SUNLIGHT- voor de Xuidhollandsclie en Keeuwsehe Eilanden. EERSTE BLAD. Zaterdag 16 Februari 19Ö7. 218le jaargang N". 1216. Orgaan A ntirevoIn tionair IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. uitgever %Ble «tukken vossr «Ie itertiictie kestewid, Adverieeïfiëis en verdere 4«lutinisfratie franco toe te zenden aan den Uitsrever. De Crisis. Koninklijke stallen Herziening; der Ta!>el. RUSLAND. f)af mof or u/inr r!vbvu' ALS GOUD Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMEES»!J Mi. Telefoon Intercomm. So. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regei en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Z ij die zich du abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gra tis De Eerste Kamer verwierp de Oor- logsbegrooting en Minister Staal kon daarin zien het verlangen dier Kamer om zijn portefeuille ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin. Doch ook de andere Ministers dien den hun ontslag in, zoodat ons Vader land nu heeft een Crisis. Wat de gevolgen zullen zijn of de Koningin t ontslag zal aanvaarden, dan wel de Ministers zal verzoeken, hun aanvrage in te trekken, weten we, op 't oogenblik, dat we dit schrijven niet. Zoo ja, dan is er niet veel anders te wachten dan een Zakenkabinet, zooals men dat noemteen Kabinet, dat tot 1909 zal blijven doorwerken met ontwerpen, die geheel in de neu trale zone liggendie weinig een beginsel raken. Hoe ook de uitslag isons dunkt niet de toestand gelukkig. Van het aftredend Kabinet hebben we nooit hooge verwachtingen gekoes terd; dat kon niet, omdat zijn meer derheid gering en zijn actie te zeer op balanceeren moest zijn aangelegd doch nu zal 't nog minder worden. Was 't Kabinet Kuiper maar aan gebleven, dan waren deze vier jaar vruchtbaar geweest voor de heele Natie en voor de werklieden niet het minst. Thans is 't tobben totdat weer een krachtig Kabinet optreedt, dat met vaste hand regeert en in 't Staatsblad brengen zal, waarnaar door zoovelen wordt verlangd de verzekeringswet ten. Want die blijven de hoofdschotel van den politieken maaltijd. Wachter wat is er van den nacht Zal de Morgen komen Ol blijft het nacht? Wat heeft de Liberale pers niet een beweging gemaakt van het wetsont werp Harte, dat beoogde zes ton op de begrooting te brengen voor de reparatie der Koninklijke st llen De een noemde't ongrondwettig een ander geld verkwistend, en over 't algemeen was die Pers tamelijk fel. Doch dit Kabinet deed niet veel minder. Den 4den Februari diende het een wetsontwerp in om tot stichting van nieuwe gebouwen, dienende totstallen, koetshuis, woningen voor den onder stalmeester en het intern stalpersoneel c.a. op het Koninklijk zomerverblijf Het Loo op de staatsbegrooting te zetten f 425000, waarvan n/2o komen op dit jaar6/20 op 't jaar 1908 en op 1909. Zeer zeker scheelt het 2 ton maar na de ongeloofelijke drukte, die in de Liberale bladen gemaakt is, had men kunnen verwachten, dat er heelemaal geeu geld aan die stallen zou besteed zijn nochtans het sommetj bedraagt thans nog 425000 gulden goed geteld. En lees nu eens de Memorie; ge kunt je oogen haast niet gelooven. Niet gelooven. hoe onzinnig de liberale pers raasde en hoe onkundig ze oor deelde maar veroordeelde, natuurlijk om 't Kabinet Kuiper te raken. We lezen Zooals de ondergeteekende (Min de Meesters) in de Memorie van Toelichting tot het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1906 mede deelde, verkeeren de stalinrichtin gen op het Koninklijk zomerver blijf Het Loo ten eenenmale in onvoldoenden toestand. Van de hoogst gebrekkige, ja onhoudbare inrichting is hij nog sterker overtuigd geworden, nadat hij zich persoonlijk tot, in bijzon derheden van de inrichting op de hoogte heeft gesteld. Geheel nieuwe bouw van de stallen met daarbij behoorende koetshuizen en bergplaatsen, zoomede van woningen voor het interne personeel, waarbij het wenschelijk is gebleken het ge huwde personeel niet boven de stallen te doen huizen, maar in eenvoudige afzonderlijke wonin gen onder te brengen, is dan