CiEOPElD Advertentïèn »de Honigbij,* GERARD BORESJz„ Mr. SLEERMAEER. Goedereede. Tengevolge van den zwa- ren mist en windstilte voeren 1.1. Vrijdag morgen de blazerschuiten G. O. 28 en G. O. 31, bevaren door J. Tanis en J. Grinwis alhier, in hot Kwade Gat omhoog. Bij vloed kwamen de vaartuigen zonder assistentie vlot. Ouddorp.* Bij K. B. is tot Burgemeester dezer gemeente benoemd de Edelachtbare heer A. J. van Vessem. Pernis. De stoomboot-onderneming »Pernis« heeft over het atgeloopen jaar 12 procent dividend uitgekeerd. Gemeenteraad. lissciierij Middelbands. Te IJmuiden gekomen de vischsioepen Pernis. Na de Ingezonden Stukken. De ScbeensraiiiB aan den Hoelc m Holland. 00ltgt3nspla it. llidde harnis. Morgenavond (Woens dag) te half zeven zal in de Geref Kerk bidstond gehouden worden voor het gewas. PER TELEGRAAF. Bij de herdenking mijner als Ontvanger dezer Gemeentebetuig ik mijnen iniiigen dank aan allen, en in zonderheid hetEd Achtb. bestuur, voor de belangstelling en huldeblijk aan mij betoond. J. LOKKER Cz. Stellendam, 4 Maart 1907. belang- ISui'Keriijlke üü.sm* den bommel. Goedereede 3 Maar'. De kustwacht rapporteert dat op de garnaleupiaat een stoomschip is gestrand. GeeD zicht door dikte van mist. (R. Nbl.) tl a eii 9 tie r le Se s e Voor de vele blijken van stelling op 1 Maart bij ons 25-Jarig HuweljjKfeest ondervonden, betuigen wij ook namens onze dochter onzen hartelijke!) dank. D SOLDAAT. H SOLDAAT-van Es. A. A. SOLDAAT. Dirksland4 Maart 1907 Ondergeteekende bericht aan de in- en omwoners van Stellendamdat hij zich vanaf heden gevestigd heeft als Hopende door een nette en p ompte bediening ieders gunst waardig te maken. Beleefd aanbevelend, Uw dw. Dnr., II. ftIJPSTRA. Beleefd vermoeh aan de gemeentenaren van Ooltgensplaat geen geloof te slaan aan den (aster, die hier verteld wordt, aangaande verkoop van mijn zaak, daar ik daar in het minst niet over denk. Onder minzame aanbeveling, Uw Dw. Dnr. J. KOSTEN Jz. Ooltgensplaat Mr Bakker. Terstond gevraagd een bij J. KURV1NK, Mr DORP (Z-H.) Schilder, Oud- Door onderhuring telein terstond een van A. J. Kas- D. D KASTELEIN, Som- Tegen 1 vraagd een BiKKERSKINECHT, bij M. HEESTERMANS te Oude Tonge gevraagd door VAN DER WELLE, Nieuwerkerk. (Duiveland.) de Koek- en BantetfaM zorgt voor alle bestellingen ook wat tie fijne Banketbakkerij betreft. Tijdelijk: Voorstraat 136. Directeur, voorheen Lid der firma Jan Morks Zonen ïitmsiKECH r Tegen billijken prijs TE KOpf aan geboden, 1 Nieuwe vfttbaiks egge tart ijzeren ia oden. 1 4 iernianskar. 1 4-eldei sehe wagen. 1 Xnure en 1 lichte balans 3 Itoonen brekers. 1 S«roosii|}der. Te bevragen bij C. VIS JzSmederij Sommelsdijk. i uur kwam de stoomboot b'j vloed vlot en keerde in de haven alhier terug. Van gemeentewege is aan den heer J. Lokker Czn. bij gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop hij vóór 40 jaren als Ontvanger dezer gemeente in functie trad, een prachtige leuningstoel vereerd. Tot plaatsing op de kiezerslijst ,907i9o8 dezer gemeente zijn alhier 63 aanvragen ingekomen. Alhier zijn 65 aanvragen ingekomen tot plaatsing op de kiezerslijst 1907—1908 in deze gemeente. Strijdt Bij gegoede ingezetenen ver voegde zich Zaterdag om onderstand een vrouw, die voorgaf de weduwe Oosterling uit Rotterdam te zijn, die haar echtgenoot bij het vergaan der Berlin* verloor. Het was een ongeveer 40-jarige vrouw, gekleed in blauwe rok, pelerine mantel en kapothoedje. Men zij op zijn hoede VERSLAG van het verhandelde der gemeenteraads zitting van Oude Tonge op Donderdag 28 Febr. des voorm. te 10 uur. Tegenwoordig al de laden, behalve de Heer D. van Es, wegens ziekte. Na opening der vergadering, zegt de Voorzitter dat het jaar 1907 wel reeds voor een deel ver vlogen is, maar dat hij op deze eerste vergadering in dit jaar toch gaarne den wensch uitdrukt aat het alle leden moge gaan, zoowel voor henzelve als in hunne zaken en gezinnen, opdat zy zich ook daardoor opgewekt gevoelen om met eer biediging van. ieders meening en overtuiging in onderlinge samenwerking de belangen voor te staan en te behartigen, die aan den Raad zijn opgedragen. De leden betuigen hun dank voor de uitgesproken wenschen en bieden die weder- keerig den Voorzitter aan. