LL TWEE BLA Zaterdag 2 Februari 1907. No 1212. Tweede Blad. Otflcieel «Gedeelte. Uit, «le iPers. IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op art. 102, alinea 2 der "Wet van den 7den September 1896 (Staatsblad no. 154) Noodigen de inwoners der Provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den löden Maart 1907 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks direote belastingen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogst aangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden tor Eerste Kamer van de Staten-Geueranl. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1907 betreffen. De bedoelde Btukken behooren door belang hebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van lo. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2o. de gemeente en de .dagteekening zijner ge boorte en 8o. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dag teekening zijner naturalisatie, indien deze mooht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, den 21sten Januari 1907. De Gedeputeerde Staton voornoemd, PATIJN, Voorzitter F. TA VENRaAT, Griffier. Dr. Cramer. De Zeeuw schrijft over Dr. Cramer die door Vrijzinnige blaadjes van de zooveelste rang voor orthodox wordt uitgekreten Volgens den Haagschen correspondent van het >N. v. d. D.« is dr. Cramer, predikant te 's Gravenhage, die orthodox was, modern geworden. Het bericht is min of meer onjuist. Dr, Cramer was nooit orthodox; hij was van de jong- ethische richting, welke nogal aan Schrift- critiek doet, en nu verklaart dr. Cramer dat hij alleen van den kansel voortaau gaat leeren, wat hij binnenkamers reeds lang voor waar had gehouden. Trouwens dr. Cramer had reeds jaren te voren, gelijk wij onlangs herinnerden, op zeer bedenkelijke wijze zich met name over de historie van het Nieuwe Testament uitgelaten. Of dr. Cramer nu modern is »ge- worden*, laten wij in 't midden. Wij vernemen echter uit die: elfde correspondentie van het »N. v. d. D.« dat nu tal van modernen zich zetten onder zijn prediking. Nu, dr. Zaalberg heeft ook in 't begin van zijn optreden te 's Gravenhage volle kerken gehad doch in 't laatst van zijn optreden zagen wij onder zijn gehoor in een avondbeurt in de Groote Kerk nog geen honderd menschen Dezelfde correspondent verwacht ook nog een heeten strijd, dewijl van ver schillende kanten er op aangedrongen wordt dezen predikant van zijn ambt te ontzetten. De man staat blijkbaar builen de kerkelijke beweging van zijn tijd. Anders toch zou hij weten dat in de Hervormde Kerk leervrijheid bestaat en derhalve wegens verandering van leer geen ver volgingen in die Kerk plaats hebben. Ds. De Haas te Zierikzee is een oud- leerling van ds. Van Dijk. Niemand heeft ooit van zijn »bekeering« tot het mo dernisme notitie genomen. Een paar jaar geleden werden twee orthodoxe predikanten ds. Verkouw en ds. Herman modern; wij hoorden niet van eenige beweging hierover. Wel hoorden wij van groote vijand schap die ds. Leendertz le Stolwijk te verduren had, toen hij van het moder nisme tot het geloof in den Christus gebracht werd. Het is te betreuren dat dr. Cramer tot deze »bekeering« kwam. Hij kan en zal nog vele jeugdige zielen verleiden. Doch voor zijn eerlijkheid moet men respect hebben. Velen toch schijnen in Stilte 't zelfde te leeren, wat hij nu open lijk belijdt zijn overtuiging te zijn. Overigens kunnen wij het niet anders dan betreuren dat deze