T. Schilperoo Ar! ver teutten. A VAN ALPHES. J. D. HKHORST-ZAAIJER. Meubelfabrikant Westdtjk, Middelbands. Groote 70Qrraaö soliede geschilderde Meubelen, Nieuwe Tontfe Heeren-, Jongeheeren- en -• KinderRleeding. s== DRAISIjtAvANVALKEtlBURG'S-' •'LEVERTR, Sig-aren en Sigaretten. rijtuig. Meu vermoedt, dat een twaalf man ontsnapt zijn. De aangehoudenen werden naar een der forten gebracht en weigeren naam en inlichtingen. Te Moskou ia 's nachts huiszoeking gedaan ia eene hnogere burgerschool voor meisjes. De politie vond een bom, twintig pond dynamiet en een roode vlag, waarop de woorden nationale vrijheid. Er werden acht meisjes gevangen genomen. De revolutionairen socialisten moeteu nu weer de officieren van den krijgsraad te Moskou ten doode opgeschreven hebben. Te Slawkof, in het gouvernement Kielce heeft een hende terroristen een strafoefening in de kerk gehouden. Ze veerden daar twee mannen binnen, bonden hen en lieten ze daarna knielen voor het altaar. Ze schoten de beide knielenden toen van achteren dood en gingen weg. De politie weet niet, van wie de lijken zijn, maar gelooft hier met een wraakne ming op twee terroristische verraders te doen te hebben. Bij keizerliike oekase is Zaterdag gelast voor 70 millioen roebel Russische rente uit te geven tegen 4 pCt. ten behoeve van de hongerstreken en dringende bui tengewone uitgaven, bij de begrootiug voor zien. De pers der oppositie is over deze binneulandsche leeniug niet te spreken, en zou natuurlijk willen, dat door allerlei be zuinigingen in deze behoefte aan geld voor zien werd. Ingezonden Stukken. Bulten verantwoordelijkheid der ïtedaetie en Uitgever. L. S.l Ondergeteekenden hebben het volgende adres gezonden aan Hare Majesteit de Koningin en zen den u hiervan een afdruk, terwijl zij aan de Dag bladen en Weekbladen vriendelijk verzoeken dit adres op te nemen in hunne kolommen. P. BOSCH. E. TEN BRINKE. I— Dit kruis gezet in onze tegenwoordig heid] door L. SCHONEWILLE. G. DE HOOP Bz. K. MENNINK. H. KAMPAGNIE. J. H. HUISKES. Aan Hare Majesteit de Koningin. MEVROUW, Ondergeteekenden, eenvoudigen in den lande, is bet waar zij met den meesten eerbied tot Uwe Majesteit komen allereerst eene behoefte Uwe Majesteit hunnen dank uit te spreken voor de door Uwer Majesteits regeering bun geschonken wet op bet lager onderwijs, laatst gewijzigd bij de wet van 5 Juni 1905 (Staatsbl. no. 152) Zij hebben zich van harte verblijd in die wet en in haar wijzigiüg, omdat nu aan hen de gelegenheid werd geboden om ook voor hunne kinderen lager onderwijs te kunnen krijgen in overeenstemming met wat Gods Woord eischt. Heerlijk is de vrij heid hun daarbij geschonken en altoos zullen zij Uwe Majesteit en Uw Huis dankbaar blijven voor de gunst hierin hun bewezen. Onder de bescherming der wet hoopten zij dat nu ook spoedig de ure zoude aanbreken, waarop zij hunne kinderen zouden mogen zenden naar eene school, waar de Christus de kinderkens tot zich roept, en onder Gods gunst kwam het dan c-1-. '"V-kr* •~o"V"h ten eener vereeniging voor eene Christelijke School ie -r eeniging eene school deed bouwen, die nu binnen korten tijd zal kunnen worden geopend. Dan, de door Uwe Majesteit gegeven wet willen sommigen uwer onderdanen op eene wijze krachteloos maken, die voor ons ouderhart grievend is, en die ons noopt, in vertrouwen op uwe koninklijke gezind heid jegens uw volk, Uwe Majesteit met deze dingen in kennis te stellen. Ondergeteekenden zijn namelijk als turfmakers, veenarbeiders en werkers in de fabriek