EERSTE BLAD. Zaterdag 9 Februari 1907 21sle Jaargang N°. 1214 Orgaan A ntirevo fat tionair vaar (te Khiidhallandscbe en lieeaiw^cfte Eilanden. Kiezerslijsten. IN HOC SIGN O VINCES *£P den 11 rgiuii. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar. 1 Advert en tiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Allp Plu k li en voor de iledneflie Bestemd, Ad verten tien en verdere Administratie franco toe te «enden aas# den Uitgever Men denke aan de aangifte voor de Kiezerslijsten Vóór 15 Februari moeten alle aangiften zijn gedaan. Verbetering- door de Socialisten? (Slot). Naar Duitschland gekekenDaar kunnen we, beter nog dan in Holland de actie der Socialisten zien, omdat ze zich daar langer dan hier aan wet- gevenden arbeid hadden kunnen zetten. Zie slechts deze lijst: 1871 101 927 1 1874 351 670 9 1877 493 447 12 1878 437.158 9 1881 311.961 12 1884 549.990 24 1887 763 120 11 1890 1.427 298 35 1893 1 786.738 44 1898 2 105 305 56 1903 3.010.472 81 1907 46 Van 1884 hadden ze dan toch een belangrijken invloed kunnen uitoefenen op staatkundig terrein in 't belang der arbeiders. En toch zijn er deze onweersproke lijke feiten: De Socialisten stemden: (en we citeeren bladz. 362 van Het hedendaagsch Socialisme door R. J. W. Rudolph, waarin deze jaartallen staan) In 1880 tegen de eerste wet tot be strijding van den woeker. In 1881 tegen de wet op de beurs- belasting In 1883 tegen de ziekteverzekering. 1884 ongevallenverzekering. d 1885 verscherpte beurs- belasting. In 1889 tegen de ouderdoms- en in- validitei tsverzekering In 1890 tegen de wet op de bedrijfs rechtbanken. In 1891 tegen de Arbeidswet. In 1893 wet opdebeurs- belasting. In 1894 verscherpte wet op den woeker. In 1896 tegen de beurswet. 1896 wet tot bestrijding der oneerlijke concurrentie. In 1896 tegen het Burgerlijk wet boek. In 1897 tegen de wet tot bescherming der handwerkers In 1900 tegen de verdere uitbreiding der beursbelasting. In 1900 tegen de belastingen op de loterij en het wedden bij wedrennen. In 1900 tegen de invoerrechten op buitenlandsche champagne. In 1901 tegen de belasting op cham pagne. En in 1903 stemde de partij nog tegen bet wijzigingsontwerp op de ziekteverzekering, waarbij o a. de on- dersteuningstijd van 13 tot 26 weken werd verlengd, de mogelijkheid werd geopend om de zieken zoowel als de begrafenisgelden hooger vast te stel len en ook voor de gezinsleden der werklieden voortaan een uitkeering te verzekeren Nu geven de Socialisten wel redenen aan, waarom ze tegen die wetten stemden omdat er niet genoeg voor de arbeiders te verkrijgen was, maar ondertusschen hielpen ze dan toch maar niet, om te krijgen, wat te krijgen was. En dat is geen beetje geweest. Eet eens op: In iÖ04 waren in de Ziekteverzeke ring opgenomen ruim 10 millioen arbeiders en werd 234 millioen mark uitgekeerd. (1 Mark 60 ct.) In 1904 waren in de Ongevallen verzekering opgenomen bijnaÖmillioen industrieele of fabrieksarbeiders11 millioen veldarbeiders en 750384 arbeiders in Staatsbedrijven samen met een uitkeering van 126 millioen mark. In 1904 waren in de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering opgenomen bij na 14' millioen arbeiders met 803232 rentetrekkers wegens invaliditeit en 168554 rentetr ekkers wegens ouder dom. met een gezamelijke uitkeering van ruim 148 millioen mark. Meer dan allerlei fraai schijnende redenen zeggen deze enorme cijfers, wat de sociale wetgeving in Duitsch land vermag, maar de Socialisten hebben er geen hand naar uitgestoken. En toonen de Socialisten in Neder land van ander gevoelen te zijn? Er is hier nog te onbeduidend ingegrepen in 't sociale leven der arbeiders; we komen bij Duitschland achteraan in alle verzekeringswetten, maar wat we dan nog zien, is niet moedgevend om de Socialisten onder de rij der hervor mers te plaatsen. En we denken hier om het agitatie comité tegen 't Arbeidscontract en de Arbeidswet, de twee wetsontwerpen