geleerde, die in een zijner jongste preeken zei»dat wij van geen woord en geen enkele daad van Jezus met volkomen zekerheid kun nen zeggen; »zoo heeft Jezus gesproken, dit heeft Jezus gedaan,en zijn collega's die hem gelijk geven, doch 't niet openlijk zeggen, oneerlijk scheldt, zelf, gelijk de eerste moderne predikers bij hun eerste optreden, de gemeente, zij het misschien ook onwillens in slaap sust met de misleidende constateering »Ik neem de uitdrukking»de Bijbel is Gods Woord< geheel voor mijne reke ning; ja, ik wil het zoo kras mogelijk zeggen: >de Bijbel is mij GodsWoord van Genesis I tot Openbaring XXII. Dit is erger, dan dat een buitenstaan der als de schrijver in het »N. v. d D.« zegt dat dr. Cramer modern is geworden immers »De Hervorming*:, het Kerkelijk blad der modernen, stak bereids met zulk modernisme den draak. Wat ons te wachten staat. De Dienaar des Woord bij de Fransche Gemeente te Utrecht heeft in de Nieuwe Courant vrij scherp uiteengezet, wat bitter karakter de Fransche Scheidingswet draagt, en hoe ze feitelijk een wet van berooving is, die wel den Staat vrij van de Kerk maakt, maar de Kerk in handen van den Staat levert. De Nederlander noemde haar niet te kras een wet van kerkroof. Voor wie die wet kent, is het dan ook onbegrijpelijk, hoe men haar ook maar één oogenblik met ernst als een liberale wet kan beschouwen. Toch heeft de heer Giran van deze wet verklaard, dat de oppositie er tegen niet daaraan is te wijten, »qu'elle n'est pas liberale: c'est paree qu'elle Vest trof. Die woorden hebben om den man die ze neerschreef, en om 't blad waarin ze ge plaatst zijn, een ernstige beteekenis. Ze zeggen ons toch, wat men in zekere liberale kringen nu reeds hier te lande als liberale politiek tegenover de Kerken be schouwt. En gelukte het aan deze kringen ooit, om hun zin en wil ten laste van de Kerken door te zetten, dan zeggen ze ons nu reeds dat ze minder liberaal te werk zouden gaan, dan Combes en Briand in Frankrijk deden. Ook in verband met de wijze waarop Mr. Levy zich uitliet, en de Kantonrechter in den Haag vonniste, begint men van lieverlee te merken waar de heeren heen willen. Standaard Geen les, wèl schande. 'tls toch wel oprfierkelijk, maar geen enkel vrijzinnig Ministerie geeft ons vermin dering van militaire uitgaven. Het Ministerie Pierson-Borgesius schonk ons de dure legerwetten, die ettelijke mil- lioenen kosten, En onder Minister Staal, zal het eindcijfer wederom eer hooger, dan lager worden. Nu weet men wel dat wij dit op zichzelf niet kwalijk nemen. Tegenover sociatislen en andt-re anti- mililairisten, hebben wij, als antuevolutionai- ren immer gezegd het land dat God ons schonk in zijn voorzienig bestel, moet goed verdedigd kunm n worden. Voor noodzakelijke uitgaven was onze partij steeds te vinden. Maar wat wij wèl kwalijk nemen is, dat de vrijzinnigen zich aan den volke vertoonen in dagen van verkiezingen, als de »bezui- nigersc, als de mannen, die den persoon lijken en financiëelen militairen last, dien op ons volk drukt, willen verlichten. Wat wij wèl kwalijk nemen is, dat men het niet onduidelijk uitspreekt, dat het de Christelijke partijen zijn, die de militaire uitgaven »opdrijven«, alleen omdat die partijen zoo bijster >militairistisch«, zoo »conservatief«, ja, zoo «oorlogszuchtig* zijn. Wat wij wèl kwalijk nemen is, dat pro pagandisten als Reijne en Roodhuijzen den lieden wijs maken, dat het Christelijk