in dienst bjj „de erven Van Royen" te Bergentheim. Tot de erven behoort onder anderen, de WelEdelGestr. Heer mr. I. A. van Royen, burgemeester der stad Zwolle, die door ons „in het veld" wordt aan gemerkt als een man van grooten invloed in ge noemde onderneming. Zij hebben voor deze erven allen iangeren of korteren tijd gearbeid, maar nu werden uit hen dan 15den Januari laatsteden bij den baas J. A. van der Sanden, lid der Prov. Staten van Overijsel en lid van den gemeenteraad van Ambt Harden- berg, geroepen de turfmakers P. Bosch en E. ten Brinke. Met hen waren ook de overige turfmakers der erven tegen dien dag opgeroepen. Bij twee tegelijk of ook enkelen alleen kwamen zij binnen. Verschenen bij den baas zeiden hij, zonder onder scheid alle turfmakers te hebben laten roepen, daar hij wilde weten of bij de opening van dé Chr. school zy soms hunne kinderen er heen wilden zenden. De reden was, omdat hij zijn woord gegeven had dat ingeval men zijn kind of kinderen zond naar de Chr. school, zij geen werk meer van hem konden krijgen. P. Bosch zeide, zijne kinderen te willen zenden. Toen zeide v. d. Sandendan mag je niet met nieuw werk beginnen, maar het oude mag je afwerken en de woning moest Bosch ook verlaten, maar daarvan werd door v. d. Sanden geen tyd bepaald. Toen heeft Bosch gezegd dat zulk eene aan kondiging voor het nieuwe jaar had-, moeten ge beuren. Van der Sanden zeide: dat wist ik niet, maar je hadt omdat de geruchten van verbieden van het nieuwe werk reeds voor nieuwjaar liepen dan zelf wel eens er naar kunnen komen onder zoeken. Bosch zeidedat hij dat niet noodigjwas en dat hij er niets van aannam. Gevraagd aan E. ten Brinke of hij kinderen had die naar school gingen, zeide Brinke: ik heb een kind, mijnheer, dat hoog noodig nog een jaar moet gaan. Of hij dat dan ook van de Openbare school afnam en naar de Ohr. school zond? Ja. Brinke had, zeide v. d. Sanden, wel de geruchten gehoord dat die hunne kinderen naar de Chr. school zouden zenden, geen werk meer mochten doende andere arbeiders kon hij altijd ontslaan, maar de turfmakers niet en daarom zeide hij hem dit nu, voor het nieuwe werk begon, dat hij er dan niet mede mocht beginnen. Brinke zeide, dat hij al met het nieuwe werk begonnen was. Dan moest Brinke niet verder werken met het nieuwe werk. Brinke heeft daarop niets gezegd, maar v. d. Sanden hield nog eene heele^ rede, daarover, dat hij geen Christelijke opvoeding in „het veld" wilde hebben, wel een sociale. Ook had v. d. Sanden gezegd dat bij van Bosch en de anderen als vriend wilde scheiden, en was uiterlijk heel vriendelijk. Op Woensdagavond van den 23sten Januari laatstleden kwam Roelof Scholten, de onderbaas, bij de veenarbeider Lucas Schonewille en Gerrit de Hoop Bz. Want er waren nieuwe huurcontracten ontworpen, die zouden moeten gaan van Nov. 1906—Nov. 1907, waarbij Lucas Schonewille met f ft, werd verhoogd en Gerrit de Hoop Bz. met f 2.60. Met deze contracten kwam Roelof Scholten bij hen, maar hij zeide, dat zij,die van plan waren hunne kindaren naar de te openen Chr. school te zenden, die contracten niet hoefden te teekenen. maar dan Maandagavond, 28 Jan., op het kantoor moesten komen. Lucas Schouewiiie en Gerrit de Hoop Bz. hadden, omdat zij hunne kinderen naar de Chr. school wenschten te zenden, daarom die contracten niet geteeken en zijn Maandagavond, 28 Jan. op het kantoor verschenen. Hier werd hun gevraagdwaarom zy de contracten niet hadden geteekendzij antwoordden, dat dit was omdat zij hunne