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en on' veranderd goedgekeurd. 1. Worden gelezen de volgende ingekomen Stukken a. circulaire van de vereeniging van Burge- meesters en Seoretarrissen op dit eiland, daarbij verzoekende 5 cent per ziel subsidie te willen geven voor het onderzoek naar de mogelijkheid van het aanleggen eener waterleiding op dit eiland Breedvoerige gedachtenwisseling was hier het gevolg van. Tenslotte komt het voorstel van den Voozitter om eene subsidie van 5 cent per inwoner te verleenen in stemming en wordt met algemeene stemmen aangenomen. b. Missieve van de Commissie van Toezicht en beheer der gemeenschappelijke grintwegen, daar bij toezendende afschrift der rekening over 1906 en afschrift der begrooting voor het dienstjaar 1908, op welke begrooting de administratiekosten op f 150 zijn uitgetrokken. Het voorstel van den Voorzitter om rekening en begrooting bovengenoemd voor kennisgeving aan te nemen efi in overeenstemming met üe commissie de administratiekosten op f 150 te bepalen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. rr c. Een schrijven van den Heer H. ae Haas van Dorsser alhier van 27 Febr. jl.daarby ontslag verzoekende als lid der Schoolcommissie m deze Gemeente. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit ontslag met algemeene stemmen verleend onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. TT 2. Zegt de Voorzitter dat hij van den Haven meester een verzoek beeft ontvangen om ver booging van zijn salaris. De Heer Vreeswijk zegt dat door de drukkere vaart de werkzaamheden zijn toegenomen en dat bij daarom wel tot verhooging van salaris ge negen is. Alle leden stemmen hiermee ^in. De Voorzitter zegt dat zijn belooning thans is f 100 en 1 pCt. der haveniukomsten. Hij stelt voor dat 1 pCt. op 2 pCt. te brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Verschijnt ter vergadering de Administrateur van het Burger Weeshuis, welke rekening en verantwoording doet van zijn gehouden beheer over 1906. De kwitanties worden in handen gesteld van en nagezien door eene commissie bestaande uit de Heeren Vreeswijk en Heestermans. Na voor lezing der rekening, waarvan de posten van uitgaaf overeenstemmen met de voorgelegde kwitanties wordt deze rekening onveranderd goedgekeurd en vastgesteld en daardoor den administrateur gedechargeerd. 4. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden van het Stembureau voor de a.s. periodieke verkiezingen van Provinale Staten en Gemeenteaad Met meerderheid van stemmen worden benoemd voor de zitting voor de Provinciale Staten de Heeren Vreeswijk en Oomens, voor die voor den Gemeenteraad de heeren Pulleman en Heestermans Tot plaatsvervangers worden benoemd de hee ren De Haas van Dorsser en Van Es, terwijl ook de heeren Vreeswijk en Oomens, de heeren Pulleman en Heestermans bij ontsteltenis zullen vervangen en omgekeerd. Niets meer aan de orde zynde wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten. zijn. De levensmiddelen zijn niets duurder dan hier, doch de verkeersmiddelen zijn op 'teiland slecht, vanaf de Coeksdorp naar de boot is drie en 'n half uur gaans en hier rijdt geen omnibus, zoodat de nietbezittende dit moet loopen. Ook moet alles wat op en af 't eiland moet vervoerd worden door de haven Oudeschild geheeten, en deze haven is voor op 't Eiland, dus dit is erg lastig, zoodat er druk sprake is, om er 'n stoom tram te brengen. Ik eindig, want alles schrijven is mij toch onmogelijk, alleen dit nog. Er zijn 22 personen, die zich hebben aangemeld en die kunnen niet aüen geplaatst worden, zoodat zij, die geen apart schrijven van mij hebben ont vangen, met deze regelen moeten volstaan en er dus niet op behoeven te rekenen. Dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. JAC. DE BERG. Oude Tonge, 4 Maart 1907. Schip. 