ook als een onafwijsbare eisen te beschouwen. De toestand is dus onhoudbaar Maar in de Liberale pers kikt nu nie mand nu er 425000 gulden gevraagd wordt. Toen 't Kuiperkabinet dezelfde verbeteringen wilde maken, kreeg het er van langs't Was immers om Dr. Kuiper te doen. In de wet op de personeele belasting vindt men Nederland verdeeld in aller lei Klassen, en al naar de klasse is, waarin een Gemeente valt, is ook de aanslag in de personeele belasting. Nu is 't oorbaar en noodzakelijk, dat op geregelde tijden die Klassen en de Klasseverdeeling worden herzien; dor pen kunnen inkrimpen, uitbreiden, enz en het Rijk moet zorgen, dat er zooveel mogelijk personeele belasting binnen komt. Op zich zelf beschouwd, is een ont werp tot wijziging van een paar Klas sen dus zeer goed te keuren. Maar men diene toch voorzichtig te zijn, omdat de inkomens, de inkomsten van de onderwijzers op die Klasse verdeeling gebaseerd, gegrond zijn. Zooals men dat noemt: de minima- salarissen rusten op die tabel. Een onder wijzer, die woont in een dorp uit Klasse A. heeft een ander minimum salaris dan hij, die woont in een dorp uit Klasse B. En zoodra dus een Minister de tabel gaat veranderen, verandert hij den grondslag van 't salaris. Is nu verhooging 't gevolg; uit stekend! Maar als 't verlaging is! Dan zijn de Schoolbesturen en gemeenten er slecht mee. In de Bijlage zagen we't volgende: Boxmeer vermindering 200 gld. Boxtel 200 Cuik 300 Mierlo 200 Nieuw Beierland vermeerder. 200 gld. Giesendam 300 's Gravenzande 200 Hendrik-Ido-Ambacht 300 Hillegersberg 100 We doen maar een greep, om de veranderingen aan te toonen; en de Gemeenten of Schoolbesturen kunnen daar onprettig de dupe van worden. Voorzichtigheid blijft dus steeds aanbevolen. mm\ uitkijk. Mr. T. de Vries, die indertijd met den heer Staalman de provinciën afreisde, om propaganda te maken voor de christen democratie, heeft in de Standaard eerlijk de dwalingen zijns wegs beleden. Hij was indertijd reeds halverwege blijven staan, toen de afgevaardigde van Den Helder doorstapte naar 't eind van den weg en voorzitter werd van een afzonderlijke orga nisatie. Mr. De Vries was en bleef lid van onze kiesvereeniging in Den Haag, al waren er tijden, dat hij van uur tot uur zijn ban vonnis tegemoet zag. Zelf moet hij nu toegeven, 't in die dagen weieens wat erg gortig gemaakt te hebben, zoodat hij verbaasd gestaan heeft over de lankmoedigheid, waarmee de Anema's en De Wilde's hem in ons partijverband bleven dulden. Beter ter halve gekeerd dan ter heele gedwaald. Ik ben blij, dat ook mr. De Vries nog niet te oud bleek om teleeren. Terecht zegt hij, geen aanvechting te ge voelen tot terugkeer in de actieve, politiek. Daar zou op 't oogenblik stellig voor hem geen plaats zijn. De kleerkast van de Christen-Democraat hangt te vol met zijn sonde plunje*, dan dat hii od 't nnjp"W;1- met een nieuw gewaad voor 't publiek zou kunnen komen De tijd heelt alle wonden, maar die tijd moet er dan ook behoorlijk overheen gaan, opdat ook de wonden die mr. De Vries onze partij en onze voor mannen heeft toegebracht, tot gewone lid- teekens geworden zijn, die geen pijn doen. En daarmee zou ik voorts over dit schrijven kunnen zwijgen, als er niet één zinsnede in stond, die mijn aandacht trok en die even goed onder 't gloeilcht ge houden moet worden, voor ze in 't ver geetboek raakt. Indertijd, toen de actie der christen demo craten onze partij in beroering bracht, werd er onder de ^vrienden* rondverteld, dat mr. De Vriesbehalve de algemeene be zwaren, die alle christen-democraten dulden, ook nog persoonlijke redenen had, die hem gram maakten. Hij zou zich n.l. achteruit gezet gevoelen en gemeend hebben, dat bij verschillende benoemingen ons christelijk ministerie hem opzettelijk passeerde. Dit was zelfs méér dan eeD vermoeden, want uit verschillende artikelen in de Christen - Democraat kon men die gekrenkt heid proeven. Thans, in zijn brief aan de Standaard maakt mr. De Vries dat vermoeden tot zekerheid. Hii werd niet gebruikt ter plaatse waar hij meende door bekwaamheid en beginseltrouw eenig recht te hebben, in aanmerking te komen. Nu laat ik dat rusten. Dat zou een per soonlijke kwestie worden, waar de niet- volkomen-ingewijden tóch "geen zuiver oor deel over kunnen vormen. Maar uit de windselen van bijkomstige, persoonlijke om standigheden neem ik de kwestie in het algemeen en dan is er zeker 't een en ander te zeggen over de benoemingen onder een christelijk ministerie. 