Laat Advertentiën. H. VAI EEiTEREH, Kieermaterü, StelleMaa. Geiiaeng-d iWieuws. l£oekt>eoor<leelingr 'S m maar de felle anti-olericalen zouden het als een verraad aan de «heilige'/ zaak be schouwen. Ongetwijfeld zullen de ultra's ter linker zijde de jongste circulaire weer als een nieuwe inschikkelijkheid jegens de Kerk aanvallen. Dat ze onder instemming des minister presidents Clémenceau is uitge vaardigd, kan misschien hun toorn wat doen bedaren maar toch Zelfs den oud-minister en blocgenoot Pelletan is het te machtig geworden. Hij schrijft in den //Matin// //Dat is geen wetgeving meer, dat is correspondeeren en de brieven die men wisselt, zou men wel kunnen beginnen met de formuleIk heb uw geëerde van den zooveelsten ontvangen. Wij zijn in de kerkelijke zaken gekomen tot een maandelijksche wetgeving eB misschien wordt het nog wel een wekelijksche. De uitnemende minister van Eeredienst verheft deze veranderlijkheid tot een stelsel en in een der wonderlijkste verklaringen die eenige Kamer ooit aanhoorde, zeide hij ons onbewinpeld, dat men geen stalen wetten meer moet maken (een stalen wet is er een die zes weken lang duurt) omdat het eigenaardige van republikeinsche wetten is, dat zij naar de omstandigheden worden gemaakt. Ziedaar een nieuwe opvatting Straks zal in de Kamer wel blijken of de regeering nog op meerderheid kan rekenen. Msn zegt dat Glemenceau al heeft laten verluiden, dat hij zal heengaan, zoodra de kerkelijke politiek is ten einde gebracht. Zou de prgmier dus werkelijk terugdeinzen voor de sociale taak, die hij met zooveel vertoon verklaarde straks te zullen aan vatten P De inwijding van de nieuwe „Ra- tholiek-apostolisoh-Fransche kerk" van abbè J. Roussin, pastoor van de kerk der Heilige Apostelen, heeft Zondag te Parijs plaats gehad en wel in de voor malige kapel der Barnabieten, Legen- deatraat. De Roomschen hadden overal in de buurt procestplakkaten verspreid. Daar de kerk in een rijke wijk ligt, zag men niet anders dan zijden hoeden en pelzen er waren voorts wel drie tot vier honderd dames. Kwart over tienen ver scheen de Oostersch-Amerikaan8che mgr. Vilatte in groot pontificaal, door koor knapen en een zwartgebaard jong geestelijke voorafgegaan. Het Roomsch ritueel werd tot in de geringste bijzon derheden gevolgd. Genoemde bisschop leidde den dienst, ofschoon hij enkele malen door gefiuit en gejouw werd lastig gevallen. Tijdens de preek maakten een aantal fotografen kiekjes van den bisschop, die zich daardoor niet liet verstoren evenmin als door luid gehoest. Eerst toen abbè Roussin den kansel besteeg, begon het lieve leven. Er werd gegild en gefloten. Toch wist de abeè zich een oogenblik verstaanbaar te maken en te verzekeren, dat hij niemand zou kwetsen, mits men ook zijn geloof wilde eerbiedigen. Luide toejui chingen volgden, en werkelijk kon hij daarop zijn preek houden. Toen hij echter dauk betuigde aan den bisschop ontstond er weer zulk een rumoer, dat de abbé met de politie moest dreigen. Ten slotte zette deze de rustverstoorders buiten de deur en kon de plechtigheid worden ten einde gebracht. In zijn rede zette de pastoor het program der nieuwe schismatieke ge meente kort uiteen, d i. „het geloot te prediken, zooals de eerste apostelen het geleerd hadden, ontdaan van de men- schelijke toevoegingen door de Roomache Kerk ingevoerd." Na de prediking schreed mgr. Vilatte naar de oommunnietatel. Hij zeide „ik heb in Amerika de Andes doorreisd ik ben 36 jaren lang zendeling geweest, maar nooit heb ik onder wilde stammen verkeerd, die mij beletten te spreken." Zoo men zegt, kwam er onder de mis iemand met een papier in de hand naar het altaar, om van den aartsbisschop dien hij, naar hij beweerde, in jaren niet onder schot had kunnen krijgen, 625 frs. te reclameeren Van roomsehe zjjde wordt de Ameri- kaansohe