SUNLIGHT- voor de %uidhollandsc!ie en Xeenwiche Eilanden. Woensdag 6 Februari 1907. 218le Jaargang N°. 1213 Antirevo lutionair Orgaan Kiezerslijsten. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. .♦lie stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Verbetering door de Socialisten v. Tuin- en BjandDouw. Vraagbaak. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intereomm. Ho. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan, j Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Men denke aan de aangifte voor de Kiezerslijsten Vóór 15 Februari moeten alle aangiften zijn gedaan. Het gevaar, dat jaren dreigde, be gint te wijken. Welk gevaar? Dat der plattelands - ontvolking. Wat is dat Het is ieder bekend, dat in de zeventiger en tachtiger jaren Amerika's enorme korenuitvoer een moordenden invloed uitoefende op de marktprijzen der graangewassen. Was vóór tachtig het boerenbedrijf loonend, hier en daar zelfs een rijke broodwinning en een geldtoevoerend bestaan, nadat Amerika zijn graan- productie machinaal ging voeren en in 't groot, kwam er in alle Landen een debacle, d. i. een val, een terug gang in prijzen, die het ergste deed vreezen voor den boerenstand, en die ongetwijfeld vele beurzen heeft beroofd en veler hoofden heeft aan 't peinzen gezet om tegenover die onhoudbare A merikaansche toestanden een nieuwe Landbouwontwikkeling te plaatsen. En zonder daar nu verder op in te gaan, mag getuigd, dat dit is gelukt dat op dit oogenblik het Amerikaansch gevaar wel niet geheel is geweken, maar toch in een andere wijze van cultiveering stand belangena niet meer hopeloos staat. Kunstmeststoffen, bietenteelt, coöpe- peratie voor aankoop van meststoffen, machines, zaaigranen enz., landbouw- crediet en hypotheekbanken en boe renleenbanken zuivelcoöperatie, ont ginningen, groen bemesting, teelt van voedergewassen, hoogere ontwikkeling van de vlasindustrie en dus weer van den vlasbouw; in één woord: een ommekeer in de Landbouweconomie bestaan van den Landbouw, heeft veel donkerte weggevaagd en al zijn de prijzen der granen nog laag bij dertig, veertig jaar geleden, het bestaan van den boer is niet meer zóó in gevaar, dan wanneer het geheel op de oude landbouwtoestanden had moeten voortsukkelen. Doch genoeg reeds, om een kleine inleiding te geven op wat we bedoelen in verband met de klassenstrijdleer. Want immers, ieder begrijpt het, waar de landbouw achteruit ging, ging de handel in granen vooruit. Rotterdam profiteerde van Amerika 't teerde op den geldelijken achteruit gang van 't platteland. En waar nu de loonen op't platte- and niet hoog konden zijn door de schaarsche verdiensten van den boer, daar trokken heel wat jonge mannen en huisvaders naar de Handelssteden. En anderen, die als soldaat dienden, afkomstig van 't platteland, keerden niet meer naar hun Heimat terug, niet meer naar hun dorpjemaar bleven in de stedenen ging 't niet in Den Haag, Delft, Leiden Arnhem enz. enz. om werk te krijgen, dan maar naar Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht om daar in fabrieken en op booten alle werk aan te pakken, dat maar te krijgen was. En zoo was 't door heel Nederland er begon een ontvolking van 't platte bebouwing, de toe- land, er kwam een overbevolking in de steden. Gevolg Dat dit niets schaadt, zoolang de steden die plattelanders voeden kan. Maar dat ze de werkeloosheid ver- grooten, zoodra er stilstand komt in industrie en handel. En nu is de Klassenstrijdleer de dood voor industrie, handel en verkeer. Wat is er pas weer gebeurd inde haven Yan Amsterdam. Om een wis- sewassie staakten tal van bootwerkers, en de Vennootschap ontsloeg er niet alleen 50, maar ze nam zulke maatre gelen, dat het losse werkvolk in de toekomst in groot gevaar verkeert ze besloot namelijk, om met terzijde- steldng van hoogere uitgaven uit haar bedrijf, onmiddellijk een paar honderd man vaste, welwillende arbeiders aan te nemen, en de rest dat is, de losse lui, houdt ze voor 't allerlaatst. Die Vennootschap in de Amsterdam- sche haven waagt er liever eenige dui zenden aan, dan