0 CD CD O 0 0 0 CD 0 0 0 meerpalen worden geplaatst aan beide oeyeri van den Amstel by de schutsluis „Het Tolhuis." Aangenomen. f 4. Aan te dringen dat de tramwegbrug over de Aelbrechtssluis te Delftshaven voor schepen met staanden mast worde geopend. (Deventer 5, Hardinxveld 7, Hoorn 2,) Zie Deventer 5. 5. Nogmaals aan te dringen op wijziging van de heffing van octrooigeld in dien zin dat niet de schipper maar de eigenaar der belaste goederen door die heffing worde getroffen. (Zie Sliedrecht 2.) bij den Min. van BinnenlZaken en bij Ged* Staten aan te dringen om bij wijziging van het reglement daarop te letten. Afd. Oude Tonge. 2. Het Hoogheemraadschap van Mark en Dintel te vragen intijds bekend te maken wanneer zal worden getapt. Aangenomen. 3. Het Heemraadschap van den Steenbergschen Vliet te verzoeken, telken jare voor den aanvang der bietencampagne den dam te doen opruimen, die zich in de buitenhaven heeft gevormd. Aan genomen. 4. Den heer Minister van Waterstaat te verzoe ken, een vlucht- en tramhaven te doen aanleggen bij Oude Tonge. (Dordrecht 6, Sommelsdijk 1.) Zie Dordrecht 6. 5. Het Hoofdbestuur* van „Schuttevaêr" doe intijds stappen dat er bij de a.s. pensioenwet rekening worde gehouden, bij het vaststellen der premie, met de draagkracht der schippers. Zie Dordrecht 4. Afd. Rotterdam, 1 Het Hoofdbestuur wordt uitgenoodigd zoo mogelijk van de Rijksverzeke ringsbank een vast besluit te verkrijgen wie of in de ongevallenwet behoort te worden aangeslagen. Briefschrijven aan de Rijksverzekeringsbank dat over een kam wordt geschoren op dit punt. 2. Aan te dringen op opruiming van het zand plaatje in de Westzijde der doorvaartopening van de Moerdijksche brug. Aangenomen. Afd. Rijnstreek. 2. Toezicht aan te vragen op het aanleggen van schepen in de Turfsingel te Gouda. Aangenomen. i 3. Plaatsing van 10 stöppalen aan elke zijde van de brug te Alfen aan den Rijn, langs den Noorderoever dier rivier. Ingetrokken. Afd. Schouwen- en Duiveland. 1. Meerpalen te verzoeken op het jaagpad aan de buitenhaven van Dintel. Aangenomen. 2. Opruiming van een wrak, zijnde een tweemast schip, in het West-Hellegat. Aangenomen, met spoed. 3. Bevoegde autoriteit ter kennis te brengen, dat de drijvende bakens, die bij ijsgang de tonnen moeten vervangen in het Hellegat, geen genoeg zame capaciteit bezitten om voor^betonning dienst te doen, aangezien het dezen winter is gebleken, dat, wanneer er geen stroom gaat, de bakens plat op het water neerleggen, zij zoodanig aanvriezen dat ze topzwaar worden en zich niet meer kunnen oprichten, zoodat het ijs er over heen schuift en zij onzichtbaar worden. Aangenomen. Afd. Sliedrecht. 2. Betrokken autoriteiten te verzoeken om geen toestemming te geven in de desbetreffende havenreglementen (in hoofdzaak die van Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden) bepalingen op te nemen tot heffing van octrooi- of kaaigeld van den schipper zoodafc deze dus ten laste van den eigenaar der goederen komen. (Oolt- gensplaat 5.) Zie Ooltgensplaat 5. 5. De telegraafkabel even beneden de Dordtsche brug te verleggen naastde kabel welke langs den bovenkant der brug ligt. Te vragen om alles verleggen naar Zwijndrechtboven heen. 7. Spoedige openstelling van een tweede door vaartopening in de spoorwegbrug teVlake. Aan- Afd^Sommelsdijk. 1. Vlucht- en tramhaven bij Oude Tonge. (Dordrecht 6, Oude Tonge 4.) Zie Dordrecht 6. f. 3. Vluggere bediening van de brugte Spijke nisse. Gevraagd zal worden om wie het eerst voor komt, schip of tram, eerst zal worden doorgelaten. 6. Invoering van Rijks-vrachtbrieven. (Me demblik 3.) Zie Medemblik 5. Afd. Stellendam. Licht op de haven van Dirksland. A an te vragen aan den Waterstaat omdat gemeente Dirksland en Getneene Uitwatering dc aanvrager stuurt van den een naar den ander. 