Kabinet de uitgaven had «opgedreven*, terwijl toch de stijging van het eindcijfer is te danken aan de legerwetten van het liberale Minis- terie-Pierson-Borgesius, Welk eerlijk man zou dat trouwens niet kwalijk nemen Wie, die prijs stelt op politieke mora liteit, zou dergelijke onzedelijke practijken niet hartgrondig verfoeien Het strekt metterdaad den vrijzinnigen niet tot eere, dat zij zelfs zulke middelen niet versmaden; dat zij zelfs onze lands verdediging ondergeschikt maken aan party belangen «De Merwebode*. Et tu brute. Men weet met wat diepe veront waardiging hier te lande vernomen is, hoe de Fransche Regeering, in haar poging om al wat op relige gelijkt van het Staatsterrein te bannen, ook het randschrift om de munt, het »God be- scherme Frankrijk!® wegnam. En nu komt waarlijk een liberaal orgaan hier te lande, De Gooische Huis vriend, No 3, dit toejuichen, en het zelfs voor ons land aanbevelen. Natuurlijk gaat dat dan ondereen vroom foefje. De naam van God. weet ge, is te heilig, om dien op een stuk geld te munten. Het geld is de Mammon, en op een stuk van Mammon mag men Gods naam niet munten. De Viviani's, die in Frankrijk de alschafting van die heilige zinspreuk doorzett'en, zijn volgens dit Gooische liberaal orgaan dus de eigenlijke firo- men, en de vorsten hier te lande, die nog het »God zij metons«omde munt laten, zijn misbruikers van Gods heiligen naam. Het is kras. Zelfs brengt het »Liberté et Frater- nité«, dat er in Frankrijk voor inde plaats kwam, deze liberale redacte in verrukking. Is het wel mogelijk, vraagt zij, om drie woorden te vinden, die van meer Christelijken geest onder het mensch- dom getuigen, dan wat het Fransche Kabinet nu om do munt sloeg (Standaard.) Een bewijs. Een treffend bewijs, dat de sociaal demo craten de sociale wetgeving van het vorige Kabinet niet bestreden om de wetgeving zelf, maar omdat zij zich keerden tegen het Christelijk ministerie en de christelijke levênsbeschouwing, levert de houding tegen over de ziekteverzekering. Toen n.l. minister Kjuyper met zijn ont werp kwam, deugde het niet, vooral omdat de eerste 13 weken van ziekte door onge val overgingen van de ongevallenverzeke ring. De heer Schaper schreef er van in zijn naar vorm en uitvoering uitnemend ver- kiezingsgeschrift»Op de bres* „Hierbij komt echter nog, dat ieder ongeval, waarvoor de werkman niet meer dan 13 weken uitkeering ontvangt den patroon niets kost. Die is een verknoeiing van de ongevallenwet. Immers feitelijk betaalt in bovengenoemd geval de arbeider de premie, althans voor twee derde, terwijl volgens het beginsel van de ongevallenwet de bedrijfrisico moet komen voor rekening van den werkgever. Het wetsontwerp werd dus veroerdeeld. Nu echter komt min. Veegens met een ontwerp, dat op precies dezelfde beginselen rust, alleen de 13 weken werden 9 weken. En nu wordt het ontwerp goedgekeurd. Van Verknoeiing der ongevallenwet is geen sprake meer. Geen woord van protest, wel van goedkeuring komt over de lippen. Hoe dit te verklaren Als min. Kuyper er mee komt »weg er mee*. Nu^min. Veegens er meekomt »'t is goed*. Ja Mr. Troelstra heeft de antithese doodverklaard. Maar toch N. Prov. Gr. Ct. KORT VERSLAG van de Uste Jaar vergadering van Schuttevaêrop Woensdag 30 Januari 1907, in het Hotel Speé te Sommelsdijk. Nadat de ijzige vorst, zoo scherp begonnen, het water had doen stollen, scheen bij velen de gedachte opgekomen, de Jaarvergadering van »Schuttevaêr« zal in het water nu in 't ijs vallen Doch neen De booten van hier hielden de dienst vol en Dinsdagavond arriveerden met verschillende gelegenheden de Heeren uit Noord en Zuid en van Oost en West om hare algemeene vergadering hier te houden. Volgens de agenda was de officieele ont vangst aan het gemeentehuis het eerst aan beurt. Nadat dan ook de Voorzitter de Heer Mr. Smeenge was gearriveerd, begaf het Hoofdbe stuur met vele leden der afdeelingen, ruim een honderdtal, zich naar het Raadhuis, waar de eerewijn werd aangeboden, en door de Heer Burgemeester ongeveer de volgende toespraak werd gehouden. Mijne Heeren l Nadat het bekend geworden was dat de Vereeniging „Schuttevaêr" in 1907 hare 44e algemeene vergadering te Sommelsdijk zou houden, liet het gemeentebestuur geen oogenblik voorbijgaan, om hare blijken van belangstelling te toonen, en droeg mij op het Hoofdbestuur, waarin ik helaas haren ijve- rigen Vice-Voorzitter mijn geachte college, de Heer Van Schouwen mis, uit te noodigen om XJ hier het „welkom" toe te roepen. Strenge dagen liggen achter ons, waardoor een reis naar hier niet uitlokkend en zoo ai niet gevaarvol, dan toch zeker moeilijk is. Evenwel zie ik velen vertegenwoordigd, en en ik heet u allen welkom. Ik hoop dat de Heeren een goede gedachte van Sommelsdijk en Middeiharnis zullen medenemen en de besluiten, die morgen zullen genomen worden, mede zullen werken tot den bloei van „Schuttevaêr" in het algemeen en de Schippers in het bijzonder. Mijne Heeren 1 Ik stel voor een dronk te wijden op „Schuttevaêr" en haren ijverigen Voorzitter. Een oorverdoovend applaus, tegelijk met het invallen van de muziek, bewees de instemming met die woorden. Daarna nam de Heer Smeenge, Voorzitter van Schuttevaêr® het woord en zeideongeveer: Geachte Heer Burgemeester en Leden van den Gemeenteraad 1 Het schijnt dat er langzamerhand een wed strijd komt wie de algemeene vergaderingen zal houden binnen hare veste. Vroeger was het „waar zal men aankloppen en waar zullen wij ontvangen worden" en thans heet men ons overal welkom. Ik zal het dan ook niet verzwijgen, dat, toen ons van Sommelsdijk de vraag gedaan werd om de Jaarvergadering van „Schutte vaêr" daar te houden, wy gezegd hebben: „dat kan wel." 't Zuiden is aan de beurt. Of er dan geen waren die bedenkingen hadden? Zeker I Mijn eigen huisvrouw wel 1 Wat heb je met die schippers toch noodig, in welk gevaar begeeft ge U toch, was haar woord. Of er dan gevaar in stak Oude Tonge voor een paar jaar lag nog in 't geheugen en met het noemen van die plaats wordt weder de gedachte geleid Daar onzen ijverigen Vice- Voorzitter de Heer Van Schouwen, thans lydende. Ik mag dan ook niet nalaten den wenscb uit te drukken, dat het hem gegeven zij, deze plaats en deze vergadering weder eens te mogen leiden. Is moeder natuur brutaal opgetreden en de reis ons bemoeilijkt, thans heb ik er voordeel van. Ben ik meest altijd te laat, thans hebben alle leden vertraging gehad, en dank ik het de Middelharnissche boot, die niet bestand was om zooveel menschen op tijd hier te brengen, dat ik thans wel present was. „Schuttevaêr" heeft een lang leven achter zich en wanneer haren Voorzitter niet weet wat stuur- of bakboord is, waarom ontvangt hij dan van den Burgemeester dezer gemeente den titilatuur van ijverig? Daarom Zie in de zaal, naast de zijne, twee por tretten hangen van mannen, die den weg hebben gebaant, voor wie