:l. twee bladeh, en, Zaterdag 9 Maart 1907. No. 1222. Tweede Blad t ver- Officieel Gedeelte. Rechtzaken. ruim 2000 dekt in een jehoorende fabriek der is. d. id. um 1905, loemgracht debewoner ge zilveren et Damrak iddag een ilk stuk een ingerekend tot klaar - n teNiauw .7 spijkers, oote baker- rutchouc, 7 .er was ge- groenteaf- er Maas. iren, land- lis als ver- Januari j. I. aldaar te door hem thans aan in volledige moord af- lie. naar men w en hunne vam daarin jongeling, hij is mi- oonte eigen men, wan- Dat begon angemaand niet. Hem na tienen nu liet de loeder had ider onder uit, zij er n zoon. der zijn 14 «visschen// tar Willem eens weer on vmden. dieren ver kabinet en sn en ging Nu waren vrouw en itaal. Waar Het laatst doosten te Issen. Men bben naar V. Ot.//) begonnen tslaan die de fabriek nu meer m geweest verloren jn, werkte dag, maar 00n voor con- 'M ïgen bij AH NIS. 9,55 f 9,35 100 kilo meel per volgens Hoorn 1 vet ydraten. and ge- ris, zak- in eigen 0 lager. uitste ers, per f2,75; ïarnis, ICAN" INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING. DIJKGRAAF en GEZWORENS van den Polder St. Cliristoffel onder Sommelsdijk maken bekend dat de Rekeningen van dien Polder over het afgeloopen Dienstjaar 1906 en de Staten van Be grooting over den loopenden Dienst 1907 gedu rende veertien dagen van des morgens 10—12 en van des middags 24 ure op den „Doele" te Sommelsdijk ter visie zijn nedergelegd. Sommelsdijk, 4 Maart '07. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Dijkgraaf K. DE GRAAFF Cz. De Secretaris A. J. DE GRAAFF. ASTE- sdijk en endam, Idorp te Kaai, VISPSCIIERIJ. De COMMISSARIS der KONINGIN in deProv. Zuid-Holland. Gezien het besluit van Ged. Staten van 19 Febr. 1907, No. 72 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad No. 87 brengt ter kennis van be langhebbenden dat hij voormeldt besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1. Dat de Visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door Sluizen afgesloten zal zijn gesloten van den 16 Maart aanstaande tot en met den 31 Mei daaraanvolgende met uitzondering a. van de visscherö naar aal en paling door middel van luiken, aalscharen, Aal- reepen, aalkorven, dobbers en peuren, b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbeis, 2 dat het visschen met kuilnetten waaronder ook behooren anker- kuilen en Staalboomen van 1 April a s. tot en met 31 Mei J.a.v. is verboden. 3. dat uitdrukke lijk wordt verboden gallicischen of edel karpel te vangen, vervoeren of verkoopen, welke een mindere lengte heeft dan 45 cm. gemeten van af de punt van den Snuit tot aan het uiteinde van den staart, Deze kennisgeving zal in piano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is alsmede in het Pro vinciaal blad en in de Nederlandsche staatscou rant worden geplaatst, 's Gravenhage den 23sten Februari 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd (get.) PATIJN. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Ooltgens- plaat den 5 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Ooltgensplaat^ De Secretaris De Burgemeester Joh. VAN POTTEN. J. VAN NOORDT (L B.) Uil de Pers. Waarom moest Kuyper dan weg De vrijzinnige heeren zitten met de ka- binets crisis geducht verlegen. Zij weten er geen mouw aan te passen. Want zij schijnen in te zien, dat het een bijna hopelooze taak is om een minis terie in het leven te doen roepen, hetwelk met een goed-omlijnd programma kan re kenen op den steun van de 51 vrij-liberalen, unie-liberalen, vrijzinnig-democraten en so cialisten. Grappig is nu echter, dat er liberalen zijn, die beginnen te roepen om een Kabi net Kuyper In onze