kinderen naar de Chr. school wenschten te zenden, en volgens het zeggen van Soholten zij dan ook niet geteekend hadden. Toen werd hun door v. d. Sanden geantwoord, dat zij dan met 1 April gedaan kregen Zij mochten dadelijk wel uitscheiden als zij wilden of ander werk konden krijgen, maar met 1 April was het gedaan. Hij hoopte dat zij als goede vrienden zouden scheiden. Zij beiden hebben bij de erven gewerkt van 1902 af. Klaas Mennink is machinist en Harm Campagnie en Jan Hendrik Huiskes Gz., zijn fabriekarbeiders aan de turfstrooiselfabriek van de „erven van Royen" te Bergentheim. Dinsdagavond, z2 Jan, kwam Roelof Scholten tusschen de fabriek en de woning van Klaas Mennink, beiden Klaas Mennink en Harm Campagnie tegen en zeide hy tot hen. Harm ge moet Maandagavond op het kantoor komen en gij Klaas Mennink ook. Mennink vroeg, weet je ook Soholten wat wij er doen moeten Ja, zeide hy, het is natuurlijk over de school of je ook van plan zijtje kinderen naar de schooi te zenden. Weet ge dan ook wat v.d. Sanden ons vertellen wil? Ja wel, hij wil je zeggen wat de gevolgen zijn als je de kinderen naar de school zendt. Nn, wij zullen er aan voldoen, zeiden zy Maandagmorgen daarop, 28 Jan., kregen zij beiden nog een boodschap v. d. Sanden door De Wever, dat zij van avond moesten komen, maar als zij de kinderen niet naar de school wilden zenden, was het niet noodig. Zy zyn Maandagavond gegaan. Ook J.H. Huis kes Gz. is gelijk niet hen dien avond op het kantoor gekomen. Huiskes had daartoe ook Dins dagavond een opontbod van Roelof Scholten gekregen, die hem, toen hij nog op de frabriek was zeide: als je je kinderen naar de vrije school wilt zenden, moet je eerst Maandagavond op het kantoor komen. Toen deze drie, Klaas Mennink, Harm Campagnie en Jan Hendrik Huiskes Gz op het kantoor binnen kwamen, zeide v. d. Sanden Jongens, ge komt zeker op de boodschap van Schol ten. Zij zeiden: ja. Het is u dan ook niet onbekend waarom gij komen moet. Als ge dan van plan zijt uwe kinderen naar de vrije school te zenden, moet je je zachtjes aan voorzien van ander werk en dan kunnen wij ons voorzien van ander volk. Mennink zeide toen Mijnheer, is het nu gezegd? Kom, jongens, dan gaan wij maar. Van der Sanden zeide, ja maar wacht eens even, ik zoude het ook wel willen weten? Toen zeide Mennink, nu mijnheer, ik geef mijn beginsel niet overik ben goed beslist en zal in woord en daad toonen dat ik een man ben van een stuk. Dus als ik gezond ben, mijnheer, stuur ik de kinderen naar de Chr. school. De jongens (n.l. Campagnie en Huiskes) zeiden hetzelfde. Van der Sanden zeide, gij kunt doorwerken tot den dag van de opening der school, maar ge kunt ook dadelijk weg. Mennink vroeg, maar moeten wij dan weg met April (den dag van opening) mijnheer? Hij antwoordde, ja. Zij antwoordden wij wen schen tot het laatste getrouwe arbeiders te blijven mijnheer, daarop kunt ge gerust zijn. Dat ver trouwen heb ik ook in jullui, zeide v. d. Sanden, anders zou ik wel andere maatregelen nemen. Klaas Mennink is van joDgs at, ruim 28 jaren bij de erven werkzaam geweest, en is, zoolang als de tnrfstrooiselfabriek staat, daaraan machinist geweest, en Jan Hendrik Huiskes Gz. en Harm Campagnie zijn ruim 21 jaren bij de erve werk zaam geweest. Dit zijn de feiten, waarmede wij Uwe Majesteit komen in kennis stellen. Dit zijn handelingen, waardoor wij voor de moeilijke keus worden ge steld om öf van de voorrechten door de wet ons gegeven om onze kinderen Christelijk op te doen voeden, afstand