5. Te verzoeken dat de haven te Stellendam 'door het Rijk worde overgenomen. Aangenomen Afd. Terschelling. 2. Te verzoeken dat in het havenlicht van Terschelling een roode sector, over de Zuid-Oostvleugel, worde aangebracht. Aangenomen Afd. Texel. 1. Remmingswerk te verzoeken van de ducdalf tot de Koopvaarderssluis (Zuid zijde) te Nieuwediep. Aangenomen. 2. Het brengen van het havengeld voordediverse havens en wateren te Groningen onder een tarief. Aan de Prov. Staten van Groningen aan te dringen op verbetering. Afd Werkendam. 1. Nogmaals aan te dringen op vergrooting en verdieping van de doorvaart- haven bij de schutsluis te Werkendam. Aange nomen. 2. Herhaling van het verzoek tot opruiming van den zandrug bij het oude stoombootenhoofd, opdat men bij slecht weer met schepen van 6'/, voet diepgang, bij laag water, tusschen de kribben kan loopen. Aangenomen. 3. Aan den Bond van suikerfabrikanten te ver zoeken, het zijne te willen doen dat te Stellen dam een betere regeling worde getroffen tot het laden van bieten. De burgemeester verzoeken of er geen betere regeling te maken is. f. 5. Te verzoeken voor schepen die van uit België komen te Sas van Gent vluggere inklaring en meerdere gelegenheid daarvoor. Feiten worden ingewacht. a. 7. Trachten te bewerken dat op schepen van meer dan 200 last, niet alleen steeds een man aan dek moet zijn, doch ook een man aan het roer die van Rijnpapieren is voorzien. Afgevoerd. f. 8. Te verzoeken dat een vluggere bediening aan de schutsluis te Sint Andries worde verkregen. Aangenomen. Afd. Wieringen. i. 4. By het vullen van gasboeien tevens de kettingen te doen lichten. 7. Vrijstelling van havengeld voor doorvarende schepen te Amsterdam. Aangenomen. 8. Plaatsing van een geleidelicht voor naar binnen varende schepen bij Kraggenbuig. A«n- genomtn, doch dit licht te plaatsen bij de bocht daar binnen aan Noordwal. a. 9. Vergunning aan te vragen om in de bui tenhaven te Lemmer met vaartuigen een gunstige gelegenheid te mogen afwachten. Niet aange nomen. 10. Voorschriften in te voeren omtrent de sterkte der bemanning van schepen in de kleine Taart. (Werkendam 7.) Zie Werkendam 7. Afd. Zwartsluis. 1. Bevoegde autoriteit te verzoeken dat doorvarende schepen te Leiden niet 6, doch 24 uur in de gemeente mogen ver toeven, alvorens havengeld verschuldigd te zijn. Laten rusten. Afd. Zwolle. 1. De Provinciale Staten van Overijsel te wijzen op het onbillijke afvaartsgeld op turf, welke op de Dedemsvaart en hare zij takken wordt geladen. Aangenomen. 2. Uitdieping van de havens van Nijmegen, Tiel en Zaltbommel aan te vragen, zoodat de diepte dier havens ongeveer gelyk wordt met die van het vaarwater op de Waal. Aangenomen. 5. Aanleg van een vluchthaven te Lobith. A angentmen. B. Afd. Amsterdam. 2. Verlichting van de sluis te Asperen. Aangenomen. 4. Betere betonning van het Friesche wad. Aangenomen. Evenredige heffing in verhouding van de grootte der vaartuigen en gelijkstelling van tarief aan de beide sluizen te spaarndam. Afgevoerd. Afd. Bergen op Zoem. 1. Plaatsing van een gasboei aan het begin van het Bergsche diep aan het begin van den Vogelaar. Daar reeds vele gasboeien zijn aangevraagd en geen geld is meende men voorloopig maar geen gasboeien aan te vragen. 3. Vervanging van de houten tonnen op de Friesche meren door yzereu. Aangenomen. Afd. Broekhaven. 2. Plaatsing van een gas boei op de Trentel, tegen het Enkhuizer zand. Zie bergen op Zoom 1. Afd. Deventer. 3. Verhooging van den sein paal en verbreeding van het doorvaartgat aan de IJsselbrug te Doesburg. Aangenomen en te vragen op 10 Meter. 