bisschop Vilatte een avonturier genoemdmaar al moet dat dan op bijzonder manier verstaan, een hoogen dunk naar buiten geeft de eerste vrije Roomsehe kerk in Parijs niet. Op een eigen Gallicaansche kerk, los van Rome, bestaat in de Republiek, hoe graag de regeering het ook zou willen, vooreerst nog heel weinig kans! Het spreekt wel vanzelf, dat denieuws- gierige pers weer zoekt naar de redenen die het Engelsche Koningspaar mogen bewogen hebben om in deze dagen naar Parijs te komen. De aankondiging van deze reis kwam te meer onverwacht, wijl reeds bekend was dat het Engelsche Koninklijk paar in het begin van Maart naar Biarritz zou gaan en dè,n Parijs zou aandoen. En nu kan men wel zeggen, dat in deze wintersehe dagen het verblijf op de Britsche eilanden niet zoo aangenaam is als in Parijsmaar die verklaring is te eenvoudig om het bezoek aan de ^lichtstad" te rechtvsa digec. De koant van den „Hertog en de Henogin van Lancaster" moge een streng panicuiier karakter dragen, natuurlijk zoekt men er wat meer achtervooral daar sedert de tentoonstelling van 1889, Koning Eduard niet samen met zijn gemalin in Parijs is geweest. Van ambtelijke zijde wordt volgehou den, dat het reisje een geheel privaat karakter draagt, en dan er op gewezen, dat de Koning alle offieieele ontvangst heeft afgeslagen en dat voor feestelijk heden noch op het Etyaée, noch op het gezantschap schikkingen zijn gemaakt. Maar de couranten verzekeren tamelijk eenstemmig, dat het ware doel van Koning Eduards bezoek isEngeland met Frankrijk tot overeenstemming te doen komen omtrent een gemeenschap pelijk optreden op de tweede Haagsche conferentie. De aanwezigheid te Parijs van prof. Martens als afgevaardigde der Russische regeering wordt daarmee ook in verband gebracht. DUITSCHLAND. Hoe er gewerkt is bij de herstemmingen in Duitschland moge blijken uit het feit, dat de te Bremen gekozen vertegenwoor diger 36 malen in openbare vergaderingen in zijn district was opgetreden en dat aan de herstemming door ruim 94 pCt. der kiezers is deelgeuomen. Maar daarbij komt, dat een paar duizend kiezers op zee waren en dus niet konden stemmen. De opkomst is dus in werke lijkheid veel grooter geweest Als men de zieken niet mederekent, moeten zoo goed als alle kiezers, die op den dag van de herstemming te Bremen waren, hun kiesrecht hebben uitgeoefend. Een conespondent van de Köln. Ztg. deelt bijzonderheden mede over den gloeienden verkieziugsijver, die van beide kanten bij deze verkiezing ontwikkeld is. Het regende strooibiljetten. Een strooi biljet van de eene partij werd dikwijls na een uur alweer beantwoord door een biljet van de andere partij. Op een van de laatste dagen verschenen er in het geheel 12 stuks. De liberalen hadden 30 sprekers voortdurend in touw, de socialisten hadden o.a. Ledebour, Singer en Bebel over laten komen. Bebel riep den arbeiders toe: Werkt als duivels! Dat deden zij, door op den dag der verkiezing een biljet te verspreiden met een afbeelding waarop men zes Herero's aan een boom zag bengelen en Duitsche officieren bij een boom zag slaan. Daaronder las men Zulke gruwelen wor den door den vrijzinnigen candidaat goed gepraat Later bleek, dat het eeD prentje uit Rusland was. De socialisten bedreigden kleine neringdoenden met een boycott, opdat zij niet zouden stemmen. Maar ai hun pogingen mochten niet baten. De vrijzinnige kreeg 1714 stemmen meer en verving daardoor den socialist, die sedert 1890 het district vertegenwoordigde. Toen de uitslag bekend was, waren de menschen niet te houden. De politie moest vechtpartijen voorkomen. In het huis van een liberaal werd niettemin allss kort en klein geslagen. De man moest met zijn gezin op zolder vluchten, tot de politie hem kwam ontzetten. De nederlaag voor de socialisten is volkomen Dinsdagnacht om twaalf uur, toen