te doen, öf te moeten worden getroffen in ons brood. Meer dan een der werkers voor die keus gesteld, kwam er dan ook toe, uit vrees voor het verlies van zijn brood en voor kommer en gebrek, zijn beginsel ten offer te brengen. Dit is hard. Wij kleine luiden moeten in den dagelijkscben arbeid het onderhoud vin den voor ons en onze gezinnen, en geen werk'te krijgen, is een bittere zaak. Maar mochten wij, kleine luiden anders handelen dan wij hebben gedaan? Uwer Majesteits wet verblijdde ons,gaf ons een zeer verlangde vrijheid, en nu zijn onder danen van Uwe Majesteit bezig ons het gebruik dier vrijheid zeer te bemoeilijken, ja zelfs te ontnemen. Daardoor worden wij gedrongen, U daarmede in kennis te stellen, en komen wij klagen by Uwe Majesteit, die onze dierbare van God ons gegevene Koningin zijt, met de bede of dit onheil van ons en onze kinderen niet kan worden afgewend. Wij zijn van Uwe Majesteit de P. BOSCH. E. TEN BRINKE. —I— Dit kruis gezet in onze tegenwoordig heid] door L. SCHONEWILLE. G. DE HOOP Bz. K MENNINK. H. KAMPAGNIE. J. H. HUISKES. BERGENTHEIM, 8 Februari 1907. fitcsiieii^d .Ueaiw§. Moelijk verteerbaar. De 17 jarige Sluyck, wonende Bajuwslaan te Haarlem, heeft spelenderwijs een rijksdaalder ingeslikt. Hij is in het grsthuis aldaar opgenomen. Een gebelgde huismoeder, „Land en Volk" ontving het volgende epistel Hiermede zend ik u blad terug dat mjj heden Avond ÖratiB is toegezonde. Wij hobbe in geen geval Staalpillen nodig aoch wel mannen die Waard zijne en Verstand hebben om voor onze Veel gelieft Vorstenhuis en dierbaar Vaderland te Wuken een Vrouw uit het Volk. Verdronken. In de Zuid-Willemsvaart, onder Helmond is Dinsdagmiddag de bakkersknecht J. A. 8. te water gevallen en verdronken. Zijn lijk is eenige uren later door een schipper opgehaald. Een drieling. Een eohtpaar te Vlissingen is verrast met de geboorte van 2 jongens en 1 meisje. Van de gestolen portefeuille. Nader verneemt men omtrent den diefstal van de portefeuille uit den winkel van den heer A. A. Berggreve, in de Oudebrngsteeg te Am sterdam, nog, dat, tijdens de heer K. zich in den winkel bevond, een jongmenseh zat te waohfen op een horloge, dat in reparatie was. Vermoedelijk heeft deze jongeman gezien, dat de heer K. de portefeuille op de toonbank liet liggen en heoft hij deze ongemerkt in den zak gestoken en is later, toen hem hot horloge ter hand werd gesteld en de heer K. reeds ver trokken was, met den buit weggegaan. Daar de heer Borggreve aan het werk was en de toonbank vol lag met poestmateriual, heeft noch hij, nooh zijn bediende, kunnen zien, dat de heer K. een portefeuille liet liggen. Het signalement van bovengenoemde jonge man is bekend. Handel in meisjes. Uit Keulen wordt aan de »N. R. Ct. gemeld: Een ronselaar, die, als matroos verkleed, jonge meisjes over Nederland naar het buitenland bracht, is te Altstaden in hechtenis gekomen. De man deed het voorkomen, alsof hij voor een gefortuneerden heer «modellen" zocht. Toen hij op het punt stond met een nieuw offer te vertrekken, werd hij aangehouden. De vermiste luitenant. In verschillende bladen circuleert het bericht dat het lijk van den vermisten luitenant Nix uit het water van de waterleiding, nabij de Leidsche Vaart, is opgehaald. Dit bericht is, naar het «H. D.ot bij infor matie bleek, volkomen onjuist. De Haarlemsche correspondent van „Het Nieuws van den Dag,« dat het eerst met dit j «nieuwsï aankwam is blijkbaar de dupe ge» worden van een mingepaste woordspeling, die men zich ter