eigen kringen heeft nog niemand daarover een woord gerept. Trouwens zou een nieuw Kabinet-Kuyper onzes inziens een zeer onverstandige kiachls proef zijn, die den liberalen al reeds in juni gelegenheid zou verschaffen, om met hun hatelijk >weg met Kuyper" de stem busactie andermaal te vervalschen Van liberale zijde schijnt men nu evenwel een Kabinet-Kuyper een »oplossing* te achten. De Nieuwe Arnhemsche Courant schrijft woordelijk »Het optreden van een Kabinet uit de rechterzijde met, natuurlijk, dr. Kuyper als minister-president. Daar ook een derge lijk Kabinet evenwel zou moeten steunen op een minderheid in de Tweede Kamer, zou een beroep op de kiezers wel niet achterwege blijven*. Ei zoo Zoo zouden de heeren de moeilijkheid, waarin zij zichzelven door de bedorven ver- kiezingsacte van 1905 hebben gebracht, op de christelijke groepen, inzonderheid op Dr. Kuyper afwentelen Kuyper mocht in 1905 niet blijven. Het liedje van de jonge liberalen weerklonk »werp Kuyper, werp Kuyper er uit*. En toen het na de stembus 52 tegen 48 stond moest bij overeenkomstig den eisch der vrijzinnigen weg. Daarop was alles aangelegd F.Ti nu staat het 51 tegen 49, en willen zij dat Dr Kjy'ner weer zal optreden. Maar waarom moest hij in 1905 dan weg (Rotterdammer) Geen enkel predikant. Een geacht Katholiek te Goes merkte ons dezer dagen met eenigen trots op dat bij 't graf der schipbreukelicgen drie (of vijf?) predikanten wareD, en geen enk le predikant den tijd scheen te h bben, mee te gaan naar het wrak of althans bij aan komst der geredden klaar te staan om geestelijken bijstand te bieden aan de diep verslagenen. En dat terwijl de pastoor van den Hoek in de pijjekker van een matroos medeging om troost en stervensmoed te biengen en te helpen met lichamelijke en geestelijke verpleging. Ook de kapiteiD van het Heilsleger deed iets. Doch alleen de R. K. geestelijke deed zijn plicht. W j deden het zwijgen tot deze vriende lijke aanklacht, wijl wij 't er mee eens waren. Een andere Katholieke vrind de opmer king beamende, voegde er verschonend aan toe dat misschien de echtgenooten der predikanten hen van 't gaan naar de plaats der ramp hebben afgehouden een verleiding wat rvan de pastoor van den Hoek is vrij- gebleven. In dat geval zou 't »Cherchez la femme* hier weer van toepassing zijn. Het neemt echter niets weg van het beschaamde voor ons. De Heroutdie heden op deze afwezig heid der Geref. en Hervormde .predikanten van 's Gravenzande en Hoek van Holland de aandacht vestigt, legde den vinger op een wondeplek en is de tolk van velen. En wat zij er aan toevoegde, is ook zoo waar. »Dit feit staat niet op zichzelf. Onze soldaten in Atjeh spreken met de grootste bewondering en liefde over een pastoor, die hun gevaren deelt, voor hun geestelijke behoeften zorgt, hun zieken verpleegd. Tel kens leest men in de dagbladen, dat ge kwetsten of verongelukten op straat in een roomsch gesticht worden binnengebracht en daar met de grootste zorgvuldigheid verpleegd worden. Een ijver, waartegenover Protestantsche onverschilligheid vaak maar al te droef afsteekt. »Met zekere laatdunkendheid op dezen »ijver in goede werken* van de Roomsche Kerk neêr te zien, baat u niet. Rome wint daardoor in de publieke opinie aan invloed en kracht. Veeleer hebben onze Protestant sche Kerken tot zichzelf in te keeren, en te vragen of het woord van Christus ook niet tot ons gesproken isLaat uw licht schijnen voor de menschen, opdat zij uw goede werken mogen zien en uw Vader, die in de hemel is, verheerlijken. (De Zeeuw.) Dubbel blank. De Telegraafeen zoogenaamd neutraal blad, maar, gelijk nog onlangs bleek, inder daad fel