dat ze nog langer van zulke staak-maar-raak-arbeiders gediend wil zijn. En daar loopen ze nu, weer 50 man, langs 's heeren straten; vergrooten de werkeloosheid, vermeerderen de onrust in zoo'n stad steken anderen aan tot ontevredenheid enz. en leven van de kruimkens der Diaconie, »van de Stad,« of van den eenen of anderen tak van Armenzorg. Maar zoo'n strijd, zoo'n stakingsma- nie=lust tot staken, brengt scheep vaart en handel en fabriek in gevaar de van het platteland verhuisden heb ben geen genoegzame zekerheid van bestaan meer in de stadze lijden honger en gebrek en bestaat deze al te zeer, dan komen ze weer terug naar 't platteland en maken hier de toestan den ongunstiger. Het platteland heeft niet alleen direct ol onmiddellijk scha van den klassenstrijd, door den revolutionairen geest, die er onder Boeren en Arbeiders komtdoor den geest van onverschil ligheid, die bij beide categorieën soorten, bij werkgever en werknemer gaat heerschen; maar ook indirect, om dat ze de naar de stad verhuisden weer terugbrengt naar 't platteland, want 't is nu eenmaal waar, wat een arbei der eens tot ons zeiAls 'k dan toch gebrek mot lijden, dan doe'k dat maar liever op 't durp, dan in de stad. Zeer zekerDe ontvolking van 't platteland komt tot stilstaanmaar dat is niet te danken aan de waarschu wingen der Socialisten om toch vooral den Klassestrijd niet te voeren, want ze voeren dien, eiken dag, in alle bedrijf, maar is alleen te danken aan de mil de landbouwtoestanden en aan't open oog, dat vele landbouwers reeds heb ben voor de maatschappelijke stroo ming onzer dagen, die hoofdzakelijk bruist om hooger loon. En als de boeren dan ook behoorlijke loonen geven, bereiken zé twee schoo- ne doeleinden. Eerstens ze houden het platteland bevolkt met rustige burgers, afkeerig van revolutie en stakingsku- ren ze brengen rust en tevredenheid in de gemoederen hunner werklieden bevorderen huiselijke welvaart en gelukmaar ookze behoeden de steden voor een steeds toenemend armoedig proletariaat. Zoo w ordt het platteland zelfs een zegen voor de steden, een zegen, die niet telaag mag en moet geschat wor den. f Wordt vervolgd.) OP 'T ER RENDEERDE? Op Rozenburg lag nog een tweede proefveld, waar 't werk van chili speciaal zou worden nage gaan. 't Was een stuk hooiland van den heer N. Barendregt. De akkers hadden alle phosphor- zuur ontvangen. En één ervan, bunder groot), kreeg nu in 't voorjaar, toen het gras begon te groeien, een halve baal salpeter. Dus 50 Kilogram. Gerekend per H.A. gaf men alzoo 150 K.G., ver tegenwoordigende eene waarde van plm. f 21. Doch daarvoor werd een aardig vrachtje hooi meer naar de schuur gebracht. Want van het perceel, dat chili had gehad, oogstte de heer N. Barendregt (gerekend per H.A.) 7360 K.G. hooi en van 't andere 5780 K.G. Door 150 K.G. chili- salpeter was op dit hooiland dus een oogstver- meerdering teweeg gebracht van 1580 K.G. hooi, welks waarde stellig vrij wat hooger mag ge rekend worden dan de prijs, die men besteedde voor 't salpeter. Vooral ook hierom, wijl de kwaliteit er vrij wat beter was. Van met en zonder chili toch is een hooimonster opgestuurd naar 't Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. En het onderzoek bracht aan het licht, dat chili heel uitstekend had gewerkt op kwaliteit. „Met chili" bleek aan droge stof te bevatten 83,7 aan ei witachtige stoffen 7,9 aan vetachtige stoffen 1,9 en aan minerale bestanddeelen 8,5 Voor 't hooi, gegroeid op de perceelen, die geen chili kregen, waren de desbetreffende cijfers 83,5 5,9 1,6 "I, en 7,9 Alzoo met chili 2 eiwit meer, 0,3 vet en 0,6 minerale bestanddeelen. De vraag, hierboven afgedrukt, mag dus, dunkt mij, gerust met „ja" beantwoord worden. Want niet alleen de kwantiteit (hoeveelheid) hooi was vrij wat toegenomen, doch ook de kwaliteit bleek aardig beter. G. VAN DER MOLEN, Land bou wonder w(j zer. Vlaardlngen, Jan. 1907. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 25. Als superphosphaat oplosbaar is, zakt het dan niet met 't regenwater naar de diepte? 