Zaterdag 9 Februari|Wti7. 21ste Jaargang N". 1214. iat SUNLIGHT- voor de Xuidhollandsehe en Keenwselie Eilanden» TWEE BLADEN I tentiën. 2 Antirevolutionair Orgaan EiTEREN, DE beste IN HOC SIGN O VINCES - Stellendam. T. BOEKHOVEN. Tweede Blad, Dit nummer bestaat, uit Plaatselijk ftiieuw§. n In een heeren an- grootte, heeft de Ba- millimeter: zij maakt igen heen en weer en de omtrek af. Stellen lts van heen en weer 3ds ronddraaiend rad het volgende. Omtrek nillimeter is 56mM. t l'/j maal de omtrek m.m. is 84 75 m.m. bij 5 maal 84 75 m.m. of naakt per minuut 6o of 25.2 M., per uur 60 if I1/, K.M. per dag 24 zulk een horloge wat zonder ophouden ge- sen afstand van 3 maal 1 K.M. aigelegd of ten r aarde. En dit kleine ;chts twaalf honderste orking dat de loeomo- dagelijks tien uur in nr aflegt, dan moet zij hare kolossale raderen fgelegd, als de Balans p jaar. Maar aangezien ote rad der locomotief ter is dan die van de btiel 8900 dagen of wei Bd dagelijks 10 uur in ps de as van het drijf- rwentelingen gemaakt letje van de Balans in budlng bij grootere uur- ieder horloge van tijd twee jaar, nauwkeurig a opnieuw geolied dient et na dien tijd nog ac- dat het aanbeveling leeds tot een bekwaam ker te wenden, dan zal kren kunnen gebruiken ien. :rs van Aardenburg jpen hoeveelheid petro- gegoten, zoodat het en de balt voor langen >geleei'd. [lerwijls. aan de N. Ct. doet zich hier voor. loverleed in een huis- ind. De moeder werd dat ze sinds dien tijd en zich nergens meer |ult sleet ze haar leven, i :rd werd, niets bracht hg. Eu nu onverwachts en tijd weer te spreken hetgeen rondom haar revolver. 1 heeft Zaïerdagavond Oven p laai 8 gehad, schrijft //Het Vad.,// Martens het catè van ek binnen, waar zich len die een konijn oij vachter, in de veron- dat 't een haas was, achttijd niet vervoerd |'t vermeende verboden waardoor 'n zeer hoog nd met 't gevolg, dat veldwachter met ge- ging en hem deerlijk intusschen zijn revolver .invallers, zonder hen llitiedienaar de herberg, verlaten gevolgd en on- allen. Nogmaals vuurde •door een zekere Coiten rollen. Maandag zijn de gevangen genomen. De gewond. ifi'deeling- hiseh Maandblad, 18de üitg. LA RIVIERE en te Zwolle. illustreerde nummer; de geboortehuis te Missen, ving ten tijde van Hahne- een propaganda-artikel it de Praktijk; Herinne- Pragmenten, enz. ert zich flink. Kennisne- bevorderlijk aan inzicht ntugstocht In liet kamp nd. Orgaan van de Geref. oor Drankbestrijders, no. GRIMEL te Amsterdam ;en leelijk woordmaar ;eid er iu den Drank ge- ze brochure en ge schaamt e aldus om zich grjjpt. deelingen een Leiddraad atra Vrijhandel. Contra: ldorp A.Mz. Pro: Dr. D. LLANDSCHE DRUKKE- Beoordeeling laat niet toe, aar we komen er op terug. :ich niemand, die belang- an Bescherming of Vrij- aan te schaffen evenals rdige No. 16 der Tarief- Belaatingverhooging. Beide rijgen te 's-Hage, Wagen- inmeten bij en prijsopgaaf. 4? ons vanaf f 6,25. n Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER I Telefoon Intercom»!. So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vs maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stekken voor de Eedadie bestemd, Advertentie» e»i verdere Administratie franco toe ie zesaden «ley SJitsrever e Oiiieieel Gedeelte. Bekendmaking. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zuid-Holland, gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7en September 1906, (Staatsbl. no. 154,) noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijka directe Belastingen zijn aangeslagen uit, om daarvan vóór den löen Maart 1907 aan hun College te doen blijken door over legging van het aanslagbiljet of van een uittrek sel uit de kohieren der Rijk9 directe belastingen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten wat de Grondbelasting aangaat, den dienst 1907 betreffen. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te wor den ingezonden aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur van Zuid-Holland, met opgave van le. de naam, de voornamen en de woonplaats van, 2e. de gemeente en de dagteekening zijner ge boorte en 3e. bij aldien hij buiten 's lands is geboren of en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen met vermelding van de dagtee kening zijner alastitie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's Gravenhage, den 21 Januari 1907. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (get.) PATIJN, Voorzitter, (get.) P.TAVENRAAT, Griffier. Aldus afgekondigd en aangeplakt den 1 Eebr.jl. Burgemeester en Wethouders van Ooltgeneplaal' De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. J. VAN NOORDT(L.B.) Belastbare opbrengst DER GEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der gemeente Ooltgens- plaat, maakt bekend dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 2den Februari tot en met den 3den Maart a.s ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Ooltgensplaat, den 1 Februari 1907. De Burgemeester, J. VAN NOORDT. (L. B.) Uit «le !®er§. De Rotterdammer schrijft in het nummer van Zaterdag 2 Februari: Een klacht. Mr. Tideman, de gevallen candidaat te Ede, is aan het klagen. Over het optreden der antirevolutionairen In de Vrije Westfries, een antirevolu tionair orgaan, moet een artikel gestaan hebben, dat de perken te buiten ging. Wij kunnen het niet beoordeelen, orndat wij het blad niet lezen. In de Nieuwe Courant verscheen echter Donderdag dit stukske: Zuivei'iiigswerk. Deelneming aan de nimmer eindigende disoussie ot rechts dan wel links het ergst zióh bezondigt aan onwaardige en aanstoote- lijke verkiezingsleotuur, trekt ons niet aan. Evenwel, nu De Standaard in den laatsten tijd weder zoo toorst over „stembus ont- eering", Gorkumsohe ongereohtigbeden en dgl., moeten wij tooh even melding maken van het nummer van 30 Januari van De Vrije Westfries, orgaan der Antirevolutio naire Peravereeniging van dien naam, gevestigd te Enkhuizen. Daarin komt een artikeltje „Karakterloos" voor, dat het karak ter van den liberalen oandidaat voor Ede, mr. P. Tideman, op de sobandelijkste wijze aantast. Het komt ons voor, dat De Standaard, vooral in deze dagen, zich de eer, het zusterorgaan tot de orde te roepen, Diet gaarne zou laten ontrooven. Wij bepalen er ons dus toe de Sfd.-redaotie opmerkzaam te maken op het schendstukje dat, als niet van links afkomstig, anders haar aandacht ontsnnppen zou. Nu redeneert Mr. Tideman aldus: alles wat van antirevolutionaire zijde geschreven wordt, komt voor rekening van Dr. Kuyper, want die heeft het aan de menschen geleerd? Daarom schrijft Mr. Tideman thans regel recht een open brief aan Dr. Kuyper. Vrijdagmorgen in de Nieuwe Courant, van dezen inhoud: Eeu vraag aan dr. Kuyper. Mijnheer de Redacteur Onder dankzegging bij voorbaat voor de opname verzoek ik u plaatsing van onder- staanden briefin uw blad zoo mogelijk nog vóór de bekendmaking van den uitslag der stemming van heden. Hoogachtend, Uw dienstwillige, P. TIDEMAN. Den heer dr. A. Kuyper. 's-Gravenhage. Zeergeleerde Heer! Tijdens de voorbereiding tot den stembus strijd van heden in het district Ede heb ik gelegenheid gehad in vertegenwoordigd b van uw staatkundige partij waar te nemen den innigen gloeienden haat die een deel hunner bezielt tegen de vrijzinnigen, al bedoelen dezen te goeder trouw het goede voor het gemeenschappelijke vaderland, doch ook om in andoren huuner waar te nomen naast kracht van eigen overtuiging een vrijzinnigen geest die waardeering van elk edel pogen vun andersdenkenden niet uitfluit en dus het beste belooft voor het welzijn des lands. Waar uw krachtige leiding van uw partij als het ware haar zielesterkte uitmaakt, moeten beide hiervoren omschreven gevoelens gelijktijdig in u wortelen, althans in u het sterkste leven en uit u het Bterkste spreken. Het is daarom dat ik mij tot u wend met de vraag, die ik u verzoek in het opeubaar te willen beantwoordenof u het meent voor rekening uwer partij, dat is voor rekening van uw leiding, dat is voor rekening van uw persoon die daarin geheel opgaat, dat uwei zijds gehandeld wordt als gesignaleerd in het oohtendblad der Nieuwe Courant van heden naar aanleiding van een publicatie in hot te Enkhuizen verschijnende