6. Op de algemeene vergadering alleen voor stellen van algemeen belang te behandelen en met de werkzaamheden des v.m. ten 9 ure te beginen of in elk geval vroeger dan nu gebrui kelijk was. Vervallen. Afd. Dordrecht. 2. Verbetering vaargeul Roode vaart. Aangenomen. 3. Inkorting van de punt van het Mallegat. Aangenomen. 5. Plaatsing van een tweede gasboei aan den benedenkant van Tiengemeten. (Vuilegat.) (Som melsdijk 2, Stellendam 3.) Zie bergen op Zoom 1. Afd. Enkhuizen. 1. Verandering van het vuur van Leek in een wit draai- of flikkerlicht. Afgevoerd. 2. Plaatsing van een mistklofc of misthoorn bij den vuurtoren van de Ven of Geldersche hoek. Aangenomen. 3. Plaatsing van een gewoon lichtopstand op den hoek van Nes bij den ingang van de Gouw zee. Aangenomen, te vragen om een baken en geen licht. Afd. Harderwijk. 2. Een belboei of ton uit te leggen op het Spiek, op de Hoop en op Olst. Aangenomen een ton en geen belboei. 1. 3. Verbetering te brengen in het licht van Harderwjjk, daar dit van uit versohillende wind streken van uit zee niet zichbaar is. Inlichtingen verzocht. Afd. Hardinxveld. 1. Aanbrenging van een rood bakenlicht aan het einde van denstrijkdam van de eerste lange dwarskrib boven de Moer dijksche brug, Noordelijken oever. Onderzoeken en nadere toelichting gewacht. 2. Plaatsing van een rood licht op den strekdam tegenover de „Koekoek", op de plaats waar nu bol bakens staan. Feeds uitgevoerd. 4. Uitbreiding van het remmingwerk ter weers zijden van de sluizen in het VooornscheKanaal Afgevoerd. 6. Plaatsing Van een wachthuisje op de brug tusschen Puttershoek en Maasdam. Afgevoerd. 8. Stappen te doen, die er toe kunnen leiden dat te Rotterdam en elders schippersbeurzen worden opgericht, die naar gelang der plaatselijke behoeften een of meer dagen per week geopend zullen zijn. Afwachten wat de Staatscommissie dien aangaande zal uitwerken. Afd. Hoogeveen. 4. De Regeering te verzoe ken, de bruggen op hare kanalen niet eerder te laten sluiten dan wanneer op korten afstand van elkaar volgende vaartuigen gepasseerd zijn, ter wijl voor het veilig volgen dier vaartuigen een sein wordt geplaatst, bedoeling andere als deze formuleering, bij stemming aangenomen. 7. Inkorting van de uitstekende leuningen op de brughoofden van de bruggen teEmmer-Com pascum. Aangenomen. 8. Beter en strenger toezicht op de sleepcon vooieu. (Wieringen 11.) Na stemming van de agenda afgevoerd. Afd. Medemblik. 1. Uitleggen van een vierde gasboei in de Boontjes. Zie Bergen op Zoom 1. 2. Het verhoogen van niet te ver van elkaar verwijderde kribben op de rivier, bijv. om de 10 KM. en de ruimte daartusschen op die diepte te houden of te brengen, dat zij als vlucht- en schuilplaats benut kan worden. Aangenomen 6. TusscheDkomst der Regeering, opdat er een einde kome aan de enorm lange en vele sluitingen van spoorwegbruggen. Feeds besloten in vorige pun ten. Vroegere uitleg van de zomerbetonning op het Heegermeer. Aangenomen. 9. Plaatsing van een baken op den Z.W. der Goudzee bij Edam. Zie Enkhuizen 3. Afd. Ooltgensplaat. 1 Te verzoeken dat in het licht van de Willemstad een rooden sector worde aangebracht ter beveiliging van den rooden tonnenwal vau Willemstad naar het Hellegat Afgevoerd. 2. Betere verlichting van het Braasemermeer. Is reeds toegestaan. Afd. Oude Tonge. 1. Verbeteringen van de Roode Vaart. (Sliedrecht 6.) Aangenomen. 6. Bij den Raad van Rotterdam aan te dringen op een wijziging van het reglement op de vaart door de Koningshaven.(Werkendam.) Aangenomen. Afd. Rijnstreek. 1. Te verzoeken dat de booten der Mij. „Volharding" te Gouda zoodanig van hunne ligplaats bij de Roode brug gebruik maken, dat deswege de doorvaart door die brug niet wordt belemmerd. Aangenomen. Afd. Sliedrecht. 