voor de Zuidhollandsclie en ZeeHw§che Eilanden. f' Woensdag >11 Februari 1907, 2Isl" Jaargang 'N°. I'JB). A ntire m J n air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES de beste T. BOEKHOVEN. Beleefd Versoek Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. uitgever De Administratie. Sets over Siüssen. Iets over Rijssen. 8,- 8,50 8,- 8,50 Sommelsdijk. Zaterdag j.l, verriclii dhr. L, Mullen van Meppel in de openbar school alhier zijne goocheltoeren De kim deren hadden uhbundige pret het eend J j oogenblik konden ze hunne oogen niet ge-f! looven van al het wonderlijke, het anae oogenblik moesten ze hun lijf vasthoudei van 't lachen, Ten slotte bedankte de heji M. de onderwijzers voor de hem verleenje' hulp en beloofde bij een volgende geleggn; heid nog eens terug te komen. Riddelharuis. Zaterdag werd van een overleden dorpsgenoot, wegens den aard" der ziekte waaraan hij gestorven was, het bed met al zijn toebehooren verbrand. Den Bommel. De Commissaris Koningin in Zuid-Holland, deelt mede de uitoefening der jacht op klein wild wol gesloten op 30 Maart a s. Oude Tonge. Bij publicatie is beken gemaakt dat op Zaterdag 2 Maart des n.r 3 .30 uur de aanbesteding zal plaats hebb, van het rijden van grint van de Kaai alhi naar de wegen. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. Telefoon Intercomm. No. 3. Alle sf.sifefeen v«or «Ie Étedaclle bestemd, Adverceïatléo eis verdere Administratie franco toe te zenden s&mm de§8 Uitgever aan onze abounés, die van woon plaats veranderen, om bij het nieuwe adres OOli de OSlde woonplaats op te geven. De heer H. Schoonejongen Jacobsz. te Zeist heeft Rijssen bezocht, en het geen hij daar zag, hoorde en overlegde met firma en stakers in de sNeder- lander« geplaatst Wie een kijk op de toestanden daar hebben wil, leze het stuk, dat we in zijn geheel overnemen Mijnheer de Redacteur Nadat ik het schrijven van den heer Hovy gelezen had over zijn bezoek te Rijssen, werd ik met medelijden jegens de werkstakers vervuld. Volgens zijn schrijven werken er te veel arbeiders aan de fabriek. Indien de oudsten door jongeren werden vervangen dan zou het werk met beter gevolg kun nen geschieden. De tegenwoordige pa troons zien er echter tegen op om zich van de minder geschikte krachten te ontdoen Dat wordt door hem ge prezen maar toch acht hij het nood zakelijk om op den duur tot betere toestanden te geraken. En als nu waarlijk de patroons eens tot dezen maatregel overgingen, en daardoor werkelijk loonsverhooging verkregen werd, zou dan zulk een lotsverbetering der jongeren, niet te duur betaald zijn? Zulk een gevolg kan toch zeker den wensch der stakers niet zij nen toch zou het daarop kunnen uitloopen, ja moet het daarop uitloopen, als beide partijen tot toegeven ongeneigd blijven Vooral bestaat dat gevaar in Rijssen, wijl er meer aanbod is van werk krachten, dan er op de fabriek noodig zijn. En daarom had ik medelijden met de stakers, daar bij langen duur der staking, waarschijnlijk er een dergelijk ongewenscht gevolg uit zal voortvloeien, Om mij wat meer-met den werke- lijken toestand te Rijssen op de hoogte te stellen, ging ik er eens een kijkje nemen. Tot mijn blijdschap trof ik in het hotel, waar ik mijn intrek nam, een oude bekende aan, die plaatselijk voldoende op de hoogte was om mij rond te leiden. Dit was een waar genot voor me. En heel op mijn gemak kon ik nu overal eens een kijkje nemen. Het viel mij op, zulk een wonderlijke bouworde als er in dit plaatsje gevolgd werd. Of liever gezegd, hoe onordelijk daar gebouwd wordt, want van bouw orde is geen sprake. Een groot deel huizen staan daar, een paar straten uitgezonderd, met het woonvertrek van den weg afgekeerd. Met den ach tergevel zijn de woningen naar de straat gekeerd. Dit zijn voornamelijk woningen van mensehen, welke wat land bebouwen en tegelijk op de fa briek arbeiden. Deze wijze van bouwen is zeer strijdig met alles wat op zin delijkheid of eenige netheid aanspraak kan maken, vooral wijl aan vele wo ningen een schuurtje verbonden is. Voorts alles wat op andere plaatsen achter de schuur ligt, zooals