blad De vrij e Westfries. Wanneer u die handeling voor uw rekening neemt dan zullen in uw partij vele leden die ik heb leeren hoogaohten, ziohzelf bezin nen omtrent de vraag of niet waar is, wat wij vrijzinnigen omtrent u hebben gedacht en omtrent n hebben uitgesprokendat u twist zaait in ons volk om uit tweedracht partijbelang te voeden. Wanneer u die handeling voor uw rekening niet neemt, ze tever.s kortaf en onomwonden wraakt, dan zal die daad van u er kraohtig toe kunnen medewerken, dat tot naar de uiterste verwerpelijke rechterflank van ons staat kundig leven worden weggedrongen zij wier haat in hen de sterkere is van hun behoefte aan gemeenschapslevenzij wier streven op den duur tot niets kan leiden dan een burgeroorlog in ons lieve kleine vaderland. Wat is daarop uw antwoord? P. TIDEMAN. Barxeveld, 31 Januari 1907. Dr. Kuyper antwoord in de Standaard van 4 Februari daarop-: Den Haag, l Februari 1907. Geachte Redactie! Mr. Tideman stelt mij de vraag, of ik het oordeel, over hem geveld in De Vrye Westfries, loof, dan wel laak. Wat hield dit oordeel in Verwezen werd naar een niet weersproken meeting-verslag, inhoudende, dat de candidaat der vrij-liberalen sympathie had betuigd voor Artikel 1 van het Christelijk Historisch Program met name voor de woorden: «dat in het Evangelie van Jezus Christus beginselen liggen opgesloten, die behooren geërbiedigd te worden op elk levensgebied«. Ondersteld werd nu door De Vrije Westfries, dat Mr. Tideman, zich aldus uitlatende, bedacht was op hel winnen van de Christelijk-histori- schen in Ede voor zijn candidatuur. Of dit juist is, weet ik niet. Als Mr. Tideman zelf wil verklaren, dat hij hieraan niet gedacht heeft, zal ik hem gelooven. Den schijn had het er anders wel van. Maar De Vrije Westfries onderstelde meer. Ze onderstelde ook, dat Mr. Tideman «karak- terloos zijn eigen beginselen wegmoffelde, om succes bij de stembus te behalen«, en nu werd als «eerlijk mans Mr. Van Houten tegenover Mr. Tideman gesteld. Van Houten, als atheïst, had den moed van zijn overtuiging, Mr. Tide man miste dien. Dit laak ik. Het verwijt van karakterloosheid had niet ersoonlijk moeten gericht zijn aan het adres Jr van Mr. Tideman, maar aan de vrij liberale partij als zoodanig. Indien Mr. Tideman in zijn woonplaats steeds op elk, dus ook op staatkundig gebied, geijverd heeft voor de eerbiediging van de beginselen van het Evangelie van Jezus als den Christus, dan is hij te Barneveld geheel in zijn rol gebleven door als candidaat desgelijks te doen. Dan ligt er geen zweem van karakterloosheid in, dat hij èn als ingezetene van Haarlem èn als candidaat in Ede zichzelf gelijk bleef. Dan zou het veeleer «wegmoffelen van eigen beginsek zijn geweest, zoo hij zijn instemming met de beginselen van het Evangelie van Jezus als den Christus verzwegen had. En al evenmin kan er sprake van zijn, dat hij verborg tot wat partij hij behoorde, want duidelijk heeft hij verklaard aanhanger van de vrij liberale partij te zijn. Het verwijt van karakterloosheid treft niet Mr. Tideman, maar de partij. De partij mist een scherp-belijnd karakter. Ze zwemt en deint en wiegelt tusschen twee tegenover elkander liggende oeverlijnen. De eene maal duikt links uit haar een man als Mr, Van Houten op, die er voor uitkomt dat hij van Jezus als den Christus en van zijn Evangelie, als atheïst, geen woord rept; en een ander maal ziet ge met breeden slag, dicht bij rechts, een man als Mr. Tideman zijn armen tegen den stroom uitslaan, om voor de eer biediging van de beginselen van dat Evangelie te pleiten. In haar banier ontrolt ze de leus: «Nooit zij godsdienst in de politiek gemengda en toch ijvert ze voor een candidart, niet als geleend, maar als haar expresselijk toebehoorend, die den moed heeft voor Jezus als den Christus, en voor de beginselen van zijn Evangelie eer biediging van zijn geestverwanten af te eischen. Een partij, die aldus zich aandient en op treedt, mist die scherpe lijnen, die alleen in staat zijn karakter in te snijden. Ik resumeer. Heeft Mr. Tideman zich in Ede voorgedaan, gelijk hij zich