1. Een verzoek aan betrokken autoriteiten te richten om een platte ra te plaat sen, en by nacht twee geleidende lantaarns boven de brug ter hoogte van den Watertoren te Zwijndr. en beneden op de punt van het Mallegat, welke de doorvaarthoogte aangeven van de vaste spoor wegbrug te Dordrecht. Aangenomen. 3. Te verzoeken dat in de instructiën van Rijks beambten van sluizen en bruggen de bepaling worde opgenomen, dat bij het passeeren der sche pen van bruggen en in- en uitvaren van sluizen, deze beambten verplicht zijn, steeds ter voor koming van averij aan sluis, brug of schip, den kurkzak te gebruiken waar zulks noodig is en op verzoek van den schipper de meertouwen los- en vastmaken. Afgevoerd. 4. Dat in de desbetreffende scheepvaartregle menten ter voorkoming van aanvaring, de bepa ling worde opgenomen, dat aan de sleepcon vooien verplichtend gesteld worde, indien twee schepen nevens elkander sleepen, dezelve steeds gekoppeld moeten hangen, zooals op de Waal en Rijn en wel van af het benedeneinde der Waal tot aan het Hollandsch Diep. Overgelaten aan het Hoofd bestuur. Ophooging van den dam der haven van Roodevaart en aanbrengen van meerpalen daarop (Oude Tonge 1.) Zie Oude Tonge 1. Afd. Sommelsdijk. 1. Vlucht- en tramhaven Oude Tonge. (Dordrecht 6, Oude Tonge 4.) Zie Dordrecht 6. 4. Openstelling van de brug te Barendrecht des Zondags van 9 tot 2 uur. Afgevoerd van de agenda omdat dit beginselenraakt. Afd. Stellendam. 1. Uitlegging van een gasboe in het Nieuwe of Noordergat. Zie bergen opi Zoom 1. 2. Verbetering van het licht op de gasboei aan de Kwak bij Hellevoetsluis. Aangenomen. 3. Uitlegging van een gasboei aan den beneden- punt van Tiengemeten. (Dordrecht 6, Sommels dijk 2.) Zie bergen op Zoom 1. Afd. Terschelling. 1. Uitleg van een gasboei voor het SchuiteDgat. (Texel 2.) Zie bergen op Zoom 1. Afd. Texel. 3. Verlichting van een eilandje in het Alkmaardermeer. Aangenomen. 4. Uitlegging van een gasboei op de Pieuwert en van dilo in het vaarwater het Gaatje. Zie bergen op Zoom I. Afd. Werkendam. 4. Openstelling van de Koningshaven voor doorvarende schepen. Feeds behandeld. Te verzoeken dat twee roode lichten branden aan de voetbruggen te Middelburg en Vlissingen wanneer het spoortijd is. Aangenomen. Afd. Wieringen. 1. Aan den Minister van Oorlog te verzoeken, om maatregelen te nemen waardoor militieplichtige schippers en manschap pen van de kleine vaart in de gelegenheid wor den gesteld om in de maand Januari voor de inspectie op te komen. Overgelaten aan het hoofdbestuur. 2. Uitlegging van een gasboei voor het Schui tengat nabij Terschelling. (Terschelling 1.) Zie bergen op Zoom 1. 3. Uitlegging van een gasboei in het Molengat nabij Terschelling. Zie bergen op Zoom 1. 5. Uitleg van een vierde gasboei in de Boontjes. (Medenblik 1.) Zie bergen op Zoom 1. 6. Het plaatsen van een geleidebaken in den Riepel bij de Oostmeep. Aangenomen. 11. Beter toezicht te doen houden op het naast elkander varen van sleeptreinen op de rivier. (Hoogeveen 8.) Zie Hoogeveen 8. Afd. Zwolle. 3. Verbetering waterloozing boven de brug van Lok op het Nood-Willems- kanaal. Afgevoerd. 4 Verlichting van de Kamperpoortenbrug te Zwolle, uitdieping van het tweede gat in dien brug en verzoeken dat de betrokken brugwachter in de nabijheid der brug zijne woning moet hebben. Aangenomen. Afd. Hoogeveen.'1. De brug te Vianenniet maar altijd 2 gaten open te maken. Aange nomen. Afd. HasseldVerlichting van de havenmond te Harlingen. Aangenomen. 2. Te verzoeken bij de spoorwegbrug bij Leiden meerpalen te maken. Aangenomen. Afd. Dedemsvaart. 