SUNLIGHT- SUNLIGHT- Woensdag 13 Februari 1907. 21stc Jaargang N". 1215. Antirevo lu tionair Orgaan voor öe Knidbollanilsche en üeeuwscbe FJlandrn. Kiezerslijsten. IN HOC SIGN O VINCES ■Is8e MiiSikfse voor «Ie Biertaetle tiesleind, Adverteniiën est verdere Iditiinlsfrafie franco toe fe «enden aan «less Llfsrever In troebel water. EE F» IS Zi ZUIVER ALS GOUD Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. Telefoon Intercomm. No. JS. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maaL Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Men denke aan de aangifte voor de Kiezerslijsten Vóór 15 Februari moeten alle aangiften zijn gedaan. Natuurlijk, dat over het groote ver lies van Kamerzetels, zegge 36 van de 79, in alle Bladen een enkel woord gerept wordt. Laten we voor den minkundigen lezer zeggen, dat we Duitschland op 't oog hebben daar is de Kamer van Afgevaardigden, de Tweede Kamer, zouden we bij ons zeggen, ontbonden en een nieuwe verkiezing uitgeschre ven. Vóór de ontbinding bezetten de Socialisten er 79 zetels, maar ze hebben zoo ontzaglijke verliezen geleden, dat ze er 36 kwijt geraakt zijner zitten nu maar 43 Leden. Zoo'n achteruitgang is ongekend in de geschiedenis. En nu begrijpt men, dat alle Bladen daar over meepratenoorzaken en gevolgen noemen. Ons trok in't bijzonder wat't Volk aanhaalde uit de Leipziger Volkszei- tung, die schreef, dat, althans voor een deel de oorzaak ligt »in den gun- stigen gang van zaken in Duitschland, die maakt, dat de arbeiders de gevolgen van de steeds hoogere belastingen en zelfs van den duren tijd, niet zoo sterk voelden In den gunstigen gang van zaken Neen, we willen nu niet opmerken, dat het beschermend stelsel, de hooge invoerrechten den Duitschen arbeider zoo gelukkig makenzóó gelukkig, dat hij zelfs de hoogere belastingen, zelfs den duren tijd niet voelt drukkenmaar zich on danks al die bezwaren nog een wei- gevoed, welgekleed, welgedaan werk man voelt Neen we willen niet opmerken, dat in het zoogenaamde steinreiche (zeer rijke) Holland, in het zoogenaamde Land van Vrijhandel de draagkracht der arbeiders veel geringer is, want dat ze, als je maar even van »dure« petten en klompen fluistert, een storm van verontwaardiging en een hoos van tegenzin huilt, wat bewijst, dat de arbeiders in ons Land niet koop krachtig zijn en de handen vol hebben om een heel eenvoudig bestaan te kunnen handhaven. Ook willen we niet opmerken, dat Duitschland, de grootste protectionist van Europa, aan duizend maal duizen den arbeiders een ziekte-, een onge vallen-, een invalieden-, een ouder- domsverzekering gaf, die klinken als een klok en wijzen op dien door het Socialistische orgaan genoemden «gun stigen gang van zaken® aldaar. Neen, we wilden nu slechts opmer ken, dat, waar 't een Land goed gaat, voor de Socialistische beginselen het vet van den pot ismaar dat, waar 't een Land slecht gaat, juist de oor zaken aanwezig zijn om Socialisten te kweeken In troebel water kunnen de Socialis ten het best visschen. Daarom is een Socialist ook altijd negatief (afbrekend) aan 't werk. Hij wijst u altijd op de »rotheden« in de maatschappij alle vuil en ge- zweer der Maatschappij laat hij u in allen vorm zien alles wat niet deugt vormt de stof voor zijn redenen, zijn overdenkingen, zijn propaganda. Uitwassen van dit, zwendel van dat rotheid yan 't eene, viezigheid van 't andersteeds teekent hij narigheid en donkerheid en roept dan tenslotte triomfantelijk uitAlles duisternis, maar wij, wij Socialisten schenken licht en leven Kom tot ons over, want wij beloven u geluk in den heilstaat, die wis en zeker komt. Zóó is de Socialist. Maar dat wij er over kunnen spre ken, zegt de Socialistdat wij kunnen wijzen op allerlei ellende, is een bewijs, dat ze er werkelijk is. Alsof iemand de aanwezigheid van onvolmaakte toestanden ontkennen zouNeen, zoo dwaas is er niet een of hij ziet wel, waar em de schoen wringt; hij weet wel, dat er op deze wereld ontzaglijk veel vuils, onmetelijk veel onredelijks is; maar de partijen die hervormen willen, de burgerlijke partijen, doen wat ze kunnen ze her vormen werkelijk en de LeipzigerZeitung voelt