zake van dit geval veroorlooft. Kindermoord.? In verband met een door de justitie uit 's Hertogeuboscli op 31 December en Zaterdag j. 1. te Gestel ingesteld onderzoek naar een veronderstelden kinderdoodslag is de twintig jarige dienstbode A. als daarvan verdacht naar 's Hertogenbosch overgebracht. Oog uit gestoken. Zaterdagnacht ontstond twist in een sigaren winkeltje aan de Jan Slijpensteeg No. 4 te Rotterdam, alwaar eenige vrouwen en zeelieden bijeen waren. Ten sloite raakte men slaags en trok de Duitsche stoker H. E., van het stoom schip «Kronbergi, verblijfhoudende in een logement aan de Zevenhuissteeg No, 3, zijn mes en ging daarmede den stoker G. R. van het stoomschip »Üeutschland„ te lijf, dien hij het linkeroog bijna uit het hoofd stak. De vrouwen en mannen grepen den dader vast en hielden hem op den grond tot de ter hulp geroepen politie verscheen, die hem naar het bereau in de Pauwensteeg bracht, waar hij is opgesloten. De zwaar verwonde stoker G. R. is eerst in het ziekenhuis verbonden en daarna opge nomen jn het ooglijdersgesticht in de Nadorst straat. Zijn linkeroog zal hij moeten missen. »(N. R. Ct.)„ Ouder den trein. Op het rangeerterein der N. C. S, te Zwolle had een 22-jarige losse werkman Dinsdag het ongeluk, te struikelen, waardoor hij onder den trein geraakte met het treurig gevolg dat hem den rechterarm, benevens zijn beide beenen, werden afgereden. De man is aan de gevolgen overleden. Tengevolge van een val. Men meldt uit Hoogezand De heer J. M. is bij het maken van een tochtje op schaatsen te Keiham achterover geslagen en kort daarna bezweken. Door de stoomtram aangereden. Men meldt uit Delft Zondagavond werd op den Haagweg nubtj Delft, een 36 jarig man, inwoner vaa Zwolle, ie Deltt op familiebezoek, door de stoomtram aangereden. Ernstig aan het hoofd verwond werd de man naar liet gesticht //Be-helrt te Deltt vervoerd. Kinderzegen. De vrouw vati een dagiodner te Glasgow verraste dezer dagen haar echtvriend met drie zoons en een dochtertje. Liet. gezin gaat wtl eenigzius geaukt onder dozen kinderzegen. Een meevallertje. De heer H. L. te Beek kocht de vorige week op eene puuiieke verkoopt tig eene se cretaire. Toen het. menbelsstuk thuisbezorgd was, werd het natuurlijk aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen. Men kan zieb voorstellen, hoe de nieuwe eigen ar verrast was, toen htj een paar geheime laden ontdek te, en nog grooler was de verrassing toen hij daarin pl. nt. 300 gid. vond, tienevens eenige papieren van waarde. Daar de bezitter het niet met zijn geweten kon overeen orengen om het gevondene te houden, toog hij naar de erfgenamen van den vortgen eigenaar en deelde hel geval mee. Door eene milde gilt werd zijn eerlijkheid ruimschoots beloond. Ook ulijkt nu, dat het rneuoel een veel grootere waardb heeft dan de som waarvoor het thans werd verkocht. s Hü. Ct Een stauuer. Door de politie Ie Amersfoort is Zondag nacht tegen een hek hangende gevonden een 27 jarige man, die dermate overspannen was, dat hij niet kon opgeven, hoe hij heelie en waar hij thuis hoorde. Na in het politiebureau liefderijk te zijn verpleegd en verwarmd, kwam hij 1 n zoover bij, dat hij Leiden als woonplaats aanwees. Na informatie in de Sleutelstad werd zijn identiteit vastgesteld en het bleek nu, dat-bij daar het laatst had gewerkt en, naar werk zoekend, tot Araersioorc was geloopen den nacht ,doorbrengend onder den blooteu hemel. Koude en uitputitug hadden hem zoo bevangen, dat hij een half etmaal noodig had om