mest erizen alzoo voor anderen niet in het oog valt, dat ligt daar ook achter de schuur, maar komt daardoor jaist aan de straat eene plaats in te nemen. In een groot deel dezer plaats staat dus, wat achter moest staan vóór, en wat vóór moest staan achter. Welk een indruk zoo iets op eiken vreem den bezoeker moet maken, kan ieder bevroeden Als dan ook in enkele tijdschriiten kiekjes gegeven worden van Rijssen's woningen, dan ziet men menigmaal wel de schuur, wijl die aan de straatzijde is, maar niet de woning. Dat zulke toestanden, welke daar steeds geweest zijn, en naar men mij mededeelde, door de bewoners zelf gewild worden, wijl hun die tot gemak verstrekken, in geen verband staan met de werkgevers op de fabriek, is nog al duidelijk. Alleen door eene gemeente-verordening zou daarin ver andering kunnen komen. Nu ik zoo iets van het uitwendige gezien had, wilde ik ook nog wel iets van het inwendige in oogenschouw nemen. Om daartoe gelegenheid te vinden begaf ik mij naar het kantoor der fabriek Op de meest voorkomende wijs ontving men mij. Men stelde mij voor, de fabriek eens te gaan zien, wat door mij gaarne werd aangeno men. Voor zoover ik kon oordeelen was deze inrichting zeer voldoende. Slechts enkele menschen waren aan het werk. Ze lieten enkele machines loopen, opdat men den volgenden dag geen stoornis zou hebben. Want dan zou men met 270 werklieden begin nen te werken. Na dit bezoek werd mij iemand medegegeven om de ar beiderswoningen en gezinnen te be zoeken. In vele, omtrent naast elkaar gelegen woningen ben ik geweest, zoowel bij stakers als bij niet-stakers. Allen van menschen, die f 6 tot f 8 in de week verdienden. Het leek wel of ieder gezin een varken gemest had in den vorigen zomer, want omtrent in alle woningen hing het grootste gedeelte daarvan nog aan den zolder. In de meeste dier woningen stonden aan de ééne zijde van het vertrek twee of drie kasten naast elkander, waaronder één linnenkast. Aan de andere zijde van het vertrek vindt men twee bedsteden, en in het midden tusschen die bedsteden een deur, welke toegang verleent tot eene ruimte waarin ik meen nog een bedstede gevonden wordt, terwijl aan een der andere zijden een deur toegang ver leent tot een overdekte werkplaats. In de woningen zag het er tamelijk gezellig uit, en ze waren door een kachel goed verwarmd. Alleen het steenen plaveisel met zand bestrooid, wat tamelijk algemeen daar gevonden wordt, vond ik niet gezellig. Zulk een woning wordt verhuurd voor f 0,70 per week, en die met een schuurtje kost, naar ik meen f 1. Gelijk ik reeds mededeelde, bezocht ik zoowel de stakers als de niet-stakers. Met een der stakers, waar alles er even net uitzag, knoopte ik een gesprek aan, en vernam van hem, dat hij f8 per week verdiende. Hij had een vrouw, maar geen kinderen. Ik vroeg hem, waarom hij staakte, wijl hij zeide geen reden tot klagen te hebben. Wel mijnheer! antwoordde hij, als ik niet mee doe met de stakers, dan zien ze mij er mijn leven lang op aan, en dat wil ik voorkomen. Van bevoegde zijde vernam ik echter, dat het meest streng godsdienstig deel der werklieden niet staakte. Daarmede wilde men echter niet beweren, dat die menschen geen leemten zagen, en niet met blijdschap eenige levensver betering voor sommige afdeelingen zouden begroeten, of in enkele dingen geene verandering begeeren, o neen als men dat meende, zou men zich vergissen. Maar zij wilden dat alles niet zoeken langs den weg van staking. Het blijkt dus wel, dat er op dat ge bied in Rijssen nog verschillende stroomingen zijn, üf de patroons in staat zijn om hooger loonen te geven, kan door mij niet worden beoordeeld, doch daar over loopt de zaak naar mijne ziens wijze niet. De patroons hebben f 9000 vermeerdering van loon aangeboden en de arbeiders vragen f 16000. Dat verschil van f 7000 over 1000 arbei ders kan noch bij patroon, noch bij arbeiders oorzaak van het doorzetten van hnn eisch zijn. Het loopt een voudig over de vraag, wie zal hier overwinnaar zijn Betreffende de loonen, daarvan werd mij opgave verstrekt over de week van 19 tot 24 Nov. jl. Dus onder