op een dertigtal na alle herstem mingen bekend waren, werd het totaal verlies voor rood geschat op 35 zetels. De partij is dus bjjna tot op de helft van haar vroegere sterkte verminderd. En de felle anticlericale campagne, door al wat liberaal is was tegen het Centrum ondernomen, heeft tot resultaat gehad, dat de Roomsehe Staatspartij een winst van 5 zetels boeken mag Von Bülow heeft dus zijn zin, ia zoo ver rood verslagen is en de oude oppo sitie nu minderheid is geworden, maar de Cemtrumstoren staat nog sterker dan te voreD. Ia 91 districten, totaal 364 van de 397, was oja twaalf uur te Berlijn de uitslag bekend. Hoe het toen stond, biijkt uit;de volgende opgave. De cijfers actner het plusteeken geven den uitslag der herstemmingen aan, die daarvoor het resultaat der eerste stemming Conservatieven 48 -j- 8, Rijkspar'ij 1 lj f- 5, Bund der Landwirte 2 -f- 3, Deutsche Reformpartjj 3 j- 6, Wirft- schafiliche Vereiniguog 5 -j- 8, nationaal Liberaal 26 -f- 21, Vrijzinnige Vereeni- ging 2 -{- 5, Vrijzinnige volkspartij 9 -f- 13, Zuid-Duitsche volkspartij 6 -f- 0, Centrum 96 -j- 8, Polen 19 -j- 1, Boe renbond 1 0, Elzassers 5 j— 1, Welfen 0 -f- 1, Denen 1 j- 0, Wilden 5-j- 1, Wild-libsralen 2 -f- 2, socialisten 31 -j- 8, Christelijke socialisten 1 -f- 1. Ruw berekend was de stand aldus 191 „uationalen" tegen 173 „anii-na'.io- naien" alzoo een kleit e working majo rity voor Von Bülow. De grootste winst is aan de zijde der conservatieven en der vrijzinnige volkspartij, die met de meeste zetels van rood gingen strijken. Maar het Centrum won toch ook^nog een- vijftal zetels, terwijl de socialisten eeu verlies van waarschijnlijk 35 manda ten hebben te boeken. De belangstelling te Berljju was laDg zóó groot niet ais bij de eerste Btemming. Toch werden Dinsdagavond weer ovaties gebracht aan den kroonprins en den rijkskanselier. In Berlijn I, het paleis- district werd herkozen Kaempf, vrijzinnig, met een vooruitgang van 2000 stemmen, tegenover den socialist Arons. die onge veer 400 stemmen achterui'ging. Bjj de overwinning der regeerings- gezinde partijen werden herhaaldelijk vaderlandsche liederen gezongen. Toen om 12 uur 15 min. nieuwe nederlagen van de sociaal-democraten bekend werden marcheerde een groote menigte, alweer zingende, doch in volmaakte orde, door da Zimmerstrasse naar de Unter den Linden en naar het paleis van den Rijkskanselier. En niet alleen heeft toen Von Bülow, maar ook de Keizer een toespraak gehouden. In Munchen werd von Vollmar (soc.) in het tweede district herkozen daaren tegen verloren de socialisten het eerste district aan de nationaal-liberalen En verder verloren ze Frankfort, Dantzig, Weimar, Stettin en Dresden om alleen bij de grootere steden te big ven. Te twaalf ure 's nachts waren er 41 gekozen en hadden ze kans op misschien nog maar twee drie zetels. Blijkens het allerlaatste telegram een totaal verlies van 36 mandaten. Van een débalte kan men dus spreken maar natuurlijk moet nog uit hot slemmencijter blijken, in hoever ze werkelijk achteruitgoboerd zijn in het land. Men weet hoe de eerste stemmingen juist aantoonden, dat hun accres alleen maar enkele percenten beneden dat der overige links,che partijen gebleven was. Het onweer in Zeeland. Omtrent liet onweer, dat Dinsdagavond woedde, schrijft men uit Boskapelle nader het volgende aan de //Midb. Ct. Dien avond, omstreeks half zes, begon het eensklaps, bij harden wind, te hagelen plot seling schitterde een allerhevigste bliksemstraal onmiddelijk gevolgd door een buitengewoon harden donderslag. Ieder dacht aan brand, wat gelukkig niet het geval was, doch het hemelvuur toonde zijn uitwerking voorul bij den landbouwer-winkelier P. O. Naar men gist, viel de bliksem tegen den achtergevel, die er berookt uitziet, drong in de keuke n, sloeg daar alles kort en