dan ook. Een kaaigast neen dat woord is niet goed gekozen, want een kaaigast heeft nog verstand van het schippersbedrijf een eenvoudige boerenarbeider zon deze vergadering kunnen presideeren, omdat „Schuttevaêr" een histo risch verleden heeft. Het gemeentebestuur heeft het met ons durven wagen, en daarom past het ons dubbel dankbaar te zijn, door te zorgen dat U geen moeite met ons heeft. U heeft gezegd„Ik hoop dat deze verga dering zal slagen!" Ik heb goeden moed. Dit staat voor ons vast: de vergadering zal slagen als IJ, mijnheer de Voorzitter, zoo lang ino- gelyk en zoovaak mogelijk de vergadering zult bijwonen. Leve „Schuttevaêr" heeft de Burgemeester gezegd en ik zou dit wel zeggen: Leve het eiland Goedereede en Overfiakkee en in het bijzonder leve de Burgemeester van Sommelsdjjk met zijnen Gemeenteraad< Wederom viel de muziek in en werd een dronk gewijd aan de met applaus begroette rede. Daarna verkreeg de Heer Van Kassei, Voor zitter van de afdeeling nSommelsdijk—Mid deiharnis® het woord en zeide Ik mag niet nalaten, Mijne Heeren, U hartelijk dank te zeggen voor de gelukkige ontvangst. Lang heb ik gedacht zijn de menschen op Fiakkee wel bekend met het streven van „Schuttevaêr" en hare werkzaamheden. Er is zoo weinig sympathie, doch zie hoemeer de algemeene vergadering naderde, destemeer ontwaakte de belangstelling. Voor een groot deel danken wij dit aan U, Burgemeester en Wethouders en het is daarom dat ik ên daarvoor èn voor de harte lijke ontvangst van dezen avond, U dank zeg. Daarmede was de ontvangst afgeloopen en ging de vergadering nog eenigen tijd naar de zaal van Speé om Woensdagmorgen hare werkzaamheden te beginnen. En dat die werk zaamheden vele zijn, bewijst de hier onder staande Agenda. Woensdagmorgen. De Voorzitter, de Heer Smeenge, cpent de vergadering en zegt ongeveer Leden der Vereeniging, Belangstellenden en Autoriteiten. Ik heet U ailen hartelijk welkom en ik mag daar wel aan toevoegen, we zyn toch nog zoover niet van 1 Januari af: moge dit jaar zoo gezegend zijn, dat met dankbaarheid en vreugde daaraan terugge dacht kan worden. Wanneer ik het welkom IT toeroep kan ik de gedachte niet onderdrukken dat het mij leed doet dat er enkelen ontbreken, nl. de Heeren Roodhuyzen, de afgevaardigde van Brielle en Duimar van Twist, die mij ver zocht hadden de vergadering mede te deelen dat zij onmogelijk konden komen. Het doet my innig leed omdat zij nu niet hooren wat „Schuttevaêr" wil. Nog anderen die ontbreken stemt ons tot hooge ernst. Immers, ook de Heer IJmke, vroeger lid van het Hoofdbestuur werd ons door den dood ontrukt, hij, wiens naam in de analen van deze Vereeniging met gulden letters staat geboekt. Meer dan 32 jaar heeft hij de belangen van deze Vereeniging en die van de schippers behartigd. Zijne nagedachtenis blijve bij ons in dankbare herinnering. Diep leedwezen doet het ons daar wij hem nimmer aan deze tafel meer zullen zienJ en zoo denk ik ook onwillekeurig aan de Heer Van Schouwen, die ook lijdende is. Onze zaak is ook zijne zaak en we kunnen dan ook den wensch niet onderdrukken,dat het hem gegeven zij dat we hem spoedig weer aan deze plaats mogen terugzien. Een andere doode doch niet zoo erg hebben wy te betreuren, nl. de afdeeling „Urk." Vele malen begint men met warmte en vuur en is het doel in de onmiddelijke na bijheid bereikt, dan gaat men verflauwen en bedanken om eindelijk op te houden te bestaan. Ook met „het