steeds aandient (en tot bewijs van het tegendeel wordt geleverd, moet aan genomen, dat hij ook in Ede zijn eigen over tuiging uitspiak) dan laak ik de beschuldiging van karakterloosheid, tegen hem persoonlijk ingebracht. Maar evenzoo loof ik het, dat De Vrije Westfries op het karakterlooze in de verhoudin gen wees.1 Het scherp verwijt was niet onjuist, maar verkeerd geadresseerd. Ontvang mijn dank voor de opneming van deze regelen. KUYPER. Al anderhalf jaar. «Het ministerie moet met zijn wetgevende taak nog een aanvang maken. Het leverde het Arbeids Contract aan de Eerste Kamer af, maar de heeren Drucker en Loeff zijn de vaderen van dat ontwerp, het is niet het ontwerp van het ministerie De Meester. Aldus Onze Eeuw de heer Plemp van Duiveland, een vrij-liberaal. De opmerking is alleszins juist. En hoelang is dit ministerie er al Ruim anderhalf jaar. En 't vorig kabinet was nog maar acht maanden bezig toen mr. Veeg ens, thans minister, het toeriepwaar blijft nu toch je wetgevenden arbeid Zeeuw. Stannenland. Mr. T. de Vries, bekend door den kruistocht tegen het mi- aisteiie-Kugper, dien hij, met den heer Staalman indertijd organiseerde en volbracht,, breekt in een ingez. stuk, opgenomen door de ^Standaard,met de taktiek, totdusver door de cristen-democraten gevoerd. Hij erkent, tegenover dr. Kuyper, mr. Anema en den heer De Wilde meer dan eens woorden te hebben geschreven, die ik om wat liefst wenschte, niet geschreven te hebben. 4 Hij is thans van meening, dat de poging »om in Nederland ooit tot een coalitie van alle Demecraten te komen, in 't algemeen [moet] worden opgegeven. «En het gevolg daarvan zal zijn, dat èn de kleine groep der christen-democraten èn de anti revolutionairen erop uit zullen moeten zijn, om weer saam te werken en zoo mogelijk elk beletsel weg te nemen, dat daaraan in den weg staat. Mr. De Vries is al dien tijd lid gebleven van onze antirevol. kiesv. in Den Plaag en hij prijst het in deze, dat ze hem metzooveel taaiheid heeft vastgehouden, wat hij ook zei of schreef. Ook laat hij duidelijk doorschemeren, dat gekrenktheid wegens persoonlijke achteruit zetting hem parten speelde, dat hij, «voor alles ongeschikt geacht werd* waarover hij zich nóg beklaagt, doch dit kwam voort, mede «uit oorzaak van vroegere conflicten, waarin ik, deels door jeugdige onbezon nenheid, deels door gebrek aan goede leiding, reeds als jong student dwaas genoeg was mij te laten mengen, conflicten waarbij ik toch pesoonlijk bizonder belang had en waarmee ik toen allerminst geroepen was, mij te bemoeien. Dat we ons over dezen terugkeer verblij den, is te begrijpen. Wij vernemen uit Den Haag dat de heer H. de Wilde vrij ernstig ongesteld is en hij dientengevolge geen spreekbeurten zal kunnen vervullen totdat in ons b:ad nadere mededeeling daaromtrent gedaan wordt. Ook moet tot zoolang alle corres pondentie onbeantwoord blijven liggen. Middelharnis. Woensdag had J Sch. bij het verrichten van zijn arbeid op het land, het ongeluk te vallen met het gevolg dat hij zijn been zoodanig bezeerde dat hij niet meer in staat was om te loopen, doch per rijtuig thuis gebracht moest worden en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Woensdagmiddag zou het dochtertje van A. V. zich op de Kaai van het ijs begeven, doch had het ongeluk, doordat zij op een plaats liep die den vorigen dag nog open lag, daar door heen te zakken. Spoedig waren er een paar jongens bij die het meisje op het droge wisten te brengen. Eenzelfde lot onderging W. T. die zich van de Vliegers huiswaarts zou begevejn. Aan de kant zakte zij plotseling door het ijs heen, zoodat zij met een nat pak, wat zeker minder aangenaam was, den terug tocht kon aanvaarden. Het bestuur van de polders «Oost moeren* Gemeenten Middelharnis-Somraels- dijk brengt naar aanleiding van art. 26 van het reglement voor de polders in de prov. Zuid-Holland ter kemus van de be trokken Ingelanden dat de lijst van stem gerechtigde Ingelanden van deze polders over het jaar 1907 van af heden gedurende 14 dagen ter inzage zal liggen ten kantore van den secretaris. Dijkgraaf