vrijzinnig, bevat een eigenaardige teekening. Afgebeeld is een domino-steen. Dubbel blank. En er onder staat„Het levende daden en de lotgevallen van het Kabinet-de Meester door onzen teekenaar in beeld gebracht De voorstelling beantwoord aan de waar heid. Het arbeidscontract was afkomstig van het vorige ministerie, zoodat dit niet meetelt voor het Kabinet-de Meester. Voor de rest is het resultaat van den arbeiddubbel blank. Een vrijzinnig blad zegt het. {Rotterdammer füirnieiilancl. Aan den burgemeester van Amsterdam is Maandag een adres aangeboden, van duizenden handteekeningen voorzien, waarin Mr. van Leeuwen wordt verzocht zijn ambt met r Mei niet neder te leggen. De a. s. provinciale Statenverkie zing. In de op 28 April a.s. te's-Gravenhage te houden vergadering van den Provinci alen Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland komt, naar het Huisgezin meldt, o. a. aan de orde het volgend ont- werp-advies »Het bestuur van den prov. Bond, over wegende dat het voornaamste belang bij de aanslaande Statenverkiezingen is het behoud van de meerderheid der rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten - Generaal 2 dat daarnaast ook het provinciaal belang eischt behoed eener anti liberale meerder heid in de Provinciale Staten, waardoor een vertegenwoordiging der verschillende partijen in hel college van Gedeputeerde Staten is gewaarborgd, ^adviseert de aangesloten kiesvereenigin gen het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen der rechterzijde overeenstmming verkregen worde in dien zin, dat in alle kiesdistricten bij eerste stemming gemeen schappelijke candidaten worden gesteld*. Plaatselijk ftïeuws. Sommelsdijk. Wegens diefstal van aardappelen nerd A. Wesdijk alhier Woens dag j.l. op last van den heer Officier van Justitie gearresteerd en naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht Dinsdag j.l. is het beddegoed van H. de Leeuw, in wiens huis besmettelijke ziekte heeft geheerscht, onder toezicht van de politie verbrand. •- Wegens het visschen in de wateren onder deze Gemeente is door de Rijkspolitie van Dirksland tegen J. Sala en G. J. van Wijk van Middelharnis proces-verbaal op gemaakt. Middelharnis* Dinsdag 12 Maart zal de heer L. Benema een der sterkste schaak speler uit Rotterdam op uitnoodiging van eenige heeren die gaarne een schaakclub zouden zien opgericht in de zaal van den heer Bennemeer een simultaarséance houden. N. B. Onder simultaarspel word verstaan het gelijktijdig spelen tegen een onbeperkt aantal personen. Tot op heden hebben er zich 16 personen aangemeld. Zij die mede wenschen te spelen kunnen zich aanmelden bij den Heer J. L. Vink te Middelharnis. {Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Tengevolge van den zwaren mist, vertrok de stoomboot »Middelharnis« Don- dermorgen eerst te elf uur ongeveer van het hoofd tot groot ongerief der reizigers van wie sommigen voor dien dag de reis maar staakten. Ook de stoomboet ^Onderneming* ondervond mede door dezelfde oorzaak ge- ruimen tijd vertraging. Onze vroegere dorpsgenoote, mej .M. Meijer, thans tijdelijk werkzaam als onder wijzeres te Rotterdam is èn te Ouddorp eu te St. Fhilipsland als zoodanig benoemd. Laatstgenoemde betrekking zal door haar hoogstwaarschijnlijk worden aanvaard. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, op enkele uitzon dering na, zal zijn gesloten van 16 Maart a.s. tot en met 31 Mei daaropvolgende. (Zie verder voor bijzonderheden aanplak bord). Stad aan 't Haringvliet. Dinsdag 1.1. reed J. Koert J.Lz. met een wagen over den dijk, waarop een tiental personen zaten. Door het schrikken van het paard, liep het den dijk af, de wagen kantelde en de men schen er onder. F. Driesprong en E. Trom mel hebben zich het ergste bezeerd, voor wien dan ook terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tengevolge van dè dikke mist op Donderdag 7 dezer is de stoomboot »Den Bommel* op hare reis naar Rotterdam niet verder kunnen komen dan het Stadsche steiger, en alzoo hare reis naar Rotterdam heeft moeten opgeven. De schippersknecht A. v. d. Gijze verwondde zich Donderdag 1.1. aan zijne hand. Spoedig zwol de hand zoodanig op, dat hij dacht aan bloedvergiftiging, waarom hij dan ook geneeskundig advies inriep. De voorheen smalle trap, welke de Nieuwstraat verbindt met den Achterdijk was defect. Nu is door W. v. d. Welle eene nieuwe aangebracht, zeer ter wille van het publiek, daar deze heel wat breeder is dan de oude. H. v. Rossum alhier zal zich metter woon vestigen te Texel, teneinde te be proeven ot het hem daar niet stoffelijk beter moge gaan dan hier. Eene groote stoomboot kwam Woens dagavond alhier in de haven, doch toen zij er een eind in was kwam zij tot de ont dekking, dat zij aan 't verkeerde station was, daar zij te Den Bommel moest wezen. Zij werkte zich er spoedig uit en vervolgde hare reis. Ooltgensplaat. Heden hielden de leden der Coöperatieve Boerenleenbank alhier hare gewone jaarvergadering in het hotél Hobbel. De aftred. H.H. A. Wagner als bestuurs lid, M. Breeman Sr. als lid van den Raad van Toezicht °en A. van Rossum als kassier, met groote meerderheid van stemmen her kozen, Verder werd besloten het salaris van den kassier van f 60 op f75 gebracht en f 50 tot dekking der kosten voor de besturen tot het houden der vergaderingen toegewezen. Met een warm woord van dank door den Voorz. van den Raad van Toezicht den heer M. Breeman Sr. werd de vergadering gesloten. Oude Tonge Maandag j. 1. is door de Afd. der Maatschappij van Landbouw, aan Jac. Fluit alhier een getuigschrift uitgereikt, wegens 25 jarige eerlijke en trouwe dienst bij den Heer van Schouwen alhier. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat op Woensdag 13 Maart a, s. de aanbeste ding zal plaats hebben van het rijden der grint van de kaai alhier naar de verschil lende gemeente en polderwegen. Woensdag 27 Febr. heeft alhier plaats gehad de verloting voor de liefdadigheids- commissie, waarbij de hoofdprijs, zijnde een sprei, aan P. K. de Wit is ten deel gevallen. Aan den Heer H. de Haas van Dorsser is door den Raad dezer Gemeente ontslag verleend als lid der plaatselijke Schoolcommissie, Nieuwe Tonge. 7 Maart. Heden middag omstreeks 4 uur was het op een gegeven oogenblik een groote oploop van menschen bij het gemeente huis, op onderzoek daarvan uitgaande werd het volgende verteld, een koopman met vrouw en kinderen met een soort woonwagen rondreizende ging ook hier rond om iets te verkoopen inmiddels zou zijn vrouw in de winkel van B Holster eenige levensbehoeften koopen, en zou daarbij nog familiaar bij de vrouw geslaan hebben, en zelf erg vertrouwelijk aan haar schort eenige beweging gemaakt hebben. Na haar vertrek werd zij onmiddelijk gewaar dat haar geld ongeveer 25 a 26 stuivers uit haar zak was verdwenen waarop zij onmiddelijk de politie in kennis stelde over haar gemis en ook haar vermoeden van den dader. Even builen de gemeenje werd de koop man door den Rijksveldwachter H. en de nachtwaker J. G. K. ingehaald en op het gemeentehuis in verhoor genomen, wat echter geen opheldering gaf. Daarna is ook de Burgemeester ontboden die het onderzoek nog verder heeft voort gezet. Naar men verder verneemt blijft de vrouw allen schuld ontkennen, maar om de zaak aan een eind te maken heeft de man 25 stuivers