Westland" is het zoo, doch tegenover deze, doet het ons ook weer goed, nieuwe te kunnen vermeldeD, zooals Dordt, nu reeds met een 100 leden. Raamsdonksveer zal wellicht ook een af deeling krijgen, wat we ook van Gouda verwachten. Tegenover het leed van Urk staat de vreugde ovei Dordt en Gouda, terwijl ook in Harder wijk eene afdeeling zal worden opgericht. Wy hebben ditmaal een rijk voorziene agenda. Het vorig jaar heeft de Secretaris gezegd „zóó kan ik het niet volhouden" en daarom beeft het Hoofdbestuur gemeend ditmaal een andere weg te volgen. We hebben gemeent dat splitsiDg nood zakelijk was en we dachtendie voorstellen die grondig dienen te worden besproken gaan vooral en plaatsen wij in rubriek A, opdat die met geen fransche slag worden afgemaakt. Bovendien hebben we de overige voorstellen die we in rubriek B plaatsten, nog gemerkt met een a, i of f, dat wil zeggen Waar een a bijstaat is het Hoofdbestuur vaD meening dat die niet behoeven behan deld te worden. Waar een i bijstaat hebben we meerdere inlichtingen voor van noode en waar een f bijstaat meenen we behoefte te hebben aan het noemen van feiten. Het vele werk dat liet Hoofdbestuur heeft en de taak toch niet gemakkelijk is, heb ben we gemeend goed te doen alzoo te handelen. En nu nog één punt. We hebben gemeend dat het drukwerk van de vereeniging voortaan moet worden uitbesteed. Dit was ook een voorstel van voor jaren van de Heer IJmke. Inden loop der vergadering zal daar van dan ook verslag worden uitgebracht. Bij alle verschil van meening kan er van „Schuttevaêr" kracht uitgaan en dat dit ge beurd blijkt hieruit dat ik een brief ontving uit Amerika zelfs met een aanbod. Zoover reeds hebben we vertrouwen. Eindelijk, moge deze dag er toe mede werken dat het vertrouwen dat men in de vereeniging stelt, versterkt wordt. Indien iedereen zijne meening zegt, zonder aanziens des persoons onder het symbool dat eendracht macht maakt, dan zuilen wij dat ook krijgen. Daarna kwam aan de orde Ingekomnn Stukken. Brief van enkele Heeren, hunne afwezigheid berichtende. Verslag van den toestand der Vereeniging. Verslag der Werkzaamheden van de Ver eeniging in het afgeloopen jaar. Er werden niet minder dan Sg requesten verzonden, waarvan 32 werden ingewilligd. Daarna kwam de toestand der kas aan de orde, om daarna te beginnen aan het rijke agenda, als volgt s A. Aid. Amsterdam. 1. Te verzoeken dat, wanneer de sluis van de Voorhaven van het Merwedekanaal te Vreeswijk, voor «ffvarende schepen of sleeptreinen is geopend, zulks op den bovenhoek van genoemde voorhaven, des daags door een Toode bal, des nachts door een rood licht kenbaar te maken. Eenisgszings gewijzigd aange nomen. 3. Opheffing van het verbod om bij yavormmg op Rijkskanalen het varen te beletten. Dit voor stel heeft inzonderheid betrekking op het Apel- doornsch kanaal. Aangenomen. f. 6. Betere regeling van het inhalen en plaats nemen van vaart uigen in de sluizen in het Mer wedekanaal, inzonderheid te Vreeswijk,teneinde langs dien weg veel onnoodig oponthoud te voor komen. Eeiten ingeivacht. 7. Te verzoeken dat op de Oranjesluizen een publiek telefoonkantoor worde opgericht. (Gassel- tornijveen 1, Hoogeveen 3) Aangenomen. Afd. Bergen op Zoom. 2. Bij I et gemeente bestuur van Goes te verzoeken, dat de haven van die gemeente, in het wissel, nabij Wilhelminadorp, worde uitgediept. Aangenomen. Afd. Broekerhaven. 