dat zeer goed, waar hij schrijft, dat er zoo'n gunstige gang van zaken is in de Duitsche arbeiderswereld,doch de Socialistische partij tiert het best, waar ellende is de ontevredenheid is de beste bodem waar 't socialisme op groeit; en hoe meer ontevredenheid men zaaien kan, des te meer zieltjes kunnen de Socialisten winnen. En daarmee is tevens bevestigd, wat we in onze vorige artikelen over de Socialisten schreven. Ze is geen Her vormingspartij ze is een partij van negaties (af breken) en moet ze willens en onwillens aan Hervormingen mee doen, dan probeert ze de burgerlijke partijen met allerlei ingediende wen- schen te overbluffenwenschen die voorloopig onvervulbaar zijn. En eischen stellen is wel makkelijk 't Lokt ook de goedgeloovige menigte aan Maar een volk heeft daden noodig en al gaat 't langzaam van stap tot stap als 't maar gaat. Voorwaarts zij de leus. In troebel water vischt graag een Socialist, maar bij een gunstigen gang van zaken wordt er niet gevangen Taaiai- en Landbouw. WEDSTRIJD VAN KUN8TMESTSTROOIJERS. Door 't Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen is een „Onderzoek van Kunstmeststroo iers" uitgevoerd. En het „Verslag" daarvan ver scheen onlangs. Dit is „Voor landbouwers, land- bouwvereenigingen en belanghebbenden gratis verkrijgbaar aan bedoeld Instituut te Wagenin- gen. De boeren moeten niet verzuimen er kennis mee te maken. De conclusies aan 't slot van ge noemd verslag luiden „De werktuigen uit de eerste groep, „Wester- woldia" en „Buiskool," kunnen, als ze goed geconstrueerd zijn, voldoende nauwkeurig kaïniet en slakkenmeel, strooien droge superphosphaat gaat nog even, doch voor vochtige messtoffen zijn ze ongeschikt. Ze bevelen zich aan dooreen- voudighe id, gemakkelijk bedienen en schoonma ken en door hun goedkoopte. Bij de werktuigen uit de tweede groep „Vos", „Pony" en „Succes" geschiedt het uitstrooien van vochtigen mest wat beter; een bezwaar vormt de as met uitsteeksel, waaraan zich de mest vastzet. Ze zijn vrij eenvoudig en gemakkelijk te bedienen. Enkele onderdeelen konden iets sterker zijn. De prijzen loopen nog al uiteen. De nettere afwer king van de „Vos" kan den hoogeren prijs mo- tiveeren, dooh de „Pony" en „Success" zijn byria- volkomen gelijk, terwijl het prijsverschil aan zienlijk is. De twee machines uit de derde groep „West- falia" en „vereenvoudigde Schlör" strooien de verschillende meststoffen zeer gelijkmatig, ver- eiachen echter een zorgvuldige behandeling en zijn door de vele onderdeelen niet goedkoop, ze zijn gemakkelijk schoon te maken. Zoolang men bij laatst genoemde machine niet de zekerheid heeft, dat de pallen steeds behoorlijk werken,is het niet raadzaam deze constructie aan te schaf fen. De „Ideal" uit de vierde groep strooit zeer on gelijkmatig en is daarom voor kleinere geheel onbruikbaar. Deze machine is gemakkelijk te be dienen en schoon te maken, zij is echter niet goedkoop. De „Gloria" uit de laatste groep kan, mits nog iets nauwkeuriger afgewerkt, een zeer goed werk tuig genoemd worden voor het geven van kleine hoeveelheden Chilisalpetervooral in het voor jaar als men nog niet met paarden op het be zaaide land kan komen, kan het goede diensten bewyzen. Werd de inrichting zoo gemaakt, dat vier rijen tegeljjk bemest konden worden, dan zou men met het werktuig in denzeliden tijd de dubbele oppervlakte kunnen bestrooien, waardoor het nog in waarde zou opstijgen." M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst» Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als devrageD waarop ze betrekking hebben. Vragen. 27. Hindert het niet, superphosphaat uit te zaaien op met sneeuw bedekten grond? 28. Waarom heet kalk eene indirecte mestztof Antwoorden en mededeelingen. 26. Zakt superphosphaat niet met 't oplos sende water weg? Neen, want als 't phOBphaat is opgelost en dus in opgelosten toestand zich met 't bodemwater in de bovenlagen van den grond verdeelt, dan vindt het daar licht zóóveel kalk, dat het weder overgaat in eene phosphor- zure kalkverbinding, die niet meer oplosbaar is in water en dus neerslaat. 