2>Paul Kruger* ^Voorlichter* zjohanna Hendrika* j>Anna« Stuurman. H. Langbroek d. Braber d. Koning Langbroek M. A. C. Besom, f I 820 f 1460 f 1725 f 2000 vooraf- storm van de gaande week zijn er drie sloepen te IJmuiden binnengekomen, welke in dat ruwe weer de sloepen Besom, f 1100 f 600 f 900 ■geweest zijn, nl. Schip. Stuurman. »Charlois« C. v. d. Steen »Burg. Beijen* F. v. d. Steen >Eibergen« G. Hordijk Alhier is Zondagmiddag gearriveerd de sloep »Eibergen« st. G. Hordijk, laatst komende van IJmuiden. De reden dat deze sloep hier aankwam was, dat de matroos L. v. V. ernstig ongesteld was toen het schip te IJmuiden binnenkwam, maar daar de spoorreis van daar tot Schiedam en verder de reis tot hier, ongewenscht geacht werd in 't belang van den zieke, werd besloten met 't schip hem hier aan te brengen. Vrijdag 8 Maart 1907 voorm. 10 uur Verkoop van Sparren aan de Kaai te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 9 Maart 1907, 's nam. half 2 te Dirksland aan den Havendijk van een belangrijke partij zoo goed als nieuw timmerhout, bestaande in vlotdeelen, ge ploegde 1 duims deelen, greenen 1 lj2 maa 8 duim gebruikte Kruideelen, Biels, bad dings, ribben enz. ten verzoeke van den heer C. Tieleman te Melissant opdag van betaling. Notaris VAN DER SLUIJS. Zaterdag 9 Maart, 's avonds 6 uur te Oud dorp in het logement van Akershoek, Ver pachting voor hel Seizoen 1907 van percee- len geestland, achter d? Meestof //Onverwachtv te Ouddorp, ten verzoeke van den Heer VV. Akershoek Wz. Notaris VAN SCHOUWEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie en Uitgever. Geachte Redactie! Gelieve onderstaande in uw blad op te nemen. Ik ben op Texel geweest en heb de zaak nauw keurig onderzocht. Wat 't loon en den arbeids duur betreft, is 't zoo als ik den vorigen keer in dit blad schreef. De woningendaar is nog al wat op aan te merken, er zyn nieuwe bij en deze zijn uitstekende nette woningen, doch er zijn ook oude en deze zfjn wat grootte betreft, wel voldoende, maar er is maar ééne bedstede en geen regenbak, doch 't putwater is daar zoo lekker, dal de landbouwer, waar ik gelogeerd was, altijd als hij koud water dronk, putwater nam en toch had hij 'n goede regenbak staan. De behandeling, die 't werkvolk daar geniet is heel wat beter dan op Flakkee, en dat vindt hierin z'n oorzaak, dat de arbeiders daar zoo maar niet voor 't grijpen zyn. De kinderen zijn niet ver van de school, zoodat zij 's middags thuis kunnen eten, ook is 't onderwijs er goed. Er bestaat daar ook gelegenheid om zich bij den dokter iff 't ziekenfondsin te laten schrijven. 't Eenigste wat mij niet aanstond was ditde arbeidersvrouwen hebben soms zulke hooge ruzie met elkaar, dat de een voor de ander moet ruimen bjj den baas, omdat zij 't elkaar zoo lastig maken een organisatie was dus daar ook op z'n plaatsdan kwam er voor tweedracht eendracht in de plaats en dit zou aangenaam Gesnengd Atien Een tioi p van Zeehelden. Men meldt ons uit Ouddorp Wanneer men op de Stoomer „Maasnymph" te Rotterdam plaats neemt, komt men na sen drie uur varens voorbij het Haringvliet in het vis- schersdorp Stellendam. Hier ontwaart men een mastbosch van schuiten in de haven, die des ochtends al zeer vroeg tot de garnalen vangst uit gaan zoodat de dag toch dan ook reeds vroeg is afgeloopen. Alles wijst er op dat de viascherij hier het hoofdbedrijf is. Wandelt men