en Gezworens van de pol ders «de Oost en Westplaten Flakkee« vragen opgaaf van prijs voor het rijden van de voor die polders benoodigde grint per M3. naar de daarvoor bestemde plaatsen. Inlichtingen te bekomen bij den Dijkgraaf den heer K. de Graaff te Sommelsdijk. Den Bommel. Het inschrijvingsregister der Nat. Militie is voorloopig gesloten met 2 5 ingeschreven. Voor de zeemilitie hebben zich in deze gemeente geene lotelingen aangemeld. De vorige week is alhier het voor bereidend Militair Onderricht geëindigd. De stoomboot «Den Bommel* is eene keer aan den steiger te Stad aan 't Haringvliet blijven leggen door het ijs ver hinderd. Daar het ijs nog niet sterk is blijkt dat er nog al eenige personen doorzakten. Zondag j. 1. vierde de wed. Kardux haar 90sten verjaardag, Alhier is in de Kaai een gat gegraven om de toestand der Kaai te onderzoeken voor een vernieuwing. Door den Rijksveldwachter Kievit is procesverbaal opgemaakt tegen A. Kloet. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat zij die op de Kiezerslijst willen geplaats worden, zich voor 1 5 Febru ari 1907 aan moeten geven De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat eene opgave, van de Uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen gedurende 30 dagen ter visie liggen op het gemeentehuis. Ooltgensplaat. Dezer dagen slaagde onze vroegere dorpsgenoot de heer H. Slikboer als milicien-sergeant, die op 15 dezer hoopt^ in Willemstad in garnizoen te komen. Verblijdend voor de ouders. Moordaanslag. Tusschen Zaterdag en Zondag j.l. omstreeks middernacht ging de jachtopziener van Mr. A J C. van Weel (de heer C. G. Puther) onder deze gemeente woonachtig, even naar buiten om een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van het vooitdurend aanslaan van zijn jachthond. Even buiten zijn woning komende kwam hij tot de ontdekking dat in de onmiddelijke nabijheid van hem een persoon lag. De onbekende gunde de jachtopziener geen tijd om nadere kennismaking te houden, maar brandde onmiddelijk zijn geweer op de jachtopziener los. Gelukkig miste dit lage jjdoel zijn uit werking. De kogel ging een halve trede langs hem af en drong zich door de berg plaats van P. tot dat hij in de privaat terecht kwam. Voorzeker een laaghartige daad, omrede de jachtopziener, niets kwaads vermoedende, alleen uit trouwe plichtsbetrachting naar buiten ging. Oude Touge. Maandag jl. is door de Controle en Fokvereeniging alhier de heer J. H. van Dorsten, commies bij 's Rijks belastingen benoemd tot controleur. Bij publicatie is bekend gemaakt van de ingelanden van de Oostmoer en het Noordland N. T. dat de lijsten van stem gerechtigde ingelanden van 1 Februari gedurende 14 dagen ter visie liggen ten kantore van den Secretaris. Dit jaar moeten als leden van den Gemeenteraad alhier aftreden, de heeren D. van Es en G. Heestermans. De Burgemeester heeft bij publicatie bekend gemaakt, dat eene opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ge durende ééne maand ter Secretarie ter visie ligt. IVieuwe Tonge. Maandagmiddag, bij het uitgaan der school kwam het eenig dochtertje van de landbouwer M. Sch. alhier op de kerkgracht zoodanig op het ijs te vallen dat zij haar arm brak. Hedenmiddag is hier bericht in ge komen dat deD heer H. de Wilde wegens ernstige ziekte Dinsdag geen spreekbeurt kon houden en alzoo tot nader uitgesteld. Dirksland. De besturen van de polders «Dirksland* en de Gemeene Uitwatering van Dirksland hebben doen weten, dat de lijst der Stemgerechtigde Ingelanden is herzien, en tot en met 14 Febr. ter inzage van Ingelanden zullen liggen ten kantore van den secretaris dier polders. Tevens heett het bestuur van de Gemeene Uitwatering van Dirksland ter openbare kennis gebracht, dat de rekening en ontvangsten der uitgaven over 1906, en de begrooting dienst 1907 tot en met 13 Febr. voor Ingelanden ter inzage zullen liggen. Melden wij in ons vorig nummer dat de heer H. de Wilde op Woensdag 13 dezer alhier een politieke rede zou houden, thans kunnen wij melden dat de heer De

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3