20. Superphosphaatgips is bewaringsmiddel van mest Bedoeld gips bevat vrij phosphorzuur. En dit vrije zuur pakt als 't ware dan ammoniak vast en vormt er phosphorzure ammoniak mee. Zóó workt superphosphaatgips 't verlies aan am moniak tegen. En dan vertraagt 'took de ver rotting. Want in een zure omgeving tieren de rottingsbacteriën slecht. Zoo blijft er van de humusvormende bestanddeelen ook meer over. Lil de Pers. Opgepast Belasting-kiezers, die ten vorigen jare verhuisden, mogen wel oppassen. Ze zijn zoo gewoon, vanzélf op de kiezerslijst te komen en als ze hun belasting nog niet voldeden, daaraan herinnerd te worden, dat ze de zaken allicht op haar beloop laten. Maar dan zouden ze bedrogen uitkomen. Zij, die verhuisden (ui. naar een mndere gemeentemoeten tusschen i en 15 Febr, met hun voor voldaan geteekend biljet naar 't Raadhuis, om daardoor te bewijzen, dat ze recht hebben op de lijst geplaatst te worden. Laten ze daar dus aan denken Na 15 Febr. is het te laat. Een bekentenis. Wij lezen in de roomsche Maasbode: Een zekere Urbain Gohier, Fransch socialist en vrijdenker, schreef onlangs een artikel over de verwording der Parijsche zeden. V an de zachtste beschrijvingen zijn de volgende >Concertzalen en theaters zijn open lijke plaatsen van ontucht.* »In boekwinkels, kiosken, stations bibliotheken waar geen plaats is voor de fatsoenlijke krant en het eerbaar boek ziet men de ombeschaamdheden uitgestald, de veel-zeggende titels, ver lokkende bladversieringen, de walgelijke briefkaarten* Een weinig verder vraagt hij »Welke fatsoenlijke vrouw durft op zekere uren van den dag van het Palais-Royal naar la Trinité te wande len of de wachtkamer binnen te gaan van de omnibussen »Bezoek 's avonds eens de concert zaal men hoort er niet meer het dubbelzinnige woord of de gekruide* aardigheid, maar de platte, brutale vuilheid, het onbeschaamde woord, men ziet er de oneerbare daad Die getuigenis van Urbain Gohier is niet nieuw, maar zij is belangrijk, want een vrijzinnige die de zedelijke verwor ding van zijn land beschrijft, noem ik een schuldige die schuld bekent. Wat de Lamennias sprak tot zijn ongeloovigen vriend aan het strand der zee»Gij aanschouwt wat ik aanschouw, maar gij ziet niet wat ik zie* dat zou hij - ook aan dezen vrijzinnige kun nen zeggen bij den aanblik \an het zedenbederf dat als een zee van ver rotting door de wereld golft»tu regardes ce que je regarde, mais tu ne vois pas ce que je vois.« Beiden, de geloovige en de onge- loovige staan met angst dien vernielen den pestvloed aan te staren, zij ziet met ontzetting dien zwarten kanker steeds dieper invreten in het weer- standlooze lichaam der maatschappij, maar de geloovige voelt de tochten welke dien vloed doen aanstroomen en hij gelooft in het middel om ze te keeren hij kent de ziektestof en weet het tegengif. Het ongeloof staat hier machteloos- Twee jaren er bij Vóór de verkiezingen van 1905 zond Mr. Van Houten geregeld zijn bekende Staatkundige brieven de wereld in. In een daarvan kon men lezen, dat de Leerplichtwet behoorde gewijzigd te worden of liever afgeschaft. En, zei Mr. Van Houten, het schijnt daartoe onder het Ministerie-Kuyper niet te komen. Maar geen nood, ook daarvoor móést z. i.het eerst volgend liberaal Kabinet* zorgen. Mede door de anti-clericale actie van Mr. Van Houten's geestverwanten werd het Ministerie-Kuyper tot aftreden genoopt. En zal thans de Leerplichtwet grondig worden herzien Zal het land verlost worden van deze on-Nederlandsche dwang- wet Leest hetgeen de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken neerschrijft in zijn antwoord op het Voorloopig Verslag* der Eerste Kamer »Eene uitbreiding van de leerplich tigheid tot het 14e jaar, acht ook de Minister wenschelijk.