gegeven #n daarna is het heele zaakje weer uit de gemeentevertrokken. Melissant. Bij publicatie is bekend gemaakt wanneer de visscherij in de binnenwateren zal zijn gesloten. Stellendam. Omtrent het ongeluk de stoker van de >Maasnymph« Dinsdagmorgen overkomen meld ons nader dat het ongeluk is ontstaan door dat de pakking der stoom ketel welke pas daarin was aangebracht bij het stoommaken is ontsprongen waardoor de kokende massa zich over de stoker uitstorte zoodat hij over bijna het geheele lichaam verbrand was. Nadat door Dr. Duyster die dadelijk aanwezig was, de eerste hulp was verleend is hij naar Rotterdam vervoerd waar de ongelukkige jongen. J. D. Weesie genaamd, nog den zelfden middag is overleden. Ondanks de dikke mist, heden Donderdagmorgen, volbracht de postboot Haringvliet* toch zijn gewone dienst. De »Maasnymph« evenwel bleef in de haven, men zegt door gemis van een goed kompas. Ouddorp. 700 gulden voor twee melk koeien werden de Gbr. W. dezer dagen aangeboden, doch gingen nog tot geen verkoop over. Naar men verneemt hoopt De Chr. Zangv. »Hallelujah« op Donderdag 14 Maart haar tweede winteruitvoering te geven. Spijkenisse Typhus breidt zich, hoewel gelukkig langzaam, toch nog steeds uit. Dinsdag werd het 5 e geval geconstateerd. Het verloop der ziekte is vrij gunstig. Geen sterfgevallen zijn nog voorgekomen Op ver schillende plaatsen is aangeplakt2 Kookt uw drinkwater en uw melk.* Dinsdagavond is een schip met steenkolen geladen, voor Heerjansdam bestemd, gezonken. Het was een houten schip metende 45 ton. Aan boord bevonden zich de schipper met vrouw en kind. Hij wilde door de openstaande brug varen. Hij scheen evenwel niet op den sterken stroom te rekenen, zoodat het schip rechts van de opening met den mast tegen de brug aanvoer. Daar de mast niet wilde breken, werd het schip door den vloed voortgestuwd, zoodat het achterschip onder water geraakte en het geheele vaartuig verzonk. Overhaast moesten de opvarenden zich redden in een roeibootje, door het touw los te snijden. Het schip was niet verzekerd, en de eenige bezitting en broodwinning van den schipper. Een bedrag van 25 gulden is eveneens in de diepte verzonken. Door een lijst werd eenig geld opgehaald, om den menschen in de gelegenheid te stellen zich de aller noodzakelijkste levensbehoeften aan le schaf fen. Men spreekt ervan dat de schipper zijn vaartuig aan het Rijk zal overdoen. Arrondissements-Rechtbank (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 5 Maart. Buitenzaakjes. 't Was vandaag het programma wel. Een heele reeks klein# onbenullige zaakjes feitelijk, behandeling van die kleine mis drijven als het stelen van een kip en een konijn, of het plegen van wederspannigheid, het tegen dan veldwachter >aap« zeggen enz. En in de zaal een benauwde kolen damp met menschen op de tribune, van wie er telkens een wegliep naar den zon- nigen singel en ontluikend lentemooi Een tonig klonken de vragen en antwoorden van president en beklaagde. 't Eerste zaakje was al haast afgeloopen, eer we 't bemerkten. De officier eisch'e 3 weken gevangenisstraf tegen den 2 6-jarigen Sommelsdijksch#n landbouwersknecht T. L die op 30 December j.l. twee kippen zou hebben ontvreemd uit het hok van J. van den Nieuwendijk aldaar. Veertien dagen gevangenisstraf tegen K. B., 22 jaar, bouwknecht te Den Bom mel, die op 3 December j.l. te Ooltgensplaat 3 rammen en 1 voedster zou hebben ont vreemd ten nadeele van W. J. van Oostende Bekl. bekende. Hij was getrouwd en ver diende f 4.50 per week eD zijn vrouw had eenige konijnen verkocht. Drie maanden gevangenisstraf tegen C. A. W., 3 5 jaar, arbeider te Den Bommel, die op 28 November 1906 den Rijksveld wachter L. Korpel zou hebben toegevoegd, naar aanleiding van het feit, dat deze hem een bekeuring aanzegde wegens jachtover- treding^vuilik, smeerlap, bekeur jij je ouwe dooie m maar.