkje van J. Z. ten Rodengate Marissen. Uitgave van Wolters in Groningen. 35. Naveleinde van een aardappel Dat is het einde, waarmee de knol aan de moederplant ver bonden was. 86. Nu nog superphosphaat op aardappelland en hoeveel Dat kan nog wel. Geef tegen 400 K.G. per H.A. En strooi dan (als de spruiten net komen kijken) bovendien nog 150 K.G. ohili. U kunt ook ammoniak-superphosphaat nemen. Donderdag heeft, in de begrootings- commissie uit den Rijksdag de staats secretaris Von Tschirschky een en ander losgelaten over Duitschlands houding op de komende Vredesconferentie. De Russi sche Staatsraad De Martens, die de voor bereidende maatregelen treft, vertoeft thans in Berlijn, en ook daarom is het niet zoo vreemd, dat de regeering thans met een korte verklaring kwam. De uitnoodiging tot deelneming aan de Haagsche vredesconferentie zoo sprak dan Von Tschirschky is door Rusland gedaan op grond van een uitvoerig pro gram. Duitschlaud zal elk voorstel der conferentie ernstig overwegen en op wel willende wijze medewerken. Over verschil lende quaesties wordt bij de departementen nog overleg gepleegd. Intusschen, het vraagstuk betreffende de vermindering der krijgstoerustingen staat niet op het program Dus maakt het ook geen punl van beraadslaging uit? Dat moet nog blijken. Men weet, dat Engeland het aan de orde wil brengen maar als er van geen sym pathie blijkt bij andere groote mogendheden, zal de Britsche regtenng allicht wel van haar voornemen afzien. Het "Weener blad Die Zeit, verneemt van goed-ingeüchte zijde, dat De Martens in Oostenrijk een zeer gunstig en sym pathiek onthaal heeft gevonden. Men wenscht te Weenen, dat de tweede Haagsche Vredesconferentie zoo gunstig mogelijke resultaten zal afwerpen vooral verlangt

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1