van 't Kabinet Kuyperom hun goed keuring van het dwaze plan de Meester, de Minister, om invaliedenverzekei ing te scheiden van de ouderdomsverzeke- ring; een plan, te zot, om het op touw te zetten. Doch genoeg. We meenen beknopt te hebben aangetoond èn uit de theorie maar ook uit de praktijk der politieke socialistische beweging, dat van den Socialist geen verbetering is te wachten voor den werkman; maar dat hij, zoo hij toch aan die verbetering, noodge dwongen en om de arbeiders aan 't lijntje te krijgen, meedoet, dit alleen is om de andere partijen te kunnen troe ven of, dit is om de arbeiders rijp en krachtig te maken voor den socialen strijd tegen 't KapitaalOndernemers, Landbouwers en Fabrikanten. Om revolutionair te kunnen zijn! Want niet Hervorming maar Om verwerping der Maatschappij is het einddoel van eiken Socialist. En tot die Omverwerping, tot dat doel is alle middel, zoo aan hem opgedrongen hervorming als door hem geforceerden tegenstand, den Socialist heilig. BislSenland. FRANKRIJK. UITGEVER ëOMASEL Mi Telefoon Intercomm. Ko. 9. Jaar stemmen. Leden van den Rijksdag, Het bloed kruipt toch, waar 't niet gaan kanGroen van Prinsterer, die indertijd zoo ernstig en aanhoudend waarschuwde tegen het staatsbeleid van Von Bismarck, zou ook gewichtige bezwaren kunnen in brengen tegen den koers, die in dézen tijd door de Duitsche regeering wordt gevolgd, Duitschland wordt volstrekt niet naar anti revolutionaire beginselen geregeerd Maar toch klopte, mijn hart tenminste, sneller, toen ik las, hoe de stemgerechtigden voor den Rijksdag onder de sociaal-demo craten hebben huisgehouden. De vijandelijke ballen vlogen door hun kegelspel en die overeind stonden tuimelden bij »klompies.« Dat de Duitsche sociaal-democratie ver nietigd zou zijn, is kinderpraat, maar ze is voorloopig tot meer bescheiden afmetingen teruggebracht. De hand, die zich reeds strekte naar den presidialen Rijksdaghamer is haastiglijk teruggetrokken, onder pijnlijk gewrijf van de rood opgezwollen vinger- leedjes De sociaal-democratie »stiet aan« en viel. Voor ons een oorzaak van blijdschap. Nu zal men echter weer 't gewone ver schijnsel zien. De ^vrijzinnigen^ van allerlei kleur en, wie weetook de niet-vrijzinnigen, zullen in hun tenten wederkeeren, zeggende Vrede, vrede en geen gevaar Ze weten nu 't geheim, hoe ze den rooden draak de tanden kunnen uitbrekenZe hebben nu ondervonden de kracht van den nationalen geest, dien de socialisten tot hun schade hebben geprikkeld. Komt het gevaar weer voor de deur, dan maar de muzikanten rondgezonden om het *>Deutschland, Deutschland über allesin te zetten, waarop de natie vanzelf wel in beweging komen zal, om tegenover de anti-nationale macht van de sociaal-democratie stelling te nemen. Zoo iets kan men in ons land óók waarnemeD. Een feit is, dat onze »vrijzinnigheid« tegenwoordig erg op Oranje is waar we blij om zijn maar een feit is ook dat er andere tijden geweest zijn en een derde feit is, dat de regenten-partij in 1787 achter Oranje dekking zocht tegen den wassenden vloed der democratie terwijl ik als vierde feit vaststel, dat de Oranje-liefde des volk en de oplevering der nationale traditiën voor de sociaal democratie zijn gelijk zaagsel is voor een slak den lezer zij het overgelaten tus- schen deze twee feiten verband te zoeken en te leggen Dat brengt me echter tot een andere opmerking. Die volksgeest, dat nationale besef, kan men maar niet doen opvlammen en weer dooven, naar welgevallen 't Is niet een electrisch booglicht, dat men verdonkert en weer schijnen doet, naargelang men de kruk rechts of links draait. Dat wordt te veel vergeten Onze eigen historie is zoo leerrijk in dit opzicht. Denk aan de jarentallen 1672 en 1795. In 1672 aangevallen door vier mogend heden, van vijanden overstroomd te lande en, totdat Bestevaar met Gods hulp de zee veegde, afgesloten ter zee, onder de meest hachelijke omstandigheden werd ons