nu een ander half uur verder, dan komt men aan Ouddorp, de geboorte- en opleidingsplaats onzer zeehelden. Terwijl Stellendam nog geen 100 jaren oud is, aangezien dit plaatsje na de verbinding van het eiland Goedereede met het eiland Overflakkee is opgebouwd, moet de oorsprong van Ouddorp reeds in de grijze oudheid, reeds vóór onze jaartelling gezocht worden. Duizend en meerjaren reeds was Ouddorp een toevlucht voor de schepen op de Noordzee, wan neer zij door storm werden beloopeu, omdat het op een zeer hooge duingrond iigt en dus tegen elke overstrooming is beschut en beveiligd. Door dat het dorp echter met Goedereede op een klein eiland ligt en Ouddorp steeds vrijwel geïsoleerd gebleven is, zijn de zeden en gewoonten van zjjn eenvoudige zeer godsdienstige bewoners betrek kelijk weinig veranderd. Toch is dit dorp met zyn omgeving een bezoek overwaard. Ofschoon dicht bebouwd, is de om trek buitengewoon rijk en natuurschoon. Behal ve de ingedijkte polders, die alle bebouwd en ruim vruchtdragend zijn, treft men hier eene heuvelachtige oppervlakte van ruim 700 H.A. woesten grond aan begroeid met dorens en helm en een soort gras waarin gedurende de zomer maanden, ais in een gemeenschappelijke „Meent" een aantal koeien en paarden grasduinen. Het strand is er prachtig, zacht glooiend, zeer breed, en dikwijls met buitengewoon harden golfslag. Het is dan ook voor een badplaats ais aangewezen. En er is geen twijfel of binnen een niet al te langen tijd ziet men hier kindervacan- tie-kolonies en sanatoria verrijzen. Bij gemis van elke fabriek is de lucht hier voortreffelijk. De menscben zyn eenvoudig, eerlyk en zeer werkzaam. Behalve de boeren in den omtrek is de visschersstand in het dorp de overwegende. Met hun kleine blazers trotseeren zy de hevigste stormen, en zoeken en speuren zij elke plaats om de visch te verschalken. By schipbreuk of stranding wagen zij zich steeds onder de eersten in het gevaar, en daar door zijn zy dan ook zoo vertrouwd met het woe dend element geworden, dat zy dikwijls het ge vaar niet zien of het gevaar kennende zich dur ven wagen. Duikers komen dan ook meest alie uit Ouddorp. In dit Ouddorp is ook de meestgenoemde zee held der laatste dagen geboren, Martyn Sperling, op 29 Deo. 1875. Op 12-jarigen leeftijd ging hy reeds met zijn vader ter vischvangst op zee uit. Martyns vader of Martyn Sperling Sr. oefent reeds 30 jaren het gevaarlijke werk van duiker uit,en ofschoon thans 64 jaren oud, is hy nog steeds op zjjn post, als hij geroepen wordt. De held van den dag, Martyn Jr, oefent nu ook reeds gedurende 10 jaren het duikersvak uit, en heeft het daarin volgens der zake kundigen tot een zeldzame hoogte gebracht, 't Is een moe dige, onverschrokken man, waarvan hij nog on langs, in December 1906, een proef gaf bij de stranding van een Engelsche schoener in het ge zicht der kust. Hoewel er een geweldige hooge zee ging en niemand het schip durfde naderen, wist hij met veel moeite en levensgevaar de inventaris te bergen. Wanneer niemand er op uit durft, trotseert hij storm en onweder Zijn broeder Paulus Sperling wedijvert met Martyn in moed en doodsverachting. Martyn is-een goed ontwikkeld man, niet ruw doch rond, en de rechterhand van den aannemer W. A. v. d. Tak te Rotterdam. Ook Cornells en Leendert Sperling, beide neven van Martyn, zijn te Ouddorj) geboren, beide oe fenen ook het duikersbedrijf uit. Ook George Moerkerke is te Ouddorp geboren en thans 45 Jaren oud, alsmede duiker van ambacht. Paulus Sperling kreeg in 1905 voor de stoute redding van 5 Seheveninger visschers (met J. v. d. Linde en A. Santifort beide woonachtig te Onddorp) een bronzen medaille en geldelijke be looning van f 10. Van Ouddorp komen dus de duikers en de redders in de jongste zeeramp bij den Hoek-van- Holland. Hieuw bezoek tan den