't Is goed, dat daar thans eens een woordje van gezegd wordt, nu die kwestie géén »brandende« is en we met elkaar in broederlijke eendracht foeteren kunnen over de weinige bekwaamheid en geschiktheid* die volgens 't oordeel der Regeering weer aan ónze zijde gevonden wordt. De vrijzinnigheid zit op 't oogenblik in den appelboom en eet zich 't buikje rond aan de lekkere vruchten. Wij zijn in 't gras onder den boom gebuiteld en moeten maar zien, dat we ons tevreden stellen met de enkele appels, die ze ons wel willen laten oprapeD. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat wij ook de takken weer weten te bereiken en al durven we met opgeheven hoofde verklaren, dat we hen, die er nu inzitten dan eerlijk laten meedeelen, we mogen even vrijmoedig vragen, dat wijzelf dan óók ons appeltje voor den dorst niet misloopen. Nu geloot ik echter, dat er voor een minister geen moeilijker, neerdrukkender, teleurstellingvoller werk is, dan de Koningin adviseeren, wie in deze en gene lands betrekking zou kunnen worden benoemd Dat is hem een dagelijksche plaageen staag verdriet. Als bijen naar de korf, komen de sollicitanten aanvliegen en al waren er tienmaal zooveel betrekkingen, der liefhebbers zou geen einde zijn. En al die liefhebbers zoeken hun krui wagens. De een weet een dominé, de ander een Statenlid, een derde zelfs een Kamerlid die hem wel wat voorthelpen kan. Deze heeft een grootvader van moeders zijde en gene een oudoom van vaders kant, die nogal invloed heeft. 't Is merkwaardig, hoeveel familiebetrek kingen en oude vriendschapsbanden men zich in zoo'n sollicitatie -koorts herinnert 't Is of er in Den Haag een boom met gouden vruchten hangt, die men met allerlei haken tracht te bemachtigen. Ik kan me begrijpen, dat een minister er in Januari van zweeten kan, als hij al die kruiwagens het Binnenhof ziet opduwen. Als er honderd liefhebbers zijn, moet hij er toch 99 teleurstellen 't minste dat hij doen kan, is dan toch wel, dat hij 't oor leent aan hun sollicitatie. 't Is een troost voor hem, dat hij er niet alléén den last van heeft Ieder, die maar verdacht wordt éénigen invloed te hebben op den minister of op des ministers om geving, wordt aan de jas getrokken en zóó goed is hij niet, of hij moet tenminste be loven, een brief te zullen schrijven. Merkwaardig is ook, hoeveel menschen er zijn in zulke tijden, die óf zelf óf wier vader, oom, broeder, vriend, een a>steun- pilaar is van de partij.* Men gaat dan weieens vreezen, dat de partij aan veelheid van steunpilaren bezwijken zal. Lastiger is, dat dezulken soms een zeker recht meenen te hebben op een bepaalde plaats. Ik wou, dat ik het eens voor goed kon branden in de harten van al onze partij- genooten, hoe vernederend het is, als men van zijn liefde voor onze beginselen en van zijn arbeid voor de partij een ladder tracht te maken, om naar boven te klimmen. Al had iemand door zijn stembusijver een gevaarlijk district behouden al had een ander er twee op den vijand veroverdal had een derde door zijn arbeid de meer derheid in de Kamer omgezet als een goed punt bij de sollicitatie naar een lands betrekking mogen ze dit niet laten gelden. En moet er, als zij solliciteeien, eenige bedeesdheid zijnschroom, dat zij soms den schijn op zich zouden laden, zich met Rijksgeld en door Staatspensioen te laten verzilveren de trouw aan 't beginsel, die zij toonden en den ijver voor de zaak, die ons heilig is. Dat een christelijk ministerie op 't punt van benoemingen het gelijkheid van rechten óók voor ons 1* van Groen in toepassing brengt, is uitnemend. Maar nooit mag één