1. Verbetering te verzoe ken vandedoorvaartopeningvan de tramwegbrug bij Uitwellingerga, aangezien de onder water uit stekende fundeering dier brug zeer gevaarlijk voor de scheepvaart mag worden geacht. Aangenomen. Afd. Deventer. 1. Uniforme of althans vol doende verlichting der bruggen in den ringvaart van de Haarlemmermeerpolder. (Medemblik 5.) Aangenomen. 2. Bij de Regeering te verzoeken het aanstellen van Commissiën van Arbitrage, om te dienen, als Raad van Bijstand bg aanvaringen en andere geschillen op scheepvaartgebied, teneinde langdu rige en kostbare processen te voorkomen. (Medem blik 4.) Besloten om een vereeniging in het leven te roepen, maar dan moeten le de Schippers zich ver hinden, wanneer iets gebeurd, zij zich onderwerpen aan een drietal personen. 2e. aan de regeering te verzoeken om sneller recht en zoo spoedig mogelijk. Afd. Deventer. 4. Te verzoeken dat de spoor wegbrug te Zutfen ook des nachts of wel na zonsondergang voor de scheepvaart worde geopend. Met kracht en klem aan te dringen bij de Regeering. f 5. Bij de bevoegde autoriteit een klacht in te dienen over den onhoudbaren toestand aan de Aelbrechtsluis te Delftshaven, veroorzaakt door het veelvuldig rijden van de electrisehe tram over de brug over die sluis. (Hardinxveld 7, Hoorn 2, Ooltgenspiaat 4.) Heden aan te dringen datschip pers die hun mast kunnen strijken en er onder door kunnen, vrij zijn van havengeld en in de toekomst aan te dringen bij de gemeente Rotterdam, om wan neer zij een brug ligt over de nieuwe Parkhaven, deze te leggen met dubbel spoor, voor en achter. 7. Aan de vereeniging van Steenfabrikanten te Arnhem te verzoeken om afschaffing van het inzetgeld op steenen en het vulgeld op vracht- turf aan de steenfabrieken. Aangenomen. 8. Bij de Regeering pogingen aan te wenden tot uitbreiding van het kanalennet van Almelo tot Hengelo en Enschede. Aangenomen. 9. Bij de betrokken autoriteit aan te dringen, dat het grintbaggeren in Nederland op de rivieren onafhankelijk van tyd worde gesteld, ofwei met dit bedrijf te mogen aanvangen op 1 Februari om met 30 November te eindigen. Aangenomen. 10. Te verzoeken dat maatregelen worden geno men dat de gierpont te Malburgen bij Arnhem, zoodanig worde verankerd dat zij niet meer hin derlijk voor de scheepvaart zij. Te verzoeken enkel het anker te verleggen naar de kant van Arnhem. Afd. Dordrecht. Verbetering van den Water- weg van Dordrecht naar zee. Aangenomen. 4. Benoeming van een commissie tot regeling eener billijke premiebetaling bij eventueele aan neming etner pensioenwet voor schippers. (Oude Tonge 5) Aangenomen. 6. Verzoek om een vlucht- of tramhaven te Oude Tonge. Niet om een Tramhaven vragen, doch indien een tramhaven wordt gevraagd, dan aandringen om een vluchthaven in de eerste plaats. Afd. Gasselternijveen. 1. Oprichting van een publiek telefoonkantoor te Oranjesluizen. (Amsterdam 7, Hoogeveen 3.) Aangenomen. Afd. Harderwijk. 1. Te verzoeken dat de Zuiderzeehaven te Harderwijk door het Rijk worde overgenomen. Aangenomen. Afd. Hardinxveld. 