26. Waarop berust de werking van superphos- phaat-gips als bewaringsmiddel van mest. Antwoorden en mededeelingen, 23. Uit krijt kalk verkrijgbaar? Zeker. Krijt is eene verbinding van kalk met koolzuur evenals schelpen. Door „branden" kan 'l koolzuur uitge dreven worden. En dan blijft kalk over. 24. Beniestingswaarde van kaf Volgens bekende tabellen bevat kaf 0,72 stikstof, 0,4 phos- phorzuur en 0,84 kali. De vieze slak. De heeren van het Nieuw-Maltusianisme, van den viezen slak, zegt de Graafschapper die ook helaasonder ons volk, ook in ons eiland, dank zij de vrijzinnige pers voortkruipt hebben Maandag i feest gevierd*. Het ïfeesU van hun 25-jarig bestaan. Men had natuurlijk ook een »feestrede- naar*; de puur vrijzinnige oftewel liberale heer Van Houten, lid van de Eerste Kamer, vroeger Minister van Binnenlandsche Zaken, hield de feestrede*. Zij werd luide, let wel luide toegejuicht, hoewel zij een aaneenschakeling was van spotternij. Van spotternij met onze Christelijke zedelijkheidsbegrippen, van spotternij met de kerk, maar ook van spotternij met Gods Woord. In het verslag leest men daarvan: Hij gaat evenwel Genesis, waarop de vro men zich beroepen, nog eens zelf nuchter na en komt tot de slotsom, dat daaruit volstrekt niets tegen de beperking van het aantal ge boorten is af te leidenwèl zegt God„gaat heen vermenigvuldigt u," maar Hij verdelgt het menschendom toch ook nu en dan. En zulk een spottaal vindt toejuiching en bewondering in ^beschaafden* kring, en den kring van »hoog ontwikkelde* lieden. Zoo blijkt bij vernieuwing, dat deze bond, die den viezen slak aan het Nieuw-Maltu- sianismc onder ons volk laat rondkruipen, zijn kracht zoekt in den aanval tegen alles wat den Christen heilig is. Ons volk zij voor het Nieuw-Maltusia nisme, dat door onderscheidene vrijzinnige heeren met allerlei schoonschijnende redenen wordt aanbevolen, niet weinig op zijn hoede. Het is in den grond der zaak niet anders dan een moord van de nog ongeborene vrucht. Houdt uw kruit droog. In Z.-Holland is men druk in de weer voor de a.s. Statenverkiezing ja, men ver deelt den huid van den beer reeds, al is het beest nog niet geschoten. Alles wordt op haren en snaren gezetDe 1 e Kamer moet om en dan vliegt ook alle verzoeningsgezindheid de deur uit. Nu moet men wel een beetje naar Rechts, maar dan begint het linksregime weer. En de libe ralen van thans zijn geen haar beter dan hunne voorgangers. Houdt uw kruit droog Dat geldt ook voor ons district. We willen niet vooruitloopen, daar nie mand zich nog uitsprak, maar dit kunnen wij gerust zeggenSpant alle krachten niet, opdat de vijand u niet overrompele. Er zijn zooveel lauwen, zooveel tragen, zooveel onverschilligen Deze moeten aangevuurd worden voor den komenden strijd. Ons volk moet het zien, dat het in 1905 schandelijk bedrogen is door de vrijzinnigen, dat veel beloven geen kunst is, maar geven de zaak is. Wat een geschetter was dat in 1905. Ook in ons district 1 Wat een grootspraak En van die beloften is niets terecbt gekomen Arbeiders Waar is uw pensioen Hebt gij van den tegenwoordigen minister meer gekre gen dan dat gij van Kuyper had ontvan gen Neen, gij kreegt 0! (Gooische Courant.) Maandag 28 Januari 1907 werd te Schiedam de censtitueerende vergadering gehouden van de Vereeniging ^Commissie voor Kinderbescherming* waartoe door de Vereeniging tegen Bedelalij te Schiedam in December 1906 het initiatief werd genomen en welke zich ten doel stelt de duurzame verzorging van verwaarloosde en misdadige kinderen in en buiten gestichten. Zij zal hare bemoeiingen bij voorkeur uitstrekken tot die minderjarigen, wonende of verblijf houdende binnen het ressort van den Voogdijraad Rotterdam II. De Commissie stelt zich niet voor een beroep te doen op het groote publiek* door het werven van leden, maar zij ver wacht in de eerste plaats geldelijken steun van kerkelijke en particuliere instellingen van armenzorg, wier arbeid door het werk der Commissie zal worden aangevuld. Intusschen zal deze steun van particu lieren geenszins zijn uitgesloten. Besloten werd de Koninklijke goed keuring op de Statuten aan te vragen. Als leden der Commissie nemen zitting: de dames M. Aaltstz, presidente Ned. Protestan tenbond, Schiedam. J. A. Gazan, secretaresse der Vereeni ging tegen Bedelarij te Schiedam. Jonkvrouw C. J. F. Ch. Reuchlin, lid van den Voogdijraad Rotterdam II. En de heeren H. de Bordes, Burgemeester van Vlaar- dinger-Ambacht. Jhr M. van den Brandeler, Burgemees ter van Maassluis. Dr. H. J. M. Boonacker, arts te Maas sluis. Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, te Briel le, Burgemeester van Rockanje en Nieuwenhoorn. A. N. J. Fabius, luitenant-kolonel te Brielle. C. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger te Gouda, J. Lechner Cz., Schiedam, agent van den Voogdijraad Rotterdam II. Mr. J. Paulus, advocaat te Vlaardingen. PPruis, Burgemeester van Vlaardingen. L. Rademaker, lid van den Gemeente raad te Brielle.. H. F. van Rosmalen, Commissaris van Politie te Vlaardingen. J. van Schravendijk, Gemeente-Secretaris Vlaardingen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Lechner Cz., tot plaatsvervangend voor zitter de heer J. van Schravendijk, tot Secretaresse Mej. J. A. Gazan, tot plaats vervangend secretaris Mr. J. Paulus. FRANKRIJK. Over de houding der regeering tegen over de verklaring der bisschoppen ver neemt men nog niets positiefs maar dat is een zaak van later. De bladen hebben inmiddels stof genoeg aan het Kamer-in cident van Woensdagavond en wat er mee Schier alle couranten vallen Clemenceau af, al zeggen de vrienden ook dat het een voorval zonder staatkundige beteekenis was. Nu, dat moet nog blijken, doch het. feit was in ieder geval //ongehoord'/ Een premier, die in een holle improvisatie, door een zichzelf ophemelenden maar voor den ander striemenden spot, een collega-minister in een onmogelijke positie brengt op een moeilijk oogenblik 1 Verscheiden bladen merken op, dat de beruchte "ministerie- omverwerper», thans zelf minister, uit on weerstaanbaar instinct op zijn eigen Kabi net ingerend is en zich enkel nog door snelle openlijke verontschuldiging heeft kunnen reddeD. Briand dacht er werkelijk aan om zijn ontslag in te dienen, ofschoon de ministers Pichon, Tomson en Caillaux, die hem waren gevolgd, hem tot kalmte trachtten te brengen. Eerst toen Clemanceau zelf, onder het spreken van Jaurés zich bewust wordend van het door hem aangerichte kwaad, Briand opzocht en persoonlijk zijn veront schuldigingen aanbood, gaf de Minister van onderwijs toe en keerde hij naar de zittingszaal terug. De gematigde //Débats» heeft in een krachtig geschreven hoofdartikel de politiek van Clemenceau en Briand tegenover elkaar gesteld. Naar aanleiding van het //incident» neemt het blad dan den premier buiten gewoon scherp onderhanden en spreekt zelfs van brooddronken kwajongensachtig heid. Wat de lichtzinnige en uitdagende politieke beschouwingen van Clemenceau betreft, bijzonderlijk omtrent de verklaring der bisschoppen, gewaagt de Débats» van onvergeeflijke dwaasheid, en maant dan verder aan tot koelbloedig eu veistan- dig bekijken van dat stuk, hetwelk een stap op den weg tot den vrede is. Briand heeft zeker last van de moei lijkheden, die Clemenceau hem zoo onver wacht in de wielen gooide en waarvan men rechts profileeren wilmaar hij staat er stellig niet zwakker door. Doch daarmee is niet gezegd, dat de minister van onder wijs zijn zienswijze ook zal weten door te zetten. De felle anti-clericalen zijn er ook nog, en willen van geen enkel vergelijk met de Kerk weten Haar gunnen ze geen enkele vrijheid, waarop zij zelve zoo prat zijn. Strijd tegen de Kerk is haar leus, haat tegen de religie zit hun in 't bloed. DUITSCHLAND. De eerste herstemming heelt al plaats gehad, met een voor //rood» ongunstigen uitslag. Te Bremen toch is tot lid van den Rijksdag gekozen de heer Hormann van de vrijzinnige volkspartij met 29,404 stemmen, tegen 27,960 uitgebracht op den sociaal-democraat Schmalfeld. Een slecht voorteeken voor rood! Ter uitvoering van het besluit des Keizers omtrent het verleenen van gratie bij

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1