1. Een hu ppostkantoor te vestigen naby Staphort. Afwachten. De remmiDgwerken bij Hassels te verplaat sen. Afwachten. 3. Het op- en afladen van ankers, kettingen enz. in de schutsluizen te verbieden. Vrage een beter toezicht in het leven te roepenopdat de schip perij niet behoeft te wachten. 4. De duur der havenbrlefjes te verlengen van 1 maand. Goedgekeurd. Nog enkele vragen van Dedemsvaart werden in behandeling genomen die uw verslaggever niet kon bijhouden. Daarna kwam aan de orde een voorstelom de vergadering in de Zomer te houden, wat in overweging werd genomen en aangehouden. Gedurende de pauze, welke de Voorzitter precies ten ure deed aanvangen om tot 2 ure te laten duren, werd allereerst overgegaan tot A. herkiezing van Bestuursleden. Aftredende leden zijn de heer G. S. Vlieger te Amsterdam, die herkozen werd, en de heer var. IJzerlocij te Oude Tonge, die herkozen werd, en voor de vacature J. IJmker Hz. die overleden is, de heer H. Bieleveld te Deventer B. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Welke bescheiden door de oudste afgevaar digden van de afd. Oude Tonge, Hoogeveen en Deventer werden goedgekeurd. Nadat al deze werkzaamheden te 6 uur onge veer waren geëindigd en niemand meer het woord verlangende, nam de Voorzitter weer het woord en zeide ongeveer Waar het aan gelegen heeft weet ik niet, maar dat weet ik dat er veel meerisbehan deld en minstens even gauw klaar als op andere jaren. Dat de schifting der voorstellen hieraan veel heeft bijgedragen, staat echter bij my vast en dat de voorstellen die het meest en het degelykst moesten worden behandeld, ditmaal, door ze in rubriek A te plaatsen, nu ook goed zijn bekeken, waardoor wij niet het verwijt kunnen hooren, dat eroverheen gegleden is, is zeker. Het heeft de Voorzitter dan ook niet weinig vergemakkelijkt in haar taak en ik kan dan ook de vergadering niet anders dan harte lijk dank zeggen voor hun medewerking. Moge het ons gegeven zijn dat dit altijd zoo gaat, dan gaat het goed. In de tweede plaats meen ik dat geregeld toeschouwers, veel hebben bijgedragen om de zaak een goede leiding te geven, waarvoor ik dan ook gaarne mijnen dank breng, en ik hoop zy de overtuiging zullen hebben gekre gen, dat de wenschen van „Schuttevaêr" verdienen ingewilligd te worden. Tenslotte een woord van dank aan de Afd. „Sommelsdyk—Middelharnis," die de zaak zoo goed geleid heeft, waarom wij verzoeken dat het Bestuur onzen hartelijken dank voor de ontvangst aan de Vereeniging zal willen overbrengen. Ik eindig met het geen ik begon dezen morgen, dat de spreuk door Eendracht macht, steeds het parool onzer Vereeniging zij en wij elkaar a.s. jaar trouw aan dat beginsel, zonder onderscheid mogen weerzien. Na een uur van rusten werd het feest besloten met een gemeenschappelijke maaltijd, waarin menige toost werd uitgesproken. iSimacsiliiml. Ede. De uitslag der stemming voor een lid der Tweede Kamer in liet district Ede is als volgt Aantal kiezers 6785. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 47 2 5Volstrekte meerder heid 2363. Gekozen Jhr. S. van Cilters antirmet 3 164 stemmen. Mr. P. Tideman (vrij libhad 1338, M. Mendels (soc.-dem.) 223 stemmen. Bij de algemeene verkiezingen op 16 ii 1905 was de uitslag voor het district Ede de volgende Aantal kiezers 6762. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 4565. Volstrekte meer derheid 2283. Gekozen dr M A Brants (aftr antir) met 3071 stemmen Mr P Tideman (vrij-lib) kreeg 1287, de heer S Lindeman (soc dem) 207 stemmen. ^laaiselijli Nieuws. Sommelsdijk. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat door den landbou wer M. Peekstok alhier een koe is gemest geworden die een gewicht had van 746 beest is door hem verkocht aan S Gazan affiier voor de som IC. G. Dit den slager n f 305. Middelharnis. Dinsdagmorgen kwam de stoomboot Middelharnis* in plaats van uur eerst te half tien te Rotterdam aan en 's avonds hier in plaats van 5 uur eerst om 8 uur terwijl zij Woensdagavond eerst elf uur alhier arriveerde De oorzaak hiervan was, dat zij de reis van Hellevoetsluis makende, bij Nieuwesluis telkens wegens den hoogen waterstand niet geschut kon worden. De stoomboot »Onderneming« maakte Woensdag de reis over Dordrecht om aan dit oponthoud te ontkomen. Ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1906 Staatsblad No 222 ligt de alphabetische lijst bevat tende de namen der in d ze gemeente met terwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bie den paarden gedurende de maand Februari voor een ieder ter inzage op het gemeen tejjsecretarie. Stad aan 't Haringvliet. Burg. en Weth. maken bekend, dat de lijst van eigenaars of beheerders van paarden in deze gemeente woonachtig, gedurende de maand Februari ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd. Door schipper M. A. J. Elvé zal de olgende week ongeveer 2500 opgevischte tonnen van Stad en Middelharnis naar Antwerpen worden vervoerd. Donderdagavond hield de familie Koudijzer uit Middelharnis eene prachtige avond. Bijgestaan door de Zangvereni gingen Stad (directeur M. Koppenaal) Middelharnis (dir. de functionaris P. Koud ijzer) Oude Tonge (dir. P. Markenstein) Nieuwe Tonge (dir. B. Dekker) en Som melsdijk (dir. P. Troost) hield zij eene zang uitvoering. Na met gebed geopend te zijn door Ds Polhuijs werden er verschillende psalmen, gezangen en lofliederen, zoowel gemeenschappelijk als door verenigingen afzonderlijk en door den blinden Koudijzer en zijne blinde zuster ten gehoore gegeven, waarover een ieder zeer voldaan scheen De kerk was meer dun stampvol. Ds. Pol huijs sloot met dankgebed de vergadering. De rietsnijder W. Kardux had deze week het ongeluk zich met een riethaak ernstig te verwonden aan zijne linkerhand waardoor geneeskundige hulp werd ver- eischt, welke werd verleend door Dr. Knöps Oude Tonge. Alhier is, als verdacht van tuberculose, aangegeven een rund van den heer D. van Es. Maandag j 1. is vanwege den heer H. van de Rovaart, door H Simonse eene bedeeling in spek gehouden voor behoeftige gezinnen. Dondetdag jl heelt alhier de laatste oefening van het voorbereidend Militair- onderricht plaats gehad Nieuwe Tonge 31 Januari. Op ver zoekschrift van eenige ingezetenen is door den Gemeenteraad besloten om op de Oude- en Nieuweachterweg een lantaarn te plaatsen Het aantal ingeschrevenen voor de militie voor 1908 bedraagt 9. Herkingcn Dit jaar zijn in deze ge meente als hd van den gemeenteraad (beiden ook Wethouders aan de beurt van aftreding de Heeren E. Kastelein en A Munters. Burg en Weth dezer gemeente maken bekend dat het Kohier der Grondbelasting invorderbaar is verklaard op 24 Januari j.l. en den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Ter Secretarie dezer gemeente ligt ter inzage de lijst bevattende de nameD van aan te bieden paarden zooals deze naar Kon. Besluit jaarlijks in gereedheid wordt gebracht. Dirksla ud. In de woniog van J. Vijf hui - 1 alhier is een geval van Tijphus ge constateerd. Door de polite alhier werd Dinsdag avond een Koopman in galanieriën, die rgaf van Leeuwarden te komen, in staat van dronkenschap, opgeborgen. Een alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars óf beheerders van èèn ot meer ter vordering aan te bieden paar den ligt voor een ieder gedurende de maand Febr. op de secretarie ter inzage. Nu Februari reeds zijn intrede gedaan heeft, worden de mannelijke inwoners