de loonregeling zooals de patroons die wilden invoeren. Wij zullen hier alleen maar de wevers aangeven, waarvan er 259 zijn, als wij er de 6 iaagsten aftrekken, omdat daaronder minwaardige leerlingen zijn. Alles is per week gerekend. En dan verdienen 19 48 wevers 43 48 35 15 '14 6 10 9 4 4 2 2 f a D 6,50 7- 7,50 9,— 9,50 10,— 10,50 11 11,50 12,— 13- 13,50 6, 6,50 7- 7,50 9,- 9,50 10,- 10,50 11- D ll,r0 12 50 13,— Het blijkt dus dat deze'menschen f 8,20 dooreen verdienen. Uit deze lijst, waarbij we nog andere zouden kunnen voegen, moge blijken dat de loonen niet hoog zijn, maar er blijkt ook uit, dat er van honger- loonen, zooals sommigen beweerden, geen sprake is. En zeker zou menig land bouwarbeider de wereld te rijk zijn, als zijn verdiensten tot zulk een hoogte klommen. Naar mijn oordeel komt de staking dan ook niet yoort uit den nood der gezinnen, vanwege te geringe inkom sten over het algemeen, maar veel meer uit de gevestigde meening, dat de patroon eenig hooger loon kan uitkeeren en toch nog eene behoorlijke winst overhouden. Indien deze dan ook kon bewogen worden, om over het betrekkelijk geringe verschil heen te stappen en de regeling der arbei ders, zooals zij die voorstelden, te aanvaarden, dan zouden velen zich daarover zeker verblijden. Maar wijl aan de patroons geen tijd gegund is, om de gunstige uitkomsten hunner nieuwe regeling, welke zij wilden in voeren en reeds ten deele in werking gebracht hadden, te doen uitkomen, zullen zij zich denkelijk nimmer daar toe laten bewegen, Toch acht ik het niet onmogelijk, dat dit geschil tusschen patroon en werklieden nog op eene voor beiden bevredigende wijze wordt vereffend. Ik acht de mogelijkheid zelfs niet uitgesloten, dat een veel beter uit komst wordt bereikt, dan door het voorstel der arbeiders zou worden verkregen, als het werd ingevoerd. Indien het standpunt der arbeiders hoog genoeg is om mede te willen werken tot verbetering van den toe stand van dezulken onder hen, die daaraan de meeste behoeften hebben, dan acht ik de mogelijkheid niet uit gesloten, dat zij de patroons bereid vinden een groot gedeelte der som, zoo niet de geheeie som, waarover het geschil loopt, daaraan ten offer te brengen En wie zijn ze, wier toestand het meest, ja zeer ernstig om verbe tering vraagt? Naar mijn oordeel zijn dat de jonge mannen, die kleine kin deren hebben. Deze jonge mannen hebben geen bijverdienste van vrouw of kinderen, en moeten dus alleen alles verdienen, wat tot ondeahond van het gegeele gezin noodig is. Indien zulke mannen een loonsverhooging genoten van f 0,25 voor ieder kind dat ten hunnen laste was, tot zoolang een der kinderen aan den arbeid tot steun van het gezin deel kon nemen, dan zon deze regeling voor zulke gezinnen tot een waren zegen zijn. Uit zulke gezinnen moeten de krachten der komende werklieden voortkomen. En daarom dienen deze eenigermafe bevoorrecht. Zulk eene bevoorrechting zou elk weldenkend werkman moeten toejuichen. De firma Ter Horst heeft voor een dergelijke verbetering een geopend oor. Zij gevoelt zeer wel dat een dergelijke maatregel niet anders dan gunstig voor de toekomst zou zijn. Ze liet dan ook niet na om uit te spreken, dat indien van de zijde der werklieden zulk een voorstel ter beëindiging der staking werd gedaan, zij het in zeer ernstige overweging zoude nemen. Deze gevoelens der firma zijn door mij aan de werkstakers ter kennis gebracht, hen ernstig aanradende zulk een verzoek of voorstei aan de patroons voor te leggen, ten einde tot beëindi ging van den thans bestaanden toe stand te geraken Indien de arbeiders hierop niet ingaan, dan laten zij m. i. een scho( ne gelegenheid voorbijgaan Ier verkrij ging eener zeer gewenschte verbete ring in den toestand van hen, die daaraan de grootste behoefte hebben, en verzwakken ook eigen positie. Terwijl de heeren Ter Horst zeker ook hunne positie zouden verzwakken als zij een dergelijk verzoek der arbeiders afwezen. Deze afwijzing kan door mij echter niet worden vermoed, wijl met de meeste ingeno menheid zulk een regeling door hen werd aangehoord niet alleen, maar