volksbestaan gered door den ontwaak ten volksgeest die met Gods hulp en onder Oranje's leiding den trotschen veroveraar een »Niet verdere toeriep. In 1795, onder veel minder gevaarlijke omstandigheden, slechts door één vijand besprongen, bleek de nationale veer ge heel verslapt en was een smadelijke onder gang het eind van een roemloozen weerstand. Toch moest in '72 Oranje eerst door een geweldige volksbeweging in de ambten zijner vaderen worden gesteld en stond, gelet enkel op 's lands wetgeving, in 1795 zijn stoel vaster dan ooit 1 Maar de natie, die 1672 met den smart kreet van den gewonden leeuw overeind sprong, was in 1795 niet in beweging te krijgen. Zoo kan het weer gaan en daarom schuilt, dunkt me, vooral het socialistisch gevaar. Dat is geen bangmakerij, gelijk ik meen nader te kunnen aantoonen. Waak zaamheid is hier noodig. Het is volkomen waar dat de sociaal democratie haar revolutionaire vlegeljaren ontgroeid is. De denkende koppen in de partij gelooven aan een langzame evolutie (ontwikkeling), waardoor tenslotte, hoog stens met eenige weëen tijdens de geboorte zelve, de tegenwoordige kapitalistische maatschappij in een socialistiche zal over gaan. Maar vergeten mag niet worden, dat de gedachte aan een geweldadige revolutie, waardoor het proces bespoedigd wordt, volstrekt niet is uitgesloten. De uiting van Troelstra in zijn jongste Kerstrede, die gewaagde van de verijdelde hoop, dat de Russische revolutie naar west-Europa zou overslaan geeft genoeg te denken. En zoo ver kennen we onze socialistische arbeiders wel, dat ze, de kans gunstig ziende, om met een sprong, door een omwenteling hun doel te bereiken, dit niet nalaten zullen, omdat de leiders van meening zijn, dat het langs den weg van langzame vervor ming gaan moet. En nu leert de historie, dat bij zulk een omwenteling gewoonlijk een kleine groep, door eigen geestdrift aangevuurd en door de omstandigheden begunstigd, op de lauwe, slappe, beweginglooze massa de overhand houdt. Aan geestdritt mangelt het onze sociaal democraten gemeenlijk niet en de omstan digheden kunnen zich in korten tijd belang rijk wijzigen. Ik wijs ter vergelijking op 1795. Toen is iets soortgelijks geschied. De partij die het pleit won, was op den tel af de zwakste in het vaderland. Dezer dagen las ik daarvan een merk waardig bewijs. In 't voorjaar van 1794 zonden de Amsterdamsche patriotten een der bunnen naar Frankrijk om den mannen der Revolutie te smeeken »Kotn over en help ons.« Deze afgevaardigde leverde toen een zeer merkwaardig rapport in over den toe stand van land en volk. Zelf ijverig patriot en hopende de Franschen gunstig voor zijn vrienden te zullen stemmeD, mag men aannemeD, dat hij de zaken voor de pa triotten op z'n best zal hebben ingesteld. Desniettemin schreef deze man het vol gende De groote meerderheid van het volk hangt Oranje aan slechts een klein gedeelte belijdt de goede (d.i. de patrioti- sche) beginselen, maar de meesten hunner durven daar niet voor uitkomen, hoewel bij een revolutie hulp en bijstand van hen te wachten zou zijn Me dunkt, dat is duidelijk gezegd. Alle geschiedschrijvers van dien tijd, bevestigen trouwens dit feit. Toch was een jaar later dat »klein ge- deelte« baas in den lande en zette de groote meerderheid den voet op den nek, zonder dat deze let ook daarop een ernstige poging had gedaan, om haar lot te ontgaan. Want het nationale leven was ingezonken. De volksgeest was uitgedoofd. Het jaar 1795 was 1672 niet. Naar de oorzaken van dit alles vorsch ik thans nietze liggen voor 't grijpen. Maar deze les is er uit te leeren, dat het niet alleen in 't getal ligt, als een partij de overwinning behaalt. Wel bij de stembus maar niet in tijden als een koorts crisis 't lichaam des volks heeft aangegrepen. Om nu op de sociaal-democratie terug te komen. Haar stembus-nederlaag in Duitschland juichen we toe. Doch daarmee is de zaak niet gewonnen. Ginds zoomin als