klein evenals in den aangrenzenden winkel, kwam vervolgens in den kelder, waarin eveneens alles stuk werd geslagen en het metselwerk gehavend, vernielde loen gedeeltelijk de trap naar den zolder, sloeg een gut van circa een vierde M\ in den muur der opkamer, waar weer alles werd dooreengeworpen en bescha digd, en kwam vandaar in ds huiskamer, waar de man, vrouw en hunne twee kinderen zich bevonden. Hier werd een gevel bijna geheel en de andere gedeeltelijk weggeslagen, en vond de bliksem een uitweg steenbrokken vlogen wel 20 M. wegal het meuoeiair werd stuk ge slagen of geschonden en liet mag ongetwij feld een buitengewoon geluk heeten, dat de bewoners er zoo goed zijn afgekomen. De man werd met geschroeide haren naar builen geduwd, of liep in zijn verhijs ering naar buiten, in een breede sloot. Nadat hij reeds aan den overkant was, kwam hij weer terug door het water, om zijne kinderen en vrouw, die reeds buiten waren, bij te staan. Eén der kleinen was een weinig aan het hoold gewond allen waren geheel zwart, doch hadden overigen geen leisel. Hei muisje van een der kinderen was in draden getrokken, de voorscbort der vrouw verscheurd linnen goed was uit ten kust geslingerd, de kachel krom getrokken j de dikke balken van de stevige woning voor enkele jaren nieuw ge bouwd, waren geuroken, bier en daar zelfs de fondamenten beschadigd noch voor, noch achter bleef een enkele pan op het huis. Opmerkelijk is lief, dat de landoouwschuur, onder één dak met de woning, geheel onbe schadigd bleef. Dat de bliksem boven onze gemeente aller krachtigst moet zijn geweest, blijkt uit ver schillende feiten Een landbouwer, die met paard en slede dicht bij de woning getroilen was, kwam gansch van streek een huis binnen, zijn paard was van schrik dwars dcor een diepe sloot geloopen en door een prikkeldraad tegengehouden. Iemand die juist buiten kwam, was door den bliksem zoo versuft, dat hij het, volgens zijn zeggen, niet hoorde donderen. Een fietsrijder werd van zijn velo geslagen en zijn lantaarn geraakte in orand. Een ander inwoner, die huiswaarts keerde, werd tegen den grond geworpen, en is zoo verschrokken, dat hij den geneesheer heeft geraadpleegd. In een woning werd een ruit ingedrukt. Langs den drasd kwam de bliksem op het telephoonkantoor en verkoolde een klein ge deelte van het loestel, zonder verdere schade aan te richten. Op den toren werd ijzerwerk stuk geslagen. &treuiaiiiig Spoorwegverkeer. Van Zondagmorgen tien uur tot des avonds 7 uur is het gelieele doorgaande Spoorweg verkeer met het zuiden van ons land gestremd geweest, doordien de spoorbrug over de Ko ningshaven te Rotterdam niet kon worden dichtgedraaid, wegens het daarin aan den grond varen van een grooten driemaster. Het Eng. zeilschip «Comoermere//, Kapt. Dixon, zou n.l. volgens het //Hbld.// met be hulp van sleepbooten gebracht worden van de Maashaven naar het Maasstation om aldaar de nagenoeg volle lading salpeter te lossen. Het schip (lat een diepgang van 66 dM. had en in gewone omstandigheden de brug na tuurlijk met gemak had kunnen passeeren, schijnt verrast te zijn door het zeer snel weg- loopende waler. Althans toen het door de voetbrug gekomen was, bleef het in de spoor brug steken eri moets daar blijven tot het volgend getij. De reizigers die naar hat zuiden wilden, moetslen aan de halte Feyenoord af stappen, terwijl zij die van Dordrecht kwamen, aan genoemde lialie werden, afgezet, maar, zooals gezegd, den ganschen dag bleef het doorgaand verkeer onmogelijk. Vadermoord. Men seint uil Breda aan de «Tel.