beloofd in ernstige overweging te zullen nemen, indien een voorstel hunne werklieden daartoe door werd gedaan. U dankende voor do plaatsruimte noem ik mij, hoogachtend, Uw aw. dnr., H. SCHOONEJONGEN Jacobsz. Zeist, 12 Februari 1907. Tuin- en liandbonw. OE OP KLEIGROND OOK KALIMEST VAN NOODE IS? Ziedaar een vraag, die men mij onlanga deed. En 'k wil den lezer zeggen, wat ik toen geantwoord heb. Een jaar of wat terug zoo sprak ik tot den vrager zou ik aanstonds gezegd hebben; och,ik acht kalimest op klei niet zoo erg noodig. Klei grond is uit den aard nogal vrij rijk aan kalizou- ten. Thans echter heeft mij de praktijk geleerd, dat zulk een antwoord niet in orde wezen zou. En waar 't bemesting geldt is de praktijk op 't laatst toch maar het richtsnoer. Waar zij nu aantoont, dat ook op de klei wat kalimest heel nuttig werk kan doen, waar zij bewijst, dat met wat kalimest een oogstvermeerdering teweeggebracht kan wor den, die de waarde van het uitgestrooide kalizout soms verre overtreft, daar mag men niet beweren op klei is kalimest niet op z'n plaats, is kalimest zonder resultaat. Wie meenen mocht, dat (om met een goedkoops soort maar te beginnen) een baal of wat kaïniet geen voordeel geven kan, die neme dan de proef maar eens. Wellicht, dat het hem gaat als ae heer Barendregt op Rozenburg. Die had er bieten mee bemest. En hoewel hij op dat gewas niet vet 1 bemerken kon van 't werk, dat kaïniet er had gedaan, toch bleek het goedje niet onwerkzaam op het stukje zware klei. Want aan de haver, die er 'tjaar daarna (dat was verleden zomer groeide, zag hij het klaar. En hij niet enkel. lede/' die z'n oogen meebracht kon het zoo maar zien: En menigeen vroeg aanstonds, hoe't toch kwam dat enkele akkers van die haver zooveel mooier stonden. Het antwoord was: 'tis ongetwijfeld 'twerk van kaïniet, dat ik verleden jaar de voor vrucht heb gegeven. Laat men dns niet aanstonds maar denken op klei is kalimest onnoodig. Men nemeookin dezen proeven. En als het resultaat da^^an be kend zal zijn, eerst dan mag men couch maken Ira^baali. Vragen en Antwoorden worden kosteloos gef I Antwoorden of mededeolingel zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de i waarop ze betrekking hebben. j Vragen. 31. Wat dunkt U van Argricultuur-Phosphi 32 Wat is terpaardeï Antwoorden en mededeelingen. 29 Turfstrooisel duur? In een der vakbladeiH ik meen „de Vakbode" zag ik 't genoteerd nn f 7,50 per 1000 K. G. gewoon en f 8,50 fijn. 30. Waarom bij 't bepalen van 't..s. g. A I melk (niet welk zooals er door den zetterv... gedacht) ook gelet op temperatuur? Omdat bfl hoogere temperatuur melk, net als alle stoffen uitzet en dus soortelijk lichter wordt. UlaatselUfc ftieuws. Het rijden der gemeentegrint v'. de losplaatsen naar de daarvoor bestemc{ wegen is gegund aan den heer D. Hansoïi| alhier welke den Iaagsten inschrijver was. Een best paard van den landbouwer L. Gouswaart alhier heeft Zaterdag 'j.l. op stal een been gebroken. Het dier is ver- kocht voor f50 aan de Gebroeders van Driel van Nisuwe Tonge, welke het terstond 1 hebben afgemaakt teneinde naar Rotterdam te zenden. Tot onderwijzer van de openbare school alhier is benoemd de heer P. van Ooijen van Wijk bij Heusdeu. De stichting van een nieuwe gasfa briek »Middelharnis Sommelsdijk«, is door den Raad dezer Gemeente met 5 tegC I stemmen aangenomen. Door de Gebr. Vis van Heemst is id den polder het Oudeland alhier een vreem-' den watervogel gevangen ter grootte vat) een eend. De benaming van het dier kan hier ter plaatse niet worden vastgesteld. De Miliciens der lichting 1906, J. Buth, O. J. v. Maastricht en A. de zijn tegen 8 Maart a. s. in den werkelijl dienst opgeroepen. De lotelingen der lichting 1907 J. v Vliet, A. Hagens en J. Mijs moeten 8 Mn I worden ingelijfd. Alhier zijn 8 z aangiften voor kieze ingekomen. Op Zaterdag, 2 Maart 1907 d' v.m. 11 uur moeten worden ingeleveijB de briefjes voor het rijden van grint bij d£ 9 heer Jan Mijs te Den Bommel, voorwaarde liggen bij hem ter lezing. Aan de Wed, Koert is voor de ti

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1