* Dat klinkt anders. Kreeg deze Minister zijn zin, dan werd de leerplichtigheid uitgebreid tot het 14e jaar; dïn kwamen er twee jaar bij. Het »eerstvolgend liberaal Kabinet* wil alzoo geheel anders doen dan Mr. Van Houten vóór de verkiezingen verkondigde. Maar de Minister weet, dat hij voor zoo'n voorstel in de overwegend- rechtsche Eerste Kamer, geen meerderheid kan vinden. Daarom is, uit verzoeningsgezindheid* natuurlijk, van dit Kabinet vooralsnog geen ontwerp in dezen geest te wachten, Maar, wanneer het in Juni gelukt de Staten van Zuid-Holland »om« te zetten, dan kan de Minister, door ontbinding der Eerste Kamer best eene meerderheid ver krijgen, die in zake de Leerplicht, met hem medegaat. Inderdaad, we danken Minister Rink, voor zijne bekentenis. We weten het nu Wie geen uitbreiding van den leerdwa g wil, moet in Juni stemmen op de candidaten der Christelijke partijen. Ja, wie geen twee jaren er bij wil hebben, denke in deze dagen om de kiezerslijst 1 Merwebode. Een familie-professor. Het verzoeningsgezinde ministerie gaat eigenaardig te werk bij zijn benoemingen. Dat is genoegzaam gebleken. Maar tot dusver hadden alleen de christe lijke partijen zich te dien opzichte te be klagen. Thans kunnen evenwel ook de vrijzinnigen in betrekking lot de benoemingen een woordje van critiek meespreken. Het Centrum namelijk vermeldde dit bericht Naar men ons van geachte zijde mededeelt is de nieuwe hoogleeraar- hygienist dr. Klein, schoonzoon van minister Van Raalte, te Groningen benoemd buiten de voordracht van de faculteit om. Indien het waar is, dat als no. 1 door de faculteit te Groningen was voorgedragen, dr. Ali Cohen, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, mag men zich afvragen, welk »zwaar- wichtig* motief den minister mag bewogen hebben, van de voordracht der faculteit af te wijken. Zeet zeker, hier is opheldering niet onge- wenscht. Immers van de voordracht der faculteit werd afgeweken en een familie professor werd benoemd. Mooi gevalletje voor een vrijzinnig man, om op een Vrijdagmiddag eens bij den minister naar het ^zwaarwichtig motief* te informeeren. Rotterdammer tgfnsaefil&iicS. De Begrooting van den Minister van Oorlog is door de Eerste Kamer met 27 tegen 17 stemmen verworpen. Na afloop van deze vergadering zijn de Ministers uiteen gegaan om heden (Maandag) 2 uur namiddag in buitengewone vergade ring bijeen te komen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt aan de >N. R, Ct.« van die ver gadering Hedenavond, na afloop van den buiten gewonen ministerraad, verluide 't, dat de ministers zouden zijn overeengekomen collectief hunne portefeuilles ter beschikking van H. M. te stellen. Dit gerucht werd in desbevoegde kringen niet bepaald tegengesproken. Zeker is 't thans, dat van de beslissing, heden door 't Kabinet genomen, morgen door de regeering aan de Tweede Kamer mededeeling zal worden gedaan. Officieel tiaedeelle. Bekendmaking. DIJKGRAAF en GEZWORENS van de Polders »Het Oudeland en Everdina* onder Sommelsdijk, maken bekend dat de 'rekeningen dier polders over het afgeloopen dienstjaar 1906 en de Staten van Begrooting over den loopenden dienst 1907, gedurende veertien dagen van des morgens 1012 en van des middags 24 ure op den Doele te Sommelsdijk ter visie zijn nedergelegd. Sommelsdijk, 11 Februari 1907. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GRAAFF.' K. DE GRAAFF Cz. Plaatselijk (Wieuws. Sommelsdijk. Zaterdagmiddag werd de arbeider C. Troost alhier, welke op het ijs der Vliegers liep te wandelen door een drietal woeste schaatsenrijders aangereden, waarvan het gevolg was, dat de man zoodanig viel, dat het bloed hem uit den neus gutste en niet te stelpen was. Bij geneeskundig onderzoek bleek dat de man zijn neusbeen gebroken had. Naar men zegt is door de politie een onderzoek naar dit ongeval ingesteld. Voor de lichting 1908 hebben zich alhier 30 jongelingen aangemeld. Dliddelharnis. Een aardig lokmiddel. Door J. K., die de vorige week met een tent op de Vliegers stond, was Vrijdag middag een hoeveelheid poters gepoft, die hij aan ieder, die daarvan wilde profiteeren, gratis verstrekte. Mem begrijpt dat zooiets vele schaatsenrijders naar zijn tent lokte, die dan vervolgens ook allicht iets gebruikten, wat niet gratis te bekomen was. Tengevolge van de vorst en het daar door ontstane ijs, is, èn door de stoomboot »Middelharnis« èn de stoomboot ïOnder- neming* sinds Zaterdag de dienst gestaakt. De stoomboot »Padang XII* maakte echter Maandag en ook heden (Dinsdag) zooals gewoonlijk nog de reis.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1