Prins. Te half 9 Donderdagmorgen kwam Prins Hen drik per auto aan den Hoek. Zijn gevolg zat in een tweede automobiel. Z. K. H. werd ontvangen door den burgemeester en informeerde aan het Station onmiddelijk naar de zieken in't Amerika- Hotel. De heer Dirkzwager kon meededeelen, dat allen naar omstandigheden zeer wel waren. De Prins zei het voornemen te hebben, na zijn bezoek aan het wrak in het Amerika-Hotel te komen. Met het oog op hot lage water werd be sloten, dat het gezelschap lang» de pier naar het havenhoofd zou loopen om het duikingswerk van binnen schipper Sperling te kunnen gadeslaan. Het bezoek van den Prins vorderde geruimen tijd. De blazer van schipper Sperling was langszij het wrak gekomen en de Prins ging op dit scheepje over, drukte Sperling hartelijk de hand en sprak met hem over de berging van de goederen, die nog op het wrak waren te vinden. Toen het ge- heele gezelschap aan boord was gekomen, werd de in de nabijheid op stroom liggende sleepboot, de „Hoek van Holland", aangeroepen, die den blazer om het wrak naar den Waterweg moest trekken. Langzaam voer de boot de pier om, circa 50 meter de havenhoofden binnen, wat noodzakelijk was om den blazer voor anker te kunnen krijgen. Toen het anker greep zwaaide de blazer om, kwam op stroom en zakte nu geleidelijk naar den mast van het gezonken voorschip der „Berlin". De „Hoek van Holland" keerde naar zee terug en bleef op stroom voor liggen. De Prins zou tbans het duikerswerk volgen gaan. Sperling ging in het duikerspak, kreeg de groole kap weer om het hoofd en zakte, nadat aan den Prins een en ander was verklaard, langs een lad dertje in zee, tusschen den mast van de „Berlin" en de Noorderpier. Het was toen 10.47 uur. Sper ling verwijderde zich een heel eind van den bla zer en bleef gerumen tijd onder. Inmiddels nam de Prins de ligging van deze belemmering in de scheepvaart op. In het gezonken voorschip gelooft men nog zestig menschen verborgen. Sperling gaf na 20 minuten het sein dat hij moest worden opgehaald. Het resultaat was ditmaal nog niet groot. Hij had het goede punt niet bereikt, doordat het water hem te veel van het gezonken schip afdreef. Hij wenschte een tweede maal te duiken. Sperling verdween weder in zee. Middelerwijl was een lijn uitgezet naar de pier, om den blazer beter op zyn plaats te kunnen houden. De stroom aan de havenmond zuigt met groote kracht binnenwaarts Thans bleef de duiker 12 minuten in zee. Opgehaald deelde hij den Prins mede dat hij aan het dek van het gezonken schip een groote verwoesting vond. De meeste hutten waren zoo goed als weggeslagen, versplinterd was alles; kajuitskappen, deuren enz. waren volmaakt ver- Dield. De verwoesting was zoo mogelijk nog erger dan op het scheepsdeel dat op de pier zit. Ljjken vond de duiker niet en bij gelooft dat er ook geen meer te vinden zullen zijn. Zijn ze er wel, dan zitten ze op plaatsen die beslist on bereikbaar zijn. Hy doorzocht alle ruimten, maar vond niets dun versplinterd hout, zwaar vernielde groote en kleine dingen. Vrijdag zou het duiken echter weder herhaald worden, omdat men zekerheid omtrent zich even tueel nog in het wrak bevindende lijken wil hebben. De Prins nam afscheid van Sperling en zijn helpers en stapte met de heeren van zijn gevolg in een sloep die ter zijde van den blazer lag. De Hoek van Holland" nam haar op sleeptouw en bracht de inzittenden aan boord van de „Caland," de stoomboot van den Rijkswaterstaat, die den Prins terug zou brengen naar de haven. Met den Prins waren in auto's mede uit Den Haag gekomen Jhr. van Tets, kamerheer van de Koningin-Moeder, en baron Michiels van Verduy- nen. De Prins nam als herinnering aan deze dagen een versiering mede van de lambriseering in een der kajuiten, dat op het dek werd gevonden, en een nummerplaatje van een der hutten