// d. d. 4 Feb. Maandagavond te 7 uur kreeg de koper slager Verscheepen, wonende in de Van Goor- straat, alhier hevige twist met zijn zoon, waarbij hij door dezen mat een mes in den polsslag ader werd gestoken. De man was onmiddelijk dood. De zoon is in arrest gesteld. Het geval verwekte groote onroering in de buurt. Door heete koffie gedood. Op 't gehucht Gastel bij Budel heelt ver leden week een droevig ongeval plaats gehad Terwijl de ouders naar de kerk waren hun kroost, hadden zij aan de zorg van een 9-jarig opgedragen greep het driejarig zoontje de kan met kokend heete kofie, oui te drinken. Schrikkelijk van binnen verbrand liep het kind den weg op, waar 't zich onder hevige pijnen over den grond wemelde. De ijlings toegesnelde geneesheer, Dr. Somers, vond uy zijn komst den armen kleine reeds stervende. s H. Ct.)// Een droevig ongeluk. Bij een landbouwster te Terueuzen speelde Donderdag een 13- jarige koewachter met andere kinderen in de schuur. Van een ver hevenheid springende, kwam hij op een hooi vork terecht, waarvan de tanden den jongen diep in de zijde drongen. Hij ia Zaterdag overleden. In brand geraakt. In de De Riemerstraat te 's Gravenliage had Zondagmorgen een treurig ongeval plan s. Een achijarig meisje geraakte, doordat zij te dieht uij de kachel stond, in orand, waardoor zij hevige brandwonden bekwam. Nad t de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd het kind per rijtuig naar het gasthuis ver voerd, waar het 's middags is overleden Door gas gestikt. Maandagmorgen ontdekte de eigenaar van een hotel aan den Ginneker weg te Breda, een sterke gaslucht. Men vond in èen der slaapkamers den handelsreiziger J., uit Zwolle, door gas verstikt, en in een andere kamer den kappersbediende v. d. L., uit Amsterdam die voor de opvoering van het //Kind van Staat// over was. De handelsreiziger was reeds overleden. De heer v. d. Laan kon eenige uren later, nadat de levensgeesten waren opgewekt, naar Ams terdam afreizen. Beiden hadden liebt 's naehis aangestoken en waren daarna ingeslapen. De hoofdkraan was dichtgedraaid, doch 's morgens weder opengezet. Het ongeluk had dus in de morgenuren plaats De otn het leven gekomen Zwolsche handelsreiziger was ruim 25 jaar. («Hbld//) Een lafhartig moordenaar, Te Atbaus is een 17-jarig meisje, dat moe der moets worden, vermoord. De vermoedelij ke 30 jarige dader, zoon van den landuouwer, waarbij het slachtoffer dienstbaar was, is waar schijnlijk naar ons land uitgeweken. Ongelukkig strooper. Uit Zaitbommel wordt aan de //Tel.// ge schreven Een bekend Bommelseh type Jan v. Hemert bijgenaamd lid. spoker«, vooral bekend als strooper van wild en verder van alles wat van zijn garding was, verlustigde zich Maan dagmiddag ook in het schaatsenrijden. Jan struikelt en valt voorover; met de woorden nou, da's net op 'l mandje 1 richt Inj zich op, doch zakt weder ineen en is eeu lijk. Een beroerte had hem getroffen. Slachtoffer van het ijs. Door het ijs gezakt en verdronken is de 12-jaiige zoon van den heer P. van der Ent te Weere (N H.) Verdwenen gemeente ontvanger. Men meldt aan de «Tel De gemeenie-ontvauger van Rukfen, bij Rozendaal, is verdwenen, een aanzienlijk tekort in kas achterlatende. Men vermoedt, dat hij de wijk naar België heeft genomen. Hoeveel het tekort bedraagt, is nog niet bekend. De behandeling en de kracht van een horloge. Het is beslist noodzakelijk dat iedere geregeld in gebruik zijnde grootere machine, zooals b.v. eene iocomotiet, op zijn laafst alle drie maanden in alle onderdeelen aan een nauwkeurig onder zoek wordt onderworpen en hoe zeldzaam is het niet, als zich daarbij geen sporen van slijtage ver- toonen. Iedere afwijking dient behoorlijk hersteld te worden, wil de machine naar behooren kun nen werken. Zulk een groote machine is echter niet voortdurend in gebruik, maar slechts een zeker aantal uren per dag; zelfs wordt zij menig maal voor verscheidene dagen buiten dienst ge steld. Om aan den tegenstand, dien de onderdee len te verduren hebben, weerstand te kunnen bieden, zijn ze allen zeer' sterk en massief ver vaardigd, zij