dezer gemeente attent gemaakt, dat zij die in de termen vallen om op de kiezerslijst geplaatst te kunnen worden, zij daarvan voor 1 5 Febr aangifte moeten doen bij den Burgemeester: J. L. die zooals onze lezers weten, over enkele weken in 't geheim moeder was geworden, en wiens kind eenige dagen daarna uit een sloot opgevischt werd heeft Donderdag in een stil verhoor zich voor den rechter van Instructie te Rotterdam ter verantwoording moeten begeven. Het aantal ingeschreven jongelingen voor de NatMilitie voor deze gemeente bedraagt 20. Door de Antr. Kiesvereeniging alhier is in hare vergadering van 31 Januari be sloten steun te verleenen aan de stakers te Rijssen. Een viertal leden stelden zich be schikbaar, om den ingezetenen een lijst te bieden tot ondersteuning dier on- gelukkigen. Moge dit voorbeeld in andere plaatsen navolging vinden Melissant. Het inschrijvingsregister d nationale militie is voorloopig gesloteD met een getal van 19 ingeschrevenen, Voor de zeemilitie hebben zich in deze gemeente geen lotelingen aangemeld Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg in deze gemeente op 15 Januari 1.1. 204. Op 15 Januari van het vorige jaar bedroeg dit 191. De lijsten van stemgerechtigde Inge landen van de polders Roxenisse, Gabriellina en Oude-Melissant, liggen gedurende 14 dagen ten kantore van de Secretarisset dier polders ter inzage. De kohieren der Grondbelasting voor Melissant, Onwaard en Roxenisse voor het dienstjaar 1907, zijn invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Bij publicatie worden de inwoners dezer provincie uitgenoodigd, om zoo zij elders in 's Rijks directe belastingen zijr- aangeslagen, daarvan vóór den 15 Maari 1907 aan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie te doen blijken, teneinde de daaroj kunnen worden gelet bij het opmaken der lijst van hoogstaangeslagen verkiesbaar tot afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten Generaal. Het voorbereidend militair onderricht is deze week geëindigd. De oefeningen werden den geheelen cursus ti ouw bezocht, terwijl ook op het gedrag der jongelingen niets viel aan te merken. Aan Johannis der Weduwen, wonen de te Kralingen, is een aanstelling tot on bezoldigd Rijksveldwachter uitgereikt. Ouddorp.* Gesprek tusschen »Klaas en Piet*. Klaas: Wel Pi-et, hoe is het in uw huisgezin gesteld met de lijders aan de hartziekte Pt e tDat gaat niet erg vooruit, het is we al drie maanden, en het is eigenlijk nog het zelfde, ze zijn wel eens wat beterder en komen dan bijna den geheelen dag op c zitten, maar als beluisterd, dan is dan den Docter ze weer het weer spoedig naar bed, en zoo gaat hel week in week uit. Klaas: Het is toch wel een vreemde ziekte en daar nog niet veel verandering in komt, want er vallen er eiken dag.nog bij. Piet: Dat is zoo, en daar z jA laatst wel vreemde Doctoren op onderzoek hier geweest, maar ik geloof dat ze niets verder zijn gekomen, ik heb er nog niet van ge- I hoord. Klaas: Ik heb ook nog gehoord dat ze op het land dat hier omgezet is nog op onderzoek uitgeweest zijn om te zien, of soms daar de oorzaak der ziekte in te vinden was, omdat ze op andere plaatsen niet heerscht. Piet: Ja Klaas het on en bijgeloof is al sterk tegenwoordig, maar ik denk er over dat het een plaag is van God gezonden. Is er een kwaad in de stad dat de Heere niet doet Klaas: Maar ze mogen toch wel middelen in het werk stellen tot genezing van een ziekte. Piet: Zeker welmaar niet in de natuur gaan zoeken, welk middel of de Heere daarvoor genomen heeft om ons dorp te bezoeken. W ant stel u voor dat het werd ge vonden, wat zou dat nog baten. Dat de Heere zendt, wie of wat zal dat keeren Klaas: Dal zal