Nauwkeurig verhaal van de ramp. Een der geredde manschappen, de matroos Fisher, is in Engeland door de „Tribune" gein- terviewd. Volgens zijn verklaring, zoo lezen wij In de „N. R. Ct.," stond hij op de brug op den uitkijk, toen de ramp gebeurde en hy weet dan ook in bijzonderheden mede te deelen wat daar van de oorzaak was. Hij verhaalt dan: De „Berlin" passeerde, terwijl het bevigwoei en een zware zee liep, de gasboei, die voor den ingang van den Waterweg op 5 vadem diepte ligt. Toen trof een zware stortzee ons aan bak boordzjjde en wierp den kop van de „Berlin" in de richting van de Noorderpier. Dadelijk gaf de kapitein van de brug denoo- dige bevelen. Het eerste commando naar de ma chinekamer gegeven was „klaar by de machine". Toen kreeg de man aan het roer het bevel „bak boord het roer" en ik moest met de telegraaf naar de machinekamer seinen„stop stuurboord, volle kracht achteruit de stuurboordmacbine" en „volle kracht vooruit de bakboordmachine". De kop van de „Berlin" begon zuidwaarts te draaien, maar dadelyk daarop trof een nieuwe hevige stortzee het schip en slingerde het op de palen. Wel gaf kapitein Precious mij dadelijk bevel om naar de machinekamer te seiuen „volle kracht achleruit de beide machines", maar het schip wilde niet vrijkomen. Het had midscheeps geraakt, met de bakboordzijde van de kiel rus tend op de steenen en de palen van de Noor derpier. Kapitein Presious gaf dadelijk aanwijzin gen om de zeilen over de booten los temaken. Maar op dat oogenbiik sloegen de strotzeeën geheel over de dekken, wij konden niet by de boo ten komen en zij werden alle binnen vyf minuten verbrijzeld. Er is geen boot uitgezet. De tweede stuurman snelde de brug op en vroeg wat hij doen moest. Kapitein Precious antwoordde: „Ga naar beneden en laat alle man passagisrs en equipage reddingsboeien omdoen." Dit gebeurdede passagiers werden door de beman ning geholpen by het halen en aandoen van de boeien en iedereen deed ze om. Ik ging van de brug om mede te helpen. De kamtein, de loods en de tweede stuurman waren op de brug, toen ik daarvan afging niemand anders was meer daar. In dien tijd sloegen de machines volle kracht aohteruit. Jim Harvey stond aan het roer. Ik weet zeker dat het roer werkte toen wij strand den. Ik heb den kapitein en den loods niet meer teruggezien en ook niet gezien, dat de brug en het dekhuis wegsloegen. Ik zag den eerste-en tweede-stuurman nog ongeveer tien minuten nadat ik de brug verlaten had, juist aohter de salondeur midscheeps. De passagiers bevonden zich bijna allen aan lij van het salon-dekhuis. Verscheidenen van hen waren bebloed. Ik weet niet precies wanneer het voorste gedeelte van het schip afbrak, maar het was voor het aanbreken van den dag. Bijna ieder een aan boord werd weggespoeld nadat het schip was doorgebroken. Ik giug met anderen aan de lijzijde van de rookkamer. In dien tijd was de „Berlin" aan de achterzijde aan het zinken en het geheele dek werd achter opengescheurd. Naast de rookkamer was de eenige beschutting, die wy konden krijgen, en wij schoolden daar allen samen. De zee sloeg recht door het gangpad tusschen de koekoek boven de machinekamer en de rookkamer, en toen deze laatste geen beschut ting meer aanbood, moesten wij naast deze koekoek gaan, die bij de „Berlin" hoog opgetrokken was tot door het sloependek. Hier bleven wy, tot men ons Vrijdagmiddag te hulp kwam. Geboren CthaUlina d. v. Oornelis Kievit en Arendje Melaard Bartholomews z. v. Dingeman Gootjes en Johacua Maria Pieternella Korp. Overleden: Jannetje Leidens ond 10 mnd. Teuntje Ruitenberg wod. van Hendrik Niobeek oud 84 jaar. OUDE TONGE. GeborenMaria, d. v. G. Brands en J. v. Wezel Jacomijna d. v. S. van Eek en P. v. d. Doel Anthonlus Petrus z. v. J. O. Waare en J. C. Se- gersJohanna Elisabeth d. v. A. Fes en F. Beijers