worden bijna ieder uur van olie voorzien. Niettemin is de slijtage zeer grootlll Vergelijken wij hierbij eens een horloge. Wat zijn de onderdeelen niet van een geringe grootte I Het heele uurwerk mag ook niet te groot en te dik zijn, om bet behoorlijk in de zak te kunneD dragen, vandaar dan ook de afmetingen der on- deelen ui'erst beperkt zijn, dus niet zoozeer voor hel werk dat er van verlangd wordt, maar veel eer met het oog op de beknopte ruimte, die ter beschikking is. De laatste raderen van het uur werk bewegen zich zeer snel, de Balans bijvoor beeld, maakt in iedere seconde vijf bewegingen heen en weer dus driehonderd per minuut. Alle deelen blijven dag en nacht zonder oponthoud in beweging, maanden, zelfs jaren worden de kleine spillen, waarvan de dunsten slechts zes tot twaalf honderdste millimeter in doorsnede hebben, niet van olie voorzien. Het kleine drup peltje olie dat de Horlogemaker bij het schoon maken aan het spilletje gegeven heeft, droogt langzamerhand op en het horloge gaat geregeld door, zonder dat het, zooals de locomotief, aan eenige controle onderworpen is, o^dat er bijtijds voor de toedoening van nieuwe olie gezorgd wordt. Eindelijk wordt de vrij ving zoo groot, dat zij de kracht van de veer overtreft. .en het hor loge blijft staan. Dan wordt het naar de Horloge maker gebracht. Heeft het horloge, zooals meer malen voorkomt, vele jaren gegaan, dan wordt dit door den eigenaar met een zekere trots ver teld en doorhem aan den Horlogemaker gevraagd toch vooral niets meer aan het uurwerk te doen dan het schoon te makenimmers zoo wordt veelal gezegd, er kan niet veel aan ontbreken, want het heeft zooveel jaren accuraat gegaan en is sedert korten tijd blijven staan. Zulk een denkbeeld is beslist onjuist, hoe langer het horloge gegaan heeft, des te meer ge breken zijn er aan gekomen. Evenals de locoino tief en iedere andere machine zoo heeft ook een uurwerk, van het groot-te tot het kleinste, gere geld olie noodig en wanneer hiervoor met ge zorgd W'irdt, dan is eene des te sterkere slijtage der onderdeelen het gevolg er van Slech's weinig menschen kunnen zich maar goed voorstellen, wat de werking van een uurwerk en in 't bijzonder van een horloge eigenlijk is. Om een klein denkbeeld er van te geven kan mis schien het volgende dienen In eeu heeren an kerhorloge van de gewone grootte, heeft de Ba lans een middeliju van 18 millimeter: zg maakt iedere seconde vijf bewegingen heen en weer en legt telkens anderhalfmaal de omtrek af. Stellen we ons den Balans, inplaats van heen en weer schommelend, als een steeds ronddraaiend rad voor, dan komen we tot het volgende. Omtrek van het rad 3.14 maal 18 millimeter is 56'/, mM. bij iedere beweging wordt l*/a maal de omtrek atgelegd dus l'/i maal 58'/, m.in. is 84.75 m.m. bij iedere sec. 5 bewegingen is 5 maal 84 75 m.m. of rond 42 centimeter, dit maakt per minuut 6o maal 42 c.m. is 2520 cM. of 25.2 M., per uur 60 maal 25.2 M. is 1512 M. of 1'/, K.M. per dag 24 maal t'/2 is 36 K.M. Heeft zulk een horloge wat niet zeldzaam is, drie jaar zonder ophouden ge gaan dan heeft de Balans een afstand van 3 maal 365 maal 36 K.M. is 39420 K.M. afgelegd of ten naaste bij den omtrek der aarde. En dit kleine rad heeft een spil van slechts twaalf honderste mM. Neemt men in aanmerking dat de locomo tief van een passagierstrein dagelijks tien uur in dienst is en 45 K.M. per uur aflegt, dan moet zij 89 dagen dienst doen, eer hare kolossale raderen denzelfden weg hebben afgelegd, als de Balans van ieder horloge in drie jaar. Maar aangezien de middellijn van het groote rad der locomotief circa honderd maal grooter is dan die van de Balans, dan zou de Iocomotiet 8900 dagen of wel meer dan 24 jaar geregeld dagelijks 10 uur in dienst moeten zijn, alvorens de as van het drijf rad het gelijk aantal