tot beztnuing ie komen. Hij werd naar zijn verwanten terug geleid. Geheimzinnige verdwijning. Groote ontsteltenis is te Parijs gewekt door het geheimztnnge verdwijnen van een mooi, twaalijarig meisje, op één na de jongste der vier kinderen van het echtpaar Eruelding. De man is een fatsoenlijk metaalwerker en ver dient een behoorlijk oon. Een vriend van den huize, de 24-jarige Solleiiand, die gehuwd en vader is van een klein kind, had op 31 Januari de kleine Martha meegenomen naar een middagconcert in de inrichting //Batacian//, nabij de Place de la Reuutique. Dien avond kwan Sollei iand alleen terug en vertelde, dat de kleine een oogenbhk de zaal had moeten verlaten en niet, meer was teruggekeerd. Aiie naspo ringen naren vergeefs geweesi. Solleiiand ivertl op het politiebureau ge roepen. By een kruisverhoor sprak hij zich zelf tegen. Hij werd naar het élablissenient //Batacian/' gebracht en kon niet zeggen, waar hij met het kind gezeten hadhij wist niet of eennian of een vrouw het eerste programma- nummer gezongen had en kon vo-siteks mets vertellen van de voorstelling die hij met het meisje zou bejben bijgewoond. De politie hield den man echter ui hechte nis. Bij een later verhoor heelt Soileilant be kend, dat. hij de kleine Martha Ertielding op de kamer eener modiste heeft, gelokt, en na haar geweld te hebben aangedaan, haar ver moord heeft. Hij had het lijkje toen in een zak gestopt en aan een station ter bewaring gegeven. De ellendeling huilde toen de mo diste tegen hem getuigde en viel in zwijm, toen hij voor den commissaris van poliiie stond. Zyn vrcuw trachtte, toen zij alles ver nam, zichzelf en haar kind te vermoorden met moeite «erd baar dit belet. Echter heeft zij de .echtelijke woning veriaten om tij haar moeder te gaan inwonen. De ziekeujke vader van het mefaje heeft sieh de gruweldaad zoo aangetrokken, dat hij ztervende is. Du vermiste luitenant. Volgens het i/N. v. d. D.// is hel lijk van den luitenant Nix, die sedert eenige dagen te Haarlem werd vermist, Zaterdag' uit de waterleiding bij de Leidschevnart opgehaald. Aruie oude Te Oterdum, bij Termunten (Gr.) is het lijk gevonden van den 76 jarigen R. K. die des morgens nog altijd was uitbegaan om te werken. Men vond den ouden man in een sloot liggen. Bij het glijden gevallen. Het 9-jarig zoontje van den heer J. Kram mer, te Oseh, viel Vrijdagmiddag oij het glij den op zijn hooid. Aanvankelijk had hij er geen hinder van, doch 's avonds om 10 uur werd hij onwel en reeds om 2 uur was hij overleden. De ontrouwe gemeenteontvanger. Blijkens bericht aan de //Grendw.// is in de Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Rucphen uit het voorgele zen proces-verbaal van kasopname bij den thans gevangen genomen gemeente-ontvanger geoleken, dat in de gemeentekas een tekort was van 16-11 gulden 8l£ cent. Tevens bleek dat de administratie slechts gedeeltelijk in orde was en dat het tekort zeer gemakkelijk aan te vullen is door de gestelde borgen. Na deze mededeelingen werd de ontrouwe ont vanger met algemeene stemmen uit zijn be trekking ontslagen. Ouder den trein. De arbeider W. A. Polieman, van de H. IJ. S M. die Zondagmiddag van liet perron naar het andere voor het hoofdgebouw van het station te Amersfoort wilde oversteken, had de onvoorzichtigheid om, reeds op het opstapje staande, om te kijken. Daardoor be merkte hij het nadren van den sneltrein niet, wiens locomotief bem greep en het hoofd van den romp scheidde. De ongelukkige, pas kort voor de tweede maal