Adrianus z. v. B. Rosmolen en A. Sneep. OverledenSuzanna v. d. Vliet oud 72jaar we duwe van Gerbrand Kanters. NIEUWE TONGE. Geboren: Pieternella Klasina d. v. Hendrik v. Baaien en Jannetje Cornelia VisbeenJohannes z. v.HendrikHoogstraateen Pieternella Vreeswijk Dingeman, z. v. Leendert Slinger en Neeltje Roe- beliDg; Maatje, d. v. Jan Koppenaal en Leentje Pieternella van den Tol. Ondertrouwd; Arie van Alphen j. m. 22 jaar en Janomina Noteboom j. d. 20 jaar; Leendert van Heemst j. m. 22 jaar en Johanna Verolme j. d. 20 jaar Gehuwd: Cornelis Bakker j. m. 32 jaar en Neeltje Grootenboer j. d. 27 jaar. MELISSANT. Oterledon: Dingena Overweel, oud 11 mud. d. v. G. C. O'erweel en L. Trommel. 14 er li eis School. Oen Bommel. Dinsdagavond 26 Febr. hield de Ring van Jongelingsvereenigingen op Gerefer meerden grondslag op ons eiland een openbare vergadering in deze gemeente. Hoewel enkele ver- eenigingen niet talrijk waren vertegenwoordigd, was de opkomst bevredigend. Daar de voorzitter en vice-voorzitter beiden verhinderd waren de vergadering bij te wonen, werd de leiding der vergadering opgedragen aan den Heer F. Boss, Hoofd der Chr. Schooi te Stad aan 't Haringvliet. Na de gebruikelijke opening met bet zingen van een psalm, het lezen van een gedeelte uit Gods Woord, gebed, heette den voor zitter allen welkom. De voorzitter merkte in zyn openingswoord op, dat het een verblijdend teeken is dat ook op ons eiland steeds meer de jongelingschap zich opmaakt om zich te wapenen voor den moeilyke strijd des levens, die ons wacht. En daar ook deze vergadering ten doel had den jongelingen erop te wijzen hoe noodzakelijk die tijd van oefening voor een ieder is, wekte hij al de aanwezigen op in hunne jeugd reeds het zwaard aan de beup te gorden, opdat wij straks mede optrekken onder de banier van het kruis, ten strijde voor onzen Heere en Koning. Hierna werden de notulen der vorige vergade ring door den secretaris gelezen, waarna het woord gegeven werd aan de Heer v. Sprang van Stad aan 't Haringvliet Hij schetste op krachtige wijze 't Nut der organi satie. In een 5 tal stellingen wees hij duidelijk aan hoe de Bond van jongelingvereenigingen op Geref. grondslag het best tot zijn doel zal gera ken, wanneer eene goede organisatie hen nauw verbindt. In de eerste plaats beval hij de vereeni gingen aan vooral de Bondsidee goed te Ieeren verstaan, omdat zij dan zooveel te beter in praktijk kan gebracht worden. Voorts wees de inleider op het groote nut eener zelfde leiding in de besprekingen, waarna hij een lans brak voor het algemeen volgen van het Jongelingsblad. In het breede schetste hij de roeping en de plicht die het bestuur tegenover de vereeniging heeft. Naar sommiger oordeel eischte de inleider te veel van den voorzitter, die volgens zijn oordeel In alles de beste zijn moest. Na de inleiding volgde over het gesprokene een aangename dis cussie en bespreking. Het 2e onderwerp der agenda was „Het velle den en de Toekomst", ingeleid door den Heer Van Kempen van Ooltgensplaat. Toen wij den Heer Van Kempen aanhoorden, wer den wij jaloersch op de Plaatsche vereeniging, want ons dunkt zulke leden zijn en wel meer, maar ze zijn schaarsch. Naar de vorm schoon, in beelden rijk, schetste de heer Van Kempen in grove trekken de weggestorven 19e eeuw. Hij herinnerde er ons aan wat ontdekkingen op gebied, van wetenschappen en kunst zy ons te aanschouwen had gegeven. Toch moest hy bij dien grooten vooruitgang wijzen op de donkere schaduw, die op haar valt, wanneer wij zien op de angstige aanwerking der revoiutie-begiDSelen. Dan is de toekomst niet zoo schoon Dan zal de 20e eeuw ons wellicht in nog heviger strijd tegen die beginselen wikkelen, d n wel de verlorene. Mag dan den jongeling stil zitten Neen ook hy moet zich in dien strijd werpen, om mede de ba