hier. Hoofdzaak is, dat de volksgeest niet worde uitgebluschtdat de nationale traditiën bewaard blijven. Zoo niet dan wordt het vroeg of laat, met eenige wijziging van het Fransche spreekwoord Ongelukkig aan de stembus gelukkig in de Revolutie UITKIJK. Clémenceau, de Fransche premier, en Briand, de minister van Eeredienst, schijnen inderdaad weer volkomen verzoend te zijn. Om aan alle geruchten over verschillen van meening tusscheu die twee den grond te ontnemen, heeft de ministerraad verleden week hun beiden opgedragen, te zamen de houding te bepalen, die de Fransche regee ring tegenover de verklaring der bisschop pen zal aannemen. En de circulaire, waarin Briand aan de prefecten mededeelt, welke die houding zal zijn, is nu Maandag ver schenen. In deze circulaire wordt er nog eens nadruk opgelegd, dat het gebruik der ker ken absoluut //gratis» is alleen voor onderhoud, verzekering enz. lubben de gebruikers zelve te zprgen. Wanneer het contract voor niet langer geldt dan 18 jaar, dan is -het voldoende wanneer de gemeenteraad het goedkeurt. Alleen voor langeren duur moeten de hoogere autoriteiten er in gekend worden. Elk contract kan opgemaakt worden naar verkiezing, mits 't niet in strijd is met de wet. De naam van dtn geestelijke moet in 't contract genoemd en voor eiken nieuwen geestelijke een nieuw contract opgemaakt worden. Het contract kan ook gaan namens een association of vereeniging een priester behoeft dus niet zelf mede een der onderteekeneude partijen te zijn. De circulaire en dit is het belangrijk ste erkent voor wettig wanneer in het contract de verhouding uit een oogpunt van eeredienst van den geestelijke tot de kerk wordt neergelegd zoodat er bijv. in opgenomen kan worden, dat de geestelijke ge-utoriseerd is door zijn hiërarchische superieuren en door den 'biscchop van de diocese is gemachtigd tot het houden der godsdienstoefeningen. Hierin is een erkenning van het hiërar chisch bestuur over de kerk te lezen, zij het dan ook niet openlijk en direct. En rnvn beschouwt het dan ook als een nieuw bewijs van den weusch der regeering om tot een vredelievende oplossing te komen. De gezichtspunten van ministèren bisschop pen loopen niet zoozeer uiteen of er kan nu een modus gevonden worden. Eu waar schijnlijk zal die Diet uitblijven. In elk geval is het duidelijk, dat uit de ministeri- eele circulaire een geest van toenadering spreekt, weinig in overeenstemming met het door Clémeueeau bij het befaamde inci dent, naar aanleiding der bisschoppelijke verklaring, uitgesproken dreigementnous la repoussons du pied Maar toen was de oude ministerdooder immers geheel van de kook De //Debats" noemt de nog overblijvende verschillen meest vormkwesties zonder be lang. Een wezenlijk verschil is echter, dat Briand het contract van afstand slechts wil laten gelden voor den geestelijke die het contract onderteekent, zoadat elke nieuw benoemde priester een nieuw contract met den burgemeester moet sluiten. Deze moeie- lijkheid zou ondervangen kunnen worden als er een vereeniging kon worden opge richt maar dat kan niet, in verband met de pauselijke encyclieken. De kans, dat een burgemeester de kerk maar eens zou gaan weigeren aan een nieu wen priester is niet groot, want het gevolg zou zijn, dat het onderhoud van de kerk ten laste van de gemeente zou komen. Dat neemt niet weg, zegt de //Debats,// dat de bisschoppen heelemaal niet hebben bedoeld, dat elke nieuwe priester de kerk zou moeten huren. Waarom, vraagt het blad tenslotte, waarom gaat de regeering toch niet eindelijk over tot onderhandelin gen met een commissie uit de bisschoppen Onderhandelen zou het beste middel zijn om den van beide zijden gebleken goeden wil in daden om te zetten Maar rechtstreeks onderhandelen met het episcopaat dat trouw blijft aan Rome, wil de Regeering niet. Misschien zou Briand er nog wel voor te vinden zijn

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1