3. Te verzoeken de witte kribliehten op het vaarwater de Oude Merwede, te vervangen door roode lichten. Aangenomen. f 5. Te verzoeken dat maatregelen worden ge troffen, waardoor beter en vluggerseingeven wordt verzekerd ter aanduiding dat de doorvaart door de rol voetbrug over de Donge bij Geertruidenberg vrij is. Geen feiten gegeven, dus afgevoerd. f 7. Het Hoofdbestuur op te dragen zieh te wenden tot het Gemeentebestuur van Rotterdam, om er op te wijzen dat volgens de laatste veror deningen de Schippers steeds meer verplicht wor den tot strijken, zooals ook nu voor de Aelbrechts- sluis te Delfsbaven en aan te dringen dat het bedoeld gemeentebestuur billykshalve meer sleep- booten beschikbaar stelle om de betrokken schip pers gratis sleepdienst te verleenen, door en langs de gemeente. (Deventer 5, Hoorn 2, Ooltgenspiaat 4). Zie Deventer 5. Afd. Hoogeveen. 1. De bevoegde autoriteit te verzoeken de steigers aan de sluis te Zaandam, te verlengen. Aangenomen. 2. Vermindering van haven- en fradegeld te Zaandam. Geheven wordt cent voor lossenI'/i cent voor doorvaart, kadegeld in 't geheel nietbe sloten werd doorvaart is in 't geheel niet te heffen en deze zaak onder de aandacht te brengen van Zaandam. 3. De Regeering te verzoeken bij de Oranje sluizen een post-, telegraaf- en telefoonkantoor op 'te richten. (Amsterdam 7, Gasselternijveen 1.) Aangenomen. 5. Het Bestuur der Drentsche Kauaal Maat schappij te verzoeken, evenals op de Dedemsvaart 3 cent per ton reductie toe te staan, ingeval in de Groninger venen en op Seholtenskanaal wordt geladen. A/gevoerd. 6. Het Bestuur der Drentsche Kanaal-Haat- schappy te verzoeken, bij enkele afvaart van haar kanaal ook alleen dttérvoor kanaalgeld verschuldigd te zijn en niet ais thans het volle op- en a/vaartageld te moeten betalen. Afgevoerd. Afd. Hoorn. 1. Aan te dringen op te maken van een vluchthaven te Hoorn. Aangenomen, f. 2. Wijziging te brengen in het langdurig gesloten zijn van de brug over de Aelbrechtsluis te Delfshaven. (Deventer 5, Hardinxveld 7, Ooltgenspiaat 4Zie Deventer 5. Afd. Lemmer. 1. Bij de bevoegde autoriteit aan te dringen op een meer billijke verordening ten opzichte van de geoorloofde diepgang der schepen die de Friesche kanalen passeeren en de verordening aldus te doen wijzigen dat niet het peil worde aangegeven by de zeesluizen, maar van uit het middelpunt van Friesland. Aange nomen. 2. Verlichting van het Tjeukermeer. Aange nomen. Afd. Makkum. 1. Verbetering]van de stoelen voor de sluis in het Merwedekanaal te Utrecht. Aangenomen f. 2. Aandringen op het uitvaardigen van een verbod waardoor het aan stoombooten niet is toegelaten een de Oranjesluizen naderend en reeds binnen de remmingwerken gekomen vaartuig voorbij te varen. Daar dit verbod reeds bestaat zou er verzocht worden om er de hand aan te houden. Afd. Medemblik. a. 3. Herziening van het Wetboek van Koophandel, opdat andere over eenkomsten, als bij de wet bepaald, zijn buiten gesloten. (Sommelsdijk 5.) Afgevoerd en wachten tot de Commissie die tr mede bezig is te onderzoe ken, gereed is. 4. Oprichting van Kamers van Scheepvaart, welke alle geschillen tusschen vervoerder en ontvanger regelen en beslissen en alzoo kort en goedkoop recht mogelyk maken. (Deventer 2.) Zie Deventer 5. 5. Uniforme verlichting zoowel voor particu liere-, als Provinciale- en Rijksvaarwaters en wel zóó, dat het uit de verlichting te constateeren valt of de brugwachter op zijn post is of geklopt moet worden. Van vroeger reeds bekend bij de Regeering en dus aangenomen. 7. Stoppalen te plaatsen voor de spoor- of trambrug ten Oosten van Kwadijk, alsmede die brug van een seininriehting te voorzien, teneinde te kennen te geven of de brug al dan niet ge opend kan worden. Aangenomen. Afd. Ooltgenspiaat. 3. Te verzoeken da' J-Nr

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3