niemand kunnen, wat zal de nietege mensch met al zijn wetenschap vermogen door te dringen in Gods schepping. Met de nieuwste uitvindingen en ontdekkingen u komen zij al weinig verder want steeds doen zich weder andere vragen aan den geest op, en hij die buiten God de raadselen des levens tracht op te lossen, zal steeds 7— bedrogen uitkomen Piet: Maar daarvoor zijn velen in hun hoogmoed blind. Zij willen alles uit de natuur verklaren, en vraagt men hun wat is toch »die natuur* dan weten zij t' niet, omdat zij in die schepping dat heerlijk kunstwerk den naam van de kunstenaar niet kunnen of willen lezen. Klaas: Ik geloof dat het beter zou zijn dat er wat meer de knieën werdt ge bogen en in stilte wat meer het aangezicht des Heeren gezocht werd. Piet: Dat zou wel beter zijn, want bij Hem die de plagen zendt is ook genezing te krijgen, niet alleen voor deze ziekte aan het hart, maar vooral voor vernieuwing van dat bedorven hart. Klaas: Maar daar wil dewijsheid de zer eeuw niet aan, dat gaat zoo maar door, tegen alle roepstemmen Gods, die de mensch bij deze ziekte vooral nog voor oogensteld hoe zwak en teer hij is. Piet: Het loopt tot heden nog goed af dat het geene slachtoffers eischt. Klaas: Daar ligt du zijne groote liefde en lankmoedigheid nog in, en daar om zal de straf nog zooveel erger zijn als wij eens allen voor zijne rechterstoel moeten verschijnen. Piet: Mochten door al die roepstemmen nog velen tot Hem leeren vluchten om verge ving af te smeken voor alle zonden. Klaas: Dat is ook de oorzaak der ziekte. Waren er geen zonden er waren geen wonden. (Ingezonden.) L. fö 2: CO 1 "ö5 L_ 0 N 0 Keclilxaken. A rroudisacments-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 29 Januari. Dirkslandsche jeugd. Om tien minuten over tienen werd vank morgen de zitting geopend De eerste zaas van den rol betrof een zestal boerenjongen, die te Melissant op 28 October jl. appelen hadden gestolen uit een schuurtje van den landbouwer C. Vis. Traag stappend kwa- men ze binnen, gevolgd door hun ouders. Allen moesten ze in de beklaagdenbanken plaats nemen. Ze konden er net in, de drie banken waren precies bezet. Voorop zaten de jeugdige zoudaars. de 15 jarige J. G., wonende te Dirksland; de jarige A. v. d. H, wonende te Mehssantde t6 jarige L. B wonende te Dirksland de 15 jarige C. v. d. G. wonende te Sommelsdijk en de 17 jarige P. v. d. G. en de 16 jarige H K beiden wonende te Dirksland, allen veldarbeiders Eén voor èén werden de jongens gehoord, 't Was Zondagmiddag en de jongens had den wat rondgeslenterd. Wie het plan tot stelen had geopperd werd niet duidelijk, doch het kwam uit, dat J. G. zich toegang y* tot het schuurtje had verschaft, door een raampje binnen te klimmen. Toen kregen we de ouders. Maar den president ging het blijkbaar te langzaam, want toen het eerste ouderpaar was gehoord zei hijlaat ze allemaal maar tegelijk hier komen, deurwaarder. En ze kwamen allen voor 't hekje der groene tafel. Eén voor êén verklaarde zij, dat ze nooit anders last huü' kinders hadden gehad. c c c c L_ (O 0 van Met de ouders mede, werden 16 perso tien als getuigen gehoord. Eischvoor A. v. d. H. 3 dagen ge vangenisstraf en voor de anderen ieder een geldboete van f 1 o, subs. 14 dagen tucht school. Mr. K. A. Rombach als verdediger re fereerde zich aan het oordeel der recht bank inzake de strafoplegging aan den min derjarigen, terwijl hij verlichting van straf 1 voor v. d. H. vroeg. G. T., 56 jaar, timmerman te Melis wegens eenvoudige beleediging tot boete, subsidair 10 dagen hechtenis. P., 26 jaar, arbeider te Heen wegens eenvoudige beleediging tot sant, f 25 W. vliet,

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 4