gehuwd, laat een talrijk gezin na. Arme kleine De vrouw van H. Bengers te Ellekora, had Donderdagochtend een emmer kokend water op den vloer van het woonvertrek gezet en ver wijderde zich naai de pomp, toen haar 2-ja- rig dochtertje al spelende achteruit iiep en in den emmer viel, zoodat de arme kleine deerlijke brandwonden kreeg. Een oude vrouw in brand i Van de alleenwonende bijna 79-jtrige we duwe G. K. te Staphorst, vatten, toen ze ver moedelijk te dicht hij het vuur zat, de klee- ren vuur. Juist bijtijds ontdekte J. H. die daar meermalen eens komt zien, dat hare kleereo in brand stonden. J. H. mocht hel genoegen smaken de vlammen spoedig te blus- sehen, maar de weduwe had zoodanig brand wonden. bekomen, dal zij bijna niet meer her kenbaar in haar gelaat was. Zoo spoedig doenlijk heeft Dr. Ten Raa haar verbonden. Ingesneeuwde treinen. Hevige sneeuwstormen hebben nu weer de laatste dagtn in Nooord-Spanje gewoed. Alle treinen die Donderdagavond Madrid naar het Noorden verlieten, zijn in de sneeuw blijven sieken. Ook de express van Irun bleef bij Vil lalua, de Noorder-express in Torrenoceno en de Zuider-express in Segowia in de sneeuw vastzitten. Ook zijn verscheiden goederentrei nen ingesneeuwd. Aan aansluiting voor de internationale treinen naar Parijs viel niet te denken. Koen ontdekkingsreiziger. Van den ontdekkingsreiziger Sven Hedin, die uit Chineeaeh Turkestan weder een tocht door Tibet heeft gedaan, zijn te Calcutta be richten onl vangen van 21 Januari j.l. Hij hoopt in het eind van Februari Giantsche bij de Brisch-Indische grens te bereiken en had 810 Eng. mijlen door loulusver geheel on- bedende streken afgelegd, dwars door Tiuet. Al de lastdieren waren tiezweke i, maar al de reisgenooten brdden de reis goed vol rachl en alle verzamelingen zijn behouden gebleven. Gedurende vijf maanden reisden zij onder hevige koude en bij stormweder de lliermo- miter daalde zelfs tot 35 gr. Celsius (d. i. 31 gr. Fahr. onder nul). Tal van meren, rivieren, bergen en goudvelden werden ontdekt. De kaarten van het opgenomen gebied beslaan 184 bladen en de reiziger brei,gtlOOO bladzijden met aanteekeningen mede en vele honderden afbeeldingen. Olschoon de stormen soms ge vaarlijk waren en de Tibetanen een enkele maal de reizigirs tegenhielden, noemt Hedin dezen tocht den belangrijksten en voorspoe- digsten dien hij in 2 L jaren' in Azië volbracht heeft. Influenza. De influenza-ep.-demie, die ook te Parijs sterk beersclit en reeds Clémenceau en Comoes buiten gevecht stelt, is nog zoodanig toege nomen, dat de administrateur der posterijen bekend maakt, dat wegens gebrek aan bestel lers het bezorgen van drukwerken voor een deel zal moeten gestaakt worden. Een motorisch fiasco, Geleerde Amerikaansche criminalislen, samen arbeidend met geleerde Amerikaansche uitvinders, heoben een toestel uitgedacht, dat zijn weerga niet beeft, noch in onzei bar- baarsche middeleeuwen, noch iri de ues, 10e- gerusie academies van het allertuode"ns e strafrecht. Het is een toestel, dat niettemin uiterst een voudig is. In drie woorden verteldhet zijn vier zolen, die machinaal ronddraaien. Dat is alles. Het doel ervan is even eenvoudig verteld langs mechanischen weg iemand een dracht trappen toedienen. Dat is eveneens alles. Naiuurlijk gtschiedt dit v ug en stelsel matig; men kan 'iet aantal, de snelheid na gaan men straft billijker, menscheltjker omdat de machine en met de menst-h de straf volvoert. Het toestel" heet //Tüe Remorse Motor// het geen vrij veriaaid beietkeal: //de Berouw- verwekker.