*- Bekl. zeide, dat zóó'n straf ongepermit teerd was. De veldwachter moest hem altijd zoeken. De 29-jarige landbouwer J. van K wonende te Herkingen, zou op 14 December 190& kievitseieren in het veld gezocht'heb ben, toen de onbezoldigde Rijksveldwachter G. Bakker hem bekeurde, »Je bent een snotneus*, zou Van K. gezegd hebben. Bekl. zeide, dat er een woordje te weinig in de dagvaarding stond. Bekl. beweerde gezegd te hebben: 3>je bent net een snot neus.* Eisch7 dagen gevangenisstraf. Uerkoopimpn, Op Woensdag 13 Maart 1907 's nam. 2 uur, te Stellendam, ter herberge van F. Troost, veiling van 2 landbouwstellingen (genaamd Landzicht) met boomgaard en verschillende perceelen tiendvrij Bouwland, tezamen groot 5.40.10 Heet. (11 Gem. 228 Koeden) te Stellendam, in den Eendrachtspolder en van 387.40 Heet. (8 Gem. 131 Roeden) tiendvrij Bouwland, te Stellendam, in den Halspolder, gedeeltelijk vrij van huur). Notaris VAN DEE SLUYS. Woensdag 13 Maart 1907, 's avonds 6 uur Verkoop van Schaarhout langs de dijken van de polders Oostende en Tille van af den watermolen tot aan den Scheidweg, en langs den Molenpolderschen, Zuiderlandschen en Helleedschendijk bij A. T. Waare Zn. te Oude Tonge. Notaris VAN ISRELEN. Op Woensdag 20 Maart 1907, 's nam. 2 uur, te Stellendam, ter herberge van J. G. Knops, afslag van 2 landbouwsteilingen (ge naamd Landzicht) met boomgaard en ver schillende perceelen tiendvrij Bouwland, te zamen groot 5 10.10 Heet. (II Gem. 228 Roeden) te Stellendam, in den Eendrachts polder en van 3.87.40 Heet. (8 Gem. 131 Roeden) tiendvrij Bouwland, te Stellendam, in den Halspolder (gedeeltelijk vrij van huur.) Notaris VAN DER SLUYS. 7aterdag 23 Maart 's avonds 6 uur veiling van 2 perceelen Bouwland in den Piaspolder onder Goedereede en een perceel Bouwland in den polder het Oudeland onder Ouddorp in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 30 Maart, 's avonds 6 uur, afslag van 2 perceelen Bouwland in den Plaspolder onder Goedereede en 1 perceel Bouwland in den polder het Oudeland onder Ouddorp in het logement van Akerhoek te Ouddorp. No- aris VAN SCHOUWEN. Visscherij. MIDDELHARNIS. Te IJnmiden binnen gekomen de vischsloepen «Burgemeester Mijs* st. L. Koster Cz qq f 1730. 2Theod. Emmerentia* st. J. v. d. Hoek f 1920. s-Doggersbank* st. Jac. v. d. Hoek f 1380. 2 Leo en Willy* st. Jan de Waard f 1520. 2Toekomst* st. Johs de Waard f 1660. »Zeemeeuw« st. J. de Koning t 1725. memeng-d Nieuws De Prins onder de redders. Maandag is Prins Hendrik weer aan den Hoek van Holland geweest. De „N. C." meldt daarvan het volgende: Precies kwart voor 10 kwam de Prins met Zijn Moeder de Groothertogin, vergezeld van de hofdame freule Von ZÓchow en den hofmaarschalk der Groothertogin Excellenz Von derLhüne, van Prof. Kramer, als griffier der Huisorde van Oranje, en den adjudant van Z. K. H. Baron van Heemstra, aan de have* aan, waar de loods boot „Hellevoetsluis" gereed lag om de hooge gasten te ontvangen. Aan de Joopplank hadden zich geplaatst de inspecteur van het loodswezen en de commis saris der loodsen, de stoere bemanning van de loodsboot, die van den blazer „Willem Josephi ne" (kapitein Sperling) en het personeel van het loodswezen, dat op den dag der redding op de reddingsboot was, benevens het personeel der reddingsboot, onder aanvoering van kaï itein Jansen. Zij waren allen op hun Zondags, velen hunner op de borst de reddingsmedaille: de ka pitein Jansen met