der partijgenooten zich achteruit gezet achten, ook al werd hij twintigmaal gepasseerd, Nu zeggen we dit waarlijk niet tot de antirevol. partij in 't bizonder. Men hoort op dit punt uit 't kamp der vrijzinnigheid soms zeer stichtelijke verhalen. En ik kan persoonlijk mannen, die onder 't vorige ministerie bitter teleurgesteld werden en in 1905 weer te zien waren in 't heetst van den strijd. Maar wij blijven menschen. En den beste ODder ons gaat na een overwinning de gedachte vroeg of laat be kruipen Nu kon er voor mij ook weieens wat overschieten Och, onbillijkheid blijft er. Ook de minis ters zijn menschen En als men dan ziet, hoe menschen voorgetrokken worden, die ge »in uw zak kunt steken*, wat hun be kwaamheid aangaat en die voor de partij nooit iets deden, dan 'n paar jaar lang hun contributie betalen, terwijl gezelf de hitte des daags gedragen hebt dan kan 't een oogenblik wel eens rumoerig worden daar van binnen. Maar een goed anti-revolutionair legt zich dan de hand op den mond. Als er van j-loon* sprake mag zijn voor zijn arbeid, dan wordt dat voor hem bewaard in de hemelen. Wie dat bedenkt, blijft altijd »vol goeden moed.* UITKIJK. Huitenland. De Russische minister van binnenland- sche zaken heeft den uitslag der verkiezin gen bekend gemaakt zooals hem die door de gouverneurs der provinciën is medege deeld. Volgens deze cijfers behooren van de 3353 benoemde kiezers er IJ 57 tot de rechterzijde, 652 zijn gematigden, 959 behooren tot de linkerzijde, 377 zijn onaf hankelijk en van 251 is de politieke kleur niet bekend. kwaad niet uitmaar wat sommige cou ranten over den uitslag der verkiezingen mededeelen, is met de ambtelijke opgaven tamelijk vierkant in strijd. De //Retsj,// een oppositie-blad, bijv. beweert, dat op 2560 verkozenen er al 1402 tot de oppo sitie behooren, 820 tot de behoudende partijen, terwijl er 368 neutraal zijn..Daaruit zou dus volgen dat de oppositie in de meerderheid is. Enfin, wat hiervan zij, zal straks wel blijken. Maar voorhands gelooven we nog, dat de regeering wel voor een gewillige meerderheid in de Doema zorgen zal. De Petersbnrgsche correspondent van het //Berl. Tagebl.// is pessimist, en houdt het er voor dat de regeering bezig is zich zelf en de buitenwereld een rad voor de oogen te draaien. In een zijner brieven schrijft deze liberale journalist: //Uit mij ter beschikking gestelde verkie- zingsberichteu van 't ministerie van bin- nenlandsche zaken, welke natuurlijk niet openbaar gemaakt worden, blijkt, dat het oppositie-element onder de gedelegeerden en kiesmannen veel meer overweegt dan verleden jaar. Bijzonder duidelijk treedt dit bij de verkiezingsresultaten in de steden aan het licht, waar omstreeks drie vierden tot de oppositiepartijen behooren. De grond bezitters hebben nog conservatiever gekozen dan bij de eerste Doema-verkiezingen de uitslag der boerenverkiezing is reeds hierom moeilijk op te maken, wijl de meeste boeren vreemd staan tegenover alle partijen of zeer weinig hun partij aangeven. De door de regeering ingevoerde rubriek //partijloos// zegt niets of bevestigt slechts het feit, dat de boer zichzelf niet gaarne bij een partij indeelt, uit vrees dadelijk in de gevangenis gestopt te worden. Volgens particuliere berichten aan de liberale pers zijn bijna 7 9 percent der boeren-gedelegeerden voor- uitstrevenden en bij de oppositie in te dee- len. Zal dus het oude spel met de Doema worden herhaald Of zullen de volksverte genwoordigers, ze mogen dan in hun meer derheid bij de oppositie hooren, toonen geleerd te hebben en een strijd op leven en dood met de regeering vermijden. Zaterdag heeft te Petersburg andermaal een aanslag op een wagen met staatsfondsen plaats gehad. In de Kolomenskaja-straat overvielen een troep terroristen of wat het waren den wagen, maar politie in burger- kleeding snelde toe en Dam 4 der aanval lers gevangen. Zij droegen allen revolvers. Die vond men ook met bommen in een in de buurt staand, in beslag genomen huur-

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1