// Toen de machine voltooid was, moest zy ook beproefd worden. Dit geschiedde aldus. De gevangeniscipier ging naar den gevangene Bioom, die nog twee maanden te zitten had, en vroeg kalm: Verveel ja je, Bloom? Erg! zei Bloom, geeuwend. Zou je d'r uit willen, Bloom Wat graag 1 Ook wanneer je eerst duizend trappen van achteren moest krijgen, Bloom Duizend En van achteren Vooruit maar I Toen bracht de bewaarder den gevangene Bloom voor //de Berouw-verwekker// waar ombeen de geleerde criminalisten en de ge leerde uitvinders verzameld waren. De proefneming begonde motor werd aaugezetBloora werd op behoorlijke wijze opgesteld een heteoom werd omgedraaid en Maar de proefneming is jammerlijk mislukt Eerst trachtte Bloom zich goed te houden hij dacht aan de twee maanden, die hij af getrokken zou krijgen. Maar het duurde niet lang. De inginieur drukte den hefuoom geheel neer. De machine deed twintig omwentelin gen, gaf tachtig trappen in de seconde. Dat was zelfs voor den armen Bloom te machtig. Hij schreeuwde om genade en dadelijk werd de motor stop gezet Bloom's broek bestond niet meer. Ook Bloom zelf bestond, om zoo te zeggen, niet meer van achteren. De proef werd dus als mislukt beschouwd. //(Hold.)// Vader tegen wil en dank. Een Japansche gewoonte veroorlooft leer gierigheid arme jongens om zich een beroemd man tot pleegvader te kiezen welke gelukkige vader alsdan voor de opvoedii.g van dien zoon heeft te zorgen. Toen nu in 1896 Bryan naar het president schap dong, was een Japansche schooljongen zóó vol geestdrift voor den zilverkampioen, dat hij hem schreef: «Groote man! Ik heb u tot mijn vader gekozen en ben op weg naar u toe«. Bryan was echter op een dusdanige ver meerdering van zijn gezin, nog wel in een andere kleur, niets gesteld. Hij trachtte zelfs bij de imigratie-ambtenaren te bewerken, dat zij den zoon het immigeeren zouden beletten. Doch dit mislukte, en op zekeren dag belde de jongen bij zijn nieuwen vader aanhet verhaal wil, dat Bryan zelf open deed, enden jongen, die met de boodschap «Vader, hier beu ik«, doodgewoon binnen wilde komen, in zijn huis opnam. Het bleek een aardig intelli gent ventje, en Bryan heeft er no it spijt van gehad, dat hij hem met zijn eigen kinderen samen liet opvoeden. Dezer dagen heeft de jongeman zijn studies aan de Hoogeschool met schitterend gevolg beëindigd en keert als «Mr. Bryan naar zijn vaderland terug. Door in mijn zaak op te nemen een bekwaam ^leuiiFlnmker lever ik zeer soliede MEUBELEN in alle stijlen, alsmedeSlaapkamerameublementen, spiraal Veeren Matrassen metOver- matrassen in verschillende prijzen. Ruime keuze in STOELEN, TAFELS SPIEGELS, SCHILDERIJEN, enz. enz. Tegen concurreerende, maar vaste prijzen. LEVERING FRANCO. Voor repareeren van Meubelen beleefd aan bevolen Kleermakerij, bill I 1 Levert tegen concurreerende prijzen Goed passende modellen en soliede afwerking wordt gegarandeerd. Onder aanbeveling, A. VAN ALPHEN. LEEUWARDEN- Depóts te Rouimeisdyk bij P. KASTE LEIN; Dirksland bij A. G. P. DE VRIES; «ollgensplaat bij L. DE VOS;Ouddorp bij K. GRINWIS Stad aan 't Haringvliet hij A. BKABER Pz.Oude Ton ge hij Wed. A. E. LAMBERTft otterdam bij WÜLFF. BOEKHANDEL DIRKSLAND Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Adverteutiën in alle couranten Handel in ichrijf- Teeken- en Schoolbehoeften. STEEDS VOORRADIG Postsegel- Portret- Poëzie- et» itrie) haartnlhunts Kerkboeken en Bijbels, enz. enz.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2