vele van die onderscheidin gen. Om 10 uur commandeert kapitein Berkhout „Let go fore," en de trossen worden door rap pe handen losgemaakt. I angzaam gaat de boot den Waterweg op, langs het wrak, en keert daar na terug, om te ankeren op dezelfde plek waar Vrijdags het reddingswerk werd verricht. Histo rische plek van jammer, doch ook van vreugde en herdenking. De Prins nam zichtbaar ontroerd plaats binnen den kring van de bemanning en sprak met ferme ernstige stem, duidelijk en eenvoudig „De 22e Februari is voor het geheele Neder- derlandsche volk een dag geweest van groote droefheid en van rouw. Wij hebben dien dag te zamen veel doorleefd en doorstan. „Ik ben er zelf getuige van geweest, dat jelui je leven hebt gewaagd voor de schipbreukelin gen. Daarom heeft de Koningin gedacht daaraan voor u een blijvende herinnering te verbinden door u te decoreeren met de Huisorde van Oranje. „Het verheugt mij, u thans die onderscheiding te kunnen uitreiken." Hierna werden algeroepen de namen van de matrozen van het loodswezenK. Ree, T. van Duin, P. Jansen, J. J. de Geus, E. P. Braam, P. Ruig, H. J. Sander, M A. Regoort, J. Steehou wers Adrz, den matroos-kok K. C. de Brouwer, den zeeloods J. W. M. Liebregs, de loodskwee- kelingen G. de Gorter en H. van der Meulen, van de reddingsboot de machinist J. van Mastrigt, de 2e machinist C. van der Haven, de stoker J. Boele, de stuurman F. Seekles, de matrozen P. de Zeeuw, A. Boon, P. Hoogeraad, de reserve-ma trozen P. F. Blokland, en Huib van Mastrigt; van de blazersohuit Willem Josephine C. Sparling L Sparling, G. Moerkerk van de Wodan G. Koffe- man, J. Woudestein, J. Waarden burg, die allen de eeremedaille in zilver ontvingen. De eeremedaille in goud werd uitgereikt aan den loodschipper le kl. J. Berkhout, den schip der reddingsboot „President van Heel" G. Jansen en den schipper M. Sperling. Tot ridder in do Huisorde van Oranje werd benoemd de commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland de heer J. J. Van Heuvelen. Toen de uitreiking had plaats gehad, wenschte de Prins den mannen geluk. De woorden van dankbaarheid door hen gesproken Z. K. H. aan de Koningin overbrengen en hij stelde hun voor in te stemmen met de kreet„Leve de Konin gin 1" En uit volle borst klonk driemaal het hoera van de gedecoreerden. De hooge gasten sloegen met groote belang stelling en ontroerd de plechtigheid gade. Thans was de zee zoo kalm, zoo rustig als voelde zij wat zjj had misdreven. De zon brak door de nevelen heen, aan den horizon vloeide het lichtgrijs der duinen in het violet blauw van de lucht. De hooge gasten wenschten nu zich naar het wrak te begeven en in twee booten werd de tocht ondernomen, geroeid door de redders met de pas ontvangen decoratie op de borst. In de eerste boot namen plaats Z. K. H. en H. K. H. de Groothertogin-moeder met de hof dame en den hofmaarschalk. In de tweede boot de adjudant van den Prins, baron Van Heemstra, Prof. Kramer en eenige andere heeren genoodigden. Op de pier werd het wrak in oogenschouw genomen en na kort vertoef teruggeroeid naar boord. Eerst nu was langzamerhand onder de beman ning bekend geworden dat de Moeder van Z. K. H. aan boord was, en het was treffend te zien, welk een indruk dit maakte, op die helden der kust, die leeuwen zijn in den strijd tegen de elementen en groote kinderen blijven aan den wal, met o 1 zoo gevoelige harten. Toen de hooge gasten waren teruggekeerd aan boord werd langzamerhand gedacht aan terug gaan, en spoedig daarop werd het anker gelicht en de terugtocht aanvaard. B(j de landing schaarden de gedecoreerden SMF

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3