nier des kruises hoog te houden. Ook over dit onderwerp werden eenige vragen gesteld en ver wisselden enkelen van gedachten. De heer Padmos van Ouddorp leidde voor de vergadering in De jongelingsvereeniging en het Huisgezin. In korte trekken wees hij er op, hoe wij belijden, dat alles zjjn oorsprong neemt uit het huisgezin. Hieruit volgt dan ook, dat het huisgezin het nitlatief voor een vereeniging nemen moest Hij stelde verhouding van huisgezin jongelingsvereen. ongeveer op denzeltóen voet als het huisgezin en de school op de jongelingsvereen. moeten de jongelingen gezonden om de Gerefermeerde be ginselen te ieeren verstaan, daar het een niet te ontkennen feit is, dat het huisgezin alles geven kan. Bovendien behoedt de gemeenschappelijke omgang op de vereeniging om eenzijdigheid. Met ernst beval hij daarvoor ook de jongelingsver eeniging bij de ouders aan en wenschte hij spoedig de tijd daar te zien, dat alle Chr. ouders ook hunne zonen opwekken zullen zich bij de vereeniging te voegen. Ook op deze inl. iding volgde eene geanimeerde discussie en werd er nog gewezen op de verschil lende meeningen, die omtrent dit punt worden gekoesterd. Daar de werkzaamheden waren atgedaan, dankte de voorzitter de verschillende sprekers om hunne leerzamen inleidingen en allen, die door hunne vragen of andersins het met van dezen avond hadden verhoogd terwijl de Heer Borgdorff de vergadering met dankzegging Bloot. 270 11» 146 a 15,— T.yn.taai. f 11,— a 14,50 par HL. Zeeuwch* Ajuin. Aangevoerd 15000 hl., grooten- tendeets in het land gekooht. Voor zoover bekend, ia er niets verhandeld. Botterdnm, 5 Maart. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 26 Paarden, 0 Veulens, 0 Ezels, 1049 Magere Runderen, 736 Vette Runderen, 205 Vette Kalveren, 996 Nuchtere Kalveren, Graskalveren, 0 Schapen of Lammeren, 4 Varkens, 110 Biggen, 0 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER KILO. Koeien en Ossen, van f 0.33 tot t 0.38. Stieren 0.32 0.86. Kalveren 0.45 0.57'/,. PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Molkkooien f 150 A 285 Kalfkoeien f 180 A Stieren 90 A 170 Pinken 60 a Graskalv. a Vaarzen 70 a Paarden 60 a 110 Biggen 9,- Fok Nuchtere kalveren van f 12 tot f 20 Slacht 5,50 10.— Biggen per week 0,— 0,— Hendel In vet vee vlug, in mager vee traag, öp de Botermarkt werd heden aangevoerd 35 'I, vaten 37 i 276 Stukken a Kg. Prijzenle kw. 60 2e kw 58 3e kw. 56 Voor stukken werd besteed a Kg. a o. ROTTERDAM8CHE EIER VEI LING. Op de Eierenveiling werden aangevoerd 22850 stuks eieren. Kippeneieren f 2.90 a 4.30 per 100 stuks. Eendeneieren 4.50 a 4 80 40-jari^e betrekking Ot. GeborenAart z. v. I. van Boohove en L. Dekker; Wouter, z. v.Karei Bejjer en C.Leidens Zaohaiias z. v. J. M. Jansen en J. C. Legierse Mariuus i. v. C. Tiggelman en N. M. Baart. SLaatste Berichten. Naar men verneemt is hedenmorgen van de Maasnymph varende tusschen Stel lendam en Rotterdam v.v. iets in de stoom ketel gesprongen, waardoor de stoker zoo deerlijk gebrand is dat hij meer dood dan levend te Hellevoet: luis aan wal is gebracht Men vreest voor zijn leven. Nadere bijzon derheden ontbreken. Botterdam, 4 Maart. Granen. (Bit*oen airdsche.) Tarwe pe>' 1<M» kg, t 7.50 a 9 Puike partijtjes ook per 10-.» kilo t 9.90. Haver per 100 kilo t 7 60 8.10 Rogge per Hl. 1 5,40 a 5,9 Gerst per 100 kilo f 0.a 0,Chevalier per 1 0 kilo f 0,a 0, Blauwe Erwten per Hi. f 7,75 a 8,25. Bruine Boonen per Hl. f7.50 a 9. Witte Boonen per Hl. f14.— a 15,75 1Meel Hij iet* lager offerten was de omzet bevredi gend. Er kwamen eenige groote zaken op levering tot stand. Heden stil, maar niet laag. SCHILDER (halfwas.) gevraagd. melsdijk. ARBEIDER Mei aanstaande wordt ge- bekwame METSELAARSKNECHTS Aanbevelend, Ongebruikt. Gebrjj

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2