omwentelingen gemaakt heelt, als het kliene spilletje van de Balans in drie jaar. Evenzoo is ook de verhouding bij grootere uur werken. Hieruit bljjkt dus dat leder horloge van tijd tot tijd, minstens om de twee jaar, nauwkeurig nagezien, schoongemaakt en opnieuw geolied dient te worden, zelfs al gaat het na dien tijd nog ac curaat. Onnoodig te zeggen, dat het aanbeveling verdient zich daarvoor steeds tot een bekwaam en vertrouwd Horlogemaker te wenden, dan zal men een horloge vele jaren kunnen gebruiken en er mede tevreden zijn. Gemeen. Bij een der bewoners van Aardenburg heelt men des naclus een hoeveelheid petro leum in den regenbak gegoten, zoodat het waler niet te gebruiken en de bak voor langen tijd onbruikbaar is. Weer opgeleefd. Men schrijft uit Harderwijk aan de N. Ct. Een eigenaardig geval doet zich hier voor. Voor een jaar of' acht overleed in een huis gezin een tweejavig kind. De moeder werd daardoor zoo geirolïen, dat zs sinds dien tijd geen woord meer sprak en zich nergens meer mee bemoeide. Als versutt sleet ze haar leven. Welk middel ook geproie.ird werd, niets bracht hierin eenige verandering. En nu onverwachts begint zij na dien langen tijd weer ie spreken en belang te aiellen in hetgeen rondom haar gebeurt. Met mes en revolver. Een ernstig voorval beeft Zaïerdagavond te Tongelre bij Eindhoven plaais gehad. Omstreeks uur, schrijft //Het Vad.,// trad de veldwachter W. Martens het café van zekeren J. v. d. Broek binnen, waar zich eenige personen bevonden die een konijn oij zich hadden. De veldwachter, in de veron derstelling verkeerende dat 't een baas was, die nu bij gesloten jachttijd niet vervoerd mocht worden, wilde 't vermeende verboden wild in beslag nemen, waardoor 'n zeer hoog loopende twist ontstond met 't gevolg, dat 'n 4-tal personen den veldwachter met ge trokken messen te lijf ging en hem deerlijk mishandelde. De veldwachter trok intusschen zijn revoiver en vuurde op ..zijn aanvallers, zonder hen echter te treffen. Hierna verliet de politiedienaar de herberg, doeb werd door de onverlaten gevolgd en on derweg opnieuw aangevallen. Nogmaals vuurde hij zijn revglver af, waardoor een zekere Cuiten aan het oog werd getroffen. Maandag zijn de 4 verduchte daders gevangen genomen. De veldwachter is zwaar gewond. Horuoeopaihlsch Maandblad, 18de Jaargang, no. 1. üitg. LA RIVIERE en VOORHOEVE te Zwolle. Het is het eerste geïllustreerde nummer; de foto's zijn Hahnemann's geboortehuis te Missen, en dit stadje met omgeving ten tijde van Hahne mann. Voorts bevat het eeu propaganda-artikel De aanhouder wint; Uit de Praktijk; Herinne ringen aan Hahnemann; Fragmenten, enz. De Homoeopathie weert zich flink. Kennisne ming van dit orgaan is bevorderlijk aan inzicht tot die geneeswijze. Een verkenningstocht in liet kamp van den vijand. Orgaan van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijders, no. 21. Uitg. Gebb. GRIMEL te Amsterdam Drankkapitaal, 't ij een leelijk woordmaar wilt ge weten, hoeveel geld er in den Drank ge stoken word t, lees dan deze brochure en ge schaam t u over den Mammon, die aldus oui zich grijpt. Voorts is er voor Afdeelingen een Leiddraad gegeven. Pro en Contra Vrijhandel. Contra: J. van Dusseldorp A.Mz. Pro: Dr. D. Bos. Uitg. HOLLANDSCHE DRUKKE RIJ te Baarn. Het bestek van deze Beoordeeling laat niet toe, hier citaten te geven maar we komen er op terug. In elk geval onthoude zich niemand, die belang stelt in 't vraagstuk van Bescherming of Vrij handel deze brochure aan te schaffenevenais het alleszins lezenswaardige No. 16 der Tarief- vereeniging Onnoodige Belastingverhooging. Beide exemplaren zijn te verkrijgen te 's-Hage, Wagen- stiaat 57. uw Kleeding aanmeten bij Vraag stalen en prijsopgaaf, jekkers vanaf 1 4, Demisaisons vanaf f 6,25.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2